H. M. F. SEVEKE, J. Df JAGER Oe Lange Van Ek St. Nicolaas-Cadeaux. f®1!TO t J. VAN HAïTEi DE GRAAFF, St. Nicolaas 1898. JANSSTRAAT 89. GUTTAPERCHA Sl. Nicolaas Cadeaux. 6. A. A. PERRY-MAGAZIJN, HAARLEM, St. Nicolaas-Étalage advertenties. WILLEM B. VERNOUT A/, Groote Houtstraat 147. B onvervalschte, zuivere Zoete Melk, Melkinrichting „N a s s a u", SiQAREM. Verwulft 5. Banketletters en Beulingen, Speculaas. C L MATTERN, Begtiiiershreeslraat 18. Amsterdam Jjocxioeaiie was liet of ze ia dein Duifc- tche» Kotteer hun eigen Sultan gezien liadden, die hert helpen kon. En inder- iaad zijn ze in veel dingen geholpen. Tengevolge van de nieuw aangelegde iregon kan men nu tenminste rijden, i het onder ontzettende stofwolken. Verlosserakerk te Jeruzalem lieoft keiaas een totaal onvoldoende akoustiek. Ds. Wober had in het middenschip ge- jeten en desniettegenstaande geen woord v tan vrat er gesproken was verstaan, gerst uit de kranten had hij gelezen, wat de Keizer aan het altaar gezegd had. Keizer Wilhelm te MÜDchon. Keizer Wilhelm had verzocht by zijn aankomst te Miloehen elke offi- cieele ontvangst achtorwego te laten blyveu, zoodat, de nieuwsgierige Mün- ciieners hem Donderdag niet van aan gezicht tot aangezicht hebben aan schouwd. Zelfs t oen de trein hot sta tion binnenreed had men zorggedra gen dat het publiek niet het minste of geringste van de vorstelijke bezoe kers te zien zou krijgen. Er waren rerscheidene leege goederentreinen op het voorste spoor geplaatst en daar achter stonden weer lange rijen spoor wegbeambten en politie-agenteu. Alleen de pers was op liet perron toegelaten. De regent wachtte met de te Müuchen aauwezige prinsenen prinsessen den Keizer en de Keizerin op. Men merkte op dat de Keizer er zeer gezond en gebruind en do Kei zerin daarentegen eenigszius ziekelijk uitzag. Na met den regent in do ko ninklijke outvangsalon aau het station gegeten te hebben, reisde de Keizer met zy'a gemalin verder. Ook te Siutt- gart hield de Keizer een uur aan het station stil om den koning en de ko ningin van Wurtemberg te zien en te spreken. De groothertog en de groot hertogin van Baden waren hunne gasten tot. Oos tegemoet gereisd. Don derdagavond om half tien kwamen zij te Baden-Baden aan. Een duel. Te Budapeöth heeft eeo duel op de sabel plaats gehad tusschen don Hon- gaarschen minister van binnenlaua- sche zaken eu den afgevaardigde Hollo. De minister is tamelijk ernstig aan het hoofd gewond. Bismarcks gedenkschriften. Van Bismarck's Letterkundige nalaten schap, „Gedanken und Erinnerungen' getiteld, die dezer dagen gedeeltelijk zal tejrschijnfla, heeft de uitgever Cotta eenige dagbladen Donderdag reeds en- kelo hoofdstukken ter beschikking ge steld, welke zich bezighouden met Bis- byzantinisme sterker waren ontwikkeld dan destijds. Voorloopig verschijnen van Bis marck's herinneringen alleen de bedde eerste deelen, met de dingen uit ouderen tijd. Het derde deel, welks inhoud tot in het allerjongst verleden gaat, schijnt voorshands uit bescheidenheid achter te worden gehouden. Chrysanthemum ziekte. Volgens Engelsche vakbladen wordt de Chrysantbemumcultuur door een groot gevaar bedreigd. By eenige kweekers zyn de planten door een ziekte (roest) aangetast, die hoogst kwaadaardig is. Zelfs wordt de som bere voorspelling geuit dat, zonder afdoend hulpmiddel tegen de kwaal, over eenige jaren de geheele Chrysan themumteelt te niet zal zyn gegaan. Uit Korea. De onlusten in Seoul duren voort en nemen eea steeds ernstiger karak ter aan. Het aantal dooden wordt op ruim