mm, Z J: 1 ffELSENAAR, Bezoekers ran W.Th. PIEL AGE, F. H. SMIT ADVERTENTIES Verhuisd Koninginneweg 2. JAMS. Lange Veerstraat 9. Keizerstraat 1. in Drogerijen en Verfwaren. H.H. SCHILDERS. L a 1c ke n, Kachelpijpen, vierkante en platte Kachels. H. VAN DE POL, Diner» ÜLÜKEHI, A. LEAUTAUD, E'arapluic*. elfbewaring. der acbt hefsluizen vier aan eiken kant van den Culebraberg zeer goed uitvoerbaar is en dat het werk kan worden voltooid voor 100.000,000 p. st. in tien jaren op zyn laagst, denkelijk in korter tyd. De Europee- «che ingenieurs zeggen: acbt jaar. Na voltooing zal bet kanaal 46'/ï Eng. mijlen laug zijn (waarvan 3 mijlen ia de baai van Panama). Het Nicaraguakanaal zou een lengte heb ben van 176 Eng. mijlen en boven dien zou de reis door dit laatste kanaal met veel meer bezwaren gepaard gaan. Er vallen tneer stortregens en het gevaar voor aardbevingen is grooter. Volgens generaal Abbott valt in Nicaragua gemiddeld driemaal zooveel regen als in Panama. De landiengte is tenminste 200 Eng. myl verwijderd van den caburigsten vulkaan, doch er bevinden zich drie vulkanen in de onmiddellijke nabijheid van het Ni caragua-tracé en wel een binnen 40 Erur. mijlen van de westelijke sluizen. Ten slotte spreekt generaal Abbott de overtuiging uit, dat slechts éóu kanaal tusscben de beide wereldzeeën, dat van Panama, op dit oogenblik kan worden aangelegd. Hij stelt daarom voor, dat de Amerikaanscbe regeeriug het Panamaplan even degelijk zal onderzoeken als de Nicaragua-route, alvorens aan deze laatste geld te wa gen. Want al zijn twee kanalen mo gelijk, noodig is er slechts één. De pest te Weenen. De Semadne médicale van 26 dezer bevat een lang telegram uit Weenen van den 25e, 2.15 des avonds, dat is das van Dinsdagmiddag. Het behelst een nauwkeurige ziektebeschryving van de voorgekomen gevallen van Bariscb, den knecht, dr. Miiller en pleegzuster Albertine Pecha, die nog zeer ziek is en Dinsdagmiddag om 12 uur nog eeo temperatuur had van 40°. Zy gaf nog steeds bloed op maar baar geest was helder en zy jjlde niet. Zoowel in hetgeen zjj, als in hetgeen dr. Miiller opgaf, waren duidolyk pestbacillen aangetoond. Bij den eersten lijder was dat minder duidelijk geweest. De tweede pleeg zuster Johanna Hochegger is veel minder ziek geweest en nu ook reeds weer aan de beterende hand. By twee andere vrouwen, eene non en eene oppasseres, hebben zich nog verdachte verschijnselen voorgedaan, maar zon der dat die eenig verder gevolg had den en de andere personen, die met de zieken in aanraking waren ge weest en daarom onder observatie werden gehouden, zijn geheel wel gebleven. Br blijkt uit bet bericht niet, dat er, zooals men wel gedacht beeft, ten opzichte van bet gevaarlijk materiaal, waarmede men experimenteerde, niet genoeg voorzichtigheid is in acht ge nomen. Barisch zelf is zeker met voorzichtig genoeg geweest en daar door heeft by zich geïnfecteerd, maar toen hy ziek werd is by, hoewol zyn ziekte niet anders dan een gewone longontsteking scheen, om het ge vaarlijk werk dat hem was opgedra gen, toch dadelijk geïsoleerd. Dat er dus groot gevaar is geweest voor een epidemie in de stad, is nauwelijks aan te nemen. Ook is het niet waar schijnlijk, dat er nu nog gevaar dreigt. Pestbacillen sterven buiten 't lichaam zeer spoedig af, en voor bet bestaan van een zoogenaamde „Dauerfoim" zjjn nog geen bewijzen gevonden. Daarom zal de ziekte van de mannen die dat graf ruimden in de kerk te Haarlem, (waarvan in ons blad van Donderdag gesproken werd), ook wel geen pest geweest zijn. By proeven over den duur van het levend blijven van bacillen in aarde, bleken zy na hoogstens acht dagen te zijn afge storven. Dat zy bet dus in