St .Nieolaas Caieam Derde Blad BEHOOEENDE BIJ HAAR LEW'S DAQBLAD VAN Maandag 21 Nov. 1898. Het P,anislamisme in önze Oost. Eenigen tyd geleden schreef de correspondent aer N. E. Cl. te Kon- .st&ntinopel, dat den 22en September het Fransche paleisbiad Servet met groote voldoening verkondigde, dat ter gelegenheid van den verjaardag der troonsbestijging tad den Sultan (31 Augustus) do regeering van Ne- derlandseh-Indië de opheffing van het verbod dat tegen de verspreiding van de Turkeche en Arabische uitgaven van het paloisorgaan Maloemat was uitgevaardigd had opgeheven. Thans schrijft dezelfde correspondent het volgende: I)e Maloemat en de Servet van 12 November berichten na dat, zooals blykt uit een brief welken ze uit Batavia hebben ontvangen, de Neder- laudsch-Indische regeering het verbod heeft hernieuwd. Do beide paleisbla den voegen hieraan toe: „Onze bladen hebben zich nooit van den weg van het recht en de recht vaardigheid verwijderd, «-n wy heb ben niota gepubliceerd dat den maat regel dien de Nederlandscbe autoritei ten hebben genomen, kan rechtvaar digen. Wq kunnen dien slechts toe- scbiyven aan een enkele beweegreden: de noodzakelijkheid waarin we ons hebben bevonden om te antwoorden op de aanvallen welke eenige couran ten op Java om persoonlijke redenen tegen ons richtten. We zijn door de conranten op Java aangevallen en we hebben ons verdedigd op een goma- tigden toon en overeenkomstig de waarheid (?!).Eveoals het geoorloofd is iemand aan te vallen, is het dunkt ons ook geoorloofd daarop te ant woorden; en wy kunnen niet nalaten te verklaren, dat de maatregel welken de Nederlandscbe regeering ten onzen opzichte heeft genomen, io strijd is niet de vrijheid der drukpers en de rechtvaardigheid". Als men de hatelijke, leugenachtige berichten nagaat welke die beide bla den den laatsten tyd over ons Indië hebben gepubliceerd, is commentaar op dezen nieuwen uitval tegen onze koloniale regeering overbodig. Het is echter wel de moeite waard op te merken, dat sinds ruim een maand die aanvallen hadden opge houden, en dat de beide couranten juist weer daarmede zijn begonnen nadat de Duitsche Keizer den Sen dezer, aan bet galadiner dat hem van wege den Sultan te Damaskus werd aangeboden, o. a. plechtig had ver klaard: „dat Zijne Keizerlijke Majes teit de Sultan en de driehonderd mil- lioen mohammedanen, die overal over den aardbol verspreid zijn in hem hun Chalief vereeren, ten allen tijde op zijn vriendschap (en kunnen rekenen". In de Turksche kringen alhier en ook ten paleize beeft die toost van den woordenrijken Duitschen gast groot opzien gebaard en groote vol doening verschaft. De Turken be schouwen namelijk die verzekering van den Keizer als een manifestatie ia het belang en ten voordeele van het Panislamisme Het is zeer wel mogelijk dat die volgens hnn opvatting onver hoopte hulp den panislamistiscben dry- vers aan het hof van d*n Cbalief- Padisjab aanleiding heeft gegeven, hun veldtocht tegen de Nederlandsch- Indische regeering weer met hernieuw den ijver te gaan voortzetten. Niet waar. De auditeur by den schuttersraad te 's-Graven hage deelt aan de N. E. Ct. mede, dat er in Don Haag geen schutter is, die T. de Gelder heat, en dat in de laatste jaren geen enkel schutter, voor den schuttersraad te s-Gravenbage terecht staande wegens absentie bij de exercitiën, zich heeft beroepen op gemoedsbezwaren. Het ook in ons blad opgenomen bericht betreffende den Haagschen schutter T. de Gelder is dus niet waar. Uit Renesse wordt aan