FH. SMIT Haarlem's Dagblad K"1> j Het pestrapport over de week die 12 November eindigde, wijst op een geringe toeneming der ziekte in de stad Bombay en een sterke uitbreiding in het district Dscharwar, waar meer dan 2200 pestlijders overleden. Ook buiten de stad Bombay, in het gelijknamige presidentschap ls ae toestaüd belang rijk verergerd. In de districten van Madras werden 40 ziekte-gevallen aangegeven, in Bangalore neemt de ziekte toe. Bovendien is de ziekte naar een paar binnenlandsche provin ciën, naar Centraal-Indië en naar Prajpubana overgedragen. digd. De Saai, ren zeer laat werk (166*), hangt naast zyn Simeon van een 80 jaar vroeger. D. RECHTSZAKEN. Zware straf. De Hooge Raad heeft voor een nienwe behandeling naar het Hof te Arnhem verwezen de zaak van een 14-jarigen kantoorbediende te Zeist, die, wegens diefstal van een dubbel tje en vier centen, op het kantoor der gasfabriek aldaar, door de recht bank te Utrecht en het Hof te Am sterdam, tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld werd. kra Masanga" en station Uitkijk i reeds gelegd en de telephoon op Bakra MasaDga aangebracht. Verder wordt door een ploeg van omstreeks 30 man met eenige mili- i tairen gearbeid aan het leggen van i de grondleiding tusschen Bakra Ma- •sanga en de Kasabaholokreek, terw\jl i voor de boveogrondsche leiding die deze kreek met Paramaribo zal ver binden, de palen reeds gezet zijn, zoodat binnen een week of vier de verbinding tusschen Paramaribo en Uitkijk tot stand kan komen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Spiegelmaker. Vergulder. Plaathaudelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLEM. Koloniën. Nederlandsch West-Indië. Tot zelfs van verschillende placers komen klachten in over toenemende overlast van Fransche déportés. Van nit het placer Hermina werd naar de stad geschreven met verzoek geweren op te zenden, daar zich op het placer 15 vluchtelingen bevonden, die om eten vroegen en welken men uit mede lijden eenig werk gegeven had, doch vaD wie men vreesde, dat zij wellicht aanleiding tot ongeregeldheden zouden worden. Het wil ons voorkomen, zegt „Onze West", dat de vrees voor die Fran sche vluchtelingen zoo nu en dan wel wat overdreven is (wij doelen hier niet in het minst op placer Hermina, doch hebben het oog op het alge meen). Men vergete niet, dat het eigenbelang der vluchtelingen mede brengt, dat zij zich hier zoo kalm mogelijk gedragen en in de gunst trachten te komen van het pnbliek, zoodat dit hnn aan werk helpt, daar in den regel alleen die Franschen worden opgepakt, welke zonder mid del van bestaan het land atloopen. Er zijn voorbeelden vaD Franschen die hier jaren lang, zoowel op plan tages als te Paramaribo, als arbei ders of handwerkslieden tot tevreden heid hunner meesters werkzaam zijn en niemand overlast aandoen. De werkstaking te Coronie blijkt van ernstiger aard te zijn geworden dan oppervlakkig vermoed werd. Naar de „Sur." nader verneemt, wa ren de pachters van verschillende grondjes op Totners onwillig, de over eenkomst met het Gouvernement ge maakt, om elke 3 maanden drie mer ken te werken aan het oploozing- brengen van het door hen gezamen lijk bewoond perceel op Totness, na te komen. Begin October waren door den Commissaris de merken, 400 voeten grond in het vierkant, opgemeten en grenspaaltjes gesteld. De grondjesbe- woners evenwel, opgeruid door zeke ren Harry Promes, die zelf geen pach ter was, rukten de paaltjes uit den grond, sloegen de gemeenschappelijke kokerdeur stuk, zoodat