Chapeilerie du Sport. Kinderhoeden en Mutsen, Heerenhoeden, SPORTPETTEN enz.. Ed. MEUWSEN, Bene aanvaring. Woensdagmiddag heeft ter hoogte vau de Oode Plantage te Rotterdam een aanvaring plaats gehad tnsschen H. M. kanonneerboot Havikdienst doende als opleidingsschip voor machi nisten, en de sleepboot Fiat Voluntas. De Havik werd zoo ernstig beschadigd, dat zy om zinken te voorkomen om boog moest worden gezet. Donderdagmorgen is de Havik met een stoombootje van den havendienst langs zjjde naar het droge dok te end-Charlois gesleept Vooruit aan ■tuorboord, heeft deze oorlogsbodem tengevolge der aanvaring op de water lijn een vrij groot gat. Den heelen nacht is men bezig geweest om dit te stoppen. Ook ae sleepboot Fiat Voluntas heeft belangrijke averij vóór aan stuurboord, doch boven de water lijn. Toen de aanvaring plaats had voer de sleepboot, met een sloep ach ter zich, stroomafwaarts, terwijl de Havik van boven kwam om de haven binnen te stoomen, ter bereiking van baar ligplaats. Door den storm uit het Z.W. is het Monnikendammer gat bijna geheel droog geloopen, zoodat het verkeer met Marken gestremd is. Wanneer de wind naar het N.W. omslaat, is er een zeer hoog tjj te wachten. Gemeen. Uit Diuxperlo wordt aan de „A- C." gemeld Een gemeene aardigheid werd Maan dag door een werkman van de ijzer gieterij te Isselborg uitgehaald. De arbeider A. Luimes van hier lag te slapen. Hiervan maakte de ander ge bruik hem petroleum over zijn klee- ren te gieten en deze met een lucifer aan te steken. De held en verschil lende personen, die deze grap aller aardigst vonden, maakten zich nit de voeten. L. werd deerlijk aan zijn borst verbrand en moest onder hevige pijnen huiswaarts keeren naar Dinx- perlo. De politie is met deze zaak bekend. Brongas. In den put van de Nortonpump bij de stoomzuivelfabriek te Haskerdy- ken (Fr.) is brongas ontdekt, dat bij het aansteken een helder licht gat. Br zullen pogingen aangewend wor den om dit gas dienstbaar te maken aan de verlichting der zuivelfaqriek. de godsdienstoefeningen bij te wonen, tenzij door ouders of voogden het tegendeel wordt gewenscht. De Synode grondt haar verzoek op de omstandigheid, dat het kerkbezoek sedert de afschaffing van de verplich ting daartoe door militairen nagenoeg tot nul is gereduceerd. Alvorens een beslissing in een of andere richting te nemen, vraagt de minister van oorlog daaromtreut het oordeel van de autoriteiten der landmacht. Spart en Na langen tijd niets bijzonders van Cordang geboord te hebben, wordt nu gemeld dat hij besloten heeft in het begin van het volgende jaar te New- York een match tegen Tom Linton te houden. Uit de rechtszaal. Verdediger„Kan de getaige eens nauwkeurig meedeelen, wat er voor gevallen is?" Getuige„Zeker. Hy zei, dat hij my vijf gulden zou geven als ik niets van hem zei." Verdediger: Hy zei toch niet, hij zou je vyf gulden geven Getuige„Ja, dat zei by precies zoo." Verdediger: „Hij kau toch niet ge zegd hebben „hy", hy sprak toch in den eersten persoon." Getuige„Neen ik was de eerste persoon die sprak." Verdediger„Maar hy kan toch niet in den derden persoon gesproken hebben?" Getuige„Er was geen derde per soon, wy wareu maar met ons betden." Rechter: „Getuige, luister eens. Hij heeft toch niet gezegd: hy zal je vyf gulden geveu. Hy zal gezegd hebben ik zal je vyf gulden gev n." Getuige„Neen, edelachtbare, van u zei hy niets." Rechter„Ga dan maar zitten." RECHTSZAKEN. Een zakkenroller. Gedurende de inhuldigingsfeesten had een leger van bnitenlandsche