wwm mededeelingen worden gedaan omtrent de aansluitingen der spoorwegen en het vee-vervoer. Omtrent het vervoer van het Dol- lardslib wordt nader overleg gepleegd. Een nieuwe regeling is ontworpen van de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel. Getracht zal worden in de a. s. zomerdienst Leeuwarden—Groningen in verband met school- en marktbe zoek. Vertraging in het spoorwegverkeer na de revue te Renkum was te wijten aan een samenloop van omstandig heden waarvoor de Exploitatie-Maat schappij Diet in alle deelen aanspra kelijk kan gesteld worden, al kan niet ontkend worden, dat betere maat regelen het gebeurde hadden kunnen voorkomen. De verbetering van verschillende Spoorwegstations wordt overwogen o. a. die te Deventor, Meppel en Haarlem. Op het openen en sluiten der spoor wegbruggen wordt nauwkeurig toe gezien. De vernieuwing vau het Westelijk viaduct te Amsterdam is opnieuw in studie genomen. Het is niet te ver wachten, dat in het volgend jaar een zoodanig bedrag zal kunnen worden verwerkt als daarvoor in de ontwerp- begrooting is uitgetrokken. Het nut van een Meteorologisch instituut wordt door den Minister nader in het licht gesteld. De proefneming inet het poten van jonge zalmen zal nog eenige jaren dienen te worden voortgezet', alvorens een resultaat is te beoordeelen. De indiening van een wetsontwerp ter voorziening in enkele leemten der Mjjnwet van 1810 kan spoedig worden te gemoet gezien. Het beschikbaar gestelde subsidie van f 300,000 zal, zoo betoogt de Minister, slechts kunnen strekken om daarnit de algemeene kosten, van de deelneming van Nederland aan de tentoonstelling van 1900 te bestrijden. Gespecificeerd geeft de Min. op waar voor afzonderlijke kredieten worden aangevraagd als voor onderwijs f 1900; voor het sociaal economische gedeelte f 5000voor de zoogenaamde land- bouwteelt f 25,000voor de bevorde ring van paarden- en vee-inzendingen f20,009; voor de vjsschery f8''00; voor een inzending van den Rijks waterstaat f 6000en voor die van dc topographische inrichting van het dep. van oorlog f 1400. De Minister zal gaarne overwegen in hoeverre het bezoeken der tentoonstelling door werklieden o.a. door het uitlokken van lage vrachten kan worden bevorderd. Nader zet do Minister zijne be doeling uiteen met de aanstelling van adjunct-inspectrices van den arbeid wier positie niet geheel gelijk zal staan met die van adjunct-inspecteurs terwijl haar werkkring niet tot ééne inspectie zal zyn beperkt. Naar aanleiding van de vraag om trent de Kamers van Arbeid deelt de Minister mede, dat hij niet zal be vorderen dat verzoeken tot oprichting van Kamers van Arbeid zonder over wegende reden worden afgewezen. Wat de Posterijen betreft, ligt het in 's Ministers bedoeling om het stel sel van periodieke traktementsver hooging ook voor de commiezen bij den post- en telegraafdienst in te voeren. Aan de ambtenaren is aanbevolen te waken tegen ruwe behandeling van stukken die ter post worden ver zonden. Aan den wensch om op Zondag ge;-n postpakketten te doen bestellen, kan niet worden voldaan. Het ligt in de bedoeling om de traktementen van brievengaarders en postboden, voortaan naar vasten maat staf te regelen. Het aangevraagde bedrag voor uit breiding van het intercommunale telephoonnet wordt bij Nota van Wijziging verhoogd met f 162,000. Panislamistische kuiperijen in onze Oost. De correspondent der