I is onoffltrolto Slemp- Extract K. van EDEN, Gestikt. had plaats genomen, kon nog juist in het vorig jaar door de rechtbank hot. woord vroeg. De burgemeester had maar een moordenaar van de justitie." om toch Donderdagavond vond de brandweerer afspringen en kwam alzoojin soortgelijke zaken geveld, reqni-j daarin verandering gebracht. Ruber zweeg en ging zitten. worden i reerde de ambtenaar van het O. M.Als protest tegen den nieuwen m. te Amsterdam by het blusschen van een kleinen binnenbrand in een per ceel aan de Prinsengracht het lyk van den daar inwonenden gepension- neerden luitenant-kolonel van bet O.-I. leger, A. G. Geloudemans. Thans is uit bet ingestelde onder zoek aan te nemen, dat de beer G. door don rook bedwelmd en gestikt is. De hospes van den overledene, de beer C. P. A. van Wyk, verklaart, dat hy de deur der kamer heeft ge tracht te openen, maar dat hem dit niet gelukt is. Esterhazy. Majoor Esterhazy heeft uit den om trek van Amsterdam en zelfs uitAl- meloo tal van aanvragen om autogra fen ontvangen. Bovendien zyu hem toegezonden vele beleedigende brie ven, ongeteekend, voor bet meerendeel gevuld met een vreemde combinatie van scheldwoorden. Deze brieven gaven den heer Esterhazy aanleiding een voor ons weinig vleeionde vergelykmg te maken met de Engelschen. Tydeus zyu ver blijf te Londen heeft hy van dezen, die toch ook verklaarde tegenstanders van hem en voorstanders van Dreyfus zyu, geen enkelen brief ontvangen, die eenige krenkende uitdrukking inhield. De heer Esterhazy gaat Amsterdam verlaten. Hy zou Vrydag of beden naar 's-Gravenhage vertrekken. Rbld. Brand. In een kunstbloemenwinkel in de Sint Jansstraat te Amsterdam ont stond Vrijdagavond omstreeks 8 uur door bet vlamvatten van een lampe- kap een felle brand, die echter in zeer korten tyd door de brandweer werd gebluscht. De winkelier, Drach ge naamd, verwondde zich de hand by het inslaan eener glasruitzyn wond werd in het Binnengasthuis verbon den. De winkel brandde geheel uit en ook de gevel van het perceel aan den overkant der smalle straat vatte een oogenblik vlam. Het vierde slachtoffer. Vrydag bij de begrafenis van den brandwacht Sikkelerus, op het katho liek kerkhof te 's Gravenbage, was namens de Koningin de ordonnans Dumonceau tegenwoordig benevens de burgemeester, de wethouders Mou- ton, Repelaar en Bevers, de secreta ris en eenige Raadsleden. Er werd gesproken door den com- maudant, den burgemeester eu den oud-commandant De Wys. De burge meester legde een palmtak op de groevehy noemde het ongeval een, dat door geen menschelyk oog was te voorzien. De sergeant der veldartillerie Jan sen dankte namens de familie voor de belangstelling der Koningin en der aanwezigen. Deze begon onmiddellijk de dren kelingen te redden, betgeen in de duisternis met zeer veel moeite paard ging. De sergeant Riekerink, die het laatst werd gered, zat met zyn voet beklemd tusschen het por tier, en heeft dientengevolge ernstige verwondingen bekomen en het kostte heel wat tyd en moeite eer hy op het droge was. De kapitein Rieber was eveneens ernstig verwond, omdat hy zyn hoofd door de ruit van het portier had gestoken. Toen allen, zoowel paard en rijtuig, op het droge waren, is men gegaan naar den loge menthouder Stomps te Nieuwersluis, om aldaar te overnachten, terwyleen ontboden geneesheer uit Loenen den kapitein Rieber en sergeant Rieke rink heeft verbonden. De sergeant Riekerink was Vrij dagmorgen nog niet in staat om