NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 16e Jaargang. Dinsdag 18 October 1899 ■o. 4694 HAABLEM'S DAGBLAD AS03ST2<nEIIVCEIlSrTSFB,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waai' een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.66 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden„0.30 de omstreken en franco per post 0.871/2 -AJD^TmZR/TIElÊT'X'XËET i 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement, aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en AdvertentiGn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangiyre G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nyrerkeidgen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zjjr-Bloemertdao.l. Santpoort en Scholen, P. v. d. RAADT, Sanripoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Yelsen, W. J. RUIJTER.; Beverwijlc, J. HOORNS; BillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nomen Abonnementen en Advertentiën aan. w STUiSiSESiWS Eerste en derde pagina. Haarlm17 Oct. 1898. j Ged. Staten van Noordholland stel den Prov. Staten voor, goed te keu ren eene le suppletoir© begrootiug vao f 18000.ten einde daarmee de post Onvoorziene uitgaven te versterken, aaruit de kosten der geldleeniog an dit jaar en die van het vuurwerk het IJ, afgestoken by de inbuldi- Dg van H. M. do Koningin, nog be- lald moeten worden. In verband hiermee geven Ged. tateu iD overweging de kosten van at vuurwerk tot een bedrag van GOgstens f 20.000, betaalbaar te stel- op de post voor onvoorziene uit- aven. Voorts stellen Ged. Staten eenige ijzigingen in polderreglementen voor. e najaarsvergadering zal ditmaal et lang behoeven te duren. Er staat einig op de agenda. Matinée Kriens. De vyftien matinées in de concert- lal van de Soc. Vereeniging door het aarleinseh Muziekkorps zijn Zondag eer cegounen. Toen de heer riens op het podium verscheen werd door het publiek met applaus be- _et. Indien de aanwozigeu daarmee reeds s te voren bun vertrouwen wilden kennen geven ia de zorgen des "eren Kriens voorgoede uitvoeriugen, m heen deze eerste inatinés hunue rwacliüng niet gelogenstraft. Hoe- E el de meeste leden van het orkest j? maar zeer kor tem tijd geleden het aas- met het strijkinstrument hebben rwisseld, was er reeds een goed nenspel op te merken, dat niet liet ust te loven viel in twee composi- lëa vau Tschaikovrsky, het andante thet. elfde kwarteten de zeer typische ils uit het ballet „La belle aubois rmant." Ia het voorspel van Lohen- n, althans ia den zeer moeilijken zet, werd minder succes bereikt, De verheid liet er te weaschen. Ia de pauze werden de ouverture le Brasseur de Preston, menuet Habanera van Arensen en Une e a Aranjuez ten gehoore gebracht. De matinée was aangevangen met ouverture en balletmuziek uit Pro- itheus. waarbij gelegenheid was, 'schillende solisten van het korps het ware weder aan het publiek ir te stellen. Deze obligaten werdeu it aandacht aangehoord en met ipaihie toegejuicht. aterdag j.l. was bet 35 jaar ge en, dat ae gepens. kapt. ter zee, [C. Joekes, ai hier, werd benoemd i ridder der Millitaire Willemsorde, lenoemae boofdofiicier verwierf die .Jerscbeiding- als luit. ter zee 2e kl. l| het gevecht legen de zeeroovers cle wateren by Lobo, den 18den ril 1862. Weldadigheid naar Vermogen A f deeling Wer lever scha f/ing. Van 1 Nov. tot J8 Oct, hebben zich de volgende personen aangemeld 51 voor werkvrouw. 10 voor naai ster. 13 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 2 voor schrijfwerk. 4 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 21 voor loopwerk. 1 voor mangelwerk. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht. 7 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 3 voor strijkster. 1 voor costuumnaaisler. 2 voor kookster. 2 voor breister. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. 