N. R. Ct. te Konstantinopel schreef 3 December: Ten vervolge op mijn bericht van den 30en November, aangaande een nieuwe mededeehng uit de paleiskrin gen omtrent de nationaliteitskwestie der moslims in onze Oost, kan ik heden melden dat, ingevolge de krach tige vertoogen van onzen gezant, jhr. Yan der Staai van Piershill, bij den minister van buitenlandsche zaken Tewfik Pasja, de Porte gisteren in alle plaatselijke bladen een „commu niqué officieP heeft laten opnemen, jwaar in het bewuste bericht van de Moniteur Oriental wordt tegenge- isproken. Het communiqué zegt, dat het door 'de Moniteur vermelde niet jnist is, en het voegt er meer in 't bijzonder bij, dat er, behalve in de hoofdstad Batavia, in Nederlandsch Oost-Indië geen Ottomaansche consuls gevestigd zijn. Het blijft af te wachten wat de panislamistische stokebranden na dit lesje zullen doen. Overstrooming op Sumatra. De correspondent te Batavia van het Rbld. seint: In den nacht van 5 dezer is Padang door een hevige overstrooming ge teisterd. De sawahs werden verwoest en de pakhuizen beschadigd; er is groote schade aangericht in het Cbi- neesche kamp. Op de markt stond het water vijf voet hoog. De schade wordt op twee ton ge raamd. Ramp in Transvaal. By de directie der Nederl. Zaid- afrikaansche Spoorwegmaatschappij is telegraphisch bericht ontvangen, dat een brug van 15 meter, liggende bij KM. 27.400 van den Deiagoabaai- spoorweg das nabij de Portugee- sche grenzen is ingestort en een ledige goederentrein in de opening is gereden, met het treurig gevolg, dat zoowel de machinist als de stoker zijn gedood. De machinist Ph. Wenneker is een Hollander, die eene in Amsterdam wonende weduwe met kinderen ach terlaat. Gedurende slechts enkele dagen zal het verkeer gestoord blijven, daar terstond een hulpbrug wordt ge legd. De oorzaak, hoewel niet in het te legram vermeld, zal wel wezen een dier in dit jaargetijde herhaaldelijk voorkomende plotselinge bandjirs, welke soms «roote verwoestingen aan richten. U leest tocïi ge-1 sregeld het FeuïS-l Eleton van „Maar-1 lleju's ©agMa«l"?| Overvloed vau wild. Men schrijft uit Oosterhuizen, ge meente Apeldoorn In de heerlijkheid het Loo, de pri vate jacht van het vorstelijke huis, wordt op vele plaatsen erg geklaagd over de groote hoeveelheid wild, voor namelijk hazen en konijnen, die nu reeds de roggevelden voor een groot deel afknagen. Er wordt in dit jachtseizoen al zeer weinig gejaagd, op vele plaatsen in het geheel niet. Wijlen koning Wil lem III organiseerde nu en dan nog eens jachtpartijen zoodat er niet zelden 50 a 6 Ostuks per dag werden gedood, maar daarvan is nu natuurlijk geen sprake. Alleen de hofhouding, en en kele genoudigden oefenen de jacht uit, maar veel te weinig in het belang van den landbonw en de hontteelt. De surveillance, wordt streng uitge oefend, maar door de groote uitge strektheid is dit nog ontoereikend, zoodat vooral op de afgelegen plaat sen veel wild door stroopers wordt buitgemaakt. Daar is de last van het wild niet bijzonder groot. 