Stoomvervcrij en Chein. Wasseherij. Giiapellerie du Sport. Kinderhoeden en Mutsen, Heerenhoeden, SPORTPETTEN enz., Ed. MEUWSEN, Rigasrivier en van daar op den negen tienden over een moeilijk olifantenpad naar Panteikoejoeng ter verdrijving van Tjoet Nja Din die reeds naar Tenom was vertrokken. Toekoe Oemar houdt den radja van Tcnom ingesloten te Tjot Semeroeng aan de Boeboenrivierde colonne embarkeerde den twintigsten der waarts. Aan het Soer. Ebld. is uit Batavia geseind: Het ligt in de bedoeling om de reserve-bergbatteryen te Batoe Djad- jar in garnizoen, die zich te Pedir bevinden, na afloop der expeditie op te beffen en te verdeelen over de andere afdeelmgen artillerie. De Deli Ct. schrijft in eene nabe trachting over de inhuldigingsfeesten, die te Medan hebb'n plaats gehad „Dat de roep over onze feesten tot verre iu de binnenlanden was door gedrongen, bewezen de vele Batak- sche hoofden, die met groot gevolg uaar Medan waren opgekomen om getuige te zyn van de nimmer voor gekomen plechtigheid. „Om eenige daarom te noemen.' vermelden weToehan Radja Kapoel- taken, Toehan Setoenggoeng, oudste zoon en vermoedelijke troonsopvolger van Toehan Dolok Pematang, Toehan Bandar en Toehan Poerba Dolok broeder van Toehan Poerba. „De pracht en rijkdom hier door hen aanschouwd, zuilen wel steeds, de onderwerpen blijven van gesprek ken «laar boven in het gebergte en een en ander zal gewis onzen invloed en ons aanzien aldaar vergroot heb ben." Uit Batavia is dd. 23 September aan het Soer. Hbld. geseind: Zware orkanen hebben te Cheribon gewoed, zooals bij menschenbeugenis niet beleefd zijn. De telegraafpalen en die der inter communale telefoon zyn neergeworpen, zoodat de communicatie langs dien weg verbroken is. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 C6nt8 p9r regel. C. HOEING, Firma SCHENK. HAARLEM: Ged. Oude Gracht 11, 13, 15. DEN HAAG: Obreehtstraat 63. LEIDEN: Hoog'ewoerd 72. Bij den aanvang van het Herfst seizoen beveel ik mijne inrichting, geheel naar de eischen des tijds ingericht, beleefd aan. Alle goederen, ook de fijnste en teerste, worden binnen 8 a 10 da gen als nieuw afgeleverd. Wederom ontvangen een groote keuze in Dameshoeden. Haute Nouveauté's in voor den Winter. Nieuwste modellen 21, Anegang 21. REGMYSZ&KESé. Een Rembrandt in beslag genomen. Een van de schilderijen van Rem brandt zal wellicht na de sluiting der tentoonstelling niet dadelijk naar zyn eigenaar terugkeeren. Zaterdag 11. is onder handen van de commissie van de Rembrandt-teotooustelling beslag ge legd op het nagekomen stuk, het por tret van Nicolaas Ruts, no. 18bis. Dit beslag is gelegd op verzoek van een antiquaar te Amsterdam, die van den eigenaar een betrekkelijk kleine som, „St. bedenk!" j „O, liet ligt aan u te bedenken," riep het jonge meisje driftig- uit. „Gij, die: 2oo hoog iri uw wapen zijt en Liever niet met de Firs-Robinsons zoudt omgaan omdat hun grootvader maar een eenvou dig man was „Hoe kan je je toch zóó over zulke kleinigheden opwinden," zeide haar tan te weder de schouders ophalend. „Ik wilde alleen maai- zeggem dat Dr. Darlc- liain tot op een zekere hoogte om dat huwelijk te beklagen is. Ik vind," ging Mevrouw Greatorese, die zichzelf ver beeldde een zeer medelijdend persoon te zijn, „dat het verschrikkelijkst wat een man kan overkomen is zijn leven lang aan een vrouw gekluisterd te zijn, die in 't geheel niet met hem overeenstemt." „Ik vind, dat het voor een vrouw al heel