hoe de marechaussee door hare lich tere bewapening overal een voorsprong had en de zeer moeilijke taak van flankdekking en die van den verken- ningsdienst wist te verrichten. Het blad schrijft: „Mogelijk dat deze „tocht het zoo laog hangende vraag stuk, of onze infanterie een karabijn „of een geweer moet hebben, nader „tot zhne oplossing zal brengen. In „onze Indische oorlogen toch is het „gevecht meestal reeds voor 95 pCt. „gewonnen, indien men op zijn tijd „komt waar men wezen wil, mot een „zoo weiuig mogelijk afgematten troep, „en daartoe zijn lichte bewapening en „bepakking eerste vereischten." INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Stoomververij en Chein. Wassclierij. C. HOEING, Firma SCHENK. HAARLEM: Ged. Oude Gracht 11, 13, 15. DEN HAAG: Obrechtstraat 63. LEIDEN: Hoogewoerd 72. Bij den aanvang van het Herfst seizoen beveel ik mijne inrichting, geheel naar de eischen des tij as ingericht, beleefd aan. Alle moederen, ook de fijnste en teerste, worden binnen 8 a 10 da gen als nieuw afgeleverd. G£»gEN5B ftlEUWs Valsche schilderijen. De Brusselscbe justitie heeft, op een ongeteekende aanklacht, hoiszoe- kiug gedaan by een schilder, die in de nabyh-id der hoofdstad woont, en heeft aldaar een „fabriek" van val sche schilderijen ontdekt. Een groot getal doeken mot verdichte camen van bekende oude en nieuwe schil ders zyn reeds, vooral aan buiten landers, verkocht. Een anarchist. Vrijdagavond is te Londen een man in hechtenis genomen, dien men voor een anarchist houdt. Toen by zich door een paar politieagenten gevolgd zag, draaide hij zich om, spoog naai de agenten en zei iets in een vreemde taal. De agenten pakten hem aan en wisten hem, na een worsteliug, meester te worden. Hy had een geladen revol ver in den zak on anarchistische papieren by zich. Zaterdag is de mau al voorloopig verhoord. Hy heet Asdru- bal Malavasi en is 22 jaar oud. De toestand te Parijs. De Petit Bleu heeft een onderhoud gehad met den heer Blanc, secretaris van prins Victor Napoleon te Brussel. Deze heeft verklaard, dat alle berich ten die melding maken van een militair complot, waarin de prins betrokken zou zyn, uit de lucht zyn gegrepen. Prins Victor kont noch generaal de Pellieux, noch pater Dulac en staat in geenerlei verbindiug met Deroulède. De reis van den prins naar Italië was niets anders dan zyn gewoon jaarlyksch bezoek aan zyn broer Lo- dewijk te Monza. Schijndood. Een merkwaardig geval van schyn- dood-zyu wordt van het eiland My- konos in de Aegaeische Zee gemeld. Sedert eenige jaren leed een bewoner van het eiland aan een zware ziekte, die de dokter voor typhus aanzag. Toen op een dag tal van familieleden rond het bed van den zieke stonden, werd deze plotseling doodsbleek, opeude en sloot eenige malen den mond. sloot de oogen en bleef roer loos liggen, zoodat iedereen hem voor dood hield. De vronwen in 't huis begonnen, naar Grieksche gewoonte, onder misbaar zich de haren uit het hoofd te trekken, en de mannen stie ten jammerkreten uit. Spoedig kwam de pope en zeide de gebedeo voor den stervende. Den volgenden dag werd de doode begraven. De kist met het lyk stond geopend in de kerk op een tafel zooals liet gebruik het haar voorschrijft en de lijkdienst ving aan. Plotseling richtte zich de doode op, en keek geheel verwonderd om zich heen. Zoodra de aanwezigen dit be merkten, verlieten zy in wilde vlucht het kerkgebouw, roependeEen vam pier, een vampier. Naar 't Gricksch bijgeloof vinden slechte menschen na hun dood name lijk geen rust in 't graf doch keeren in den vorm van een vampier wedor terug. De arme boer, die zoo in den steek gelaten werd, Hom uit de kist en begaf zich te voet naar zyn woning. Daar duurde het verscheidene uren, eer iemand zich by hem dorst te ver voegen en eerst toen velen zich over tuigd hadden, dat hy een mensch van vle^sch en bloed was, waren de ver schrikte dorpelingen gerustgesteld. De schyndoode