385 K.M. 16 m.) 2de was Waller, 3de Pierce, 4de Nown. In het achttiende uur was de stand le. Pierce met 558 kil. 427 m., Waller met 550 kil. 380 m., 3e. Miller 548 kil. 571 m., 4e. Nown, 539 kil. 117 m., 5e. Gimms, 539 kil. 116 m., 6e. Stevens, 535 kil. 889 m., 7e. Schin- neer, 521 kil. 412 m., 8e. Lawson, 518 kil. 195 m., 9e. Teddy Hale, 516 kil. 586 m., 10e. Franck Albert, 505 kil. 320 m., 11e. Tnrville, 503 kil. 711 m., 12e. Jnilius, 495 kil. 667 m 13e. Aronson, 495 kil. 663 m.. 14e. Pickington, 492 kil. 514 m., 15e. Joyenx, 453 kil. 822 m., 16e. Monachon, 445 kil. 77 m., 17e. Forster, 434 kil. 514 m., 18e, Bilveu, 413 kil. 590 m., 19e. Frédéric, 400 kil. 715 m., 20e. Grosse, 378 kil. 185 m., 21e. King 376 kil. 576 m., 22e. Fallon, 329 kil. 906 m., 23e. Cissac, 320 kil. 250 m., 24e. Stéphane, 320 kil. 250 in., 25e. Raf- ferty, 281 kil. 627 m. Het vorig jaar werd in dien tyd gereden 567 kil. 572 m. door Waller en dit jaar te Parys door Frédéric 534 kil. 200 m. Lettenen es Kunst Hoe men iu 't buitenland o ver de Nederlandsche Opera deukt. Optreden als Lohengrin van den heer J. Urlns, helden-tenor van de Nederlandscbe Opsra, aan het Konink lijk hoftheater te Hannover. Maandagavond 5 December is voor den beer Urlus een enorm succes geweest, zooals ons uit de voor ons liggende Hannoversche bladen blykt, waarin o.a. gezegd wordt „Met het optreden als gast van den tenor-zanger Urlus in Wagner's Lohengrin heeft de directie van ons Hoftheater ten tweede male met de Nederlandscbe Opera uit Amsterdam nadere, en voor ons succes-volle be trekkingen aangeknoopt. Aan deze instelling, welke sedert jaren over een personeel van den allereersten rang vervoegt, hebben wy onze nieuwe coloratuur- zangeres mevr. Engelen—Sewing te danken, met wie wy in alle opzichten tevreden kunnen zyn. En zou het gastspel vau Maandag eveneens op een engagement uitloopen, zoo ware iD den heer Urlus in ieder geval de rechte man gevonden, om de plaats van helden-tenor waardig te vervullen. Het artistieke van zijn zangkunst, het bijzonder edele en ongemeen treffende materiaal, evenals de schoone figuur, dwingen den toe hoorder reeds by de eerste maten tot bewondering. De stem heeft in de hooge registers een glans, zooals slechts by weinig tenorzangers het geval is. Te bewonderen is de onvermoeide gemakkelijkheid, waarmede de zanger de borsttonen van het hooge register in het forto zonder het minste for- ceeren en in het piano met vermijding van falcet weet voort te brengen. Het Graal-verhaal zong hy zonder de minste overdrijving en behaalde daarmede by open doek een kolossaal en welverdiend succes." Kortom de totale indrnk van dezen Lohengrin-zanger was grootsch. Aldus schreef de „Hannoversche Anzeiger". Ook de andere locale bladen als„Hannoversche Post", schrijven de een al gunstiger en met meer ophef dan de ander. en Wedstrijden. De Zesdaagsche Wielerwed strijd te New-York. Den 5deu December 's nachts om 12 nar werd door den Amerikaaaschen ryder Bald bet teeken tot vertrek gegeven. Yyf en dertig rijders waren opgekomen om honderd vier en veer tig uren in de ronde te rijden. Miller Dam terstond de leiding doch moest ze later weer afstaan aan Schinneer en Frédéric. In het zesde uur schoot Miller echter weer naai- voren en wist de leiding te behouden tot het vijftiende uur. In de eerste twaalf uur reed Miller 380 kil. 519 m. (189" Wij lezen iu de 2el.: Tusschen den Heer Yan Wermes- kerken en Mevrouw Van Wermes- kerken geboren Junius (Johanna van Wonde) is een minnelijke schikking getroffen. De hangende processen tus schen beide echtelieden zyn daardoor gelukkig ten einde, waarvoor wy onze hartelijke gelnkwensclien aanbieden. Johanna van Wonde moge de geestes- rust terugvinden, onmisbaar om de Nederlandscbe