dat graf tweehonderd jaar zonden hebben uit gehouden, is aan zeer gegronden twij fel onderhevig. Dat de pest optreedt onder den vorm van een longontsteking, zooals hier by alle patiënten is geschied, is een bekend verschijnsel. Wel komt het veel meer voor, dat de ziekte zich manifesteert door eene zwelling en ontsteking van de klieren van waar de naam bubonenpest maar andere vormen van de ziekte, en dus andere uitingen van de vergiftiging van het organisme zyn toch lang niet zeld zaam. De reis van keizer Wilhelm. Duizenden Christenen, Arabieren, Turken en joden stonden Dinsdagsmid dag bij den landingssteiger te Haifa te wachten ,toen de Hohenzollera met het escorte van Duitsche oorlogsschepen in het gezicht kwam. 's Middags om 5 uur stapten de Keizer en de Keizerin aan wal, waar zij ontvangen werden door de militaire en burgerlijke autoriteiten. Da delijk na de landing ondernam men een uitstapje naar den berg Karmel, onder het geleide van Turksclie gardo- cavaJ erie. De Keizer mende zelf het drie span dat voor zijn rijtuig liep. Eerst bij het vallen van den avond keerde het gezelschap te Haifa terug. Intusschen hadden de Duitsche ingezetenen de ver lichting aan hunne huizen ontstoken; v <cn Duitsche Lloydstoomboot en 't Turksche oorlogsscliip Osmanie, dat zon der ongelukken te Haifa schijnt aange komen te zijn, waren feestelijk geïllu mineerd. Aan den wal speelde een mili taire kapel, 's Avonds was er aan boord van de Hohenzollern diner, waaraan drie pasja's, de Duitsche consul-generaal en prof. Moritz, die met den Keizer mede reist om de noodige oudheidkun dige uitleggingen te geven, mede aan zaten. Woensdagochtend waren de Keizer en de Keizerin al weer vroeg uit de vee- ren. Om half zeven gingen zij aan land om door de Duitsche ingezetenen to worden ontvangen. De Keizer droeg de tropenuniform waarin hij zich in Diütschland bij wijze van proef al eens heeft vertoond, met de Johannieter-orde en een stevigen wandelstok. Jongens en meisjes boden geschenken aan, o.a. een kast van olij venhout met Oostersche kant voor de Keizerin, een tafel van olijvenhout voor den kroonprins en een Oostersch wiegje met een op zijn Ara bisch aangekleedo pop voor 't prinsesje. In zijn antwoord op de officieele rede voeringen maakte de Keizer een toespe ling op de kwestie van het protectoraat, door aan de kolonisten, meest Wurtem- bergers, te verklaren dat zij steeds zeker van zijn bescherming konden wezen. Ook aan deken Biber, die den Keizer dankte voor de bescherming van zijn katholieke onderdanen in liet Heilige Land en die ook in de toekomst om zijn bescherming verzocht, verzekerde hij dat hij aan zijn verzoek zou voldoen. Dit is een alleszins duidelijk antwoord op de toespraak van den Paus tot de Fransche pelgrims. Ten slotte overhandigde nog een de putatie van christenen uit Aiexandrië den Keizer een adres in het Arabisch. Denzelfden dag vertrok het reisgezel schap naai' Caesarea en Boerdsj. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Geschiedenis van een Stationchef. Eene der lastigste en drukste betrekkingen is zonder twijfel die van stationchef: bij de lichame lijke vermoeienissen van een dienst welke hem verplicht steeds op zijn post te zijn ondanks de weerge steldheid, voegen zich nog de be moeiingen van de verantwoorde lijkheid die op hem rusteen oogenblik van onachtzaamheid of nalatigheid zijnerzijds kan een verschrikkelijk ongeval veroorza ken. Hij moet dus al zijne zorgen besteden om zich voor ziekte te vrijwaren en op zijne gezondheid te waken, zoowel in zijn eigen be lang als in dat van de veiligheid der reizigers. De heer Jean Martigney, station chef te Ependes (Gompie van de Jura-Simplon, Zwitserland), welke