de Midd. Ct. gemold, dat een roeiboot vol mos selzaad is omgeslagen. Drie man uit Oud dorp verdronken, de schipper werd gered. Herkend. Do arbeider, die Woensdagavond door do Oosterstoomtram opdenWa- geningschen Berg werd overreden en gedood, is Vrijdag, na langdurig on derzoek, door de politie herkend te zijn M. Timmers, uit Opheusden, on gehuwd, ruim 30 jaar ond. Het gelaat was zoo onherkenbaar verminkt, dat de identiteit uit de kleodoren moest worden vastgesteld. Fin de siècle. Als historisch deelt de Echo het volgende mede olgens oud gebruik krygt mevrouw K. op G November te Amsterdam een nieuwe dienstbode. Mevrouw is over het algemeen nogal over hare handigheid en vlugheid te vreden. 's Avonds van den tweeden dag is de dienstbode wel zoo vriendelijk om op te merken: „Mevrouw, het bevalt me hier wel ik zal morgen me fiets laten brengen." Tableau 1 Mevrouw„Je fiets Ben je dwaas Dat zal ik niet permit teer en. Zy„Maar mevrouw, dat is toch niet zoo dwaas. Stel, u hebt een haastige verre boodschap, dan heb ik my'n costuum maar even aan te doen en ik ben in een oogwenk terug." Mevrouw gaat zonder te antwqorden heen, denkende dat het meisje het niet meent. Den volgenden ochtend komt echter inderdaad de fiets Mevrouw is woe dend over zooveel onbeschaamdheid en weigert de fiets iD huis te nemen. Het nieuwe meisje kleedt zich aan, komt in fietscostuum beneden, en zegt mevrouw, dat zy by zulke achterlijke lui niet blijven wilstijgt op en rijdt groetend heen. Amsterdam in 1898! Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Men sclirijft ons uit Amsterdam van gisteren Het is een bekend feit en daarom over bodig liet te herhalen, da,t het circus- Carré, thans als specialiteiten Theater ingpricht, voorziet in eene in Amsterdam inderdaad lang gevoelde behoefte. Er zijn in de hoofdstad nagenoeg geeno in richtingen. van dien aard, waar men zonder de verplichting zijne dames thuis te laten gevoegelijk kan heen gaan, ter wijl men in het circus Carré steeds oen publiek aantreft, dat bestaat uit de beste standen van de hoofdstad vergezeld van een aantal dames, dat hier zeker niet zou zijn te vinden, wanneer het niet in alle opzichten passend was er te verschij nen. Het gezelschap verandert ongeveer alle veertien dagen en sedert een twee tal dagen treedt er weder een geheel nieuw op. Slechts een nummer is geblevende Biograph, het bekende instrument tot bet projecteeren van levende beelden. De directie van de Maatschappij die- de uitvinding exploiteert heeft met ont zaglijke kosten, die ik reeds vroeger noemde, een aantal fraaie en interes sante beelden weten op te nemen en bij elk nieuw programma zien wij de meest wetenswaardige feiten ons voorstellen, alsof wij zeiven er bij tegenwoordig wa ren. De opnamen van de Kroningsfees ten blijven blijkbaar nog een poosje een plaats op het programma innemen. Deze groote attractie van het circus voldoende besproken achtende dienen wij een oogenblik stil te staan bij de overige nummers van het thans nieuwe pro gramma^ De heer Jüng, die een aantal reusachtige doggen allerkranigst heeft weten te dresseeren, oogst veel succes evenals Miss Irma, die ongeveer het zelfde doet met een verzameling kaka- toes. De 5 zusters Delina dansen, zingen en springen heel aardig en Theo Bro thers zijn op elkanders hoofd evengoed thuis als wij op onze dierbare aarde. Met eenigen ophef was ons een optreden aangekondigd van ,,The Royal Welsh Singers," welk kwartet herhaaldelijk de eer genoot op te treden voor H. M. de Koningin