zak kenrollers en hunne bandlangers ons land tot arbeidsveld gekozen, inzon derheid de groote stations van de H j IJ. 8. M. tosscben Rozendaalen Am- sterdam. Vele reizigers werden de dape van deze vingervlugge lieden, i waarvan er wel verscheiden gearre- jsteerd werden, doch de meeste wegens onvoldoende aanwijzingen door de (politie over de grenzen werden ge- 'zet. Een der handlangers werd evenwel I op heeterdaad betraft, met name J. IB. Melis, 59 jaar oud, tapper te Schaar beek by Brussel, die den 30en Aug. op bet perron van het Centraal-Sta- tion te Rotterdam een of meer onbe kend gebleven personen behulpzaam was. Beklaagde erkende Daar Rotterdam te zyn gekomen met het doel om „zak ken te rollen". Een der metgezellen, bekend onder den naam van „Le grand Paal", lmd de portefeuille op het per ron ontrold aan den heer L. R. H. Dobbelmann, sigarenfabrikant te Rot terdam. De heer Dobbelmann verklaarde dat hy in een coupé wilde stijgen toen hy plotseling voelde grijpen aan de binnenzijde van zyn jas; onmid dellijk daarop vermiste bij een por tefeuille inhoudende f400 aan bank papier. Omziende zag bij twee per sonen, waarvan een iets wegwierp toen hy door den heer Dobbelmann gegrepen werd. Op her. perron werd de portefeuille in ongeschonden staat gevonden. Het O. M., bij monde van mr. Mazel, qualificeerde het misdrijf als mede plichtigheid en meende een voorbeel dige straf te moeten eiscben om ande ren af te schrikken hier te komen zakkenrollen, wanneer in Nederland feest gevierd wordt. Volgens liet O. M. bevonden zich te Amsterdam tijdens de feesten circa 400 zakkenrollers. Conform het vonnis der Amster- damsche-rechtbank, die den zakken roller Wilson dezer dagen tot 3 jaar veroordeelde, vroeg het O M. voor dezen een gelijke straf, De verdediger mr. E. S. Hollander achtte in geenen deele bewezen dat bekl. zich aan medeplichtigheid had schuldig gemaakt en concludeerde tot vrijspraak. Leiterem en Kun«* Rembrandt-tent oonstelling. Gedurende de drie kwartjesdagen is de Rembrandttentoonstelling bezocht door by de 7900 personen. Heden is nog aan do leden der commissie met hunDe dames gelegenheid gegeven de stukken voor het laatste te be zichtigen. Leger en Vloot. In een adres aan den minister van oorlog heeft de Synode van de Ned. Herv. kerk de wenschelykheid betoogd van het in bet leven roepen van een bepaling, waarbjj aan minderjarige jongelieden uit den militairen stand de verplichting wordt opgelegd desZon- Albert Peel, de Amerikaan, die des nachts in de Kal verstraat te Amster dam werd gesnapt, terwijl hy bezig was by een juwelier de luiken af te lichten, werd Donderdag door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Leo Miloen voor de rechtbank. De beruchte Leo Miloen, werkman te Eeccloo, België, stond Donderdag voor het Haagsche Gerechtshof terecht als appellant van twee vonnissen der Middelburgsche Rechtbank. By het eerste van die vonnissen was hy tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van ongeveer 85 kippen en 5 hanen nit. een gesloten hok op een erf te IJzendyke; by het tweede was hem twee maanden ge vangenisstraf opgelegd ter zake van opzettelijke beschadiging van een deur en een deurpost en van een ijzeren krib in eene cel ia het Huis van Bewaring te Middelburg. In beide zaken ontkende bskl. het hem ten laste gelegde, doch het Openb. Ministerie eischte niettemin bevesti ging van de beide vonnissen, wat den diefstal betreft, bovendien met be paling dat de preventieve hechtenis niet in mindering zal komen. Mr. P. Droogleever Fortnyn, in de eerstvermelde zaak als toegevoegd verdediger optredende, concludeerde te dien aanzien tot vrijspraak of ver mindering van straf. INGEZONDEN MEDSDEE- LLNGEN. 