F. H. SM/T, res, de favorite van het niet altijd groot maar uitgelezen publiek dat de voorsrtel- •iingen dor N. T. V. frequenteert, de door ïallo socaétaires beminde kameraad, vierde haar zilveren feest als toonoelspeelstcr. Zij liad voor hare jubileum-voorstelling gekozen het muziekdrama zonder woor den ,,de Verloren Zoon" (l'F.nfant pro- •digue) van Carré, muziek van André Wotmsed In dit aangrijpend drama, dat meesterlijk werd gespeeld, vervulde mevr. de Boer de rol van moeder Pier rot, waarin zij eenige jaren, geleden in den bloeitijd van het gezelschap Kreuk niet <fe Poolman, in oen lange reeks voor stellingen een succes behaalde dat haar aanleiding gaf ook thans weder dit stuk te kiezen. Het zwaartepunt haror rol, die evenals die der beide andere optreden- den tot de moeilijkste behóórt, ligt in het 3de bedrijfals de goede moe der bij den vader om vergeving vraagt voor den verloren zoon, die hongerig en vermoeid, diep berouw in 't harte naar het ouderlijk huis terugkeert, dat hij met schande overlaadde, dan komt er een prop in den keel van het opgetogen publiek, dan ziet men hier en daar een zakdoek op suspecte wijze naar de oogen brengen, dan hoort men hier en daar een vreemd geluid... iets dat op... snik ken gelijkt. Wilt ge beter bewijs, dat mevrouw De Boer, mevrouw Ternooy- Apèl en de heer van Westerhoven mees terlijk hebben gespeeld Eene panto mime, een gebarenspel zóó te spelen, dat het ontroering wekt. voorwaar, er rijn er weinigen, die het dit kunsten aars-trio sullen nadoen. Een woord van bij zonde ren lof verdient de heer S. Praeger voor do tactvolle leiding van hot orkest en de heer Richard Hagoman voor de vlotte piano-begeleiding. Door de ontelbare ..Ré vei Is du Lion", „Donau-wellen" eu Potpourri's „nach beliebten Melodiën" bleef het orkest der N. T. V. tot heden op den achtergrond. Nu het de hande ling op de planken had te illustreeren en dat op uitnemende wijze deed, plaatste het rich op een standpunt, dat ik nim mer gedacht had het te zien innemen. Als nai den ..Verloren Zoon" het scherm ten dei-den male rijst, en me vrouw do Boer dankt voor de daverende toejuichingen van het publiek, dat ver rukt blijkt over deze opvoering, die bij na oen model-vooretelling mag heeten, komen van links en rechts en van den achtergrond, hare mannelijke en vrou welijke collega's, hare medb-sociétaires van do Nederlandsche Tooneelvereen i- ging, de feestcommissie bestaande uit de heerenTemooy-Apèl, Justus van Mam-ik, Frans Cocaien Jr.. Jan Maan dag en C. S. Bouberg Wilson. De keer Lambert Smith, eveneens lid der com missie was niet aanwezig. In een oog wenk is de jubilaresse omringd vain een 25tal bloemstukkenkleurige Chrysan then, frissche rozen en daartusschen in liet zwarte kleed, dat da auteur van ,,1'Enfant Prodigue" haar voorschreef, als een beeld der bescheidenheid, der nederigo grootheid, de wouw, die 25 jaren lang het Nederlandsch Tooneel tot eere strekte. Ei- waren bloemen van alle tooneelgezelscliappen, van Gebrs. van Lier een fraaie bloemenmand, waar bij een couvert behoorde, een couvert geheimzinnig als alle andere couverts, die men bij zulke gelegenheden riet aan bieden. Van hare medeleden dör N. T. V. oen fraai on krans waarop de namen, der rollen door haar vervuld, haai- over handigd door den heer van Westerhovon met een joviaal woord. Onze goedmoe dige dikkert heb ik nog nooit zoo har telijk om een zoen liooren vragen, als toeai hij ongeveer deze rede hield„Nu ik een paar uur lang stilletjes mijn mond heb moeten houden voel ik mij gedron gen een paar woorden tot je te richten. In do kleedkamer vond je de verrassing je door ons, je collega's van dit gezel schap, bereid. Aanvaardt thans nog de zen krans als een bewijs hoezeer wij je achten en liefhebben. Hess... geef mij 'n zoen." 