NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. e avonturen van Friquette. !en" 16e Jaargang, Vrijdag 14 October 2893 ■a. 4691 HAARLEMS BABBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 A Try -tjUA'X'-hirCsr'a'U-blfcT: 1 5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekluindelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUaté Etrangère G. L. DAUBE A- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi$ Faubourg Mont martre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nyrerheid^en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Svaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER VelsenW. J. RU IJ TERBeverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen od Advertentiën aan. QfSicieeSe Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 6 Oct. j.l. aan J. G. 3obeleos is geweigerd de vergunning ot oprichting van eene smederij *n iet perceel aan de Peuzelaarsteeg 2. Haarlem, 12 Oct. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 1-3 Oct. 1898. Belasting op vermakelijk heden. i Nu er zoo groote geldnood is en de leden van den Raad zeker graag geld uit steenen zonden slaan, wanneer ze die kunst maar verstonden, zal allicht pok de belasting op de openbare ver makelijkheden wel weer komen boven lijven. Die belasting is indertijd ge zonken in de groote zee van opmer kingen, die door alle jareD heen door eeu lid, „door enkele leden," door [sommige leden" of door „verschillende leden" in de afdeelingsvergaderingen pijn gemaakt. Missehiea is deze belasting nog niet een van de slechtste. Weliswaar zal ook van deze gezegd worden, dat ze hatelijk is voor sommige menschen, maar wij zouden wel eens de belasting len zien, die door het heele publiek )t open armen werd ontvangen. ranneer we ons eigen gemoed goed ilen, dan vinden we daarin waar- jij olijk een algemeene haat tegen le belastingen. In bet bizonder zijn belastingen ons hatelijk, waar wij Iven wel en een ander niet aan staalt. Zoo znllen waarschijnlijk de be- toekers van concerten en schouw- burgvocrstellingen vragen: „waarom jnoeten wij nu juist bijpassen Dat rragen de buiseigenaars ook naar aan leiding van de straatbelasting. Maar pp de toeschietelijkheid van de be zoekers van openbare vermakelijkhe den heb ik goedeu moed. Men kan pver 't algemeen zeggen, dat zij opge ruimde menscben zijn, die wel eens tan een amnsementje houden en dan zich ook niet zullen bekommeren over Be cent of wat, die ze voor hun plaats meer zullen moeten betalen. Zou, kanneer vandaag de belasting werd pgevoerd, iemand die naar de Lucia bp morgen van de italiaansche opera had willen gaan, zich bedenken om- Bat zijn plaats hem f 1.05 en niet f 1 kou kosten 't Is moeilijk ie gelooven. Te Amsterdam werkt deze belas ting al jaren en, hoewel er in den beginne vrywat over geprutteld is, men hoort er niet meer van. De men tallen die uitgaan zijn door die vyf percent nauwelijks armer en zeker niet rijker geworden. Natuurlijk zon- j verbrijzelde met zijn poot de enorme den we de opbrengst te Haarlem niet spiegelruit. durven schatten, maar een duizend Nadat het paard, dat eene diepe gulden of drie zou ze toch denkelijksnede over de voorpoot bekwam, ver- wel wezen. [bonden was, vertrok het voertuig, j terwijl vele nieuwsgierigen nog langen Ned. Chr. Geh. Onth. Bond. 