Damast-Zijde 65 ct. KUNSTBLOEMEN, IS' deerd. De eerste rechter wees de vor dering af, en toen bood de graaf, om een eind aan de zaak te maken, een schikking voor *20,000 mark aan. Dit weigerde de agent en kwam m hoo- ger beroep. Hp heeft nn deze week wederom zijn proces verloren op grond dat wegens loon voor huwelyksmake- laardy ueen vordering kan worden ingesteld. Keizer Frans Jozef heeft de artseD, ziekenzusters en verpleegsters, die de pestlijders verpleegd hebben, onder scheidingen verleend. Dr. Max Meyer en di. Ghon ontvingen het gouden kruis van verdienste. De vjjf nonnen en de verpleegster Hochegger, die Barisch verpleegden, ontvingen de Elisabeth-medaille, de orde na den dood zijner gemalin door den keizer Studeerende vrouwen in Zwitserland. In verband met het optreden van een dame, dr. Tumarkin, als privaat docent in de philosophie aandehooge school te Zurich, is we! merkwaardig wat der Bund mededeelt over het stu deeren van vrouwen aan de Zwitser- «che universiteiten: Reeds in 1865 stelde de Zürchor hoogescbool de inschrijving en in 1867 het promoveeren voor dames open, en langzamerhand volgden Bern, Neuf- chatel, Bazel en zelfs Freiburg ('alleen voor de pkilosopbische faculteit) dit voorbeeld. Vrouwen hebben sedert overal in bet land dezelfde rechten als mannen op studie eu uitoefening van beroepen en zelfs het recht om een leerstoel te bekleeden. De universi teiten bleveu aan dat beginsel trouw, niettegenstaande heftige bestrijding, ook van professoren. Een der gewel digste opposanten, prof. Waldeyer, heeft later, in een openlijke rede, eerlijk verklaard van zyn vroe gere meening bekeerd te zijnhy was nu overtuigd, dat mon vrouwen do mogelijkheid om te studeeren niet mocht onthouden, boewei by baar in doorsnee ook niet zoo begaafd daar voor (speciaal voor de studie in de medicijnen) achtte als mannen. Het procent van de vrouwelijke studenten is betrekkelijk zeer boog, vooral om dat, speciaal aan de Duitseheunivei- siteiten te Zurich en Bern, maar ook te Geneve uit alle werelddeeleo en in 't bijzonder uit Rusland de vrou wen toestroomeu. Het aantal vrouwe lijke studenten is constant tien per cent van dat der mannelijke. In de jaren 1893, 1893—'94, en 1894, waren er aan de Zwitsersche universiteiten te zamen resp. de volgende aantallen vrouwelijke studenten in de verschil lende vakkenrechten 7, 5,6 (vreem delingen 5, 4, 6); geneeskunde 195, •204. i75 (vreemdelingen 182,193, 163); philosophie 121, 126. 93 (vreemdelin gen 96, 104, 74). Het totaal aantal vrouwelijke studenten en toehoorders was in die jaren: 420, 599 en 451. De resultaten van de studie door vrouwen waren langeu tyd gemiddeld minder gunstig omdat een groot aan tal uit Rusland gevluchte jonge vrou wen zich alleen maar lieten inschrij ven om zich by haar regeering te kunnen legitiraeeren, niet om werke lijk te studeeren. Generaal Greely, de chef van den Amerikaanschen signaaldienst, deelt mede dat twee van zijn ambtenaren eeu systeem ontdekt hebben, waar door het mogelyk wordt 3000 woorden per minuut over te seinen. Als dat waar is, zou de telegraphie een ver- bazenden stap vooruit doen. Een moord. Midden in de stad Köprülü in Ma cedonië, is op klaarlichten dag een aanzienlijke Serviër, Tasje-its ge naamd, vermoord. De moordenaars waren Bulgaren, en tot dusver zyn, in verband met het feit, al negen mannen van die nationaliteit, alle aaDzieolyke heeren, in hechtenis ge nomen. Pest. De pest te Bombay neemt nog ge stadig af. Het laatste weekrapport vermeldt 96 sterfgevallen tegen 116 in het voorlaatste. In de districten van het presidentschap Bombay stierven echter bijna vijfduizend lijders. Ook iu den staat Mysore neemt de ziekte toe; te Bengalore werden vierhonderd sterfgevallen aan pest aangegeven. Nederland en China. INGEZONDEN MEDEDEE LENDEN. 