Gapenmagazijn HET ANKER, JLaiifg© Veer straat 23, wegens opheffing der Detailzaak. Spotkoopjes Spotkoopjes Zie de Etalage! Zie de Etalage! il- ünfl op bevel van. Madama Mod© zoo oor ds jonge dames gedragen, Voor Ot^n winter bekoort bij het harnas ook og een roodzijden dekentje, dat het te jiertje tegen koude beschut. W«t den prijs van zulk een harnas be reft, die is verschiUend. Leder en zijde srmonioeren doorgaans in kwaliteit en werkingvaak: zijn deze evenwel met ruden of zilveren stikwerk versierd, oegt men hierbij nog een met juweelen jzetten halsband, dan kan men aanne- en, dat het toilet van een hondje sonis renveol kost als dat zijner dwaze mees jes. Een avond met Keizer Wilhelm. In de briewen, die ds. M. A. Perk, oorzitter van de Synode der Neder- £t odsche Ilarvormde Kerk, uit Jeruza- m aan het „Nieuws van den Dag" vertelt hij het volgende omtrent m in het kamp van heeren op uitnoo- óng van Z. M. doorgebrachten avond Het kamp was fantastisch verlicht door volle maan cn de veelkleurige ballen itspuwende vuurpijlen, die zonder op- suden uit een naburige woning werden (gelaten en dwars over onze hoofden eengingen. In het centrum, bij de Kei- •rlijko .temtem, stonden van. lampen jorzieno tafels met ververschingen lee, ijs. bier, minerale wateren en go ik. Niet ver van daar, door dichte jen bezoekers omgeven, hadden zich beide Majesteiten geplaatst. Een ka- erlieer vroeg ons, of wij nogmaals aan Keizerin, die in wandeltoilet was, ilden voorgesteld worden. Natuurlijk antwoordden wij die vraag bevestigend. b spoedig kwamen wij voor die eer ui de beurt. „Niet te hoog kunnen wij opgeven in de minziamhc-id der Vorstin, die is weder de hand reikte, welke ik eer- kuste, en aanstonds het gesprek racht op onze jeugdige Koningin en de ihuldigingsfeesten te Amsterdam. Met ai nieuwen handdruk, nam zij, nadat et onderhoud een tiental minuten had ïduurd, van ons afscheid. „Wij namen toen plaats* in den kring, e zich. om don Keizer had geschaard, oen diens gesprek met een deputatie as geëindigd, sloeg hij een blik om ch heen en, ons ontwarende trad hij ons toe en gaf ons de hand, onder ét uitspreken van deze woorden„De jb do heeren van middag' wel geziei oo was het ook. Wij warc-n den Keizi jken stoet tegengekomen en hieven, aande in ons rijtuig den Hollandschen reet: Hoera! aan. En hierop wuifde Keizer ons lachende zijn groet toe. ij had ons dus wel degelijk herkend. ,En wat nu te zeggen van het aller- teressantste onderhoud, dat zeker wel minuten en meer misschien duurde waarin allerlei onderwerpen aango- lerd werden. De Keizer sprak in de plaats over de genegenheid, die hij jesterde voor onze jonge Koningin ver zijn belangstelling voor ons land ons grootsch verleden; onze oud-Neder- landsche schildersschool, over het heer lijke licht, waarin op de Rembrandt- Tontoonstelling de „Nachtwacht" was geplaatst, en dat hij betreurde niet to hebben kunnen, zien, verder over onze oud-Nederlandsche muziek eu Valerius' „Gedenckklank," waaruit zijn matrozen zoo gaarne de liederen zongenover de Oranje-Nassau-Tentoonstelling; over on ze zoo karakteristieke oud-HoUandsche steden Haarlem, Gouda, Delft, het be vallige Den Haag en Scheveningen. „Hij was in klein tenue, met een mutsje op het hoofd en een karwats in de hand, en maakte op ons den indruk van een rijken en veelzijdig ontwikkel den geest, volkomen tehuis op elk ge bied, en van een alleronderhoudendsten, gezelligen causeur. In zijn opmerkingen f hij soms een „witz" ten beste en dan lachte hij zelf hartelijk, terwijl zijn oogen straalden van de pret, welke hij had. Blijkbaar voelde hij zich in dien kring geheel op zijn gemak en gaf zich zooals hij was, terwijl zijn gelaat zijn in drukken geheel weerspiegelde. Een gansch andere impressie hebben wij van hem gekregen dan den. middag van zijn intocht, toen zijn blik zoo strak stond. Wij