naar zijn garnizoen terug te keeren. doch is Vriidag in den namiddag per spoor naar Utrecht vervoerd en per bran card naar zijne woning gebracht. {U. D.) De sluisquaestie te Zaandam. De dagelyksche besturen van de Zaansche gemeenten vergaderden Don derdag te Zaandam, ter voorbereiding van een gemeenschappelijke regeling in zake den bouw eener schutsluis, ter verbinding van de Voor- en de Achterzaau volgens een nieuw plan, waarby de nieuwe sluis in eigendom en beheer wordt overgedragen aan het hoogheemraadschap van de uit- watereude sluizen in Ivennemerland en "West-Friesland. Verdwenen. Den 13en dezer heeft to Wyk-aan- Zee, zekere Jacobus Vosse, die lij dende is aan zwaarmoedigheid, oud 32 jaar, de ouderlijke wouing verlaten. Zyn signalement luidt aldus: lengte 1.72 M., schraal, lang lichtblond baar, sluw uiterlijk, geen baard of knevel. Hy \vas gekleed in een donkerblauw, geruit colbert-kostuum, blauw boeze roen, en droeg een ruige wintermuts en zwart try pen pantoffels. Hy heeft een zilveren horloge en had waar schijnlijk f50 a f60 bij zich. Indien deze ongelukkige wordt ont dekt, is bet wenschelijk daarvan be richt te zenden aan den burgemeester der gemeente Wyk-aan-zee-en-Duin. Donderdagavond omstreeks 10 uur werd in een dor lanen van hetFran- keland te Schiedam gevonden een 22- jarige verpleegde in het Diaconiehuis. Het bleek, dat hy ie bet water ge legen bad en dat bem hals en polsen doorgesneden waren. Na een voorloopig verband werd hij getransporteerd naar het Stads-Zie- kenhuis, waar hy kort na zyn aan komst overleed. Te water gereden. Donderdagavond omstreeks 11 uur heeft bij Nieuwerhuis een ongeval plaats gehad, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch gelukkig viij goed is afgeloopen. Na afloop der vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te Vinkeveon, begaven zich van daar, per rijtuig naar Nieuwersluis, om verder per spoor naar Utrecht te vertrekken, de kapi tein Rieber, belast met het toezicht op de oefeningen in de provincie Utrecht; de le-laitenant Haas, belast met de leiding der oefeningen te Vin- keveen, alsmede de sergeant-instruc- tenrs De Gooyer, Riekerink en Bogert, allen van het 5e regiment infanterie. By een spoorovergang op den weg moest bet ry tuig stilhouden, het paard liep achteruit, en daar de weg steil was, ging het rijtuig eveneens ach teruit met al zijne passairiers te water. Schadelijk voor de gezondheid? In den Raad der gemeente Sapp8- meer is een adres ter tafel gebracht van de heereo J. Hazen en T. Keizer, te Groningen, die de gemeente wilden voorzien van zuiver drinkwater. Dit adres werd in handen gesteld van B. en W., met verzoek om advies. By die gelegenheid gaf een der Raads leden zijne meening over de zaak aldus te kennen „OnzinZie de paarden en koeien, die onzuiver water drinken. Zie mijn hond, die op de brug ligt en zich laaft aan bet water uit het diep. Zie de eene of andere vrouw, die haar slof uittrekt en er slootwater uitdrinkt. Is dat schadelijk voor de gezondheid? Wel neen! bet kan heel goed gaan zoo. Het is heel mooi zoo'n onder- aardsche stroom by droogte, zooals men dat ziet in Parijs, in Engeland, maar bier? Och kom. dikke woor den, dat heele ding Gelukkig maakte niemand zich over deze redeneering boos, maar werd or hartelijk gelachen. Smokkelaars. Donderdagochtend om een uur of vyf ontmoetten drie kommiezen op den Hoogeweg by Stabroek eenige smok kelaars die koeien wilden binnensmok kelen. Een