Chapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, Heerenhoeden, SPORTPETTEN enz,, Stoomververij eu Chem. Wassckerij. Haarlem's Dagblad sanatoria voor borstlyders in Neder land, deelde de voorzitter, prof. dr. H. A. Kooyker, mede, dat in navol ging tot zekere hoogte van Duitsche levensverzekeringmaatschappijen, die dikwijls zelf sanatoria laten bouwen of aan patiënten geld voorschieten tegen eeD zeer kleine rente, reeds door een Nederlandsche levensverze keringmaatschappij een jaarlijksche bijdrage van f 1000 is toegezegd ten behoeve van het doel der vereeniging, door twee andere maatschappijen een jaarlijksche bijdrage van f500, terwijl nog een andere Nederlandsche levens verzekeringmaatschappij een gift in eens van f500 heeft toegezegd. Reeds vroeger is medegedeeld dat by gele genheid van het'25-jarig jubileum van f>rof. Kooyker door leerlingen, oud- eerlingen en assistenten en oud-assis tenten een bedrag van f4218 in de kas der vereeniging is gestort. Prof. Kooyker stelde nog in het licht, dat er geen oorzaak is om aan te nemen, dat een sanatorium gevaar zon opleveren voor zyn omgeving. Dit argument tegen oprichting van volks sanatoria in ons land wordt zijns in ziens ontzenuwd door nauwkeurig gevoerde statistieken te Davos en elders, welke aanwijzen, dat de sterfte onder de eigenlijke bevolking sedert de oprichting van een sanatorium niet is toegenomen. Letteren en Kunst. De beeldenaar der nieuwe munt. Bij de „Compagnie des Bronzes" te Amsterdam in de Kalverstraat is op levensgrootte de beeldenaar te zien voor onze nieuwe munt, door Pier Pander, den beeldhouwer vervaardigd. Het is een negatief, dat hier is tentoon gesteld het portret is dus hol in het gips gewerkt, de partyen die het hoogst worden zyn dus hier het diepst inge werkt. Daaraan moet men eenigszins gewennen; op het eerste oogenblik ziet men niet alle partijen bol, wel het profiel van het gezicht, maar lang zamerhand komt het geheele hoofd naar voren, ook het oor, dat bet sterkst is gemodelleerd, ook de golvingen van het haar. Merkwaardig is dat de grootste diepte slechts drie millimeter is, naar ons werd meegedeeld. En met de verbazend zachte over gangen, die dus noodzakelijk in dit werk moesten worden gehouden, is er toch groot relief in verkregen. Een buitengewoon zachte, gevoelige hand moet de kunstenaar hebben, die het overgaan van den hals in de wang, van de wang naar de kin, van hèt haar naar het voorhoofd en de slapen, met zoo weinig en toch zoo daidelyk weet aan te geven. En die overgang werkt toch weer zoo sterk, dat in dit profiel-portret werkelijk de ge lijkenis van de koningin met haar moeder, die zeker voornamelijk en face zichtbaar is, zeer goed uitkomt. Behoeven wy te zeggen, dat Pier Pander, van den beeldenaar een nobel werk gemaakt heeft? Al wat deze kunstenaar doet, is zuiver, en edel van lijn. En de gelijkenis is zeer goed. Wanneer van dit ontwerp goede stempels worden gemaakt dit ge schiedt naar wij vernemen in het bui tenland, alleen het omschrift is aan 's Ryks Munt ontworpen dan ge- looven wy, dat wy een zeer mooie munt zullen brygen. Yan het negatief dat wy heden zagen, zyn reprodncüën te bekomen in verschillende stof, ook positieven. Rbld. y 8 SS CHER IJ. Zooals bekend is, schijnt uit de waarnemingen van prof. Hoffman voor de Zuiderzee te blijken, dat er ver band bestaat tusschen de temperatuur van hetwater in het eene en de ansjovisvangst in het volgende jaar hooge temperatuur zou in het volgend jaar door een groote, lage door een kleine ansjovisvangst gevolgd wor den. De heer J. M. Bottemanne te Bergen-op-Zoom heeft hetzelfde ge vonden voor de ansjovisvangst in de Ooster-Schelde in de jaren 1883—94. Van 1894 tot 1898 schijnt de vangst daar echter verband te honden met de temperatuur niet van het vorige jaar maar van 2 jaren te voren. De heer Bottemanne is daarom geneigd de gevolgtrekking te maken, dat het gr otste gedeelte van do vangst van de laatste 4 jaren nit 1 jaar oudere viscbjes