Brieven uit Berlijn. De meeste Vrouwen klagen Stoom ververij en Chem. Wasscherij. Dat is ook het geval met de Scheve-1 uingsche h&ven-quaestie. Ged. State» der Provincie hebben aan de Staten, die in wintervergadering bijeenkomen, voor gesteld om gestand te doen aan de vroe gere belofte, dat de Provincie 3 ton tot dit werk zal bijdragen, onder voorwaar de, dat de Staat de buitenhaven maakt en onderhoudt. Dat dit de haven voor standers verblijdt, is begrijpelijk. Zij voelen heel wel, dat Ged. Staten met mir nichts dir nichts niet dit voorstel eouden komen, zonder ruggespraak met de Reg. of haai* adviseurs. En zij mee- nen dns. wat trouwens waarschijnlijk is, dat een voorstel van wet tot aanleg der haven van deze Reg. is te wachten. Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat dit de zaak nog niet verder brengt. Nu en in buiten de Kamer bitter geklaagd wordt ovea* den toestand onzer geldmiddelen nu de aangeboden begrooting slechts door een fel bestreden accijnsverhooging kloppend is te. maken! nu maatregelen van socialen aard in de naaste toekomst groote offers zullen vorderen - nu komt liet mij zeer onwaarschijnlijk voor, dat in de Kamer een meerderheid zou zijn "te vinden voor een werk. dat tomum gouds in eens en duizenden per jaar zal Torderen, zonder dat het. algemeen be lang bij dat werk in voldoende mate is aangetoond. Voor ons, Hagenaars, die al de opge somde werken ernstig wenschen, kan alles slechts neerkomen op dit eene méér belasting betalen. Dat is nu het ergste niet, mits we maar overtuigd zijn, dai we in billijkheid niet te zwaar wor den aangepakt. Oogenschijnlijk maken B. en W. het nogal wel met ons, voor 1899. Wij behouden de 102 opcenten op het personeelmaar de hoofd, omslag daalt tot 2 pet. Nu is het wel eigenaar dig. dat dit percentage ons niet het be- noodigde kan geven en het ligt dus voor de hand, dat we verleden jaar (dat is in 1898) zooveel te veel hebben betaald, dat er nu nog een zeer dik overschot is. Men herinnert zich wellicht, dat ik dat vroeger ook heb voorspeld. Maar ik wil niet meer van belastin gen spreken gij Haarlemmers hebt er uw buik van vol. Ik wensch u en ons een billijk geregelde, goed opgezette be lastingregeling, het beste middel om gemeenten aren en gemeentebestuur in vrede te doen leven. In vrede rust thans een onzer merk waardigste stadgenooten, de oud-steno graaf Arnold Ising, dien men een paar dagen geleden ten grave heeft gelegd. Hij was een merkwaardig man, omdat de historie van Den Haag in hem stel lig de meest bekwame beoefenaar had gevonden. Van oud-Den Haag, van het Binnenhof vooral, waar hij het grootst deel van zijn werkzaam leven sleet, kende hij de ,,ins and outs" op een prikkie en menig geschrift van zijn hand heeft de waarde verworven van een historisch document. Letterkundige waarde had den die producten alleen daarom mis schien, wijl Ising met de grootst, moge lijke scliroomvalligheid waakte voor de zuiverheid van de taal. Zijn purisme ging tot het kinderachtige toe. Te goed moedig om scherp te kunno-u zijn, he kelde hij in het „pluksel" van den Spectator" ieder die maar de gering ste taalzonde op zijn geweten had. Als voorzitter van het. letterkundig genoot schap ..Oefening kweekt kennis," ah habitué uit de voorste rij in den schouw burg zal men hem missen. En de spre kers in het genootschap, die aan het „Servetje" gedoopte nabroodje deelne men zullen de rijstebrij ontberen die Ising, dol op dat gerecht zijnde, met onverstoorbare volhardendheid steeds op het menu bracht. In die rijstebrij lag heel de eenvoud van zijn weinig pretentieus gemoed. H. A. GANUS