NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. !Se Jaargang Donderdag 15 December £898. lo: 4744 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.6.5 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per postO.ST1,^ .AJD^STE^TETsT'X'imiT: l 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent- per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. FEüREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publirité Etrangëre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 3lbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel. Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, ZandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Spaarndum, C. fiARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Veisen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Politiek SlweirzïcSiiï. De uiterste linkerzijde in den Duit- ilien Rijksdag doet haar best telkens ij ons de herinnering aan de Oostersche as van keizer Wilhelm te verlevendi- evenwel niet op ©ene wijze die ;n keizer aangenaam moet zijn. Bij de eialisten heeft het nogal ontevreden- ad gewekt, dat de bespreking van die in de Troonrede zulk c-ene belang de plaats innam. De leider der soci- iten in Znid-Duitschland von Voll- ar heeft Dinsdag in de volgende be- aordingen aan die ontevredenheid ui- 5 gegeven .In het metaphysisch-dramatische slot ia de laatste Troonrede wil ik niet tre il ik geloof echter niet dat 's Keizers is naar het Oosten onzen handelsom- :t in de Levant vergroot heeft. Anders luden de volken van Europa niet beter linnen doen dan hunne vorsten zoo mg mogelijk in het jaar op reis te stu ren Met uitroepen van afkeuring werden se woorden begroet. Deze zelfde spreker had zich reeds ?n oogenblik te voren eene vermaning it de orde van den president op den hals gehaald, dn wel toen hij in den op van zijn algemeene beschouwing ;sr de rijkshuishouding ook over de gusische uitzettingspoiitiek sprak en ..Een onwaardiger manier om de toitsclie nationaliteitsidee te bevorde- «L dan dcor de uitzettingen is er niet. fat vrij thans den Denen aandoen, rertreft ver alles wat de Denen eens genover de Duitschers hebben gedaan, fij teekenen verzet aan tegen zulk een arbaarsch optreden." President Balle- iram zeide,.Ik kan niet toelaten dat et. optreden van een bondsregeering arbaarsch wordt genoemd en roep den fgevaardigde von Vol lm ar tot de orde." ollrnar verklaarde daarna dit vermaan K de orde gaarne te aanvaarden. De „Germania" deelt mede dat aan ;n Franschc-n gezant bij liet Vaticaan [gedragen is, onverschillig door welke liddelen, de afzetting van den Latijn hen patriarch Paria te Jeruzalem door J drijven, waarschijnlijk omdat deze renals de Franciscaner orde, waartoe ij behoort, het Duitsche keizerlijke lar vriendelijk begroet heeft. Dit bericht schijnt er op gebaseerd genspraak uit te lokken en in ieder ival kwaad bloed te zetten. De liberale partij in Engeland toch sds zoo verzwakt door onderlinge ge- hillen heeft nu weer een ernstig ver is geleden. Sir William Harcourt heeft ;t leiderschap neergelegd, omdat «als hij aan John Morley schreef partij door plaatselijke geschillen en ïsoonlijke belangen verscheurd is. schap op Yrydag a.s. niet kunnen optreden door de ongesteldheid van den eersten tenor, den heer H. Ph. Loots, Schouwburg. Maria Stuart. Even willen wy de aandacht ves tigen op de morgen Donderdagavond te geven voorstelling door het onder leiding van de heeren Stoel en Spree staand toon eel gezelschap van den j Sehouwbarg uit de Plantage Pransche j Laan (vroeger Gebr. van Lier). Het j feit dat genoemd gezelschap tot das verre hier ter stede niet optrad, is- wellicht voor velen, eene aanleiding om met de verdienstelijke krachten,! waarover het beschikt, kennis te ma-, ken en eene opvoeriDg van Schiller's j treurspel „Maria Staart", in langen; tyd hier niet gegeven, is toch altijd nog wel een gang naar den schouwburg waard. Het genootschap „Melpomene en Thalia" zal Zondag 18 dezer in de j „Kroon" opvoeren het drama „Nacht en Morgen, of de Familie de Beau fort." Naar wy vernemen wordt aan deze opvoering veel zorg besteed. STADSNIEUWS Eerst© en derde pagina. Haarlem, 14 Dec. 1898. Naar wy vernemen zal het quartet Onder Ons", op het concert van de coninkl. liedertafel Zang enVriend- B ISfiMEMLAHO. Parlementaire Praatjes. Nadat jhr. mr. W. H. de Beaufort op de gebruikelijke wyze zittiDghad genomen voor het district Deventer, werd in de Tweede Kamer de be raadslaging over binuenlandsche zaken hervat. De subsidiën voor gymnasia gaven den heeren Hartogh en Fokker ge legenheid tot warme pleidooien voor de toelating van meisjes op die instel lingen van oudorwysden eerste meer speciaal ook voor subsidieering der gymnasia in Amsterdam, Rotterdam en den Haag. De Min. zeide. dat de meeste gymnasia wèl meisjes toelaten, doch dat alleen by nieuwe subsidies, niet bij bestaande, de eisch van toe lating kon worden gesteld. De ge vraagde subsidieering der drie hoofd steden kwam te duur uit. Wel wilde de Min., door wetswijziging, proporti- oneele schoolgeld-heffing bewerken. Dat viel bij den heer Kerdyk iu| goede aarde mits de wetswijziging spoedig kwam. Deze spr. meende, dat ook by vernieuwing van subsidies de eisch lot toelating van meisjss kon worden gesteld, doch zag hierin den heerLohman tegenover zich, die de leervrijheid, biyheid, op dit stuk j wenschie gehuldigd te zien. Ook d8 heer Tydeman drong er, doch zonder vrucht," by den Min. op aan, dat deze I een anderen weg zou volgen. De afdeeling Middelb. Onderwijs' lokte een langdurig debat uit, waar- j van 't voornaamste kan geacht wor den de rede van den heer Yerheyen.' Deze achtte in het algemeen het M.O. gedaald, dat het te wenschen overliet en bjj wees speciaal op de ongunstige cijfers die by het examen voor de! Kon. Mil. Acad, werden behaald. De spr. gaf verschillende wenken om verbetering te brengen doch adviseerde den Min. eeu deskundigen-commissie te raadplegen. Uit bet antwoord des Ministers op de verschillende rede voeringen over dit onderwerp, is het volgende te releveeren Dat de aanstelling van een inspec teur voor het ambachtsonderwijs toe gejuicht was, deed den Min. genoegen. Or men een man kon vinden die aan alle eischen, door do sprekers gesteld, kon voldoen, was een tweede. Meerdere toelating van meisjes tot de H. B. S. achtto de Min. gewenscht. De noodzakelijkheid eener partieele wetswijziging, bjjv. ten aanzieu der eindexamens, achtte ook de Min. ge wenscht. Hy kon niet beloven hoever zich die herziening zon uitstrekken. Yorhooging van tractementen zou... geld kosten. De f 3000 voor de Alkmaarsche huishoud- eu industrie-school lokte oppositie uit by den heer Lohman, die het schrappen daarvoor verde digde op grond dat het particulier initiatief verkeerd was aangebracht in dit geval. Dat do Staat moest zorgen om vrouwen door de wereld te helpen gaf spr. niet toe. Het gold h er z.i. eeu precedent, dat veel geld zou kunnen kosten; was er een, dan kwamen er meer. Nadat de heeren Kool en Fokker met den Minister den post nitvoerig hadden verdedigd en (tot groote smart van den voorzitter, die er op wees, dat de Kamer op die manier nooit klaar kwam voor Kerstmis) de replie ken waren gevolgd, werd het amen dement opnieuw bestreden door den heer Mutsaers en verworpen met 62 tegen 29 stemmen. De poging door den Rabbijn Dr. DünDer aangewend om Joodsche secte-scbolen in het leven te roepen, leverde den heer Lobman stof tot een betoog over do „godsdienstlooze" open bare school, van welke alle godsdien- stigen zich moesten afwenden. Dat kon niet anders eu daarom was Dr. Diinner's