bestaan heeft dan in de voor afgaande 11 jaren. Uit de vergelijking van de vangst in de Zuiderzee en in de Ooster Schelde maakt hij do ver onderstelling, dat de teelt, die in de Zuiderzee de vangst van 1894 lever de, in de Ooster-Schelde de vangst van 1895 zou gegeven hebben, en evenzoo de volgende 3 jaren. Blyft de overeenstemming bestaan, zoo scbryft hij, dan moet de vangst in de Schelde van 1899 in verhouding staan tot de ryke vangst van 1898 in de Zuiderzee. RECHTSZAKEN. Hooge Raad. Voor den Hoogen Raad werd Don derdag bepleit eene zaak betreffende eeo geschil tusschen het bestuur en een gewezen lid van de te Haarlem gevestigde Coöperatieve Bouwver- eeniging „Des Werkmans last", welke zich ten doel stelt het verschaffen van eigen woonhuizen aan personen uit den arboidenden of daarmede gclyk- staanden stand, die dan de huizen eerst in hunr en later door lengte van tijd in eigendom krijgen. Volgens mr. J. A. de Ranitz, die voor het gewezen lid optrad, had de zaak zich als volgt toegedragen Het bestuur en het lid waren el kander vijandig gezind. Verschillende pogingen werden door het bestuur aangewend om het lid de als zooda nig door hem van de Vereeniging gehuurde woning te doen verlaten, o. a. door hem eenvoudig als lid te ont slaan, wat evenwel in rechten niet het beoogde gevolg bad doordien de rechtbank te Haarlem hem desniette min in zyn bezit handhaafde. Daarna beproefde het bestuur het royement van het lid te verkrijgen door de al- gemeene vergadering. Dit nu gelukte. Hoewel lang niet alle leden op die algemeen© vergadering tegenwoordig waren, werd by meerderheid van stem men der aanwezige loden tot roye ment besloten, op grond van eene daartoe strekkende bepaling in de statuten, en werd hiervan aan het betrokken lid kennis gegeven. Terwyl echter bedoelde bepaling der statuten verschillende redenen aangeeft op grond waarvan het royement kan worden uitgesproken, werd de reden die in dit geval daartoe zou hebben geleid daarbij "iet medegedeeld, en hoewel het lid, daarna krachtens het besluit der algemeene vergadering tot ontruiming der woning gedagvaard, zich op die niet-mededeeling beriep wees de rechtbank te Haarlem thans toch de vordering tot ontruiming toe, nit overweging dat, na eenmaal het besluit tot royement vaststond, het er niet toe deed" welke de reden daartoe geweest was. En deze beslissing werd door het Hof te Amsterdam beves tigd. Intusscheu we'd eerst thans in cassatie op een ongezegeld afschrift mededeeliDg gedaan van de reden tot royement, nl. voortdurende huiselijke twist, waardoor de rust der buren kon worden verstoord. De jaistbeid van deze reden kon echter, zeide pl., niet door hem worden erkend, zoodat ook thans nog niet vaststond welke de reden is geweest. Tegen de beslissing van rechtbank en hof nu voerde pleiter een cassatie middel aan, bewerende o. a. schen- diug of verkeerde toepassing van art. 15 der wet op de coöperatieve ver- eenigingen van 17 Nov. 1876 (Stbl. no. 227), daar z. i. genoemde rechts colleges voor het aannemen van het verlies van het lidmaatschap ten on rechte gemeend hebben te kunnen volstaan met de beslissing omtrent de aanwezigheid van de formeele dooi de statuten gestelde vereischten zon der tevens te beslissen omtrent de aanwezigheid der materieele vereisch ten (de redeDen van het royement). Mr. J. D. Veegens, voor de tegen- party optredende, betoogde uitvoerig dat, de rechter Diet heeft te onder zoeken of het besluit tot royement al of niet terecht is uitgesproken. De conclusie van het O. M. en de uitspraak worden later medegedeeld. Een paar oude bekenden verschenen Donderdag voor de Am- sterdamsche rechtbank: v. d. Dool, Ten Boekhorst en Sytske Byker, die in de maand Januari terechtstonden wegens de brandstichting in de Staal- straat, waarby Exter zulke afschu welijke woüden aan de handen be kwam, dat hy in het gasthuis aan de gevolgen overleed, zonder te heb ben gesproken. De drie genoemden werden destijds door de rechtbank