is thans aan de beterhand. De begrafenis van de koningin van Denemarken. Over deze begrafenis is reeds een en ander medegedeeld. Het volgende ontleenen wy nog aan een correspon dentie aan de N. Rott. Ct. uit Kopen hagen, Zaterdag verzonden. Meer dan duizend kransen zyn er op Bernstorff gebracht. Men heeft in zamelingen gehouden voor zilveren en gouden kransen. Overal in den lande zyn by na alle dames in de rouw. Plechtig was 't vooral, zooals giste renmiddag het lijk, nog alleen in een zinken kist besloten, van Bernstorff naar 't station werd gebracht. Nadat in haar slaapkamer nog dienst ge houden was, traden koning Christian, zyn kinderen en kleinkinderen uit het slot om bloemen op den lijkwagen te leggen. De dochter, de prins van Wales, keizerin Maria Feodorofnaen de hertogin van Camberland deden er aan mee. Daarna droegen vorstelijke keeren de kist naar buiten, de koning, de kroonprins, koning George, prins Wal- demar, keizer Nicolaas, de Grieksche kroonprins, de hertog van York, de hertog van Cumberland, en de jongere prinsen, o.a. de Zweedscb-Noorsche prins Karei, schoonzoon van onzen kroonprins. Alle deze, ook de vrou wen, gingen met den wagen mede, en d* bevolking strooide bloemen op den weg. Op vele plaatsen hadden de men schen ook bloemen gelegd op derails, waarover de trein de lijkkist naar Roskilde voerde. Hier droegen de hooge heeren de kist over den met bloemen bestrooiden weg, weer zelf op den lijkwagen, en zoo ook uit den wagen de kerk in. De kist werd aan den ingang neergezet. Een geestelijke hield oen korte rede en een stem zong een vaarwellied. Behalve de vorstelyke dragers en de vorstelyke vrouwen (die achter den wagen hadden geloopen) mocht nie mand de kerk binnen. Roskilde ligt ongeveer 30 K.M. van Kopenhagen, en evenver van Bern storff. Het is een stad met ruim 7000 inwoners; in de Middeleeawen was het grooter en eens de eerste Deen- sche koningsstad. De eerste geker stende Deensche koning, Harald gehee- ten, bouwde hier een houten kerk. Zyn gebeente is in een peiler van de nieuwere, steenen domkerk ingemet seld. Te Roskilde dan verzamelden zich heden vele duizenden, al wat rang en positie in Deuemarken heeft, vooraan. Het meest vielen natuurlijk de vor stelyke personen en de buitenland- sche vertegenwoordigers in het oo?. Te twee uur ging de stoet de kerk in. Terwijl Beethovens treurmarsch uit de „Eroica" gespeeld werd, droe gen de hooge verwanten der doode de kist plechtstatig naar binnen. Het was een treffend gezichtmaar meest nog roerde het, den ouden koning te zien, diep bewogen maar toch flink. Behalve de genoemden waren nog koning Oskar, de hertog van Cam bridge (als vertegenwoordiger van koningin Victoria), prins Leopold Friedrich van Pruisen (als vertegen woordiger van keizer Wilhelm), de hertog van Genua, de groothertog van Mecklenburg-Schwerin, de kroonprins van Siam en vele anderen. Na een korten, eenvoudigen dienst, met psalmgezang en predicatie, eigen lijk slechts een gebed zooals de koningin hei gewenscht had werd de kist verder in het zuidelijk zij schip, gedragen. Nog een klein uur bleet de familie in de kapel. Koning Christian knielde by kist, drukte er een kus op en nam een bloem mede. Zoo deaeü alle verwanten om beurten. Het testament der Koningin wordt waarschijn lyk vanavond op Bernstorff geopend. De koning is executeur. Het testament moet zeer kort zyn. De Koningin is nooit ryk geweest. Haar vermogen bedraagt nn ongeveer een half millioen kronen, met een klein landgoed, dat aan Bernstorff grenst en waar prins Waldemar en prinses Marie op een villa wonen, als er op het kasteel geen plaats voor hen is. Het grootste deel van de na'atenschap gaat naar prins Waldemar en prinses Marie. Verder werden er nog enkele gedachtenissen gegeven. In den Noord-Amerikaansche staat Idaho waar eerst kort geleden aan de vrouwen gelijke rechten als aan de mannen zyn toegekend, is eene