penningmeester. Uit deze overzichten bleek ten duidelijkste, dat de vereeni ging in een alleszins bloeienden toe stand verkeert. „Doopsgezind Zang koor" telt b.v. 120 werkende leden, iets zeldzaams onder de gemengde zangvereenigingen te dezer stede. De aftredende penningmeester, de heer Ed. A. van Bilderbeek. werd met acclamatie opnieuw gekozen. Eveneens werd opnieuw tot direc teur der vereeniging met acclamatie benoemd de heer J. de Nobel. Met volle overtuiging mag aange stipt worden, dat de vereeniging „Doopsgezind Zangkoor," ouder zeer gunstige omstandigheden haar vijfde levensjaar ingaat. Schouwburg. De zeeroover en de sterren wichelaarster. De schouwburgdirectie heeft het loffelijk voornemen opgevat bij wijze van proef, op de Zondagavonden ge durende de wintercampagne volks voorstellingen te organiseeren, waar het publiek tegen zeer lage entreeprij zen werkelijk goede stukken kan ge nieten. De gezelschappen die er zul len optreden zjjn voor de vertolking van de op te voeren stukkeu uitermate berekend en beschikken over krachten die genoemd mogen worden. Het publiek toont reeds nu dit plan te waardeeren door het te steunen. Zondagavond o.a. was de schouwburg zaal stampvol. Tot boven in den nok was geen plaatsje onbezet. En het gezelschap van het Paleis van Volks vlijt heeft er slag van om het publiek te doen genieten. „De zeeroovermag dan een ver schrikkelijk stuk zijn, het heeft zeer goede momenten en spannende too- neeien. De intrigue is boeiend, bet publiek buigt over de balustrades om maar geen woord te verliezen, geene handeling te missen. Ademloos hangt het aan de lippen der spelers, men kan een speld hooren vallen maar dan als het gordijn valt, bast los het applaus, donderend, overweldigend, vermengd met luide, zenuwachtig uit geroepen bravo's. Bijzonder goed was het stuk gemon teerd, de costumes zien er frisch uit Het spel van alle medewerkenden was goed. De heer Barendse voorai was uitmuntend in *jjn rol, terwjjl de heer Muscb, de komiek van het gezelschap, vooral door zijn leuke liedjes de vroolijkheid wist gaande te houden. Van de dames noemen wij vooral gaarne mevrouw Van Kuijk. Wij hebben reden om aan de Zon dagavond voorstellingen een groot suc ces te voorspellen. Door commissarissen en directeuren der Hollandsche maatschappij van levensverzekering is aan de leden me degedeeld, dat de voorbereidende werk zaamheden om tot eene oplossing van die maatschappij te geraken in de door hen bestuurde tweede Holland sche maatschappij van levensverzeke ring, thans zjjn geëindigd. De uit komst mag bevredigend worden ge noemd. Van de 1092 ieden hebben slechts enkelen bepaald geweigerd om hunne medewerking ie verleenen. Thans zal op 22 October a.s. eene algeme^ue vergadering worden gehou den ter verdere afdoening. De heer R. O. van Manen, hoofd ingenieur van den Rijks-Waterstaat lste kl. wordt als zoodanig verplaatst van Haarlem naar 's-Gravenhage met- ingang van 1 November a.s. en belast 'met bet beheer der grooto rivieren. Naar Haarlem wordt over geplaatst de heer P. H. Kemper, thans rijks-ingenieur te Maastricht. Bij den op Zondag gehouden schiet wedstrijd. door de schietvereeniging Generaal van Merlen, werd de eerste prijs, zijnde een gouden horloge, aan geboden door mevr. Visser van Hae- zeis wonde, behaald door den heer Kerstel, alhier. In de vergadering van den R. K. Volksbond op Maandag 17 October zal als spreker optreden de heer G. J. van Gasteren. Zjj, die dezen spreker meermalen gehoord hebben, weten