J. D. NIEMANN Stoomververij en Chem. Wasscherij. Ged. Oude Gracht 85. Spiegel- eR Lijstenmaker. Plaathandelaar Ëncadreu r. vereeniging, die onder de leiding van dr. Schüffner, een schoon geheel heeft gegeven. Tegen 12 nar verzamelde het ge zelschap zich om den resident, die nogmaals de plechtigheid van den dag besprak, waarbij Z.H.E.G. vooral liet mitkomen dat in ons land vorst, volk en vrijheid een innigen driebond vor men, waarna by de bezoekers uitnoo- digde met hem een glas te ledigen op het voortdarend welzyn en het voorspoedig regeeren van onze. zoo algemeen beminde Koningin Wilhel- mina. Het behoeft zeker niet gezegd te worden dat ook deze redevoering met geestdriftig gejuich werd beant woord De avond is verder in de meest opgewekte stemming doorgebracht, er is druk gedanst, er zyn zeer gezellige partytjes gemaakt en er is naar eisch bediend en voor den inwendigen mensen gezorgd. Op Donderdagavond (1 September) had in het feestgebouw een militair assaut plaats, terwijl de twee vol gende dagen een concours hippique en militairo wedstrijden werden ge houden. Te Medan is een bedrag van f 6775 bijeengezameld voor onze troepen in Pedir en Edi, om op 31 Augustus feest te vieren. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. C. HOEING, Firma SCHENK. HAARLEM: Ged. Oude Gracht 11, 13, 15. DEN HAAG: Obrechtstraat 63. LEIDEN: Hoogewoerd 72. Bij den aanvang van het Herfst seizoen beveel ik mijne inrichting, geheel naar de eischen des tij as ingericht, beleefd aan. Alle goederen, ook de fijnste en teerste, worden binnen 8 a 10 da gen als nieuw afgeleverd. en Spor$ en Wedstrijden. Botterwedstrij d. Zondag had onder Marken op de Zuiderzee een botterwedstryd plaats, georganiseerd door de Zeilvereeniging -Het Y". Zeven botters namen er aan deel. De prijs werd gewonnen door bot ter 185, stnnrman de heer De Bruine; de premie door botter 81, stuurman de heer Thyssen, die den weg afleg den resp. in 3 u. 44 m. 56 s. en 3u. 48 m. 39 s. Cricket. Op de jaarvergadering van Nederl. cricketbond, Zondag te Leiden gehouden, werd het bestuur voor het volgend vereenigingsjaar als volgt verkozen voorzitter de heer H. S. Is- brucker (den Haag), vice-voorz. L.'H. Koolhoven (Overveen), secretaris, iD plaats van den heer J. de Goeje, die bedankte, J. A. Adam (Leiden), 2de secretaris J. G. Fischer (Utrecht), penningmeester, in plaats van den heer H. B. Jongbloed Unterhorst, die zich niet meer herkiesbaar stelde, R. de Monchy (Rotterdam), commis sarissen J. de Goeje (Leiden,) en A. A. Kool (den Haag). INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad. Mynheer de Redacteur, met plaat sing van onderstaande regelen zult u ons ten zeerste verplichten. Wy zeg gen u by voorbaat onzen dank. De gezamenlijke slagersgezellen met medewerking van hunne Patroons ma ken hunne geachte clientèle en be gunstigers bekend dat de Patroons besloten zijn om van 1 November af tot ultimo 1 April des Zondags te sluiten, hopende door medewerking van geachte clientèle en begunstigers tot dit doel te kannen geraken. Be leefd wordt verzocht om bestellingen des Zaterdags bytyds te willen doen om ons in de gelegenheid te stellen de orders des Zaterdags bijtijds te kannen bezorgen. Wy hopen op een goeden uitslag. DE SLAGERSGEZELLEN. Straatbelasting. Mijnheer de Redacteur! Ons dreigt een nieuwe belasting destraatbelasting. Die belasting schynt my volkomen ongeschikt om ieder te treffen