vrijgesproken, en de teruggave werd gelast van een deel van Ten Boek- horst's huisraad, dat ten processe had gediend. Daarbij schijnt niet bevolen te zyn, aan wien de stukken moesten worden teruggegeven. Ten Boekhorst en v. d. Dool beiden bezochten de griffie om het goed machtig te worden. V. d. Dool was zyn vroegeren mode- beklaagde te vlug en te slim af en wist den ganschen boel in banden te krijgen. Later maakte hy alles te gelde, en zoo stond hy nu terecht wegens ver luistering. Ten Boekhorst en Sytske Byker traden als getuigen op. V. d. Dool beweerde dat Ten Boekhorst hem Dinsdag na den brand in de Staal- straat verzocht had ten huize van Exter geborgen goed, hoe ook, weg te halen en op veiliger plaats te bren gen. Als hy maar zorgde dat het bij Exter wegkwam, mocht hy ermede doen wat hij wilde. Ten Boekhorst echter ontkende dit. Niet Dinsdags, maar reeds Maandags had v. d. Dool het huisraad by Exter weggehaald zonder vergunning van Ten Boekhorst, die naar zjjn voorgeven niet eens wist dat er goed van hem in Exter's huis was gebracht. In den loop van het getuigenver hoor beschuldigden Ten Boekhorst en v. d. Dool elkander van streken be treffende de brandstichting, destijds by de behandeling der zaak niet aan het licht gekomen. Zoo verhaalde v. d. Dool dat Ten Boekhorst hem een tienguldenstuk voor Exter's moeder had medegegeven, toen Exter met zyn gruwelijk verminkte vingers by haar thuis te bed lagen hy ver klaarde rondweg te weten, dat Exter den brand gesticht heeft op verzoek van Ten Boekhorst. Laatstgenoemde deelde mede, dat v. d. Dool, toen hy, Ten Boekhorst, zijn huisraad kwam opvragen, een bedrag van 150 gulden als schadevergoeding vroeg, zeggende „Ik heb Exter niet voor niets, voor hy naar het gasthuis werd gebracht, zooveel laudanum gegeven, dat hij er door kapot is gegaan". Wat de zaak der verduistering be treft, zoo zag het O. M. zich verplicht wegens gebrek aan bewys vrijspraak te vragen. Leger en Vloot. Plan-Coolen. Naar wordt medegedeeld hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hunne goedkeuring verleend aan de besluiten van sommige gemeente besturen,om bijdragen nit de gemeente kas te verleenen voor militie-vrijwil ligers, maar is de Commissaris der Koningin van die beslissing in hooger beroep gekomen by de Koningin. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 conts per regel. 21, Anegang 21. Ontvangen de nieuwste modellen in alle genres. C. HOEING, Firma SCHENK. HAARLEM: Ged. Oude Gracht 11, 13, 15. DEN HAAG: Obrechtstraat 63. LEIDEN: Hoogewoerd 72. Bij den aanvang van het Herfst seizoen beveel ik mijne inrichting, geheel naar de eischen des tijas ingericht, beleefd aan. Alle goederen, ook de fijnste en teerste, worden binnen 8 a 10 da gen als nieuw afgeleverd. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij ia Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf ran prys worden steeds gaarne ver strekt. Gemengd Nieuws. De zaak-Dreyfus. Men weet dat de Scandinavische schrijver Björnstjerne Björnson zich zeer voor Dreyfns interesseert en ver klaard heeft, dat de rijkskanselier van Duitschland, prins Hohenlohe gezegd had, dat hy wist dat Dreyfus onschuldig was eu tegelijkertijd den naam van den waren schuldige noemde. De Deutsche Tageszeiiung heeft na den rijkskanselier in een artikel de vraag gesteld, wat er van deze bewe ring waar is en meent, dat zoo hierop geen antwoord volgt, het gewensebt is, dat men den kanselier in den Rijks dag omtrent de zaak interpelleer©. De eerste Rijksdagzitting echter heeft eerst plaats, wanneer men het omtrent de revisie van het Dreyfus- proces waarschijnlijk reeds laDg eens zal zijn. De Matin bevestigt dat men de be schuldiging van vervalsching tegen Picquart heeft laten vallenmaar vastgehouden is die wegens gebruik making van een valsch stuk, waarvan hy zich zou bediend hebben om Ester - hazy te schaden. Ook hiertegen ver dedigt de beschuldigde zich hardnek kig, maar de rapporteur zon meenen het stellige