30 conts per regel. Wederom ontvangen een groote keuze in D a in e s lioe d en. Haute Nouveauté'8 in voor den Winter. Nieuwste modellen 21, Anegang- 21. |Pargolowo„ nabij Petersburg een jong meisje ontdekt, toehoorderes by de cursussen voor hooger onderwijs voor vrouwen, dat een der werkzaamste leden van bet omwentelingsgezind comité was. Men wist haar tot bekentenis te brengen en nu werden te Petersburg, Jaroslaw en Krementschug geheime drukkerijen ontdekt en overal werden arrestatiën verricht. Niet minder dan 400 personen werden te Petersburg gevangen genomen. De minister van Biunenlandsche Zaken leidt persoonlijk de onderzoe king en zoodra de Czaar naar Peters burg teruggekeerd is, zal iiem uit voerig verslag gedaan worden. Gemsitgd tPfieuws. Dreyfus op hot Duivelseiland. De heer JeaD Hess heeft zyn mede- deeiingen omtrent het leven van Dreyfus met een laatste artikel be sloten. Daarin zegt hy o. m. dat te Martinique zich een dame op het schip, waarmede hij voer, inscheepte, die hem mededeelde, dat zy, overtuigd van Dreyfas' onschuld en door Zola's brieven aangespoord, zich naar het Duivelseiland begaf om den banneling te gaan troosten. Toen Hess haar mededeelde dat zij niet op het eiland zou worden toege laten, deelde zy mede, dat zy theo- sophe was en langs theosophisehen weg zich met Dreyfus in verbinding zon stellen. Toen het schip dan ook het Duivelseiland passeerde en al de andere passagiers hun kijkers op het eiland riehtten, was zy in gebed ver zonken. In travesti. Te Londen is in een Skandinavisch zeemanshuis een zestienjarig Arneri- kaansch meisje ontdekt, dat de reis van Amerika naar Londen ais scheeps jongen had medegemaakt. Zy was dienstmeisje geweest by de vrouw van een kapitein ter zee, had toen veel reisbeschrijvingen gelezen en had zoo u verlangen naar avonturen gekregeD, dat zy zich in maunenkleederen stak ea zich als scheepsjongen liet aan werven. Nu haar daad bekend is geworden, heeft zy van eenige directeuren van specialiteitengezelschappen te New- York het aanbod ontvangen om tegen hoog honorarium bij hen op te treilen om matrozen-dansen te vertoonen Een opzienbarende diefstal is te Weis- bach by Reichenhal gepleegd.Op zeke ren morgen bemerkte de kosier dat de kerkklok niet meer tikte. Hy ging zien wat er aan haperde en vond geen klok; het uurwerk was klaarblijkelijk gestolen. Hoe het mogelijk is geweest dat de dieven het zware werk onbe merkt hebben weggehaald, is een raad sel. Zy hebben enkel de gewichten en den slinger laten hangen. Een complot in Rusland. De Russische politie heeft verschei dene arrestaties gedaan. Te Kiew, Moskou eu Nischny-Nowgorod moeten de gevangenissen vol zyn, van meest jongelieden, verdacht van medewer king aan een revolutionnair complot. Onder de gevau^enen zyn vele jonge onderwijzeressen van de volksschool. Het centrum van de beweging was te Lodz in Polen. Daar ook te Pe tersburg revolutionDaire vlugschriften door de politie werden ontdekt, wer den 30 beambten speciaal met het nagaan van de leiders der beweging belast. Het was moeilyk eenig zeker spoor te ontdekken, daar onder de gevan gen genomeuen geen enkele verrader werd aangetroffen. Eindelijk werd te De reis van Keizer Wilhelm. De Keizer en de Keizerin zullen tengevolge van de reeds gemelde be korting vaD bet reisprogram, reeds den I2den