'n Goeie vent, dia Westerhoven1 Steeds meer bloemen, van het ge zelschap van den Tivolischouwburg, van Jhet Nederlandsch Tooneelverbond, af dee ling Amsterdam, van de Directie van den Hollandsclien Schouwburg, van het gezelschap Prot enz. enz. enz. enz. De heer Bouberg Wilson, directeur van de Tooneelschool, biedt namens de commissie oen... couvert aan, verge zeld van een album, waarin de namen der gevers. De lieer Temooy-Apèl leest nog eenige telegrammenvan van Zuy- len. Rosier Faasseu, van Sprinkhuysen (dit laatste van uit het Burgerriekon- huis" de arme') en van nog tallooze vrienden, belangstellenden, kennissen en vereerders ran haar zeldzaam talent. Mevrouw de Boer, te zeer ontroerd om te spreken, dankt, eenvoudig als altijd, met een onkel handgebaar. Eindelijk, onder fanfares, zakt het doek en wordt nog een oogenblikje de huldiging achter het tooneel voortgezet. Tot slot ging een fragment uit ,,'n "bittere pil." 'n knutselig dlngie vau Jus tus van Maurik, waarna men Mevrouw da Boer nogmaals gelegenheid liad toe to juichen. Bij al het goeds, der feestvierende ar tiste gisteren toegewenscht, voegen wij ook gaarne onzen wensch, dat het haar moge gegeven rijn in het nieuwe tijd perk, dat thans voor haar is aangevan gen. de kunst nog langen tijd te dienen •op dezelfde conscientieuse wijze als rij dit tot nu toe heeft gedaan. £port en Voetbal. Te Heemstede is opgericht een Voetbal-Club onder jongens van den werkenden stand, onder don naaoi van „Uni.a Reeds werden matches gespeeld tegen een dergelijke vereenigiug van weesjongens nit Haarlem. Het veld der Haarl. Footb.-Club wordt hiervoor welwillend afgestaan. Leger en Vloot. Eon klacht. Over de legerrevne te Renknm werd by 't onderzoek der oorlogbe- grooting in alle afdeelingen der Tweede Kamer gesproken. Men meende alge meen dat bij die gelegenheid is ge bleken van een zoodanig gebrek aan organiseerend talent, dat daarop met nadruk behoort te worden gewezen. Ontvangst, plaatsing en behandeling van de leden der fStaten-Generaal. die aan de gedane uitnoodiging hadden ge vol gegeven, lieten alles te wen- schen overop het terrein, dat op zeer gebrekkige wijze was afgezet, waren geen voldoende inlichtingen te verkrijgen en officieren om de ge- inviteerden den weg te wjjzen waren niet beschikbaar gesteld, terwijl de wjjze, waarop voor hun terugreis was gezorgd, beneden alle critiek was. Ai mag meu verder den Min. vau Oorlog niet aansprakelijk stellen voor den slecht geregelden treinenloop en het zóo algeheele gemis van orde op het station Wolf hezen, d&t het bijna een wonder mag heeten, dat ernstige ongelukken niet zijn voorgevallen, toch moet het hoofd van et Depar tement vau Oorlog verantwoordelijk worden geacht voor de onvoldoende regeling van bet vervoer der troepen te meer, waar hjj ruimschoots tijd beeft gehad daarvoor maatregelen te doen treffen. Indien het legerbestuur reeds thans, bij een revue, welke iaug te voren is voorbereid, niet weet te 2orgen, dat de spoorwegmaatschap: ijen tijdig vol doend materiaal voor troepentransport beschikbaar hebben, wvike zullen dan, waar omstandigheden van ernsiigen aard plotseling troepenvervoer op groote schaal nooöig maken, van zoo- dauig gebrek aan organisatie niet de treurige gevolgen kunnen zijn. Het iustellen van een streng onderzo6k, by welke personen in deze de schuld heeft gelegen, werd algemeen der Regeering aanbevolen. LNGEZONDEN MEJJEDEE- LINGEN 30 08ntg per regel. Spiegelmaker. Vergulder. Plaathandelaar. Encadreiir. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLEM. Eerste Nederlandsche Fabriek van KunstbloeHieïs. Anegang 8. Rijke keuze in verschillende smaakvolle en sierlijke St. Nicolaas-Cadeatix. Specialiteit fraai gevulde Bloemkorfjes in alle piijzen van af fl, Gemengd üieéawfs» Een aanslag. Men meldt uit Axel aan de N. R. Ct. Zondagavond heeft men den ge meenteveldwachter van Overslag een levensgevaarlijken steek in den onder buik toegebracht. De politie is den vermoedelykeu dader, sen bij haar welbekenden Belg, reeds op het spoor. De Zaak-Dreyfug. Aan de „St. James'Gazette" wordt uit Parijs gemeld dat het veel bespro ken geheim dossier in de zaak-Drey- fus een brief van deo Russischen militairen attaché generaal baron Freederiksz aan het departement van oorlog bevat. In dezen brief wordt Dreyfus met naam en hoedanigheid aaugewezen als de verrader die aan Duitschland militaire geheimen ver kocht. Deze brief zou aan der. krijgs raad van 1894 zijn voorgelegd in raadkamer en op dit stuk zou Drey fus zijn veroordeeld. Later was generaal Freederiksz gebleken dat hp misleid was, ver moedelijk door een der agenten van Esterhazy of Henry, die de verden king vau zich wilden afwerpen. De mededeeling van den Russischen atta ché dat hjj om den tuin was geleid, is echter niet opgenomen in Let dos sier. Wel bezit mevrouw Dreyfus een brief van geueraal Freederiksz waarin deze ronduit zijn dwaling erkent. Mr. La-bori had Dinsdagmorgen van 10 tot 11 uur een bespreking met kolo nel Picquart in de gevangenis Chercke Midi. Picquart werd, begeleid door twee agenten der veiligheidspolitie, in een huurrijtuig naar de Conciergerie ge bracht van waar men hem geleidde voor da strafkamer van 't Hof van Cassatie. Het Hof begon rijn ritting om 12 uur. Kolonel Picquart is Dinsdag nog niet door het Hof van Cassatie gehoord. Het was generaal De Boisdeffre die van 12 uur tot halfdrie de aandacht der raads- heeren in beslag nam en hij werd opge volgd door generaal Gonse. Voor het verhoor van Picquart was daarna geen tijd meer. De kolonel is voor heden op nieuw ontboden. De beslissing van generaal Zurlinden over de vervolging van Picquart. is nog altijd hangende. Men vertelt nu dat rijn beslissing feitelijk geen beslissing zal zijn. De generaal moet van oordeel rijn, hij is dan wel wat erg Iaat op dit denk beeld gekomen, dat het beter is de ver dere behandeling der zaak-Picquart uit to stellen tot de revisie-procedure van do zaak-Dreyfus geheel zal rijn afgewik keld. Intusschen zou dan de kolonel in voorloopigo vrijheid wórden gesteld. Het Hóf van Cassatie heeft neg1 een belangrijke huiszoeking laten doen door den rechter van instructie Josse. Daarbij rijn een veertigtal brieven van Esterha zy alle op mailpapier geschreven, in be slag genomen. De brieven loopetn van 1894 tot 1895. Zij bewijzen dat Ester hazy het gebruik van het eigenaardige papier pelure heeft laten varen toen rijn aandacht was gevestigd op de zeldzaam heid van het papier. De inhoud van deze brieven moet belangrijke leemten in het dossier-Esterhazy ophelderen. De stukken, die aan Dreyfus ter in zage worden gegeven, do brief