Letterkunde met nog meDig kleinood te verrijken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Spoor- en. tramwezen. Door de laatste algemeene vergade- ring der Ned. Ver. t. Afsch. v. St. Drank werd besloten, dat een onder zoek zon worden ingesteld naar wat bii ons te lande reeds gedaan is en nog gedaan kan worden tot vermin dering van het alcoholgebruik by het spoor- en tramwezen, zoowel wat het personeel als wat het reizend publiek betreft. Het Hoofdbestuur wees nit zyn midden ods aan om dit onderzoek zoo veel mogelyk te verrichten. Doch ten einde dit zoo algemeen en zoo onpar tijdig mogelyk te doen, achten wy het noodig de algemeene medewer king zoowel van personen, rechtstreeks betrokken bij het spoor- en tramwe zen, als van het reizend publiek in te roepen. Wy vragen daarom ieder, die ons op dit punt eenige inlichting of raad kan verschaffen vriendelijk zich met ons in verbinding te stellen, door hetzy alleen zich schriftelijk aan te melden, hetzij °ds reeds feiten en bi- zonderheden, op dit onderzoek betrek king hebbende, mede te deeleD. Daar door en daarna kan het onderzoek in rnimen kring worden voortgezet. Yan de ons te verstrekken inlich tingen zal natuurlijk een hoogst be scheiden gebruik worden gemaakt met verzwijging van die bizonderheden welke de berichtgevers niet gepabli- ceerd wenschen of die hen in eenige moeilijkheid zouden kunnen brengen. P. v. d. MEULEN, Voorzitter Hoofdbestuur N. V. t. A. v. St. Dr. G. C. STELLINGWERF— Jentink, lid id. id. Heerenveen, fi D 18qs Leeuwarden, b L,ec* 1Ö9Ö> Ingezetenen van Haarlem Zooals U bekend is, is door den Gemeenteraad met 1 stem meerderheid het voorstel van B. en W. tot ver- koopen en vellen van boomen aange nomen. Om dit besluit uit te voeren is ech ter blijkens het voorstel zelf de goedkeuring van heeren Gedepu teerde Staten noodig. Bereids zond ik aan dat College een verzoekschrift in, om die goed keuring niet te verleenen. Aan U is liet thaus om te toonen dat het behoud der boomen ook U ter harte gaat; en daarom heb ik bij de heeren H. N. MUL, D. J. v. d. WILK, DE HA AN en Zn., en aan het BRONGEBOUW ly'sten ter onderteekening neergelegd. Door Uwe handteekening daarop te stellen, richt gij mede aan heeren Gedeputeerde Staten het verzoek, het genomen besluit niet goed te keuren. C. G. van der MEULEN. Gemengd Nieuws. D© zaak Dreyfus-Picquart. Dat de gepensioneerde generaal Leclerc, de vroegere chef van Pic- quart, uit Tunis is ontboden (volgens den correspondent van de Temps om door het Hof van cassatie, volgens de Parysehe berichten om als ge tuige a décharge van Picquart door den krijgsraad te worden gehoord), is van belang. Zooals men weet is Picquart indertijd naar Tunis gezon den, omdat men hem te Parys kwyt wilde zijn. Hy ontving daar berichten en brieven van Henry (zeer beleedi- gend) waaruit hy opmaakte, dat er in het geheim plannen tegen hem ge smeed werden. Dit drukte hy als volgt uit in zyn getuigenis voor het assiezenhof in het proces Zola op 11 Februari: Daarna (na het ontvangen van een zeer ongepasten brief van Henry, zyn ondergeschikte) heb ik, my niet ge rust gevoelende, want ik wist niet waartoe dat alles mij zou ly'den het zóu my leiden naar Gabès en de grens van Tripoli daarna heb ik maatregelen voor myn veiligheid mee- nen te moeten nemen Labori kwam later op dit punt terug i stelde door middel van den presi dent den overste de volgende vragen (stenografisch verslag van het proces Zola I p. 309): Labori. Als ik het getuigenis van overste Picquart wel verstaan heb, dan heeft hy ons op zeker oogen- blik gezegd, dat zyn zending naar Tunis moest uitloopen op Gabès. Kan hy verklaren wat hy daarmee wilde gen? 