verschrikkelijk moet zijn haar ge- heele leven aan zoo'n slecht echtgenoot verbonden te zijn." „Beste Agatha! Je zult nog eindigen met Dr. Darkham een moderne Blauw baard te noemen. Wat inij betreft, ik heb medelijden met hem. Er bestaan vele van zulke huwelijken. Een jonge man van zijn stand een niemand dus trouwt een meisje van den zelfden stand. Het een of ander burgerlijk mensch. Hij, een verstandig werkzaam ongeveer f700, te vorderen beweert te hebben. Wanneer deze schuld niet voldaan en geen schikking getroffen wordt ten gevolge waarvan het be slag wordt opgeheven, dan zal tot onwaarde-verklaring van het beslag moeten worden gedagvaard en zal een proces het gevolg zyn. Overtreding boterwet. De Hooge Raad besliste, evenals de Haarlemsche rechtbank, dat de kos ten van openbaarmaking van een von nis ter zake van overtreding der bo-, terwet, niet by lyfsdwang verhaalbaar zijn- Gemengd Nieuws. De zaak-Dreyfus. De Liberté zegt, dat het requisitoir in de zaak Dreyfus zeer beslist voor de revisie is en beschuldigingen tegen twee officieren bevat. Ook net rapport van den lieer Bard is zeer beslist. Het Hof schynt voornem ns alleen tot een revisie de plano over te gaan, ten einde een onderzoek te voorkomen dat zou leiden tot bet ruchtbaar ma ken van onaangename ontdekkingen. Tien van da 15 raadsheeren zyn gunstig gestemd voor de revisie De Fransche Kamer zal na baar samenkomst worden bezig gebonden door niet minder dan een dozijn inter pellaties over de zaak-Dreyfus, of daarmede in verband staande zaken. Onder andereu zal de heer de Baudry interpelleeren over de vlucht van Zola Dreyfus op het Duivelseiland. Een redacteur van een te Angers verschijnend blad heeft een marinier gesproken, die deel uitmaakte van een detachement dat verscheidene maanden op de Lles-du-Salut door bracht. Die soldaat beeft Dreyfus herhaaldelijk op het Duivelseiland ge zien en geeft de volgende beschrij ving: Het eiland is een volkomen kale rots met niets dan een paar kokos- oomen aan bet einde. De hut van Dreyfns. van hout gemaakt, staat zoowat midden op het eiland. Alfred Dreyfus heeft geheel witte haren en een witten baard zijn rug is gekromd. Hjj loopt met een langzameu slepen- den pas en richt het woord tot nie mand. De bewakers mogen niet tot hem spreken. Er zyn er vier, onder bevel van een chef. Den geheelen dag en nacht wordt, met geladen geweren en revolvers, de wacht gehouden om de twee uren lossen de bewakers el kander af. Zelfs is er altijd een be waker met Dreyfus in de hut, welke van biunen met spiegels behangen is opdat al zijn bewegingen nagegaau kunnen worden. :s Morgens komt een bootje naar het Duivelseiland, bemand met galei boeven die bet gevaarlijke water kenneD en met een bewaker en ma riniers, die met geladen revolvers ge-1 wapend zijn. Dit bootje brengt leef tocht voor den geheelen dag^ welke neergezet wordt op een plaats waar Dreytus zelf het komt halen om het in zijn hut te koken. Dreyfus heeft boeken in zyn hut, maai" kranten komen op h6t eiland niet. Een herder te Quennes, die zich wilde wreken op zijn baas, stak een molen, hoofdzakelijk van hout en riet gebouwd, die zijn baas toebehoorde, in brand. Bfi dezen brand kwam een man om, die zich, zonder dat iemand betwist, in den molen te slapen had gelegd en Izoo levend verbrandde. De herder, die alleen materiëele schade had willen veroorzaken, heeft zichzelf uit wroeging aangegeven. Aanleiding tot een duel. In den Berlijnschen