twintig geschat. De Japansche regeering heeft een verzoek tot het zenden van troepen ontvangen. Lectuur in Japan. In de laatste dertig jaren zyn de belangrijkste werken der Westersche literatuur in Japan populair geworden. Elk beschaafd Japanner heeft „Wil helm Meister" van Goethe, „Penden nis" van Tackeray, „Les Misérables" van Victor Hugo, en de voornaamste romans van Dickens iD goede of vry goede vertalingen gelezen. Minder bekend is in Japan de literatuur on zer dagenZola, Tolstoï, Ibsen zyn nog niet vertaald. De Japansche schrijvers van den tegenwoordigen tyd schijnen te be- hooren tot de profeten, die in hun vaderland niet geëerd zyn. Hun ho norarium is uiterst bescheiden 30 a 40 guldeu voor een roman van 300 blad zijden. Hun verhalen bestaan uit een aaneenschakeling van misdaden, dief stallen, moorden, en vooral schakin gen. Wie het meest verschrikkelijk heden weet byeen te brengen en zyn lezers het vaakst kippenvel laat krij gen, is by hen de baasvan karak tertekening of psychiologische studie is in die romans geen sprake. De lezers dezer producten bebooreu dau ook tot de lagere volksklasse; een ontwikkeld Japanner zou zich scha men, als men hem betrapte by de lezing van een inlandschen roman Daarentegen kan men op eene goed zichtbare plaats van zyn boekery de werken vinden van Kant, Hegel, Schopenhauer, ja zelfs van Nietzsche, naast die van Pasteur en Billroth. - ,i- naasl me vau x asieui eu ajuuuiu. marcis ^optred^ir^ het ömwentehngs-1 Qf Qok gelezen worden Misschien wel. Uit de drie voornaamste Ja pansche tijdschriften Taigo (de Zon), Taikoka Bangkoka(de Nationale Let terkunde) en Nipponjia (de Japan ner) bljjkt althans overtuigend, dat de Japanners goede studiën van let terkundigen eu wetenscbappeiykea aard zeer op prijs wetea te stellen. jaar 184S en- met rijn verhouding tot den Beierschen koning Lodewijk II ge durende den oorlog met Frankrijk cn later. Maar die hoofdstukken bevatten niets van belang wa,t niet al bekend was uit vroeger openbaargemaakte meedee- lingen van Bismarck. Van hetgeen niet bekend was, noemt de correspondent der N. R. Ct. te Berlijn het volgende In het jaar 1848 wapende Bismarck de boeren van rijn dorp die zoo noodig met ham naai' Berlijn wilden trekken om den door de omwenteling bedreigden Koning te redden. Voorloopig ging Bis marck alleen naar Berlijn, waar hij aan de met hem bevriende militairen en. ambtenaren trouw aan den Koning ecu tegenstand tegen de revolutionairen, pre dikte en den Koning zelf trachtte te spreken, te krijgen, wat hem evenwel mislukte. Even weinig succes had Bis marck met rijn poging om prins Wil helm, den lateren Keizer, te genaken, die toen uit Berlijn gevlucht was en zich schuil hield op de eenzame. Pfauen- Insel bij Potsdam. Wilhelms vrouw, prinses Augusta, weigerde aan Bismarck eenige inlichting hoegenaamd to ver strekken over de verblijfplaats van haar Toortvluchtigen man en wilde niets met Bismarck te maken hebben, uit vrees, dat, indien rij rich door hem liet moe- sleepen, zijn antirevolutionaire ijver de vooruitrichten van haar zoon Priedrich Wilhelm (den lateren keizer Frederik) zou schaden. Toen Bismarck onverrichter zake naai zij n dorp terugkeerde en rijn boeren den veldtocht naar Berlijn uit het hoofd trachtte te praten, dachten de boeren eerst dat liij ook door de revolutiezucht waa aangetast, en hij moest met eenige vertegenwoordigers van. de boeren op nieuw naar Besrlijn en naar Potsdam trekken, om him daar den Koning te REGKTSZAKSN. Onbevoegde uitoefening der geneeskunst. Voor