optreden gerechtvaardigd. Aan deze beginselverklaring knoopte de spr. eenige wenken vast betreffende de salarissen der onderwijzers, het verwerven van de akten, enz., waarbij do heer de Waal Malefyt den wensch voegde tot pensioneering ook van bijzondere onderwijzers. Deze spr. wees er ook nog op, dat de vroegere christelijke school thans neutraal heet te, maar tol anarchisme en atheïsme leidde. Het lijstje der sprekers over lager onderwijs werd nog niet afgewerkt. De heeren Smeenge, de Klerk en Schaafsma vroegen verhooging der onderwyzerstractementen. De laatste nam het bovendien voor de openbare school op. wier neutraliteit hij niet geschonden achtte als ook enkel - onderwijzers van de wettelijke voor schriften waren afgeweken. De heer Brummelkamp verdedigde eenheid van spelling. De heer Ketelaar begon het eerste deel eener rede over de onderwijzers- belangen: weduwen- en weezenpen- sioneering, salarissen, wachtgeld, odz. Ea de neer de Yisserzag van zijn recht op het woord af. Hij vond. den) met name voor die middelen, dat er genoeg gepraat werd Als kamerlid kan men dat natuur lijk zeggen. G. Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. welke nu wederom, zy het eene ma tigere, stijging vertoonen. En ten tweede blijkt, by nadere ont leding van de greepen, dat van de accijnzen die op wijn, bieren en azy- nen en geslacht ruimer hebben ge vloeid (bieren en azynen f 18.000, ge slacht f 13.200 of ongeveer 3',a pCt. Benoemd tot snbstituut-griffier by meer), terwijl van de indirecte belas- de rechtbank te Winschoten mr. K.tingen de registratie f23.500 en de Meyer Wiersma, advocaat te Gro-hypotheekbanken f 6500 hooger staan, ruogen, waarnemend griffier bö hetdirecte belastingen, ten aanzien kantongerecht aldaar; tot gnftier bfi: waarvan a]jeen behoeft te worden op- het kantongerecht te Heerenveen mr. gemerkt dat de grondbelasting en die Q^ven_p.?a> advocaat, waarne-0p bet vermogen weder zeer ruim mend griffier by het kantongereent te vloeiden, buiten rekening latende, bly- Appingadam. .ven er enkel met eene lagere op- Benoemd totkantonrechter-plaats-brengst dan ten voriireu jare over: vervanger in het kanton Roermond, jde ^er-accijns (f 187.800); het ge- jür. mr. F. G. H. Michels van Kes-1 distineerd (f76.000); het zout (bijna senicb, advocaat en procureur te|fï£S5; de successie rechten Roermond ;Jot heemraden van het f 76 500j eQ de zegel-rechten f31.400. Zooals men op zal merken, komen Ambacht West-Friesland, genaamd de Yier Noorder Koggen vanwege de Wognummer Kogge, K. Arienszoon Commandeur, en vanwege de Middel hierbij slechts twee middelen voor, aan welker lagere opbrengst men eene bepaalde beteekenis zou kunnen hech- Kogge, M. Zijp JanszooDtot hoofd- t,e£de accijns op het gedistilleerd ingeland-Plaatsvervanger van West.|eD de bela3finK 0*p bet zegel. Wat eene op heeft het de ,ir ta lx i rammg voor een maand met nagenoeg West-Friesland, genaamd Drechter-j ton overschreden; maar voor de 11 land, voor de Ooster Kogge J. maanden heeft het 't niet verder ge- Suoeck, en voor de Middel Kogge, O. Beerepoottot hoofdingeland van West-Friesland,vanwege het Ambacht van West-Friesland, genaamd Drech- terland, J. Hoek Spaans, J. Schek- kerman 6ü N. Sluis; tot heemraad van den polder Westzaan D. Hare maker Kz., allen gelegen in Noord- Holland; tot lid van het bestuur van het waterschap het Workumer Nieuwland, prov. Friesland, M. S. de Boer. Audiëntien. De gewone audiëutieo van de mi nisters van financiën, marine, kolo niën, justitie en binuenlandsche zaken zuilen deze week met plaats hebben. Onze schatkist over November. bracht dan f23,563,400, d. i. byua 2 ton minder dan verleden jaar en 6.3 ton minder dan de raming voor n/n. De zegelrechten zyn, gelijk in het vorige, dit jaar traag gebleven. In de 11 maanden hebben zy noch