u ST&as&iEtms Haarlem. 8 Oct. 1898. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. VERGADERING van de KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN te Haarlem, op 4 Oct. 1898, des avonds te halfacht uur, op het Raadhuis. Tegenwoordig de lieeren Mi- Joh. Enschedé. J. li. Korsten, J. Sabelis, J. J. Kerberi. E. J Westerveld, H T. Pelfcenburg. J. I. F. Beijnes, A. do Clercq eu li. van Breemen Hz. Werd voorlezing gedaan van de sedert de vorige vergadering uitgegane stuk ken. waaronder een schrijven, gedagtee- kend "20 September, aan de bijzondere commisv.v voor groep XVI der in 1900 te Parijs te houden wereldtentoonstel ling. waarin zooveel mogelijk worden be antwoord de verschillende vragen door haar gedaan omtrent industrieel© toe standen -n de verschillend© daarin ver melde t ikken van bedrijf. Werd overgelegd het door den Voor zitter en den heer Poltenburg, ingevol ge de hun gedane, opdracht, samenge steld concept-antwoord aan Z E. den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, op diens schrijven van 8 Augustus, waarbij deze Kamer wordt uitgenoodïgd ineer in bijzonderheden de bezwaren mede te deelcn welke er bij haar gerezen rijn tegen liet bestaan de plan tot reorganisatie van de Ka mer- van Koophandel en Fabrieken, voor zoover dit naar haar inzien tot in korting van de bevoeghoden der be staande Kamers leiden zou. Na voorlering en bespreking werd dit antwoord vastgesteld, en tevens beslo ten het te zijner tijd in de gedrukte notulen op te nemen Kwam opnieuw in behandeling het adres van de Kamer te Heerenveen om wijziging van liet Algemeen© Reglement voor het vervoer op de spoorwegen, ten aanzien van dei verantwoordelijkheid van de ondernemers van spoorwegdien sten voor de door hen vervoerde goe deren. Dit adres was thans aangevuld met de daarop door Z. E. den Minister van Waterstaai. Handel en Nijverheid op de daarin vermelde gronden genomen afwijzende beschikking. Na kennisneming dier beschikking was de Kamer van oordeel, dat in de daarbij genomen beslissing zal moeten worden benut Hiervan zal aan de Kamer te Heeren veen mededeoling worden gedaan. Ingekomen was een aan Z E. den Minister van Financiën gericht adres van cle Kamer van Koophandel en Fa brieken te Dokkuni, houdende verzoek, zoo mogelijk ©ene wijziging te bevorde ren van het zegelrecht voor qui tan tien. Genoemde Kamer acht eene derge lijke wijziging mogelijk door het heffen van een evenredig zegelrecht van bv. één cent voor quitantiën van boven f 10 tot f 2b. Twee cents voor sommen van boven f 25 tot f 50. Drie cents voor sommen van boven f 50i tot f 100. Vier cents voor sommen van boven f 100 tot f 150 Vijf cents voor sommen van boven f 150 tot f 200. Daarenboven voor iedere f 200 of ge deelte daarvan tot f 1000 24 cent meer en vervolgens voor iedere f 1000 of gedeelte daarvan nog 5 cents, tot oen maximum van f 0.50 Na gehouden bespreking word Inslo ten dit adres alsnog aan te houden. £3 m SS fö L s. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten* Benoemd tot burge meester der gemeente Sloten, Friesland, O. Greebe. Benoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Helmond jhr. J. O. de ^aarieinmer Halletjes Een Zaierdagavondpraatje cccxxxvn. Sedert jaren geniet ik b(j vrienden en kennissen van een vereerende, maar bezwarende reputatie. Zo zeggen na melijk, dat ik eea aardig gelegen heidsvers maak. Het gevolg van die renommee is, dat tegen Sint Nicolaas de bestellingen komen aanzetten. Deze weuscüt eeu vers op oen sigarenkoker, gene by een turf, een