de Amsterdamscbe rechtbank verscheen Vry dag de tandarts J. Scheondermark, zich noemende pro fessor dr. J. Schoondermark Jr., be klaagd van onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Door den kantonrechter was beklaagde vrijgesproken wegens gebrek aan wettig en overtuigend be- wjjs. Van deze vryspraak was ech ter het O. M. in hooger beroep ge komen. Het geval betrof het uitreiken van een recept ter verkrijging van bit- terwater. Voor de rechtbank eischte het O M. thans eene boete van f3 0. De beklaagde, zich verdedigende, zeide, geen genoeskunst te hebben uitgeoefend. De patiente had men in verband met andere vragen, welke zy te doen had, ter loops medegedeeld aan bloed armoede te lydeu, waarop beklaagde haai* gezegd had, dat daarvoor bit- terwater goed placht, te zijn. En om haar te gerieven, had by baar op een papiertje, met zynen naam be drukt, bet artikel dat in zyn oog niet als geneesmiddel kan worden be schouwd, opgeschreven, daar zij bet wxu. dan by een bepaalden winkelier, een vertooneai en hun te bewijzen dat Zijn slijter van sterken drank, geen apo- Majestedt in 't geheel niet door rijn trou we boeren wilde worden, „gered." Uit de briefwisseling van Bismarck met wijlen koning Lodewijk II van Beieren, blijkt dat deze hem bestendig in eere hield als den „krachtigen verde»- diger van de rechten van de bondsvors- ten" die voor de toekomst van Duitsch- land geen heil zagen in centralisatie. In een brief uit 1877 spreekt Bismarck in 't algemeen, van den politieken toestand en zegt daarin onder anderen dat de ge ruchten die intriganten aan het Engel sche hof in omloop hebben gebracht, als had Duitschland plannen op Holland, alleen geloof konden vinden bij hoogge- p laatste dames. Van 1878, dus uit een tijd waarin Bis- uiarck hob al erg aanlegde met het Cen trum, ifl oen brief waarin Bismarck den Beierscken Koning schrijft dat het Cen trum wel nog onder de pauselijke vlag vaart, maar op zichzelf staatsvijandelijk is. De aangroeiende sociaal-democratie noemt hij in den zelfden briefde ge vaarlijks rooverbende die jaarlijks ver meerdert, waarmee wij samen onze groo te stede» bewonen Eea rijdedingflcha aanmerking op de tegenwoordige toestanden ia Bismarck'f terloopscha 'apnuidcmg in een ander hoofdstak. dut i» 1848 ds politiek» over tuiging cprarthter wïus d&n tegenwoordig, •oad'a-t m politieks bajintjeajagerij theker, kon krijgen. üe president maakte den beklaagde de opmerking, dat by noch „profes sor". noch „doctor" voor zyn naam mocht schrijven, waarop de beklaagde antwoordde met deze titels te zyn vereerd door de nationale universiteit te Chicago. Toen de president zeide, dat hier te lande slechts zij proft: sor genoemd worden, die aan eene hooge school dcceeren, wierp de beklaagde hier tegen in, dat de directeur van den Plantentuin te Buitenzorg nu ook professor is geworden, zonder aan eene universiteit verbonden te zyn. te bereiken, en daarop van Aden is vertrekken; voorts dat hij, drie dagen later in Adon teruggekeerd, dewijl rijn schip naar rijn oordeel te weinig vaart maakte en te weinig kolen kon laden, rijn mandaat als gezagvoerder heeft ne- dergelegd en de geheele equipage heeft overgehaald om hetzelfde te doen, hoe- wl het mogelijk was de noodige maatre gelen te nemen om met het schip verder te reizen en Colombo te bereiken. De kapitein, ter verantwoording ge roepen, deelde het volgende mede. Van Haarlem tot Aden had hij reeds zes ma len averij gehad aan de machina Te Aden moest hij 14 dagen blijven liggen om de machine te repareeren