de op brengst van verleden jaar, noch de raming kunnen balen. Wel zyn dit maal de nadeelige verschillen gering (slechts f4''00 en ongev. f12,000), maar in 1897 was de dalende bewe ging in het oog loopend sterk, eu in dat .jaar is de totale opbrengst niet noemenswaard boven de raming ge komen. De raming is onveranderd gelaten (f 3,2S9,000); krygen dus nu, in De cember, de zegelrechten niet nog een Hinken stoot vooruit, dan is het de vraag of zy niet beneden dat bedrag In November hebben de gezamenlijke zullen sluiten. Door de registratie directe belastingen ongeveer 1 ton, de i rechten is tot dusver slechts gedeel- invoerrechten f 42.000, de loodsgelden f 3700, de postery f 19.S00 en de tele grafen nagenoeg f 10.000 meer voor de schatkist opgeleverd dan verleden jaar. Bovendien werd er van de domeinen f 6000 en van den waarborg ruim f 1400 meer verkregen. Daarentegen wierp de groep der accijnzen f242.400 minder tolyk goed gemaakt wat het zegel tekortkwam. Samen gaven die twee middelen in de elf maanden f7.29 millioen; tegen f7.35 millioen in het vorige jaar en bij eene raming van f7.28 millioen. De suiker-accijns bleef, gelijk reeds opgemerkt, in November ruim 1.8 ton af, en die der indirecte belastingen i beneden vérleden jaar. Aan premiëo is 'f77,900; met het gevolg dat er in het j die maand niets uitbetaald. In de 11 j geheel eene vermindering is overgeble- j maanden heeft de accijns reeds iven van f 137.300. Ook in November f 610,400 (netto) meer in de schatkist dus heeft de dalende richting, door degebracht dan waarop hy voor het ge- rijksmiddelen in September ingeslagen,beele jaar geraamd was. De opbrengst aangehouden. Gelukkig echter zyn er (10,01000 netto) is f 1.6 millioen groo- redenen om zich niet te verentrasten. ter dan die in de 11 maanden van Ten eerste, men heeft het uit de pas 1897, maar toen werd ten aanzien van gegeven opsomming reeds gezien, ligt de verleende premiën nog geen in de oorzaak van het lagere totaal uit-lichting gegeven, sluitend by de groepen van de accyn- j Voor de 11 maanden is de totale zen en de indirecte belastingen; en opbrengst der middelen f 112,908,460. bovendien herinnere men zich, dat in Vergeleken met het vorige jaar be- het vorige jaar November eene by-; teekent dit een vooruitgang van f2.1 zonder goede maand geweest is, eu millioen. De raming voor n/isisover- dit (behalve alleen voor de loodsgel- schreden met f 1.16 millioen. Percents- gewyze is dit 1.04, dat zeker niet on voorwaardelijk een gunstigen indruk maakt, maar ter verklaring waarvan veel bydraagtdat het meest wisselval lige middel, de successiebelasting, tot dusver ruim93 i ton minder heeft opge leverd dau er van verwacht was. Het Hbld. verneemt by geruchte, dat de tydens de inhuldigingsfeesten nieuw uitgegeven postzegels van f 1 weldra zullen worden ingetrokken. Men wil, dat H. M. de Koningin niet ingenomen zou zyn met Hare beelte nis op die zegels, die Haar te ond voorstelt. Esterhazy. De mededeeling in verscheidene bladen, dat Esterhazy te Amsterdam onder valschen naam zou vertoeven, heeft nu ook de aandacht der politie getrokken. Al heeft zy geen uitge breid onderzoek ingesteld, zoo is er toch bier en daar geïaformeerd op grond van allerlei vermoedens en be weringen. Het is zeker, dat de heer Freyard „Esterhazy's uitgever" ia het Amstelhotel heeft gelogeerd en dat deze heer Dinsdagmiddag om 2 uur de stad weder verlaten heeft. Ester hazy zocht men des avonds in de Gasthuismolensteeg en de Molsteeg, waar hy, na eerst geruimen tyd in een hotel te zyn geweest, kamers zon betrokken hebben. Tot liet nasporen te dier plaatse gaf aanleiding de me dedeeling dat Esterhazy teu kantore der Twentsche Bank geld gewisseld zou hebben en daarna dour eeu der bedienden dier bank gevolgd zou zyn naar zyne woning. Onder de