'icquart. Ik heb dit gezegd: op het oogenblik waarop de met Drey fus in verband staande zaken weer begonnen, heb ik last ontvangen om naar de grens van Tripoli te gaan; maar generaal Leclerc heeft toen ge zegd, dat hij my niet verder zou laten gaan dan tot Gabès? Labori. Had overste Picquart bevel ontvangen verder te gaan dan Gabès? Picquart. Generaal Leclerc had bevel ontvangen my naar de grens van Tripoli te zenden. Labori. Generaal Leclerc had bevel ontvangen u naar de grens van Tripoli te zenden. Met welke troe- peo? Picquart. Er waren volstrekt geen bijzonderheden gegeven. Labori. Maar om welke reden heeft generaal Leclerc u gezegd, dat by u niet verder zou laten gaan? Kwam u dat niet vreemd voor? Picquart. Hy heeft nieuwe in structies gevraagd. Labori. Waarom? Picquart. Omdat er geen haast bij de zaak was? Labori. Was het punt, waarheen men overste Picquart wilde zenden, een gevaarlijk punt? Picquart. Het is niet een van deveiligste punten Het Hof van Cassatie te Parys heeft Woensdag geen enkelen getuige gehoord. De raadsheereD, in raadkamer vergaderd, hebben het verzoek van Picquart onderzocht in afwachting van de openbare zitting heden. Het verhoor van den rechter van instructie Bertnlns door de strafkamer van het Hof van cassatie heeft vier uren geduurd, dat van generaal de Gallifet twee en een half uur. Volgens de Aurore heeft Gallifet getuigenis afgelegd over den schit terenden dienststaat van Picquart, en over de verklaring van generaal Dar ras na Dreyfus' degradatie: „Wij hebben een onsekuldigen gedegra deerd." In het paleis van justitie gaat het gerucht, dat Jules Roche niet één, maar 21 brieven van Esterhazy aan het Hof van cassatie overgelegd heeft. studenten een oproeping te richti tot het Duitscbe volk, om ter van Bismarck een gedenkteeken Friedrichsruhe te doen Iverryzen bij alle Universiteitssteden „Bismarc steenen" te plaatsen. Op een vergadering te Montpellier, waar De Pressensé sprak over de zaak-Picquart, zyn vijf of zes tegen standers vau het gesprokene door de vensters naar buiten geworpen. Ge lukkig voor hen was de zaal gelijk vloers. Overleden is prinses Frederik van Wurtemberg, de moeder van den Koning. Zij was 77 jaar oud. De Parijsclie Tentoonstelling. Er loopen zeer ongunstige berichten over de Parijscbe tentoonstelling in 1900. Er moet heel weinig voortgang zijn gemaakt met de gebouwen, zoo dat deze onmogelijk klaar kunnen zijn. VolgeDS den Parijschen corres pondent van de Daily 1 elegraph zul len de groote gebouwen die de voor naamste producten zullen bevatten tegen de opening van de tentoonstel ling onder dak zijn en gereed voor de opneming der goederen. Maar aan de inwendige versiering zal dan zoo goed als niets zijn gedaan. Toch zal de tentoonstelling op den vastgestelden tijd worden geopend. Tatoeëer en door electriciteit. Na het uitbreken van den laatsten oorlog is by de Amerikaan scbe zee lieden het tatoeëeren in de mode ge komen allen verlangen borst, rug of armen met afbeeldingen versierd te hebben van ankers, kanonnen, bom men, enz. De afbeelding evenwel die het meest [in trek is en op de