Thiergarten heeft een tweegevecht op pistolen plaats gehad tussehen een officier en een advocaat. De aanleiding tot het gevecht was volkomen onbeteeken'end. Bjj het binnentreden van een tram wagen struikelde de advocaat over de voeten van den officier, waarop deze den burger een scheldwoord toeriep. Vandaar een duel op zware voor waarden. De advocaat kreeg eeu schot door den rechterschouder. Zijn toe stand moet bedenkelijk zjjn. man, komt vooruit. Zij blijft op denzelf- don trap van ontwikkeling staan, be lemmert zijn vooruitgang. Zij hangt hem als een molensteen om den hals, hem terughoudend van het doel waar naar hij streeft., en dat hem op gelijke hoogte brengt met zijn meerderen in rang, een hoogte, die hem krach tens zijn verstand toekomt. Maar hoe hooger zijn vlucht wordt, des to meer neemt rij in zwaarte toe. Nu, we kennen Mevrouw Darkham wel. Burgerlijk, vervelend en dom. Geen wonder, dat hij haar haat!" „Als een man uit eigen beweging een vrouw trouwt, moet hij haai' goed be handelen," zeide Agatha peinzend. „Natuurlijk maar er zijn uitzonderin gen op den algemeenen regel. En dit is het geval met mevrouw Darkliam." „Dat vind ik niet. Zij is onoogelijk, burgerlijk en dom, dat is waar, maar men moet bedenken, dat zij dit vóór haar huwelijk ook was. Waarom heeft hij dan nu wat op haar te zeggen?" „Misschien om dat zij haar woorden zoo radbraakt," zeide Mevrouw Greato rese lachend. „Jij zegt, dat zij nooit er-1 gens naar toe gaat dat hij haar in voort durende afzondering laat leven, maar morgen gaat zij toch naar het bal bij do Firs-Robinsons en gisteren maakte zij een visite bij de Poynters. Ik wilde, dat Keizer Wilhelm te Konstantinopel. Vrijdagavond gaf de Sultan aan den Keizer en zijn gemalin een diner, waarbij ook alle gezanten met hun gemalin aanzaten, behalve de Oosten- rij ksch-Hongaarsche, wegens den zwa- ren hofrouw. Naast de Keizerin zat de Fransche gezant Cambon. De Sul tan bracht 's avonds om tien uur eerst den Keizer thuis en ging toen met zqn zoontje Burhan Eddin de Keizerin en de gemalin van den Duitschen ge zant afhalen, om hun den harem te laten zien. De moeder van den Saltan, vfif van zyn dochters en de hofstoet ontvingen de Keizerin, die tot na twaalven bleef. Zaterdagochtend kwam bet jongste dochtertje van den Sultan de Keize rin, die jarig was, gelukwenschen en haar uit naam van haar vader een groot bouquet aanbieden met een Dnitscbe aanspraak. Daarna speelde I het kind op de piano het Heil dir irn Siegerkranz. Overigens werd de verjaardag stil letjes gevierd. Tydens bet bezoek van de Keizerin aan 't Duitsche ziekenhuis te Kon stantinopel bleef de Duitsche Keizer Vrijdag in Merassim-Kiosk. Spoedig nadat de Keizerin het paleis verlaten had, arriveerde de Sultau in een klein rytnig door één paard getrokken, dat hy zelf mende. Hy was zonder eenige begeleiding. Ten spoedigste werd Munir Pacba geroepen om als tolk te dienen en daarop had een intiem gesprek tussehen den Sultan en Kei zer Wilhelm plaats, dat langer dan een uur duurde en waarbij alleen de tolk tegenwoordig was. Dit is het eerste onderhond geweest, dat de twee vorsten zonder aanwezigheid van diplo maten gevoerd hebben. Een irade van den Sultan, betref fende de concessie aan Duitschland voor een baven in Haidar-Pacba voor de Anatolische Spoorweg- Maatsch. moet in bewerking zyn en de publi catie kan elk oogenblik verwacht worden. Zaterdagavond te half zeven lichtte de Hohemollern