en kolen in te laden. In het ruim kon hij laden 55 ton en op dek nam hij nog 35 ton in zakken. Het dek had geen verschansing. Na drie dagen buiten, Aden te rijn geweest op weg naar Colombo moest hij naar Aden terugkeer en. Den tweeden dag werd liet al zwaar weer. De kolen spoelden over en van het dek, zoodat er geen voorraad genoeg was om Colombo te halen. Het schip liep maar 5 mijlen per etmaalin het geheel was er 95 ton kolen geweest en de reis zou 17 of 18 dagen moeten duren. Den derden dag werd het weer al slechter, en buitendien raakten kamwie len der machine defect. De kapitein kreeg do zekerheid dat hij terug moest keeran en de kentering van den west moesson zou moeten afwachten. Dus ging hij naar Aclen terug. Daar bleek, da.t eon der bedde schroeven een. blad had verloren., welk gebrek hersteld wei-d. Aan de reederij werd getelegrafeerd, dat de voortzetting der reis vóór de kentering van den moesson eene onmogelijkheid was, waarop geantwoord werd, dat het schip schoongemaakt en heb tuig ver meerderd moest worden om desnoods Colombo gedeeltelijk zeilende te berei ken. Dit telegram kwam echter verminkt over. In plaats van „en vermeerder tuig" vermeldde het telegram „en vermeeren muig", waaruit de kapitein las „infor- meeren menig". Maar buitendien was vermeerdering van tuig onmogelijk, daar het schip maar 92 ton mat. Het zou zei lende, met de twee schroeven achter zich, te weinig vaart maken om naar het roer te kunnen luisteren. Te Aden bleek, dat het schip niet aangegroeid was en dus niet schoon, gemaakt behoefde te orden. Ook de consul telegrafeerde aan de reederij. dat het schip niet zou kunnen vertrekken. De reederij vroeg telegrafisch of zij soms een anderen kapitein zou zenden, waarop de kapitein, dit opvattende als zou die andere gezagvoerder dan onmid dellijk moeten vertrekken, bevestigend, antwoordde. De andere kapitein is ge komen, maar heeft in de eerste plaats eene verschansing laten timmeren en in de tweede plaats het einde van den moes son afgewacht. Op de vraag, of liij geene onbeperkte volmacht van da reederij had om alles te doen wat noodig was, en of ook hij dus niet eene verschansing had kunnen laten timmoren, antwoordde de kapitein niet in het bcrit- te rijn weest van onbeperkte volmacht. Te Gi braltar had hij zelfs telegrafisch order ontvangen alleen hoognoodig kosten te maken. Toen het beslist, was, dat een ander gezagvoerder zou komen, legd< de kapitein rijn mandaat neder. Ook de equipage was niet gezind verder te rei zen tenzij na het einde van den mous- son. Vroeger heeft een man der equipage, verklaard, dat de kapitein, vóór het vertrek uit Aden gevraagd of er genoeg proviand aan boord was, geantwoord had, dat (lit er niet toe deed, daar rij toch binnen drie dagen te Aden terug zouden rijn. De kapitein ontkende dit gezegd te hebben. Een der leden van den raad merkte op, dat de kapitein te Aden het had moeten behouden en zijne reederij verplicht was het einde van den moesson te Aden af te wachten. Dan zou hij vol slagen verantwoord rijn geweest. Na den gezagvoerder werd een dei- matrozen gehoord, die diens verklarin gen bevestigde. Hein werd gevraagd, of het waar was, dat een der opvarenden gezegd heeft, reeds vóór Aden van den kapitein gehoord te hebben, dat hij zin had in het vervolgen der reis. De matroos antwoordde, daarvan wel ver- >n te hebben op de thuisreis aan boord der mailboot, maar niet te weten wie de zjsgsman is. Vervolgens werd een stoker gehoord. Uit het verhaal van dezen en den vorigen getuige bleek nog, dat