borst wordt aangebracht, stelt het in de lucht vliegen van de Maine voor. Het schijnt dat de bewerking volgens een verbeterd procédé verricht wordt; in plaats van de vroeger gebruikelijke naalden en een bijzonderen inkt, wordt j nu electriciteit aangewend, terwijl de i bewerking nu niet meer een aantal I zittingen duurt, maar in een half uur jis afgeloopen. Bismarek-huide. Te Hamburg is een vergadering van afgevaardigden uit 39 Duitscbe hoogescholen besloten, namens alle Rubriek voor Dames Nu het St. N icolaasfeest voorbij wed ik, dat bijna elk huisgezin, wi een of meer dochtertjes tusschen twee en tien jaar zijn. weer verrijktI met minstens evenveel poppen. Een j* w as, is en zal w el a 11 ij d zijn geliefkoosde speelgoed voor onze kii aanstaande moedertjes. Ik las dezer gen hoe beroemde vrouwen, die al haar jeugd meer dan gewone capacii ten vertoonden, bijzonder veel genoeg hadden in dat echt meisjesachtig sp Het is aardig om te zien hoe bedrijj de kleinen met haar zoogenaamde t dertjes bezig kunnen zijn en hoe gebreid zij daarbij kunnen fantaseen Een moeder ziet dikwijls daarbij k manier van doen tot in de kleinste i zonderheden gerepeteerd en men k er zich werkelijk mee vermaken, s lang men aan het kind niet toont er u lachwekkends in te vinden, want dj gaat direkt het naive verloren. ge in een kamer waar een of meer kits meisjes bezig zijn met haar poppen spelen, toon dan uwe belangstelE niet, ga gewoon aan uw eigen werk ge zult een stukje frisch kinderleven nieten. Zoo kan een klein meisje dikwijls bewust hare moeder of andere huix- nooten op fouten harerzijds opma zaam maken. Laatst zag ik bv. hoe een zeer hoi rige pop op een popc-nstoel gezeten a een poppentafel plotseling op zij door de onstuimige handelingen n haar kleine moedertje, de theepot vj om en nu volgde er een driftige u barsting van het poppenmamaatje. geloof dat het meisjesmoedertje bij d overdreven straf pred'icatie zich schaamd voelde1 alsof zij zelve straf dieud had. Een anderen keer waren eenige po pen bij elkaar op bezoek en nu werdi de afwezigen uit de buurt, over den kei gehaald, natuurlijk bij monde een klein potje met groote. ooren. Ik dacht daar ook weer het mijne vu Hoe graag onze kleine meisjes ia haar poppen spelen, er komen ook-alt weer een paar mudjes op den da dat zij behoefte voelen aan Ï6ts ande en dan vertoonen ziji al heel ga.u\v In in een of anderen handenarbeid. Mcw al kan men het verschil tusschen f jongen en meisje in dat opzicht al de eerste jaren merkenhet meisje handigerzij weet als bij instinct h( zij dit o.f dat op dei beste manier va kam houden. Een bezigheid, die mi een meisje al heel vroeg leeren kan het maken van wollen ballen. Daarvoor zijn noodig twee eirkelvo mige stukjes carton ter grootte van t rijksdaalder. Leg die stukjes tegen kaar en knip in het midden een eirke vormig gat ter grootte van een tiemstn verstuk. Neem nu verschillende heldere kle ren wol, die goed bij elkaar passen wind die zoo om liet carton dat telkei bet uiteinde van den draad weer in h gat terecht komt. De twee stukjes carton blijven elkaar liggen. De kleine kan daaruit voortgaan totdat liet gat geheel did is. Knip nu langs de omtrek de lusa wol door en leg tusschen de twee df len carton een dubbelen draad. D draad wordt met een lus en knoop go aangetrokken, het carton tusschen ol weggescheurd en de kleine heeft voldoening zelve