bewijs in handen te hebben. Men meldt, dat de heer Bard, het lid van het Hof van Cassatie dat met het onderzoek van de zaak-Dreytus is belast, gunstig heeft geantwoord op het verzoek van den heer Morn- hardt, om medodeeling van het dossier- Dreyfus te mogen ontvangen. De werkstaking te Parijs. De werkstaking te Parijs verliest steeds meer haar verontrustend aan zien. Reeds 6000 werklieden hebben Woensdag zich weder op de werk plaatsen aangemeld. De provinciale afdeelingen van het centraal-couiité van de spoorwegbe ambten zyn voor 't meerendeel niet tot de algemeene staking bereid. De afgevaardigden van de werk staking hebben zich by den minister van handel en publieke werken ver voegd ten einde dezen te vragen, de werken van bet ministerie uitgaande, in eigen beheer te nemen. De minister weigerde, zeggende dat hy niet tusschenbeide kan treden daar de verschillende maatschappijen door contracten reeds met de ondernemers waren gebonden. De gevolmachtigden der stakers hebben zich daarna tot den minister van binnenlandscbe zaken gewend. In de Bourse du Travail hebben 2000 slotenmakers besloten do staking te blijven voortzetten. Nader wordt gemeld De lemp meldt, dat de raad van administratie van het syndicaat der spoorwegarbeiders besloot tot de alge meene werkstaking, maar dat dit niet in overeenstemming is met alle pro vinciale afdeelingen. Andere berichten zeggen, dat het syndicaat besloten heeft tot een ge welddadige werkstaking met onbruik- baarmaking der spoorwegen. Men geloofde daarom.dat de commissarissen van politie, die thans by den rechter van instructie ontbodenzyn, Donderdag avond huiszoeking zouden doen bij het syndicaat in de Bourse du Travail. De beide stations te Amiens, zyn door troepen bezet, tengevolge van het besluit van het syndicaat der spoorwegambtenaren betreffende de algemeene werkstaking; de stations te Lens (Pas-de-Calais) Arras en Béthnne zyn om dezelfde reden door troepen bezet. Te Lyon is bevel ge geven dat allo troepen van het garni zoen geconsigneerd zyn hetzelfde is geschied te Grenoble. De stations te Parys en vele sta tions in de provinciesteden zyn door troepen bezet; overal worden maat regelen genomen om den geregelden dienst te verzekeren. Er is een vervolging bevolen tegen het syndicaat der spoorwegambtena ren, wegens schending van de wet. Aanvaring op zee. Uit Ostende wordt gemeld, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag een botsing plaats had in het Kanaal tusschen de Belgisch mailboot „Prin- cesse Josephine" en een driemastschip, vermoedelyk een Amerikaansch schip. Het zeilschip kreeg ernstige avery; wat er verder mede gebeurde, is niet bekend. Een onbeschryflyke paniek ontstond aan boord van de mailboot, die anderhalf uur te laat aankwam. Uit Dover wordt gemeld, dat het Noorweegsche schip „Alm," van de Oostzee Daar Port Natal, met de „Princess© Josephine" in botsiDg is geweest en met averij de Engelsche haven binnenliep; er hing een dikke mist. De heer Henry Cros heeft aan deAkademie Van Wetenschap pen te Londen medegedeeld, dat hy een middel beeft ontdekt om echte edelsteenen van nagemaakte te onderscheiden. Als men beide door gekleurd glas (blauw of geel) bekykt, veranderen ze van tint. Echt smaragd krygt een paarsch roode klenr, het nagemaakte wordt groen. Echt saphier vertoont zich donker blauw, maar het valscbe bloost en wordt roseklenrig. Aldus kan men ook in oude voorwerpen onderzoeken, of zy later zyn bygewerkt. Boksen. Twee boksers, beiden mijnwerkers van beroep, hebben elkaar in een match, die te Burnapfield gehouden is, weer eens toegetakeld. De jongste der twee, de 23-jarige Lavery, moest bewnste- loos worden weggedragen, en welke zorgen men ook aan hem besteedde, eenige uren later gaf by den geest. De arme jonge man was gehuwd en laat drie kinderen achter. De tegea- party Jack Westoë en de scheids rechter zyn in hechtenis genomen. Als men iemand mocht willen duidelijk maken wat Engel- schen onder het woord „nice" ver