November vau Syrië uit de thuisreis ondernemen. Woensdag hebben de Keizer en de Keizerin de moskee van Omar be zocht zy werden daarin rondgeleid door den gouverneur-generaal van Syrië. Daarna bracht de Keizer een bezoek aan de rooinscii- en grieksch- katbolieke patriarchen; beiden out- vingen hem aan den ingang van hunne j woningen, omringd door hun lagere (geestelijken. Later ontving do Keizer den Fracschen consul en ten slotte een deputatie van joden, die een album aanboden met fotografieën van de joodsche landbouwkolonies in Pale stina. Keizer Wilhelm en zijne gemalin hebben te Jeruzalem ook een bezoek gebracht aan het graf van David, een van de grootste Mohammedaansche heiligdommen, dat nog door geen en kelen „ougeloovige" was betreden. De Sultan had uitdrukkelijk bevel gege ven om bet aan den Keizer te laten zien. De imam hield een toespraak, waarin hy dit in herinnering bracht en er aan toevoegde, dat voor den Duitschen Keizer, een vriend des Sultans, alle mohammedaansche hei ligdommen open stonden. De tegemoet komende houding van den Sultan wordt te Jeruzalem druk besproken. Terwijl de genoodigde vertegen woordigers van Duitsche on vreemde kerkbesturen zich erover beklagen, dat men hen op een oude Engeische stoomboot onder Eugelsche vlag, de Midnight Sun, heeft vervoerd, zyn de Engeische correspondenten, die d n Duitschen Keizer in Palestina vergezellen, verontwaardigd over de behandeling, die de journalisten van de Turksche autoriteiten ondervonden hebben. „De onwaardige bejegening van vele kanteD, aldus wordt aan Reuter's bureau via Port, Said gemeld, die het Britsche gezelschap heeft on dervonden, zooals omverduweu dooi de soldaten, bedreigingen met de sabel en het dreigement van een afdeeling cavalerie om op den correspondent van de Times te schieten, zou onver meld zyn gebleven, als men ons van daag (28 Oct.) niet had verboden om het keizerlijke gevolg op den straat weg te vergezellen, tengevolge waar van wy gedwongen waren een extra trein te nemen, otn bijtijds voor den intocht van den Keizer binnen Jeru zalem aan te komen. Ook het officiease telegramnieaws- agentschap heeft weer Pech gehad. Het schijnt dat de officieels stukken en toespraken, die in Jeruzalem zyn voorgelezen, uit voorzichtigheid reeds te Berljjn wareu opgesteld, zoodat ze eigenlijk heelemaal niet overgeseind behoefden te orden. Zoodoende is dan ook de Weensche Arbeiter-Zei- tung, het boofdorgaau van de Oosteu- rijksche sociaal-democraten, door een onbescheidene iu staat gesteld, de oorkonde voor de inwijding van de Yerlosserskerk te Jeruzalem reeds Maandag openbaar te maken, terwijl hot bureau van Wolff deze eerst in den nacht van Maandag op Dinsdag aan de kranten heeft gestuurd. De sociaal-democratisch e krant schreef er boven Keizer Wilhelm zal vandaag te Jeruzalem de volgende redevoering uitspreken. Dit was echter slechts in zooverre juist dat het niet de tekst van de rede maar van de oorkonde was, al vertoonde deze overigens veel overeenkomst met de eerste. Om de veiligheid van den Duitschen keizer zooveel mogelyk te verzekeren, had de Tarksche regeering de vol gende maatregelen genomen Italianen werden in alle havens niet toegelaten, zelfs niet wanneer het Italiaaosche Consulaat zich voor hen verantwoor delijk stelde. Italianen, die sinds lang te Beirut woonden en de stad voor eenige dagen verlaten hadden, werden by hun terugkomst niet weder toege-1 laten. Telegrammen bleven zes dagen teConstantinopel liggen, om eventueele complotten te voorkomen. Zy