vrouw, miss Lucy Deane, tot minister van openbaar onderwijs benoemd. (Huisvrouw). Onze Gemeente-financiën. De kleine benedenzaal van het Bron- gebouw was Maandagavond geheel ge vuld met belangstellenden, die kwamen luisteren naar eene rede van den heer Jhr. Mr. Rethaan Macaré over onze gemeente-financiën. De heer Fr. Lief- tinck, voorzitter der kiesvereeniging Vooruitgang, op wier verzoek de heer Macaré optrad, opende de vergadering en gaf den spreker het woord, daarbij mededeelende, dat er gelegenheid zou bestaan tot gedachtenwisseling. De heer Macaré begon met te zeg gen, dat hij dc uitnoodigïng gaarne had aangenomen, omdat hij van oordeel is, dat de publieke zaak publiek moet wor den behandeld en dat de burgerij, waar sprake is van belastingverhooging en .•an nieuwe belasting, zeer terecht wenscht te worden ingelicht. Het doel van sprekers rede zal zijn. een blik te doon werpen op het financieel beheer der gemeente, te doen begrijpen hoe de drang ontstaan is waarin men zich be- indt en ten slotte na te gaan, hoe de moeielijkheden het best kunnen en moe ten worden overwonnen. Een gewoon burger maakt de begroe ting zijner uitgaven naar zijn inkomen, Staat en Gemeente volgen juist den om gekeerden weg en stellen als eerste vraag..wat is in 't belang der burgerij noodig Daarna onderzoeken zij naar do middelen, om dat geld bijeen te halen. Reeds vroeger heeft Spr., naar aan leiding van een beschouwing van Mr. F. S. van Nierop in de Economist, een vergelijking gemaakt tussclien de wijze waarop Haarlems financiën bestuurd worden etn die waarop dat geschiedt in vier andere, grootera gemeenten door Mr. Van Nierop genoemd. Er bleek toen, dat over het algemeen onze admi nistratie met weiuig kosten veel tot stand brengt. Hierna gaat spreker achtereenvolgens de verschillende hoofdstukken der uit gaven van de begrooting na. Hoofdstuk I, bezoldiging van gemeenteambtenaren is in 30 jaar zeer to«je.nomen. In 1867 werd daarvoor f 23.000, in 1897 f 48.000 betaald, maai- in hetzelfde tijd vak is ook de bevolking van ruim 29.000 tot 60.000 zielen geklommen, derhalve ook verdubbeld. Per hoofd (ingezetene) kost deze tak van dienst f 0.791, wat zeer weinig is. In Groningen, dat 63.000, Arnhem dat 53.000 en Leiden dat 53.000 zielen telt, is het niet zoo laag als hier. Dit hoofdstuk is dus niet vat baar voor eenige belangrijke verlaging. Naarmate de stad zich uitbreidt zal men moeten voorzien in goede krachten. Groningen betaalt zijn burgemeester met f 5000, Leiden en Dordrecht den hunne met f 4000. (Haarlem met f 3500). Hoofdstuk II is gewijd aan de per ceptiekosten dei- belasting. Die kosten hier 6| ct. per hoofd. In 1867 bedroegen ze 9 pet. van wat opgebracht werd, in 1897 ook, voor 1899 zijn zij op 7 pet-, geraamd. Ook hier valt niet te bezuini gen. Hoofdstuk IH. Onderhoudskosten. Hierin is de gemeente zelfs zuiniger dan vroeger. In 1867 kostte dat hoofdstuk per ingezetene f 2.37, in 1897 f 2.21, in 1S87 f 2.02 en in 1897 f 1.541. Hoofdstuk IV omvat politie, brand weer en schutterij. De uitgaven voor po litie zijn zeer uitgezet. In 1867 werd daarvoor f 18.000, in 1897 ruim/1 64.000 betaald. De gemeente is evenwel ook veel grooter geworden en niet alleen hare oppervlakte is toegenomen, maar ook wat er van de politie, wordt gevergd. De dienst is zwaarder, ingrijpender en vordert veel manschappen. In 1867 leef de men nog in den tijd van de eerzame nachtwachten. Men had toen2 com missarissen, 2 inspecteurs, 12 agenten en 40 nachtwachten ,maar de burgerij was toen ook zeer ontevreden over de bewaking. Voor de politie betaalt men nu f 1.06 A per hoofd, in Groningen f 1.08, in Arn hem f 1.24 en in Leiden f 1.04 daar is het dus iets lager. Voorgesteld wordt nu, het korps to vermeerderen met 8 agenten. Dit zon een uitgave vorderen van f 8000. Of de Raad dat zal goedkeuren, kan spr. nog niet zeggen wel heeft het hcan getrof fen, dab in Haarlem de staf