het terrein onder water liep. in éen woord wei gerden hunne verplichtingen na te komen. Terstond werden evenwel door den commissaris krachtige maatregelen genomen, waartoe in de eerste plaats behoorde de gevangenneming van den opruier Harry Promes, die, toen hij een poging tot ontvluchting deed, in boeien geklonken werd, en per „A.1- bina" naar Paramaribo opgezonden, waar hQ heden aankwam en terstond j in de gevangenis te Fort Zeelandia werd opgesloten. Dank zy deze maatregelen, schijnt het, dat thans de rust spoedig her steld zal zyn. Door velen is het werk hervat. Verspreide berichten. De zoo lang geuite wensch van telepboouverbiuding tusschen Parama ribo en bet Saramacca-diatrikt zal binnenkort verwezenlijkt worden. De verbindiogskabel tnsschen „Ba- Gemengd Nieuws. Eene vergiftigingszaak. Er wordt in de Belgische hoofd stad met bedekte woorden gesproken over een vergiftigingszaak, tengevolge van het afsterven, met 6 maanden tussehenruimte, van twee broers nit de hooge handelswereld, en wel, naar ;t schijnt, in zeer geheimzinnige om standigheden. Geen enkele der 3 ge- neesheereD die de gestorvenen ver zorgden, hebben de oorzaak kunnen bepalen van den bijna plotse ingen dood dezer twee personen. Het parket heeft een opgraving bevolen. De zaak-Dreyfus. Een nota van Havas meldt: Het Hof van cassatie, totnogtoe van oordeel dat er geen wijziging moest worden gebracht in de straf welke Dreyfns ondergaat, heeft thans ter kennis van den minister van koloniën gebracht, dat het een beschikking heeft genomen, waarbij het Hof be slist, dat Dreyfns langs telegrafischen weg in kennis zal worden gesteld met de ontvankelykverklaring van het re- visie-verzoek en zal worden uitgenoo- digd om zyn verdedigingsmiddelen in te dienen. De minister van koloniën heefteen telegram ontvangen, behelzende dat Dreyfus zich in goeden gezondheids toestand bevindt. De vragen die aan Dreyfus zullen worden gesteld, worden tot hem ge richt langs den gewonen wegeven zoo de dossiers welke op die vragen betrekking hebben. De anti-revisionisten te Parijs ver spreiden over het geheele land groote plakkaten met do portretten der vijf laatste ministers van oorlog en de verklaring„Dreyfus is een verra der." De maire van Vierzon-Village die ook dergelijke plakkaten had ont vangen, heeft aan den afzender het volgende briefje gezonden „De veldwachters van de gemeente VierzonVillage hebben mij gemeld, dat zij plakkaten hebben ontvangen, getiteld: „Dreyfus is een verrader." „Ik heb de eer u te melden dat ik hun het aanplakken van dit idiote stuk heb verboden en dat ik u de rest terugzend. Zelfs in het Zuiden begiüt de waar heid door te dringen. Men heeft de bewuste aanplakbiljetten gecommen- teerd door er o. a. bij te schrijven „Voor echt erkend; (get. kolonel Henry.") Zooals te begrijpen is, lieeft het be- •icht, dat Dreyfus omtrent de revisie zal worden ingelicht, groote voldoening geschonken aan de aanhangers van Dreyfnsniet alleen ter wille van Drey fns zelf, op wien dit bericht enonnen indruk zal maken, maar ook omdat het Hof van Cassatie dit bevel heeft uitge vaardigd onmiddellijk na het. verhoor der 5 laatste ministers van oorlog. Deze vijf heeren zijn allen tegen de revisie en achten Dreyfus beslist) (schuldigzij hebben zonder eenig voorbehoud zonder vrees voor het doen uitlekken van staats geheimen hunne verklaringen kunnen afleggen en tóch doet het Hof van Cas satie nu een stap, die Dreyfus de hoop op eene herziening van het vonnis moet doen koesteren. De Fransche regeering