'tijd de gebroken vensterruit bleven De negende algemeene vergadering) - van den Nederl. Christ. Geb. Onth. Bond zal, zooals reeds gemeld is, 27 MenT onder de advertentiën die Oct. a. s. hier ter stede gehoudenvan ®raP."s Magasios du Prin- worden De agenda bevat de volgende voor stellen van de afd. Zwolle 1. De Algemeene Vergadering be- temps" te Parijs. Het strijkorkest van 't Haarl. Mn- i ziekkorps is dezen winter belangrijk sluite tot toetreding van „De Ned. j versterkt geworden. Voor de inede- Chr. Geh. Onth. Bond" (zonder in-1 werking bij de Afdeeling van grijpende verandering van het grond- Toonkunst alhier, Aestetisch genoot- begiusel der StatuteD) bij den iater-1 schap te Rotterdam, als ook andere nationalen Bond des Blauen Kreuzesengagementen was het uoodzakelyk in Dnitscbland. 2. De Algemeene Vergadering be sluite Een verzoekschrift te richten aan de verschillende Spoorweg-Maatschap pijen hier te iande, om op te ruimen en steeds te weren den verkoop van alle alcoholhoudende dranken in hunne stations eu langs de treinen. 3. De Algemeene Vergadering be sluite een verzoek bij de genoemde Maatschappijen iu te dienen, om niet alleen haar personeel den verkoop van alcoholhoudende dranken, het houden van herbergen, koffiehuizen, bierhuizen, restaurants, logementen enz. te verbiedeuma&r zulks even eens uitdrukkelijk te verbieden aau vrouwen of kinderen van dat personeel, omdat znlke verkoop maar al te veel uitgevoerd wordt op naam van vrouw, zoon of dochter. Zelfs wordt dit wel uitgevoerd onder bedekte termen door minderjarige zoons. Dit geschiedt vol gens onze bescheiden meening tegen de gestelde maatregelen der Maat schappijen eü daardoor wordt art. 16 der bepalingen betreffende bet per soneel verkracht. Bfi het tweede voorstel sluit zich een voorstel van het Hoofdbestuur aan, om aau directiën van vervoer middelen te doen verzoeken geen al coholische dranken te doen verkoopen. Verder zullen nog eenige voorstel len van meer buishoudelyken aard, ingediend door het Hoofdbestuur, de afdeeling Haarlem, en enkele leden behandeld worden. Van de bestuursleden zijn aan de beurt van aftreding mej. A. G. P. Schreuder en de heer A. Bakker (beiden niet meer herkiesbaar). Den avond voor de vergadering zal in de kerk der Broedergemeente alhier een openbare vergadering plaats vin- deD, waarin als spreker zal optreden Ds. C. M. W. Plee van Wezep, met liet onderwerp: „de zaak der Geheel onthouding." Hedenmorgen omstreeks half tien kwam een wagen van de Amerikaan- sche Petroleum Company de Korte 1 Veerstraat inrijden. Doordat de be stuurder blijkbaar niet spoedig ge- de bocht kon maken liep het eenige partijen te verbeteren, en te versterkenvoor 1ste Hobo is geënga geerd de beer Stahl van het Concert gebouw eeu le Fagottist komt einde dezer maand uit Berlijnvoor 2e Fa got is geëngageerd de heer van Geest uit 's Graveuhage, terwijl de beide zoons van don Directeur die in Janu- ar. hun eind-diploma van de Koninkl. Muziekschool bekomen, plaats nemen bfi de eerste violen bfi de tweede violen is geëngageerd de heer van Hooft. De bezoekers der Matineé's iu de .„Vereeniging" kunnen dus Zondag reeds met het nieuw georganiseerde orkest kennis maken. Te vier uur hedenmiddag kwamen in de rectoiskamer van het gymuasinm de Rector en de leeraren van die in richting byeen, om afscheid te nemen van hunnen collega Dr. K. Kuiper, die wegens zyne benoeming tot hoog leeraar, naar Amsterdam vertrekt. Met een waardeerend woord van den rector, Dr. Hoffmann, werd aan Dr. Kuiper een souvenir aangeboden. BI i m E N L A n 83, Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Emin Bey erkend en toegelaten als consul-generaal van Turkije, te Ba tavia. Benoemd tot directeur van enleer- aar aan de Rijksboogere burgerschool te Helmond, D. Horn, leeraar aan de Rijks- H. B. S. te Venloo, met toekenning van eervol ontslag uit die betrekkingtot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sappe- meer. J. M. van der Poel, thans in gelijke betrekking te Klundert; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer A. van SendeD, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, laatstelijk con troleur 1ste klasse bfi het binnen- landsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Madura. De heer W. P. Smit Sibinga arts by het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.