van de poli tie zoo talrijk is. Elders doet men dat met veel minder krachten. Do vraag is dus maar, of een vermeerdering van het aantal agenten niet gepaard moet gaan met een vermindering van die staf. De brandweer in Haarlem is een voor beeld, hoe men met weinig geld veel tot stand brengt. In. 1867 kostte zij per in gezetene 15 ets. (totaal f 4700), in 1S97 f 6023, dat is per hoofd 10 ets. In Gro ningen, Arnhem en Leiden zijn die kos ten resp. 16A, 14 en 11 ets. Er wordt nu iets meer voor de brandweer ge vraagd, hetgeen spr. goed acht, hoewel hij meent, dat de post voor aankoop van slangenwagens niet hoort onder de bui tengewone uitgaven. Voor hare verlichting betaalde de ge meente in 1897 no? geen f 26.000 en brandde daarvoor 1356 lantarens; elke lantaren kost dns f 19. In Groningen betaalt men f 30, in Arnhem f 25 en in Leiden f 26.50 per lantaren. In 1867, toen men nog gedeeltelijk olielampen brandde, kostte elke lantaren hier f 32.87, d.i. 54 cents per hoofd nu kost de verlichting per hoofd 42J cent. De schutterij te Haarlem is een bij uitstek goedkoop wapen. Ze kost per hoofd zeven cents en kostte in 1867 f 1000 minder, dan nu. Nog goedkoo- per (en 't is de vraag of dat nu wel zoo heel goed is) was de gezondheidspoli tie, die in IS67 21 en nu 41 cent per hoofd vordert. In 1867 was de stadsreiniging ver pacht en kreeg de gemeente daarvan f 1500. Ze was teen evenwel zoo slecht, dat toen bij nieuwe uitbesteding zich geen gegadigde voordeed, de Raad he loot, de reiniging zelf ter hand te ne men. in de hoop, daarmee groote winst te behalen, evenals Groningen toen deed. De uitkomsten zijn anders geweest. Groo- tendeels. zoo niet geheel, is dit te wijten aan de grootere eischen en van de alge- meene malaise. In 1897 weid op dozen tak van dienst f 45.000 toegelegd. Over de wijze waarop de zaak gedreven wordt, is men evenwel algemeen tevreden. Nie mand klaagt over verregaande onzinde lijkheid in de stad. De reiniging kost hier 75 ets. per hoofd, in Groningen nog 50 en in Arnhem 90 ets. De kosten voor onderwijs zijn zeer toegenomen. Van f 36.000 in 1867, voor lager, middelbaar en hooger onderwijs te zamen, is men nu gekomen op een cijfer (na aftrek der staatssubsidien) van f 183.600. Per hoofd werd in 1867 f 1.22, in 1S97 f 3.04A betaald. Hierop zal evenwel niet kunnen wor den bezuinigd. Het getal burgers neemt toe en de eischen eveneens. Spreker is voorstander van goed onderwijs cn ook de concurrentie der zustersteden noopt er toe. Te Leiden betaalt men er per hoofd f 3.22 voor, te Arnhem f 4.03A en te Groningen f 4., Het hoofdstuk betreffende de armen, zieken en krankzinnigen, is in de laatste jaren zeer bijzonder gestegen. In 1867 kostte dat hoofdstuk f 41.000 en in dat jaar gaf liet St. Elizabeths Gasthuis f 4000 in de gemeentekas, om tegemoet te komen in de kosten van de apotheek Nu wordt er door de gemeente aan liet gasthuis betaald f 44.000. Te hopen is het, dat bestuurders van het gasthuis er op bedacht zullen zijn, den stroom daarheen eenigszins te dem pen. Het is de vraag, of hun goede hart soms niet a.l te veel spreekt en wat wei nig gedacht wordt aan de financiën van do stad. Weliswaar verzekeren Re genten, dat daarop zeker gelet wordt, maar dat de kosten zoo stijgen door de meerdere eischen van de wetenschap, die ook bij de burgerij de vrees voor het gasthuis hebben, weggenomen. Het getal krankzinnigen neemt toe, de post wordt steeds grooter. Onze schulden bedroegen in 1897 f 2.590.000. Sedert is er de leening voor de waterleiding bijgekomen, maar deze betaalt reeds rente en aflossing. Van die schulden bedraagt rente en af lossing f 137.000, dat is f 2.28 per hoofd. Op elk onzer drukt een schulden last van f A3. In Arnhem en Groningen, is dat meer, in Leiden alleen minder, namelijk f 1.92. Voor publieko vermakelijkheden be talen we 27 ets. per hoofd; 10 cents per hoofd voor subsidiën aan verschillende goede