reeds bij ondervinding dat bun dan een genotvolle avondwacht. In den afgeloopen nacht te 2lU ure is brand uitgebroken ten huize van den winkelier in sigaren J. Hejjboer, woonachtig aan de Ursulasteeg no. 21, ontstaan door het omvallen van een brandende petroleumlamp in de beneden achterkamer. De brand heeft zich bij dit achtervertrek bepaald en is spoedig gebluscht door de politie met haar slangenwagen. Alles is ver zekerd. De staf van de brandweer was ter plaatse. Door den agent rechercheur van Halst zjjn aangehouden 3 knapen W. H. S. oud 11, C. M. J. M. oud 13 en H. L. oud 11 jaren, die zich Zondag morgen hadden schuldig gemaakt aan diefstal van 30 kilo oud ijzer op het spoorwegterrein aan den Jansweg. Door de politie alhier is 1.1. Vrijdag aangehonden op aanwijzing van een paar meisjes de 29 jarige J. W. W. alhier woonachtig, van beroep letter zetter, die zich had schuldig gemaakt aan het plegen van ongeoorloofde handelingen aan de Baao. De Nieuwe Mnziekhandel bericht ons het volgende. Te Haarlem wordt het bericht ver spreid, dat de zangeres Öigrid Arnold- son in eene voorstelling met de Neder- landsche Opera te Haarlem als gast zal optreden. Beleefd verzoeken wij U dit bericht in Uw blad te willen tegenspreken en daarbij te vermelden,dat de zangeres te Haarlem op 15 October a.s. in de groote zaal van de Vereeniging een concert zal geven. Ned. R. K. Volksbond. Zondagavond werd de eerste der feestavonden van de afdeeling Haar lem van dea Ned. R. K. Volksbond in de groote zaal der sociëteit „De Kroon" gegeven. De zaal was buiten gewoon goed bezet en geen wonder. Het uit te voeren programma was zeer varieerend. Zang, gymnastiek en tooneelspel wisselden elkander af. Na een kort openingswoord van den president, den heer C. A. M. van Dam, werd met de uitvoering der verschillende nummers een aanvang gemaakt. De zaugvereeniging „St. Bavo" bracht eenige fraaie nummers ten gehoore. O.a. de Pius-cantate van Joh. J. H. Verhuist werd zeer ver dienstelijk gezongen. Ook de soiisten zongen uitstekend. Met de andere nummers de Kikkermarsch en liet Vaandellied werd eveneens veel suc ces ingeoogst. Niet minder bjjval had de gymnas tiek- en schermvereeniging „Kracht door Oefening." Na eene serie vrije oefeningen door de aspiraot-ledeu, werden verschillende fraaie- en krachtoefeningen aan het Parterre- rek verricht. De zinspreuk op het vaandel der vereeniging geplaatst werd dan ook ten volle bewaarheid, alle leden gaven een bewjjs hoe door oefening kracht wordt verkregen Gedachtig aan het spreekwoord „lest best" had het bestuur van den Volksbond de Rederijkerskamer „J. A. Alberdingh Thjjm" als no. 4 op het programma gesteld. Opgevoerd werd het drama „De twee Broeders of een Venetiaansche vendetta." Dit drama, bewerkt door pastoor J. E. H. Menten te Maas tricht werd hier ter stede voor de eerste maal opgevoerd en wel op eene wijze, die geen verbetering vermag. De vertolking wasgoed. Decostuums waren schitterend en het decoratief liet niets te wenscben over. De rede rijkerskamer heeft er dan ook alle eer mede ingelegd. In éen woord bet was eeD recht genoeglijke avond. Een ieder heeft zich best geamu- seerien zonder twijfel zal de zaai op 16 en 23 October andermaal door een groote schare belangstellenden worden gevuld. Iu het clubgebouw der Roei- Zeilvereeniging „Het Spaarne" werd Zondag een algemeene ledenvergade ring gehouden. De besprekingen waren van buishoudelijken aard. de treinen no. 88 of 6 van de rich ting Haarlem en 29 