het anker, gevolgd door de Hertha. De keizer, zijn ge malin en gevolg namen afscheid ian Konstantinopel en zijn bevolking eu onder een lichten noordenwind stoom den de beide schepen van Dolma Bagdsche over de zee van Mormora en door de Dardanellen naar Pale- stiua. Tal van booten volgden de twee schepen een eind weegs en de beman ningen riepen den keizer en zijn ge volg een vaarwel toe. De Hohemollern stoomde de Klein- Aziatische en Syrische kust langs en heden hoopte men te Haifa te landen. De Keizer heeft het geschenk van de burgerij van Konstantinopel, zil veren vazen, beantwoord door last te geven, een herinneringsfontein te Stam boel op te richten. Z. M. heeft zelf de teekeniog van dat monument ge maakt. De pest te Weenen. Dr. Milller, de assistent van pro fessor Nothnagel te Weenen. is Zon dag aan de pest gestorveu. Pleegzus ter Pecha leeft nog, maar is nog zwaar ziek. De zieke bediende heeft koorts, maar k3t is nog niet zeker of hij de pest heeft. De andere pleegzuster is beter. De oorzaak van den dood en de om standigheden, waaronder het sterfge val van dr. Müller heeft plaats gehad, stempelen dit tot een zeer tragisch feit. Hy was nml. volkomen van alle menschelyke wezens geisoleerd. Wy vermelden de volgende bizonderheden. Het gasthuis voor besraettelyke ziekten te Weenen is nog niet lang geleden naar de nieuwste eischen der wetenschap gebouwd, eu staat buiten de stad, aan de Triesterstrasse, by de Spinnenn am Kreuz, de plek waar vroeger de misdadigers werden ter dood gebracht. De straatweg voert op dit punt over een heuvel, den zoo- genaamden Wiemerberg, van waar men een prachtig gezicht op de hoofd stad heeft. Daar staat het gasthuis, en binnen de omheiming ervan bevinden zich eenige vrystaaode barakkeD, uitslui- tend bestemd voor cholera- en pest- I lyders. In een van die huisjes heeft men den docter en zjjn patiënt opge sloten, want nauweljjks had de eerste de lyderes op de plaats barer bestem ming gebracht, of hy werd de eerste symptomen der ziekte, in den vorm van verhoogde temperatuur gewaar. De jonge doctor, die in Bombay de ik niet gegaan was, ze maakt iemand zóó zenuwachtig. Hog komt het dat zij zoo verschrik kelijk is. Burgerlijkheid alleen kan iemand van streek brengen, maar als er dan nog domheid bijkomt, neen, dat is meer dan een mensch verdragen kan. Zij sprak voortdurend over haar idioten zoon, ter wijl wij ons zelf mijlen ver weg wensch- teu. Ik was heel dankbaar dat Dr. Dark liam ei" niet bij was. Als liij er geweest was zou ik het niets vreemd gevonden hebben als hij haar vermoord had." Mevrouw Greatorese lachte even. „Ozeg dat nietDie woorden ont snapten onwillekeurig aan Agatha's mond. Zij drukten afschuw- uit, „Tante Hilda, hoe vreeselijkHaar te vermoor den Haar tante legde liet sokje neer. „Haar burgerlijkheid kon er nog mee door... maar zij was zoo... Zoo druk kend. En ruw ook. -.teel ruw." „Ik kan me zoo begrijpen," zeide het jonge meisje langzaam, „dat zij heel on gelukkig is. Daar heb ik dikwijls over gedacht." „Gij zijt bevooroordeeld. Ik geloof, dat rij al even weinig gevoel bezit als haar jongen," „Arme EdwvIk ontmoette hem gis- pest bestudeerd heeft en deze door en door kent, maakte zich niet de minste illusie over zyn toestand. Als een held regelde hy nog eerst al 7,yn aangelegenheden en bleef by de lyde res tot zich een nieuwe doctor had aangemeld, waarop hy kalm naar béd ging, met bet vooruitzicht het niet meer levend te