heeft bevolen dat Dreyfus onmiddellijk zal worden in gelicht, overeenkomstig het bevel van het Hof. De „Temps" acht het. waarschijnlijk dat men niet tot 9 December, den gewo nen datum van vertrek van de mailboot naar Guyana, zal wachten om Dreyfns de stukkeu met de vragen, waarop hij zal moeten antwoorden, over te brengen. I Mr. Mornard zou zich in betrekking hebben gesteld met den minister van koloniën, om na te gaan in hoever raadslieden met den banneling overleg I zouden kunnen plegen, en thans een welwillend oor hebben gevonden. Ook in de Fransche Kamer is Dins dag 1'affaire weer ter sprake geko men. De afgevaardigde Antide Boyer stel de voor, dat de wet op de contradictoire instructie ook van toepassing zou wor den verklaard op de militaire recht spraak. Hij verzocht dat in het bijzon- der dit voorstel zou worden toegepast op kolonel Picquart, „die vervolgd wordt voor feiten die als valsch zijn erkend." De minister van oorlog, de heer De Freycinet, zeide, dat de militaire wet niet toelaat dat de beschuldigde in ge meenschap staat met zijn verdediger, maar de minister keurt deze gestreng heid niet goed en neemt het voorstel aan. Het voorstel-Boyer werd daarop naar het bureau verzonden. De nota van Havas betreffende de kennisgeving aan Dreyfus van de ont vankelijkheid van het verzoek om re visie. bracht in de Kamer een levendige ontroering teweeg. De antisemietische afgevaardigde La- zies wilde de Regeering interpelleeren over haar houdin~ ten opzichte van de bevelen van het Hof van Cassatie. De minister-president Dupuy verklaarde I deze interpellatie niet te kunnen aan vaarden niettemin zal de heer Lazies Donderdag interpelleeren. bureau id Hampshireen overhandigde de dienstdoende telegraphiste een te legram, dat hy pas geschreven had. De dame scheen echter ic een slechten luim te verkeoreD, want nadat zy het telegram gelezen had, gaf zy het den afzender terug met de woorden„U moet uw naam er onder zetten." „Maar dat heb ik gedaan," ant woordde de hertog, dien de dame niet kende. „Mijnheer, ik verzoek n geen grap pen te maken, Norfolk is de naam van een graafschap. U kunt evenwel laten, uw naam er onder te schryven maar dan wordt het niet verzonden." De hertog boog, ging naar de les senaar en kwam even daarna met een ander telegram terug, dat bij de dame overhandigde met de woorden Dezen keer, juffrouw, is het een ambtstelegram, dat ik dus niet be talen zal. Ik verzoek U bet oogen- blikkelyk te verzenden. Zoodra had de telegraphiste het niet gelezen, of ze verbleekte van schrik. Het lnidde namelijk als volgt„Het bestuur der posterijen te Londen. De dame die tegenwoordig in het telegraafkantoor te Harwood dienst doet, behandelt bet pnbliek zeer onbeschaamd. Zy moet spoedig ontslagen worden. De post meester-generaal." "Weeoen en klagen mocht niet batende postmeester bleef onverbiddelijk eischen, dat het telegram zou verzonden wordeD. Spaansche troepen te Puerto Prin cipe en Nuevitas (op Cuba) een mui terij uitgebroken. De soldaten ver langden uitbetaling der achterstallige soldy voor de inscheping naar Spanje, i De muiters hebben zich met beloften "aten paaien. De strafkamer van het Hof van Cassatie ging Dinsdag niet voort met het onderzoek aangaande de herzie ning. In stryd met sommige bladen, die berichten dat het onderzoek dien dag zou afloopen. meent Reuter te weten dat bet hof nog andere getui gen zal hooren in een latere zitting. De instructie in de zaak Picquart zou Dinsdag afloopen. Het rapport van Tavernier is dien dag aan