staan, kan men misschien gebruik maken van het volgende voorbeeld. Een EDgelsch blad neemt een brief op van een lansier, die de charge by Omdoerman heeft meegemaakt. Hy schrijft„It is nice, een sabel of een lans door een mensch te steken. Net als een oude kip, zegt hy dan: kwa Verkwisting. Een staaltje van de verkwisting waaraan de Sultan zich schuldig maakt voor het bezoek van den Duitschen Keizeralle troepen die aan de legerschouwing deelnemen (zestien bataljons infanterie, vier regi menten ruiterij en drie batterijen) worden geheel opnieuw uitgerast. De twee bataljons Albaneescbe zouaven die erbij znllen zyn, krijgen een nieuwe uniform in de Duitsche kleuren. De Koning en de Koningin van Italië kwamen Donderdagochtend in Venetië aan. De Duitsche Keizer en de Keizerin kwamen tegen half een, en werden door den Koning, de Koningin eu generaal Pelloux ont vangen. Lnccheni zal den 3en November voor het gerecht te Genève verschij nen. Ongeluk in de Alpen. Uit Bern wordt gemeldDe student Forrer maakte met den student Ber- uold een reis over den Scheibenstoll (kanton St.-Gallen). By het neerdalen gleed Forrer uit en zyn vriend zag, hoe hy honderden meters van den rotswand naar beneden rolde tot hy op een voomitstekend punt, boven een afgrond bleef hangen. Bernold. die een eind was medegesleurd, be vond zich op een uiterst gevaarlijk punt. Hy kon achter- noch vooruit zonder beducht te moeten zyn, zelf neder te storten en het leven te ver liezen. Zijn hulpgeroep in de stilte, schier verlaten bergen werd ten slotte door een herder en een houthakker gehoord die op den Sillamatt waren en zy kwamen zoo spoedig zy konden ter hulp. Met onbeschrijfelijke inspanning gelukte hot hun Bernold een touw toe te werpen en zoo konden ze hem naar een veiliger plaats trekken. Daarna gingen zy langs een anderen weg naar den nedergestorten Forrer. Zy vonden hem met verpletterden schedel. Men bracht zyn lyk naar St. Johann. De Scheibenstoll is 2303 M. hoog en zeer moeilijk te beklimmen. Ziekten. Uit Aloxandrië komt het bericht, dat de van dö expeditie naar den boven-Nyl teruggekeerde soldaten by tientallen sterven aan ingewandsziek ten, waarschijnlijk een gevolg van het nuttigen van het slechte inge maakte vleesch. Ook de vervaLschte spiritualiën kunneu er oorzaak van zyn. In het groote hospitaal te Ras- el-Din zyn alle bedden bezet en moesten verscheideue dozijnen tenten voor de zieken worden opgeslagen. Tien procent van de soldalen die den Nyl-veldtocht hebben medegemaakt liggen ziek en de ziekte volgt de troopen zelfs naar Kreta. De opstand in Senegambië. De officieel bevestigde gevangen neming van den negerkoning Samory maakt een einde aan de krijgsoperaties. Bloedige botsing. Een staking onder de mijnwerkers in Illinois heeft aanleiding gegeven tot een bloedig gevecht. By aankomst van een trein met negers te Kirden, die de stakers zouden vervangen, openden deze laatsten een hevig ge weervuur op den trein. Er werden naar schatting 500 schoten gelost tusschen de stakers, de politie en de negers. Aan beide zijden vielen een twintigtal dooden, volgens anderen zelfs vyftig, en eenige gekwetsten. Daarentegen spreekt een der bladen van 8 gewonden en 6 dooden. Het gevecht is voortgezet by de toegangen tot de inynen, die door de poiitie verdedigd worden. De militie is bijeengeroepen om de orde te her stellen. Op Cuba. Een telegram uit Havana m9ldt, dat Maximo Gomez reeds gekozen is tot president van de Cubaansche Republiek. Er is goud gevonden in Rhodesia. Majoor Heany, directeur der Geelong- goudmynuiaatschappy heeft geseind dat twintig stampmolens 28 dagenen 18 uren in werking zyn geweest en 2260 ton erts hebben gestampt. Daar uit zijn 1416 onsen gesmolten goud verkregen. De kosten bedroegen 27 sb. per ton. Uit Venezuela. Er zyn te Valparaiso verduisterin gen ontdekt, tot een bedrag van mil- lioenen dollars in de administratie vaG het arsenaal. Ricardo Navarro, een hoofdambte naar van de departementen van oor log en