naar zyn draagvermogen. Ik heb zoo eens in myne omgeving nage gaan, hoe die belasting zou werken en ik ben daarbij tot de ontdekking fekomen dat rijke menschen zonder inderen minder in de straatbelasting zullen betalen dan menschen mot een groot gezin zonder middelen. Veel ougehuwden, die een onbezorgd leven leiden zullen vry zyn van de straatbelasting. Daar zal wel worden beweerd dat de gehuwden de straat belasting zullen kunnen „verhalen" op de ongehuwde kamerbewoners maar van dat „verhalen" komt weinig en kan weinig komen, omdat er zooveel gehawde menschen door armoede ge drongen bereid zullen worden bevon den om de ongehuwden voor een schijntje te bedienen. Als tien men schen op een ry staan en de eerste krijgt een trap, dan zal zelfs de laatste de gevolgen van dien trap ondervin den, maar dc eerste is er toch wel 't ergste aan toe. Ook voor den winkelstand zal de straatbelasting een nieuwe druk zyn. Wel zyn er winkeliers die 't betalen kunnen, maar tegenover een enkele die last heeft van de broodkruimels en daardoor soms aanstoot geeft, zyn er dozijnen die, hoewel groot voor 't oog der wereld, een leven leiden vol zorgen. Moet er meer opgebracht wor den dan dient er te worden gezorgd dat het meerdere gehaald wordt, waar wat te halen is. X. GEMENGD NIEUWS De zaak-Dreyfus. ötrong, de correspondent van de Observer, deelt in de Matin de vol gende bekentenissen mede, die Ester hazy hem gedaan zon hebben. Ik ben zoo zou deze gezegd hebben de maker van het borderel. De be slissing van den rechter van instructie Bertulus nopens de telegrammen aan Picqnard. met Speranza en Blanche geteekend, was volkomen juist. jZy waren vervaardigd door Du Paty de Clam, met medeplichtigheid van de hooge militair autoriteit, omPicqnart ten verderve te brengen. Du Paty de Clam ontsnapte Bertulus alleen door ministerieelen invloed. Hij was het die aan Esterhazy de noodige inlich tingen verschafte, opdat deze, toen hij voor den krygsraai verscheen, zyn antwoorden zoo zou kannen inrich ten, dat zy met de andere getuige nissen overeenstemmen. Cavaignac was besloten Esterhazy moreel te vernietigen. Cavaignac was met den waren toestand echter Diet volkomen bekend. Strong eindigt met te verklaren dat Esterhazy zyn beken- teois, dat hy het borderel had ge maakt, had witlen bewareD tot na het tweede Dreyfns-proces, om een ?root schandaal te wekken, als Drey- us opnieuw veroordeeld was gewor den. Sedert had Esterhazy zyn plan nen gewijzigd. De Siècle herhaalt haar beschul digingen tegen Dn Paty de Clam. De correspondent te Londen der N. R. Ct. schrijft nog: Volgens de „welingelichten" van het oogenblik heeft Esterhazy Lon den, sinds hij er onlangs uit Parijs heenkwam, nooit verlaten, en is het interview met hem iu de Daily Nervs, „juist voor hy in den trein naar Parijs stapte" even fantastisch als het ver haal van Sims in de Referee, die zyn aardigheid volhoudt, dat Dreyfus al lang niet meer op bet Duivelseiland zit, maar nu in Nederland toeft, na een bijeenkomst met Zola in Zwit serland. Esterhazy is, zegt men, eenvoudig het slachtoffer geworden van zijn gouddorst. Twee syndicaten, een En- gelscb en een Fraosch, liepen hem na, om hem te exploiteeren en geld uit hem te slaan door het pnbliceeren of niet pnbliceeren zijner onthullingen. Het Engelsche syndicaat was het Beer-Strong-syndicaat met de Obser verhet Fransche syndicaat dat van Drumont-Rochefort met de Libre