derde by een christofie trekpot, en ze moeten, zon der oaderschéid, allemaal aardig we zen, geestig maar vooral niet scherp, niet te kort ea uiet to laag, mot een verdraaide baud geschreven, opdat de besteller het air kan aaucemen, alsof hy het zelf geschreven heeft. Deze leveranties geschieden zonder wat men noemt stoffelijke vergelding. De belooning ervoor moet ik maar vinden in de tevredenheid my us go- raoeds, waarmee ik den zesden De cember kan zeggen„die corvee is weer achter den rug." Eenmaal heb ik getracht, my aan den druk van deze glorie te onttrekken, maar toen was de verontwaardiging zoo alge meen en begon men zoo duideiyk te vragen, of ik aan dichters ydelheid begon te lyden, dat ik my maar gauw- bereid heb verklaard, myn poëotcujuk weer op de schouders heb genomen en nu voorueineus ben, te blyven dichten op sigarenkokers, turven en vernikkelde trekpotten tot aan myn dood toe. Intusschen heb ik door dit voorval zoo'n afschrik gekregen van de gaaf der poëzie, dat ik my verplicht acht, een ieder tewaarschuwen, die ook maar Jong van Bc-ek en Donk. te Beek en Donk. Benoemd bij hel personeel der mili taire administratie a. bij de intendanten: tot directeur der centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, de kolonel-inten dant F, A. Thomése, thans hoofd der VIHste afdecling van het Departement van Oorlog, uit welke betrekking hij, in verband met zijne nieuwe bestem ming, op de meest eervolle wijze is ont heven tot luitenant-kolonel-intendant de majoor-intendant E. G. Winckel tot n lajoori ntendant de kapitein-inten dant A. A. Kleynhenstot kapitein- intendant de eerste-luitenant-kwartier- meester J. Rutgers, van het 4de regi ment infanterie; b. bij de kwartiermeesterstot luit.- kolonel-kwartiermeester, met bestem ming om op te treden als hoofd der VlIIste afdecling van het departement van oorlog, de majoor-kwartiermeester J. A. Kroef, thans controleur van de inwendige administratie der korpsen, lste bureautot majoor-kwartiermees- ter, controleur van de inwendige adrni- nistratie der korpsen, lste bureau, de I kapitein-kwartierm. J. P. Arimont, van het 3e reg. infanterietot kapk-kwar- 1 tiermeeste r bij het 3e reg. infanterie, de oerste-luit.-kwartierm. E. J. van Ebben- horst Tengbergen, van de cadetten school tot eerste-luik-kwartiermdc tweede-lui: -kwart iermeester D. J. Ja ger. ran het 8ste. en W. H. Ecrdbeek, van het 6e regiment infanterie. Op non-activiteit gesteld de majoor intendant L. J. Mulder, dierecteur van de centrale magazijnen en militaire kleeding en uitrusting. Benoemd bij het wapen der infante rie bij het 1st© reg.. tot majoor, de kapitein H. C Brandt, van het 2de reg. bij het 2de reg., tot majoor, de kapitein J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, van den staf der infanterie, ad judant van den inspecteur van het wa pen lot kapitein, de eerste-luifcenant G. van Munster, van het 3de reg.bij het 3de reg., tot luit.-kolonel, de majoor L. i I, A. Bonemeijer, van het korps bij het 4de reg., tot kapitein, de eerste- luitcnnut W. L. Pompe, van het reg. grenadiers en jagers bij het 5de reg., tot kapitein, de eerste-luitenant A. A. van Schilfgaarde, mode van het reg. grenadiers en jagers. Werkstaking te Enschedé. Men schrijft uit Enschede d.d. 6 October Hedenochtend hadden de arbeiders van de firma Serphos Zonen voor een deputatie uit hun midden eene conferentie mot den patroon aange vraagd, die echter weigerde haar ie ontvangen. Wel werden hedenavond de besturen dor verschillende ar beiders- vereenigingen toe