een bal gemaakt hebben van allerlei mooie kleuren. Voor anderen doen diezelfde bah iets kleiner dikwijls dien3t tea- vi ring van het eene of andere handwa RECEPTEN Rumpudding. Klop 2 ons suiker met 5 eierdooiu giet er dan een wijnglas rum in, d 2 lood gelatine, die in L. water smolten is en nu nog het stijf geklop eiwit. Roer alles goed dooreen tot t dik wordt en giet het dan in een von Lof in een schoteltje. Neem van de struikjes lof de leelij buitenste blaadjes af, wasch ze goed en zet ze met koud water en wat i op het vuur. Als ze drie kwartier kookt hebben, zijn ze gaar, laat ze go uitdruijjon en doe ze met boter en schuit in een vuurvast schoteltje, ongeveer een half uur in den oven na staan. neg aan en zelfs de heerlijke avond was niet in staat haar den doodsangst te doen vergeten, dien zij 's morgens door staan had. Soins, als haar vader in een druk gesprok gewikkeld was, drukte zij zijn arm tegen zich aan en hij begreep haar. Hij lachte, maar in zijn hart was hij ernstig en ontroerd. Ook de heer Kalm bevond zich in den „Kurgarten". Hij was naast baron von Rosse in het donker op een bank neergevallen, en zag nu, met woede in het hart, naar het schitterende tooneeltje voor hem. Over dag was hij heel vroolijk geweest, misscliien ook maar gemaakt, maar nu verging hij van haat en nijd. Was hij nu voor goed van de wereld, waarin hij zich zoo graag had willen bewegen, uitgesloten BelachelijkOmdat hij een geschil heel slim bijgelegd had Ohoo belachelijk! Twintig jaar lang had hij met Yankees en halve wilden omgegaan en dezen hadden hem nooit klein gekre gen, zou hij dan die heertjes met glacé handschoenen aan niet naar zijn hand kunnen zetten? Een man, die bewezen had uitgesla- pener (e zijn dan gewetenlooze Ameri kanen, zou deze modepopjes hier niet de baas zijn Eon. Ijzeren wil, dat is het voornaam ste, dan volgt al het andere van zelf „Kom, waarde baron," zeide hij op luchtigen toon, „laten wij ons ook eens tusschen de wandelaars mengen." De baron zag hem aan „Wij!" „Ja, wij. Mag ik u verzoeken op te staan." „Neen." C. W. lachte op een eigenaardige ma- nier. „Ge weigert dus, beste vriend. Dan beschouw ik ons contract als verbro ken. Gij sclxaamt u over mij, wel, dat is al heel mooiAdieubeste vriend, God zij met u." Hij verwijderde zich maar kwam, na een paar pas gedaan te hebben, weer terug. „Ik wil u niet ongelukkig maken, bes te baron. Daarom geef ik u vijf minuten be denktijd. Gij moet maar eens goed met u zelf te rade gaan." Toen de vijf minuten verstreken wa ren stond de baron op en nog vijf mi nuten later rekten degenen, die op het terras zaten, nieuwsgierig hun halzen uit en wezen naar hem. „Die daar, met dat gladgeschoren ge- z^uoht, die zoo lacht? Nu ziet hij hier heen. BahWat een nare kerel „Is dat mijnheer Kalm. die aan den heer Brandes vergiffenis vroeg?" „Ja." „En die dertien millioen bij de En- gelsche bank heeft uitstaan?" i „Ja." „En wie loopt er naast hem?" „Odat is de oude baron von Rosse." Men maakte bereidwillig voor de twee heeren plaats, eigenlijk ontweek men hen. Zij liepen tweemaal de laan voor het Kurhaus op en neer, en toen zeide C. W. „Nu is 't genoeg, beste vriend. Wij hebben ons laten zien en die gekken getoond, dat ik geen sikkepit om hun gebabbel geef. Hebt ge wel ge zien hoe ik lachte, en hoe opgeruimd ik was Odat ergerde die heertjes zóó. Zij zouden zeker willen, dat ik deemoe