den militairen gouverneur van Parijs Zur- linden toegezonden, en deze zal waar schijnlijk over drie of vier dagen zijn beschikking openbaar maken. Tussclien Vorsten. De Voss. Ztg. deelt in extenso het gedenkschrift van den graaf-regent Von Lippe—Detmold aan den Duit- schen Keizer mede. In dit gedenk schrift wordt het geschil tusschen den Regent en den Keizer van den grond af uiteongezet. Men zal zich herinneren dat het geschil loopt over dö eerebewyzen van het Lippische garnizoen aan de famiiie van den Regent. Deze had in overleg met den bevelvoerenden generaal bepaald, dat aan zyn familie vorstelijke eer zou wordon bewezen, maar later werd door dien generaal zonder den Graaf daarin te kennen tegenbevel gegeven. Hierover beklaagde zich de" Regent bij den Keizer in een schrijven dat in zeer eerbiedige bewoordingen is gesteld en waarin hy verklaarde, dat ïy zich niet verzet zou hebben tegen de intrekking der verordening omtrent de eerebewyzen, als de generaal hem zulks verzocht had. De Keizer beantwoordde dit schrij ven met het volgende, reeds voor een deel bekende telegram „Uw brief ontvangen. Bevelen van den commandeerenden generaal uit gevaardigd in overleg met my. Den Regent wat den Regent toekomt, meer niets. Overigens verzoek ik U eens voor altijd den toon waarop gij hebt goedgevonden aan my te schrij ven, te laten varen. W. R." De Yoss. Ztg. betreurt het in een bespreking van het gedenkschrift dat dit antwoord door den KeLer is ge zonden en niet door de grondwettig verantwoordelijke Regeering: „Datis de groote zegen der ministerieele ver antwoordelijkheid dat zy de persoon van den heerscher boven alle politieke uitlatingen verheft en aan de critiek onttrekt. Een regeering kan er niet genoeg op bedacht zijn de onverant woordelijkheid, en de onschendbaar heid van den heerscher door te voeren, opdat misgrepen in de zaak of den vorm nooit den drager der kroon maar j enkel aan zyn verantwoordelijke last-1 gevers worden geweten. Wanneer deze j grondstelling niet algemeen wordt; doorgevoerd, moet de monarchie be nadeeld en ten slotte de bouw van het Rijk geschokt worden." Een 80-jarige student. Op de collegebanken aan de Uni- jversiteit te Weenen zit geregeld een I tachtigjarige. Hij heet dr. Heinemann en volgt al eenige jaren met groote 'aandacht de lessen van twee hoog- leeraren in de geneeskunde. ai Ie§ •en Iüb 2ïaar-§ va ©niKïre-^ Sawa «dessen. fi Vegetariërs in Berlijn. Een onbeleefde telegraphiste. De postmeester-generaal vau Enge land, de hertog van Norfolk, kwam eenige dagen geleden op een teleg raaf- Een kwart eeuw geleden werd te Berlijn het eerste eethuis voor vege tariërs ingevoerd. Thans zijn er meer dan 20 zulke gelegenheden. Hot aan tal aanhangers is dan ook al tot 15,000 gestegen, daaronder velen die, door onthouding van vleesch, van maag ziekten en jicht genezen zyn. In die eethuizen heeft men de keus tusschen een zeer lange reeks van spijzen. Als men op de spijskaart ook „coteletten" en „lapjes" vermeld ziet, is daaronder geen contrabande te verstaan, maar nabootsingen, vooral vau champignons bereid. Bier is verkrijgbaar, maar de vergetariërs gebruikou het niet omdat er alcohol in voorkomt en drinken liever bessenwijn. Ook de gewone koftie en thee, eveneens chocolade,wor den, als schadelijk voor de zenuwen, door de meesten verworpen. Ter ver vanging drinkt men Kneipp-koftie en een aftreksel van gedroogde aardbei- of braambeibladeren. Een der vegetarische eethuizen, waar men zeer goedkoop kan mid dagmalen, wordt in de laatste