eeü bespreking toe gelaten deze leidde echter tot Diets. Hun is ten laatste in overweging ge geven Zaterdag terug te komen. De heer S. meende namelijk in zyne fabriek een stokebrand te hebben, waarnaar by een onderzoek zal in stellen. Deze zal waarschijnlijk niet meer in de fabriek worden toegelaten. Eigenaardig was wel, dat bij deze conferentie de loonquaestie niet ter sprake kwam, docli dat zy hoofd zakelijk liep over de niet weer-toe- lating van den wever. Van ondersteuning door Üoitas, omvattende de verschillende arbeiders- vereenigingen, zal wel geen sprake zijn, omdat gestaakt werd zouder ad vies van die vereenigingen. Vrijdagavond te zes ontstond te Hilversum braud ia de Hilversumsche Katoenspinnerij, aan de Vaart. Het was door eene onbekende oorzaak be- gonneu in eene zaal, waarin vier ruw- of krasmachines, benevens een voorraad afgewerkte goederen aan wezig waren. Doordat muren en zol dering van steen vervaardigd zijn, en de brandweer zich spoedig van hare taak kweet, bleef de brand vrijwel tot die eene zaal beperkt. Ofschoon liet werkvolk nog in de fabriek aan een begin van neiging toont om woor den uit te zoeken, die op elkaar rymen. Ik laat hem dan zich spiegelen in myn treurig lot en waarschuw hem ernstig voor het gevaar, een t'amiliepoëet te worden. Eerlijkheidshalve moet ik ver klaren, dat in verreweg de meeste gevallen mijn raad in den wind wordt geslageD. Verbeeld u dus myn schrik, toen ik dezer dagen bemerkte, dat ook myn zoon Jan door den dicotduivel in zyn armen was gesloten. Ik keek toevallig zyn cahiers eens door, wat anders geen plezierig werk is wegeus de talrijke aanmerkingen, die de leeraren er in hebben geschreven, toen ik tot mijn verbazing er een tusschen vond, dat van verbeteringen vry gebleven was. Een blik was voldoende om mij te overtuigen dat dit verzen waren. He laas, myn zoon heeft mijn kwaal mee gekregen, by is gelegenheids poëet. Van dit oogenbiik af zou ik aan de erfelijkheid der eigenschappen gaan ;elooven Aanvankelijk wou ik ze zonder pardon naar den snippermand ver wij zen, maar by nader overdenking leek het me beter, eenige van d.o fraaie gedichten te publiceeren, als waar schuwend voorbeeld aan anderen. Na tuurlijk doo ik dat onder het meest volkomen voorbohoud. Mocht de rak ker van een jongen dezen of genen regel soms van Beets, den School meester, Frederik van Eeden of een anderen collega hebben geleend, dan stel ik me daarvoor geenszins aau- sprakelyk. „Wat baat ons al het leeren, Het dagelijkscb studeeren We leeren vakken by 't dozijn, Maar blijven praktisch bitter klein En komen we in de maatschappij, Dan is er niemand blij." wezig was, konden allen toch Oüge- van het gemeentebestuur hebben aan- deerd haar verlaten. genomen, rijn de stakende grondwerkers In 1883 brandde de destijds veel t nog niet geheel voldaan. Het is nog on grootere, uit vier verdiepingen be-j waarschijnlijk of de arbeid zal worden staande fabriek, geheel af. herval Hondentrouw. Men deelt aan de P. G. en N. G. mede Deze dagen waren we in de gele genheid een treffend voorbeeld te zien van hondentrouw. Het paard van een brouwerswagen uit B (euDingeu) viel op den Millingschen dijk plotseling dooi neer. Dadelijk werd de wagen uitgespannen en het paard tegen de buitenheliing van den dijk gelegd. Een fikshond, die den wagen steeds vergezelde, ging bij het dooie paard liggen, en toen de knecht met de boot wiidc terugkeeren en den hond riep, liep deze wel een eind mee, maar telkens keek hij om naar zyn doodeo vriend, tot hy eindelijk terugkeerde