Parole en de Intransigeant Op het moment zou Esterhazy zich in den pretligen toestand bevinden van iemand die het onderste uit de kan hebben wou. Het Engelsche syn dicaat zou uiteengespat wezen, na vruchteloos Bleet-Street te hebben platgeloopen, om Esterhazys onthul lingen aan den man te brengen. Geen blad zou meer dan 1000 p. st. er voor geboden hebben, en noch Esterhazy noch het Engelsche syndicaat vond dat genoeg. Dit laatste' maakte toen, zegt men, een schikking met de Obser ver, buiten Esterhazy om. Dit voerde tot heftige standjes tusschen den dap peren ex-majoor ea eonige leden van het syndicaat. Men fluistert zelfs van een bioödeloozo doch rumoerige bak- keloiparty in de appartementen van een bekend journalist, toen Esterbazy moet geweigerd hebbea zyn schrifte lijke onthullingen te overhaodigen, daartoe, naar men zegt, „overgehaald" door een ijlings naar Londen vertrok ken gedelegeerde van het Fransche syndicaat te Parijs, herwaarts afge vaardigd met het mandaat van Dru- mont en Rochefort om, het mocht kosten wat het wilde, Esterhazy te beletten onthullingen te doen. Het standje is, naar men beweert, zóó afgeloopeD, dat Esterhazy naai de proenreursfirma van Newton toe liep om de reeds vermelde „injunction" tegen de Observer te veikrygen. Newton is er echter niet iu geslaagd om de Observer het zwjjgen op te leggen, maar is er wèl in geslaagd de Observer te beletten het „gewich tige stnk", dat mevrouw Rachel Beer, geboren Öassoen, beweert van Ester hazy te hebben ontvangen, te pnblicee ren en de Observer is vandaag zonder die sensatie 1 Inmiddels is Strong, de Parijsche correspondent der Observer en „vriend" van Esterhazy zoolang het duurde, begonnen onthullingen te openbaren I in Parijsche bladen. Andrc Ver voort (redacteur van de Jour) heeft zyn getuigen aan De Pressensé gezonden wegens een voor hem beleedigend artikeltje, dat deze aan de Agence Nationale heeft ge geven. De Pressensé, Yaughau en Mor- hardt protesteeren heftig tegen het optreden van politie op Zondag. De Droits de VHomme meldt dat de ondervraging vanPicquart op door slaande wijze de echtheid van het petit-bleu heeft bewezen dat de met de instructie belaste officier de be schuldiging moreel heeft laten vallen. Maar Picquart wordt ook beschuldigd van verraad en samenspanning tegen de veiligheid van den staat opgrond van een hoop stukkeu, die naar het blad verzekert door Henry zyn ver vaardigd; het blad tart 'alle tegen spraak van deze bewering. Het voegt erbij dat de gouverneur van Parijs voornemens is, Picquart met gesloten deuren te laten terecht staan; dit heeft aanleiding gegeven tot een reeks van samensprekingen met regee- ringsmannen, die eerlang tot een be slissing zullen leiden. In zake Dreyfus zal Manau zyn requisitoir op zijn laatst Woensdag aan president Loew overhandigen tegen het einde van deze week zou dan een raadsheer-rapporteur worden benoemd. De Dubourdieude Fransche kanon neerboot die nabij de Il0S dn Salut het anker heeft laten vallen, heeft eenvoudig een reis van Mar tinique naar Guyana gemaakt, ten einde een détachemeut troepen naar deze laatste kolonie te brengen. Zon dagavond is het vaartuig van daar weder vertrokken. De veronderstelling van velen, dat de Dubourdieu uitgezonden wasomDrey- fns af te halen, blijkt dus geheel verkeerd geweest te zijn. Belangrijke belasting. De vorige week is hy den gemeen teraad van Ostende een voorstel in gekomen