mochten slechts in 't Fransch opgesteld zyn. In 't binnenland was de bewaking buitengewoon scherp. Wie zonder teskerch op reis werd aangetroffen,' ging naar de gevangenis. De Bndapester sneltrein is by Sze- pes-Szombat ontspoord. Men verzekert dat vele reizigers zijn gedood en ge wond, maar nadere berichten daarom trent zyn nog niet ontvangen. Eene misdaad Voor de Strafkamer te Frankfurt a'M. is een rechtzaak behandeld, die doet vragen of de rechters daar wel licht met hun tyd geen raad weten. Een wedawe ging met haar kinderen het graf van baar man te Heddern- beim bezoeken. Haar zoontje, vijfjaar oad, nam van een nabyzynd graf een ruikertje vergeet-my-nietjes weg en legde dat, zonder dat de moeder het wist, op liet graf van zijn vader. Later vertelde het. kind zijn moeder wat hy gedaan had en de moeder begaf zich niet naar het graf terng om den „dief stal" van haar zoontje weder goed te maken. De zaak werd bij het kantonge recht aanhangig gemaakt, doch deze ak de wedawe vrij. De officier van justitie ging echter in appèl en de Strafkamer Veroordeelde by de tweede behandeling de weduwe na een be raadslaging van één uur tot één dag gevangenisstraf wegens heling. Gevaren van electrische ge leidingen. De door professor Weber teZürich genomen proeven betreffende al of niet gevaar opleverende electrische stroo men, hebben de oude opvatting, welke zelfs in vakkringen algemeeu ver spreid was, dat een wisselstroomspan- mng van 100 volts in het geheel niet gevaarlijk zyn zou hevig geschokt. Uit de physiologische werking van den wisselstroom op zyn eigen per soon, stelt deze geleerde vast, dat „het aanvatten van twee wisselstroom geleidingen met beide handen, indien zy droog zijn, eerst dan gevaar ople veren kan, zoodra het verschil in span ning tusscben deze geleidingen meer dan 100 volts bedraagt." Volgens het Electrische Zeitschrift is de juistheid dezer stelling inmid dels door de ondervinding bevestigd, daar in een en dezelfde fabriek binnen den tijd van 16 maanden vier personen bet slachtoffer werden. In drie dezer gevallen was de spanning niet hooger dan 115 volts, in het vierde mogelyk 230, doch waarschijnlijk ook slechts 115 volts. De geheele inrichting was door een kundig vakman aangelegd en als veilig voor het g-bruik toege laten en toch zyn die ongelukken in die inrichting voorgekomen. Het eerste geval deed zich voor bij een booglamp, welke in de buiten lucht aan een houten mast opgehan gen was. De lamp hing aan een staal draad en kon met een windas met ijzeren handvat voor reinigingsdoel einden e. d. omlaag gelaten worden. De staaldraad was van de lamp ge ïsoleerd, had das, zoolang alles in orde was, geen spanning. Voor het overige had de lampenknecht de waar schuwing ontvangen, de lampen nooit anders te bedienen, dan staande op een isoleerbankje hetwelk hij op zyn ronde steeds moest medenemen. Het bankje had by wel medegenomen, doch terwyl hy op den grond en nog wei blootvoets stond, togen den mast geleund. Ongetwijfeld had de man vroeger ook reeds op deze wijze de lampen bediend en alles was goed gegaan, oindat de staaldraad geïsoleerd i was; op den dag van het ongeluk had hy echter in elk geval de lamp 1 met geweld te hoog getrokken zoodat (hy met de bovenste kangrol in aan raking kwam, daardoor kreeg de staaldraad, de windas en handvat een I stroom van 115 volts spanning naar de aarde, welke doodelyk bleek ie i zyn. In het tweede geval greep een werkman moedwillig naar een voorbij I het venster voerende draaistroomge- j leidingin