ea bij het paard ging liggen. Daar bleef hy trouw de wacht hóuden, doch toen de nieuwsgierige jeugd het te druk maakte op den dijk, zocht hy voor eeu poos den wagen openviyde zich daaronder neer. Later kwam hy weer by 't paard terug, waar ïuinid- de'.s door ed goede zorgen van een inwoner een geschikte Jigpiaals was gereed gemaakt. Eten eu drinken nam üe hond ook, hoewel matig. Nog dien zelfden avond kwam de eigentu-r per rijtuig naar Miilingen, en zoodra de hond de stem vau zyu meester hoorde, begon by te janken en te huilen, zon der echter zyu plaats te verlaten. De bond is later in 't rijtuig meegenomen en scheidde slechts noode van zyu dooaen makker. Een woesteling. De Groote Eligensteeg te Utrecht' werd Donderdagnacht omstreeks half twaalf in opschudding gebracht door een bewoner dier buurt, V. ge naamd, die namelijk in beschon ken toestand was thuis gekomen c-n zijne huisvrouw de deur had uitgegooid, toen deze daarvan, iets zeide. Toen de 75jarige weduwe V., met het lot van haar buurvrouw begaan, daarop pogin gen aanwendde om V. te bewegen zijne vrouw weder in huis te laten, en daarin door den buurman W., die medelijden met de schreeuwende kinderen kreeg, krachtig werd gesteund, werd V. zoo mogelijk nog boozer en opende onver wachts de deur. Dat geschiedde even wel niet om zijne vrouw binnen te la ten, maar om de weduwe V. en zijn buurman "W. aan het verstand te bron- gen, dat dezen met zijne zaken niets hadden te maken. Natuurlijk dienden bedden van repliek, totdat Y. opeens op de oude vrouw aanviel en haar met. een mes of iets dergelijks een snede over den arm gaf, terwijl W. op hetzelfde oogenbiik een steek in dein linker pols kreeg. Beiden werden door de politie,, die inmiddels ter plaatse was verscho nen, naar het ziekenhuis gebracht- om te worden verbonden. Tegen den dader, die. zoodra hij de politie zag, in huis vluchtte, werd proces-verbaal opgemaakt. (U. D.) Settsengd SSieisiws. De wer&staking te Parijs. Meer dan vier duizend soldaten rijn to Parijs op de been om de vrijheid van deai arbeid te beschermen. De maatregelen zijn echter onvoldoende, slechts eon deel der werkplaatsen zijn afdoend bewaakt, en vele rijn niet be schermd. Het aantal arbeidende werklieden neemt af. De vuilnismannen hebben het werk gestaakt. Groepen werklieden, uit gaande van het. tentoonstellingsterrein, hebben de vuilniskarren omvergewor pen. Op verschillende plaatsen hadden hevige botsingen met de agenten plaats. De infanterie joeg een aantal opgewon den troepen uiteen en nam eenige bel hamels gevangen. Hoewel de patroons de voorstellen Men ziet, dat Jan sombere aanvech tingen heeft over zyn toekomst. Dat zelfde gevoel spreekt zich ook uit in het volgende gedicht over de keus van een beroep „Ik weet niet wat ik worden zal. Geleerden zyn er by de vleet, En postjesjager zonder tal, Yoor elk aiubt staan er lien [gereed. Ach ja, 't gelukkigst leven heeft De man, die van zyu renten [leeft." Het spreekt vanzelf, dat myn veel belovende zoon hier ineen gemak zuchtige stemming verkeerde. Anders had hy de laatste onwaarheid uielup zijn geweien durven laden. In dezen tyd van conversie en lagen rente- standaard, nualleen speculatieve fond sen betioorlyke rente opbrengen tot dat ze die niet meer opbrengen en zelfs petroleum-aandeeleu met ineer ouvoor waardelijk te vertrouwen zyu, nu heeft de man, die vau zyu renten leeft, een allesbehalve onbewogen en rustig bestaan. Jan oordeelt over dingen, waarvan by geen verstand heeft; tot zyn verontschuldiging kan dienen, dat hy daarin niet