- Indië, benoemd en aangesteld tot off. Heinsius, thans tijdelijk leeraar aan de Ryks H. B. school te Zwolle, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgen. betrekking. AtjAll. De Regeeriog ontving Woensdag het volgende telegram Van 1 tot 8 dezer Pasaugan door kruist, waarbij nagenoeg geen tegen stand werd ondervonden. Toekoe Tjehek is naar het gebergte gevlucht. Deu 9n kwamen de troepen te Te- loü-Semawe terug. De expeditionaire Javakolonne zal den 25ston dezer terugkeeren. Voor blijvend actief optreden wor den voorloopig twee bataljons Atjeh- troepen in garnizoen gelaten. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint onder dagteekeniDg van Woensdag: Het 2e bataljon, het 3e eskadron en een reserve-battery keeren den 25sten naar Java terug. J. T. M. Smits van Oyen. f Te Eindhoven is Woensdag na een laDgdurig ziekbed overleden de beer J. T. M. Smits van Oyen, lid der Tweede Kamer voor het district Eind hoven. Door de siroomtram van Alkmaar op Haarlem is tegenover Nyenburg een vrouw aangereden, die doof was en tusschen de rails liep. Zy is deer lijk en gevaarlijk gewond IiUb i XI paard recht op de vitrine van hot van gez. 2de kl. mantel magazijn „De Zon" van de Tijdelijk benoemd tot leeraar aan heeren Vroom Dreesman aan en de Rijks H. B. S. te Gouda, dr. J. Reisgeld aan gevangenen. De minister van Justitie, met vol ledige konnis van zaken wenschende te oordeelen over liet door het hoofd bestuur van het „Nederlaudsch Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen" opnieuw ter sprake gebrachte punt, betreffende het voor zijn rekening verstrekken van reis geld aan gevangenen (afgescheiden van hun uitgaanskas), die tot het ondergaan hunner straf om bijzondere redenen naar een meer of minder ver Ydu hun woonplaats gelegen gevan genis zijn overgebracht, hc-efc per circulaire aan de verschillende colle ges van regenten over de gevangenis sen en huizen van bewaring in de arrondissementshoofdplaatson een achttal vragen gesteld, uit welker beantwoording zal kunnen bljjken le hoeveel gevangenen in de eerste acht maanden dezes jaars uit de ge vangenissen hier te lande zyn ontsla gen, die hun straf ondergingen, ge deeltelijk of geheel, in een gevangenis buiten het arrondissement gelegen waarin zy veroordeeld weiden; 2e om welke reden huu verplaatsing of opneming in die gevangenis is ge- scnied3e hoeveel reisgeld die ge vangenen hoofd voor hoofd noodig zouden gehad hebben, indien hun, af gescheiden van hun uitgaanskas, van Rijkswege reisgeld ware verstrekt ter bereiking hunner laatste woonplaats of plaats van bestemming4e hoeveel dat reisgeld zou hebben bedragen, bijaldien hun, by ontslag uit de ge vangenis van het arrondissement, waarin de Rechtbank, die hen ver oordeelde, is gelegen, op dezelfde wyze reisgeld ware verstrekt5e hoeveel tijd zij in de gevangenis doorbrach ten 6e hoe groot hun uitgaanskas was7e waarheen zy vertrokken en Se hoevelea van hen, overeenkomstig de daarvoor bestaande bepalingen, reisgeld ontvingen en tot welke be dragen. Een ideaal dienst. Een der Haagsche bladen bevat de volgende vermakelijke advertentie: Door een Indische familie (klein gezin), wordt terstond gevraagd: een moderne, elegante Dienstbode