revolvergevecht ontstond, en van beide kanten vielen gewonden. Eén smokkelaar werd aangehouden. de meineedige verklaringen van de ryks veld wachters van elke verdedi ging af te zien. Uitspraak 28 December. Meineed. Een 20-jarige dienstbode, Hendrika Gewis, stond Vrydag te Amsterdam terecht wegens meineed. Zy bad voor den kantonrechter by de behandeling van een drankwet-overtreding ver klaard, dat zy in zekere tapperij geen sterken drank had ontvangen, terwijl door andere getuigen het tegendeel was bewezen. De eisch was 6 maanden gevange nisstraf. Vervolging. Voor de rechtbank te Amsterdam is Vrydag een zaak behandeld, welke zooals de snbst. officier van justitie mr. Hugenpoth tot Aerdt in zyu re quisitoir zei, voor het algemeen be lang van veel ernstiger aard was, dan men uit de dagvaarding vermoe den zou. De feiten zyn dan ook vry eenvou dig. Twee heeren, De Lange, liepen op 22 November j.l. langs de St. An- toniebreestraat, Rapenbnrgerstraat, verder naar de Spinozastraat en van daar naar de N. Prinsengracht. Zij werden steeds gevolgd door een vier tal personen, en nu gebeurde het dat, toen de oudste beer De Lange op de N. Prinsengracht door iemand werd aangesproken, hy bleef staan. Zyn broeder liep nog eenige passen verder en bleef toen wachten. Eensklaps liep nu een der onbe kende volgende personen togen hem aan en toen by zich omkeerde en vroeg wat dat beteekende, werd hy met een parapluie geslagen. Twee rijksveldwachters, in politiek aanwe zig, grepen den aanvaller en arres teerden hem. Hy bleek Emanuel De gen te heeten en Vrydag stond hy terecht wegens mishandeling en we- derspannigheid. 't Bleek nu, dat het volgen van de bh. De Lange, met een zeker doel samenhing en dat ook die rijksveld wachters niet toevallig aanwezig waren. De feiten hebben, zooals de amb tenaar van het O. M. zeide, hun oor zaak in een besluit van den „Diamant- bewerkersbond", nl. om het leerling- af te schaffen. De heeren de Lange hebben een znster die in hel diamantvak is en geweigerd heeft de contracten met baar leerlingen te verbreken, en daarop is vanwege den Bond besloten, dat de f amihe De Lange door eenige personen zal wor den gevolgd. Dit d wangstelsel is sinds 15 October volgehouden en de familie De Lange beeft om politiebescherming gevraagd. Op den dag van de beschreven feiten was, iu overleg met de gemeen tepolitie, rijkspolitie aanwezig, en toen is gebeurd, hetgeen waartegen de aauhaogigo vervolging is ingesteld. Nederland heeft, zeide het O. M. verder, een vrijzinnige wetgeving, maar als dingen gebeuren als het bedoelde, dan zou dat vrijzinnige stel sel veranderd moeten worden en zal in de strafwetgeving „grober Unfug" moeten worden opgenomen. Reeds is in bet „Sociaal Weekblad" ilangs een artikel opgenomen, waarin werd voorgesteld het misdrijf van 'ervolging strafbaar te stelten. De ambtenaar van bet O. M. zou niet gaarne zien, dat hiertoe werd over gegaan, maar om zulke feiten tegen te gaan, moet dan ook streng worden ingegrepen. Het terrorisme van den Bond tegen tegengegaan. tegen bekl. een gevangenisstraf van j regel verlieten de meeste leden der min- drie maanden. Bekl. zeiden tegenoverderheid hun plaatsen on gingen op een A" J~ rijtje achter elkaar naar den secretaris om een voor een om het woord te vra»- gen. Dr. Fochler evenwel, die van zijn plaats om het woord verzocht heeft en weigert zich daartoe bij den secretaris aan te melden, neemt, als hij het woord niet krijgt, een boek on gaat