alleen staat. Natuurlijk, ontbreekt het in dit dichterlyk cahier niet aan verzen, die de leeraren van zyn school tot onderwerp hebben. Met het oog op een behoorlijke discipline laat ik die achterwege. Maar hy is ook begonnen aan e6n groot vers, dat naar het schijnt een uitgebreid heldendicht worden moet. Ik doe hem niet te kort, door er een paar fragmenten uit te publi ceeren: dat is toch in dezen tyd by de grootste auteurs gewoonte. Keizer Wilhelm in Konstan- tinopel. In de Turksche hoofdstad spant men alle la-achten in om het Duitsche kei- zerspaar zoo luisterrijk mogelijk te ont vangen. Dag en nacht rijn duizenden aan den arbeid, om de ..koningin der steden" op haar voordeeligst te doen uitkomen. Men heeft evenwel jaren achtereen alles zoo verwaarloosd dat, hoe hard er ook gewerkt wordt, alles niet op tijd gereed zal zijn. De groote wegen Van Yildiz-kiosk naar Stamboel, die in een erbarmelij- ken toestand verkceren. worden hersteld doch men is hiermede minstens een maand te laat begonnen, zoodat nog w.l vijf weken noodig zouden rijn, om alles in een goeden staat te brengen. Men vergenoegt er zich thans hoofdza kelijk mede, om de al te groote gaten met zand te vullen. Daarentegen is de Merassim-kiosk, waar de keizer verblijf zal houden, ge heel gereed, behalvo de electrisclie in stallaties. Ter verbreeding van de stratenin het bijzondei- in de Grande Rue de Pera, rijn"een groot aantal huizen ont eigend en neergehaald. Witgeverfde schuttingen, meters hoog, sluiten de lee- ge plekken van de straat af en witte planken zijn aangebracht overal, waar het scherpe oog iets minder fraais mocht kunnen ontdekken. Mooier worden de straten door dergelijke schuttingen, zeker niet. De illuminatie van den Bosphorus belooft schitterend te zullen worden. Voor de verlichting der keizerlijke sloten heeft men een gansch korps pyrotech- nici uit Rome laten komen. Voor de veiligheid der gasten wordt uitstekend gezorgd. Honderden, geheime agenten zijn in dienst genomen lijsten worden opgemaakt van verdachte perso nen en werkbazen, die men zoo spoedig mogelijk kwijt tracht te geraken. In de Turksche hoofdstad zijn reeds 60 paarden aangekomen uit de stallen van den Duitschen keizer, die eerst aan het hun onbekende terrein moeten ge wend worden. Klondyke. Op hel, oogenbiik heeft Dawson City een bevolking ran 30,000 inwoners, die in blokhuizen en tenten op den rechter oever van den Yukon wonen. Het Leger des Hcils heeft eenige tenten op den linker oever opgeslagen. De hoofdstraat dor stad is de Front- Street, die zich vijf mijlen langs de rivier uitstrekt. Allo regeeringsbureelen en openbare gebouwen bevinden zich in deze straat, en vooral 's avonds is het verkeer er zeer levendig en ziet men ér lieden in allerlei klecderdrachl. In dezen tijd van 't jaar is er bijna geen nacht. Wegens de groote hitte slapen de meeste menschen overdag m werken 's nachts, ten minste gedurende dc uren dat do nacht er moest zijn. Verkwikken de dranken zijn er in overvloed, doch de minste kost nog f 1.20 per glas, zelfs limonade, terwijl een flcsch bier f 12 on ten flescli Champagne f 96 kost. Dag en nacht wordt er gespeeld aan da groote tafels der talrijke saloons, waarvan eenige den naam van theatre dragen. Het Paviljoen en het gebouw der Opera, zijn de twee grootste. Daar is een tingeltangel in het begin van den avond en bal tot 5 of 6 uur 's morgens. Elke dans kost f 2.50, waar van de dame f 0.60 ontvangt. Deze inrichtingen maken goede za ken. daar men onafgebroken doordanst. Goudgravers, die er wat