Jr Hofberichten. Hare Majesteit de Koningin-Moe der zal op de terugreis van Wurtein- berg een kort bezoek brengen aan hare tante, de Prinses Moeder van Wied te Neawied. Hare Majesteit zal 24 uur aldaar verbleven, en den lsten November op het Loo terugkeeren. Op last van Hare Majesteit de Ko ningin brengt de directeur van liet Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer Maje- steits verblijf in het buitenland, de aan Hoogstdezelve geadresseerde brie ven moeten worden bezorgd aan het Kabinet der Koningin te 's Graveu- bage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot reserve-tweede-lui te- nant bij het wapen der infanterie, en j wel by bet 4e regiment, de vaandrig J. W. van der Yalk van genoemd korps; tot heemraad van het water schap Eemnes, provincie Utrecht J. van Woudenberg. Met ingang van 21 October 189S lo. aan den officier van gez. der 1ste klasse bij de zeemacht H. A. Molema, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend nit den zeedienst; 2o. by de zeemacht bevorderd tot officier van gez. der 1ste klasse, de officier van gezondheid der 2de klasse S. Overdiep. Yoor den tijd van vyf jaren, ge detacheerd bij het wapen der infaa- terie van het leger in Nederlandsch- Indië: de tweede luitenants R. Vogel, van het 8ste, E. A. Vrolijk en C- M. Doock, beiden van het lste, G. Ter- wogt, van het 7de, G. J. Nyweide, van het 4de. F. Piekema, van het 8ste, A. J. D. de Winter, van het 3de reg. infanterie. Aan G. van Mesdag, industrieel te Hilversum, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der Leopoldsorde, hem door den Koning der Belgen geschonken. Te Borsele (Zeeland) is een onder wijzer, tevens directeur van het aldaar bestaande muziekgezelschap, gesnapt wegensstroopeu. Dit is te minder mooi, omdat aan zijn gezelschap dezer dagen f 100 werd uitgereikt door den voorzitter van de club, die de jacht aldaar in huur heeft. Het beloofde weer een warm dagje wille» nemen," en feitelijk niets rustig to worde», toe» we 's morgens aan het en goed zien. Het zijn een modern soort station van de Wannsee-Bakn in de» van slave», de „Baedeker-slavendie per trein stapten. se allee in een plaats willen bezien, wat Wc hadden daarom maar besloten er be zien waardigs is, omdat het in Bae- vroeg te gaan. deker vermeld staat. De Wannsee-Bahn behoort tot het Wanneer men van Berlijn komt en zoogenaamde Vorortvesrkehr. Ongeveer J Babelsberg wil bezoeken, doet men het elk half urn-, op sommige tijde» van. best aan het station Neu-Babelsberg uit zelve te verrichten ten gevolge van lichaamszwakte, enz. en zich zon der vaste hoop bevindt zulks in Donderdag meldde zich bij de rijks politie te 's-Hertogeuboscb, ter op neming en opzendiDg naar eene rijks werkinrichting, zekere baron v. U. aan. De man is, in afwachting van de beschikking der rechtbank, yoor- loopig onder dak gebrachtals militair werd hij indertijd vervallen verklaard Te Born (L.) werd Vrijdagmiddag de voerman Fr. Kusters uit Sittard door een onbezoldigd veldwachter al daar, die een schot op hem loste, zoo danig aan den hals getroffen, dat hij spoedig is overleden. De marechaussee van Sittard is derwaarts vertrokken. Tusschen den dader, den jachtop ziener Peters, van Born, en Frits Kusters, schijnt een woordenwisseling over een hond te hebben plaats ge had. Kosters, hierna een herberg binnen gegaan zjjnde, werd door Pe ters gevolgd en, na verderen woor denstrijd, door hem met een schot uit een flobert-geweer terneergeveld. Pe ters verklaart echter hem bij ongeluk te hebben getroffen. De dader werd kort daarop in verzekerde bewaring genomen. De