Dr. Mian's Gelei. NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. IGe laargang Woensdag 26 October 9898. 4701 HAABLEM'S DAGBLAD A-BOITISrBIVr'FrN-TSFB.XJ'S: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.SI112 _AJD V miOTEnSTTIÊISr: 1 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdageïiten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montiruxrtre. Met uitzondering ran het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ngverheidjen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad id in den omtrek zyn: Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZawivoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten i nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Op het oogenblik beheerscht de Fas- lioda-qnaestie de geheele politiek. Zij wordt zeer breedvoerig in de pers be sproken, vooral nu het Fransc-he Geel- boek en liet jongstverschenen Eugelsche Blauwboek eene aanzienlijke hoeveelheid stof ter behandeling aanbieden. Het Maandag openbaar- gemaakte nieuwe blauwboek behelst eene depêche van de Egyptische regeering aan lord Cromer, van den 9en dezer maand, waarin zij de door Kitchener tegenover Marchand go- volgde gedragslijn goedkeurt en daar bij voegt dat de hervorming van Chartoem hare uitwerking zou missen als het dal van den Nijl niet aan Egypte terug werd gegeven. De regeering dringt er op aan dat lord Salisbury zorg clrage dat de on betwistbare rechten van Egyp te erkend worden, en dat alle provin ciën welke het vóór den opstand van Arabi pasja bezet hield, aan Egypte wor den teruggegeven. Kitchener schreef den 21 en Septem ber aan Marchand dat elk vervoer van krijgsvoorraad iangs den Nijl onvoor waardelijk verboden was. Een tolc-gram van den 12en dezer, van lord Salisbury aan Sir E. Monson, geeft een langdurig onderhoud met ba- ron de Courcel weer, waarin Salisbury opnieuw bevestigde dat de vallei van den Mijl nog steeds behoort aan Egypte, en dat de overwinning van het Engelsch- Egyptische leger- te Omdoerman elke vermindering verijdelde welke Egvpte's rechten zouden hebben kunnen onder gaan door de overwinning van den Mah di. Het onderhoud liep verder over de onmogelijke positie waarin Marchand geraakt was. Salisbury verklaarde reden te hebben om te gelooven dat Marchand aannam niet naar het Westen, te kun nen vertrekken, waarop de Courcel zei- de: hij kan uitstekend die route ne men als de Engel schen het hem slechts veroorloven. Lord Salisbury antwoord de Wij beletten het hem nietmaar, gaf de Cour cel terug, hij kan niet ver trekken zonder levensmiddelen. Einde lijk verklaarde Salisbury dat de Engel- schen levensmiddelen en krijgsvoorraad zouden verschaffen op twee voorwaar den ie dat Marchand die munitie en kel en alleen zou gebruiken tegen vijan delijke stammen als deze hem aanvielen en 2e dat hij terug zou keeren naar het geen wij erkennen als het Fransche ge bied, nl. de streek voorbij de verdeeling van de wateren tusschen Oebaugi en de zijstroomen van dein Nijl. Op dat oogenblik ging de Courcel over tot een ander onderwerp, om te verklad- ren dat Frankrijk de territoriale afbake ning eischt door welke Frankrijk toege laten worde tot het bevaarbare gedeelte van den Bahr-el-Ghazal, waardoor het daar toegang zou krijgen voor zijn han del op den Nijl. A-ord Salisbury verzocht de Courcel, ter voorkoming van misverstand, alle voorstellen op schrift te brengen, welke hij zou wenscheai te doen ten aanzien van de middelen om Marchand in staat te steken tot den terugtocht en van cle overige kwestiën. Men zegt dat er te; Portsmouth, Chat ham en Devonport bevelen zijn