van Amsterdam. Heemstede. Had alhier Zondagavond j.l. met de stroomtram een treffend ougeluk plaats, waardoor de getroffene spoe dig overleed, zooals reeds Ls gemeld, gisteren, Zondagavond, had weder een ernstig ongeval plaats. De dienst bode van den heer F. A. Roozen aan den binnenweg tegenover Bronstce, zekere Hendrika Maria Joosten. oud 19 jaar uit de Oranjestraat No. 87 te Haarlem, kwam na eeu bezoek aan haar ouders te hebben gebracht, met de stoomtram die 10 uur uit den Hont vertrekt, bij het uitstappen dat juist in de verkeerde richting gebeurde, met de stoomtram in aanraking, met bet treurig gevolg dat haar rechter been werd verbrijzeld en ook haar recti ter arm werd gebroken. Vandaar werd zij met de stoomtram vervoerd naar het „Wapen van Heem stede" waar baar de eerste hulp werd verleend door den geneesheer J. Bee- ker. Vervolgens werd zij per brancard naar het Diacouessenbuis te Haarlem gebracht. Naar men heden verneemt is de toestand zorgelijk eo h&ar been reeds geamputeerd. Hillegom. Tot ambtenaar ter gemeentesecre tarie is beroemd de heer E. Meijer te Zwolle. Zandvoort. Zaterdag werd in het hotel Drie huizen door den beer Doeglas, archi tect, publiek aanbesteed namens de heeren D. Driehuizen en J. Slagveld, het bouwe- van twee villa's aan den Zandvoortscben straatweg. Van de 13 inschrijvingsbiljetteu was het hoogste dat vau Tb. J. Verzjjlbergh te Haar lem voor f 8640 en het laagste dat van C. K. v. d. Mije alhier voor f 7060. VESSELS mEWWSTum&Qzm» Het 5e Internationale Perseongres. Het uiterlijk van de stad is, hoewel geheel zuidelijk, tevens modern. De straten zijn weliswaar niet mooi gepla veid maar zindelijk zooals trouwens over het algemeen zeer ovardrevetn begrip pen heerschen omtrent Portugeesche on zindelijkheid. Tk heb hier een groot ge sticht bevond waarin een Hollandsche huismoeder geen smetje had kunnen vinden en mijn hotel, het Grand Hotel Central dat heerlijk aan de Taag is ge legen, is in weerwil van zijn weinig modern uiterlijk, zoo netjes en zoo goed als men het maar kan verlangen zonder in de nieuwerwetsche Kazemehotels te vervallen. De politie lijkt bedaard en beleefd, de bedelaars zijn vrij talrijk maar niet onbeschoftde huurrijtuigen zijn behoorlijk, rijden heel vlug met hun twee paarden (voor een vreemde ling wel wat te wild) en hoewel ik geen Portugeescli spreek heeft nog geen en kele koetsier onaangenaamheden ge maakt of gepoogd mij af te zetten. De trams, bespannen met muildieren zijn tweeërlei. De wagens van de Carris) de Ferro, de Lisboa zijn zindelijk niet zoo verveloos als die van de andei*e, kleinere maatschappij, de Lusitana, die van iets minder allooi zijn. Men rijdt voor 60 reis, d.i. onge veer een dubbeltje eeu uur ver (bv. van Socio naar Belem.). Deze Maatschappij schijnt liet medegebruik van elkanders rails te hebben en de wagens loopen op tweeërlei spoor, een breed en een veel smaller. De inrichting van de rails en (voor de Lusitana althans) van de wie len der wagens is zoodanig dat de wa- jen willekeurig uit de rails kan worden gestuurd en dan een eindweegs als ge- omnibus rijdt. Vooral wanneer er een opstopping van tramwagens is, bewijst dit systeem uitstekende dien sten. Electrioiteit kent men hier haast nog niet. Ilc heb maar één electrisclie tram zien rijden en de talrijke funiculaires en lifts, die de lagere met de hoogere stads- deelen verbinden worden hydraulisch bewogen. De stad wordt met gas verlicht (vrij slecht.) Alleen op de breede Avenida da Li- berdade, de