verlaten. Het medelydeu met dit offer der wetenschap, die de gevaren in Iudië ontsnapt is, om in zijn vaderland en midden in zyn werkkriDg aan de pest te sterven, is algemeen. Hy was assis tent op de kliniek van prof. Nothna gel en algemeen bemind. Niettegen staande de daarmede verbonden geva ren, had hy de sterfkamer van Barisch ontsmet en eigenhandig de kalk van de muren afgekrabd. By dat werk vreest men dat hy besmet is. By ver pleegster en doctor openbaarde zich de pest in denzelfden gevaarlyken vorm, nl. niet door het opkomen van builen maar door longontstekingin de sputa zijn pestbacillen gevoudeu. Het afslnitingssysteem wordt zoo streng toegepast, dat men, om de barak een touw heeft gespannen en lm in dienst beeft genomen die by afwisseling om de barak patrouilleeren. De spijzen kreeg de zieke niet, voor dat deze in verschillende schotels waren overgedaan. Dan zette een liefdezuster den laatsten schotel op de vensterbank, klopte aan het raam en verwjjderde zich dadelijk. Na een poosje opende een andere liefdezuster, die by due zieke was, bet raam en haaide den schotel naar binnen. Na tuurlijk werden die schotels op den langen weg tussehen de keuken en den patiënt ontsmet. Een roerend tafereel had Zondag plaats. Dr. Muller, bekend met zyn toestand, wilde de sacrementen der stervenden ontvangen. De geestelijke mocht hem echter niet naderen, eu kon hem dus niet de biecht afnemen, noch het oliesel en de communie toe dienen, maar moest zich ertoe beper ken, buiten voor bet raam de absolutie te verleenen en het teeken des krnises te maken, dat de doctor eenige kee- ren nadeed, waarop de pastoor weer heenging. En niettegenstaande het doodelijke gevaar is dr. Pöch, die eveneens aan de expeditie tot besta- deering der pest had deelgenomen, naar de barak gesneld, om zyn met den dood worstelenden vriend te ver plegen. Eu Zondag is doktor Müller ge storven. Het was een jong geneesheer, die, na te Graz en t - Mfinehen gestudeerd te hebben, voor drie jaren iu de kliniek van prof. Nothnagel werkzaam werd gesteld. Door de academie van wetenschap pen te Weenen was hem een weten schappelijke zending naar Indië opge dragen ter bestudeering der pestte Bombay had hy honderden lijken van pestzieken onderzocht en duizenden zieken verpleegd en opgepast. De ziekenverpleegster Techa, een jong meisje van 22 jaar, ligt zeer slecht. De Keizer van Cliina. Een nog onbevestigd gerucht loopt in invloedrijke Cbineesche kringen, dat de keizer van China Zondag uit den weg is geruimd. Prof. Nothnagel. Er is medegedeeld dat prof. Noth nagel te Weenen overleden was. Het Fransche blad de „Temps" had een telegram uit Weenen waarin die me- dedeefiug voorkwam, Het bericht schynt het gevolg te zyn geweest van een verminking van een telegram, en had moeten luidendat de helper in het laboratorium van prof. Nothnagel, Barsich, was overleden, de man die aan de pest gestorven is. Prof Nothnagel heeft het bericht van zyn dood nogal goed opgenomen. Hy zond aan de „Temps" het vol gende telegram „Gelukkig ben ik niet dood. Ik be vind my zeer goed. Nothnagel". Een onderzeeseh vaartuig. Men is in Frankrijk begonnen met den bouw van het onderzeesche vaar tuig Narval. Dit vaartuig zal 34 M. lang en 3.8 M. breed worden en eene waterverplaatsing van '106 ton be zitten. Het schip zal uit 2 deelen om elkaar been bestaan, welke deelen door watertanks gescheiden worden. Deze kunnen water innemen en door teren nog in het boscli. Hij