bet derde had een aanra- king plaats, niet met den draad zelf, maar met een ijzeren buis, waarin twee geïsoleerde draden eener licht- geleiding. Door verschuiving van de aan elkander rakende bniseinden was de isoleenng doorgesleten ea de bnis zelf met den draad in contact geko men de op deze wyze aan de buis medegedeelde spanning bewees even eens doodelyk te zyn. In het vierde geval vond men den ongelukkige op den rug liggen, ter wijl hy in de eene hand een uitgegane hanglamp hield en de geleidingsdraad over zyn borst lag. Werklieden, die hem van don draad zochten te be vrijden, ontvingen slagen. Ook hier was de spanning slechts 115 volts. Bijzonder opmerkelijk was het, dat volgens verklaring van den directeur, hy zelf evenals ook zjjn ingenieurs, de geleidingen herhaaldelijk hadden aangeraakt zonder zich te kwetsen en zonder bijzonder hevige slagen te hebben ontvangen. Er bestaat dos een verschil in de physiologische werking op de beamb ten en werklieden eener fabriek. Dit verschil verklaart zich mogelyk door de wyze waarop strcomgel eidende deelen aangevat worden en door de verscheidenheid in de kleeding der personen. Al naarmate mee de geloidiDg in de verwachting een slag te ontvangen, zeer voorzichtig en licht aanraakt, of dat men haar vast omvat houdt, zal de uitwerking reeds verschillend zyn. In de drie eerste gevallen hadden de verongelukten vast aangevat; nog gewichtiger moet de kleeding en de toestand van de huid dor personen zyn. Zooals bekend is, vormt de over gangsweerstand op de huid, iiet groot ste gedeelte van den gezamenlijken weerstand van het menscholyk lichaam. Het is aan le nemen dat de weerstand verminderd wordt door op onthoud in natte en dikwyls met dampen of stoom gevulde ruimten, zoomede dat de werklieden in de bo ven aangehaalde gevallen geen droge laarzen of schoenen droegen, maar hetzy blootsvoets gingen of klompen aan hadden, welke zeer vochtig en derhalve geleidend moesten wordeD. Die werklieden hadden dus meer of minder goede aansluiting met de aarde en waren daarom aau grooter gevaar blootgesteld dan een beambte is, die met droge schoenen en dan nog slechts gedurende korten tyd vochtige ruim ten bezoekt. Verlichtingsiurichtingen met een spanningsverschil van moer dan 100 volts zyn tegenwoordig reeds overal te vinden do Berlynsche straatver lichting heeft b.v. 110 volts. De uitslag van de proeven van prof. Weber en de daarmede in ver band staande feitelijke ervaring, zul len nu wei bij geen enkelen lezer den indruk verwekken, alsof by op een onverwacht gevaar opmerkzaam wordt gemaakt ieder niet-electrisch ont wikkelde, heeft, gewoonlijk voor een stroomgöleiding en heilige vrees en zal haar dienovereenkomstig slechts tot op een behoorlijken afstand nade ren maar gevaar kan hot best ver meden worden, als men het in alle bijzonderheden Kent. Eigenaars en oprichters van electrische inrichtingen en werken zullen daarom nog veel zorgvuldiger dan t.ot nogtoe hebben te waken dat zich voor niemand eenig gevaar kan voordoen. {De Ingenieur.) In 1897 brachten de „paris mutuels" in Frankrijk 214 millioen frs. op. Dsarvau werd 2 pCl. geheven voor liefdadigheidsinstellingen. Eigenaardig. Als een kenmerk van de verhou- diugen aan het Wurtembergscbe Hof deelt men de menus mede van het bij gelegenheid der jongste hoffeesten ge houden dejeuner der Kon. familie eu van do gelijktijdige maarschalkstafcl. Terwyl op dea Koninklijken disoh bouillon, gebakken tongen, kool met worstjes en gebakken gans de hoofd schotels waren en