Champs Eiysées van Lis sabon staan electrische booglampen, die gevoed worden door het electrische sta tion, dat hier evenals tc Madrid bijtijds in exploitatie is genomen door de gas fabriek. Andere punten, die den vreemdeling treffen zijn de vele huizen in marmer en de massa's marmeren voorwerpen van huisraadde ongezellige gesloten café's waarvoor de bezoekers meestal staan to praten in plaats van binnen te. zitten... do groote. open apothekers- winkels waar men een glas limonade of een anderen verfrisschenden drank komt drinken en waar men met zijn vrien den een kletspraatje komt zitten hou den... de waterbronnen en de afdaken welke de vereeniging voor dierenbe scherming op verschillende plaatsen heeft doen inrichten voor de trekdieren. Groote gebouwen, meestal in wit mar mer, heeft Lissabon in menigte, maar daaronder zijn zeer weinige de moeite van een bezichtiging waard. De kerken zijn van binnen smakeloos volgepropt met allerlei pronkerij, de museums zijn arm aan kunst. Van buiten valt aan eenige groote gebouwen wel stijl op te merken en een enkel gebouw, zooals het klooster der Yeronymo's, is van een ka rakteristieke arcritectuur, de zg. Don Manuel-stijl, die een combinatie is van Moorsche en van Gothische motieven, maar het is alles zeer log, niet ..uit den steen" zou ik willen zeggen, zooals men van een schilderij zegt, dat het niet uit de verf is. Het mooiste, dat Lissabon heeft is zijn ligging. Als men 's avonds op de Passeio de Don Pedro d'Alcantara staats dan flonkeren aan de overzijde, over het, lage gedeelte van Rocio. op de donkere heuvelen van den ouden citadel en van de omgeving, duizenden lichtjc-s als dia manten op zwartfluweelen reuzenkus- sens... even hel dei- als do diamanten van deen nacht daarboven En als men over dag door de boven stad rijdt, dan breekt telkens door de zijstraten cn de pleinen, nu smaller dan breeder, de heerlijke verfrissching van de blauwe baai met de honderden lichte en donkere schepen, met de wazige heu velen en de haast altijd heldere, nauw 'oewcflkto lucht. Want in dit heerlijke klimaat, is het altijd zomer of lente. uit in zee gaan. Dr. Schmidt vertrekt in tusschen reeds in den loop dezer maand naar Java tot het ondernemen eener voorbereidende bacteriologische studieen dr. Versluvs maakt de uit reis der Siboga van Nederland naar Indië mede. Het schip wordt den 21 en October in dienst gesteld. De expedi tie bedoelt gelijk men weet. een ocean- ographisch en zoölogisch onderzoek der zeeën van onzen archipel. Van Soera- baia uit gaat de Siboga bezuiden Madu ra langs, om gelegenheid te geven tot een beproeving der instrumenten. Dooi de Bali-straat heen wordt dan het on derzoek in den Indisclien Oceaan aan gevangen om later door straat Allor weder noordwaarts te stevenen. Langs de hellingen van den bodem der ge not'mde zeestraten naar den Indischen Oceaan worden reeksen waarnemingen ondernomen tot onderzoek van de tem peratuur en van het zoutgehalte der onderscheidene waterlagen en van de geaardheid van den bodem en de daar op levende dierlijke wezens, waartoe al Ier hand bijzonder vischtuig wordt me degenomen. Vervolgens worden het Timor-bekken, de Banda-zee, de Coram-zee, de Moluk- lce ïi straat en de Celebes-zee doorkruist. Deze zeeën zijn bekkens, op enkele plaatsen meer dan 600 meters diep, van den Indischen c-n den Stillen Oce aan afgescheiden door hooge ruggen. Door deze afscheiding liggen deze diept! bekkens min cf meer geïsoleerd, waarvan bijzondere toestanden