van Engeland em Z. K. H. den Prins van Wales." Het programma weet tevens te vertellen, dat dit kwartet „beroemd" is. Waaraan het deze be roemdheid dankt ben ik niet in staat te zeggen en hoe de vorstelijke personen zooeven genoemd op het denkbeeld zijn gekomen om dit kwartet „herhaaldelijk" uit te noodigen voor hen op te treden is volkomen onverklaarbaar, tenzij de Brit- sche vorsten niet de minste notie van muziek hebben. Wij zijn derhalve zoo vrij aan de „beroemdheid" waarvan het programma spreekt te twijfelen en wen- schen het circus spoedig een beter zang nummer toe, dat bv. in Frankrijk te kust. en te keur zal zijn te engageeren. De directie heeft zich door de tot nu toe uitnemende keuze har er program ma s eene zekere vermaardheid verwor ven en wij wenschen van harte, dat het de roep waarin het gezelschap staat niet zal verliezen door ééne ongelukkige keu ze. Als geheel is intusschen het program ma voor de tweede helft van November weder zeer goed en het is met een ge rust hart, dat wij onzen lezers een be zoek aan het circus-Carré ten volle dur ven aanbevelen. IHiGEZQiSSSEgS. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Eedacteur! Mag ik een kleine aanmerking ma ken op uw verslag van de Raadszit ting te Bloemendaal. Daarin zegt uw berichtgever, dat by de behandeling der quaestie van de nortonwel aan de Leidscbevaart, de Voorzitter ook aanhaalde het „onjuiste" verslag daarover in De Spaarne-Bode, doch by heeft vergeten er by te voegen, dat de Voorzitter ongeveer letterlyk daarop liet volgen: „Het kostte mij geen moeite de redac tie van De Spaarne-Bode van de onjuistheid te overtuigen en in het eerstvolgend nummer van dit blad stond dan ook oen rectificatie en werd de leugenachtige berichtgever onder handen genomen." Ziet u, mynheer de redacteur, het eene zeggende moet uwe verslaggever het andere niet verzwygen. Dat geeft maar aanleiding tot scbeeve verhou dingen. U dankend voor de opname ben ik Uw Dw. Dienaar J. W. STUFFERS, Redacteur van De Spaarne-Bode. Vrijdag trad in een openbare verga dering van de Haorlemsche Loge der Theosofische Vereeuiging als spreker op de heer Johan van Manen, uit Amster dam, met het onderwerp„Theosofie en Okkultisma" Spreker begon den naam Theosofie te verklaren alsGoddelijke wijsheid en haalde eon reeks van namen aan van mannen die zich sedert 1200 tot op heden Theosoof genoemd hadden. Theosofie nu is mystiek, en dit is het zelfde als wat met een Latijnsch* woord Okkultisme wordt genoemd, namelijk de leer der verborgen dingen, of der dingen die niet aan de groote menigte zijn be kend in het kort mystiek of Theosofie is „de wetenschap van do geheimen dor natuur- stoffelijk- en zielkundig, ver standelijk en geestelijk." De Oostersche naam er voor is: magie. Een andere definitie isde leer van de uitbreiding van het bewustzijn. De mensch heeft behalve het stoffelij ke nog een aantal lichamen van etheri sche, astrale en ijlere stoffen, daarin moet het bewustzijn van den mensch langzamerhand kunnen werken, evenals nu in het stoffelijk lichaam. Ook het heelal is in zeven zulke groote gebieden te verdeelen waarvan het laagste het stoffelijke is. Hierover is een en ander bekend uit de hedendaagscho onderzoe kingen op psychisch gebied als: gedach teoverbrenging, hypnose, spfritisme, enz. De verschillende lichamen van den mensch komen overeen met deze ver schillende gebieden der natuur, zijn daarmede gelijksoortig in samenstellende stof en werken daarop. Zij zijn- bij de gewone mensclrhedd nog