goede, maar geen bijzondere wyneu werden geschonken, begon de maarschalkstafel met oesters, had men er Windsorsoep. forellen, reevleesch, champiguous, faisantcn, versche kreeft ananas-ijs enz. een eu ander overgoten met Sauterne Chateau Mouton Rothschild 1893. Markobrun- ner Auslese 1862 etc. Schandalen. Voor ceuigen tijd hebben in Enge land de onthullingen uit do. groote we reld te Londen bij gelegenheid van het Wio bevond zich meer in de kamer, behalve hij eu die beweginglooze vrouw in het bed? Toch om zich heen en in alle hoeken der kamer, voelend dat er nog iemand aanwezig was, die hij niet zien kon. Zijn eerste gedachte om nl. water in de kom te schenken gaf hij op en zette do kan weer op zijn vorige plaats. Hoe dwaas van hem om dat te willen doen Na nog eens om zich heen te hebben gezien doopte hij den zakdoek in de kan, totdat liij zijn hand nat voelde worden. Hoe frisch en koel was het wa ter Hij zou straks een bad nemen Koud water was het beste middel om do zenuwen weer tot bedaren te brengen. Hij haalde den zakdoek omhoog, heel voorzichtig, toch viel er een druppel af. nog één, en nog een Het geluid verschrikte hem. Plotseling zag hij naar het bed, waar de zwijgende gedaante lag. Had zij het gehoord Hij meende de gordijnen le zien bewegen, maar het volgende oogen- blik wierp hij die veronderstelling verro vaal rich. Zij... dat afschuwelijke schep sel, kon zich niet bewegen en (met een plotselinge beslistheid) zou zich nooit meer bewegen. Zij moest sterven De zakdoek was goed gedrenkt. Hij trad op het bed toe en boog zich over haar heen. De afschuwelijke open mond schonk hem een duivelschen moed. IIij vouwde den zakdoek in vieren Ieg- do hom over den mond en de zacht trillende neusvleugels en drukte de nat te com pres geheel naar den vorm van haar gelaal even kalm en onverstoorbaar als een onverschillig persoon zou doen, die bezig is een gipsmaskcr to maken van een hem onbekend lijk. Een oogenblik een vreeselijk cogen- blik volgdo en toen sloeg zij met het hoofd heen en weer. Darkliam, sloeg met een doodsbleek gelaat haar dood strijd gade, maar hield den zakdoek toch voor den neus on mond gedrukt. De strijd duurde maar heel kort toen was het gedaan. Daar lag zij nu vaal bleek, met den zakdoek nog op 't gelaat. je had de oogen geopend, die hem nu akelig strak aanzagen. Maai- haai' ademhaling had opgehou den Zij was dood. Hij stond haar langen tijd gade te slaan het kwam hem ten minste lang voor. Hij had den zakdoek losgelaten, maar zo bedekte neg haar neus en mond, zoodat alleen haar glazige, starende oogen zichtbaar waren. Zij stonden wijd open en schenen hem aan te zien. Hij wondde zich een weinig van haar af, maar ze bleven steeds op hem gericht. Plotseling kwam de gedachte: zouden zij mij altijd zoo vervolgen, hem vrees aanjagen. Maar hij lachte liardop. Hij legde zijn hand op de oogleden en sloot ze haastig. Zijn eigen lach liad hem verschrikt. Hij hield zijn adem in en tegen de bed stede geleund, luisterde hij scherp. Niet het minste gedruisch hoorde hij in het huis en ook niet in de kamer. Zij liaalde geen adem meer, alles was voorbij. Die twee doktoren hadden dan i toch gelijk gehad. Het levensvuur in J haar was zoo gering, dat herstel onmo-j gelijk was. Als liij slechts geduld had gehad, zou zij ook zonder zijn hulp ge- stjprven zijn. HOOFDSTUK XIII. Alles was voorbijHij was vrijHij viel tegen de bedstede aan en trachtte zich te herstellen en zijn gezicht in een treurigen plooi te trekken. Nu was hij bevrijd van dat