goed voor zitten, laten er soms f 2500 tot f 4000 in één nacht. Men draagt het goud in kleine leeren zakjes, en als er betaald wordt, weegt de kashouder er zooveel af als de verschuldigde som bedraagt. Er zijn ook bankbriefjes en zilveren geldstukken in omloop, doch goud is het middel, waarmee bijna alle beta- Het is getiteldde Haarlemmerhout ea begint met De Morgen. In nieuwen zonneschijn Ligt daar de Hout; Met zyu gebladert fijn Badend in goud. Melkboeren-hondenkar Knerst op liet pad, Dienstmeid is in de war, Liefde is dat. Later in d'uchtendstoud. Slager komt aao. Spreekt nu met vleiersmond, Zy wil 't verstaan. Komt dan de kruidenier, Al in den Hout, Heeft zij opnieuw plezier. Harte van goud Het vraagteeken achter liet laatste woord wil natuurlijk te verstaan ge ven, dat Jan aan den lezer overlaat om te beoordeelen of die dienst meid, die eerst in de war is over den melkboer dan over don slager en ten slotte over deo kruidenier, een hart van goud beeft. Ik ben niet vrij van liet vermoeden, dat Jan zelf wei eens naar het meisje gekeken heeft en toen met smart heeft ontwaard, dat ze boven zijn blikken de meer onomwon den hofmakerij van de anderen ver koos. Nn komt een couplet over don middag. Daar komt het middaguur. Wandlaar verschijnt, Regent het kykt hy zuur En gauw verdwijnt. Komt ook de wandlares, Statig als een prinses, Zweeft, lijn gekleed, zy aan Langs groene baan. lingcn geschieden. Een ons stofgoud is in Dawson City ongeveer f 40 waard, de banken betalen evenwel maar f 35. D<. voornaamste bankinstellingen zijn Bank of British North America en Bank of Commerce. Men ziet er allerlei soort- van winkels. In den eenen verkoopt men varkens- vleescli, in den anderen boonen, meel, enz., natuurlijk alles tot fabelachtige prijzen. Verseh schapen- of rundvleesch kost f 2.40 tot f 3.60 per pond. een komkommer f 6, een sinaasappel of ba naan f 2.50. Voor scheren, haarknippen of een warm bad (ook in den barbiers winkel) betaalt men f 6. De minste sigaar betaalt men met f 1.20. De restaurants maken goede zaken. Ziehier de spijslijst van een der eerste restaurants gewone maaltijden zonder dranken f 9 tot f 12, een kleintje kof fie met een gebakje f 1.80, met brood f 2.40. met eieren f 7.20, ham met eieren f 6. een biefstuk f 7.50, „compo- i dat is drie of vier versche aardap pelen) f 2.40, spiegeleieren f 6, ossen- nieren f 12. In den laatstsn. tijd hebben de sche pen overgroot© hoeveelheden levensmid delen aangebracht, zoodat. een prijsver mindering wel te verwachten is. De huur van een blokhius bedraagt f 100 tot f 250 per maand. Voor den tijd van het jaar is de gezondheidstoe stand er op liet oogenbiik gunstig. Van de bevolking zijn 75 percent Amerikanen; de rest zijn Canadeezen, EngeJschon, Australiërs, enz. -Men zegt dat er dit jaar reeds voor 8 miliioen p.st. aan goud is opgegraven' Maar de grond in de Front-Street kost ook f 120 per vierkanten voet. Graan te Aort. In een redevoering in de British Association te Bristol, op 7 Septem ber, heeft Sir William Crookes de man, naar wien de luchtledige buizen genoemd worden, die bij deRöutgen- photographie noodig zyn met groo- ten nadruk gewezen op het gevaar, dat i;a een aautai jaren d9 graan voorraad voor de verbruikers niet meer voldoende zal zijn. Dit gevaar sehynt hem veel grooter dan dat vau de uitputting der steenkolenmijnen. Reeds riu is er een te kort in de graanproductie. De- oogst voor de geheeie wereld van het vorige jaar is geweest 1.921 rnillioen bushels, of on geveer 730 miliioen hectoliter, daar