daaruit voorlezen. Hij krijgt daarover een te rechtwijzing van den burgemeester, die hem dat verbieden wilde. „Je hebt me niks te commandocren" is hot antwoord, waarop een uit den hoop roept„Houd je smoelWel een half uur lang kij ven meerderheid en minderheid met elkaar. Toen dr. Stern over het gedrag van den burgemeester wilde spreken en daar toe uit oude notulen voorlas hoe deze, neg in de oppositie zijnde, tegen den liberalen burgemeester Prix (hot was bij ziju installatie ten gevolge eener her kiezing) de gebruikelijke rede niet hou den kon, toen werd Stern, als eenige repliek op zijn lectuur. :t woord „Koest smoustoegeduwd en hem het woord ontnomen. Toen 't de beurt was van Sehlechter, om te spreken, vroeg deze om een paar minuten pauze, daar hij door het vele heen en weerloopen naar den secretaris, aan wien hij om het woerd gevraagd had, vermoeid was en wat adem wilde scheppen Dr. Lueger met een spottend' glim lachje: „Arme collega,, is u misschien ook ziek geworden (Gelach bij de «an tisemieten). Dr. Forst er zegt iets tegen den bur gemeester. Dr. Lueger (beo-)..Meneer, gedraag ti fatsoenlijk' U hebt niet het woord. Pas op, mijn geduld is haast uitgeput." In de rijen der antisemieten„Gooi hem er uit!" Dr. Förster: „Uw geduld gaat mij niets aan." Dr. Lueger. „Gaat mijn geduld u niets aan Goed, dan sluit ik u uit van drie vergaderingen." Dr. Förster haalt de schouders op en. zegt: „Ik stoor er mij niet aan en ga niet heen." Het rumoer neemt steeds toe, en een van de antisemieten schreeuwt tegen dr. Förster: „Je bent een ploert, men moest jou met een kar wats afranselen." Intusschen stond Lueger recht over eind voor zijn zetel en liet den hoofd- i commies Rosner met vier boden bin- „in tegenspraak met de berichten,nn i mnfamwn. Nog ecns vroeg de targc. verschillende bladen, geen verzoek tot I moester met ee» dre!„.,nd jeW of=d„ mvraheidstellmg van overste PicquartschuHi gocdi„hiUs w.ide heengaan, en tot Donderdag toe was raged.end." ,om Mn kracI,t; Parole is geopend, oDder het opschriftj F - di h den „Voor de weduwe van overste Henrv, tegen den jood Reinach", heeft su5- m ^,nauT had vastgd ces. On twee lusten is reeds voor frs. jklemd' dmaar w"'d 11,117 -geteekend. De tweede lijst be- kcrmim,d en uitgedrag*», Du slaat vier kolommen met namen. Som-f" T f" zljdl; mige inschrijvers geven hun namen idcf '""'f «J '"j1 °P de (er zjjn nog al veel adelleken eo veel Nf1]' df 1,1 him fomdm Maptauter- officieren onder), anderen zenden hun "J d® tegenpartij voortdurend nep bedragen toe onder verschillende T>rflu ,T™ftk Burgermeester! motto's. Men moet zich telkens her- Intusschen snelden eenige liberalen dr. halen, dat het hier de nagedachtenisforste',h^P trachtten d, deur geldt van een erkenden vervalscher,i der z te s'mten om het naar buiten ZOO niet erger; men zon dat auders dragen^van hun kameraad te beletten LöStsren en Een Rembiandt-tentoonstel ling te Londen. Vroeger was de jaarlijkscbe win- tertemoüusielliüg van de Royal Aca demy gewoonlijk eene van werken van oude meesters. Maar in de laatste ja ren vonden de levende Engelsche schilders, dat de „Old Masters" bun te veel concurrentie aandeden, en stelden zy hun eigen werken ten toon. Dit jaar zal er evenwel weer een tentoonstelling van werken van oude meesters gehouden worden en wel voornamclyk van RembrandtYan on zen grooten schilder zal men SO werken byeenbrengen. Wat verder noodig is om de zalen te vullen zal uit werken pan