30 cents per regel. Eerste Nïederlandsche Fabriek van Anegang No. 8. Speciaal Magazijn voor Bloemen-Fournituren. Groote sorteering. Zeer billijke prijzen. Uitvoerige Prijscouranten gratis. In de jongste aflevering der Consulai re Verslagen komt het verslag voor over 1897 van den consul der Nederlanden to Shanghai, den heer E D. van Walree. De consul schrijft onder meer Als een heuglijk feit moge hier in de eerste plaats de oprichting van twee nieuwe Hollandsche firma's te Shanghai worden vermeld. Deze vestigingen wet tigen dc hoop, dat de Nederlandsche uitvoer hier meer dan tot dusver tot zijn recht zal komen. Mogen enkele on- zor artikelen reeds hun wegherwaarts hebben gevonden, omdat zij werkelijk do voorkeur verdienen boven het bui- tenlandsch fabrikaat, er begint nu ook kans te ontstaan voor die artikelen, wel ke wij even goed, maai* niet beter dan het buitenland kunnen voortbrengen. Evenals alle andere kooplieden zullen de onze het liefst de producten van het igen vaderland trachten af te zetten. Het oogenblik is daarom gunstig voor allen, die een ccncurreerend artikel kun nen leveren, waarvoor hier vraag be staat. Men koude echter wel in het oog, dat de mededinging in China even sterk als waar ook ter wereld, en dat er daarom van buitengewone winsten geen sprake meer kan zijn. De kooplustige Chinees vindt honderd vreemde firma's voor een, die bereid zijn zijn orders voor een kleine remuneratie uit te voet-en. Hij is gehecht aan zijn oude leveran ciers en merken, en gaat alleen over tot proefnemingen met nieuwe, indien hij r voldoende voordeel in ziet. Een nieuw merk moge in ieder opzicht verkieselijk zijn, het zal altijd veel tijd en overreding kosten, de voorliefde van den Chinees voor het oude bekende te overwinnen. Daartegenover staat, dat, zoodra een merk eenmaal goed is ingevoerd, men v-rij zeker is dat het niet zoo gemakke lijk zal worden verdrongen, en dat men dus alle kans heeft de genomen moeite beloond te zien. Men houda voorts in het oog, dat een kleine afwijking van de gewone af metingen, verpakking of etiketteering een artikel zoo goed als onverkoopbaar kan maken. Wie naai- China wenscht te leveren, dient er dan ook op to reke nen, dat het gebiedend noodzakelijk is de aanwijzingen van zijn correspondent bot in de kleinste bijzonderheden te vol gen. Is men niet bereid hieraan alle aandacht te wijden, dan is het onbegon nen werk naar China te willeu expor teeren. Zeer wenschelijk is het ook, dat men zich aanvankelijk met kleine winst tevreden stelt, daar dit de invoering van het merk bevordert. Valt het artikel in den smaak, heeft het zich vasten voet verworven, dan kan de prijs zachtjes aan in de hoogte worden gezet. Zoowel in Nederland als in China zijn zij mot den vinger aan te wijzen dei landgenooten, die een praetische kennis bezitten van den handel dezer streken. Op onaangename wijze heeft het onbe vredigende onzer positie bier te lande de aandacht van het publiek getrokken toen bleek, dat er geen Nederlandsche firma's waren, aan wie de agentuur voor den verkoop der Langkatpetroleum en die voor de lijn der Paketvaartmaat- schappij Icon worden opgedragen. On dernemende