dingen; 5 ets. voor onvoorziene uitgaven. Per hoofd moet de burgerij f 12.80 opbrengen aan uitgaven, waar aan geen ontkomen is en die niet bui tensporig zijn of overdreven uitgezon derd de vraag, of onze schuld wel zoo groot behoorde te zijn. Die f 12.80 moeten voor 1899 aller eerst gedekt worden door de bijdrage van het Rijk, die ruim f 18S.000 be draagt, d. i. f 3.03 per hoofd. Blijft dus f 9.77. Pachten, cijnzen, leges enz. brengen per hoofd ongeveer f 1.50 op, blijft f 8.27, die rechtstreeks aan belas tingen moet worden opgebracht. Die belastingen zijn verdeeld in zes hoofdrubrieken40 opcenten op de grondbelasting op de gebouwde eigen dommen, opleverende f 50.730, f 600i op de ongebouwde. De hoofdsom van eerstgenoemde is f 130.000. Grond- en huiseigenaren betalen hier dus totaal f 180.000. Negentig opcenten op het personeel brachten in 1897 op f 171.000. De hoofdelijke omslag, a 3.7 pet., leverde op f 287.000; de hondenbelasting f 4000, het vergunningsrecht f 16.000. Men had van het Rijk verwacht f 135.000, dit was evenwel maai* f 101.000, een gevolg van de nieuwe wet op het personeel. Voor Haarlem heeft deze wet een eigenaardig nadeel gehad. In 1865 zijn de accijnzen opge heven, waarvan de gemeentekas toen f 130.000 ontving en kreeg daarvoor in plaats 4/5 van het personeel, was f 80.000. Om dat gat- van f 50.000 toen te dekken, heeft men bij de berekening op dc begrooting, altijd vier maanden vooruit gegrepen op die belasting, maar toen de wet van 1896 kwam kon dit niet moer en ontstond dus een deficit van f 50.000, waar-van de inhaling ver deeld is over 5 jaar-. Het jaar 1897 was men vrij hoopvol ingegaan. Men meende, steunende op officieels gegeven, f 227.000 te zullen ontvangen van. het Rijk en dat viel ont zaglijk mee, want de Minister had maar f 169.000 genoemd. Spreker was dan ook over dab hooge cijfer zeer verbaasd. Later vernam men, dab er een fout in de berekening was geslopen, hetgeen niet te verwonderen is, want deze is zeer gecom pliceerd. De ven-gissing is deze, dat van het cijfer der belastbare huurwaarde niet is afgerekend de aftrek van f 85, dien art. 13 der wet verleent voor elk perceel. Het gevolg is, dat er in 1898 te weinig belasting is lietaalcl en dat dit moet worden ingehaald. In 1897 werd opgebracht f 8.68, in 1898 slechts f 7.88 pen- hoofd. Ziedaar, waarom in 1899 f 73.00Q meer zal moeten worden geheven. (Thans wordt een pauze gehouden van 15 minuten). Na de pauze besprak de heer Macaré de middelen tot heling van de wonden in ouzo financiën. ,,Het eenige geneesmid del," zeide spr., ,,zit in uw zak. De vraag is maar, hoe de nieuwe last zal worden verdeeld. Het Dagelijksch Be stuur, dat den toestand nog veel beter kent dan ik, heeft het oog laten vallen op straatbelasting, die bij de wet van 1897 is veroorloofd in to voeren. Amster dam hief die feitelijk toen al. De wet geeft vrijheid, die te heffen in twee vor men als algemeene en als speciale be lasting. Spr. meende on meent nog, dat liet voorstel van B. en W. niet moest worden behandeld, voor de Raad over al de bijzonderheden was ingelicht. Dit zal door de C. v. Fin. geschieden. In Amsterdam en Utrecht wordt deze belasting geheven op de grondslagen kadastrale huurwaarde en gevelbreedte. In Delft wilde men ze heffen volgens 4/10 pet. van de huurwaarde voor eiken nieter gevel breedte. De gevel breedte houdt even wei volst rekt geen rekening met de draagkracht. Een huis van een coöperatieve bouwvereeniging bv. dat 4.84 M. breed is, zou volgens de Delft- sche verordening f 2 betalen. Bij werk manswoningen zou de eigenaar dus den kelijk met- 5 ets. per week opslaan. Deze belasting staat evenwel niet in verhou ding tot wat voor een huis van 10 a 12 M. breedte zou moeten werden betaald en in Delft is daarom het voorstel van B. en W. verworpen. Het is een voordeel van straatbelas ting. dat zij betrekkelijk gemakkelijk te innen is en dat men er