andere oude meesters worden ge kozen. NIEUWS. De zaak Dreylus—Picquart. Terwijl de Aurore verzekert, dat overste Picquart heeft toegegeven aan den aandrang van mr. Labori om eon verzoek tot voorloopige invrijheidstel ling te teekenendat deze laatste daarmede naar het ministerie van oor log is gegaan en daar de belofte heeft ontvangen, dat hy binnen 24 uur ant woord zou krygen,deelt de 2emps onder haar laatste nieuws mede, dat vergeten onder de onzuivere geest drift, die van deze lijsten uitstraalt. Ziehier eenige inschrijvingen, hier en daar uit de lyst genomen Een Rus frs. 500Frangois Coppée 20; Ligue des Patriotes 2üO;|Dérou- lède 50; Rochefort 100zoowat alle medewerkers en redacteurs van de lntransigeant, ieder 10Maurice Bar- rès 50; Gauthier de Gagny en Mar cel Habert. ieder 20 enz. Voorts Een lid van de familie Gast, wien het spijt dat hy niet ryk genoeg is om op doeltreffende wijze te pro testeeren tegen bet gedrag van den heer Gast, maire van Ville-d'Avray, frs. 2; Levy, beschaamd over het gedrag van zyn geloofsgenooten. 10; Een abonné van de Temps 20Voor de cultuur en de inenting in Frank rijk van het serum Drumont, 0.50; In de hoop eindelijk Guyot, Clemen- ceau en consorten naar de galeien te zien zenden, 1Een groep anti-jood- sche (anti-youtres) bedienden, 10; Uit Frankrijk 'de joden, die pest van de menschheid0,25; Heden goud. mor gen staal2 (twee francs goud Rust in vrede, overste, gij zult ge wroken worden, 5; Een arme Hol- landsche protestant, vriend van Frank rijk, 10; Weg met Picquarto, zeker 0.50enz. Onstichtelijke tooneelen. In den gemeenteraad to Weenon Dinsdagavond en in het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden Donderdag zijn weer tafreelen afgespeeld, die met elkaar in onlx-tamelijkbeid en onstichte lijkheid wedijveren. In den gemeenteraad hadden, groote schandalen plaats, ten gevolge waarvan drie raadsleden, die den toorn van den bekenden burgemeester Lueger, het hoofd dei* anti-semietische partij, had den uitgelokt, van drie vergaderingen werden uitgesloten en toen ze niet goed schiks wilden heengaan, door vier boden uit de banjsfift, werden getrokken en uit de zaal gezet. De ooi-zaak van het tumult was de handelwijze van den burgemeester, die con de oppositie te straffen en haar het debatteeren te bemoeielijken, een artikel uit het reglement had opgedo ken, luidende dat ieder lid die het woord verlangt naar den secretaris moet gaan en aan dezen mededeelen of hij voor of tegen de zaak zal spreken. Die bepaling is nooit toegepast, uit vrees voor het families moet worden hinderlijke heen- en weerloopen der raadsleden van hun plaats naai- den. Een strenge straf ZOU noodig zyn secretaris Om die reden het tot De sergeant Bogert, die op den bok en herinnerende aan twee vonnissen dusver gebruik dat ieder vao zijn plaats Maar Lueger, die zijn voorzorgen had genomen, had daar andere boden laten opstellen, die door duwen en dringen het plan der heeren wisten te beletten. Toen het nu eindelijk gelukt was om dr. Förster er uit te krijgen en het vreeselijk rumoer wat bedaard was, be steeg Lueger weer zijn curulischen stoel, zeggende ,,U, dr. Mittler en dr. Brix, hebt de verwijdering van dr. Förster trachten te beletten, tot straf daarvoor sluit ik u beiden eveneens uit." Donderend applaus van de meerder heid. Dr. Mittler schreeuwde„Re heb geen geweld gebruikt, ik heb het niet gedaanDe burgemeester is een leuge naar, hij liegt, ik ga niet weg, ik