deze voorzorgen veronachtzaamd had, werd eensklaps ernstig ziek: eene verwaarloosde verkoudheid was er de oorzaak van geweest. De eischen van zijn dienst hadden j/\N hem verhin derd zich te verzorgen en 97 de heer Mar tigney zag weldra de verschijnse- x len der bron- chitis zich rl voordoen koorts welke tegen den avond toenam, matheid, drooge hoest die de borst om zoo te zeg gen uiteen scheurde. De heer Mar tigney leed veel, en ondanks de aanwending van verscheidene ge neesmiddelen bleef zijn toestand dezelfde bij toeval een boekje ge lezen hebbende dat talrijke gene zingen bevatte, verkregen door de Pink Pillen voor bleeke personen van Dr. Williams, besloot hij ze ook eens te probeeren. Zulks kwam hem ten «mede, want twee doozen waren voldoende om hem geheel en al te genezen. Uit dankbaar heid raadt hij dan ook een ieder die aan bronchitis lijdende is, de Pink Pillen aan en ze te gebruiken bij de eerste verschijnselen dezer ziekte De Pink Pillen zijn de onover- treffelijke spierversterker, zij her geven kracht aan de zwakken en zijn voor niemand nadeelig, zelfs niet voor de delicaatste personen. Gelijk alle goede producten wor den ook de Pink Pillen reeds na gemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 't fransch op het omhulsel staat: «Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams», 't Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe let ters. Men hoede zich voor na maaksels. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depöt- houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen postwissel. Zeer werkdadig voor bloedar moede, rheumatiek. zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlam ming, ataxie locomotrice, zenuw ziekte, klierziekte, enz., enz. Zij hergeven schoone kleuren en han delen in alle gevallen van verzwak king bij de vrouw en hebben op den man eene werkdadige werking tegen alle ziekten veroorzaakt door overdreven arbeid en buitenspo righeden. Spiegelmaker. Vergulder. Plaathandelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, II AA SLIH. □e revisie in de zaak- Dreyfus. Na de opening van de zitting van. het Hof van Cassatie, Vrijdag om twaalf uur, zet Bard zijn rapport voort. Hij zegt dat er* geen zweem van twijfel mag blijven bestaan omtrent de schuld of onschuld van Dreyfus; voor mensclien die te goeder trouw zijn namelijk; de overigen tellen niet mee. Hij leest een brief voor van den ge wezen minister van oorlog, Zurlinden, waarin staat, dat in zijn oog geen enkel nieuw vermoeden van de onschuld het vonnis is komen verzwakken. Integen deel naar Zurlinden's oordeel zijn nieu we bewijzen van de schuld van Dreyfus bij de vroegere gekomen. Vervolgens gewaagt' Bard van het stuk met ,Cetto canaille de D." Over het stuk met „Cetta canaille de D." zegt Bard dat dit stuk in het dos sier zat met vier andei-e. Hij vraagt zich af, welke stukken dat waren. Het Hof moet ze kennen om met volle ken nis van zaken te beslissen, waartoe het nu geenszins in staat is. Dan volgt de peroratie. Deze luidt: Indien het hof Dreyfus onmiddellijk naai- een krijgsraad ver wijst, dan zal de beschuldiging ontwa pend zijn. Zou het dan niet goed zijn het vonnis, zonder verzending naar een krijgsraad te vernietigen? Maar hot is noodig, dat Dreyfus veroordeeld of vrij gesproken wordt, opdat er geen twijfel overblijve. „Gij," eindigt Bard, .aan wie do wet de zorg heeft toevertrouwd om het ge heel o onderzoek te doen zco, dat gij in gelicht zijt, gij zult beslissen wat er neg gedaan moet worden. Uw taak is nete lig, maar gij zult er u niet aan onttrek ken, want in dat opzicht is al genoeg gezondigd. Met een grootschen plicht voor oogen, zult gij doen