mannen hebben sedert in do leemte voorzien en verdienen ge steund te worden door allen, die leun nen medewerken tot verhooging van den Nedeiiandschen naam en den Neder- landschen invloed in China. Het is een zware taak zich een weg te banen te mid den der concurrentie van tal van oude gevestigde firma's, maar waar zij met voldoende geschiktheid en kennis wordt ondernomen, met ijver aangepakt en met volharding voortgezet, bestaat er alle kans succes te verwachten. Wie thans agenturen in China te vergeven heeft, behoeft zich niet meer tot den vreemdeling te wenden. Voor de ontwikkeling onzer betrekkingen met het verre Oosten is samenwerking van alle belanghebbenden van het meeste gewicht. Een gelukkige omstandigheid is het verder, dat langzamerhand enkoio dege lijke jongelieden een toekomst in China komen zoeken. Ik schrijf het alleen toe aan onbekendheid met de toestanden dat dit nog niet meer gescliiedt. Velen stellen zich China voor als een woest, onbeschaafd en onveilig land, waar men niet dan ten koste van de grootste ont beringen kan leven. In werkelijkheid behoeft men zich op de hoofdplaatsen bijna niets van de Europeesche geriefet- lijkheden te ontzeggen, en geniet men daarnevens enkele voordeeion als men lang niet overal in Europa vindt. Om slechts iets te noemen, is de posi tie van den kantoorbediende hier maat schappelijk en gewoonlijk ook geldelijk veel beter dan in Nederland; wie op een goed kantoor geplaatst is en zich fatsoenlijk gedraagt, heeft toegang tot alle kringen. Desniettemin verkiezen de meesten uit hokvastheid op een klein salaris zonder vooruitzichten thuis te blijven werken. De Nederlander is beter kolonist dan hij zelf weet. 0%-er het algemeen verlaat hij ongaarne het vaderland zelfs voor de eigen koloniën is het niet altijd ge makkelijk geschikte krachten te vinden. In een nieuw land geplaatst, gevoelt hij zich in het begin gewoonlijk verre van behaaglijk. Maar dat duurt niet lang spoedig weet hij het heimwee te over winnen en de goede zijden der nieuwe omgeving te waardeeren, ja, het is geen zeldzaamheid, dat hij na eenige jaren het verblijf in den vreemde verkiest. Wie de kans heeft een goede betrek king in China te krijgen, moge er daar om niet te veel tegen opzien zich her waarts te begeven. Komt men behoorlijk beslagen op het ijs, kent men zijn vak, is men goed op de hoogte van de moderne talen., dan bestaat hier onge twijfeld nog gelegenheid te over vooruit te komen. In den handel is het. nog altijd moge lijk geld te verdienen, al wordt het ook moeilijker fortuin te maken. De groot industrie is eerst in haar kindsheid en zal nog lange jaren vreemde deskundi gen noodig hebben. In het stoomboot- verkeer langs de kust en op de rivieren zullen Westersche officiereu vooreerst niet ontbeerd kunnen worden. Spoorweg aanleg, rivierverbetering en mij nou t- ginning openen nieuwe velden voor de werkzaamheid van den ingenieur. Stadsnieuwe Het Röntgen-Instituut. Dr. H. A. J. Yalkema Blouw schrijft in het „Album der Natuur" (Eerste afle vering van 1899) over het Haarlemsche intgen-Instituut- Sedert het bekend worden der Rönfc- gen-stralen heeft de belangwekkende werking op lichtend scherm en gevoe lige broomzilverplaat toepassing gevon den in industrie en geneeskunde, en wel op zóó groote schaal, dat terwijl vroeger Rulimkorff-klossen, en niet anders dim van betrekkelijk geringe vonklengte, al leen geleverd werden aan de natuurkun dige laboratoria en kabinetten, men te genwoordig in het