menschen mee treft, die (hoewel hier huizen bezittende) buiten Haarlem wonen. Veel zullen er dat evenwel niet zijn, evenmin als in stellingen, die nu niet- getroffen worden in de directe belastingen. Gebouwen voor philantropie, wetenschap en kunst worden toch gemeenlijk vrijgesteld. Trof men financieele instellingen van buito de stad, die hier togen hun zin huizen bezitten, dan zou dit kunnen ver oorzaken, dat deze huizen spoedig wer den gerealiseerd en de depreciatie der roningen in de hand werkten. Spreker is voor een straatbelasting nog niet gewonnen, omdat in dezen tijd huiseigenaren do waarde van hunne per- ccelen eer zien slinken, dan rijzen. Deze belasting komt neer op een soort van gemeentelijke grondbelasting en iedere f 33 die daarvan moet worden opge bracht, doet ioon perceel f 1000 in waardo achteruitgaan. Op vele huizen rust een zoogenaamd papieren dak; ja, men zegt wel eens, dat er van de tien maar één onbezwaard is. Een nieuwe last op deze huizen kan niet gedragen worden. Voor velen zal de belasting na- deelig blijken, al houdt men er de per centage der inkomstenbelasting iets la ger mee. Amsterdam heeft indertijd straatbe lasting ingevoerd, om de vele uitwonende huiseigenaren te treffen, maar voor Haarlem bestaat dat argument niet. Het denkbeeld is geopperd van een belasting op de openbare vermakelijk heden, maar die zou niet veel opleveren. We hebben hier niet, als te Amsterdam een stroom van vreemdelingen, die alle vermakelijklieden naloopen. In elk geval is zij niet in de verste verte in staat, ons f 73.000 te bezorgen. Sprekers oog valt eerder op de op centen van het personeel. Die wet tracht zooveel mogelijk rekening te houden met de draagkracht en vroeger hief men meer opcenten, dan nu. In 1897 werd daaraan f 171.000 ontvangen, voor 1899 is slechts f 128.000 geraamd. Leggen wo 20 opcenten op het personeel, dan is reeds f 32.000 gevonden. Hier komt met 1 Januari de zesde grondslag, rijwielen, bij. Het overige moet gevonden worden (behalve uit enkele bezuinigingen) uit de belastingen. Er is een kleine hoop. dat de waterleiding daarin zal meehel pen. Spr. heeft, voorts de mogelijkheid geopperd, om de aflossing van f 10.000 eens een paar jaar te staken. Spr. gaat daarop de voorgestelde wij ziging in de pi. dir. belasting en hare historie na. De wet geeft de keus tus- schen het Benthamsclie stelsel, waarbij alleen een gelijke aftrek voor allen wordt gegeven en een ander, waarbij ook af trek voor vrouw en kinderen wordt ver leend. Dit laatste acht spr. op dit oogen- blik niet wenschelijk omdat de perso- neele belasting daarvoor al zorgt. In Haarlem is het belastbaar inkomen ongeveer 131 millioen. Door het stelsel van degressie werd onbelastbaar ver klaard 5 2/10 millioen, zoodat ongeveer 8 2/10 millioen overschoot. De voorge stelde verandering zal dus hooger belas ten hen, die nu van de degressie profi- teeren. Bij toepassing van het Ben titani sche stelsel is de aftrek maar 2 6/10 mil lioen berekent men daarvan het tegen woordig percentage, dan krijgt men te veel geld. Volgens het tweede stelsel (af trek voor vrouw en kinderen dat de C. v. Fin. voorstelt) houdt men maar acht millioen belastbaar over en zal moeten heffen meer dan 4 pet. Daarom hoopt spr., dat de Raad die niet zal aannemen, maar besluiten tot het zuiver Bentham- sehe stelsel. Spr. is gekomen tot de vaste overtui ging, dat de last maar tijdelijk zal zijn. De groote elasticiteit der gemeente, hars hulpbronnen (ook eigen ondernemingen, die reeds beginnen te vloeien, en nog meer kunnen vloeden) zullen ruime ba ten brengen. Wel zijn er dikwerf schul den aangegaan, die Spr. meende dat niet goed warenhet is bv. ongerijmd, om wanneer men trottoirs maakt, die onder buitengewone uitgaven te boeken, dat behoorde onder de gewone uitgaven te geschieden. Met geestdrift wees Spr. ten slotte op do nieuwe sluis te Spaarndam en de daarvan te verwachten