wat uw gewe ten u gebiedt." Aan het einde van zijne rede zegt Ba/rd nogDe vraag komt op of 't niet betea' zou zijn, het vonnis tegen Dreyfus eenvoudig te vernietigen, zonder ver wijzing naai* een anderen krijgsraad, maar gegeven de weerstand van do mili taire autoriteiten en de noodzakelijkheid dat de waarheid uitschijne voor lieden van goeden wil (anderen tellen niet met- de), acht hij een enquête wenschelïjker, maar dan zoo, dat de verdere instructie niet dcor de militaire autoriteit en met- kennisneming van alle stukken der dos siers gevoerd worde. De conclusies van het openbaar mini sterie strekken, om een onderzoek te be velen ten einde te kunnen oordeel en over de tegenstrijdigheden tusscben de bewe ringen der schriftkundigen, die in 1894 en 1897 belast werden met het onder zoek van het borderel, alsook om te be slissen of er bij het proces Dreyfus in raadkamer geheime stukken zijn over gelegd. De advocaat Mornard ontwikkelt de nieuwe feiten, met- name de onderlinge tegenspraak van de schriftkundigen, de vervalsching van Henry en de mededee- ling van geheime stukken. Hij vraagt een aanvullende instructie, en verlangt dat mem een dossier overlegge met vele stukken, waarvan hij een lijst geeft. Do procureur-generaal Manau zegt De zaak Dreyfus is nu voortaan op het terrein der justitie gekomen niemand kan haar u ontnemen, en gij kunt er u zelf niet van ontdoen zonder plichtbreuk. Uw uitspraak zal voor allen de waar heid en de gerechtigheid zijn. Beveelt de revisie of bereidt er althans den weg or. Monau vervolgt: De herziening be velende, beteekent niet de onschuld van Dreyfus proclameeren. Het hof heeft dat recht niethet heeft het recht niet te zeggen er zijn nieuwe feiten. Do wet is gebiedend. Het zou de onschuld van Drevfus alleen kunnen uitspreken, als Dreyfus dood was. Monau prijst het rapport van Bard- Hij is van meening, dat de brief van den minister van justitie, waarin van twee nieuwe feiten wordt gewaagd, schijnt de onschuld te kunnen bewijzen. Hij zal er zich tot deze twee nieuwe fei ten bepalen, ofschoon het onderzoek van hot dossier hem nog andere nieuwe fei ten heeft geopenbaard. Hij vertelt de geschiedenis ran de vervalsching van Henry. Manau eindigt zijn requisitoir met te vragen revisie, vernietiging van 't pro ces Dreyfus, verzending van Drevfus voor een krijgsraad en schorsing van de straf. Sprekend over de vervalsching door Henry, zegt hij, niet te kunnen aanne men dat die vervalsching, niettegenstaan de zij twee jaren na de veroordeel ing is geschied, oude bewijzen zou kunnen lar ten voortbestaan. Als de bewijzen van 1894 voldoende waren, waarom er dan nieuwe te scheppen? Manau goeselt het denkbeeld om voor Hemry een stand beeld op te richten. Hij oppert twijfelin gen wat betreft de authenticiteit van het borderel, hetwelk aan genei-aal Gon- se werd gegeven door Henry, die oen vervalscher was, en tevens de spil, waar om de geheele beschuldiging tegen Drey-1 fus draaide. De enquête, zeide Manau, zal, zoo men haar beveelt, de feiten in het ware licht stellen. Alles wat Henry gedaan heeft tegen Dreyfus. is verdacht. Aan Dreyfus moet ten goede komen de veronderstelling van zijne onschuld. Manau verklaart te twijfelen aan de waarde der expertises van 1894 en stelt in het licht dat er onderlinge tegen spraak is. Men moet den steller van het borderel trachten uit te vinden. Ester- hazy zou kunnen bekennen er do steller van te zijn, en dit zonder vrees, omdat hij vrijgesproken Is. Daarmede zou hij een dienst bewijzen aan zijn land en aan den omgelukkigen Dreyfus, die lijdt. In dien Dreyfus de steller is van het bor derel zal hij in eeuwigheid voor zijn misdrijf boeten. In