van minis ter Sarrien en het requisitoir van mr. Manau. zijn uit Parijs verzonden. Zij zullen 10 December op Martinique aan komen en van daar door het adviesjacht der strafkolonie naar het Duivelseiland worden overgebracht Hoog water ia Z. Frankrijk. Door de geweldige regens is iH de omgeving van Perpignan groote schade aangericht. Te Cerbèro is voor de derde maal een golfbreker, die by na gereed was. weggeslagen; het zeewater bespoelt alle toegangen tot het stadhuis; do rivier, die dwars door het plaatsje loopt, staat op het punt om buitcu haar oevers te treden. Ook uit andore plaatsen komen even onrustwekkende berichten. Te Prades heeft de Tet den dam van de fabriek voor electriscb licht wegge slagen; te Thuir staan de landerijen onder water; te Rasiguérès is es:: d6el van het schoolgebouw en de mairie ingestort. Het gevolg is, dat Perpignan bjjna in het geheel niet fc bereiken is. De reis vau keizer Wilhelm- Maandagochtend is de Hoheruollern met keizer Wilhelm en de keizerin uil Messina vertrokken. Zy werden Dinsdagochtend vroeg te Pola ver wacht om dan verder over den Bren ner, Müncben en Stuttgart naar Karls ruhe te reizen, in welke laatste stad hij een dag op bezoek by den groot hertog blijven. Zaterdag eindelijk keert de Keizer te Potsdam terug. Te Messina heeft de Keizer een hartelijk telegram van koning Umberto gekregen, waarin deze hem geluk- wenscht met zijn behouden terugkomst i uit het Heilige Laad. Hoe ver een kermis-ballontje, dat men voor een paar stuivers voor de kinderen koopt, drijft, is een dezer dagen bewezeD. Iemand liet in Aug. zulk een ballon te Bamberg op met een visite-kaartje er aan bevestigd, waarop den vinder werd verzocht hem bet terug te zenden met vermelding van het tijdstip en het oord, waar 't kaart je zou wordeü gevoDdeti. Den 14n dezer nu kreeg hij uit Sunderland, Enge land, zijn kaartje terug. Eene geëlectriseerde melk inrichting. Te Hamburg brak Maandag de bo- vengrondsche geleiding van de olec- trisehe tram eu viel tegen de ijzeren pui vau een melkinrichting. Verschei dene eleetrisebe ontladingen brachten groote ontsteltenis teweeg ouder de vele dames, die op dat oogenblik in het lokaal waren. Twee dames kregen wouden, en tafels en stoelen werden dooreengeworpen en beschadigd. Reusachtige brand. In de nacht van 1 op 2 October is in den tijd van zes uur ongeveer een derde deel van de Chineesche stad Hankau in de asch gelegd. Volgens een oppervlakkige raming" zijn 10.000 huizen verbrand, 50.000 menscheu zonder onderdak en ongeveer 1000 menscben in de vlammen omgekomen. De schade wordt op 5 millióen taels geschat. HaDkau is herhaalde malen door brand geteisterd, maar nog nooit zoo ernstig als deze laatste maal. De Kaffer-opstand in Zuid Afrika. Dalziel seinde Maandag uit Pretoria: „Sakamola, broeder van Mpefoe, heeft zich Zondag met vele volgers overgegeven. Het heet, dat Mpefoe gevlucht is naar Ramapara, en de Boeren den Magatoberg hebben ver laten om die sterkte te omsingelen. De opstandelingen zijn geheel in wan orde, en men verwacht, dat de veld tocht spoedig voorbij zal wezen. Het land van Mpefoe wordt dan in stuk ken verdeeld en aan de Boeren ter bebouwing gegeven." Als dit bericht juist is, dan heeft een onverwacht succes de expeditie tegen den gedachten Mpefoe be kroond. Het Hooley-proces. In het Hooley-proces is een van de meest sensatioueele onthullingen ge- weest, deze, dat Hooley het parle mentslid sir William Marriott een chèque van 50,000 