waren heft met elkaar ten volle eensde Keizer is als hij wil, een char meur." Uit Transvaal. Het gevecht niet de Magato-kaffers, waarvan reeds eenige malen ge waagd is, had den 21 en October plaats. Op eenigen afstand van het lar ger, graasden paarden en vee, bewaakt door een vijftal boeren (de Brandwacht). Op het schieten kwam uit het lager ver sterking opdagen, en de kaffers vlucht ten overhaast. De Boeren zetten ze nog een eind na, maai" zonder gevolg. Aan den kant dei- Boeren werd niemand ge wond, de kaffers lieten tien dooden op het veld. Met dit gevecht waren de vij andelijkheden begonnen. Dergelijke aan vallen op brandwachten en vee kwamen in de volgende dagen nog eenige malen, voor, zondea" dat de Boeren verliezen leden. Ernstiger was het gevecht, dat den 22en October achter den Zoutpansberg voorviel. Het volgende telegram in de „Volksstem" geeft er verslag van. De Waterberg- en Zoutpansberg-com- mando's, die achter den Zoutpansberg gelagerd zijn, hebben hedenmiddag een woedend treffen met de Kaffers, die met duizendtallen ons lager hebben aangeval len. Het gevecht heeft omtrent twee uren geduurd en met groote woede is door de Kaffers gevochten. De burgers hebben ten slotte de naturellen de kransen in gejaagd tusschen den Zoutpansberg en den Blauwberg en 20 kralen aan den kant van de bergen en nabij Schoemans- dal afgebrand. Er is geen verlies aan onze zijde, doch vele Kaffers zijn ge dood. De Eerste Volksraad der Z. A. Repu bliek heeft bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de krijgswet, met 13 tegen 12 stemmen het stellen van een plaatsvervanger, als men opge- kommandeerd wordt, gehandhaafd. In de maand November zal het be stuur van den tak Johannesburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond in die stad een samenkomst beleggen van Holla ndsch-sprekenden in Zuid-Afrika ten einde van gedachten te wisselen over zekere punten de belangen der landstaal betreffende, en zoo mogelijk misverstand weg te nemen. In die ver gadering zal prof. de Vos van Stellen bosch (Kaapkolonie), van wien het denk beeld tot 't houden van zulk een vriend schappelijke sam enspreking is uitge gaan, de gedachtenwisseling inleiden. Het standbeeld van van Riebeek is te Kaapstad aangekomen. Rhodes heeft igeboden ook de kosten voor het voet stuk te dragen en een commissie aan gewezen om naar een geschikte plaats rond te zien. Een nieuwe kleedingetof. De Fransche militaire geneeskun dige Berthier geeft een nieuw middel aan de hand om de kleeding van den soldaat te verbeteren, dat die kleeding waterdicht maar niet luchtdicht maakt eene voorwaarde, waaraan de tot he den aangewende middelen niet beant woorden. Uitgaande van het bekende feit, dat de kleeding der Arabieren, water dicht is en dat zjj dis eigensch&p dankt aan het geweven zijn van niet ontvette wol, kwam dr. Berthier op het denkbeeld dat een middel om de kleereu ondoordringbaar te msken, moest zyn bnn ret terug te gevend dat er door fabriekmatige bereiding aan onttrokken was. De vettigheid van wol der schapen afgescheiden door de huidklieren, bestaat uit eene bijzondere, wasachtige vetstof', welke rondom de woldraden eene beschut-eu- Nu nam dr. B. de proef met lanoline, eene zelfstandigheid, sinds eenige jaren de laag vormt, en das de eigenlijke on doordringbaar makende stof is. In de grooto wolkammerijen wordt deze stof suinline genaamd, ectiter afgescheiden, in de apotheken veel in gebruik, en die niets anders zijnde dan een zuive ringsproduct der suinline geheel van alkaliën eu vetzuren is ontdaan, en neutraal gemaakt. De proeven vielen reeds tersiood gunstig uit. Kleeding- stukken met lanoline behandeld, lieten zelfs in een langdurigen stortregen geen vocht door en belemmerden toch de huiduitwaseming niet. Integendeel voelden de manschappen, die deze kleedingstukken aan hadden, zich zeer behageiijk