vcordeelen. Al is de lucht nu wat bewolkt, daar ziet men den dageraad doorbreken en be hoeft niet te wanhopen aan den bloei en de toekomst van onze goede gemeente. (Applaus). Van de gelegenheid tot- debat werd, na een pauze van 5 minuten, gebruik gemaakt door den heer Mr. A. C. Wal ler, wethouder der gemeente. Na een woord van dank aan den spre ker, verklaarde Mr. Waller, dat ook naar zijn meening met zuinig beheer en goede moed voor de inkomsten niet be hoeft te worden gewanhoopt. Hij wees er verder op, dat bij het deficit van f 50.000 over 1S96, nog een gat komt van f 30.000 over 1S97. hetgeen met- den tegenvaller van f 40.000 een totaal maakt van f 120.000. Brengt men de opcenten van 80 op 100. dan wordt geen 20 pet. meer ont vangen. daar van sommige huizen niet meer dan 50 opcenten geheven mogen worden. Zoodanige verhooging is ook niet ge wenscht. Men staat niet alleen voor een tijdelijk tekort, maar ook voor een duur zame verhooging, eensdeels omdat de dienst van een grooter worden ge meente meer uitgaven vordert, maar ook omdat het volgend jaar het Rijk eer f 40.000 minder zal uitkeeren, dan men gedacht had. Nadat de gemeenten geroepen hadden om uitbreiding van hun belastinggebied, heeft de wetgever daaraan in 1S97 vol daan. En nu verzet men zich hier en elders tegen het denkbeeld van straatbe lasting. Het is juist goed, veel belastin gen te heffen, omdat altijd bij iedere belasting een groep personen onbillijk wordt getroffen. Hangt men nu alles aan een kapstok, dan wordt voor zulk een groep de last te zwaar. Vau straatbelasting heeft de heer Ma caré, zooal geen caricatuur, dan toch een overdreven voorstelling gegeven. Het voorstel in Delft was niet goed, maar is dan ook verworpen. Beter kan die van Utrecht voor model dienen. Daar heft men, van de minste huizen, van f 100 kadastrale huurwaarde, 25 cents en gaat voor betere huizen tot f 1.50 per meter toe. De heffing mag evenwel niet meer bedragen dan li pet. en niet minder dan 1 pet. van de kadastrale huurwaarde. Voor een huis van f 1200 kadastrale hum-waarde wordt dus hoog stens f IS betaald. Naar deze verordening heeft spr. de vermoedelijke opbrengst van de straat belasting te Haarlem berekend op f 30.000. Hier zijn omstreeks 12000 huizen, laat ons zeggen 10.000, derhalve betaalt elk gemiddeld f 3 straatbelas ting. Dit zal de vergadering wel een anderen indruk geven, dan de verorde ning van Delft. Hiermee en met andere kleine belas tingen wint men, dat men het percen tage der inkomstenbelasting laag houi ai en naar dat. percentage vragen allereer ijl de menschen, die zich hier willen komej vestigen. Komt deze stroom liier wei W heen, dan worden de leegstaande hu ai zen weer verhuurd, ten bate van huiseigenaren. De huurwaarde is Lagi Of geworden en dat weet men buiten stad niet genoeg. En zijn honderd hnjte zen die nu leegstaan weer bewoond, du ei scheelt dit voor de stadskas f 40.00 i£ nog daargelaten de groote voordeelt Q voor do neringdoenden. (Applaus). De heer Theod. G. Schürman geeft toe. dat de belasting op public] Cl vermakelijkheden nooit f 73.000 z 'a kunnen opbrengen, maar ze hindert ui mand en wordt gemakkelijk opgebrac Kleine belastinkjes maken met elkai wel een cijfer van beteekenis uit. Sp is tegen straatbelasting, omdat die dra]18 op eene enkele categorie. De heer Mr. Jo h. Spoor vraag'9 of de heer Macaré ook berekend heef hoeveel inwoners in do gemeenten Haa lem, Arnhem. Leiden en Groningen get belasting betalen. Is dat cijfer hier ho ger of lager dan elders? Van Leidt" weet Spr. wel, dat het niet zulk eefö kring van coöperatieve woningen het als hier bestaat. De straatbelasting zal niet door c eigenaars worden betaald, maai- door d zen worden verhaald op de huurder vooral op die voor de kleine woninger die verhuurd zijn op korten termijn. De heer Air. A. A. va n der M e r s c meent, dat de spreker wel wat goidea seerd heeft, sprekende ova- de