had overhandigd, waarvoor deze hem door bemiddeling van den whip der conservatieve partij, den heer Middleton, bij gelegenheid van het jubilee der koningin een ba- roDstitel zou verschaffen. Deze onthulling beeft tot ernstige beschouwingen aanleiding gegeven. De heer Laboucbere constateert in de „Truth", dat deze ehèquo volie drie maanden is gebleven in handen J van den heer Middleton, waaruit hij de gevolgtrekkiug maakt dat deze zulk een handel niet onmogelijk achtte want anders had hij de chèque on middellijk teruggezouden. Nu kreeg Hooley zijn cheque eerst na het jubi lee terug, toeu de onderscheidingen bekend waren gemaakt. Hooley zelf was blijkbaar zeker, dat bij den ge- wenschten titel zpu krijgen, immers hij had uitnoodigingskaarten voor een voor zijn rekening gebouwde tribune laten drukken welke geteekend waren door „Sir Ernst and lady Hooley". Op de gevolgtrekking dat de con servatieve partij das met. titels handel drijft, laat de heer Laboucbere onmid dellijk volgen dat de liberale partij in dit opzicht geen baar beter is dan de conservatieve. Hij schrijft: „De liberalen hebben geen recht bun tegen standers voor de voeten te werpen dat zij titels verkoopen, want zij drijven zelf eeu zeer levendigen han del in deze zaken." En de oorzaak ran dezen misstand is de duurte der verkiezingsveldtochten in Engeland. De partij moet voor alles zorgen en de afgevaardigden krijgen ook geen jaar geld. De steun van rijke iieden is dus onontbeerlijk en vele anderen eischen voor bolooning een titel. Bach. Ook het Eerste Bachconcert in het seizoen '98-'99 behoort weer tot de ge schiedenis. Het had Dinsdagavond in ele dichtbezette concertzaal der Vereeni- ging plaats. Belangrijk was het in de eerste plaats door de medewerking van het Concert gebouworkest uit Amsterdam en op de tweede plaats door die van den beroem den heer Carl Scheidemantel, Hofopera^ zanger uit Dresden, die intusschen niet gekoel beantwoordde aan hetgeen ik gemeend had te mogen verwachten, in aanmerking nemende de groote reputatie die de heen Scheidemantel ook als C o fl ee r tzanger geniet. Wel deed hij. vooral in het met orkestbegeleiding voorgedra gen ,,An die Hoffnung" van Beethoven, rijn zeer welluidende stem bewonderen, maar. overigens gaf rijn voordracht van dit en de overige nummers van rijn pro gram geen buitengewoon diepen indruk. Het. best voldeden mij, wat opvatting en voordracht betreft „Der See der Trau- me" van Lindler en ..Morgenhymne" van Henschel. In dank voor de langdu rige toejuichingen die hem gewerden, schonk hij zijn auditorium een extra nummer. Het orkest, onder leiding van den heer Willem Mengelberg, opende het concert met een treffend mooie vertol- Icing van Beethoven's Zevende. De no bele. klank van dit orkest is al op zich zelf en altijd opnieuw een verkwikking toch ligt. dunkt mij, niet hierin alleen het geheim van zijn superioriteit, maar veel meer in zijn geheel opgaan in het te verklanken toonwerk, onverschillig of dit onder de klassieke dan wel onder de moderne meesters rijn auteur vindt. Te meer kwam deze voortreffelijke eigen schap aan het licht, nu het programma als aanvang van het tweede deel ver meldde: een, mij niet zeer belangrijk toeschijnende „Noorsche Rliapsodie" (no. 3, C-dur) van Joh. Srendsen en als slot van den avond: da levendige Euryanthe-ouverture. Elk der genoemde werken toonde zich aan ons dank rij de zeldzame bega ving van den leider en de artistieke toe wijding der heeren musici