ontvan gen van de admiraliteit om in elk dier havens zes van de nieuwe snelle torpe dojagers gereed te houden. STADSNIEUWS Eerste 911 tweede pagina. Haarlem, 25 Oct. 1898. Onze uitwonenden. De gemeente Amsterdam heft plaat selijke inkomstenbelasting van hen, die buiten de stad wonen, maar hun bedryf binnen Amsterdam uitoefenen. Het bedrag van die belasting is een derde van de som, die deze uitwo- nenden (forensen) zoudon moeten beta- len, wanneer ze n de gemeente woon- achtig waicn. By de gemeentewet is dit aan alle gemeenten toegestaan en liet wordt de moeite waard, er in Haarlem eens over te denken, of ook wy onze uit wonenden niet eens op die wyze zou den belasten. Op den Zijl weg, in de gemeente O verveen, hebben zich ai verscheidene ingezetenen gevestigd, die hun bestaan (geheel of gedeelte lijk) vinden in Haarlem en het is niet te veronderstellen, dat dit getal kleiner, wel dat het grooter zal wor den. Te Bloemendaal is een fraai villapark gereed, te Zandvoort zal er een worden aangelegd en het ligt voor de hand, dat zoodra de eleetri- sche trams zullen loopen, nog meer dan nu de lust zich bij onze ingezetenen zal openbareD, om de Haariemsc'ne belastingen te ontvlncbten en zich in een van deze parken te vestigen, vanwaar ze eiken morgen naar hunne bezigheden in de stad zullen gaan, vanwaar hunne kinderen onze scho len zullen komen bezoeken. Tegen dien tyd zouden we een be lasting op onze uitwonenden gereed moeten hebben. Men zegt we!, dat op dit oogenblik nog maar enkelen in de termen zouden vallen om deze be lasting op te brengen, maar als men optelt, valt het getal niet mee. Wy willen op dit oogenblik geen namen noemen, maar enkel en alieen de aan dacht op de zaak vestigen van hen, die de belastingverordeningen vast stellen. Wanneer onze Raadsleden de oogen eens richten op Bloemendaal, O verveen en Heemstede, dan zullen zy allicht de wenschelijkheid inzien van de invoering eener bepaling, die het mogelijk maakt onze forensen, althans voor een gedeelte te doen bij dragen in de lasten onzer gemeente, van welker lusten ook zij volop ge nieten. Wj vernamen met genoegen, dat door het gouvernement van den Oranje- Yrystaat de levering van gehard sta len kelderbepantseringen met zware stalen klaisdeuren voor de Gouverne mentsgebouwen te Bloemfontein, be- 1 nevens van een 450tal postkantoor loketten z.g.n. lock-boxes voor Kroon stad, Harrysmith Heilbronn, Jagers fontein Ladybrand, Luckhoff, Fou- riesburg is opgedragen aan de firma J. Lips Bzn., Koninklijke Dordtsche Stoomfabriek van brandkasten te Dordrecht, wier agent voor Haarlem 'en omstreken is de heer A. Resink, Zijlstraat alhier. j Stukken voor den Gemeente raad. Verordeninq plaatselijke directe belasting. De heer A. C. Waller heeft, voor het geval dat de gemeenteraad zich vereenigt met het voorstel van de Commissie van financiën om aftrek te verieenen voor kinderen, het volgende amendement ingediend op art. 10 der aanhangige verordening De 3de alinea te vervangen door de beide volgende: „Voor de kinderen van den belas tingplichtige geldt deze aftrek alleen voor zoover ze geen eigen belastbaar inkomen hebben of minder dan f 50.