buitenland in de fa brieken van physische instrumenten aan den arbeid is om aan de groote vraag geregeld te voldoen. Een gunstig gevolg der vele bestellin gen is het streven der fabrikanten om in verband mot- de concurrentie liet fa brikaat te verbeteren. Er worden klos sen geleverd, die zelfs vonken ter lengte van een meter geven en voorzien zijn van interruptoren, die in deugdelijkheid en in gelijkmatige werking den kwikin- terruptor van Foucault in do schaduw stellen. Eon groot aantal catalogi en p rij scour an ten stellen alle belangheb benden in staat uit een groote keuze de benoodigdkeden aan te schaffen, die noo dig zijn, om de werking der X-stralen op het lichtende scherm cn op de gevoe lige plaat toe te passen, om zoogenaamd te radioscopecren en te radiographeeren. Bij het eerste proces maakt men gebruik van een geëncadreerde kartonplaat, die aan den eenen kant bestreken is met kleefstof, waarin bariumplatinecyanuur in fijn verdeelden toestand voorkomt, die dus bedekt is met de scheikundige verbinding, die door hare verlichtende werking onder den invloed van X-stra<- leu de oorzaak geweest is van de be langrijke ontdekking in December 1895 door prof. Röntgen gedaan. De lichtende kartons worden, even als de gevoelige broomzilverplaten, die bij het tweede proces onontbeerlijk zijn. in verschillen de afmetingen in den handel gebracht. Omdat een geneeskundige, om iets te noemen, een geheele borstkas op het scherm moet kunnen bestudceren, is het aan te bevelen een zóó groot gevoe lig karton te nemen, dat 't een lichaams deel van een volwassen persoon volko men kan bedekken. Een goed lichtend scherm heeft on der ue werking der stralen een helder lichtgeele fluoresceeren.de tint, waarop daaropvallende grauwe en donkere schar duwen duidelijk van elkaar te onder scheiden zijn. Voor de radiographic van een borstkas, om bij hetzelfde voorbeeld te blijven, heeft men een gevoelige plaat van 30 bij 40 cM. of een van 40 bij 50 cM. noodig. Na een beschrijving gegeven te heb ben van de inrichting van het Haar- leansch instituut, kiest dr. Valkema Blouw een paar gevallen uit de proeven die daar genomen zijn. Eene vernauwing van den slokdarm in de nabijheid' van de maagklep ver hinderde het doorgaan van vast voedseL Om te onderzoeken of een klein voor werpje de. plaats zou kunnen pas liet de medicus den patient zich oefenen in het naar binnen brengen van een zilveren kogeltje met een middellijn van vier mM. Het kogeltje was bevestigd aan een draad, die lang genoeg was om bij het inslikken steeds buiten de mond holte uit te steken. Na het kogeltje in geslikt te hebben werd de patient achter het lichtende scherm geplaatst. Uit het schaduwbeeld kon niet alleen de plaats, waar het kogeltje in den slokdarm zich bevond, gezien maar ook de afstand der vernauwing tot de maagklep getaxeerd worden. Door het trekken aan een koord je kon de beweging in den slokdarm gevolgd worden. In de tweede plaats wil ik mededee- len, dat een patient met gebroken been in het Instituut werd binnen gebracht en dat de churirg zich niet alleen van de plaats der breuk met het lichtende scherm overtuigde, maar ook het gehee le proces der zetting uitvoerde, terwijl steeds het been, zich achter het scherm bevindende, in schaduwbeeld daarop zichtbaar bleef, zoodat na afloop de ze kerheid van eene nauwkeurige zetting kon worden geconstateerd. Ik wil hier aan toevoegen dat dit geval niet op zichzelf staat, maai- door soortgelijke bij verschillende