betref fende de temperatuur, ook van het bo demwater. de gevolgen zijn. Uit deze bijzondere toestanden vloeien bijzondere levensvoorwaarden voort voor het dier lijk organisme. Een der vragen, welke de expeditie zal trachten te beantwoor den. is dus deze. welke de invloed is dezer bijzondere levensvoorwaarden, en ook in hoeverre de genoemde diepe zeebekkens van den Stillen en den In dischen Oceaan geïsoleerd zijn. Op aan- n nlijke diepten is de temperatuur van) het bodemwater zéér laag (niet ver bo ven het vriespunt) men heeft gegronde reden tot hel vermoeden, dat dit met het bodemwater in de geisoleerde bekkens anders zal zijn. Ook hoopt de weten schap door dit onderzoek iets te weten te komen omtrent den ouderdom dezer bekkens, dit in verband met dc opvat ting, dat de eilanden van den Indischen archipel vroeger het Aziatisch continent tf het vasteland van Australië ver bonden. Ten slotte onderzoekt de expeditie ook de ondiepe Javazee om door ver gelijking het karakteristieke der diepe bekkens beter te kunnen onderkennen. Intusschen worden, de kusten en koraal riffen niet vergeten en zal, door middel van opzettelijk hiervoor vervaardigde netten, materiaal wordein verzameld voor de studio der aan de oppervlakte der zee drijvende microscopische orga nismen. welke liet oervoedsel zijn voor de grootere in zee levende dieren en dus eene voorname rol spelen in de huishouding onder water. Geregeld-; diepzee-loodingeu zullen de kennis van het relief van den zeebodem vermeerderen ter verbetering dei- kaar- tin, ook voor later practiscli nut ople verend men denke aan het Ieegeai van kabels. Professor Weber keert eerst in de vol gende eeuw, in het begin van 1900, uit de tropen tot ons weder. Men kan zich donken, dat de toerusting eener expe ditie van zóó langen duur veel geld kost. Alleen in de instrumenten moest reeds een kapitaal van f 15.000 belegd wor den, en de honoraria der leden van de equipage bedragen samen meer dan f 30,000. De Regeering heeft geholpen met een rijkssubsidievoorts kunnen de kosten gedeeltelijk bestreden worden uit subsidiën van de Maatschappij tot bevordering van liet, natuurkundig on derzoek der Neder!andsclie Koloniën, van het Natuur- en Geneeskundig Con gres en vau het Utrechtsch genootschap, en uit bijdragen van enkele particulie ren. onder wie de Koningin cn de Ko ningin-Moeder genoemd mogen worden. Hoe aanzienlijk deze hulp ook reeds zij, zoo zou het der expeditie niette min uitnemend t stade komen indien het gegeven voorlieeld nog door velen gevolgd werd. Waait met de diepzee-expeditie is heel wat geld gemoeid. Voor de Duitscho expeditie, welker arbeid de Nederlandsche in zekeren zin zal voortzetten, gaf de Duitsche regee- ring 300,000 mark en alleen voor de publicatie dei- te verkrijgen resultaten wordt op een uitgaaf van 100.000 M gerekend. Prof. Weber stelt zicli voor. het. te verzamelen wetenschappelijk materiaal bij partijen naar Amsterdam op te zen den om daar nagezien en geeonseiveerd te worden. land, tusschen Mechelen en Leuven, een brutale aauranding plaats gehad. In een compartiment zat een dame alleen met naast haar op de bank een valies, inhoudende een aanzienlijke waarde. Op voormelde hoogte, omstreeks 2 uur 's nachts, en terwjjl de trein in volle vaart was, drong een persoon, als een cbic heer gekleed, den wagen binnen. Eer de dame besef bad van water gebeurde, bad hjj haar een vuistslag gegeven, het valies dat zjj terug had vastgegrepen, uit haar handen gerukt en uit het