latent, maar kunnen tot werken ontwikkeld worden door den wil en door de kennis van de Theosofie. De grondtoon van de Theoso fie is liefde tot den medemonsch, en begeerte om dien te helpeai in verdrukt- heid. bij te staan in nood. Wanneer niet deze de gevoelens zijn, die den onderzoeker nopen de hoogere waarheden na te speuren, zal hij nooit de krachten verkrijgen die bereikbaar zijn voor wie dienen wil, want deze krachten zijn te subtiel en machtig om aan onverantwoordelijken of slechten te kunnen worden toevertrouwd. Degenen, die deze innerlijke ontwikkeling tot het eindpunt hebben gevolgd en zoo als mensch volmaakt zijn geworden, worden door de Theosofen Meesters of Maliat- mans (d. w. z. Grooten van ziel) ge noemd. Zij zijn Goddelijke menschen en leven in deze wereld; zij, zijn dè ware stichters van de Theosofische Vereeni- ging, en staan nog achter haar ten steun met hun wijsheid, liefde en vermogen. Mevrouw II. P. Blavatsky, die te New-York 23 jaar geleden de Vereeni- ging stichtte was hun leerling en afge- zante. Vervolgens besprak de heer van Ma nen de door de Theosofen aangehangen leer van Reïnkarnatie of Wedergeboorte, dat wil zeggen het herhaalde malen ge boren worden op deze wereld, telkenmale in een nieuw lichaam, van de eeuwige ziel die de ware menschheid is, en ver volgens de wet van Karma, of hande ling, dat wil zeggen van oorzaak en ge volg. die onze levens leidt, richt en be- heerscht en de meest volstrekte en al- beheerschende wet van het Heelal is, die niet alleen op het stoffelijke, maar ook op de astrale, verstandelijke, gees telijke en andere gebieden werkzaam is. Met een opwekicing tot eigen studie be sloot spreker zijn voordracht, die door ruim 40 aanwezigen met belangstelling werd' aangehoord. CEtiftE&SD HïEUWS. De zaak-Dreyfus. De minister van koloniën te Parys heeft Vrijdagmorgen te 3 uur een telegram ontvangen van den gouver neur van Guyana, waarin deze mede deelt, dat de beslissing der crimineele kamer van het Hof van Cassatie ter kennis is gebracht aan Dreyfus. Uitgebreider mededeelingën zullen door den gouverneur gezonden wor- deu, zoodra by een uitgebreid rapport van de daadwerkelijke kennisgeving, overeenkomstig het besluit van bet Hof, heeft ontvangen. Zooals gemeld is heeft de raad van het Legioen van Eer, eveuals vroeger met Zola is geschied, thans den bekenden redacteur van de Tempsde Pressensé, uit het Legioen van Eer uitgestooten. De heer do Pressensé antwoordt in VAurore op het genomen besluit. Ik weet niet, zegt hy, „of deze heeren, Felix Faure, Georges Lebret eu Da- vout d'Auerstadt my meeneo te ont- eeren en ray met hun decreet bang hebben willen maken. Voor iemand, die spontaan en beslist den 22en Juli van hun decoraties heeft afstand ge daan, ligt er iets belachelijks in deze uitzetting uit een orde, waartoe hy niet behoort. Als ik alleen rekening had te hou den met myn eigen persoon, dan gaf ik my de moeite niet om te protes teeren tegen een daad, welke my uiterst onverschillig laat. Ieder be grijpt zijn eer op zyn manier. Ik beb reeds gezegd, dat de myiie doodelyk getroffen zou zyn, wanneer ik bleef in een orde, waaruit men Zola heeft gejaagd, wegens zyn edelmoedig op treden tegen de misdadigers van den genoralen staf, waar men heeft ge duld of misschien nog duldt een Esterhazy, en waar men heeft ge handhaafd kapitein Bouïs, majoor Apté en andere personen van dit genre. Mijn eer is zelfs niet getroffen door het besluit van de heeren Felix Faure, Georges Lebret en Davout d'Auerstadt. Ik