zijne, hierboven vermelde rede, zei- de Manau nogMevrouw Dreyfus, des» waardige, ongelukkige vrouw, heeft den 3en September de aanvraag der revisie geformuleerd, en de minister van justitie gaf het bevel die aanvraag bij u in te zenden. Vervolgens kwam Manau op de ver- valscliing door Henry. Men heeft bewe zen dat aan Hcmy de opdracht was ge geven als getuige tijdens het proces te gen Dreyfus inlichtingen te verstrekken uit naam van den dienst. Het geschre ven getuigenis van Henry bij de instruc tie beschuldigt Dreyfus formeel. Manau vraagt zjch af, of Henry niet voor den krijgsraad van 1894 zijn werk is komen verdedigenen koe bij hem het denk beeld van dat werk zich heeft gevormd, zeide Manau, zal de enquête u leeren. Ais Henry geen zelfmoord had gepleegd, zou hij vervolgd zijn geworden wegens vervalsching, en waarschijnlijk veroor deeld. Men zou dan zich gesteld hebben gezien voor een geval van revisie gelijk de wet eischt. De erkende vervalsching vormt wel een nieuw feit. in staat om de onschuld van den veroordeelde vast te stellen. Dit vermoeden levert een ge val van facultative revisie op, in tegen stelling met het geval van verplichte re visie. Deze stelling, zegt Manau, is juri disch juist, en in overeenstemming met de wet Ten aanzien van de expertises zegt Manau, dat men weldra ernstige gevol gen zal zien van het rapport waarin verklaard wordt dat het borderel niet van Esterhazy is, zoodra het er nl. om te doen zal zijn dat rapport te bestudee- ren uit een juridisch oogpunt. Als gij de enquête opent, zegt Spr., zal Esterha- zy do volkomen natuurlijke gelegenheid vinden om die inlichtingen te verstrek ken, die hij zal willen geven. Na gesproken te hebben over de brieven van Dreyfus, keerde Manau met veront waardiging zich tegen de beleedigende woorden, geuit tegen degenen die voor standers zijn van de revisie. Men behan delt hen als verraders, verkochten, be- leedigers van het leger. Tegen dergelijke aantijgingen moeten wij luide protes teeren. Gewagend van de dwaling dei' rech ters in 1894, zeide ManauZijt gij, le den van het Hof, zelf onteerd, ais de Vereenigde Kamers een van uwe von nissen doen vervallen? En het leger, wat- is dat dan toch Het is immers Frankrijk, da.t verdedigd wordt door al zijne kinderen door de uwen en dooi de onzen; en dan zouden wij de belee- digers zijn van onze eigen kinderen en vrienden. Welk een dwaasheid! Manau leest brieven voor, door Drey fus aan zijne vrouw geschreven, met wel ke de zoogenaamde bekentenissen van LebrunRenault onvereenigbaar rijn. Hij bezweert het Hof zijne taak niet standvastigheid te volbrengen, zonder zich gelegen te laten liggen aan de op winding, daar buiten. Hij protesteert tegen de beleedigingen, de voorstanders der revisie aangedaan. Men beleedigt het leger niet. Wij willen zegt Ma- na-u de waarheid trachten te vinden. De rechters hier behooren slechts één aandrift te gevoelendie van de ge rechtigheid. Laat ons denken aan den goeden naam van Frankrijk, die in het buitenland in opspraak is gebracht. Dat uwe gerechtigheid uitga tot de rots waar een mensch haar verbeidt. Laat hem komen om zich te rt htvaardigen. Gij kunt mijn verzoek om revisie niet ver werpen. Het Hof zal het vonnis cassee- ren of subsidiair vernietigen, of, als het de zaak daarvoor niet geschikt acht, zal het een nieuw onderzoek aanvragen. Ik heb de eer te requireeren dat het Hof de straf van den veroordeelde schorse, zon der voorbehoud van administratieve maatregelen. De ritting wordt to 3 uur 20 minuten Nadat dei ritting hervat was, en een brief was voorgelezen van generaal Gon se, waarin deze opkwam tegen de woor den, hem in de memorie van Picquart in den mond gelegd, ving