van burgemeester en wet- bonders om van alle speelclnbs eeD heffing in te voereu van ten minste 150 francs per jaar voor elk lid, welke heffing ten minste 500,000 frs. moet opbrengen. De gemeente heeft geld noodig en het gemeentebestuur is van oordeel, dat de pachters der speelzalen dat bedrag best van hun groote winsten kunnen missen. Ernstige vergissing. Herhaalde malen hoort men in Ame rika dat moordenaars, om elk spoor van hnn misdaad te doen verdwyneD, het lijk van hun slachtoffer in stuk ken snijden en de stokken in het water werpen. Kort geleden vond de politie te New-York het dergelijk ver minkte lijk van een jong meisje. Een bewoner van een der naburige dorpen meende in het lijk zijn dochter te her kennen, die plotseling verdwenen was zonder eenig spoor achter te lalen. De ouders treurden over huu kind, vrienden zonden bloemen en het lijk zou juist van de Morgue naar de ouders gezonden worden, toen de ver miste jonge dame gezond en wel voor den dag kwam; Zy was weggeloopeD, stil getrouwd en kwam juist van de huwelijksreis terng, alles zonder de arme ouders een woord te laten we ten en hen doodkalm in ongerustheid latende, zooals Amerikaansche jonge dames wel meer doen. De politie is nu weer oven ver van de wys als vroeger en bovendien door deze epi sode eenige dagen opgehouden. Vliegencholera. Een buitenlandsch blad bracht on langs het volgende aardige feit in herinnering. In 1826 zond Goethe aan den pro fessor in de plantkunde te Breslau. Nees van Esenbeck, directeur van den botanischen tuin, die zyn raadsman was bij moeilijke vraagstukken, een doode vlieg, met het verzoek om een wetenschappelijke opheldering over de oorzaak van den dood van deze vlieg. Goethe schreef daarby„Het is zoo aangenaam het leven uit den dood te beschouwen en juist niet van den donkeren kant, maar van de eeuwig lichte zijde, waar de dood door het leven overwonnen wordt." Goethe vermoedde, dat uit de doode vlieg levende schimmellichaampjes te voorschijn kwamen, vandaar: „de dood, die door het leven overwonnen wordt." Nees vond werkeljjk in de vlieg schimmelplanten. Dertig jaren na Goethe's dood werd de witte meel- schimmel, de „vliegeucholera" weten schappelijk vastgesteld door Ferdiüand Dohn. Hij noemde de schimmel „Ecn- pusa", naar het nachtelijk spook uit de oudheid. En werkeiyk werd het een spook in vele kringen van het volk, waar men zich verbeeldde, dat de cholera iu aantocht was, wanneer dat eigenaardig afsterven der vliegen begon, dat in dit jaar bijzonder vroeg is waargenomen. De vlieg, die door de Empusa- schimmel wordt aanbevallen, zoekt by voorkeur ramen, spiegels of andere gladde voorwerpen op. Daaraan zuigt hy zich met zyu laDguitgerekten zuig- tong en de beide voorpooten vast, terwyl het overige deel van zijn lichaam stijf de hoogte wordt ge stoken. Het schimmellichaampje, dat de vlieg in zich opgenomen heeft, vermeerdert zich in zyn binnenste zeer snel tot een zakachtig weefsel, dat het lyf van de vlieg uitzet en den dood doet intreden. Dan komen de uiteinden van de schimmeldraden tns- schen de ringen van het lichaam der vlieg te voorschijn en slingeren de ry'pe sporen ver naar bniten. Ge woonlijk heeft dit naar bniten werpen van de witte sporen zoo regelmatig plaats, dat om de doode vlieg een kringetje van wat meel ligt, waarbin nen de vlieg op den kop staat. Elke voorbijkomende vlieg, die door eeD spoor geraakt wordt of een spoor met zich