heb alleen een ander begrip van eer dan die heeren, even goed als ik een ander begrip heb van ae justitie, van vaderlandsliefde en van de wet." In zijn geval ziet de heer de Pres sensé evenwel iets, dat van algemeen belang is. „Wat ik wel weet is. dat de ongehoorde uitbreidiug, welke gegeven is aan de bepalingen der wet van 1894, „misdrijf tegen de eer", door middel waarvan een raad der Orde, die eenEsterhazy beeft geduldt en die nog Bouïs en consorten duld- my schrapt, omdat Ik een wettig ge bruik heb gemaakt van myn burger rechten, een schandaal en gevaar op levert, waartegen, hoop ik, alle man, nen, die voor onze vrijheden opkomen, zullen protesteereu. Wat my betreft, ik acht het een buitengewoue eer om in deze zaak, waarin een groot slachtoffer, Dreyfus, eu een held, kolonel Picquart, voor komen, waardig te wordeu gekeurd om iets te lijden, al is het dan ook nog zoo weinig, ter wille van de ge rechtigheid. Een nieuwe bekentenis van Ester hazy maakt de „Petite République" openbaar en wat na het verschijnen van haar artikel door anderen gezegd is, maakt haar lezing van het voor gevallene zeer waarschijnlijk. Tijdens het proces Zola zou Ester hazy in de getuigenzaal van het Pa leis van justitie tot een redacteur van een nationalistisch blad in opgewonden heid het volgende gezegd hebben Ik heb er eindelijk genoeg van En ik ben nu besloten er den brui van te geven. Welnu, ik heb het borderel gemaakt, ik! Maar ik heb het op bevel gedaan. Zy weten bet heel goed, allemaal. Waarom moeteu zy my dan myden als de pest? Kyk maar, daar straks, die Billot. Maar dien beb ik vast!.. En Esterhazy, woedend over de be handeling die ue officieren hem ty'dens het proces Zola lieten ondergaau en die zoozeer afstak bij de vriendelijk heid, welke hy in zijn eigen proces had ondervondon, voegde erby, dat generaal Billot hem frs. 80.000 had gegeven. Men zou dit verhaal wantrouwen, indien de „Petito République" er niet by voegde, dat deze woorden geboord werden door Charles Cbincbolle, den alom bekenden reporter van de Figaro en indien de Temps niet het antwoord vermeldde, dat Cbincnolle, onder vraagd, Donderdag aan een barer redacteurs gegeven heeft. Chincbolle, blijkbaar boos dat deze zaak publiek gemaakt is, maar de waarheid niet kunnende ontkennen, geeft de volgende „tegenspraak", die sterk op een bevestiging gelijkt Ik acht mij niet bevoegd om een ;sprek over te vertellen dat ik ge- )ord beb, maar waarvan de deelne mers zich niet tot my richtten. Ik heb bij toeval interessante uitdruk kingen vernomen, terwijl ik myn be zigheden als journalist vervolde in bet assisenhof, gedurende de zittingen van bet proces Zola, maar ik ken den heer Esterhazy slechts van aanzien en ik heb hem Dooit gesproken Ook van elders heeft de lemps bevestiging van het verhaal ontvan gen. Een lid van den gemeenteraad leeft van Cbincbolles zelf, confiden tieel, deze woorden als door Esterhazy gesproken gehoord „Ik heb er genoeg van. Ja, het borderel is door my gemaakt en tocb beb ik het eigenlijk niet gemaakt, want het is op level door my gebeurd." En iets later„Billot Maar ge weet even goed als ik dat by niet spilziek was met het geld dor geheime fond sen 1 Ik moet er toch waarachtig wel iets voor gedaan hebben, om my frs. 80.0r,0 door hem te laten geven." Een zonderling proces. In Berlijn is een curieus wielrijders proces aan de orde. Een jongmensch met lamme beenen en een blinde waren daar vrienden. Op een goeden dag besloten zij te gaan tandem rijden. De lamme ging vooraan