justitie van Maastricht heeft Zaterdag een onderzoek inge steld. Naar wij vernemen zjjn de beide leden der firma C. Molendijk en Co., in wier rijwielenfabriekje aan de Vest te Dordrecht onder verdachte omstandigheden brand ontstond. Za terdag ter beschikking van de justi tie gesteld. De politie zet baar onderzoek nog voort. („N. R. Ct.") Volgens ingewonnen informatie is bij de justitie te Gent geen bericht ontvaugen uit Weenen omtrent de arrestatie van Hendrik De Jong in verband met den dobbelen moord al daar gepleegd, zoodat het geheeh bericht omtrent een nit Weenen oot vangen telegram van dien aard schijnt verzonnen te zjjn. Vad den dag nog vaker, vertrekt een Vorort- zug naar Wannsee en Potsdam en even zoo veel malen arriveert een trein uit die plaatsen naar Berlijn. De wagens zijn zeer practisch ingericht en bestaan uit 3 a 4 bijzonder mime comparte- menten, die onderling verbanden zijn. Aan do binnenzijde van elk portier* is een kruk, zoodat de reizigers niet van de genade van een conducteur behoeven af te hangen. Op de Stadtbahn, die di rect met de Wannsee-Bahn in verbin ding staat, is het verkeer oneindig veel drukker. Hier vertrekt in beide richtin gen alle twee minuten een trein. De te stappen. Vlak bij' den uitgang voert een pad omlaag naar den oever van het „Gribnitzermeer." vanwaar een aardig benzine-bootje de reizigers in 20 minu ten naar het doel van den tocht, het dorp Glienecke en Babelsberg brengt. Feitelijk is het Griebnitzei*meer geen meer, maar een van de vele doorloopeudc armen va» de bochtige e» kronkelende Ha,vel. Of me» op een somberen regen- achtigen herfstdag ook zoo verrukt zou zijn over dit bekoorlijke meertje is te betwijfelen, maar op een heerlijken Zon dagmorgen komt men over het blauwe water glijdende, geheel onder den indruk Stadtbahn bestaat feitelijk uit drie lij- van dit mooie plekje natuur, nen, waarvan de eene de stad in haar Aan alle zijden tegen de steile hellin- geheolo lengte van West naar Oost door-i gen hoog opgaand zwaar geboomte); snijdt, terwijl de beide andere, deLinks een onafgebroken reeks van vroo- ...Nordring" en de Südring" Berlijn inlijke villa's, niet van die lompe gevaar een grooten cirkel gevangen houden. J te», zooals men er in Duitschland ver- De vele stations zijn eenvoudig maar scheidene ziet, berekend voor twee en praetiseh ingericht. Men heeft overaldrie families, maai- behaaglijke, ik zou rekening gehouden met een enorm ver-haast zeggen Hollandsche villas met Particuliere correspondentie. De Staatbahn—Babelsberg. Berlijn, IS Oct.. 1898. Van al de Koninklijke lustsloten en parken uit de omstreken van Berlijn, is er niet een, als het liefelijke Babels- berg. waar de oude Keizer in de laat- i ste jaren van zijn leven de zomermaan- den geregeld placht door te brengen. Op een van de prachtige Zondagen, waaraan Augustus en September zoo rijk geweest zijn, heb ik daar met een van mijn kennissen een kijkje genomen en na dat bezoek is mijn sympathie voor den ouden heer en- zeker niet op ver minderd. keer. Onder een ijzeren boogoverkap ping in het midden tusschen de twee lijnen een lang perron met banken, voila tout Langs een breede tunneltrap komt men beneden op straat. Voor de Stadtbahn is over het geheel e traject een afzonderlijk dubbel spoor gelegd, zoodat de treinen zonder ophouden (al leen gedurende een paar uren des nachts wordt de dienst gestaakt) krijgertje spet ten rondom de groote stad, zonder elkaar ooit te vangen. Wanneer men de trap opkomt, valt het oog dadelijk op groote schilden .Hier halt die 2e Klasse" en „Hier halt die 3te Klasse." Nauwelijks heeft