in zijn juist licht en werkte zoo, ieder naar rijn aard en boteekenis mede om den totaal indruk van dit eerste Bachconcert een beslist gunstige te doen rijn. PHILIP LOOTS Spoorweg-diefstallen. Naar aanleiding van ons bericht over spoorwegdiefstallen vernamen wy, dat een zeer bekende wynhande- laarsfirma alhier ook van deze lang- vingerigheid meermalen de dupe is geweest. Zonder dat de loodjes be schadigd waren, werden bjj aankomst van de manden twee, drie of vier flesschen vermist. Do eenige manier waarop dit he ft kunnen geschieden, was dat aan de tiemen getrokken en gemorreld werd, totdat er een kleiue opening onts'ond, waardoor een flesch heengetrokken worden kon. Vooral bjj ankormaoden kwam dit voor. En de spoorweg maatschappij vergoedt wel vrachtgoe deren die geheel verdwijnen, maar diefstallen als d8 boveuvermeide na tuurlijk niet. Wanneer er nog meer slachtoffers zijn of komen, ware het wenschelyk dat zij ons even inlichten. Publiciteit zal de dieven allicht doen ontdekken of althans afschrikken. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterer school(Janstraat)is benoemd de heer J. Janze te Amsterdam. Naar men verneemt heeft de Ko ninklijke liedertafel „Zang en Vriend schap" het voornemen om deel te nemen aan den zangweusiryd, die in 1900 te Parijs bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling zal worden gehouden. Door de bekende firma W. G. Boele Senior te Karopoo, is eene speeiale St. Nicolaaspryseourant verspreid, be vattende de opgaaf van hare meest bekende merken sigaren, van luxe kistjes en van cigaretten. Vrijdagavond a.s. zuilen in bet ge bouw van het „Leger «les Hefls' alhier lichtbeelden worden vertoond. Schermwedstrij d. Dinsdagavond te 8 uur bevonden zich een groot aantal belangstellenden in de schermzaal van den heer Mojje- rink om getuigen tezyD van de loting noodig voor den Stedelijken Seherm- wedstrijden op a.s. Zondag te houden, waartoe „Concordia" haar zuster- vereenigingen heeft genoodigd. De voorzitter der Vereeniging, de heer P. Brussó, heette allen welkom en 'tdeed sproker genoegen dat zoo veel vereenigingen de kameraadschap pelijke uitnoodiging hadden aangeno men. Voor de afdeeling personeel degen hebben zich aangemeld 48 deelnemers, voor sabel 47, voor lange stok 14 en voor bet geweer 25. Aan den korpswedstrijd sabel zullen 7 vereenigingen elk met haar beste drietal deelnemen. Voor elk wapen zijn 3 medailles be schikbaar. Deelnemende vereenigingen zijn „Pro Patria", „Voor Vaderland en KoniDg", „Mars" Infanterie, „Oranje Nassau" Infanterie, „D.D. Schutterij", „De Bataaf', „Willen is Kunnen", „Kracht door Oefening", „Door Oefe ning Sterk", „Sparta", „Excelsior". Uit deze rnime inschrijving zien we dat de schermsport druk in Haarlem beoefend wordt. Wy wenschen Concordia succes met haar wedstrijd. De technische leidiDg berust in handen van de heeren A. J. Meijeriuk en J. J. Meyerink. Aanbesteding. De levering van diverse artikelen voor het gesticht „Meerenberg" (zie onze nummers van 16 en 17 dézer) is gegund als volgt: M. D. Speijer, rundvleesch f 0.524, rundvet f 0.44, kalfsvleesch f 0,658 D. Keyzer, aardappelmeel, f 0,1378, fijn zout f 0.0548, soda f 0,0278 A. A. van der Weijden Czn., Leidsehe kaas f 0,415, groene zeep f0,13. J.C. P. Boogaard, hlugelse, Gonasche kaas fo.58; E. P. Westerveld Zn. rijst f 0,1247, patentoiie f 0,274/5 A. F. Kreraer, witte suiker f 0.4275basterd suiker f0,397/s, bruiue suiker f0,357/s, thee le soort f 1,20J. A. van