meeneemt, is verloren. De spoor ontkiemt aan de vlieg, de kiem dringt in het lichaam, groeit zeer snel tot het doodende weefsel, dat zyn mi- kroscopische sporen weer naar buiten werpt, en zoo voort. Zoodra de „vlie gencholera" optreedt, heeft de vlie genplaag binnenkort een einde. Men weet nu, dat de zoogenaamde „vliegencholera" hoegenaamd niets te maken heeft met de Aziatische of met de inheemscbe cholera, de gevaar lijke menschenziekte. Haar optreden is alleen een voorbode van den na derenden herfst, een teeken dat de groote zomerwarmte voorbij is. Onlusten in China. Uit Washington wordt gemeld De kanonneerboot „Petrel" bege leidt de „Baltimore". Admiraal De wey's instructiën luiden, zoo dicht mogelijk naar Peking te gaan. De „Baltimore" kan echter niet verder gaan dan de Takoeforten. Uit de Transvaal. Sprekende over een eventueelen verkoop door Portugal van hare be zittingen in Z. O. Afrika, schryftde Volksstem het volgende iu antwoord op de vraag, wat er in dat geval van Lourenzo Marqués moet worden. Het spreekt van zelf, dat de Z.- A. Republiek overwegende redenen heeft om de politieke lotgevallen van de geografisch bij uitstek Transvaalsche havenstad zorgvuldig te volgen. In elk geval zou te Pretoria niet gaarne gezien worden, dat Lourenzo Marques onder de openbare of verborgen con trole kwam van een aan dezen onzen Staat vjjandigen factor. Het tijdstip is nog niet aangebroken, dat de Z.-A. Republiek gevraagd of ongevraagd haar stem laat hooren boven het marktgeschreeuw, dat thans daar ginds in Europa weerklinkt over den prys en de verkoopsvoorwaarden eener haven, bij welke deze onze Staat bij zonder veel belang heeft. Maar dewijl Lourenzo Marqués deel uitmaakt van Zuid-Afrika's continent, zoo spreekt bet vanzelf dat, wie ook de nominale heerscber zal wezen van de beste haven van dit ons wereld deel, rekening zal moeten houden met de behoeften van dit ons werelddeel. Wanneer de territoriale reehten over Lourenzo Marques aan den meest biedende mochten worden verkocht, dan zal de gelukkige kooper rekening hebben te houden met het feit, dat in het hedendaagsche volkenrecht geen plek meer is voor het jure romano erkende jus utendi, abutendi et non utendi. Met andere woorden, wie ook formeel souverein zy of worde over Lonrenzo Marques, zal op straffe van uiteindelijk verlies aan de natuurlijke bestemming dier haven geen afbreuk kannen doen. In de Z.-A. Republiek heeft men veel te danken aan de Portugeesche autoriteiten der provincie Mozambique. Sedert de verschijning van den eersten Afrikaauder te Lourenzo Marques in 1837 vond Trichardt er zyn graf hebben de gouverneurs van het Portugeesch gebied steeds met wel willendheid aan de wenschen der Transvalers gehoor gegeven, zooveel in hun vermogen lag. Ook de Regee ring te Lissabon heeft, onder vaak moeilijke omstandigheden, de ware belangen van Lourenzo Marques steeds voor oogen gehouden. De aistand van deze provincie aan een vreemde mo gendheid zon dus niet enkel voor het Portugeesche volk een verlies wezen, maar voor de Traosvalers een teleur stelling, vooral indien die mogendheid mocht blykeu van Lourenzo Marques zich te willen bedienen als een oor logsmiddel tegen de Afrikaners. Op het feestterrein stond een draai molen, welke door de kaffers rondge draaid werd. Het muziekinstrument van dien draaimolen was zoo valsch, dat de eigenaar zelf niet wist wat voor een wijsje hij met zyn orgel