men een paar maal op en neer geloopen of aan beide zijde» komt een lange trein het perron binnenrijden Voordat hij goed en wel stil staat, hebben de reizi gers de portieren opengemaakt en staan al half op de treeplank. De naam van het station wordt niet afgeroepen. Hier geldt de stelregelHelp your self. Het geheelu personeel, dat op het perron aan wezig is, bestaat uit twee beambte», die in een houten kastje bij de uitgangen gezeten de kaartjes in ontvangst nemen, den chef en twee. portiers. Het publiek, dat mee wil, weet, dat er geen tijd te verliezen is. Men stapt vlug in. met een ruk worden do por- tieren dicht getrokken, de chef heft zijn hand in de hoogte en roept „Ab- fahrt" en voort gaat het weer. Pas is aan beide zijden het gerommel van de r er trokken treinen weggestorven, of een 'erwijderd geraas, dat. gaandeweg luider vordt, kondigt reeds weer een nieuwen trein aan. Weer loopen de portiers langs de wagens om hier e» daar een dein*, die neg openstaat met- een smak dicht te gooien, de hand van den chef gaat weer naar boven en van 's mans lippen klinkt opnieuw het sein„Abfahrt." Zoo gaan en komen er in een half uur tïjds 30 on gedurende een dagelijk- schen dienst van gemiddeld 19 uur cir ca 1000 treinen! Een enorm cijfer! Vooral Zondags en op mooie zomersche dagen zijn de wagens van den Stadtbahn en van de Vorortzuge stampvol. Waai- aan het publiek bij het plaats nemen geheel de vrije liand wordt gela ten, en het aantal wagens beperkt is, zijn de treinen die des avonds naar de stad terugkeeren zoo vol gepakt, dat niet alleen alle zitplaatsen door de reizi gers zijn ingenomen maai- ook het gang pad tusschen de banken, die bij deze treinen verder uit elkaar staan, dan in de gewone treinen. Doch ik dwaal van mijn chapiter af. Ik wilde het een ander over Babels berg meedeelen. De meeste menschen, die niet tegen vermoeienis op zien en een flinke „portie paleizen" op één dag stouwen kunnen, gaan 's morgens met een vroegen trein naar Potsdam, draven successievelijk met. een groot aantal lotgenooten door het pak van Sans-Souci, bezoeken ach tereenvolgens het Stadtschloss in de stad, de kasteelen Sans-Souci, Neues Palais. Oranjerie, Marmor-Palais, Babelsberg e» als ze dan nog niet al te bek-af zijn, wippen ze op hun terugreis met do boot even aan bij hot „Pauweneiland" het geliefde zomerverblijf van Koningin Louise. Men moet eigenlijk meelijden hebben met deze kategorie van reizigers, die in den kortst mogelijken tijd alles mooie naar bet water afloopende tuinen de villa-reeks van den straatweg va» Ubbergen naar Beek verplaatst aan den oever van «.het Griebnitzer meertje! Bij eiken tuin een uitgebouwde pier met wiegelende gieken en stoepen. Rechts, aan de» overkant tegen de hoogte hout van allerlei soort, beneden aan het wa ter dennen en sparren, hooger op beu ken en ander „Laubholz". En boven dit alles een stralend blauwe wolkelooze he mel, zich duidelijk afspiegelend in bet- heldere water. Van de aanlegplaats in Glienecke naar den ingang van het park van Babelsberg is maar een. kippeneind- je. Het publiek heeft hier vrijen toe gang. Geen persoonlijke, of familickaar- teu, niets van dat alles, men mag vrij rond wandelen in dit heerlijke park, evenzoo in het uitgestrekte park van Sans-Souci, zelfs wanneer liet Keizerlijk gezin in het Neues Palais verblijf houdt. Het park van Babelsberg is veel klei ner, dan dat van Sans-Souci. maar door zijn ligging tegen de helling van de Havel is het wel zoo bekoorlijk. Hier en daar heeft inen verrassende uitzich ten tusschen het geboomte door in de diepte op het flikkerende water van