raampje geworpen. Daarna sprong de booswicht van den trein, zjjn slachtoffer bewusteloos achterlatende. Toen de dame tot bezinning kwam, trok zij onmiddellijk aan de noodbel. om den trein te doen stoppen, wat dan ook gebeurde. Het personeel van den trein, op de hoogte van bet ge beurde gesteld, giDg aanstonds op zoek langs de Ijjn. Weldra vond men hot lijk van den aanrander naast de baan liggen. Hjj was met het hoofd tegen een buffer terecht gekomen en op slag gedood. Op eenige meters van het !jjk vond men het valies der dame. De aan rander is tot hiertoe onbekend. Prinses Albrecht. f De echtgeooote van den Prins- regent van Bronswijk, prinses Ai- brecht, is Zaterdagmiddag twee uur op bet slot Hameuz overleden. Wjj vernamen van een ongeluk aan de Ambachtsschool. Bij onderzoek kunnen wjj evenwel mededeelen, dat dit zich bepaald heeft tot eene onbeduidende verwonding van éeu der leerlingen, die met een zjjner vingers onder de boormachine ge raakte, waardoor de top van dit lichaamsdeel werd gekwetst. De heer Dr. K. H. J. Bareodrecht aihier, is voor liet studiejaar 1S9S/99 benoemd tot inwonend assistent aan de verloskundige afdeeling der Vrouwenkliniek ii de Kraaminrichr ting te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: 7 Oct, A. H. van der Sejjp—van der Eeai z. 8.8. Munster- man— v. Hulst z. A. C. de Bruija de Koniogh d. 9. J. A. Bank— Waaning z. 10. M. A. Ronde—v. d. Waals z. China. Het Tsnng-li-Y.'imen te Peking, heeft geprotesteerd tegen de buiten gewone sterkte van het Russische escorte, er op wijzende dat het twee maal zoo Nterk is 3is dedetachemen ten welke door de andere mogend heden zjju gezonden. Getrouwd6 Oct. B. Batelaan Cz. en M. Boer, Bodegraven. Bevallen: l Oct. H. 8. van Son— gravin Kamarowsky z. Narishkino, gouv. Ore!. 3. R. van den Ende—De Voogt z. Weltevreden. 7. Hartevelt— Bohn d. Leiden. A. M. E. Wennink— Kuntz d. Amst. Overledeu16 Aug. Wed. J. A Tergau—Van Loon 71 j. Dongen. 4 Oct. D. C. Noppen 36 j. Amst. 5. C. C. van Jordan 45 j. Enkhuizen. Wed. A. E. Geelhuijsen—darisz 75 j. Amst. A. Th. W Iters 43 j. Amst. G. J. Bringenberg jm. 58 j. Bunoik. 6. S. D. E. Witkamp jd. Amst. M. M. Schil lemans Derckseu 57 j. Zutphen. F. R. C- G. Maas jm. Utrecht. Wed. A. de Beurs-Bakker 66 j. Twisk. Wed. A. E Biussé van Zuidland en Vclgersdyk—Jackson 93 j. Utrecht. Waardenburg- 38 j. Vianen. A. Haarlemmermeer. Door eene onbekende oorzaak is af gebrand de boerenwoning van D. Oosterbout, aan den Kruisweg te Haarlemmermeer. De aanwezige land bouwproducten, gereedschappen, hooi en inboedel zijn een prooi der vlam men geworden. Alles is door assurantie gedekt. Van den medebewoner Koopmans is de inboedel gered. Sinds enkele weken is dat de'vierde brand in den omtrek, waarvan drie door onbekende oorzaak en de vierde door het inslaan van den bliksem. Halfweg. Meldden wij reeds vroeger de min der gerieflijke dienstregeling voor het station alhierper adres aan den raad van administratie zijn thans aange vraagd om als stoptreinen in te stellen De Nederlandsche Diepzee- Expeditie. In de aula der Universiteit te Am sterdam is Zaterdag een hartelijk vaarwel toegeroepen aan prof. Weber, die tegeu het einde dezer maand ons land verlaat om de leiding der Ne derlandsche diepzee-expeditie in de zeeën van onzen Indisclien archipel op zich te nemen. Voor deze expeditie, die een ganscb jaar in beslag zal nemen, heeft de regeering het flottieljevaartuig Siboga ter beschikking gesteld. Deze bodem zal onder bevel staan van den