1 voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 3 voor oppasser. 5 voor nacht waakster. 1 voor baker. 1 voor metselaar. 2 voor behanger. 1 voor verstelwerk van tapijten. 1 voor nood hulp. 1 voor plaatdrukker. 1 voor letterzetter. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed godrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 1S Oct. zyn de vol gende personen geplaatst: 45 voor werkvrouw. 5 voor naaister. 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 2 voor loopwerk. 1 voor los werk man. 2 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wensclien te maken «ordt beleefd verzocht hunne aanvrage:; schriftelijk tot het Bessuur te richten. Bus Doeïeu, Sta'.iRuis of Stationsplein. lalichtiogen kunnen dagelijks vau 9—1 en van 35 nur verkregen worden bh den Administrateur, buréan Doelen, Kamer No 2. SSKNENLAgfiD. HAAG.3CHE BRIEVEN. Do belangrijke beslissing door dear Amsterdamschen gemeen beraad in. zake het tramweg vraagstuk genomen, heeft natuurlijk ook in de residentie eenige sensatie gewekt, waar die quaestic, ge lijk ik in een vorigen schreef, meer dan. ooit „brandend" is. De voorstanders van gemeentelijke exploitatie vinden er na- tuiu'lijk koren op hun molen bij en zul len dus zeker in kracht winnen. Trou wens, het beginsel van de gemeente- exploitatie schijnt ook in ons eollege van DageLijkseh Bestuur ingang te vin den althans men meldt, dat een ont werp om den telefoon-dienst in eigen beheer te nemen, in voorbereiding is en men heeft mij ook gezegd, dat aan dc oprichting ccncr gemeentelijke fabriek voor electrische stroomlcvering ernstig wordt gedacht. Zulke berichten zijn tenminste in staat den Hagenaars eenigermate te verzoenen met de regeering hunner stad, waarover zij in don regel niet al te- best to spreken zijn. En waarlijk niet zonder reden. Het is nu tien jaren ge leden. dat de gemeenteraad de gelden voteerde voor de zg. verbetering van de vaart om de stad. Jaren achtereen hebben allerlei quaesties met verschil lende autoriteiten en colleges de uit voering der werken belet, doch eindelijk had men een project gereed en zou gaan graven, toen... er een heel klein foutje in het ontwerp werd opgemerkt door het bestuur van een aangrenzend water schap, dat alle reden had oni veront reiniging van het boezemwater te vree zen. Vandaar geschil, 't Foutje was te verhelpen door behoorlijke rioleering' van een gedeelte der stad een aar digheid die f 90.000 gekost heeft. En nu zijn dan eindelijk alle geschillen op gelost! Inmiddels had elf maanden geleden, de aanbesteding plaats van een gedeelte van het werk, dat buiten alle geschillen lag. Dat werk werd echter nu gegund en nu zal deze week opnieuw een besteding plaats hebben, maar... van slechts een zeer klein gedeelte van bet elf maanden geleden aan besteede werk. Deze geheele manier van hande len moet op het publiek den indruk ma ken, dat men zich houdt alsof men met lust en ijver aan den arbeid is, doch niet meer kan doen. Maar Het publiek dat in het geheel niet kinderachtig is, en heel goed weet, dat alle projecten gereed zijn, redeneert anders en conclu deert we worden beet genomenIk ben geneigd de publieke opinie deels te on derschrijven en ik betreur het slepend houden van groote werken, to meer, om dat in den laatsten tijd gerechte twijfel is gerezen of de werken thans nog uit voerbaar zijn voor de oorspronkelijk ge raamde sommen. Dit uitstel kan ons dus nog een lieve duit kosten. Maar onze wethouder van financiën., kan. op het voorbeeld van Minister Pier- son, er zich op beroepen, dat de geregel de stijging der gewone inkomsten een verblijdend verschijnsel is. Als men, zoo als bij liet vorig jaar, er maar inhakt on do belastingbetalers minstens 25 pel. te veel afneemt, is 't natuurlijk gemak kelijk om een mooi overschot te houden. Hoe we het van het jaar mot onze be lastingen zullen xnaken staat nog niet