speelde. Doch de kinderen en sommige volwassenen amuseerden zich wel met dezen draaimolen. Te ongeveer vier uur kwamen twee der weder ontwaakte commissieleden aan. Ik vroeg toen aan beiden, wan neer de sports zonden beginnen, daar het al anderhalf uur later was dan men zou begonnen hebben. Doch ik kreeg ten antwoord van hen, dat de commissieleden allen dronken waren, en dat het hun niet schelen kon, wan neer de sports een aanvang zouden gaan nemen. De sportfeesten hebben wel is waar plaats gehad, doch alles was in een trenrigen toestand. Er was in het geheel geen pleizier te bespeuren en allen, die van buiten kwamen, hadden spyt dat zy zulks gedaan hadden. De Transvaalsche bladen bevatten nog tal van correspondenties over de Kroningsfeesten, welke overal met groote opgewektheid zijn gevierd. Te Pretoria werd Maandagavond 5 Sept. nog een groote fakkeloptocht gehoudeu, welke schit terend geslaagd is. De stoet bracht een ovatie aan president Krnger, later aan den rechter Jorisseu, aan den spoor- wogcommissaris, den heer Smit, en aan onzen consul-generaal, den heer Domela Nieuwen huis. In het Burgerspark werd door de artilleristen een concert gegeven en later in den avond waren verschil lende gebouwen der stad schitterend ver licht. Ook te Krugersdorp is feest ge vierd. Mevrouw Hompes trad op als vertegenwoordigster der Kocii gin en hield in den namiddag een druk be zochte receptie. Feesten verder te Potchefstroom, te Heidelberg, te Borgspruit, teWater- val-Boven euz. In ae laatsto plaats liet de regeling dier feesten we: wat te wenschen over. „De commissieleden waren vroeg in den middag oobekwaam hun plich ten te verrichten. Te 2.30 waren zy niet meer tegenwoordigtoen „was het bier iu den man en de wjjsheid in de kan." Hun namen zyn my niet alle bekend, daarom noem ik ze liever niet, schryft iemand, die aan de fees ten heeft deelgenomen. Het is waar lijk onaangenaam znlke commissiele den te hebben, die niet eens hun plichten weten te verrichten, want alles hangt van hen afaan hen werd de uitvoering toevertrouwd. Letieren en Kunst Rembrandt. Volgens de Spectator is door het bestuur van de Rembrandt-tentoon stelling het plan opgevat de herinne ring aan deze grootsche onderneming levendig te houden, door het uitge ven van een prachtwerk, waarin veer tig der belangrijkste schilderijen in eene aan de hoogste eischen beant woordende reproductie, zullen worden gegeven, welke vereenigd, en voor zien van oen begeleidenden tekst vau dr. Hofstede de Groot, in een porte feuille, daarvoor ontworpen door Lion Cachet, een kostbare aanwinst zullen zyn voor alle vereerders van den grooten Nederlander. De uitgave van dit prachtwerk werd door het comité toevertrouwd aan de firma Scheltema en Holkema. UIT AMSTERDAM. De italiaausche Opera uit den Haag heeft Maandagavond de wintercam- pagne te Amsterdam begonnen met de opvoering van „La Gioconda" van Ponchielli. Reeds by den aauvang der uitvoe ring bleek, dat het publiek zich tot waardeering geneigd zou betooneo, indien daartoe reden bestond De or kestdirecteur namelyk, de heer Natale Emannel, vond aan zyn lessenaar een krans met de italiaansche kleuren en werd by zyn komst in het orkest met fanfares begroet. Applaus en fanfares barstten opnieuw los bij het optreden van den bariton Lunardi, aan wien wij van het vorige jaar zulk eene uitstekende herinnering hebben be houden. In het lste bedrijf had hij reeds