rende als een jeugdige Samson. De takken vlogen naar rechts en links, terwijl hij voort snelde en woest gilde. Natuurlijk kon hij rich zelf niet hoo- ren, maar ik moet toch bekennen, dat hij mij verschrikte. Arme jongenDoof en idioot te zijn schijnt mij een heel wreed lot toe." „Vreemd, dat zulke menschen kun nen blijven leven. Nuttelooze lastposten en een schrik voor anderen zijn rij. Hij moet nu bijna' volwassen zijn." „Hij is zestien, maar lijkt nog eeu kleine jongen. Zijn lichaam is gegroeid, maai- rijn gelaat is nog kinderlijk geble ven. Hij riet er zoo jong uit en dik wijls mooi. Bijna alle idioten zijn af- sclirikwekkend om te zien, omdat er geen uitdrukking in hun gericht ligt, maar Edwy is soms..." „Toch niet wanneer hij wild is." „Neen. En ook niet wanneer hij lacht. O 1 wat een geluid is dat. Ik geloof, dat ge weet, dat hij één woord kan zeggen. Eigenlijk is 't geen woord, maai- een klank, die een beteekenïs heeft." „Mijnheer Blount vertelde 't mij. „Shoo" is 't, niet waar." „Ja, en daar bedoelt hij rijn moeder mee. Het is merkwaardig. Hij vereert' stoom geledigd worden, al naarmate men wil zinben of aan de oppervlakte komen. De buitenoppervlakte heeft den vorm van een gewone torpedo- boot, terwyl het binnengedeelte den vorm van een onderzeeseh vaartuig bezit. Achteruit is een luchtreservoir, dat gedurende de onderdompeling in wer- j Ring" komt. De schoorsteen is alsdan ingevoerd en gesloten door een water dicht deksel. De koker om naar buiten te zien is in den toren van den com mandant geplaatst. Ingeval van avery in den watorballast kan de Narval nog aan de oppervlakte komen door zich te ontdoen van eeu gewicht. De vooruitgaande beweging kan zoowel door een stoommachine als door een dynamo en 158 accumulatoren verkre gen worden. Het sturen geschiedt met behulp van een horizontaal en een vertikaal roer. De „rayon d'action" is 252 myl by 12 mijls vaart of 624 by Smylsvaart aan de oppervlakte. Onder water, in welk geval de accumulatoren de be weegkracht leveren, kan men slechts 25 mijl by 8 of 70 by 5 mylsvaart maken. De bewapening bestaat uit 4 lanceerbuizen Drezwiecki en de equi page zal 11 man sterk zyn. Waarom lokt het licht de motten Deze vraag beeft men reeds door verschillende tbeoriën trachten te be antwoorden, de beste blijft echter wel de eenvoudige aanname, dat zy daar door gefascineerd (bedwelmd, betoo- verd) worden, zooals de vogel door den blik der slangen. Ditgaat zóó ver, dat men met het oog op dit feit, vallen tot 't vangen van motten heeft ver vaardigd. Een dezer toestellen bestaat uit een electrischen luchtwerper en een zuigtoestel. De verwarde insecten worden door 't schijnsel aangetrokken en vliegen tot aan de lamp, hier wor den zy door middel van den znigenden luchtstroom door een buis ge trokken en in een soort molen met meel vermengd om later tot kippen- vceder te dienen. Toen eenige oorlogs schepen hunne kolossale luchtwerpers op de knst van Egypte in werking gesteld hadden, fladderden tot op drie kilometers afstand van de knst milli- oenen van zulke insecten langs den lichtbundel, totdat zy tegen het glas van den lichtwerper stikten en neer vallende langzamerhand een hoop van ;/3 meter hoogte vormden. !:oor een in 't water geplaatste gloeilamp kan men visschen op dezelfde wyze lokken. Rubriek voor Daoies. Nieuwe Reeks. I. Nu de lange winteravonden weer aangebroken zyn, zal ik myn lang stiizwygen afbreken, om met myne lezeressen