vast. De Raad beeft wol reeds een voor stel aangenomen om voor do laagste klas sen van belastingschuldigen den druk van den hoofdelijken omslag te verlich ten, maar het lijdt geen twijfel of een totale omwerking van onze gemeentelijke belastingheffing is dringend noodzake lijk. Daartoe zal het evenwel in de aller eerste plaats noodig zijn, dat de kiezers ons ontslaan van den tegenwoordigen belieerder der stads-financiën. die zelf verlegen zou wezen met de vraag op grond van welke eigenschappen men hem die taak heeft opgedragen en die dan ook de voor een principieele wijziging noodzakelijke bekwaamheden mist. Doch laat mij ten slotte liever van minder onverkwikkelijke dingen spre ken. Dat 't nu winter is, sinds een paar maal 24 uren, daarover zijn. we het eens, hoewel we officieel in den herfst leven en hoewel het eigenlijk niet koud mag worden voor... de kachels zijn ge zet, wat in 't generaal met 1 November gebeiu't. Dc vrinter-vermakel ij kil eden hebben ten volle aanspraak op onze be langstelling en in hooge mate is dat het geval met onze Fransclie Opera. Nie mand zal ontkennen, dat de directie der Italianen la main, keureuse had toen zij Lunardi, den terecht gevierden zanger, aan zich verbond. Bij de Fransclie opera. is er nu ook een mijnheer, die bestemd schijnt om geheel alleen voor het succes te zorgen. Het is d'Assy, de basse clian- tante (jammer, dat een bas altijd vrou welijk is). Ziehier een zanger, jong als Lunardi, met een prachtig orgaan en die ecu volleerd acteur is, alhoewel hij voor zijn komst in Den Haag nimmer de planken betrad die de wereld moeten verbeelden. Naast d'Assy zal in dit sei zoen de great attraction zijn de operette- zangeres Mine. Lesoeur, die, vocaal en... pkysiek, een groote kracht is van het gezelschap jonge, deels nog onervaren artiste®., maar die wat zij aan routine missen vergoeden door wat zoo menig artist met goud zou willen koopen jeugd, frissche jeugd. Voeg bij deze twee artistcn di primo cartella een stel ko mieken, die onbetaalbaar zijn en ge kunt u denken, dat de Offenbachjes en Leeccq's dit jaar de recette zullen mar ken. Gelukkige directie! H. A. GANUS Jr. P.S. De hoofsehe behandeling van de pers bij de jongste feesten, heeft reeds een gunstige nawerking. Ik boorde, dat op een Zaterdag in Den Haag gehouden vergadering, de taak van verslaggever o.m. werd waargenomen door... een der Haarlemsche wethouders. Wij zijn gevoelig voor dei oer. maar het voorbeeld verdient geen navolging. Als alle wethouders reporters worden, dan wordt de spoeling te diui. Uit de „Staatscourant11. Kon. besluiten Aau II. J. van Lis, op zijn ver zoek, verleend een eervol ontslag uit zyne betrekking van kantonreebter- plaatsvervanger in bet kanton Hel mond, onder dankbetuiging voor de in die betrekking feewezen diensten. Benoemd tot kanton rechter-plaats vervanger in bet kanton Ridderkerk, mr. J. P. van den Brink, notaris te Ridderkerk, en in het kanton Gulpen, mr. L J. van Oppen, notaris te Gulpen. De beer A. Balfoort te Helïevoet- sluis, met ingang van 1 November a.s. benoemd tot onder wijzer by de opleiding van jongens by do zee macht. Audiëntie. De gewone audieutie van den mi nister van oorlog zal op Donderdag 20 October niet plaats hebben. Te Vlaardingen is een telegram ont vangen vau den consul te Huil aan do reeders L. van Dam Co., mel- deude dat het loggerscbip VL. 123 Groen van Prinster er, stuurman Joban Termeer, door een stoomtrawler overstoomd en gezonken is. Het volk is gered eu te Huil aangebracht. Zaterdag is te 's-Graveohage e9n loteiing, na wegens dronkenschap te zijn gearresteerd, neergezonken en in de Oranjekazerne binnengebracht, waar bij overleed. Door tweegenees- heeren werd de dood toegeschreven aan overmatig drankgebruik. De broe der van den overledene beweert ech ter dat een agent van politie hem zou hebben geslagen met den wapenstok