de rivier. Op een van de hoogste punten, van v/aar men een heerlijk uitzicht heeft op het breede water aan den voet van het park en op Potsdam in de verte, ligt het kasteel, dat met zijn vele uit bouwen, opgetrokken in Engelsch-Gothi- schen stijl eerder doet denken aan de bezitting van een rijk landeigenaar, dan aan de zomerresidentie van een Duit- schen Keizer. Maar juist om deze reden was de oude Keizer, die niets hield van wijdschen pracht en praal zoo bijzonder graag in den nazomer in zijn behaaglijk en vrij eenvoudig kasteel van Babels berg. Ook in Berlijn gaf hij de voorkeur aan het kleine paleis onder de Linden boven het oude, reusachtige Koninklijke slot. dat hij alleen voor groote hoffees ten gebruikte. Zijn kleinzoon denkt er anders oven*. Voor deze is Babelsberg veel te klein en te eenvoudig vandaar dat hij 's zo mers in het majestueuze Neue Schloss (een stichting van den ouden Frits) ver blijf houdt. In het kasteel van Babels berg heeft me» met groote pieteit alles gelaten zooals het was ten tijde van den „hochseligen Kaiser Wilhelm den Gros sen". Zooals men weet, heeft keizer Wil helm II zijn grootvader tot „Wilhelm den Grossen geproclameerd en dienten gevolge sprak de lalteli die ons in de verschillende zalen en vertrekken rond leidde steeds van de» „hochseligen Kai ser Wilhelm den Grossen." Of hij in de geschiedenis ook den naam van „den Groote" behouden zal, is nog de vraag. over storingen der spijsverteeringj G De Zwitsersche Pillen van denf®0 Apotheker Richard Brandt hebben de aanbeveling der geneesheerea g. verkregen wegens hare aangename, f zekere, pijnlooze uitwerking, enjQ tegenwoordig zijn zij het genees middel waaraan de vrouwen t de voorkeur geven. Voor hét geval dat de Zwitser sche Pillen van R. Brandt in dejEn apotheken niet voorradig zijn wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. VAN SANTEN KOLFF te Rotterdam, die de doos jes voor f 0,70 tegen rembours toe^r zendt. de toekomst voor zijn huisgezin te kunnen verstrekken. Ziehier het geval van den heer H, Verdoorn, No. 8, Prins Alexan- derstraat te Feyenoord, bij Rotter dam. waarheen wij ons gericht hebben door even de Maasbrug over te steken en door hem zelf verhaald. Vóór ongeveer 16 jaren geleden, zoo zeide hij, had ik het ongeluk mij met eene zware kist te vertil len. Ik raadpleegde verschillende doctoren, doch zonder het minste resultaat. Zoo sukkelde ik maar voort, tot dat ik de Pink Pillen van Dr. Williams aanschafte, die dooreen ieder gewaardeerd worden door wie zij gebruikt zijn geworden, en die zulke wondervolle genezingen teweeg gebracht hebben. Ook besloot ik ze te probeeren, en in het begin der behandeling gevoelde ik reeds verbetering en na het gebruik van 4 a 5 doozen hebben zij mij volkomen genezen van hevige pijnen in rug en len denen. Verder zeide hij, maakt het vrij bekend, opdat een ieder, die aan eene dergelijke ziekte lijdende is, eveneens de Pink Pillen gebruike en ook volkomen genezen worde. Mijn hartelijken dank. Overtuigender bewijzen zijn dunkt ons overbodig. De Pink Pillen zijn de onover- treffelijke spierversterker, zij hei- geven kracht aan de zwakken en zijn voor niemand nadeelig, zelfs niet voor de delicaatste personen. Gelijk alle goede producten wor den ook de Pink Pillen reeds na gemaakt. een ieder geve dus wel acht dat. er in 't fransch op het omhulsel staat: «Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams», 't Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe let ters. Men hoede zich voor na maaksels. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié. Steiger 27. Rotterdam, eenig depót houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen postwissel. Zeer werkdadig voor bloedar moederheumatiekzenuwpijr neurasthenie, heupjicht, verlam ming, ataxie locomotrice, zenuw ziekte, klierziekte, enz., enz. Zij hergeven schoone kleuren en han delen in alle gevallen van verzwak king bij de vrouw en hebben op den man eene werkdadige werking tegen alle ziekten veroorzaakt door overdreven arbeid en buitenspo righeden. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Gemengd Nieuws Wisselvervalsching. Een adjudant der gendarmerie tecuj Brugge was door zjjn overste gelast iwissel op te maken van 2500 fr. dezen, nadat hy geteekend was. op de Bank te gaan ontvangen. schreef den wissel derwyze dat hijlü tusschen de woorden „twee" en „dui« zend" plaats over liet, om er „en der tig" tusschen te schrijven en maakte er, nadat de vereischtehandteekeniugeD er op stonden dus een stuk van, ter waarde van 32.500 fr. Op de Bank werd hem die som uitbetaald. Naar de kazerne teruggekeerd, nam hij vai de ontvangen som 30.000 fr., over handigde aan zjjn overste de vereischte 2500 fr. en ging heen, aan zyn vrouw zeggende dat, hij met verlof naar Luxemburg vertrok om zijn familie te bezoeken. Sinds dien heeft men hema[, nog niet terug gezien. De Werkman. Wat is er niet ongelukkiger dan de werkman zonder werk die som tijds een groot gezin heeft te on derhouden en niet weet aan het onderhoud der zijnen te voldoen. Maai' nog vreeselijker is het een werkman die werk genoeg kan mee'vinden, maar niet in staat is het- C. HOEING, Firma SCHENK. HAARLEM: Ged. Oude Gracht 11, 13, 15. •DEN HAAG: Obrechtstraat 63. LEIDEN: Hoogewoerd 72. Bij den aanvang van het Herfst seizoen beveel ik mijne inrichting, geheel naar de eischen des tijds ingericht, beleefd aan. Alle goederen, ook de iijnste en teerste, worden binnen 8 a 10 da gen als nieuw afgeleverd. De Duitsche Keizer in Turkije. Het bezoek van den Duitschen keizer en gemalin aan Hereke was een ware feesttocht. Langs den Ana« tolischen spoorweg waren versieringen aangebracht. Onderweg liet de keizer zich het graf van Hannibal aan wy zen, dat nabjj Guelzek is gelegen. Aan bet station Pendik werd een oogen- blik gewacht. Te Hereke waren groote eerepoorteu opgericht en een afdeeling marinetroepen vormde een eerewacht. De keizer beschouwde met groote belangstelling de machines, de wyze van vervaardiging der tapijten en het werk, dat de 800 in de fabriek ar-" beidende kiuderea verrichten. R» Daarna werden de tapijten bezich-l tigd, waarvan een tentoonstelling wae georganiseerd. Hier was ook het reuzeutapijt geëxposeerd, dat de sul tan den keizer ten geschenke zal geven. De keizer schonk de fabriek een fonds, waaruit de meisjes, die aan dit tapijt gewerkt hebben, bij haar hnweiyk een uitzet zullen ont vangen. Aan het ontbijt in den nieuwge- bouwden, groolen kiosk aan de zee namen zeventig personen deel. De keizer en de keizerin zonden den sultan een telegram met dankbetui ging voor de schoone ontvangst, hun te Hereke bereid. Toen de keizer en de keizerin te rugkeerden, werd door al de arbeiders eu arbeidsters een stormachtig Tschok Jascha uitgeroepen, bij welk Turksch hoerageroep tevens in de banden werd geklapt. Na de terugkomst in Koustantinopel dineerden de keizer eu zijn gemalin in Meras-sim-Kiosk. De sultan zal van den keizer een revolver ten geschenke ontvangen,: met edelsteenen versierd. Op de revolver is de naam van den keizerl en de Dnitsclieu adelaar gegraveerd.L Het handvat is met donkere parelend bezet. Het tegengeschenk van den sultan bestaat uit het slaapkamer ameublement van Merassim-Kiosk. datj opzettelijk voor het bezoek is ver vaardigd. De Keizer heeft Vrijdag een bozoekI gebracht aan de schatkamer van denb I soltan en aan de Aja Sofia. L I Na het selamlik was er een wapen-L schouwing, waarbij zestigduizend manf den keizer en den sultan voorbytrok- 1 ken. 