— vergoeding voor kost en inwoning be talen. Met hen worden gelijkgesteld inwonende personen beneden het 20e levensjaar. „Voor andere inwonende personen, welke geen eigen belastbaar inkomen hebben of geenerlei vergoeding voor kost en inwoning betalen, wordt een aftrek van f 40,— toegestaan." Het amendement betreft het voorstel der commissie van financiën, te vin den op blz. 5 van no. 172 der ge drukte stukken eu heeft geen ander oogmerk dan de bedoeling der com missie zoo duidelijk weer te geven, dat by de toepassing van art. lOaile vragen zooveel mogelijk een antwoord vinden in bet artikel zelf. Gaarne iaat de heer Waller aan de commissie de beslissing over of by aanneming van zijn amendement de vragen op het „Beschrijvingsbiljet" ook nog eenige aanvulling behoeven. Openbare aanbesteding. Maandagmiddag werd door het college van Regenten over de gevangenis al hier, aanbesteed De levering van Voedingsartikelen, Brandstoffen 011 de benoodigdheden voor de Kantine voor het jaar 1899. Ingekomen waren 9 biljetten vau de volgende firma's P. H. Hartelschenkelvleesch f 0.49 per K.G. Wed. Th. Hartog. aardappelen, f2.40 per 50 K.G. H. Schaap, idem, f 2.50 per 50 K.G., groenten 0.09 per K.G. J. H. Terhorst, aardappelen, fl.99 per 50 K. G. groenten, f 0.08Va per K.G. Mej. C, van Duinhoven, zoetemelk 4.25 cts. per kan. J. v. d. Vossen, Rijst f 0.20, Zout f 0.064, Peper f0.65, Patentolie f 0.80, zachte groene zeep f 0.16, soda f 0.044, koffieboonen f 1.10, cichorei f 0.25, Thee f 2.—, witte suiker f 0.50, stroop f 0,26 alles per K. G., azyn j f 0.06 per liter en hoendereieren f 0.05 !per stuk. P. G. Otter Comp., voor Brandstoffen, grove Duitsche steen- kolen f 1.08 per 100 K.G., lange turf f 0.53 en korte turf f 0.59 per 100 stuks. ;Van Dokkum, Boter, f0.15 per ons, 1 Margarine f 0.09, Zout f 0.01, Gezette Koffie f 0.06 per liter en Komynen Kaas f 0.06. Scheepvaart en Steen- kolenmaatschappij, Steenkolen f 1.20, Gascokes f 1.25, Anthracietkolen f 1.80 en drie minderen licht gewond. De per 100 K.G. Korte Turf f 0.59, Lange vijand liet 21 dooden ter plaatse, idem f0.49 per 100 stuks. j Schouwburg. Ontrouw 1 de r0J?eerin? werd het volgende ,Tr officieel bericht ontvangen, gedagtee- Welk een keurig samenspel leverde kead van Maandag: gisterenavond het drietal van de Me-j j)en negentienden en twintigsten derlandsche TooneelvereemgiDg,mevr.dezer veej tegenstand ondervonden an der Horst en ae heeren Schwab en Matang Kali. Twee officieren en Malherbe. Hoe jammer was het dat. vjer militairen beneden dien rang wer- met meerderen daar waren om te(den ongevaarlijk gewond. Vyand bad genieten van dit tooneelspel, dat op totaal een en zestig dooden. zulk een uitmuntende wyze vertolktTengkoe Tjihik Gedong en de be- werd. Komt het door het vele goede rucbte Toekoe Baroet sneuvelden in dat wy in den laatsten tijd gemeten ket geVecht van den vijftienden dezer. 01 wel omdat op het programma de 1 namen ontbraken van nog eenige be- kende leden van bet gezelschap Wij Het incident aan het Centraal weten het niet, wel weten wy dat de j Station te Amsterdam, afwezigen groot ongelijk hadden.! Naar men verneemt is de heer Van Ontrouw, dat door Ternooy Apel in 1 Westerhoven op last van den officier vloeiend Hollandsch neergeschreven j van justitie te Amsterdam Zondag is. is de moeite van het vertalen waard, overgebracht naar het krankzinnigen- Vooral wauneer het zoo vlot, zoo con ainore gespeeld wordt, moet het nood zakelijk byval vinden. Mevrouw van der Horst, die wy hoe langer zoo meer als eene onzer beste Hollandsche actrices gaan beschouwen, wist ook nu weder eene groote cbarme aan hare rol te geven. De Nederlandsche Tooneelvereeni- ging verdient in haar streven naar kunst heel wat meer belangstelling. B I «2 58 E N L A SS D. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot leeraar aan de Ryks- landbouwschool te WageningeD, dr. R. N. de Haas, te Wiuschoten. Toestemming verleend aan jhr. V. H. de Villeneuve, burgemeester der gemeente Alblassordara, om tot 1 Nov. Ï900 te Dordrecht te wonen. Aan den eerste-luitenant C. M. A. Quack, van het 2de reg. infanterie, gedetacheerd bij de Hoogere KrygS' school, op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dieDst verleend. Audiëntie. De gewon8 audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. B. Ct. seinde onder dagteekening van Maandag: In Lhosoe Koeion vielen vijanden uit Kerti den trein van kolonel Van Heutsz met den klewang aan. Drie dwangarbeiders (aan het Hbld. werd geseind dertigwerden gedood en 2 gewond. De troepen veroverden de gesticht te Medemblik, waar hy voor- loopig onder observatie zal blyven, T. Tal. 7 De opper-rabbyn der Nederlandsch- Israëlitfsche gemeente te 's-Graven hage, T. Tal, is Zondagnacht op 52- jarigen leeftyd overleden. De heer Tal was op reis naar Utrecht, toen hy te Maarssen zich zoo onwel ge voelde dat hy zoo spoedig mogelyk naar 's-Gravenhage terug reisde. Zyn toestand verbeterde aanvankelijk, doch tegen den avond werd hy weder ern stiger ongesteld en in den volgende nacht overleed iiy. De overledene leed sedert lang aan een hartkwaal. De heer T. Tal ontving zyn oplei ding tot joodsch godgeleerde op het Nederl. Israëlitisch seminarium te Arasterdam. In 1875 werd Tal benoemd tot rab byu te Amsterdam, omstreeks 1880 tot opperrabyn van Gelderland en iD 1894 viel hem de eer te beurt, be noemd te worden tot opperrabyn te 's-Gravenhage met welke functie hy geruimen tyd ad interim het opper rabbinaat van Utrecht en Zeeland vereenigde. De heer Tal bezat eene zeldzame welsprekendheid, waardoor hy een geliefd redenaar was, ook buiten den kring zyuer gemeente; daarby een letterkundige van niet geringe be- teekenis. Het meest bekend werd Tal buiten de Israëlitische kringen door zyn pen- nestryd tegen prof. Oort in de jaren 1880 en 1881. In twee brochures: „Prof. Oort en de Talmud" en „Ken blik in Talmud en Evangelie, tnyu laatste woord aan prof. Oort" zette Tal zyn standpunt uiteen. Een mesteek. Terwyl zich Zaterdag te Delfzijl sterke benting Matang Koeli (Koe- j eenige personen onder gelag bevon- lon). De vyand liet 40 dooden achter.deD in een herberg, werd de persoon Luitenant Van Bakel werd licht ge-:E. Battjes, van Siddeburen, dooreen wond. I der anderen met een mes in het hoofd Op eenigen afstand van Telok Se-'gestoken. De steek werd 5 centimeter mawé werden in verscheidene kle- diep toegebracht, wangaanvallen luiteuant Lucbsinger Men meldt uit Appelscha aao de N. B. Ct. Het zevenjarig zoontje van H. S., alhier, met zijn zusjes uit de Zondags school komende, zakte op den weg bewusteloos neer, en stierf na weinige oogenblikken. Het tengere jongetje moet onder weg geplaagd en geslagen zyn door andere jongens. De politie doet onder zoek. Trein-ongeluk. By den overweg van het station Rilland—Bath werd Maandagmorgen door den sneltrein van Oberhausen naar Vlissingen een wagen, beladen met suikerpeeën aangereden. De voer man wist nog bijtijds van den wagen te springende paarden gingen met de overblijfselen van den wagen op hol. De locomotief en de bagagewa gen werden bierdoor beschadigd, de laatste zoodanig, dat deze uit den trein verwijderd moest worden. Een en ander veroorzaakte 20 minuten vertraging. Storm op zee. In de vorige week moet het op zee ontzettend gestormd hebbon. Ver scheidene loggers en enkele bommen zyn nu te Scheveningen met ongelijke vangst en averij of verlies van netten binnende zeelieden verbalen van en stoomtrawler die door een stortzee verongelukt zou zjjn met de geheele bemanning. Nadere tyding daarom trent wordt te gemoet gezien. Eene Scheveningscbe bom is te Nieuwediep binnen met ingedrukte borden en schade op het dek, door stortzeeën veroorzaakt. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in de Jan van Goyeustraat te 's Gravenhage een politieagent, die op assistentie was gegaan in een huis waar een vrouw stervende zou zyn tengevolge van vergiftiging, door eenige personen ernstig mishandeld. Omdat gezegd werd dat hij dronken was, heeft de agent zich op eigen verzoek per raderbaar naar het com missariaat van politie laten overbren gen alwaar hij door dr. Maller is onderzocht. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Zondag is, vermoedelijk door een der daders, de wapenstok van den mishandelde aan het politie- bureel gedeponeerd. Koloniën, Atjeh. BATAVIA, 21 September. Omtrent de verrichtingen der troe penmacht, die in de tweede helft van September in Rigas ageerde, vinden wij bet onderstaande telegram uit Batavia in de Deli Ct. De colonne Van der Dussen is na terugkeer van Panga op den acht- tienden September opgerukt naar I Pengapit op den rechteroever van de FEUILLETON. 3) Hoe wereldscH rij ook was geloofde het meisje toch, dat haai* tante haar liefhad. Toen zij zestien was stierf do kolonel, die zijn kind na den dood zij ner vrouw op een. kostschool in België gedaan en haar sinds dien tijd weinig meer gezien had. Op zestien jarigen leeftijd, was zij dus reeds een wees en stond zonder een en kelen vriend en bijna zonder een cent op de wereldwas haar tante er niet geweest dan had het arme kind zeker niet geweten wat aan te vangen. Het geluk begunstigt- soms de moedigen zegt men en ook wel eens diegenen, die door moeder Natuur zoo ruimschoots met be koorlijkheden bedeeld zijn. Agatha Nesbitt was mooi en het ge luk daagde plotseling in de gedaante van mevrouw Greatorese voor haar op. i Het was nu wel niet zoo'n heel groot) geluk, maar liet bohoedde haar tenmin ste voor wanhoop. Maar nu dreigde haar een nieuwe schrik. Die afschuwelijke dokter Darkham. die haar tante de laatste maanden zoo geregeld bezocht had. en wiens visites, nu haar tante zich zelf genoegzaam be ter verklaarde, nog voortduurden, be angstigde haar meer, dan zij wel wilde weten. Wat er in zijn manieren was dat-haar zoo hinderde, dat wist zij niet dat kon zij niet zeggen; maar zij was lang zamerhand rijn bezoeken onaangenaam gaan vinden zij haatte het onderhoud in de zijkamer, waar liij altijd zijn re cept schrijven en haar instructies moest geven. Niet dat hij ooit een woord had ge sproken, dat de wereld niet mocht hoo- ren Oneen, zelfs geen blik. Maar toch wat was er in die donkere, ondoordringbare oogen. dat haar vrees aanjoeg. Zij kon het niet onder woorden bren gen. Liefde zeker niet. Hij... een ge trouwd man1 Maar toch als zij aan hem dacht was het altijd met een gevoel van afschuw en vrees voor een naderend onheil. Zij had reeds dikwijls met haar tante over hetzelfde onderwerp twist. Zulk een gunst van een vreemde ling aan te nemen! Zijn visites gratis te ontvangen Mevrouw Greatorese, die zeer trotsclx was, maar veel over het hoofd zag als zij daardoor haar beurs kon sparen, had zich weinig van de aan merkingen van het jonge meisje aange trokken en telkens weer met een ad- van hooghartige dankbaarheid den dok ter ontvangen. Agatha rukte zich zelf uit haar over-, pcinzingen los. „Ik weet wel, hoe goed gij altijd voor raij geweest zijt," zeide zij hartelijk. „Gij zijt mijn eenige vriendin. En juist om dat ik u lief lieb kan ik 't niet verdra gen, dat die dokter Darkham op deze wijze liier komt. Hij..." „Mijn beste kind, hij komt hier al leen maar om zijn akelig tehuis te ont- loopen. Een verder honorarium verlangt hij dan ook niet. Hij houdt