by de arrestatie. Intusscheu zyn offi cieel geen uiterlijke teekenen van ge weid geconstateerd. "Waarschijnlijk zal bet lijk nog inwendig worden ge schouwd. Nog tijdig gesnapt. Vrijdagavond om 6 nur zijn te Arnhem F. B. en echtgenoote, die reeds in den trein naar den Haag ge zeten waren om af te reizen, door de politie aangehouden. Vau het perron was door een jongen gezien, dat zy bezig waren geld te tellen. Die jon gen, bet echtpaar by geruchte ken nende, waarschuwde de politie, die hen reeds zocht cn nu uitnoodigde den trein te verlaten.'t Was juist tyd, Eén minuut later en de vogels waren gevlogen geweest tenzij achterhaald door den draad electriek. Bij onder zoek aan den lyve werd een vry be langrijke som geld bij hen gevonden, geld waarvan zij de herkomst zullen moeten aanwijzen. Een nader bericht meldt: Vrijdagnamiddag werd in de Vel- perpoortfangstraai alhier een land bouwer van elders in eeu bierhuis gelokt door eene vrouw, waarna by kort daarop zijn portemonnaie, inhou dende 2 bankbiljetten van f 100 en een muntbiljet van f 10, vermiste, ter- wjji de vrouw met een man reeds vertrokken was. Uit een dadelijk. door den agent van politie P. Rjjkhaizon injgesteid onderzoek, die door d8n be stolene biermede in kennis werd ge steld, mocht bet gelukken een halt" uur daarna den bekenden F. A. B. en diens huisvrouw E. S., welke per sonen zich herhaaldelijk aan diefstal schuldig maken, in den trciu die gereed stond naar 's-Gravenhage te vertrek ken, te arresteereu, en bleek by fouil leering byna het geheele bedrag bij hen aanwezig. Het was verstopt iu broekspijpen en tusschen de kleederen ook één bankbiljet van f 100 was nog ongeschonden in hun bezit. De ver dachten, die nog meer met de justitie to verrekenen hebben, zyn voorloopig aan het hoofdbureau van politie ih bewaring gesteld cn zullen waar- schynlyk naar het huis vau bewaring worden overgebracht, daar zij zich den laatsten tyd herhaaldelijk aan diefstal scbuidig maakten. (Arnh. Ct.) Doodgestoken. Op den Bredaschen weg te Tilburg is Zaterdagavond de petroleumkoop- man 8. doodgestoken. Ontsporing. Vrijdagnacht is te 's Hertogenbosch eeu trein ontspoord, waardoor twee i waggons uit dè rails werden gewcr- j pen. Do hoofdlijn werd hierdoor ver- j sperd, doch met alle krachten werd i zy weder in orde gebracht, zoodat de treinen Zaterdagochtend met de noo- j dige voorzichtigheid konden doorrijden. Te Eindhoven word Zaterdag het stoffelijk overschot van den heer J. T. M. Smits van Oyen, in leven bur gemeester van Eindhoven, lid der Tweede Kamer van de Staten-Geue- raal, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, op het R. K. kerkhof ter aarde besteld. Eene aanzienlijke schare begeleidde den overledene naar zyne laatste rustplaats. Op den weg daar heen brandden alle lantaarns met rouw omfloerst. Indrukwekkend was de lange stoet. Vooraf ging deKon. Harmonie „Apol lo's Lust", den treurmarsch van Cho- piu spelend, waarachter verschillende vereeoigingen, alle vaandels omfloerst volgden. Een 12-tal kransen door kna pen gedragen, volgden den lijkwagen. Verschillende autoriteiten, waaronder een deputatie der Katholieke Kamer club, het gemeentebestuur en corps, kinderen der openbare school, enz., bevonden zich iu den stoet. Aan do groeve werd gesproken door den len" wethouder, den heer M. van Moorsel. Uit naam der Katholieke Kamer club sprak het Tweede Kamerlid, de heer W. Matsaers, een waardeerend woord tot afscheid. De heer Sanders uit Amsterdam, bracht als commissaris der stoomtram- iriaatschappy „de Meierij" een laatste woord van hulde aan den overledene. De heer mr. Th. G. M. Smits van Oyen, oudste broeder vau den over ledene, dankte sprekers en alle aan wezigen voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Smokkelaars-truc. Wat een smokkelaar al niet aan wendt om zijn doel te bereiken, kan weder blijken