zitten, hy kon goed uitkijken en behoorlijk sto ren de blinde zat achter, hy trapte krachtig en regelmatig. Zoo maakten de jongelui menig aardig fietstochtje. Maar op zekeren dag reden zy in een straat waar dat door de politie was verboden. Dadelijk wenkte een poli tieagent en gelastte de rijders af te stappen. De Tamme remde, de blinde vroeg zijn vriend waarom by dat deed, en toen bij 't hoorde ging by terstond van zijn wiel, tonar den lamme gelukte dit niet zoo spoedig en nu maakte de politieagent proces-verbaal op. Beiden werden veroordeeld tot 2 mark boete. Doch het tandempaar ging in booger beroep, en zy voerden voor bun on schuld deze gronden aanDe blinde wist niet dat by op verboden terrein reed, en ook niet dat een politieagent wenkte, omdat hy niet zien kan. De lamme had den agent wel gezien en had dadelijk geremd, maar dat hy niet van zyn wiel stapte was zyn schuld niethy kan zich niet bewegen. Dus zijn zy beiden onschuldig. De rechter moet nog uitspraak doen. Weervoorspelling. De weer voorspeller Rudolf Falb heeft ziju bevindingeu over de eerste helft van 1899 openbaar gemaakt. Zy luiden niet zeer gunstig. Januari geeft vorst en sneeuw in deu beginne. Met den 12e komt echter zacht weder tot het laatst dezer maand. Dan weder stijgende vorst tot half Februari, ge volgd door dooiwedor, maar in 't eind der maand komt veel sneeuw. Maart heeft eeu koud begin en een warm einde met zware regens en overstroo mingen. April krygt eerst sneeuw, dan vorst, ten slotte warmte met onweer. Mei zal zeer treurig zyn veranderlijk, dan koud, zelfs met sneeuw, zware regenbuien in het mid den. Juni zeer nat, wolkbreuken eu overstroomingen. Den parapluie-verkoopers zal het dus voordeelig gaan, als Falb een ware profeet blijkt té zijn. Vijf geslachten in een huis. Iu een oud buis te Washington is een ware curiositeit te zien, daar leven vijf geslachten in vrede en eendracht te zamen. Het is een negerfamilie, een ras, dat bekend is om den hoogen ouderdom dat het dikwijls bereikt. De moeder van dezo familie is 106 jaar oud, haar dochter 65, de kleindoch ter 42, de achter-kleindochter 22 eu de achter-achter kleiDdocbtor byna 2 jaren. Het interessantste lid der fami lie is de oude vrouw, die pas sedert de laatste drie of vier Jaren haar ouderdom gevoeld heeft. Zy werd als slavin in Virginië geboren, werd twee malen verkocht en van haar man en kinderen gescheiden. Toch beeft zij, zooals meer negers, nooit opgehouden de afschaffing der slavernij te be treuren, daar zy in dien tyd goed verzorgd was en geen verantwoorde lijkheid kende. Zy beeft zich nooit vaD het idéé kunnen losmaken, dat de blanken voor baar moeten zorgen en hangt ook geheel van hen af. De reis van keizer Wilhelm. De Hohenzollern is Donderdag middag met deD Duitschen Keizer en de Keizerin te Syracuse aangekomen. Een edict tegen de corsetten. In Rusland is door den minister vBn openbaar onderwijs den beer Bogoljevow, by de aanvaarding zyoer portefeuille een edict uitgevaardigd, waarin aan d« Russische jonge dames, die de universiteiten en de hoogere muziekscholen bezoeken, bet dragen van een corset verboden wordt. Hy spoort haar aan bet nationale costuum to gaan dragen. Dit besluit van den minister is een vrucht van eigen bevinding. In zyn vorige betrekking beeft hy gelegen heid gehad vele meisjes-scholen te bezoekeü en uie bszoeken hebben by hem de overtoiling gevestigd, dat het corset ongetwijfeld schadelijk workt op de gezondheid en de ontwikkeling van haar, die het dragen. Een sterk