er in. Teneinde r.u kleedingstukkou on doordringbaar te malen, dompelde men die in de waterdichtmakende vloeistof, waarna zij kunnen worden uitgewrongen om het overtollige vocht te verwijderen. Ook ban men vol staan mei de buitenzijde der kleede ren met eene in de vloeistof gedoopte spons te bevochtigen. Twee liters lanoline-oplossing (20 gr. lanoline op 100 gr. geest van petroleum) is ge noeg voor een volledig stel kleederen. Daar lanoline 7 francs per kilo kost. is het middel niet duur. Het is duidelijk dat de stoffen, die men nit het haarvet der schapen kan bereiden, ook nog wel buiten de mili taire wereld haar heilzame rol kinnen vervullen, bijv. in een ruimen kring van al die werklieden, welke veel aan weer en wind zijn blootgesteld, en om zich daartegen f.e beschutten, ai- leen weinig kostbare, of onvoldoende of m het geheel geene middelen kun nen aanwenden. Tienduizend gulden voor een kus. Er werd te Londen dezer dagen een liefdadigheidsbazaar gehouden. De scboone tooneelspeelster Mabel Harlowe, een der verkoopsters, bood, voor het goede doel, een kus van haren mond den meestbiedende aan. Het eerste bod was twee pond dat vond men een belachelijk bod. Een syndi caat waarvan de leden later zouden loten wie de gelukkige zou wezen bood dadelijk honderd pond. Een ko lonel, Sir Edward Fortescue ging echter hooger. Langen tyd was het een vinuige strijd tusschen hem en het syndicaat. Eindelijk bleef de kolonel overwinnaar voor achthonderd pond. Bijna tienduizend gulden voor een kas. Maar nu komt nog het aardigste van het verhaal. De actrice trad, eenigszins verlegen, op den kolonel toe. Deze, a! een oude heer, boog en zei „Vergeef mij, ik bood niet voor eigen rekening, maar voor mijn kleinzoon, die vandaag jarig is." En hg bracht een jongen van zeven, acht jaar bij Miss Mabel Harlowe, die hei ventje hartelijk omhelsde. Vogelmoord. Het centraal bestuur van den Oosten- rijksche Bond van vogelvrienden deelt mede, dat volgens opgaven en stati stieken door genoemden Bond ver zameld, in de laatste dertig jaren meer dan 3,000.000,000 vogels aan de mode opgeofferd zijn, dat de jaarlgk- sehe invoer van lEuropa ongeTeer bedraagt 175.000,000 stuks, iü Lon den dikwijls 6 a 800,000 vogelhuidje; op een dag verhandeld worden, dat vooral dezen zomer eene enorme slach ting in de arme vogelwereld is aan gericht, dat onze scboone Oost door het ontbreken eener jachtwet op schandelijke wjjze van vogels beroofd wordt, dat de schade aan den land bouw hierdoor teweeggebracht niet te berekenen is en dat naar alle waar schijnlijkheid er over 20 of 30 jaar geen zangvogels meer in Europa zullen bestaau. Geen Erfgenamen. Eenige weken geleden nam eeu rijke Amerikaan zyn intrek in een der voornaamste hoteis te Weeuen ouder den uaam van dr. Guido Bonos Char les de Treye van San-Francisco. Kort daarop stierf hjj op zijn kamer aan een slagaderbreak. Onder ztiu bagage vond men verschillende gelde .vaardige zaken te zamen een waarde -ertegon- woordigende van 360.000 gulden. Doch tot heden toe is het niettegenstaande de nasporingen van ae politie niet mogen gelakken de bloedverwanten van den overledene te vinden, noch in Europa, noch in Amerika. Men vermoedt, dat Charles de Treye Belg of Zwitser en genaturaóseerd Amen- kaan is. Komt binneu een bepaalden tijd geen enkele erfgenaam de 360.000 gulden opeischen, dan worden ze aan de Araerikaansche regeering gezonden. V ARSA Een gevaarlijk wapen. Daar had je 't alweerJuffrouw Fro link zat recht overeind in bed; elke papillot schommelde van een soort be vredigd verlangen. Do lang verwachte inbreker was eindelijk verschenen! Zij kon hem tersluiks in de gang hooren scharrelen. Zij was volmaakt kalm en had in een oogwenk haar ochtendjapon aangeschoten en keek even in den spie gel, bij de gedachte dat er in geen twin tig jaar een man in die gang was ge