van fatsoenlijke familie, liefst eeu Haag sche. Loon f200 's jaars; kan op veel verval rekenen. Vroeg opstaan geen vereischte. (Uitslapen geoorloofd). Piano en salon ter beschikking van familieleden en vrijer. Het kistje si garen van den huisheer staat steeds op de schrijftafel. Het snel vermin- neren van portwyn en madera zal geen ergernis wekken. Op het weg raken van kleinigheden zal niet wor den gelet, evenmin op het breken van servies. Uitgaansdagen geheel naar verkiezing. Vrye beschikking over den huissleutel. Brieven fr., lett. K. R. U. I. S., aan het bureau van dit biad. Het gemartelde kind. In het Utr. Dagbl.. dat zich in do zaak van het ongelukkige meisje zoo verdienstelijk beeft gemaakt, komt thans een uitvoerige beschrijving voor van de Martba-Sticbtiug te Alfen aan den Rijn, waar het kind is opgeno men. De schrijver is vol lof over deze stichting, die zich zoo gunstig van vele inrichtingen van dien aard onder scheidt. „Met denzelfden trein kwam ook het stiefkind van Tennis Weverwyk, het martelaresje, zooals het nu wordt genoemd overal, 't Was gehaald uit IJselstein door de dame, die de kosten zal dragen, en eene dochter van den directeur der stichting, den heer C. Geel. 't Zag er wel wat beter uit dan toen ik het gezien had, juist acht dagen geleden iu het gebouw van Justitie, natuurlijk helder en zindelijk, maar toch nog erg bleekjes, met nog diezelfde schuwe oogjes en 't in-droeve gezichtje, 't Was maar heel goed, vertelde de directeur me, een vrien delijk goedhartig man, dat 't nu naar de stichting was gekomen, anders zou men in IJselstein, natuurlijk iD een voud en goedhartigheid, de zaak ge heel bedorven hebben. Want niet alleen dat het in liet gezin van deu veldwachter den geheelen dag gesold werd en vertroeteld en voor het uit gehongerde zwakke lichaampje te sterk gevoed, maar men was er na tuurlijk trotsch op om er mede door het dorp te loopen. eu dan stopte elkeen 't wat toe, deze koek, gene taart, eene derde een snee roggebrood, ,eeu vierde een wortel, en zoo voort. Zaterdag was het dan ook al onwel geworden, en thans had de dokter de grootste voorzichtigheid in de voe ding aanbevolen, zoodat niet moet worden toegegeven aan de gulzigheid, die ze na betoont. Dan moest ze veel liggen, omdat ze zoo erg zwak is en veel in de lucht, 't Kind was moe van de reis, en daarom is ze spoedig naar 't ziekenhuis in een warm bedje gebracht, waar bet direct in slaap viel". Dat de Mariha-stichtiDg meer on- gelukkigen herbergt blijkt uit hetgeou de schrijver verder vertelt. „Toen ik verleden week het kind had gezien in 't gebouw van Justitie, meende ik, omdat 't was voor het eerst in m'n leven, dat ik al iets hóél buitengewoons, 'n uiterste gezien had. Doch dat was het niet, op verre na niet. Hier heeft men 't me dnidelyk gemaakt met weinige staaltjes die ik hoorde. Van een dertienjarig meisje uit Lunteren, Klaasje Veldhuizen, dat jaren lang geleefd bad in een varkenshok op 't land, waar 't rond kroop in 't vuil op handen en voeten, en in de aardappelenkailen opat rauwe aardappels, totdat 't werd wegge schopt door de knechten. Toen meu 't vond, kon 't niet meer spreken, gansch wezenloos was het, en na heel veel moeite had men 't een beetje mensch weten te maken, na driejaar, maar toen is ze gestorven. Ze speelde met een ledereu pop en heeft 't niet verder kunnen brengen dan tot een tevreden, blyden glimlach. Van eeu knaapje, üendrik Oosterman uit Utrecht, dat van de geboorte tot zy a zesde jaar steeds dronken is geweest, omdat 't aldoor maar met jenever gevoerd was door de moeder. Ook dat is in de stichting gestorven, tin nog eenige