het gewone praatje te hou den over hetgeen onze sekse hoofdza kelijk belang inboezemt. Velen onzer staan iederen dag weer voor moeilijkheden wat betreft de opvoeding der kinderen. Daar zyn ten eerste de natuurlijke opvoedstersde moeders, dan de on derwijzeressen en gouvernantes en vervolgens de kinderjuffrouwen. Zy allen hebben waarschijnlijk met my vaak voor het moeilijke geval gestaan wanneer en hoe de kleinen te straffen. Velen zyn van oordeel dat op ieder vergrijp ook van heel kleine kinde ren direct straf moet volgen. Dat is gevaarlijk, men vergeet dan dat dik wijls onwetendheid de oorzaak van hei vergrijp kan zijn. Ook is het verkeerd een kleine fout streng te bestraffen, het kind leert dan d'kwyls zelf inzien, dat de misdaad zoo groot niet was en telt daardoor alle bestraf fingen minder. By kleine misgrepen is het meestal genoeg te laten zien, dat men ontevreden over hen iseerst bij herhaliDg moet men tot straffen overgaan. Gevaarlijker echter is bet nog het straffen geheel achterwege te laten. Er zyn moeders die daar vooral by de jongste kinderen niet toe ov8r kun nen gaan. Zy verbeelden zich dat ze haar kindereu te lief hebben, doch dat is een uiting, waarvoor de kinderen haar later geen dank zullen weten. Wij moeten nooit vergeten dat we de kinderen den goeden weg hebben te wijzen, linnne onwetendheid doet hen dikwijls dwalen en dan moeten haar; ik voor mij geloof niet, dat zij van alle gevoel verstoken kan rijn, als dio arme stnnipcrd haar zóó liefheeft." „Soort zoekt soort," zeide mevrouw Greatorese droogjes. „Werkelijk zij- is even stomp als hij. Laten wij niet meer over haar spre ken, rij verveelt mij. Wat dat bal van morgen avond betreft, weet je, wie daar waarschijnlijk komt?" „Bij de Firs-Robinsons Iedereen, voor zoovei* ik weet." „Dat heb je biji 't- rechte eind. Je. kunt even goed ook „niemand" zeggen." „Wel, Elfrida. is heel lief," zeide Aga tha bedaard. „Elfrida?" snauwde Mevrouw Grea torese. „Elfrida RobinsonFirs-Robinson noemen rij zich, omdat iedereen dol is op een dubbelen naam. Nam er ooit iemand van werkelijk goeda geboorte een nieuwen naam aan bij rijn alom geëerden als het niet was voor geldelijke bijoogmerken Als rij er nu nog First-Robinson van gemaakt hadden, dan kon men er ten minste nog om lachen. En voor, zoover je weet, komt iedereen er? Wat bedoel je daarmee?" „Wel," lachend, „wat anders dan „iedereen". Naar ik hoor Lord Stilton wy de middelen aanwenden om hen weer op het goede spoor te brengen. Een dier middelen is buiten kwes tie de straf. Nog iets heb ik op myn hart, maar nu niet over de kinderen, die nog opgevoed moeten worden en een goed voorbeeld zoo noodig hebben, maar over haar, die hoofdzakelijk het voor beeld aan de kinderen moeten geven. Netheid op het uiterlyk niet alleen 's middags wanneer men gaat wande len of visites maken maar van 's mor gens tot 's avonds. Een verstaudige, oude vriendin gaf my daarvoor eens den volgenden raad: „Borstel iederen avond uw iiaar, dan wordt het mooi glanzend, wasch u iederen morgen geheel met koud water en welriekende zeep, verzorg uw tanden en nagels goed en kleed u iederen morgen iu een frissche, goed sluitende morgenjapon en ge maakt een bekoorlijken indruk, hoe eenvoudig ge er ook uit moogt zien." Het fignnr der vrouw is vaak als jong meisje reeds bedorven. Hoevelen worden reeds vroeg met een nauw corset geplaagd alleen om de jurk netter te laten sluiten. Trek uw jonge dochtertjes