helft der maand steeds veel drukk6r be zocht dan in de eerste, vooral door studenten; om wel te begrijpen rede nen. Wy viuden vermeld dat een der dienstmeisjes vroeger by een slager in betrekking was en toen byna niet anders dao vleescb te eten kreeg. Nu eet zij bijna niet anders dan planten- kost en is blijkbaar even gezond als voorheen. Een deel der vegetariërs te Berlijn maar niet velen vermijden zelfs ,11e dierlijk voedsel, dus ook meik, eieren, boter en kaas. Nog geringer zyn ,de leden der uiterste richting die enkel voedsel gebruiken zooals de natuur het oplevert, das zonder toebereiding. Zjj leven vooral van vruchten en gebruiken graan enkel als rauwe korrels. Op een half uur afstand van Ber lijn is een uitgestrekte boomgaard door de vegetariërs gesticht dien zij Eden genoemd hebben en waar men tal van lekkernijen kan verkrijgen, waarby koken en bakkeD volstrekt niet is uitgesloten. Muiterij. Luidens berichten uit Amerikaan- sche bron is onder 7000 man geregelde Pest. Pooltochten met een ballon. Hoewel het nu zoo goed als zeker is, dat men Andrée en zyn metge zellen nooit terug zal zieD, schijnt men op den grondslag van zyn plan tot het bereiken van de Noordpool voort te willen bouwen. Prof. Charles E. Hite, van de universiteit van Pennsylvanië heeft, naar de bladen melden, daartoe een vliegmachine be dacht, beslaande uit een zeer licht raam. 3 meter lang en 2 meter breed, door 23 holle metalen stangen gevormd, dat een machine van 15 p.k. draagt welke slechts 25 K.G. zou wedren en die met drie vierde van de hoeveel heid brandstof, door andere machines van dezelfde kracht vereischt, toe komt. De machine brengt groote raderen in beweging. Het geheel wordt getorst door een ballon in sigaarvorm, of liever door twee in elkaar sluitende ballons. De proeven met dezen toestel zyn gunstig uitgevallen, zegt men. We moeten maar afwachten. De kolom van Volta. In 1899 zal te Como, de geboorte plaats van graaf Alessandro Volta, een internationale electrische tentoon stelling worden gehouden ter viering van de eerste samenstelling van de naar hem genoemde kolom, nu hon derd jaar geleden. Er zal tevens een congres gehouden worden van perso nen, die in de wetenschap en de prac- tijk zich met de electriciteit bezig houden. De uitvinder der schrijf machine. Wijlen G. W. U. Yost, de bekende uitvinder van de schrijfmachine, placht aan zyn kennissen te vertellen, dat hy het succes van zijn werken toe schreef aan het voortdurend aanhou den op een punt, dat hy wilde hebben net zoolang totdat hij gehoor kreeg. Toen hij nog jong was eD op weg naar Washington, zoo vertelde Yost, kwam hy te Chicago en merkte dat al zyn geld op was. Hy b9gon dade lijk werk te zoeken en giDg allereerst naar een groote ijzersmelterij, waar hij vroeg naar den meesterknecht. To6d men hem dien gewezen had, ging Yost naar hem toe en zeide: „Mijnheer, ik kom bij u om te wer ken en vraag u beleefd mij te zeggen waar ik mede beginnen moet." „We hebben geen nieuwe werklui noodig," zeide de meesterknecht kortaf en keerde zich om. „Maar u begrijpt me niet goed," riep de jonge uitvinder. „Ik zeg u, dat ik hier kom om te werkea. Ver tel mij na, waar ik mede beginnen moet Verwonderd keerde de meester knecht zich naar den werkzoekende. „Kyk eens, jonge man, zeide hy scherp, „ik heb je ai gezegd dat we geen werklui meer noodig hebben. Ruk nu uit." Maar waarde heer," zeide Yost met zyn lieftalligsten glimlach en op vroolijken toon, „daar spreken we heelemaal Diet over. Wat ik u zeide, was