toepa j sing van 't zuiver Benthanische systee i te Haarlem. Volkomen is hij het een dat voor vrouw en kinderen niet mo t worden afgetrokken. Het cijfer vcx eerste levensonderhoud, door don ha e Macaré afgetrokken, acht spr. te gering z. i. behoort die minstens f 450 te w zen. Hiermee rekening houdende z< een belastbaar inkomen van f 9,588.51 overblijven, zoodat dan een percentaj van 3.68 voldoende wezen zou. Do heer AI a c a ré beantwoordt c sprekers. Een berekening als de hei Spoor bedoelt heeft hij niet geonaak q Rekent men per aanslag gemiddeld personen, dan wordt er door 45.000 pe sonem hier belasting betaald, do re betaalt niet. De straatbelasting zal nil 8 altijd verhaald worden op den huurde 1( Bij 't eindigen van een huurcontract, z11 de eigenaar te ra.de gaan met de tijd omstandigheden en, wanneer de hure jjj laag zijn, liever een goeden huurder b< (q houden en van de straatbelasting maa 8 zwijgen. Gaan de huizen de hoogte ii dan zal hij, ook al is er geen straatbi lasting, den huurder wel opslaan. Den heer Waller wijst spreker er oj dat nu Amsterdam de forensen bel a met van de belasting die zij, daar w< nende, zouden moeten betalen 20 oj |0 centen, meer zullen, als er eenig versch e i, zeker weinig minder dan f 32.000 oj )i brengen en de belasting zelve wordt oo ei elk jaar iets hooger. Al is in Utrecht d straatbelasting matig, daarmee is nii Jj bewezen, dat die belasting reclitvaarcli j( Den lieer Van der Mersch antwoorc spr., dat hij het cijfer van f 300 a ig algemeenen aftrek heeft ontleend aa|a heb voorstel dor Comm. v. Fin. Den haeiri Schürmann antwoordt spr., dat hij nil iq tegen een belasting op de openbare makelijkheden is, maar meent, dat d ifi opbrengst gering zal wezen en dat economisch toch nog zwaar zal drakkei niet op een huisvader die maar- eenuf een enkelen keer uitgaat, maar die va ie uitgaan veel gebruik maakt. De heer L i ef t i n c k bracht tlianiy een woord van dank aan den spreker e de aanwezigen en sloot de vergadering Onder de aanwezigen merkten wij o de wethouders de heeren Waller, d jj Breuk en de Haan Hugenholtz, verde de Raadsleden de heeren Speelmaija Leupen, Roog, Kruseinan, Schürmann^ Nieuwenhuijzen Kruseman, Stolp, Thiel, van der Alersch, Klein en Kro i Daar de jonge Rokus van GulpePP heeft afgezien van zyn termyu va la tien vryé dagen, zal zyn zaak reed Donderdag a. s. voor de Recht ban alhier kunnen worden behandeld. By vonnis van de arrondissement ie rechtbank te Haarlem d.d. 18 Oct.89 re is opgeheven het faillissement van Rejjtot er Tol, vischkooper te IJmuideu die bt vonnis van genoemde rechtbank d.< !k 20 Sept. j.l. was failliet veralaard. K ill O. H. Reints te Zandvoort, die b vonnis der Arr. rechtbank alhier d< 6 October j.l. is veroordeeld tot f lii bcete wegensbeleediging van der. ve'dico wachter Ebrecht aldaar, is van dalJc vonnis in booger gekomen. R. K. Volksbond. Maandag-avond was voor de lede A van de afdceliDg Haarlem van bovei genoemde vereeniging weder C8n gc riotvolle avond. Als spreker trad ofcg de heer G. J. van Gasteren. Dezj\ spreker, die zich reeds een goede naam hreft verworven in de tooneeht wereld der dilettanten, woekerde gis teren-avond opnieuw met zijne gave en wist zijn auditorium vau het begi tot het einde te boeien. Tot onderwer an z'yne lezing had spreker gekoze het welbekende drama Jean Man. van André Theuriet, wat in kort trekken bet volgende behelst. Een arm jong zeeman Jeau Maridii' die doodelijk verliefd is op een meisji Thérèse genaamd, in hetzelfde vil schersdorp woonachtig, vertrekt d een hartelijk afscheid, waarbij z elkander eeuwig trouw zwoereD, melge het schip „de PheDix" naar verr landen om te trachten daar fortui en alsdan na zyn terugkomst een hu welyk met zyne teerbeminde te kuiHd nen aangaan. k; Even na het vertrek van Jeaibl Marie sterft Thérèse's vader, haar eim ci d(

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2