staaltje. Het is bekend, dat in Amerika hui zen, waarvoor een andere ligging wen- sclielyk zou zijn, veelal verplaatst wor den, of dat een huis, dat te laag is ver hoogd wordt meteen benedeninplaats van een bovenverdieping, die er als het ware ondergeschoven wordt. Tot heden had Chicago steeds de repu tatie, onovertroffen te zyn in dat soort bouwerij, doch een aannemer te New- York heeft dien roem op zyn stad overgebracht. Den eigenaar van een ry flathuizen werd aangezegd, dat hij zijn eigen dom moest afbreken daar by het bouwen van een brag over de Har lem Rivier de oprit juist moest komen waar de veroordeelde flats stonden. De eigenaar wist, dat tegenstribbelen niet zon helpen, de huurders bereid den zich voor op den exodus eu dach ten huo oude woonplaats nooit weer te zullen zien. Daarin vergisten zjj zich, want een aannemer, die een goede dosis onderne mingsgeest bleek te bezitten, bood aan, al de buizen naar een ander gedeelte der stad te verplaatsen en te zorgeu, dat zy er heelhuids zouden afkomen. De bewoners moesten verhuizen, daar hielp niets aan, maar de huizen kon den behouden worden. Na eenigo be sprekingen werd het contract ge- teekend en een aanvang gemaakt met het werk. Het was niet gemak kelijk, de huizen wegen ongeveer 30000 ton, zijn vijf verdiepingen hoog eu beslaan een oppervlakte van 6500 vierkante voet. Zy waren bovendien van steen, zoo dat de minste ongelijkheid van be weging hen kon doen instorten. Eerst werden zy vier voet in de booste gohoscben, voorzichtigop een soort weg van dikke balken neergelaten, waarna het eigenlijke „verhuizen" begon, dat voor een bouten gobouw gemakkelijk genoeg, doch voor een van steen zeer moeilijk is, om het gevaar van instor ten en do meerdere zwaarte. Het werk is echter tot een goed einde gebracht, geen steen ging yan zyn plaats, geen vensterruit werd gebroken, de buizen staan op de nieuwe fundamenten en zullen over een maand geheel be vestigd ziju. Het werk zal dan onge veer drie maanden geduurd hebben. Het behoeft niet gezegd te worden, dat dc aannemersfirma ten benijdens waardige reputatie gewonnen heeft door dit wel volbrachte werk. Het fabriceeren van oude munten. Naar de Eevue Scienlifique ver haalt, is een geneesheer te Gannat, de heer Sabut, door eigen waarneming gekomen achter den waarschynlyken grond van de wijze waarop men in Italië oude munten namaakt. Hy had namelijk onder zyn patiën ten een kuaap, die een nienweu spijker „poiute de Paris" noemt hy dien had doorgeslikt eu het bleek hem, toen hy dien gelukkig te voorschijn had gebracht, dat het maag- en darm- sap in dier voege op dien spijker hadden gewerkt, dat de scherpe kan ton en de punt waren afgesleten en het geheele voorwerp een bruine tint had gekregen. Eu als men in Italië munten uit een lang verledeD tijdperk wil na maken, dan laat men ruw op den stemnel, bij voorbeeld van Tiberius of Caligula, geslagen munten door groote vogels, meest kalkoenen, in slikken. Nadat die eenigen tyd in hun lichaam hebben vertoefd, geven de kalkoenen de medailles terug, die nu op bedriegelijke wyze aotiekeo na bootsen. Als het verblijf te kort heeft ge duurd laat men de medailles de reis nogmaals maken en herhaalt dit zoo lang tot zy er uitzien om den meest bedreven nnmismaticus te bedriegen. E. H. Donderdag zyn door den heer Mon- toro Rios aan president Faure de insignes van het „Gulden Vlies" ovor- handigd. Met groote plechtigheid is zulks geschied. De keten, die de president ontving, is vroeger gedrageu door Mac. Mahou, en vóór deze aoor don Rios Rosas, voorzitter van don Spaaoschen Senaat. Des avonds gaf de president een groot diner van 60 couverts. Uit China. De Echo de Chinedie te Shanghai verschijnt, meldt dat Kwei-tchou-fu aan den bovenloop van den Yang-tse- Kiang, door de opstandelingen is overvallen en geplunderd. Het katho lieke zendingstation werd in brand gestoken. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Prinses Heinrich van Pruisen is Donderdag te Genoa aan boord van de naar baar man genoemde mail stoomboot gegaan, om by dezen te Kiao-tsjou liet Kerstfeest te gaau vieren. Twee maal in bloei. Het Engelsche tydschrift Nature bevat de mededeeliDg dat appelboomen in den omtrek vau Exeter (graaf schap Dovod) in het begin van Octo ber voor de tweede maal in bloei hebben gestaan, en zelfs vracht ge zet hebben, zoodat de inzender van bet bericht twee van die appeltjes, dio de grootte van okkernooten bereikt hadden, aan de redactie van het tijd schrift kon opzenden. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich Vrijdag te verantwoorden de 30-jarige kantoorbediende H. H., wegens verduistering van een bedrag van f 3476 ten nadeele van den Neder- laudschen Lloyd, op welks kantoor hij destijds in betrekking was. Hy kreeg in zyn hoedanigheid van be diende quitantiën onder zyn berusting, voor welker incassoering hy opdracht had te zorgen. De bedragen moest by afdragen aan den kassier. In de maand Maart bad by o. a. ontvangen een quitantio ten bedrage van f3476, welk bedrag by zelf incas seerde. Hij vortrok naar Transvaal in de hoop zich daar een positie te ver schaffen, werd daar echter op verzoek van de Nederlandsche justitie gear resteerd en uitgeleverd. Hij had toen nog 10 pd.st. op zak en 50 pd.st. uit geleend aan een vriend. Hy legde een volledige bekentenis af. Het O. M. eisebte 18 maanden ge vangenisstraf wegens verduistering. De verdediger, mr. Th. Heemskerk, opperde de vraag of de zaak wel ontvankelijk was met het oog op het uitleveringsiractaat met de Z.-A. Re publiek. PI. wijst op de verzoekiug, waaraan bekl. blootstond. Hij bad quitanties voor goede bedragen onder zyn berustiug en had, zonder verdere controle, do gelden aan den kassier af te dragen. Wanneer dat moest ge schieden, is niet vastgesteld en indien bekl. op het oogenblik het geld kan terugbetalen, moent pl. dat geen straf vervolging kan wordeu ingesteld. Ook staat niet vast wanneer de verduiste ring is begonnen. Indien de rechtbank echter liet be wijs van schuld mocht geleverd ach ten, drong pl. aan op vermindering van straf. Uitspraak 30 November. Gedeponeerd Handelsmerk. BRUNINGï MUHREN, Amsterdam, Nieuwendyk 156. Telephoon No. 542. Eigen Linnenfabriek te Veldhoven (Noord-Brabant). STALEN-DEPOTS in alle groote plaatsen van Nederland. DEGELIJKE BRUNO's gegarandeerde qualiteiten. Het merk »BRUNO«, waarvan onze goederen zijn voorzien, garandeert: Qualiteit en So liditeit. Fijne KostuumstolFen, zwart, gekleurd en fantasie. Fijne linnen Zakdoeken. Fijne Damasten Tafelgoede ren. Fijne Toiletzeepen. Bijzonder geschikte Cadeaux voor Dienstpersoneel. Katoen voor Dienstboden japonnen 19'/, cent Coupons voor Kostumes, tegen veel verminderde prijzen. Witte Keper p. s. v, 20 el f4.75. Witte Katoenen Zakdoeken gezoomd, p. doz. fl.45. Witte Boezelaars met kant 60 cent. Wollen Handschoe nen 65 cent. Wollen* Kousen 95 cent. Toiletzeepen 5 cent. Stalen, ook door al onze Sta- len-Dépöts, op aanvraag omgaande franco.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 9