van be- schaafden omgang, {lat weet je." „Nu, van ganscher harte wenschteik dan dat hij dien dan ergens anders vond dan juist hier." „Dat is toch wel een beetje zelfzuch tig van je, als je bedenkt, hoe mij zijn bezoeken te stade komen. Ik begrijp niet," en rij zag haar nicht je scherp aan, „waarom je dien man niet moogt lijden." „Niet moogt lijden?" „Ja. Je hoofd is vol van dwaze ideeën 1 net als met andere meisjes het geval is jij denkt, dat hij verliefd op je is." „Tante Hilda!" Een diepe blos van verontwaardiging overtoog 't gelaat van het jonge meisje. „Gij vergeet..." zeide rij hooghartig.1 „Dat hij een getrouwd man is Neen, I hevisch niet. Maar ik heb nog nooit een meisje ontmoet, dat zich niet verbeeldde dat de man, getrouwd of niet, arm of rijk, j ovid of jong, die het huis dikwijls be zoekt, waar zij vertoeft, verliefd op haar is." „Dan kan ik u niet gelukwenschen met de meisjes, die gij gekend hebt!" zeide Agatha koel. „Niet?" Mevrouw Greatorese lachte op haar eigenaardige zenuwachtige ma nier. „Een armzalig compliment aan je zelf. Maar ik heb reeds eenigen tijd je! doen en laten waargenomen, en voel, dat 1 ik gelijk heb. Zet die dwaze gedachte uit je hoofd, beste meid en wel zoo spoe dig mogelijk. Dokter Darkham is op niets en niemand verliefd behalve op beschaafd gezelschap, en hij verlangt natuurlijk zoo dikwijls, als hij maar kan in zulk gezelschap te verkeeren." „Zijn wij de eenige beschaafde men sehen in Rickton „Je wilt dat idee niet loslaten, merk ik," zeide Mevrouw Greatorese. den ro- sen hiel van het sokje dat nu af was, beziend. „Welnu, beste kind als je denkt dat hij verliefd op je is, denk het dan. Ik zal over rijn smaak niet redetwisten. Maar als het werkelijk het geval is dan, ja neemt mij niet kwalijk dat ik het zeg, moet ik bekennen, dat je hem zeer aangemoedigd hebt." „Gij wilt u wel herinneren, dat hij nog een vrouw heeft," zeide Agatha, koel. „Wel, dat wil ik wal." Weder klonk 1 Agatha dat korte spottende lachje in de oor en. „Maar het is anders moeilijk om j het mij te herinneren. Hij vergeet het 1 zelf zoo dikwijls. Arme manwie zal I het hem ten kwade duiden? Van welke' afkomst hij ook is, en wij weten, dat die heel, heel burgerlijk is, toch... Maar die vrouwEen ware kwelling voor de nabuurschap." „Ik begrijp niet, waarmee rij iemand kwelt. Men ziet haar nooit." „Gij zult haar dan morgen bij do Firs-Robinsons ontmoeten. Mevrouw Paynter vertelde mij, dat rij de invita tie had aangenomen." „Wat?" riep Agatha uit. Zij zweeg. Zij zelfs vergat het onderwerp van hun gesprek bij de gedachte, dat rij Mevrouw Darkham den volgenden avond op het bal zou ontmoeten. Mevrouw Darkham, die als een slak in haar huisje bleef en zoo zelden iu ge zelschap verscheen. Hoe vreemd. „Zijt ge er wel zeker van „Heel zeker." „En rij slaat altijd alle invitaties af." „Dat bewijst, dat rij nog een greintje verstand bezit." „Dat bewijst, welk een tiran Dr. Darkham is, zeide Agatha. „Ik geloof, dat hij haar verbiedt ergens heen te gaan." „Hoe kom je daar aan 1" „Wel, iedereen zegt het." „Ik dacht, dat je geleerd hadt, dat de meeste menschen dwazen rijn. En zelfs al is liet waar, en Mevrouw Darkham. zoo'n nul als jij beweert, dan vind ik het toch heel verstandig van haar man om op deze wijze rijn macht te doen gelden." „Het is bij hem geen verstand maar lafheid. Hij is bang, dat haar burgerlij ke manieren te veel bekend worden.1* „Geen wonder. Zij was de dochter van een winkelier, niet waar?" „Wel," klonk het opgewonden ant woord, „was hij niet de zoon van een winkelier

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1