lodgers in de Gasthuismolensteeg en iu de Molsteeg bleken echter geene vreem delingen te zyn. Ook wordt gezegd, dat Esterhazy voor eenige dageu een paar maal by Krasnapolsky gegeten zou hebben. De politie gelooft voor- loopig niet aan zyne tegenwoordigheid binnen Amsterdam. Ongeveer tien dagen geleden heb ben zich te Amsterdam drie Frausche heeren opgehouden, die gedurende 4 dagen naar Esterhazy hebben gezocht, ook echter vergeefs. Bamberg. Bamberg is dood I I)e „ouwe Bamberg" dien odzo grootvaders nog gekend hebben, die onze ouders beeft vermaakt en onze kinderen niet min der door zijn vaardigheid in een kunst die in zijn familie erfelyk was ge worden. Hy werd 78 jaren oud, oud genoeg om het heel goed te hebben in dit aardscbe tranendal. Maar al goochelde hy ook guldens uit deu neus van een straatjongen, zyn eigen zak bleef zoo ledig als de doos van Pandora, waaruit by gewend was van alles te voor schijn te halen. Met het klimmen der jaren werden de vingers stram en de concurrentie grooter en ten slotte greep de oude, blind geworden goochelaar de flosch, die geen onschuldig water bevatte als die waaruit hy voor onze verraste gezichten allerlei lokkers schonk. FEUILLETON. ijkjes in de Sportwereld. Zij smeekten, klaagden en beraad- lagdcn en toen het vier uur was werd unie gewc-kt en deelden de terneder- slagen ouders het slaperige, rillende eisje de verschrikkelijke tijding mee. „Annie, praat jij eens met hem, raag jij het hem nog eens!" Griotte was in alle omstandigheden bjectief en zag ieder huiselijk tooneel iet acteursoogen aan. Dit nu was een ramatische scène, die zeer natuurlijk gespeeld werd gegeveneen dagende lovgeti, een jonge man, die met een rins gegeten had en bij hem woonde, nnie, die dezen jongen man misschien el lief had gekregen en hem nu ver- Ken moest, een klagende huisvrouw, ij zelf heldhaftig en de jongeling wei- lend en aangedaan een prachtig freel uit eeu derde bedrijf! „Annie, praat gij nog eens met hem, raag jij het hem eens," zeide juffrouw riotte nogmaals. Dit scheen haar nog et eenige redmiddel toe. Maar Annie sprak niet met Konrad en vroeg hem ook niets. Zwijgend stond zij naar de lamp te zien. die langzamer- i hand) uitging. Men had haar uit een heerlijken droom gewekt, en nu was die droom uit en misschien wel alles voor- bij. „Neen," zeide Griotte, „wij moeten1 hem niet kwellen." Hij speelde nu den grooten, heldhaftigen man, die in het drama (derde bedrijf, laatste Wereel) grootmoedig wordt. „Wij hebben dezen jongen man. dat- durf ik gerust zeggen, lief gekregen, maar wij mogen niet egoïstisch zijn. Hij gaat een schitterende toekomst tege moet; wellicht herinnert hij zich in zijn overvloed eu weelde hen nog, die hem in zijn minder rijke dagen zoo trouw ter zijde hebben gestaan. Op dit oogenblik had Konrad er heel wat voor gegeven als die glansrijke dag nooit voor hom aangebroken, was. Hij zag weer den prins, den ritmeester- in het schitterende uniform, Kathchen Brandes in haar verblindend wit kleed je, de bedienden en de helle verlichting neen, hij zou zich in die wereld nooit thuis voelen. Hij wilde iets zeggen, zeggen, dat hij van zijn plan terug kwam, en niet ging, dat liij altijd bij Annie wilde blijven... de lamp ging uit. „Laten wij gaan slapen," zeide Gri- te. „Ja, slapen," knikte zijn vrouw. Haar oogen vielen bijna toe van vermoeidheid en terwijl zij haar kussen nog eens op schudde rekende zij na hoe zij zonder de maandelijksche toelage van Konrad nog langer eten zou kunnen koken en petroleum koopen. Griotte zeide zelfvoldaan tot zichzelf, dat hij zijn rol er schitterend had afge bracht, zoowel als acteur en als mensch ook in zijn ai-moede had hij bewezen een gentleman te zijn. En Annie klom haar laddertje weer op, dat naar de bed stee voerde, legde haar hoofdje op het lcussen en