skeletbreuken gevolgd is. Stilzwijgend ga ik de gevallen voorbij, waarbij in handen, voeten, armen en been en van patiënten zich ondoordring bare voorwerpen, als kogeltjes en stukjes metaal of glas, bevonden, omdat deze voor den experimentator de minst moeilijke zijn. Dat in zulke gevallen de geneesheer de radioscopie en de radiographic niet missen kan, kan als een feit beschouwd worden." Aanbesteding. Vanwege het. Ministerie van Wa terstaat, Haodel en Nyverheid werd heden aan het gebonw van het Pro vinciaal bestaar alhier aanbesteed: le Het driejarig onderhoud van het jaagpad langs het Zuider- en langs een gedeelte van het Noorder Spaarne in de provincie Noordbolland, gedu rende de jaren 1899, 1900 en 1901. Raming f 450 per jaar. Van ue 5 hiervoor ingekomen in- schryvingsbiljetten was dat van J. H. Daudey te Haarlem het laagst voor f389 per jaar. 23 Het driejarig onderhond der Hel- dersche Zeewering, behoorende tot de Riikszeewerken in Noordholland. Raming f 7635 per jaar. Van de 13 biervoor ingekomen bil jetten was dat van G. D. v. Doorn lo Haarlem het laagst voor f 6567 per jaar. 3e Het driejarig onderhoud der dui nen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noordholland, gedu rende de jaren 1899—1891, behoo rende tot de Rykszeewerken in de provincie Noordholland, in 3 perceelen. Raming per jaar le perceel f 6575. 2e 1001'0. 3e 9000. Voor het lste perceel kwamen 6 biljetten in waarvan dat van A. Bos te Helder het laagst voor f5369 per jaar. Voor het 2de perceel 7 biljetten waarvan dat van J. Oldenburg te Ber- >n het laagst voor f 9990 per jaar. Voor het 3de perceel 5 biljetten waarvan bet laagst dat van J. Olden burg te Bergen voor f8990 per jaar. De heer C- van der Hurk, alhier komt als no. 1 voor op de voordrach ten voor hoofd der school te Noord- wjjkerbout (Zilk) en Rjj p wetering de heer R. de Boer. alhier, op laatst genoemde voordracht als no. 2. De heer C. F. Krohn, concierge ter gemeente secretarie van Haar- lemmerliede c. a. alhier en buiten gewoon veldwachter dier gemeente, is benoemd tot veldwachter aldaar en zulks in de plaats van den algemeen bekenden J. B. Lynkamp, die met pensioen den dienst verlaat. Het beroep naar de Gereformeerde kerk to Rockenga is aangenomen door den heer A. J. Mulder, candidaat hier ter stede. Voor het acte-examen, teekenen l.o. zyn te Amsterdam geslaagd de Lieeren J. Akema en B. Kraal, beiden alhier. Het Museum van Kunst nyverheid alhier werd gedurende de maand October bezocht door 637 personen. a fc£ g a° OH O I r-> GOS I £h£H I t 153 i I 3? I 1 l_ I 1 ee:p? 3 o P< W* p O 'B N V o o R R J 1 1 V. 1 1 oo -ti r- J J l 1 O co ^5 UI M CS O CO IN CO 00 =0 o WH OTCO «I? 7~> i© 27 CO cs <-3 I - O 1897 7769.82' 1980.83' 646.88 10387.04 88838.97 0 1 CO os CS H». R R R o ico P g o oi ÖOQ sa §- H P. G emeentebegrooting. B. en W. antwoorden uitvoerig op de opmerkingen en vragen der afdeelin- gen omtrent de gemeente-begrooting. Het college begint met te becijferen, dat voor 1899 f 73000 aan belasting meer moet worden opgebracht dan voor 1899, maar voor 1898 is door de beken de misrekening f 31.152 minder gelie ven dan to voren, terwijl juist f 8743.02 meer had moeten worden geheven. Bo vendien heeft voor 1898 de gemeente f 50.000 aan zichzelve geleend, zoodat de toestand veel ongunstiger schijnt, dan die werkelijk is. Er is geen reden om aan te nemen, dat- de belasting spoedig van beteekenis beneden het nu voorgestelde cijfer zal dalen. B. en W. achten evenwel niet