dat ik kwam om by u te werken, en daarom moet ge my maar zeggen waar ik mede beginnen moet." De manier van den jongeD man was zoo eigenaardig, dat de meesterknecht zich niet beleedigd voelen kon. Na een poosje wees by hem drie Ieren aan, die raw ijzer opstapelden en zeide kortweg: „Doe wat die drie mannen doen." Lang niet ontmoedigd, gehoorzaam de de jonge man letterlijk aan de be velen en stapelde in een uur net zot veel ijzer op als de drie oudere mat. nen te zamen. Spoedig klom Yost op en verdien: weldra genoeg om zyn reis te kanne voortzetten. „Maar 't duurde langer eer meesterknecht me liet vortrekken, da ik tjjd noodig had om hem te zegge: waar ik mede beginnen moest", zei: de uitvinder, bij het vertellen van zij geschiedenis. De reukzin der slakken. Dat elk dier in staat is op ei of andere wyze zyn voedsel te vi; den, komt sterk uit bij de slakkei Deze dieren, het zinnebeeld der lang zaamheid, zoaden moeilijk kuons vinden wat ze noodig hebben om leven, als ze alleen van 't toeval l hankelyk waren. Hun reukzin moe dienen om 't voedsel op te zoeken. Een paar slakken waren door blos men in myn woning gekomen, wai ze, nadat de bloemen verwijderd warei tamelijk radeloos rondkropen. Tok evenwel een mandje sla op den vloe der kamer gezet werd, kwam er leve en beweging. De voelers der diere begonnen levendig te werken en bin nen een kwartier waren alle slakke op weg naar de uitlokkende salads Toen ze er dicht bij waren, zette il de sla in een anderen boek der kame? en nu veranderden de huisjesdrj gers ook van richting en keerden di koppen weer naar 't lekkere maal. Op den reuk der slakkeu berus ook een m ddel om te vangeD, voon de kelderslakken. Deze zyn vaak ev« lastig als moeilijk te vernietigen. Lez men evenwel een doek met bier be vochtigd in den kelder dan krnipe; de slakken, die van alle kanten op dagen, er onder en kunnen aldn gemakkelijk gevangen worden. He beste middel ze uit kelders en tuinei te verdrijven is ougebluschte kalk Op zeer onaangename wyze raakte ik vroeger reeds bekend met de scherpt van reuk der slakken. In de ven sterbank stonden een paar potteu me; aardbeziën, die ik op een ochtenc totaal afgevreten vond. Aan een wit- tea slymstreep op den muur ondet bet raam zag ik, dat de slakken vat beneden regelrecht naar boven warec gekropen. De hoogte van 't raao boven den grond bedroeg 4 meter. Ia den volgenden nacht zette ik de potten met de treurige overblijfselen een ver dieping hooger ec kon den volgenden ochtend constateeren, dat ze ook bier, regelrecht van beneden, door de slak ken bezocht waren. Veldpost. Spoorwegongeluk. Maandagavond heeft te Parys eea hevige botsing plaats gehad tusschea twee personentreinen, waarvan cén hoofdzakelijk uit werklieden bestond. Van dezen werden 23 gewond. Door de versperring van den weg beeft de treinenloop belangrijke ver traging gekregen. De Fransche posl voor Holland kwam minstens ach! nur te laat in Amsterdam. Brand iu Dawson City. Dawson City, de voornaamste stad in de goudvelden van Kloudyke, is voor de helft door brand vernield. De brand ontstond doordat een kyvende vrouw haar tegenpartij een brandende lamp naar het hoofd wierp. Vier blok ken huizen, waarin hoofdzakelijk win kels en kantoren waren, zyn in de asch gelegd en er is geen materiaal om de wijk weer op te bouwen. De bewoners moeten in tenten een goed onderkomen zoeken. Do schade wordi op een half miliioen dollars geschal en is niet door verzekering gedekt Stormweer in Zuid-Frankrijk Over Marseille is Zondag een hef