Eer den Co., stroop f 0,1290J. Gold- schmidt en Zn., thee 2e soort F 0,8'i J. W. Demmers, eieren f3,46; J. Bruniiig, Capucijners f 13,65, groene erwten f 12,60Vlaanderen en Doetz, bruiue boonen, f 12,85; Wed. J. Leu- pen en Zn, haver f 3,52, gort f 9,25 G. Heyning, stijfsel f 0,145/jC. Kui per en R. Bakker, iigstroo f 11,50 C. Kroon, zeegras f 10Wed. Kru- seman en Zn., tabak (krul en grof) f 0,2590H. Winnubst, sigaren f 7,80 Wed. H. J. Kluitenbarg, wit zand f 0,59, schelpzand f 1,19, roode bik f 1,20, heibezems f7,50 heiboenders f2; J. B. Kaijser, borstelwerk f 11,78. Naar ons wordt medegedeeld is de inschrijving voor de leening van f 1.100.000 voor den Noordfneseheo locaalspoorweg, die voor Haarlem en omstreken bij de firma Laaneen Van Bemmel was opengesteld, meer dan volteekend. Den iuschryvers wordt daarom slechts 77 pCt. van hunne inschrijving toegewezen. Door de justitie alhier is eene in structie geopend tegen den bierhuis houder A. Cassée te Heemstedo ter zake van heling van gestolen gelden, die door de gebr. J. A. en J. P. Pjjst op 31 Juli 1.1. uit de woning van ('en broodbakker J. J. van der Vossen, aldaar, waren ontvreemd. Van één der hoofden der Brand weer vernemenen wij, dat de heerL. de Breuk,thans commandant der Haar- iemscho Brandweer, Maandag 28 No vember den dag zal herdenken, waar op hij vóór 25 jaar aan het brand- wezen werd verbonden. Heemstede. Op de voordracht vooor Gemeente ontvanger te Loosduinen, is de heer D. M. Wyckerheld Bisdom, ambte naar ter Secretarie alhier no. 1 ge plaatst. Zaadvoort. Maandag j.l. is door middel vau tiet uitsneden van een paar rniten inbraak gepleegd in de abri van de H. IJ. S. M., staande naby de ha'te Dorp Zand voort. Daar er geen gold aanwezig was, hebben de inbrekers zich met 2 blauwe postzegels moeten tevreden stellen. In eene gehouden vergadering van de afdeeling Zandvoort der Noord- HollaudscheVereenigiDg „hefc Witte Kruis" is door den heer Beeckman het voorstel gedaan in deNoGrdbuurt alhier eene nortoupomp te slaan, welk voorstel in handen van het bestuur is gesteld om praeadvies. Het detachement van het korps genietroepen, alhier gedurende eeu vier weken ingekwartierd geweest zynde, voor den aanleg van een tele- ptioon, is weder vertrokken. IJmuiden. Het vischvervoer per Holl. spoor laat volgens de viscühandelaars nog al wat te wenschen over men heeft zich daarom tot de Maatschappij ge richt om te trachten hierin verbete ring te brengen gaarne had men bier een trein in aansluiting met den trein van 10 uur 9 min. uit Haarlem. Met financieelen steun der ver eeniging „IJmuidens Belang" is in een der lokalen van de openb. school een cursus voor herhalings onderwijs geopend, aanvankelijk mét een 10-tal leerlingen. WERV8LQ NIE*m3TiJ8RS8£EK. Verkiezing Deventer. By de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Deventer (vacature mr. A. van Del- den) zijn lijsten ingeleverd met de candidatenjhr. mr. W. H. de Beau- fort, J. van Loeuen Martinet, jhr. mr. R. E. W. van Weede, G. J. Bieieman eo W. H. Vliegen, zoodat over deze heeren op 29 dezer een stemming zal plaats hebben. Een moord in waanzin. 