marine, heeft zelfmoord ge pleegd. De Niagara. Eenige weken geleden gaven wij eeni ge uittreksels uit levendige besclrr ij vin gen over do Niagara-watervallen, uit de N. R. Ct. van een correspondent in Amerika. In een artikel, gedateerd 3 October, schrijft dezelfde correspondent nog het volgende Als men het programma van Baede ker afgewerkt heeft, en een dag gesle>- Len om an bij en onder de beroemde wa tervallen, pleegt men in eene der vele hotels aan den Amerikaanschen kant van den watervail den nacht door te brengen, en zich eenige honderde ellen van het natuurwonder in slaap te laten sussen door het eeuwige, indrukwekkende ge suis van de vallende watermassa's. Ge durende den avond heeft men gelegen heid gehad op te mei-ken hoe de water vallen het middelpunt zijn, waar de Is' iagarasche wereld om draaitoverigens geen wondeer, als men in aanmerking neemt, dat de watervallen de reden van bestaan zijn middellijk of onmid dellijk van de geheele bevolking. De waterval is het steeds belangwekkende voorwerp der conversatiede schilde rijen aan don wand in het hotel, de op do groote tafels uitgestalde herinnerin gen aan Niagara, alles om u heen staat min of meer in verband met het natuur verschijnsel, dat u herwaarts bracht. Gewoonlijk ook is er iets sensatiewek- kends, dat een nieuwen prikkel geeft aan de fascinatie, die ook voor de be woners van Niagara van den waterval uitgaat. Op den avond, dien ik te Nia gara doorbracht, stelde een waaghals in het hotel een ton ten toon, waarin hij •eenige dagen geleden zich in de rivier (onder den waterval natuurlijk) in de stroomversnellingen liad neergelaten, en het kunststuk, wonder boven wonder, er levend had afgebracht. Do ton was vervaardigd van buitengewoon sterk hout en was waterdicht. Inwendig had hij een stel riemen aangebracht, waar in hij zich zwevende liad weten te hou den binnen de ruimte der ton, en bene den de „rapids" door een boot was opgevischt. Thans liet de vermetele sen satiemaker zich bewonderen door vreem delingen (ai stadgenooten, en was, in dien gefcraeteerd op ee glas bier, zeer beredd mecledeelingen te doen van zijn lotgevallen binnen zijn vaartuig. Men kan zich voorstellen aan welke vreeseJij- ku buitelingen en schokken de man was blootgesteld in de wilde branding van de met rotsen bezaaide stroomversnel lingen. In den morgen kan men de verleiding niet weerstaan, nog eenmaal, voor hot vertrek van den trein, zich te spoeden naar het „Prospect-point", de vooruit- stekende rots, die juist aan den Ameri kaanschen rand van den waterval over den afgrond heenkangt en daarom zoo zeer gezocht is, omdat men van daar, over de gemetselde borstwering heen, bijna met de hand kan grijpen in den, zich naar beneden omkrullenden, wa terstroom.. Dit prospect punt is ver maard, doch tevens berucht. Dit nl. is het punt, waar de zelfmoorden plaats grijpen, waarvan de "Amen kaan.sche bla^ den zoo dikwijls melding maken. Een lx.-7.oek aan de plaats overtuigt echter, dat de verklaring van het verschijnsel, dat zoovolen zich geroepen voelen hier uen eind aan hun leven te maken, wel eene andere moet rijn dan de bladen, en ook vele bewoners van Niagara rich voorstellen. Men meent namelijk, dat dit punt een zekere attractie heeft personen, die eenmaal besloten hefy 1 om welke reden dan ook, ricli van 1 leven te berooven, omdat het pi j kort, zeker, en gemakkelijk te volb gen is. De toedracht der zaak is eq waarschijnlijker dezeieder kea$ dwanggedachte, de impulsie, die ell 1 tegen wil en dank overvalt, die op steile rots, op een hoogen .toren st i de, in de diepte zietde gedachte 1 opkomt onder alle omstandigheden, ke de uitvoering van zoon uiterstei 1 gemakkelijk mogelijk maken, nl. zich neer te storten. Deze betoovc dio ook de meest normale mens overvalt, is nu buitengewoon sterk, 1 neer men zich overbuigt over den voet hoogen muur, die den, bezo scheidt van de peillooze bruisch diepte. Daar komt nog bij het gi van persoon! ijke geringheid, dat gezicht