luite nant ter zee le klasse S. F. Tgdeman. Met prof. Weber, die door zijn echt genoot wordt vergezeld, nemen als ad- sistenten deel aan deze expeditie de heeren dr. J. Versluijs. dr. Schmidt en Nierstrasz. Dr. Schmidt zal tevens als scheepsdokter fungeeren. Prof. Weber gaat eerst naar Engelsch- Indië om daar te confereeren met de leiders der Engelsche expeditie tot on derzoek van de Golf van Bengalen. De Nederlandsche expeditie zal in het be gin van het volgend jaar van Soerabaia De heer Georges Saxi.ra, setoor-V| van rtl MTaUreL ^Art 'Tn V geschoten Em! HpnUt dp tp ,KV,pn s. Jnr- ü- u oandbeig o9 J. Wage- Overreden. Zaterdagmiddag bad te Dordrecht een ongeluk plaats. De hoofdcohduc teur der Staatsspoorwegen Jan Tim mer. standplaats Rotterdam, die daar met zjjn goederentrein was aange komen, wilde nog over de rails steken terwjjl een sneltrein in aantocht was. Hij werd door den trein gegrepen en godood. De man laat eeu vrouw met zes kindereu na. De Amsterdamsche wielrijder J. Schrauwen, wiens poging tot verbete ring van bet 24-uurs wegrecord, dat met 440 kilometer 984 meter op naam van den heer J. de Jong van Beek en Donk stond, is vermeid, is in die poging niet teleurgesteld, daarij 4S7 kilometer afgelegd heeft en daarmede ook het taDdemrecord (482 K.M.) verbeterd heeft Aanranding in den trein. Donderdag beeft in den nachtsnel trein van Antwerpen naar Duitech- denkt de misdaad te hebben begaan, is gearresteerd Een treurig voorval. De Czaar Peterstraat to Amsterdam v.-.ts Zaterdagavond in rep cn roer ge bracht. door het gerucht, hetwelk zich natuurlijk als een loopend vuurtje ver spreidde over de Eilanden, dat in ge noemde straat een moord had plaats gehad. Er werd verteld dat zekere De Haan n gepenaiotmeerd marinier, die te ns m perceel 42 een kruidenierszaak- je met brooddepot had, zijn vrouw met bierflcsch een slag op het hoofd had toegebracht, waaraan zij spoedig daarop zou zijn bezweken. Toen het voorval bekend werd. was de politie ->»oedig ter plaatse. De hoofd inspecteur Hazenberg, dit- met verlof van zijn post afwezig w. waarschuwt!, eveneens de commissaris van politie aan de Oudebmg. de lieer Fundter. die voor mr. Van Raalte diens sectie waarneemt. Beide politieambte naren waren spoedig ter plaatse, terwijl later dc» substituut-officier van justitie, mi*. C. Baart de la Faille en de rechter commissaris mr. F A. Eggers ter plaat se kwamen. Aan De Haan werd een verhoor afgenomen en daarna werd hij door een sterk politie-escort© op Katten burg gebracht. De politie had heel wat te doen om den man tegen de opgewon den menigte te beschermen. Een nader ingesteld onderzoek, waar bij do geneesheer dr. J. Meijers als deskundige tegenwoordig was, heeft aan het licht gebracht dat van moord of doodslag geen sprake is geweest. De Haan had altijd ruzie met zijn vrouw en ofschoon de menschen uit de buurt hem afschilderden als een on ver beterlijken dronkaard, die steeds zijn vrouw mishandelde, was deze volksstem blijkbaar wat overdreven, want bij de politie stond de man niet als dronkaard aangeschreven. Getuigen verklaarden dat- De Haan zijn vrouw gisteravond mishandelde. Een kennis uit de buurt was er bij geko men on had gezegd ..Laat die vrouw met rust .pak mij liever aan!" Toen was vrouw De Haan tusschen beiden gekomen en gevallen, en had daarbij een schijnbaar onbeteekenende wonde onder 't oog gekregen. In de kamer op bed gebracht, was zij kort. daarop over leden. De geneesheer gedoofde dat de dood hier was te wijten