advocaat Mor nard aan met het ontwikkelen der mo tieven voor de interventie. Hij was ech ter te vermoeid en verzocht daarom ver daging tot heden, waarop de ritting te 4 u. 30 ni opgeheven werd. Labori, de advocaat van Picquart, heeft aan den minister van oorlog een brief gericht, waarin hij rich met klem verzet tegen de bewering, voorkomende in den brief van generaal Gonse, voor gelezen aan het Hof van Cassatie, dat rijn woord moet gaan boven dat van Picquart, omdat de laatste van val sch il eid in geschrifte beschuldigd wordt. Labori zegt, dat Picquart altijd de waar heid gesproken heeft en verklaart dat het onvermijdelijk is om Picquart in kennis te stellen met wat Gonse geschreven heeft en hem te laten antwoorden. Daarom vraagt de advocaat opnieuw machtiging om mot Picquart van ge dachten te wisselen. Stadsnieuws. Nut. Aan het Donderdag ontvangen Jaar verslag '97—'98 tan de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" departe ment Haarlem ontleenen wy bet vol- Het departement telt thans 260 leden en 3 eere-leden. Iu verband met den pry's van zaal- huur is inplaats van den schouwburg de zaal van het Brongebouw voor de bijeenkomsten in het winterseizoen gebuurd. De lezingen zallen op Maan dagavonden plaats hebben. Voor de volksbibliotheek werden in dit seizoen ingeschreven 1643 perso nen, aan wie in 13 dubbele zittingen 167''5 boeken ter lezing werden uit- gereikt. De rekening der bibliotheek I slait met een voordeelig saldo van i f 579.98s. Het bestuur daarvan is thans samengesteld als volgtde heer IW. C. de Vos, voorzitter, de heer W. R. Poolman, bibliotbecaris-pen- ningm., de heer J. Ratelband, secre-l taris. I Spaarbank. Op 1 Januari 1897 bedroeg het gezamenlijk te goed der deelhebbers f 672,674,64. Op 1 Joli 1898 bedroeg bet gezamenlijk kapi taal van 4230 deelhebbers f739,550,03 en de reserve f 76,991,33. Aan rente ad 2pCt. werd in de eerste helft van 1898 bijgeschreven f 9,851,18s. Tn dat halve jaar werd ingebracht f76,827,365 en teragbet. f6S,963,64s. In de Schoolspaarbank, welke op twee scholen in deze gemeente in wei king is, was op 31 December 1897 door 238 leerlingen f 1584.045 belegd, in welk bedrag de bijgeschreven rente is begrepen. Het bestuur der spaarbank bestaat tbans uit de heeren mr. Tb. de Haan Hugenholtz, voorzitter, mr. C. G. von Reeken, secretaris, J. Willems, the saurier, J. Smits C.Jz., kassier, J. A. Fontein, boekhouder, en 25 anderen. De school voor bejaarden. De 53e cursus van de school ving begin Oct. '97 aan met 4 vrouwen en 5 mannen maar reeds einde October namen 19 vrouwou en 24 mannen aan de lessen in lezen, schryven en rekeDen deel. Over het algemeen werden de lessen trouw gevolgd, en waren de vruchten van het onderwijs, dat door den heer M. Sterk en zyn trouwen helper, den heer Beaucbez, gegeven werd, vol doende te noemen. Gedurende dezen winter werd de school bezocht door het bestuur, dat by die gelegenheid den heer Beaochez, wegens 25-jarigen onafgebroken dienst, een aandenken aanbood. De Volkszangschool verheugt zich bp voortduring in den gewenschteu bloei. Medio September telden de 1ste 2de en voortgezette klassen respect. 120, 80 en 40 (uitsluitend meisjes) leerlingen. De heeren onderwijzers J. W. Jen ny Weyerman en C. G. J. Rühl waren steeds met opgewektheid aan het werk. Het bestuur bestaat thans nit de hee ren P. J. L. Huet, voorzitter, mr. H. Pb. 't Hooft, penningmeester en waaru. secretaris, mr. W. van Hulst en dr. J. Nieuwenhuyzen Kraseman. De tijdelijke cursus tn het koken voor de volksklasse heeft verblij dende uitkomsten gegeven. Twee cur sussen werden gegeven en door 41 meisjes bezocht. Mej. N. Cariot volgde mej. Metselerkamp als leidster der cursussen op. Laatstgenoemde beeft wegens gezondheidsredenen bedankt. Het be6tnnr bestaat thans uit de dames: mevr. Speelman—van Pan- buys, presidente, mevr. 