dig 5n niijp schulp kroop en nooit meer te voorschijn kwam, maar dan zullen zij mij eens anders leeren kennen. En laten wij nu zamen een flesch Seek gaan drinken." Laat in dea nacht toen de baron met glazige oogen op zijn kamer kwam zag hij het pistoolkistje, dat zij dien morgen tevergeefs hadden meegenomen, nog op taf el staan. Hij nam een der pistolen uit het flu- weelen etui en zette den mond tegen zijn slaap. Zoo bleef hij eenige minuten met ge sloten oogen staan, terwijl zijn hand zichtbaar trilde. En zijn hand beefde zoo erg, dat hij niet lang in staat was, het pistool vast te houden. Het had reeds Lang middernacht ge slagen toen Brandes, Kathchen, de prins von Reichenberg en de ritmeester von Carlotta den „Kurgarten" verlie ten. Men had zich dien avond uitste kend geamuseerd en gelachen, zooals men in langen tijd niet gedaan had. Zelfs de prins met zijn als uit steen ge houwen gezicht was vroolijk geweest en had met Kathchen over Carlotta's anec- doten gebabbeld en geschertst. Hij ken de ze alle en had ze nooit bijzonder grappig gevonden, maar toen hij Kath- chen Brandes zóó hartelijk zag lachen stemde hij met haar in, met dit gevolg, dat de ritmeester nu een stroom van nieuwe grappen op hen. liet dalen, die zeker nooit zoo'n dankbaar gehoor had den gevonden. Aan het hotel gekomen nam men af scheid van elkaar. Kathchen bevond) zich reed3 in haar slaapkamer, toen zij: haar' vader over de gang hoor dó nade ren. Hij klopte aan haar deur. „Ben je nog wakker, Kathchen?" „Ja, ik kom bij u." Toen zij bij hem binnentrad, reikte hij haar een brief over. „Rudolf Eckert uit Insterburg is ge storven. Dit is zijn laatste brief." Het jonge meisje las het volgende „Beste George. Als gij dit schrijven ontvangt, behoor ik niet meer tot de levenden. De laatste twintig jaar hebt gij weinig meer van mij gehoord, maar ik wil de eeuwigheid niet ingaan, zon der afscheid van je te hebben genomen. Gij zijt mijn beste vriend geweest, dat weet ge George, en daarin heeft geen afstand hoe groot ook verandering kun nen brengen. George, ik wilde je een groot verzoek doen. Als ik sterf staat mijn jongen alleen op de wereld. Hij is geen kind meer en zal dus zeker zijn weg wel vindenook laat ik hem zoo- j veel na, dat hij onbezorgd kan leven. Maar liet zou mij een groote troost zijn te weten, dat gij hem nu en dan eens een goeden raad of een vriendelijk woord gaaft. Als men mij begraven heeft zal hij je dezen brief zenden. Vergeet mij niet George en. spreek hem nu en dan over zijn vader en ver tel hem, welke goede vrienden wij al tijd waren." Kathchen hield met lezen op ea haar vader aan. „Waart gij zulke goede vrienda Brandes antwoordde niet. Hij in een stoel neergezegen en zat met hoofd op de borst gezonken zvrijge voor zich uit te staren. „Papa?" Bezorgd trad zij op liaar vader Hij stond op en drukte liaar de ha: „Ga nu slapen, kind. Ja, het was m beste en eenige vriend! Geef mij 1 brief terug. Kate." Blijkbaar zeer vermoeid deed hij1 deur voor haar open. Brandes scha op eenmaal wel tien jaar ouder ge*1 den te zij?i. HOOFDSTUK III. Da dag, waarop een deftige kn« aan het huis der Griotte's belde en i heer Konrad Eckert te spreken vro behoorde tot de belangrijkste iu hun ven. „Ja, die woont hier," antwoofl Griott-e, „hij woont liier op kami Wat wilt gij van hem?" (Wardt vervolg!

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2