schepsel, dat daar in bed lag en dat meer dan twintig jaar rijn vrouw was geweest. De vreemde opgewondenheid, die zich van hem had meester gemaakt, vermin derde allengs. Hij zag op de klok er was juist een uur verstreken sinds... Toen vestigde hij rijn oogen op het ge laat van rijn vrouw en zag, welk een kalme uitdrukking er over verspreid lag. Er was niets bijzonders aan haar te zien geen bewijs van een dood strijd. Hij verzekerde zicli zelf, dat zij er heel natuurlijk uitzag en legde de dekens hier en daar terecht. Daarop belde hij, na eerst den natten zakdoek in den binnenzak van zijn jas te heb ben gestokennu hoorde liij de ver pleegsters komen, toen ging de deur open en traden zij met angstige gezich ten binnen. Hij vertelde hun het treu rige nieuws. ,,Ik schijn even ingedom meld te zijn," zeide hij en liet er met gebroken stem op volgen, „en in dat oogenblik is zij ontslapen." Zijn manier van doen was zóó natuur lijk, dat allen er van onder den indruk kwamen behalve de verpleegster, die li ij een paar uur geleden weg had gezon den met het gezegde, dat hij zelf bij de patiento zou blijven. Zij zeide later dat hij er uitzag alsof zijn hart gebroken was, maar toch zóó kalm de kalmte der wanhoop waarschijnlijk. Zij traden met hem op 't bed toe en bogen zich over dq beweginglooze figuur heen. Zij ademde niet meer, het gelaat zag bleek en droeg die strenge, lijdelijke uitdrukking welke men zoo dikwijls bij dooden waarneemt en te kennen geeft dat zij nog veel zouden weten te vertel len als zij slechts konden spreken. Darkliam legde zelf haar handen... O zoo teedc-rineen. De tranen welden in de oogen van de verpleegster op. Hoo lief liad hij haar gehaden toch wat was zij leelijk 1 ..Ga heen," zeide hij met gebroken stem. „ik zal bij haar waken." Zij hoorden uem de deur achter hen op slot doen en voelden medelijden met den diepbedroefden echtgenoot, die zoon somberen nacht tegemoet ging. Hij luisterde scherp naar het geluid der zich verwijderende voetstappen en opende toen zachtjes de deur, die naar een aangrenzende kamer leidde. Het was een soort kleedkamer, waar zijn vrouw allerlei rommel in borg. Het was er ongezellig, maar ruim, zoodat, als men zoo ver mogelijk van de deur verwijderd zat, men het gevoel kreeg of het bed met den doode zich op grooten afstand bevond. Hij streek met vaste hand een lucifer af en een gevoel van bewondering voor zichzelf vervulde rijn hart toen hij zag, dat die liand niet beefde. Daarop ontstak hij een kaars, die hij op den grond achter een belachelijk gl oo ien koffer plaatste, zcodat men van bui ten het licht niet kon waarnemen. Hij zat daar nu in afwachting van den morgen, die aan zou breken. Heb zou niet lang meer durenHij zette zicli op een kist en begon zijn plannen te regelen. Niemand zou hem ooit van liaar dood kunnen beschuldigen. Zij was reeds ver heen geweest, dat zijn daad geen spoor liad achtergelaten. Haar ge laat droeg een kalme en rustige uitdruk king en in elk geval kon hij de woorden van Bland en Dillwyn aanhalen. Daar enboven, waarom zou men hem verden ken Wie zou het doen Wat hem zelf betrof hij kon zeker van zich zelf zijn. Hij .ief zijn hand op en zag dat ze niet in 't minst trilde, Wat had hij ptr slot van rekening ook gedaan Hij leundo met het hoofd tegen een kleerkast. Zijn oogen vielen dicht. Hoe helder kon hij denken van avond... do kaars verspreidde een schemerachtig schijnsel en voor liij het zelf wist waa hij ingeslapen.... (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2