't Hooft— Visser en mevr. Pahad de Mortagnes Bogaardt. In het departementsbestunr is wij ziging gekomen door het volgens roos ter aftreden van den voorzitter, den heer Dr. E. van der Ven. Deze, niet herkiesbaar zynde. werd opgevolgd door den heer P. Dyserinck. Sto<BmwsartSiffirie8a4eir?. Het stoomschip Koningin Wilhel- tnina, van Amst. naar Batavia, vertr. 27 Oct. van Genua. Het stoomschip Werkendamvan de Holland Amerika Lijn, van Rotter dam naar Xewyork, vertr. 28 Oct. des voorm. 4 nor van Boulogne en pass. des nam. 12 uur 45 min. Wight. Het stoomschip Prinses Amalia, v. Batavia naar Amst, pass. 28 Oct. Gibraltar. Familieberichten* Getrouwd 27 Oct. H. J. M. Schoo en A. C. Keg, Zaandam. Bevallen 27 Oct. Brouwer—Van der Valk z. den Haag. T. Gorter- Kramer d. Wester-biokker. 28. J. Beenhouwer—Spijer z. Amst. Overleden 16 Oct, M. J. F. Huls- wit—Drughorn, Amst. 24. M. W. v. d. Vijver 83 j. Kleef. 25. L. B. Hart kamp 40 j. Amst. F. A. C. van den Helm 54 j. Zeist. 26. J. B. Eerdmans 43 j. Amst. 27. W. Ruitenberg 68 j. Amst. M. Wessel, Amst. 28. F. A. Weehuizen 44 j. Amst. MARKTNIEUWS Amsterdam, 28 Oct. De prijzen der aardappelen wareD heden als volgt: Friesche Dokkum- mer Jammen f 2.50 k 3.—, Franeker fO.— a 0.—, Hilleg. Zand f2.80, a 4.—, Zeeuwsche Jammen f3.—, k 3.30, blauwe f 0.—, a 0.—, Ryns- burgers f0.—a 0.—, Muizen f2.50. a 2.80. Katwyker Zand f 0.—, a 0.—. Klei to.—a 0.—, Brielsche Kralen f 0.—, a 0.—, Andijker Muisjes f 3.—, a 0.Blauwe f2.40, 2.50. Wost- ïandsche Klei manden f 0.—, a 0.—. losse fO—a 0.—, Klei Muisjes, f 1.70, a 1.90, Zaaiers f 1.90 a 2.10, Zand Muizen 4.—, a 4.40, ronde f 0.— a 0.—, per H.L. Leiden, 28 Oct. Do aanvoer en prnzen ter Veemarkt van heden waren als volgt72 Stie ren f 54 a 210, 294 vette Ossen en Koeien f 110 a 235 of f 0.48 a 0.60, p. Kg., 268 Varekoeien f 92 a 196, 163 Graskalveren f 19 a 56, 47 vette id. 30 a 76 of f 0.65 a 0.85 per Kg., 30 nuchtere idem f 8.—a 17.—, 711 vette schapen f 15 a 26.— of 0.38 a 0.46 per Kg., 146 weide dito f 12.— a f22.—, Lammeren f 0.— a 212 magere Varkens f 15 a 36 730 Biggon f 4.— a 13.—, Veulens f af—, Paarden f aj 514 Kalf en Melkkoeien f 104 a 225. Architect, van Kruisweg 51rood naar UITGEWOGEN. Appel Jam 14 Ct. de 5 ons* Vruchten 16 Pruimen 20 Frambozen 25 Abrikozen 25 r Gelei en Pruimen 30 TELEFOON 272. worden steeds attent gemaakt op de van ouds bekende ADV OKA AT. Hotel „ZGMERZORG'V Wed. W. L. Bittsrberg, Propriétaire. EERSTE KWALITEIT uit de Fabriek van den Heer J. DIJKMA te Groningen. Vertegenwoordiger voor Haarlem, en omstreken W. G. «J. DE WIT, Keizerstraat i. f0.45"per meter. CALOR|IFÈRES. Gebruikte Nummer- en Vaaskachels, in verschillende grootten. L. Boogaardstraat 10. degelijk, goed toebereid, alles prima kwaliteit, bezorgt dagelijks aan huis in diverse prijzen. Kok en Pasteibakker, voorheen sinds 50 jaar fiarteljoris* straat, met November KENAU STRAAT 11, b.h. Kenaupark. voorheen B. THIEMAN, Koningstraat 7, b.d Markt. Groote sorteering DAMES-, HEEREN-en KINDER- Uiterst lageprijzen. Overtrekken. Repareeren. Een ware gekat stV* ▼•©f alton, ik door kugdi^e vcr- k aardbad m HJdaa, tikit hazoamde Or. Retail's Hollaadaeba uit^ava, mot 17 afk Pliji I Ghild«a. Iadac, die aaa da reTolgaa Taa nik kwaad Bjdt, soat het laaaa. Dutandea hebben bun bastol nua U daakea. Te rm- krivea Mi bot Yarlafa-Mafaato to LatprifNawaar kt Na. U, fraueo togen i—fiiiug Tam kat beèraf (oek#k Mttaefela) u to «Una bMkkaadei to HMhwd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7