ge- wenscht, daarom do weinige verhooging van posten uit te stellen. Blijven die allo achterwege, dan zal f 9.635.984 minder opgebracht moeten worden, of wel een vermindering van 11/100. Wat de ambtenaren dei- secretarie betreft, zij mogen de slachtoffers niet worden van het feit, dat de verhoogin gen in hunne instructie niet, zooals bij do onderwijzers zijn vermeld. De post opmaken der bevolkingsre gisters stellen B. en W. voor, te vermin deren van f 120Q tot f 300. B. en W. volharden bij liet crediet van f 250 voor boeken voor de secretarie. De voorgestelde verhooging voor don commissaris van politie motiveeren B. en W. met een beroep op Arnhem, Lei den, Utrecht en Groningen, waar liet tractement van dezen ambtenaar hoo- ger is, dan hier. De overige verhoogingen van het politie-personeel handhaven B. en W.. verklaren het aantal inspecteurs en adjunct-inspecteurs niet te kunnen verminderen en refereeren zich omtrent do aanstelling van acht nieuwe agen ten aan de prudentie van den Raad. De zaak van liet Gasthuis zal binnen kort opnieuw bij den Raad aanhangig worden gemaakt. Voor 1899 is zoowel de gemeente als de heer Kriens gebonden aan het be staande contract. B. en W. achten ongewenscht, de af lossing van f 10.000 niet te doen ge schieden. Met de Comm. v. Fin. meenen B. en W., dat de opcenten op het personeel niet moeten worden verhoogd. Nota is genomen van de opmerking van de Comm. v. Fin., dat de hondenbelasting van jaar tot jaar achteruitgaat. Het College ontraadt evenwel een belasting op do publieke vermakelijkheden, we gens de moeielijkheden der heffing en de vermoedelijk geringe opbrengst. Meerdere leges te heffen overweegt het College, evenals de verpachting van aan plakborden en liet heffen eener vergoe ding van stationneerende rijtuigen. B. en W. volharden bij hun voorstel omtrent aanstelling van meer personeel aan de waterleiding, daar hierin door ijdelijke assistentie niet kan worden voorzien. Het batig saldo kan wegens de vele nieuwe aansluitingen f 2910.50 l.ecger worden geraamd. Dit zijn de belangrijkste opmerkingen in de memorie van antwoord. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van Donderdag 3 November 1898. De Rechtbank deed heden uitspraak op het requisitoir van den Officier van Justitie inzake Dirk Oosthuizep. de moordenaar van vrouw Muntjewerf te Hobrede, eu overwoog dat het rapport der deskundigen aan alle vereischten voldoet, waarom zy geen nieuw onderzoek noodig achte. De Officier zal nu a.s. Donderdag zijn requisitoir houden. De verdediger kon zien hiermede vereeuigen. G. Eyking had op 13 October uit een weiland van den landbouwer P. V. van Schie, te Haarlemmerliede eu Spaarnwoude een koe ontvreemd en was met dit dier naar Leidon ge- loopen, alwaar by het aan getuige P. Molenaar had verkocht. Beklaagde bekende volmondig, toonde veel be rouw en zeide dat hjj uit armoede tot deze daad was gekomen. Reeds ge durende eenige maanden had hy geen werk. Dan zwierf hy bier dan weder daar. Voor het geld had hy zich voedsel en de noodige kleedingstukken aangeschaft. Daar het feit door de getuigen nog werd bevestigd, achtte het O. M. het wettig eu overtuigend bowys voldoende geleverd en daar diefstal uit eene weide, zwaar gestraft moet worden, requireerde Z.E.A. eene gevangenisstraf voor den tyd van 1 jaar en 6 maanden. De officier van Justitie bracht hierbij tevens een woord van hulde aan de Haarlemsche politie en ie 't bijzonder aan den rechercheur Ver kerk voor zyn betoonden