't Is ongeveer een maand geiedeo, dat te Tilburg een zekere vrouw V. d. H. zich schuldig maakte aan een gruwelyken moord op haar eigen kiud, een meisje slechts vier jaren oud. Reeds dadelyk vermoedde men. dat de ongelukkige vrouw in een vlaajf van waaoziu zich aan dit feit schub dig maakte. Immers om baar daad te rechtvaardigen, was steods haar woord „Ik wilde er een engeltje van maken." In preventieve hechtenis gesteld, werd een deskundig onderzoek bevo len, 't welk was opgedragen aan dr. Hoogenboom en Deknatel. Thans heb ben deze deskundigen de verklaring afgelegd, dat de vrouw inderdaad krankzinnig is. Deswege is thans baar overbren ging naar het krankzinnigengesticht te Meüembük bevolen en werd zjj Maandag derwaarts vervoerd. N. B. C. Eene inbreekster. Te Leeds is een vrouw gevat. Sarah Ann Graven, die het streven naar gelijk heid met het sterkere geslacht zóo ver dreef, dat zijonder de inbrekers ging. Zij werd betrapt in het kantoor van een bank, waar zij was ingebroken, en eenige dagen te voren had zij inbraak gepleegd in een ander kantoor, waar zij „.cheques" in blanco stal, welke rij op haren naam invulde tot een bedrag van f 60.000. Men vond een revolver en een volle dig stel inbrekers-werktuigen bij liaar. Deze hoogst moderne dievegge is een vrouw van goedé familie, die een rijk huwlijk deed, maar haren man na ver loop van zes maanden, verliet. Blijk baar gaf do echtelijke staat haar geen bevrediging en. zocht rij ruimer en zelf- standigerarbeidsveld1. De Nora's, die „hem poetsten", gingen echter zoo ver nog niet. MARKTNIEUWS Haaelem, 23 Nov. 1898. Op de kaasmarkt alhier zyn aan gevoerd en verkocht 22 stapels, uit makende 2768 kazen, wegende 7629 Kilogrammen. Hoogste prjjs per 50 K. G. f25.— Op de veemarkt alhier zyn aange voerd: 7 Koeien f160 f 140, 29 N. Kal veren f 12,— a f 7.— 16 Schapen f24.— af 13.— 3 Paarden. Het stoomschip Prins Willem 1 vertr. 19 November van New-York naar West-Indië. Het stoomschip Prins Willem IV, arriveerde 19 Nov. van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prim Mauriis, ver trok 20 November van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Oedé, van Java naar Rotterdam, vertr. 20 Nov. van Marseille. Het stoomschip Ardjoeno, vau Rot terdam naar Java, arriv. 20 Nov. te Southampton. Het stoomschip Prins Frederik Hendrik, van Paramaribo naar Am sterdam, arriv. 21 Nov. des nam. 6 u. te Havre. Het stoomschip Edamvan de Hol land Amerika Lyn, van Newyork n. Amsterdam, pass. 22 Nov. des v.m.8 u. 5 m., Prawlepoiuc. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavókerkalhier, op Donderdag 24 Nov. 1898, des ea rn ddags van 2—3 uur door den heer Wh EZERMAN. PROGRAMMA. 1. ToccateHesse. 2. Andantino Kheinberger. 3. SonateKrausse. a. Allegro. b. Adagio. TrHuermarscli der GH3tterd5mmerang. Wqgner. 5. Au» en Kowauee (Tauobauser) Waoner. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd23 Nov. W. Dirks en W. John. G. J. Sijpestyn en A. E. Winter. C. Lahey en H. 0- Pot. Getrouwd: 23 Nov. H. Verzyl- berg en M. Zwitser. II. A. Swit- ser en G. T. Berends. H. H. Dalman en J. E. Jansen. J. J. v. d. Burgen M. de Vink. C. Schornagel en W. A. A. Lange. A. Arnold en M, Koger. J. A. Batelaar en J. de Haan. J. A- Kroonsberg en M. A. Martens. H. Kortekaas en M. H. J. de Vree. A. v. Brussel en M. S. P. Godefrooi. P. H. Toepocl en E. P. Zwart. F. v. d. Vliet en A. Bekkering. H. H. J. Heynsbergeu en J. Rike. H. W. van der Giessen en A. M. de Nys. P. Weiiers en T. M. Laupeveld. A. v. d. Putten en G. M. Hekkelman. P. Visser en W. Lemmen. Bevallen. 20 Nov. L. v. d. Stouwe— Visscher z. 21J. MeuleDbroek—Reu vers z.A. C. M. Haf kenscheid—Cikot d. 22 S. J. Schiltrnftn—v. Honschoten d. N. de Liefde—Sondorp d. Overleden: 22 Nov. A. L. Majoor

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2