tige storm losgebroken. Volgens bel observatorium van Longchamp is van kwart over tien tot twaalf uur drie en twintig millimeter Tegengevallen de stortvloed bereikte evenwel zjjt hoogste punt tusschen twaalf en eeo uur. Io één uur viel er toen 37 milli meter regen. Na éénen werd het weer eenigszini kalmer; van toen af tot vier uur vie. er slechts 35 millimeter regen. Over den gansehen dag genomen bedroeg de boeveelheid regen 105 millimeter. Znlk een onweer is natuarlyk ver gezeld gegaan van tal van ongelukken Een huis op den boulevard Dauzat is byna geheel ingestorter haddei hierby gelukkig geeu persoonlijke ke gezichtGroote God 1 Daar lag ze op den grond met den mond open. Hij liet zijn liand zakken en stond op plotseling uitte hij een luiden angst kreet. Wat lag daar in het half duister. Wien behoorde dat gelaat met dien wit ten doek er over hoen Was zij weer teruggekeerd. Weer was het hem of hij den zakdoek op liaar mond un neus drukte on weer 7,ig hij hoe zij met den dood worstelde. En hij drukte, 011 drukte totdat het le ven uit haar gevloden was. Hij omklemde krampachtig den schoorsteenmantel en staarde op die afschuwelijke verschijning. Was zij wer kelijk teruggekomen Zou hij haar nooit kwijt raken? Zou zij hem altijd bLijven vervolgen. Zdfs - en hij werd bijna krankzinnig bij dit denkbeeld als zijn jonge bruid naast hem stond? Hij kon niet langer rustig blijven staan. Hij liet den schoorsteenmantel los un tuimelde als een bcschonkene vooruit. Terwijl hij dit deed begon er beweging in de gedaante op don grond te komen en een afschuwelijke kreet weerklonk door het vertrek. jShoo!" Het klonk als een oorlogskreet van een wilde. Darkham stond stiL Nu begreep hij allesde jongen was dien avond in de kamer geweest, liad zijn daad gezien en begrepen. Hij lachte hardop. Zijn geheim was veilig bij hem bewaard, want de jongen kon niet lezen of schrijven. Weer lachte hij, zoo blij was hij over de oplossin van het belachelijke geval. Hij moest wel heel overspannen geweest zijn om zich aan zulke dwaze ideeën over te geven. Intusschen naderde hij zijn ongeluk- kigen zoon. Dc arme jongen had buiten zittend een prachtig plan beraamd. Hij zou dien zakdoek over zijn gezicht leggen en zich zoo aan zijn vader vertoonenmisschien am zijn vader dan schrikken en hem „Shoo" teruggeven. Hij had haai- van 1 hem weggenomen. De Hemel alleen wist hoo zijn hoop weer opflikkerde. De idi oot kroop zachtjes naar binnen en legde zich op den grond met den zakdoek over neus en mond, precies zoo als hij zijn moeder had zien liggen. Het had lang geduurd voordat Darkham het in 'fc oog kreeg. Nu zijn vader op hem toetrad stond de idioot op en wierp den zakdoek weg. Ook hij trad vooruit Per slot van reke ning deed zijn vader niets en er ver scheen geen „Shoo", in spijt van zijn mooi plan. Zijn vader wilde haar niet teruggeven. Een lievige woede maakte zich van hem meester en woest zwaaide hij met de armen. Zijn geheele houding was dreigend. Hij gilde on verstaan bare klanken, maar Darkham voelde den haat, die er in doorklonk. Ook zijn hart was met haat jegens zijn jongen vervuld. Hij pakte hem beet hield hem met ijzeren vuist vast en boog zich, zwaar ademhalend, over hem heen, als weifelde hij wat te doen. Weer voelde hij den lust tot moorden in zich opkomen. Hij liet zijn eene hand los en pakte den jongen bij de keel vaster klemde zich zijn hand. Maar een paar seconden daarna voel de hij zich teruggeslingerd en viel tegen den muur. Zijn hoofd bonsde er met kracht te gen aan