ijver, waar aan bet te danken is, dat beklaagde zoo spoedig werd opgespoord. Als verdediger trad op Mr. van Menrs. In zyn pleidooi zette spreker uiteen hoe beklaagde zich by het weiland van van Scbie had te slapen gelegd, hoe toen plotseling de gedachte by hem was opgekomen, een koe weg te nemen, om te trachten door verkoop zoodoende in zyn onderhond te kunnen voorzien. Verder zeide pleiter, dat men hier niet te doen had met een verstokten misdadiger, maar met een ongelnkkigen man, die aan een plot seling opgekomen slechte ingeving gevolg had gegeven, waarom pleiter dan ook tot een veel geringere straf concludeerde. Uitspraak over 8 dagen. Zools onze lezers zich wel zul len herinneren, hadden op 10 Oct. des avonds te half tien twee perso nen J. A. Wolper en C. J. A. van Wijngaarden, nit de gang van café Brinkmann een rijwiel, toebehoorende aan den lieer H. Ph. Loots, ontvreemd. Dienzelfden avond zyn zij toen nog ingerekend. Voor dit feit hadden zij zich heden te verantwoorden. Beai. Wolper beweerde, dat zy de fiets in de gang hadden zien staan en tegen elkander gezegd, die konden wy wel eens medenemen naar Am sterdam om te leeren fietsen. Bekl. van Wijngaarden zeide dat dit onjuist was. Wolper had het plan geopperd, terwijl hy zelfs nog tegen hem gezegd had. Jan, doe dat niet, laat het rij wiel staan. Deze had het toch medegenomen, waarop van Wijngaarden, zooals hy mededeelde, was weggeloopen. Uit het verhoor der getuigen bleek evenwel, dat beide Deklaagden in de gang waren gewent en toen Wol per met den trapper van de Sets aan de dear was blijven haken, had van Wijn gaarden hem geholpen door de dear open te duwen. Daarby- had laatst genoemde den gebeeleo weg loopen fluiten (waarschijnlijk een afgesproken teeken.) Desnbs. officier 7an Justitie, zyn requisitoir nemende, hep de zaak nog eens in zyn geheel Da, Hoe zjj by bonne arrestatie beweerden niet by elkander te hooren, hoewel zy in rt bezit waren van opeenvolgends spoor kaartjes, en eerst toen getuigen v. d- Steur en Mnlder waren geroepen, door de mand vielen. Van Wijngaar den verklaarde toen wal hetzelfde als heden voor de rechtbank, maar deze verwering vond het O. M. toch niet aannemelijk. Beiden waren zy uit Amsterdam gekomen, beiden wa ren zy in het café gekomen en beiden hadden zij het gelijktijdig verlaten. Daarby bleek uit het verhoor der getuigen voldoende dat van Wijn gaarden zyn medebeklaagde had ge holpen, zoodat aan hun diefstal door twee personen en in vereenigiog ge pleegd moest worden ten laste gelegd, en daar Wol per reeds verschillende malen wegens diefstal veroordeeld is, werd ditmaal een zware straf en wel 3 jaar gevangenisstraf voor hem ge- eischt. ZEA. requireerde voor van Wijn gaarden, die een beter verleden had, 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Vorstman beval den eersten beklaagde in de clementie der Rechtbank aan, eu vroeg voor van Wyugaarden vrijspraak, daar het be wijs niet was geleverd, dat deze dief stal had willen plegen. Uitspraak over S dagen. H. A. Stiphout eQ H. Th. Vermaas, twee jongens van omstreeks 17 jaar, schijnen "een paar ware booswichten te zyn. Zy leven in hoofdzaak van roof en diefstal. Eerstgenoemde is reeds negenmaal, laatstgenoemde reeds zeven maal voor verschillende dief stallen veroordeeld. Nu weder hadden zy zich te verantwoorden terzake van diefstal van timmergereedschap,, ge pleegd op 18 Sept., ten nadcele van A. Mulders. Beklaagden bekenden volmondig. Tegen ieder werd 1 jaar gevangenisstraf