's Avonds groot feestmaal in het paleis van den sultan. |j Tewfik pasja, op wiens borst dek ZH bl F bi hoogste Duitsche ordes al prykeD, heeft een keizerlijk eeregeschenk ge kregen, Gazi Osman pasja de bril janten brj het grootkruis van den Rooden Adelaar. haai* hand toe. „Hoe vriendelijk van u. om nog te komen," zeide zij met haar langzame, beschaafde stem. „En dat nog wel nu gij het zoo druk hebt." „Werken vind ik prettig. Iloe voelt gij u van morgen ge ziet er beter uit. Spoedig zult gij mijn hulp niet meer noodig hebbc-n en dan is alle af wisseling uit mijn treurig bestaan weer weggenomen." Zijn oogen dwaalden van zijn patient naar het lieve figuurtje, dat voor het venster stond. Maar het jonge meisje scheen zijn woorden niet te hooreai, zóó namen de bloemen haar in beslag. Het was een lang slank, bevallig meisje met donker haar en een mooie», beslisten mond. Haar oogen, die als sterren in het mooie gezichtje .schitterden, vielen door hun buitengewone schoonheid het eerst op. Ze waren grijs em hadden een zach te, vriendelijke uitdrukking bij dag, die bij avond nog zachter en vriendelij ker scheen te worden. Ze konden liefde en vroolijkheid, verdriet en verrukking, teederheid en toorn op het rechte oogen- blik uitdrukken. Ze had ze op dit moment neergesla gen. zoodat het moeaelijk uit te maken was wat er in die sterren te lezen stond, maar een lichte fronsing van haar wenk-1 brauwen bewees, dat haai* gedachten niet van aangename» aard warenze boog zich nog meer over hare bloemen en maakte niet de minste beweging om naar voren te treden en een paar woor den bij liet vriendelijke antwoord van haar tante aan Dr. Darkham te voegen. Do laatste zette intussclien zijn me disch onderzoek voort, voelde haar tante den pols enz., en maakte daarna een praatje met de oude dame. Dit beviel zijn patient altijd bijzon- dei* en hij vond daardoor gelegenheid de meisjesgestalte aan het vaam gade te slaan. Hij gaf er nauwelijks om, dat zij niet tot hem sprakin zijn tegenwoordige opgewonden, toornige stemming was liet hem genoeg elke beweging van haar hoofdje en kleine, blanke handen, in zich op te nemen. De herinnering aan een paar andere roode, ruwe, burger lijke handen deden die, waarnaar hij nu keek, nog verrukkelijker schijnen. Na eenigen tijd stond hij op en zei de Mevrouw Greatorese goeden dag. Toen wendde hij zich beslist tot het jonge meisje. „Als gij een oogonblik van uw tijd aan mij wilt afslaan, juffrouw Nesbitt, zou ik u wel het een en ander over on ze patient willen zeggen. Zij heeft een weinig te veel van haar krachten ge vergd en als gij mij toestaat in de kamer hiernaast een recept te schrijven „Zeker," zeide Agatha koud maar be leefd. Zij legde haai* bloemen neer en ging hem voor naar een zijkamertje, dat tot studeervertrek ingericht en door een gordijn van de voorkamer gescheiden was. Zij was hem hierheen reeds zoo dikwijls voorgegaan. Hij had altijd iets op to schrijven em te zeggen over haai* tante, dat de patient zelf niet hooren mocht. Maar nu haar tante zoo goed als beter was, vond zij dit geheime onder houd totaal overbodig. Zij bleef zwijgend staan, terwijl hij haar raadde de oude dame meer in de warmte te houden en een recept sclireef. Daarop ging liij heen. Zijn bezoeken waren nu afgeloopen. Een oogenblik had hij haar klein, koel