l bushel ruiui 38 liter bevat. De 5161/2 miliioen broodeters hebben ech ter 2,324 bushels noodig. Dit tekort wordt niet gevoeld, omdat er een overschot is van vroeger jaren, die buitengewoon gunstig waren geweest. Maar spoedig zal het wel degelijk gevoeld worden. Er bestaan twee middelen om het dreigend gebrek te bez weren. In de eerste plaats oen uitgebreider graan bouw, overal waar dit nog mogelijk is. Dit kan ons echter slechts een goede dertig jaar beipen. Nauwkeu rige berekeningen leeren dat hoogstens1 nog maai- 100 miliioen acres beschik baar zyn, die 1270 mil. bus els kun nen leveren, en dat. zou, by dezelfde toeneming' der bevolking, in 1931 nog juist voldoende zyn. Maar in de tweede plaats moet er gezorgd worden voor doelmatige bemesting. „Toe Chemist to the Rescue!" roept sir William. Die kan de ontzaglijke hoeveelheid stikstof in de natuur, die nu verloren gaat, vastleggen en verzamelen, en daarmede den grond dwingen veel meer te leveren dan thans.Daarop moe ten de scheikundigen zich toeleggen, want doen zy dit niet, dan zai het brood zeker schaarscher eu duurder worden eu de menschheid gedwongen zyn, zooais de Indische volken, zich met maïs en andere minderwaardige graansoorten te behelpen. was met honderd man afgezonden on den opstand te onderdrukken. 13 zyn aankomst voud hy geen spoo van Indianeo, maar toen de soldatei zich waren gaan wijdeu aan de be raiding van het middagmaal weer klonkeu er uit de bosschen schoten Van alle kanten kwamen Indianei opzetten. De troepen verschanst^ zich en onderhielden een levendig vuur Vier soldaten waren gedood en wond. Uit Brainerd in Minnesota zyn hot derd gewapende burgers naar he terrein van den strijd getogen. Per ballon over de Alpen. Verleden Maandag is de ballon vai den luchtreiziger Speitruië, de Vegt ouder kauougebulder te iSitten opg< stegen. Loodrecht ging de ballon d lacht in. Op een hoogte van 250 meter pakte de zuidoostenwind hem en op een hoogte van 4500 meti ging by over Diablerets. Hooger steej hy en bewoog zicli verder tu-schi 6C00 eu 6300 meter. De tl.ermoroeb. wees 21 graden. De reizigers haddei bij het heldere weer bet uitzicht ove de gansche Alpen, van Zwitserlan tot aan Öavoje. LTren ging de ballon nu in Noorc westelijke richting Eindelijk lag d Jara ais eenige onbeduidende rnnpe onder de reizigers, vormden de Al pa een raunr achter hen. Over St. Croi en Besacyon b leikte de ballon zi de Cöt.e c:or tusschen Langres Dyon en daalde door de bebeudighei van den kapitein zonder on gevalle neer. Alle wetenschappelijke instri meuten hadden uitnemend gewerkt De tocht had 5:,/4 uur geduurd waarin 300 K.M. waren afgelegd, i 't Is kolossaal. Jaunekeu en Mieken, twee Brus selscbe reuzen, hebben niet zoo zeei de aandacht vau het publiek tot ziel getrokken als de rens uit Aragon, di Woensdag door Brussels straten liep Deze kolussus, geboren in betdorj Solanises in de Pyreueeëu, begon OB' geveer op zyu elfde jaar op een ont zaglyke wyze te groeien. Op di oogenbiik is hy 2 M. 29 lang en weeg hij 178 KG. Door zyn riog kan mei eeu Fransch 10 ceuiimestuk steken Met zyn duim bedekt hy een ryks daalder. Hy licht uiterst gemakkelyï iemand, die 130 KG. wce.A van dei grond op, door hem met twee vinger; onder de kin te vatten. Daar hy he portier van een wagen niet kan hm nengaan, moet hy m eeu goederen wagen reizen. Zijne voeten zijn nie minder dan 41 c.M. lang en 16 c.M breed. Na geheel Spanje en Belgii doorgetrokken en langen tyd in d< omstreken van Parijs, waar by te Pan tin met een lief jong meisje getrouwi is, vertoefd te hebben, reisde hy naai het Noorden van Frankrijk en vervol gons naar België, waar hy zich waar schijn ,,k al laten bekijken. 