geëischt. M. Jacobs en P. A. G. Boogaard (niet verschenen), twee jongens van 10 jaar, zyn ook een paar deugnieten. Op 17 Sept. hadden zjj van eenige woningen, toebehoorende aan de maat schappij tot verbetering van huisves ting voor onvermogenden, lood ont vreemd dit voor eenige centen verkocht en deze versnoept. Daar uit het ge tuigenverhoor bleek, dat beklaagden slecht bekend staan, steeds katto- kwaad uitvoeren, eu door hunne ouders worden verwaarloosd, werd voor ieder opzending naar een Rijksopvoedingsge sticht tot hun 18e jaar gevorderd. G. Bonekamp te IJmuiden, schynt een vreemd persoon te zyn. Zonder eenige aanleiding had hij den heer S. C. L. Reygersberg aldaar, uitge scholden voor sujet, boef, dief, schurk etc. Beklaagde beweerde zich niets me8r van het geval te kunnen herin neren. Evenwel moet de oorzaak ge zocht worden in een bericht indertijd in de Telegraaf geplaatst betreffende een moedwillige vernieling van een roeiboot, toebehoorende aan den heer Gaano di Majo, in welk bericht, waar van zjj den heerReygersberg als schrij ver verdachten, het woord sujet was gebezigd. Uit het getuigenverhoor bleek evenwel, dat beklaagde boven genoemde uitdrukkingen heeft gebe zigd. Het O. M. vorderde f25 hoete subs. 10 dagen hechtenis. Stukken van den Gemeente raad. De aannemer van den bouw der groote sluis te Spaarndam, A. de Groot Czn. beschrijft in oen adres aan den Raad, dat hij door allerlei tegenspoed en rampen groote iinancieele schade by dat werk geleden heeft. Het verzoekt den Raad, hem daarvoor zoo niet ge heel, dan toch ten deele, te vrijwaren. Voorstel van de Comm. voorde pensioenen om aan de weduwe van den overleden beltwerber bjj de rei niging H. vau Markenstein, een gra tificatie te verleenen van f 50; aan den brugwachter A. J. Scboos een pen- sioeo van f 167.06 per jaar en aan de weduwe J. Schouten—Ursum nog voor 3 jaar een onderstand van f3.— 's weeks. De telefoonkabels welke men bezig is te leggen, zjjn niet voor den Inter com manalen maar voor den stedeljjken Telefoondienst bestemd. Heden is alhier in ééne der zalen, van Felix-Favore gearriveerd Prinses Adriana, eene der kleinste vrouwen, der wereld. In 1876 werd zy te Snoek geboren. Haar ouders waren van. middelmatige lengte. Van al haar broers en zusters, was zjj de eenige die door haar dwergachtige gestalte de aandacht trok. De indruk, dien zjj op ons maakte, was niet ongunstig. Zy beweegt zich gemakkelijk, schynt vrooljjk van natuur te zyn en beant woordt in zuiver Hollandsch alle vra gen tot haar gericht. Daarby spreekt, zjj vloeiend Fransch, Dnitsch en een weinig Engelsch. In tegenstelling met vele anderei alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneberg-Zijde van 35 ct tot f H,6ö p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz,). TkitiaafTiiHA v Ar* of11 A.^ Rnl^M/ln O Damastzijde Zijden Bastkleederen, p. robe Foulard-Zijde bedrukt 65 ct.14,65 f8,65—42,75 65 ct.3,35 Balzijde Grenadine-Zyde Bengaline-Zijde 35 ct—14,65 65 9,35 d f 1,206.45 per meter. Zijden Armfires, Monopols, Cristalliqnes, Moire antique, Duchesse Prineesse, Moscovite, Mar- eeUines, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco en vrij van invoerrechten in o* a nr* nr T» 7m j i. i hub*. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. tot f 14,65 p. Meteren Br ocaat-Zy de - uit mijn eigen Fabrieken Zijde.Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. HofllWail&iir).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3