op het grootsche water steeds veroorzaakt Het gevolg blijft uit; telkens en. telkens komen gevi voor van zelfmoord op deze plaats, monschen, waarvan hot allerminst wacht kon worden. Het rijn wol i tendeels personen met weinig weersti vermogen, die, gelijk de tropische gels, welke zich laten hvpnotiseeren de betoovering, die het gevaar va loerende slang voor hen oplevert, aan die dwanggedachte kunnen v stand bieden. Onlangs was een i mensch, behoorende bij een groot gezelschap, dat het punt bezocht koelen bloedei over den lagen r heengestapt en onder het kalm uit ken van „good by" in de diepte vei nen. Ook verhaalde men van een i die niet lang geleden daar ter pla een klein meisje voor de aardigheid en weer slingerde; hot meisje spa do tegen, rukte zich los en kwam tei in den vloed. Een oogenblik later sp de onvoorzichtige haai- na. Op vele gelijke verhalen wordt men ter pl getracteerd, en men vraagt rich af orn de regeering de plaats niet doe sluiten. Het rijn echter juist de Ni ra-bewoners, dio daarvan niet ho willen; Prospect-point is ongetwi liet prachtigste punt van den gehi waterval en een groote attractie vreemdelingen zou daarmee vervalk Wil men ten slotte niets ongerie ten, dan is het den bezoeken1 aan t- den de fabrieken te gaan zien, die e water (eien droppel van een Oc< aan de rivier boven den waterdal trekken, dat door kanalen of dileke pen afzonderlijk geleiden naar do p der fabriek, en dan de kracht van water, vallende eene diepte van 2( 300 voet, gebruiken om groote wi in beweging te brengen of wel tot vervaardigen van aluminium, of wij vooral, tot het maliën van papier. Va in de laatste fabrieken is 't van bej to zien, hoe door wa.terperskracht,I ruwe Canadeesche hout geperst wj tegen machtige molensteenen, die a ruwe pulp van maken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek j de redactie zich niet aansprakd Van ingezonden stuhlcenge pla, of niet geplaatstwordt de cojj niet aan den inzender iertig-\ gegeven. Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor onderstaande regj nog eens plaatsing vragen, het ij veler belang. Nog eens de in bewerking zjj Straatbelasting. De zaak wordt, ja, nogal besprol en natunriyk door de huiseigem in afkeurenden zin, niemand bel graag 't gelag voor een aDder, en) zyn velen zeer lauw en langzaan, nalatig in hun streven, om tenmu datgene te doen wat mooglyk isj het dreigeude onheil af te weiil Ik bedoel de onderteekeuing van' bekende protest-adres aan den G Raad. Begrype wie het kan Berekenen de mensehen wel, het niet enkel geldt het opbréij van pl.m. 40 Mille per jaar, maar by het invoeren van genoemde ba ting, de gezamenlijke buiseigeni voor pl.m een millioen gulden won benadeelddoor de waardevermi\ ring hunner perceelen Eeno straatbelasting, altyd straatbelastij De niet huiseigenaar mag nr redeneeren zooals zekere A iul ingezonden stakje, (de man doet] om maar X te blijven) men moei] maar halen, van daar waar het i» van wie liet hebben, maar dat isl de politiek van een struikrover, vraagt ook niet, wat is recht eu| lyk, hebben, dal is hoofdzaak. 1 allen echter deuken zoo. Mogen bovenstaande regelen eri leiden om de stedelijke regeeringi een zeer onrechtmatige daad, eu huizenbezitters voor een groot vö te behoeden, dan heeft n Mynhee Redacteur een uitmuntende daad! richt met de plaatsing, waarj dank. P. N. SA BE Vervolg Stadsnieui Opera Ituliana. Het was niet buitengewoon, miss niet eens gewoon vol in den Sch burg, toen daar Donderdagavond de Lianen nog eens de „Lucia" kw{ vertoonen, maar het betrekkelijk 1 publiek deed toch voor een groot niet onder in applaus en gejuich tijds. Hieruit kan blijken, dat de s ming zeer geanimeerd was. En dit dan ook niet verwonderen wan Italianen, hunne respectieve stemm len mogen dan meer of minder scl rend rijn, ze verstaan zonder onderst do kunst van zingen eu dat i een gemakkelijkheid en een cntraii wel aanstekelijk moet werken.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2