te Aden bij de equipage geen bepaald uitgespro ken onwil bestond om verder te reizen. Na terugkeer te Aden heeft de ga.nsche equipage een door den kapitein opge maakte verklaring dei- onmogelijkheid van het doen der reis naar Colombo on der de omstandigheden van het oogen- blik onderteekend. Met den nieuwen gezagvoerder werd door de reederij eene nieuwe equipage voor het schip gezon den. De verdere behandeling der zaak aal plaats vinden over 14 dagen. Het stoomschip Werkendam, van do Holland Amerika Lyn, van New- york naar Rotterdam, arriv. 25 Nov. te Rotterdam. Het stoomschip leis, van Port Said met de Indische, Cbineesche en Austra lische mail, arriv. 24 Nov. te Brindisi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 29 Nov. 1898, des na- m'ddags van 1—2 uur door den heer W. Eyi HIK.lVf A N. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga Baeh. 2. Adagio (7e Symphon.) Beethoven. 3. Sonate no. 1. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro con brio. 4. OffertoireWely. 5. TrSumereiJ Schumann. Commissariaat van. Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 18 Nov. tot en met 24 Nov. '98. Een zakmesje. Een paar leerboeken. Een zwart strooien hoed. Een zwarte eutouscas. Een gouden ring. E9n zy- (len strik. Stukje zyde eu nota. Eenige portemounaiës met. geld. Een gouden damesremontoir. Een bovenlijfje. Een kinderbroekje. Een zilveren armband. Een zwart kiDderhaudschoentje. Eon duimstok. Een gouden oorbelletje. Een boekje „Lo fils de l'éclusier". Een kin- derhaudschoen. Een paar bruin glacé handschoenen. Een staleu rozekrans. Een achterkrat van een wagen en eonige sleutels. Na afloop van h8t Bachconcert op 23 November j.l. gevonden in het ge bouw sociëteit Vereenigingeenbauk- biljet. 20, Barteljorisstraat 20. bericht zijne geachte Chënteele, dat de gereed is en noodigt beleefd tot een bezoek in bovenstaand Magazijn uit. Nederlandsche Vereeniging ter Bevordering van Handel en Nijverheid. (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 2 December. 1897. No. 25). Goederenverdet-ling ZONDER NIETEN, bij Loting, in Januari a. s. Hoofdprijs: ZILVEREN TAFELGARNITUUR off9000—kon tante Minste voorwerp ter waarde van fl, Een teekening van het TAFELGARNITUUR is lieden en vol gende dagen te zien in een der uitstalkasten van den Heer Barteljorisstraat, alhier, waar Aandeelen a f2,en Prospectussen verkrijgbaar zijn, evenals bij de H.H. S. v. ARUM, Kleide Houtstraat 102; P. VAN C1TTERT ZONEN, Spekstraat; L. D. C. v. DOBBEN, firma J. F. van Dobben P. KUIPERS, Zijlstraat 71JOH. MAAS, Groote Markt 14 J. P. STAM, Zijlstraat hoek Nassaulaan en D. J. v. d. YVILK, Groote Houtstraat 94. Voorts te Amsterdam, aan bet Bureau Vondelkork- straat 1b. Franco toezending na Postwissel. VARIA. Uit het programma van een veeten toonstelling 10 unr, aankomst van het vee. 11 uur, ontvangst der eereleden. 3 uar, gemeenschappelijk diner. Boer. Dat is 'n dagje geweest! Van den vroegen morgen af iieb ik in de braudende zon staan werken. Oud heer. Ja, beste vriend, elk be roep heeft zyn schaduwzijde. Confisenr. Cuisinier. Bericht aan zijn ge achte Clientele dat zijn St.NICOLAAS-ETALAGE gereed is. Prijs-Courant J. D. OERLEMANS. Confisenr et Patissier, Damstraat 13. per ons. Best Zeeuwsch St. Nicolaas 10 ets. Best 2e soort 8 Gewoon St. Nicolaas 6 Beste St. Nicolaasbrokken 7 30 ets. p. pond. Heerlyk Letterbanket p. ons 10 ets. Heiligmakers 3 ets p. stuk. Kokuskran«jes 2'/ï ets. p. stuk. Boterletters overfijn 50 ets. p. pond St. Nicolaas, Poppen alle grootte 25 