drie krausen in ontvangst te nemen. De directie is in de keuze van nieuwe artisten zeer gelukkig geweest; men wist niet wat meer te bewon deren, het krachtige sopraangeluid van signora Rosini in de titelrol of de prachtige bas van signor Contini. Veel succes werd geoogst door de mezzo sopraan signora Ceechini—Berti en door de alt, signora Mattiuzzi. De geestdrift was eenvoudig onbe schrijfelijk. Aan de toejuichingen kwam geon eind, hetgeen nataurlyk menig da capo door zangeressen en zangers tengevolge had. Het enthou siasme was stormachtig, toen in de pauze de directeur de Hondt, de orkestdirecteur en de vertolkers der hoofdpartijen gezamenlijk op het too- neel verschenen, om voor de gebrachte ovatie dank te zeggen. Aan de geheele opera is veel zorg besteed. Koren en orkest zijn be langrijk beter dan verleden jaar, van de monteering is veel werk gemaakt 6D nn reeds mag er met lof van het ensemble gewaagd worden. Blfjven die goede zorgen aanhouden, dan zou ik aan dit schitterend gezelschap nog grooter succes durven voorspellen, dan reeds het vorig jaar aan de Ita liaansche Opera ten deel viel. B. De toeloop naar de Rembrandt- tentoonstelling te Amsterdam was Zondag (galdensdag) zóo groot, dat de toegang herhaaldelijk tijdelijk moest worden gesloten. Bovendien bleek het, dat de deuren 's Zondags pas om half een, in plaats van om tisn uur, worden geopend. RECHTSZAKEN,. Het O. M. by den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatiebèroop van den burge meester en den wethouder te Wester voort, veroordeeld wegenssmaadschrift jegens den ontslagen gemeente-ont vanger. Wefp-tfoJg Sft&irisfóïeuOTO Taimhaüser. De Ned. Opera onder directie van den heer C. v. d. Linden, opende Maandagavond de ry van uitvoeringen, die dezen winter zullen gegeven worden, met de Opera Tannhauser van Richard Wagner. Over dc uitvoering moet ik kort zyn om verschillende redenen. Eerstens is deze opera, meermalen misschien, reeds beschreven loor den gewonen verslaggever van dit blad. Verder valt hetgeen ik hoorde niet onder de ru briek „schitterend" en ten slotte en nu komt de gewichtigste reden hoofde ik slechts het derde bedrijf. Elisabeth, voorgesteld door mevr. G. v. Januschowski zong het in dit bedrijf voorkomende gebed zeer schoon. Deze dame heeft een mooi getimoreerd geluid en zal zeker een aanwins blijken voor de Ned. Opera. Venoj - mej. Fannie Francisca die vooi het einde van het derde tooneel ziel nog even liet bewonderen, werd door het orkest zoo goed als overstemd, wat my belet heeft iets meer vao haar stem te vernemen dan dat zeer helder en zuiver is. De he„.. Tannbüuser en Wolfram van Eschon" bach, resp. J. Urlus en E. Florisseo, zongen en speelden op hunne bekende artistieke wijze. Wanneer ik hierbij nog mag voegen wat ik van een paar muzikale buren vernam, n. 1. dat de ouverture zeer goed werd gespeeld, de koren dikwijls niet al te zuiver waren, en men voor Tannhliusere en slankere figuur meer gewonscht achtte, dan wil ik mijn berichtje niet sluiten dan met den wensch dat de Ned. Opera een vol gende maal wat meer succes moge oogsten en dan ook wat meer be langstelling oudervinden van de Haarl, liefhebbers. H. P. De loting voor den zangwedstrijd, door „Haarlem's ZanggeDot" uitge schreven, heeft het volgende resultaat 3de afdeeling. 1. Zanrvereeniging „Amicitia/ Delft. 2. Mannenkoor „Caocilia," Haar lem. 3. Liedertafel „Amstels Zangge not," Amsterdam. 