toch vooral altijd ruime kleedjes aan, zy zyn dan vrij in bare bewegingen, de groei wordt niet belemmerd en bovendien staan zy graeieuser omdat het figuur op dien jeugdigen leeftijd toch altijd nog iets hoekigs heeft. Men is vaak van oor deel, dat het gewicht der kleeding bjj jonge meisjes alleen op de schouders moet rasten doch dat is geheel afhan- kelyk van het persoontje, dat de klee ding dragen moet. Heeft het jonge meisje flinke ontwikkelde heupen en beenen, maar een eenigszins kleine borstkas dan is bet veel beter het gewicht der kloeding op de heupen te laten rusten. Sport als daar zyn wielryden, ten nissen en andere spelen heeft haar goeden invloed mits zeer matig be oefend. Ook dansen beeft zyn goede zijde maar onder hetzelfde voorbehoud. Koevele vrouw en zijn er niet die met hard werken moeite hebben een sommetje te verdienen om in haar onderhoad te voorzien. Als men daar aan denkt dan valt de scherpe tegen stelling van hetgeen hier volgt, zeer in 't oog. Sarah Bernhardt outving voor iederen keer, dat zy voor een foto graaf poseerde 600 gulden. Zy had een contract gemaakt met eenige Parysehe fotografen, dat zij vyftig keer voor hen zou poseeren en dan telkens de genoemde som zou ont vangen. Dickens schynt de voorganger van deze exploitatie te zyn geweest, hy stelde zyn eischen echter nog wat lagerna hem volgden verschillende actrices en bekende schoonheden zyn voorbeeld. Wy willen veronderstellen dat zy deze eischen instelden om niet al te zeer door ijverige fotografen achter volgd te worden, anders zou het ods op zyn zachtst gesproken van hen tegenvallen. Tot slot wil ik u nog myn gewone bydrage tot de keuken leveren Bessenwijnpudding. Benoodigdbeden een flesch bessen- wyn 1 ';2 sago, 2 ons witte suiker en 3 eieren. Zet den bessenwyn op bet vuur tot hy kookgiet er dan langzaam de met koud water aangemengde sago by, roer er vervolgens de suiker dóór, neem het van 't vuur en roer er drie geklopte eierdooiers door. Rijstkoekjes. Een restje rijst in water gekookt wordt vermengd met 2 a 3 eetlepels tarwemeel, wat melk, een paar eieren, wat zout, 2 a 3 eetlepels suiker en wat kaneel. Daarvan bakt men koek jes in de koekepan in boter. !#erwo3g StadsreSsaaws Jaarvergadering. Maandagavond, had dei 6a openbare Jaarvergadering dar Centsvereeniging Ezechiel 34 vers 16a, in de groote zaal van Felix Favore plaats. Deze centsvereeniging heeft ten doel den arbeid van den zendeling Joh van der Steur te Magalang te steunen. Als spreker trad. op de WelEerw. lieer Ds. Jonker. Alvorens spreker heit- woord kreeg, bracht de secretaris verslag uit over het afgeloopeui jaar, waaruit bleek dat de taak van den heer van der Steur en diens echtgenoote te Magalang zeer moeielijk was. en rijn familie en ook Lord Ambert!" „Ambert!" Van verbazing liet me vrouw Greatorese liaai" sokje op den grond vallen. „Zou hij werkelijk plan hebben dat meisje te vragen. Ik kan me juffrouw Robinson moeielijk als gra vin voorstellen. Maar hij is erg aan la ger wal en zij bezit een aardig kapitaal tje. Met geld doet men alles tegenwoor dig." En zich vooroverbuigend, terwijl rij liaai- nichtje strak aanzag alsof rij zich over haai- ergerde voegde rij er aan toe. „Waarom heb jij geen geld?" De onleschbare zucht naar geld, die haar geheele leven beheerschte, sprak uit die woorden. Als Agatha een rijke erfgename, was, zou zij immers Lord Ambert kunnen trouwen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2