handje in de zijne gehouden, zij was niet in staat geweest hem dit te weige ren, toen hij haai* de zijne toestak. HOOFDSTUK III. Agatha ging naar de achterkamer terug en begon terstond weer haar bloe men te schikken. Zij gunde haar tante geen blik. „Welnu?" vroeg de laatste nieuwsgier verontwaardiging, rig. Zii sprak gaarne over haai* eigen „Wat doen kunt?" vroeg Mevrouw ongesteldheden. Greatorese het aardige, rose sokje, dat „Wel, hij zeide niets nieuws. Hij zij bezig was te breien op haar .schoot vindt u, naar het schijnt veel beter. Zoo- latende rusten. Zij sloeg haar helder veel beter, dat liet mij verwonderen zal bruine oogen tot haar nichtje op. of hij nog komt." „Zijn hulp gratis aannemen." ..Het is erg vriendelijk van hem om Haar tante lachte, te komen," zeide Mevrouw Greatorese „Wat haal je nu weer in je hoofd?" kalm. vroeg zij. „Ht is al te vriendelijk. En... dan „Hij heeft mij verleden jaar behan- voor niets." deld. De vorige, maand zond ik hein „Beste Agatha, ik geloof niet, dat een cheque en schreef hem. dat, daar ik zijn bezoeken zoo geheel overbodig zijn. mij zooveel beter gevoelde, ik hem niet Ik denk. dat hij verschijnselen heeft langer lastig wilde vallen. Hij kwam ontdekt..." den volgenden dag bij mij en toen zea- „Och, dat bedoel ik niet." antwoord- de ik hem openhartig, dat ik zijn visites de het jonge meisje ongeduldig. „Ik niet langer kon betalen. Heel hoffelijk wil er mee zeggen, dat hij er niets mede antwoordde hij mij, dat hij niet gaarne verdient." iets ten halve deed en mij geheel ge- „Neen, op finanti eel gebied zeker niet," zond of tenminste bijna wilde trachten zeide Mevrouw Greatorese, „maar hij te maken. Waarom zou ik hem dat ge- houdt. van beschaafd gezelschap cn..." noegen niet. gunnen Die hatelijke rheu- Agatha maakte een plotseling gebaar, matiek kan niet van zelf beter worde» „Ik begnjp niet. hoe ge het doen en wanneer ik die hulp nu gratis onfc- kunt," zeide zij haar houding van eenige vang, des te beter. Je weet heel goed, oogenblikken geleden, waardoor haar dat mijn beurs niet best voorzien is," gezicht aan de nieuwsgierige oogen Iia- „En ik ben een zorg te meer voor u," rei* tante onttrokken bleef, latende va- zeide het jonge meisje zacht, ren en de oude dame recht aanziende. Zij „Beste kind, praat niet zulke non- sprak opgewonden en haar slanke, tón- sens!" zeide haar tante schouderopha- derlijke gestalte trilde van inwendige lend. „Gij weet wel hoe heerlijk ik het vind, dat gij bij mij zijl." Zij nam haar sokje weder op en be gon te breien. Het getik dei* naal den was hef eenige geluid, dat men nu hoorde. Mevrouw Greatorese breide al tijd rose sokjes voor haar jonggehuwde kennissen. Er was veel werk aan en de jonge moeders waren er altijd zoo blij mee. Nooit maakte zij sokjes voor een derde land voor alles onder de zon verliest men mettertijd zijn enthousiasme. De naalden tikten voort e» Agar tlia verzonk in gepeins. Vond haar tan te het werkelijk prettig haar bij zich ts hebben Uit sommige dingven op te maken zou zij „ja" zeggen. Maar zeer zeker was zij haar tot last, want haar tante's inkomen was niet groot en zij zelf er heel ongelukkig aan toe. Zij kon wel iets besparen, maar Aga tha droeg altijd het onaangename ge voel bij zich. dat als zij Agatha - ca* niet was haar tante meer zou over leggen. Het jonge meisje bezat 20 pond "s jaaxs van haar eigen, maar dat was heel weinig. Kolonel Nesbitt, haar vader, had haar echter niet meer kunnen nalaten. In vele opzichten was haar tante heed vrien delijk voor haar geweest. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2