uit bet volgende, dat aan de P. Dr. Cl. werd medegedeeld. Een zestal koeien zou op het Oost- einde van Schoonebeek over de grenzen worden gevoerd. Dit bleek echter onmogelijk, daar do zaak ter kennis van de Pruisische Aufseher was ge komen, die daar nu geregeld de wacht hielden. Een der sluikers wist er echter wel raad op. Hy zond een zijuer kameraden naar de grenswach ters aan de overzij met de boodschap, dat er des avonds achter het Kerk- einde een groote troep varkens zoude worden binnengesmokkeld. Twee kommiezen hielden nu hier de wacht, terwyl de andere Pruisische beambten tegenover het Oosteiude bleven oppassen. Toen het uonkcr was geworden, ging de bovenge noemde smokkelaar met een mager varkentje, dat hy ter bereiking van zyn doel hier had gekocht, naar de limiet. Hier bond hy ons borstel- dragertje een touw aan het beeu, wierp het in 't Schoouebekerdiep eu trok 'ter daarna weer uit. Deze ma noeuvre werd eenigen tyd zonder op houden berhaaid. Het varkentje schreeuwde by dit koude bad na tuurlijk niet weinig en de wacht hebbende Aufseher dachten niet anders dan dat er werkelijk een groote koppel knorrende viervoeters iu aantocht was. Zy lieten, om zeker van de zaak te zyn en eens een flinke aanhaling te doen, de op 't Oosteinde posteerende collega's waarschuwen, die dan ook FEUILLETON. geprojecteerde inbraak te Hainmerpond. Het is nog niet uitgemaakt of in- laJc een uitspanning, een bedrijf ofj b kunst is. Ais bedrijf zullen ernstige ien er nooit over denken ei' hun voor te laten opleidenvoor een. van kunst kan het moeielijk door- omdat de geldelijke belooning er i te groote rol in speelt. Het is dus peest practische 'l als een soort van. te beschouwen, maar een sport, •voor nog geen wetten gemaakt zijn [tengevolge waarvan dus de te bclia- lauweren op zeer willekeurige wijze rden uitgereikt. Deze willekeur was li ook dt oorzaak dat twee zeer veel- (ovande jonge inbrekers te Hainmer- pd nooit tot hun recht zijn gekomen. [Do lauweren, die in deze zaak te be- (eiL waren, bestonden eensdeels uit de Kluten en "voor een ander deel uit ptbare snuisterijen van de zoo juist [rouwde Lady Aveling. Lady Aveling was, zooals de lezen zich nog wel zal herinneren, de eenige dochter van Mevrouw Montague Pangs, de welbekende gastvrouw. Haar liuwe-; lijk met Lord Aveling was uitvoerig in de dagbladen beschreven geworden, evenzoo de liuwelijkscadeaux en ook had men bekend gemaakt, dat de witte broodsweken tc Hammerpond zouden worden doorgebracht. De bekendmaking van al die kostbaarheden had groote sensatie in de club verwekt, waarvan Teddy Watkirfs de leider was. En na be raadslaagd te hebben werd er besloten dat hij vergezeld van een ander geschikt lid, het dorp Hammerpond een bezoek zou brengen. Daar hij een zeer bescheiden betrek king in de maatschappij bekleedde, be sloot liij incognito te gaanna lang wikken en wegen vond hij de rol van landschapschilder in deze omstandighe den de beste, terwijl hij zijn naam voor dien van Smith verwisselde. Zooals men overeen gekomen was zou hij zijn handlanger vooruit reizen, die zich den laatsten namiddag van zijn verblijf te Hamniermond bij hem zou voegen. Het dorpje. Hammerpond behoort tot dc lief ste. plekjes van Sussexde huisjes met de rieten daken, de steenen. kerk, welke met haar spitsen toren tot een dei' mooiste van het graafschap behoort, de beukenbosschen afgewisseld door akker maalshout, waardoor een weg loopt, die naar het groote huis leidt, bieden vele, wat de schilder en photograaf „mooie punten" noemen, aan. Daardoor kwam het dat, toen Wat- kins met een paar doeken, een splinter- nieuwen ezel, een schilderdoos, portman teau en een laddertje, dal uit elkaar genomen kon worden (vervaardigd naar het model van den diepbetreurden mees ter Charles Peace) een breekijzer en loopers, eenigszins verlegen en nieuws gierig verwelkomd werd door