dergelyke staaltjes hoorde ik van verpleegden, die thans reeds mensch zyn geworden, of 't weldra zullen zyn. „Er is veel, veol ellende in de wereld, die niet wordt gezien. „Maar zou er niet meer kunnen worden gezien dan thans?" De schrijver pryst het vooral in de Martha-stichticg dat, wanneer hars verpleegden tegen den twintigjarigeu leeftyd zich eeue positie in de maat schappij hebben verworven, de ban den van vriendschap en ouderlijke zorgen toch niet worden verbroken. „Mooi, omdat ik voor de Rechtbank niet zoo heel zelden menschen zie als landloopers, die direct of na omzwer vingen van maar heel luttele jareu, overstappen van het weeshuis naar de schans, om daar hun leven voort te zetten en te eindigen." Aan een opwekking om de Martba- stichting, die het niet breed heeft, te steuueu, omdat zij het werk der barm hartigheid op nog ruimer schaal zal kunnen beoefenen, voegt de redactie van het „U. D." de mededeeling toe dat van de gelden, die speciaal voor het meisje Weverwyk inkomen, eeu spaarbankboekje zal worden gekocht, dat haar bij haar vertrek uit de stich ting zal worden ter hand gesteld. Dinsdag ontstond aan boord van eeu visschersvaartuig, dat den Nieu wen Waterweg reeds uit was, tusschea FEUILLETON. Door den schrik, dien. de vijand haar angejaagd had, was het jonge meisje oo ontzenuwd, dat het klimaat van het rerwenschte eiland, waaraan zij tot nu oe zoo moedig weerstand had geboden, iu zijn invloed op vreeselijke wijze deed plden. Volgepropt met kinine, zat zij in het Lefebwerijtuig te soezen, steeds tegen ie zon beschut door Barca, die met iclirik zag hoe Friquette al meer en neer verzwakte. De arme soldaten, die haar allen tenden en om haar toewijding waardeer den, vérgaten, hun eigen leed om haar, lie zich vrijwillig voor hen had opge- ifferd, eenige verlichting aan te bren- Zij bewezen haar zooveel hartelijkheid eu vriendschap, dat Friquette's oogen lich dikwijls met tranen van dankbaar- ïeid vulden. Soms bracht eon van die moedige jonge menschen, die zoo wreed op de proef werden gesteld, haar een vrucht, die vergeten aan een boom hing, of een bloem, dien hij van verre bemerkte en strompelend ging plukken, of een weinig frisch water, zoo juist uit een bron ge schept Eindelijk en ten laatste bereikte men Suberbieville. Dit was de perste groote halte. Maar hoevelen bleven daar niet voor altijd, ver van Frankrijk, waar zij hun krach ten terug hadden kunnen winnen Hier, in zulk een klimaat, verwijderd van hun bloedverwanten, en om wie zij wanhopig riepen, was de dood onvermij delijk. De doktoren, na de zieken nauwkeu rig onderzocht te hebben, besloten de minst ernstige onverwijld naar Ambato te laten vervoeren en met de eerst vol gend gelegenheid naar Aukoboka en Majunga. Daar Friquette zeer ernstig aangetast was, behoorde zij natuurlijk niet tot deze uitverkorenen. Toen zij te Suberbieville aankwam, was zij niet meer bij kennis. Zij herkende zelfs haar goeden vriend, den dokter niet meer, die, uiterlijk te gen alle ellende en verdriet gehard schijnend, haar wanhopig gadesloeg. Hij liet haar naar een groot luchtig vertrek brengen en besloot met de toe- j wijding, die hem nooit verliet, haai- aan den dood te betwisten. Barca, als altijd op zijn post, nam naast haar krib plaats en gunde zich geen rust, noch tijd om te eten. Fri quette zag met glazige oogen voor zich uit. niets ziende en niets hoorend ter wijl het levensvuur reeds uitgebluscht scheen. De koorts, was minder hevig, maar de dokter, haar steeds meer ziende ver zwakken, vreesde en niet zonder reden, dat bloedarmoede de oorzaak vau haar dood zou worden. Toen men in het