6 E Een aanval van Indianen. Uit de iets of wat uitvoeriger be richten in de EDgelsche bladen blijkt dat het Chippaway-Indianen zijn ge weest die in opstand zyn gekomen in den staa: Minnesota. Generaal Bacon Als hy van „wandlares" dorst spre- keu in zyn nederlandsche opstellen, dan zou waarschijnlijk de'leeraar rymen„dat is gekles" en hem wau- delaarster laten schrijven. Volgt een ode op den avond: Nu daalt de zonne neer, Ea in de tent Zet 't muzikautenheir Zich overend. Het blaast er ferm op los; Klankrijk vau toon Klinkt bet door !t groene bosch, Houtgij zyt sciioon Hiermee is voorloopig het helden dicht over den Hout uit, maar stellig niet voor goed. Althans uit de aan- teekeuhigen daaronder blijkt dat er nog gedeelten zullen komen over „de Prachtfontein" (bier staat achter Hu moristisch"); üe eigen equipages, do Hertenkamp en Hotel Scholten achter het laatste staat weer; „humo ristisch". Deze afdeelingen zyn even wel nog in de pen zoodra ze er uit komen zal ik den belangstellenden lezer waarschuwen, dan kan hij ze bij mij thuis komen lezen, wanneer Jan naar school is, wel te verstaan. Ik ben ereis over de Markt gegaan, Het was op een avond na achten. De maan was zooeven juist opge- (gaan En stond aan den hemel te smachten. Het weerbuisje was op zijn plaats (blijven staan.... En een trampaard slaakte er klach- (ten. „Ik ben," zei by my, „nu al jaren (lang, Van den Hout naar 't Station toe (geloopen, Getrouwd29 Sept. H. J. van d Wielen en A. Oudshoorn, Amst. Oct. G. Hon ijk en M. A. Westen berg, Haringbuizen. 6. H. P. vai lieukeiom en J. E. van Heukeloui Amsterd. L. Vaik en T. SieuwerttJ, Broek-i n - Wateri and. Bevallen5 Oct. P. A. Bergsma- De Elaaa z. Johannesburg (Z.A.R. M. G. Boot—Kesting z. Zaandam. 6 W. Jongens—Beets z. Amst. Neder meyer van Rosenthal—Van Dam d Epe. Vau Reg teren Altena—vai Nieuwkuyk d. Utrecht. 7. Echt'/en van Ostwalt d. Hilversum. Overleden23 Sept. R. F. Ver steegh 74 j. Banda-Neira (Mo! uk ken) 4 Oct. D. C. Noppen 36 j. Amst. 5 Wed. M. Ttiiel—Kasteelen 89 j. dei Haag. C. O. van Jordan 45 j. Enk huizen. J. W. van der Wai Czn. 7: j. den Haag. C. de Vroome 37 j. Slo ten (N.-H.). J. J. van Meurs—Hes husius 76 j. Oosterbeek. G. J. Brin genberg 58 j. Bunnik. 6. H. Bol 5 j. Sappemeer. R. T. Pik 86 j. Amst C. Brugman 65 j. Lutjowinkel (gen Winkel.) Eu zwaar was de wagen soms: (werd me bang, Dan is er de tijd my gekropen. Maar helaas, nu de electricitei (komt ïq zwang. Na moeten ze mij dan maar sloopeo! Hy ging er van door, met een zac| (eu eeu snik, Het was nu bijna half negen. De maan smachtte door n gal tod (geen kik. Zoo hebben we samen gezwegen! Het weerhuisje alleen gaf een he vi (gen hik, Zyn zenuwen konden 'r uiet tegec Toen kwam Costers standbeeld e (eventjes bij, En wilde eens mee debalteeren. Het schudde zyn hoofd heel pedao (tjes en zei: „Dat paard ban wel mooi discot (reeren. „Maar vrienden, ik smeek u, het (meeiij met my „Ik sta hier van roest te verteren. Veronderstellende, dat de leze hiermee genoeg heeft van de poëzi van myn zoon Jan en u in overwi ging gevende, hem voortaan als g een gelegenheidsgedicht te make hebt en daar zelf niet uit kunt komen hem de vervaardiging op te drage a een kwartje per regel, zoodat i met de opbrengst den schoenmake betalen kan, neem ik afscheid voo deze week en blijf met gewone hoog achting FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 6