4. Zangkoor „Be- nedicamus Domino," Haarlem. 5. Mannenzangv. „Knnst na Arbeid," Arnhem. 6. Mannenzangv. „Oefening kweekt Knnst," Amst. 7. Mannen koor „Workman's Kunstgenot," Wor- merveer. 8. Mannon koor „Excelsior," Alkmaar. 9. Mannenzangv. „Proza en Poezie," Haarlem. 10. „Scheveuing's Mannenkoor," Öcheveningen. 11. R. K. Zaugv. „Arti et Cbaritati," 's Gra- venhage. 12. Mannenkoor „Knnst. na Arbeid," Hilversum. 13. Liedertafel „Arion," Amst. 2de afdeeling. 1. Liedertafel „Erato," Amst. 2. Mannenzangv. „Crescendo," 's-Gra- venhage. 3. Mannenkoor „Euterpe," Utrecht. 4. „Typografisch Mannen koor," Amsterdam. 5. Mannenzangv. „Kunst na Arbeid," Delft. 6. Man nenzangv. „Onderlinge Oefening," 's-Gravenhage. 7. Mannenzangv. „St. Caecilia in-ter-nos," Amsterdam. 8. „Diamantbewerkers Mannenkoor," Amsterdam. 9. Mannenzangvereeni- ging „Caecilia," Dordrecht. 10. Lie dertafel „Kunst en Vriendschap," Alkmaar. 11. „Nat. Zangschool en Zangvereeniging," Amsterdam. 12. Liedertafel „Zang en Vriendschap, Amsterdam. lste afdeeling. 1. Mannenzangv. „Kunst door Oefe ning," Amsterdam. 2. Mannenzangv. „Knnst na Arbeid," Amsterdam. 3. Mannenzangv. „Amicitiae," Amster dam. 4. Liedertafel „Arion," Leiden. 5. Mannenzangv. „Fideüo," Utrecht. 6. „Breda's Mannenkoor," Breda. Naar wy vernemen zal de heer Schuitenvoerder, algemeen hekend door zyne gloriedagen by Carré te Amsterdam als „August," zich hier lor stede vestigen en een café exploi teeren. Felix-Favore. Voor eene eivolle zaal trad Maan dagavond als sprokor op de heer L. M. Hermans van Amsterdam, met het onderwerp „De Oraajebovenroe- pers te Haarlem, en de Haarlemsche belastingverkoopen in naam der Koningin van Nederland". Spreker werkte dit onderwerp op zijn reeds bekende wyze uit. In hoofd zaak behelsde het gesprokene een agitatie tegen her, Koningschap en een protest tegen de belasting. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De vergadering had een kalm verioop. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den archi tect S. J. W. Mons in het Café „de Leeuwerik" alhier aanbesteed: Het bouwen van twee woon- en winkelhuizen met bybehoorende wer ken aan ae Kamperstraat on Lange Poellaan te Haarlem. Ingekomen waren 8 biljetten van de volgende firma's. R. Weereldsma f9952 J. N. v. d. Vlerk „8-110 H. Munsterman „S400 W. A. van Zanten „8378 J. A. Kaub, Halfweg S325 J. Giebels en J. v. Servelien „8260 Th. Verzylberg „7885 H. van 't Wout 7550 Zooals reeds in eene advertentie is aangekondigd is hier ter stede eene nieuwe stoomververij en chemische was scherij die geëxploiteerd wordt onder de firma Haverschmidt Kb je. op gericht. Do fabriek bevindt zich aan den Zijlweg over het spoor, terwijl de win kel is gevestigd in perceel Gr. Hout straat 90, waai- zich tot dusverre het magazijn van uurwerken van den heer Van Niel bevond. Naar wij vernemen moet de exploi tatie in goede handen zijngedeelte lijk toevertrouwd aan een ervaren vak man, werkzaam geweest als meester- verver en chef der grootste fabrieken in Berlijn en Frankfort a/M. gedeel telijk ook aan eene voor dit vak zoo zeer gewenschte vrouwelijke leiding. Concert Trio-Vereeniging. Wij hebben reeds gewezen op de hoogst gunstige beoordeelingen in bui- tenlandsclie bladen gegeven over de ,,Trio-Vereinigung", welke hier morgen, Woensdag, een concert geeft. In Am sterdam zijn de drie kunstenaars Maan-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2