een half dozijn collega's. Zoodoende verwekte zijn komst hi deze vermomming niets geen verbazing, maai" wel werd hij in een gesprek over aeshetica gewikkeld, waar van hij niets geen begrip had. „Hebt gij reeds veel tentoon gesteld vroeg de jonge Porson aan Watkins, dien hij in de gelagkamer van de lier- berg „dc koets met paarden" ontmoette eu. waar deze laatste zich eenige inlich tingen, die hij voor zijn plannen noo dig had, trachtte te verschaffen. „Heel weinig," antwoordde Watkins, „hier en daar een klein stukje." „Ook op die van de academie?" „Natuurlijk. En in het Crystal Pa lace „En werd u niooi gehangen?'" „Praat niet zulke nonsens," zeide Wat kins, „daar houd ik niet van." „Ik bedoel of ze u een goede plaats gaven „Wat meen je daarmee?" vroeg Wat kins wantrouwig. „Men zou denken dat je probeerde uit te visschen, of ik ook „gebromd" heb." Porson, die zijn opvoeding bij een paar tantes had genoten en op en top een gentleman was, begreep niet wat dit gezegde beduidde, maar vond het toch raadzaam te verklaren, dat hij dat in 't geheel niet bedoelde. Daar dit on derwerp den heer Watkins minder scheen te bevallen, trachtte hij een an dere wending aan het gesprek te geven. „Hebt gij ook wel aan boetseer en ge daan „Daar hebben mijn handen nooit naar gestaan," zeide Watkins „dat doet mevrouw Smith." „Och. is die ook artisteriep Por son uit. „Dat is heel grappig!" „Ja., zeer," zeide Watkins, ofschoon hij er niets van meende on bemerkend, dat liet gesprek hem te machtig werd, voegde hij er bij „Ik ben hier gekomen om heb kasteel bij maanlicht te schilderen." 1 „Werkelijk!" riep Porson uit. „Dat is eens een nieuw idee." „Ja", antwoordde Watkins, „ik vond het ook een prachtig idee, toen het bij mij opkwam. Ik hoop morgen avond te f beginnen." „Wat? Go meent toch niet 's avonds- in de open lucht te gaan schilderen „Ja zeker." .Maar hoo zult gc dan uw doek kun nen zien 1" „Ik heb een prachtige dievenlantaarn." begon Watkins. Maar daar dit. woord zijn kwade ge weten wakker schudde beval hij juf frouw Durgan een nieuw glas bier te brengen. „Ik bezit daarvoor een soort lantaarn", vervolgde hij tot Porson. „Maar het zal morgen nieuwe maan zijn." merkte Porson op. „Er is dus in 't geheel geen maan." ..Het huis is er in elk geval," zeide Watkins. „Ik ben van plan eerst het huis tc schilderen cn dan de maan." „O zeide Porson veel te verbluft om het gesprek nog te kunnen vervolgen. „Zij zeggen," begon de oude Durgan, de herliergier, die gedurende dit geleer de gesprek een eerbiedig stilzwijgen had bewaard, „dat niet minder dan drie po litieagenten uit Azclworth iederan! nacht in liefs huis de wacht houden om op Lady Aveling's juweelen te passen. Eén van hen verdiende gisteren avond met dobbelen 4 shillings en zes stuivers vait don huisknecht. Den volgenden dag tegen zonson dergang begaf Watkins zich met zijn. ezel, schilderdoek en nog een massa an dere zaken op weg. Hij volgde het aardige pad, dat door do bosschen van Hammerpond Park liep en stelde zijn toestel recht tegen over het huis op. Op een, gegeven oogenblik werd hij opgemerkt door Raphael Sant, die na de krijtgrooven bezichtigd te hebben door het park terugkeerde. Daar zijn nieuwsgierigheid opgewekt was door een verhaal vaai Porson over Watkins, be sloot hij een gesprek met den laatste aan te knoopen over nachtelijke kust. Watkins scheen zijn nadering niet te bemerken. Hij had een heel vertrouwelijk praatje gemaakt met den major domo van Lady Hammerpond en deze omringd door drie jonge honden, met wie hij altijd na het diner een eind moest wandelen, verwij derde zich juist. Watkins was heel ijve rig bezig kleuren te mengen. Sant, die hem nu dicht genaderd was, bleef stom van verbazing staan, toen hij zag dat do kleur in quaestie zoo hardgroen, was al» men zich maar denken, kan.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1