hospitaal van haar ziek zijn hoorde, heerschte er een diepe verslagenheid. Soldaten, onderofficiers, Arabische ge- j leiders, tirailleurs, allen verlangden naar tijding van haar en beefden toen zij ver namen, dat hun goede engel, him vrien- j din uit droevige dagen, ook op haar beurt bezwijken zou. De Fransche post i kwam aan en bracht brieven voor Fri- 1 quette. j Haar vader en moeder, eindelijk ge rustgesteld, hadden vellen vol geschre ven en verblijddeal zich al reeds bij de gedachte aan baar terugkomst. Het jonge meisje bezat niet de kracht do brieven te openen en de regels te ontcijferen, die voor haar oogen een zwarte vlek vormden. Even kreeg zij haar bewustzijn terug, toen do dokter haar in korte woorden den inhoud van den brief meedeelde. Twee dikke tranen welden in haar oogen op en rolden over haar bleeke wangen, terwijl zij met zwakke stem stamelde -. „Mijn God, zal ik ze ooit terugzien!" HOOFDSTUK XI. Dagen van spanning. Herstel. Terugkeer. Zeereis. Een nieu we kennis. De eene herstel lende, helpt den ander. Te Marseille. Belofte. Eind goed alles goed. De dagen, die nu volgden, werden in een angstige spanning doorgebracht. Nu en dan scheen het alsof Friquette de ziekte te boven zou komen, dan weder beschouwde de dokter haar in diepe verslagenheid. Weliswaar was zij dik wijls bij kennis, en namen de koortsen af, maar haar krachten keerden, naar den zin van den dokter, veel te lang zaam terug. Het- was aangrijpend om te zien. hoe de zieken in het hospitaal zich be ijverden haar leed te verzachten... de een kwam haar voorlezen, een ander bracht haar een verfrisschende vrucht of iets dergelijks, maar dit alles geschied de niet zonder toestemming van Barca, die niet van zijn post week. Bemerkte hij, dat zijn weldoenster vermoeid was, dan werden alle bezoeken geweerd en moesten de belangstellenden teleurge steld heen gaan. Zoo leefde men tot einde September tusschen hoop en vrees. Toen begon het gezicht van deu dok ter op te klaren en zeide de goede man dikwijls „Als ge zoo voortgaat, mijn moedig verpleegstertje, zult ge Frankrijk weder terug mogen zien." Datgene, wat de dokter zoo gewenscht had, gebeurde. De versterkende midde len, die Friquette tot nu weigerde te nemen, gingen met graagte naar bin nen. Dat was een goed toeken. De koorts verminderde meer en meer en bleef eindelijk weg. Toen brak de dag aan, waarop zij voor het eerst mocht opzitten. En hoewel nog bleek en vermagerd, was het toch dezelfde Friquette geble ven... moedig, flink en vroolijk. Op een goeden dag, het was reeds twee weken geleden, dat zij voor 't eerst opzat, kwam de dokter bij haar e* zeide „Beste juffrouw Friquette, het ver heugt mij. dat ge de ziekte te boven ge komen en zooveel beter rijt. Toch moet ik u zeggen, dat gij in dik klimaat nooit geheel uw vroegere go- zondheid terug zult krijgen en daarom oordeel ik den terugkeer naar uw laud hoog noodzakelijk." Friquette verbleekte en stamelde „Maar dokter, er valt hier nog zoo veel voor mij te doen... nu reeds terug gaan...", en twee groote tranen, welden, in haar oogen op. „Ja, mijn kind, toch is het beter, een zeereis zal u goed doende volgen de week vertrekt ei" een escorte naar Am bato, en vandaar naar de havenplaats Majunga. Hoezeer het mij ook spijt hoop ik, dat gij aan mijn verzoek zult voldoen en het escorte vergezellen." „En Barca en mijn zébul" vroeg Fri quette. „Die zou ik niet van u willen schei den. De kapitein van de stoomboot, waarmee gij van Majunga vertrekt, aal voor hen zeker een plaatsje willen in ruimen. „Ik dank u, dokter. Ik zal aan. uw;

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1