ets. p. Pond. Borstplaatjes assortis 10 ets. p. ons. Verder beveel ik my beleefd tot liet leveren van alle soorten Taar ten, Bankethammen, Rollades, Mar- sepain, Bloedworst euz. enz. van af 50 ets. en hooger. My beleefd in ieders gunst aanbevelend. Uw dw. Dienaar. Adres als boven. De Wed. Berichten de ontvangst der Nouveauté's en dat de St. JSicoliuis Etalage ge reed is en noodigen beleefd tot een bezoek uit. A x* jol Sra e xm.. £2 Ui s 05 eö s-j Heden opgesteld, de allernieuwste Maziekiustrumeuten Eerste kwaliteit. Billijke prijzen. O.a. Piano-Orebest. Piano, Orgels, Speeldoozen met Cylinder, Speeldoozen met verwissel bare Notenbladen, van af 15 toten met270Gulden. Acc.-Citliers, Mandolines, Gitaren, Trommels, Triangels, Flesschen, Glazen, Albums, Sigarenkistjes en -standaard, Fluiten, Picolo's, Mond en Trekharmonica's, Automaten, die voor 1 ol' 2Cent spelen, vanaf 15 tot en met ƒ3500, enz. enz. Alleri de beste kwaliteit. Geen Harmonica's van papier of Accoord-Cithers een plank met ijzerdraid bespannen, enz. Concurrentie onmogelijk. Boezelaars, Bavetfes. Spatkleedjes, Tlieeliladzeiltjes, Tafel- en Boeken zeiltjes. Finale Uitverkoop van Speelgoed en Ballen. J. L. LEEMANS, Krocht 12. Tweemaal (laags vrij aan Imis bezorging van a 8 Cent per Liter, door de N assaustpaat 22. N.B. Volgens Chemisch onderzoek heeft hare Melk oogcnblikke- lijk een Vetgehalte van 3.30 pCt.. bij een soortelijk gewicht van 1.0295. De Raad van Tucht. De Raad van Tucht voor de Koop vaardij behandelde Vrijdagavond ten paleize van justitie te Amsterdam de klacht der naamlooze vennootschap „Werf Conrad" hier ter stede tegen G. Schultz ter zake, dat hij, als gezagvoer der van het Nederlandsche stoombagger- schip „Indramajoe" van gemelde reede rij. belast om dat schip van Haarlem naar Tandjong Priok te brengen en alle daartoe noodige maatregelen te nemen, met dat schip in den zomer ran 1898 tot Aden gekomen, verzuimd heeft het «chip aldaar voldoend» te doen schoon maken en rich t« vergewissen ol hij ge noeg kolen kan medanorncn om Col «mbo Stoo^'ïsaï'tatfVicÊcfcittttr Hot stoomschip Cluden, gecharterd door de Holland Amerika Lyn, ver trok 23 Nov. van Newyork Daar Am sterdam. Het dubbelschroefstoomschip Rot terdam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotterdam naar Newyork. vertr. 24 Nov. des nam. 10 u. 30 min. van Boulogne. Het stoomschip Soembina, van Rot terdam naar Java, vertr. 24 Nov. van Stez. Het stoomschip Lombok, van Am sterdam naar Batavia, vertr. 24 Nov. van Genaa. Het stoomschip Prins Frederik Rmdrik, van Paramaribo naar Am sterdam, arriv. 25 Ncv. t* Amst. Uitmuntende kwaliteit Kistjes van 25 stuks van af f0,70 en hooger. 100 stuks van af fl.50 tot f3. Onder aanbeveling, „LA CONFIANCE" Adr. DAM, Smedestraat 24. Confisenr. Cuisinier. Marsepein. Figuren en Harten, Tabletjes. Borstplaten. SURPRISES en BONBONNELLES Bredasekt eis van &*S$kf<sO'S X X Speciale inrichting voor Reparation. Exportzaak in PIANO'S. POLYPCONÖ, AR1STONS. VIOLEN METRóNOMES. AKKOORD-ZITBERS. enz Verhuren. Stemmen. Repareeren. Ruilen firma A VE&M9UT. Warmoesstraat 10, naast de Katoenbaai, Boek- en Papierhandel. Geëtaleerd een prachtige verzameling Luxe-Post, Cartes de Correspondance, Mot a la Poste, in diverse formaten. Cartonnen Borden en Tafelmatjes met aller aardigste voorstellingen zyn zeer sterk en kunnen afgevrasschen worden, vanaf öt. Schilder- en Kleurdoozen, Photographiëu, Lees- en Prentenboeken, alles zesr geschikt rosr ST. SICOLAXS-CADIAUX.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 15