weest. Met een haastig opstrijken van haar grijze krullen tot besluit, ging juf frouw Frolink op verkenning uit. Zij sloop naar de leuning en bespied- do haar bezoeker. Hij scheen geweldig genoeg om haar met huid en haar te kunnen opeten, en juffrouw Frolink dacht aan haar zilveren lepels en vor ken en de moed zonk haar in de pantof fels. Eensklaps kreeg zij een inval. Zij sloop naar haar slaapkamer terug, nam iets glinsterende van haar toilettafel en kroop stil als een muis de trap af. De inbreker was intusschen in de eetkamer verdwenen. Hij had alle attentie bij. zijn werk en lag naast het buffet een zilveren trekpot in een grooten zak weg te moffelen. Een kieino dievenlantaarn stond voor hem. Eensklaps schrok hij, gaf een gesmoor- den gil en kromp sidderend ineen, met zijn handen nog in den zak. Een ge daante stond over hem heen gebogen en een cirkeltje van ijskoud staal werd te gen zijn oor gedrukt. „Gesjochte!" mompelde de inbreker achteruit schuivende. „Blijf stil zoo zitten," raadde juffrouw Frolink hem vriendelijk. „Ik ben niet gewend om met vuurwapenen om te gaan. Eu dit wil wal eens onverwachts afgaan." Do inbreker vloekte. „Gesnapt door een vrouw Hij maakte weer een achterwaartsche beweging. „Klikklonk het onheilspel lend. Zijn haar rees te bergen. „Daar, zed ik 't je niet" waarschuwde juffrouw Frolink verwijtend, ,,'t Ia heusch gevaarlijk om met zulke wapens te gekscheren." „Wat heb je met me voor!" bromde de inbreker met een vloek. „Dat zal ik je zeggen, jongmansch. 'k Ben van plan hier tot morgenochtend tc gua® zitten. Zoo onafgebroken do haren van je achterhoofd te bewonderen is wel geen geestverheffend tijdverdrijf, maar als 't mij in de eerste vier uren mis schien mag gelukken, eenige moreele principes door de wortels in de hersen kas te gieten, zal ik mij dien tijd niet beklagen." Hij was compleet in haar macht en hij wist het. Hij was totaal hulpeloos, zoolang zij den revolver hield. Ham aldoor goed in het oog houdende, trok zij met den voet een stoel naar ziah toa en ging er op zitten recht als een kaars, onverstoorbaar als het noodlot. „Getrouwd?" vroeg zij op tuchtigen toon. „Bahzeide de inbreker minachtend. „Al Lang in... 't vak?" informeerde zij belangstellend. „V...!" grauwde de inbreker. Aldus gedwarsboomd in haar voor nemen om een gezellig praatje ba hou den, deed juffrouw Frolink er verder liet zwijgen toe. Zij werd koud eoi moe, maar durfde zich niet bewegen. Do klok sloeg drie. De inbreker deed alsof hij slictp, maar juffrouw Frolink drukte het koude rondje liefkozend tegen zijn achterhoofd aan en hij zat met een ril ling weer overeind. Hij loerde achterom en kon haar juist erven zien, zooais zij daar zat. met haar grijze kurketrekkers in papillotten naar alle kanten uitste kend en haar kleine tanige gestalte stijf van inspanning. Uit het lantarentje be gon een stinkende olie walm op te stij gen en ergens in do donkere gang sjilpte een krekel. Tweemalen vielen juffrouw Frolinks oogleden dicht cm tweemalen, knikkebolde zij met den neus voorover in haar stoel, maar herstelde ziuh tot haar geluk nog net bijtijds... De grijze ochtendscheondJing kwam.de vogels ontwaakten ein tegelijkertijd daarmee klonken, o, welkom geluid, voetstappen op hert pad Plotseling sloeg de inbreker juffrouw Frolinks arm omhoog. „Houd hemschreeuwde zij en hij sprong door het openstaande raam pre cies in de armen van den porder. Juffrouw Frolink ging hem. in de gevangenis eens opzoeken en zij waren beste maatjes. Toen de inbreker haar tengere, zwakke gedaante monsterde, pruttelde hij „Dat je je door zoo iets laat overmees teren! Maar ze was gevApend „Ja, ik dacht dat 't je misschien zou interesseeren, mijn wapen eens te zien," antwoordde zij, „daarom heb ik het meegebracht." En ze toonde hean haar krullentang. Ea

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 11