aan een hart kwaal. waaraan de vrouw lijdende was. De lijkschouwing zal dit echter nader moeten uitwijzen. Op het oogenblik dat liet treurig voorval zich afspeelde was er niemand anders thuis dan een twaalf jarig nichtje uit Pui-merend, dat bij De Haan logeerde. Dit kind vertelde dat oom en U.nte wel ruzie hadden, doch dat zij niet, gemerkt had dat oom met een hout of een bicrfleschje geslagen had. Wel is waar werd in den winkel een gebroken bierfleschje gevonden, doch het kind geloofde dat dit in de ver warring van een plank was gestootcn. De verwonding der vrouw duidde trou wens niet op slaan met hout of flescli. Het lijk der overleden, vrouw werd te gen half elf, toen politie en justitie het perceel in quaestie verlieten, in een mand naar het politiebureau op Kat tenburg vervoerd en is Zondag naar het W i 1 h elrni na- G asthui s gebracht om te worden geschouwd. De Haan blijft voor- loopig althans in hechtenis. Hbld. O R GELEESPELING in de Groote- of 8t. Bavokerk alhier, ip Dinsdag 11 Oei. IS9S. des La- middags van 1—2 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 4 Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Finale. 2. Eiévation SaintSaèns. 3. Toccate Dubois 4. Alia marcia liheinberger. 5. LitaneySchubert. Het stoomschip Prins Hendrik werd go- j van Amsterdam naar Batavia, arriv. 7 Oct. te Padang. Hel stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar \mst.. pass. 7 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Spaarndamvan de Holland Amerika Lp, van Rotter dam naar Nevvyork, pass. 8 Oct. des voorm. 8 u. 29 m. Scilly. Het stoomschip Amsterdamvan de Holland Amerika Lp. vertr. 8 Oct. van Amsterdam u. New-York. Het stoomschip Prins Aleran-ler, van Amst. naar Batavia, pass. 8 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Oranje Nassau van Paramaribo naar Amst.. arriv. 8 Oct., des morgens 3 uur te Havre. Het stoomschip Werkendam, van de Holland Amorika Lp, van Newyork raar Rotterdam vertr. 8 Oct.vau Newyork. Het stoomschip Merapi, van Rot terdam naar Java, vertrok 8 Oct. van Rotterdam. LAATSTE BERICHTEN De heer P. van Hemert, iarenlang president van de kegelclub „Hard gaat ie." beeft om gezondheidsredenen als zoodanig bedankt. «LARKTNIEUWS Haarlem, 10 Oct. Graan- en Zaadmarkt Roode tarwe f0 a f0,00 Witte tarwe f 7.20 af 7. Rogge f 4.65 a f 4.30 Haver f 3,55 a, f 3,50. Gerst f0.— a fi>,_ Paardenboonen i 6.25 4 f .0—. Bruine boonen f0.a f 0. Capuejjners f 11.75 a f0,—Karwn- zaad t 10.50 a f 0,Bruin mosterd zaad f0.— a fGroene erwfeu f 0.— a f 0.—. Duivenboonen f 6,75 a f 0.— Petroleum-bericht van P. X G C. Calkoen, makolaars. Amsterdam, 10 8ept. Oe Araerikaansche Petroleum-no- teeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuter's telegram New-York 6.50. 6.50, 6.50, 6,50, 6.50, 6.50 ct. per gallon. Philadelphia 6.45, 6.45, 6.45. 6.45, 6.45, 6.45 ct. p. gall. Ruwe Olie 100—, 100—, 100—. 100—, 100—, 100— c.p. vat. V A H I A. Een vroolijke snaak werd dooreen briileukoopman staande gehouden, die hem verzocht een bril van 1 e..i te koopen. Wat kan men daardoor zien vroeg de grappenmaker. Alles wat ge maar wiltant woordde de koopman. Het jongmenscb zette zich een bril op den neus en den brillen koopman aanziende, zeide bjj Dat is vreemd, men ziet er niets dan gauwdieven door. Dadeljjk vroeg de koopman zyn bril terug, zette dien zelf op en op zjjr. beurt naar den spotter ziende, riep hjj uit: Waarachtig, ge hebt geljjk t

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3