klemde d'e tanden op elkaar, opdat haar vader haar snikken niet zoude kunnen hooren. ZESDE HOOFDSTUK. C. W. Kalm woonde op kamers bij de scheepstimmerwerven. In het hotel voelde hij zich niet recht op zijn gemak, misschien wel omdat men daar zijn Amerikaansche manieren niet genoeg respecteerde of omdat het hem te duur was. Hij spuwde op de tapijten en rui neerde door zijn ruwheid alle meubels daar hij met zijn eigen meubels voor- zichtiger zou wezen, schafte hij er zich] geen aan. Zijn hospita geraakte den eersten tijd buiten zichzelf van woede, maar daar zij tegen hem opgewassen was en de kosten van elk gebroken voor werp op de rekening zette en deze reke ningen met- goed gevolg verdedigde, be klaagde zij zich mettertijd niet. meer. Die twee menschc-n voerden soms hevi- gen strijd met elkander, maar C. W. hield van twisten, dit was noodig voor zijn zenuwen, zooals hij beweerde. Daarna vei-zoenden zij zich weer en langzamerhand werden zij werkelijk goede vrienden. J Baron von Rosse moest dagelijks bij C. W. op zijn kamers verschijnen, ja, dikwijls verscheidene malen. C. W. hoorde niet tot die mensclien, die geld Iten onnutte uitgeven en voor zijn 1200 mark verlangde hij dan ook voortduren de n arbeid. Uren achtereen moest de baron soms met de armen op een versleten kussen geleund uit het venster turen, terwijl C. W. Amerikaansche tabak pruimde, die hij over de voorbijgangers heen in de Spree probeerde te spuwen. „Zoo amuseer ik mij 't beste," zeide hij. „en kan ik goed nadenken. Ik moet leven onder mij zien, dan schieten mij de meest practische ideëen te binnen." Links hadden zij 't gezicht op de Weidendammerbrug, waarop hot van menschen, rijtuigen en omnibussen we melde. Kleie. vuile stoombootjes, met kalk en steenkolen beladen, voeren onder de brug door, terwijl groote schepen met ooft, waarvan hem de heerlijke geur in den neus drong, vlak voor hem lagen, ,,Ik heb trek in appelen," zeide Kalm meermalen, „wees zoo goed, waarde ba ron, en koop er wat. Ik heb pantoffels aan, anders deed ik het zelf." Later liet hij dergelijke verontschul digingen geheel weg en zond den baron zonder plichtplegingen er op uit. Brandes kon hij niet luchten of zien. „Dien man 2al ik verdelgen, die ellen dige parvenu moet ten gronde gaan. Wat was die gek vroeger eigenlijk? Een niemand, een verloopen Hamburger kantoorbediende. Hij is gelukkig ge weest dat is ook al." De baron, die veel aan Brandes ver plicht was, schaarde zich aan diens zij de, maar dat was natuurlijk olie in het vuur. „Als gij mij beleedigen wilt, zeg 't dan maar. maar dan is 't ook voor goed tusschen ons uit." Misschien had de baron door in 't begin flinker op ;e treden den toestand veel draaglijker gemaakt, maar zijn zor gen staarden hem altijd als een spook aan en hij kromde zich nog meer onder jzijn juk. toen Kalm het den eersten tijd deed voorkomen of hij werkelijk hun overeenkomst wilde verbreken. „Weet ge", zeide hij op een goeden middag toen hij uit 't venster leunde en rookte, „ik heb og eens goed over die zaak nagedacht. Die schoft van een Brandes heeft mij alle genoegen vergald het is beter dat ik het maar uit mijn hoofd zet. Zal ik mij aan menschen opdringen, die mij liever niet zien, en met wie ik ruzie krijg? Mijn waarde, daarvoor bezit ik nog te veel trots." Rosse trachtte schuchter hem van 't tegendeel te overtuigen, men zou hem nog wel in de aristocratische kringen op nemen. men kon in de Duitsche sport wereld nog zooveel daadzakelijke man nen gebruiken enz Toen trad C. W. van 't venster terug en zeide knorrig „Misschien zie ik er niet knap ge noeg uit." De oude baron had reeds lang het lachen verleerd en deed het ook nu niet. I Langzaam en als vermoeid nam hij C. W. die een gelegenheidspose had aan-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1