en een oogenblik was hij be dwelmd. Als vastgenageld bleef hij staan. Dat schepsel, niet half zoo lang als hij, won het in kracht van hem. Een groote ver bazing maakte zich van hem meester. En het vreemdst van alles was, dat hij geen wrok jegens zijn zoon koesterde. De jongen was per slot van rekening dan toch sterk Edwy was ten minste tot iets in staat. Hij kon iemand zijn macht doen gevoe- len hij kon dooden Do idioot was verdwenen, maar dicht bij de plek waar hij gelegen had lag een wit voorwerp. Darkham herkende het terstond- Het was de zakdoek waarmee hij hij grinnikte even zijn vrouw vermoord had. Hij bukte zich en nam hem op. In weerwil van zijn gehardheid huiverde hij toch, toen hij het doekje aanraakte. Haar levensadem scheen er in bevroren te zijn. Hij dwong zich zelf het zakdoekje open te vouwen en be keek het. In een der hoeken was haar naam met grof, rood garen gewerkt. Zij had altijd van grove dingen gehouden. De kleur van het garen zag donkerrood en geleek in het schemerachtige licht een bloedvlek. Deze zakdoek zag er pre cies hetzelfde uit als haar andere, toch wist hij, dat het de bewuste was. Zeker was hij dien avond uit zijn zak gevallen en de jongen had hem opgeraapt. Welnu, die zakdoek zou geen kwaad stichten, toch was het beter als hij hem kwijt was. Het vuur in den haard was wel aangelegd, maar nog niet ontstoken. Hij legde den zakdoek op tafel en zocht op den schoorsteenmantel naar lucifers. Na het vuur ontstoken te hebben, keer de hij zich weer om en zocht op tafel naar den zakdoek. Als dat ding maar eenmaal verbrand was, zou hij er nooit meer aan denken en ook bij den idioot werd dan wellicht de herinnering er aan uitgewisckt. Maar de jongen scheen die zakdoek, zelfs geen paar minuten te vergetenhet doekje was verdwenen. Darkham dacht eenige oogenblikken na. Neen er was geen gevaar bij en er bestond nu reden te meer voor den jon gen den zakdoek goed te bewaren. Toch voelde hij zich niet op zijn ge mak. Hij begaf zich naar het venster. Welk een verrukkelijke avond! Een wandeling zou hem goed doen en een andere wending aan zijn gedachten ge ven. Hij zou de richting naai- de Rickton- villa inslaan, maar geen bezoek afleggen. Mevrouw Greatorese was dien avond uit. Maar Agatha liep op dat uur wel eens in den tuin, misschien zou hij haar neg even kunnen zien. HOOFDSTUK XXII. De avond was nu gevallen. Hier en daar schitterde reeds een bleeke ster den Hecmel- In September vallen de avonden vroq en de bloemen in het tuintje van 4 villa sloten zich reeds. Door de takke der acacia's vlogen verdwaalde jong» vogels, die zich haastten hun nachtvef blijven op te zoeken. Het was een heerlijke zachte avond Het gemurmel der beck was reeds lief? lijk op zich zelf, maar andere geluide» vermengden zich met deze muziek. D» wind streek zacht over de grashalmen die zich, als maakten zij hean hun com pliment, bogen, waardoor al weer eet andere muziek ontstond. De geraniums en asters knikten mei hun kopjes en de andere kleinere blo? men waren reeds ter ruste gegaan, kinderen ook betaamt als het acht uur i* Acht klokslagen dreunden door 4 lucht. Agatha sprong op. Het prieeltje vra; zoo klein, dat zij bijna haar hoofdje aai de zoldering stootte. „Wie zou nii denkendat het al laat was riep zij uit „Acht uur! Je moet weg!" De verbazing, die in haar toon klonk was zeker complimenteus voor Dillwyn. maar toch koek hij verdrietig. ,,Ik geloof, dat je mij kwijt wilt zijn,'' de hij. (Wordfc vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2