ver draai hetWeer verscheen de hoofd commies Rosner met zijn vier man, en nu werd Mittler met sjorren en trek ken uit de zaal geduwd. Daarbij werd onder de kreten: „Er uit, smous!" he rig geapplaudisseerd. Intusschen moest dr. Brix er nog uitgezet worden, en weer kwamen vier boden binnen om hem te halen, maar die liet het niet tot het uiterste komen, maar ging vrijwillig heen, terwijl de burgemeester hem nog dreigend achterna riep„U kunt den hemel clanken dat ik geen aanklacht tegen u indien." En zich vervolgens tot de opgewonden oppositie keeren de, zei de hij „De heeren willen oorlog met mij, goed', dan zal ik ze bewijzen dat ik oorlog voeren kan". Iets minder onstichtelijk, tenminste zonder vechten, is het. in het Huis van Afgevaardigden toegegaan. Wolfs blad. de „Ostdeutsclie Rund schau," was Honderdag in beslag geno men waarom, blijkt nog niet.. Wolf was over de inbeslagneming zoo woe dend, dat hij met een aantal exempla ren de vergadering van het Huis van Afgevaardigden binnenkwam, die rond deelde en opeens hard uitriep„Het is een schurkenstreek! De procureur-gene raal Bobies is de gx'ootste boef! Uw plaatsvervanger, mijnheer de minister van justitie, is een schurk!" De minister van justitie- von Ruber was juist aan het beantwoorden van een interpellatie, maar zweeg toen Wolf dat geroepen had. Deze en eenige leden van de Duitsche volkspartij, die zich intus schen overtuigd hadden van de reden van de inbeslagneming, liepen naar den minister toe en gingen staan betoogen dat de maatregel onrechtvaardig was. Wolf wierp een „Ostdeutsclie Rund schau" op Ruber's tafel. Deze zed „Het schijnt een vergissing te zajn." Ant woord van Wolf„U ondersteunt de handelingen van den procureur-gene raal u is geen minister van justitie maar in de govangenis te eeg en ging zitten. j worden gezet, omdat zy dan tenminste Intusschen had voorzitter Fuchs Wolf onder dak zyn en oen stuk brood krygen. De politie heeft alle dagen handen vol werk om deze ellendigen en ougelukkigeu weer naar hun haard steden terug te brengen, daar de steden ze ook niet meer kunneD ge- bruikeq. De officiöele reporten van de politie spreken van standjes met straatbedelaars en de ellende van die menscben wordt stilzwijgend voorby gegaan. Samara is misschien wel het meest noodlijdend, maar ook Saratoff. Sim- brisk, Tonla, Oofa en Ryasson, zijn in beklagenswaardigen toestand. De Czaar heeft thans verscheidene spe ciale boodschappers naar de geteister de districten gezonden om hem per soonlijk in te lichteu over de uitge breidheid vau het onheil en de ver moedelijke oorzaak er van. den schreeuwer eenige keeren tot de orde geroepen, omdat hij den minister uitschold. De JongTsjechen begonnen zich er ook mee te bemoeien on nepen Je gedraagt je als een dronken huis knecht!" Dyk trok Wolf van de minis ter bank weg. Het is ongehoord, zei de voorzitter ten slotte, dat één enkel zoo onbeduidend afgevaardigde de beraadslagingen kan storen. Eene audiëntie te Peking. Door de dames van het diplomaten- corps te Peking is bij de keizerlijke fa milie een plechtig bezoek afgelegd. De indruk daarvan moot op het Chineesche volk zeer groot wezen, wegens de af wijking van de oude gebruiken. Het is een heel feest, geweest. De echtgenoot en van de zoven gezanten kwamen (Dinsdag) op de Britsche lega tie bijeen, en begaven zich gezamenlijk in draagstoelen naar het paleis; de weg daarheen was door de politie afgezet. .•Van den ingang van de buitenste ge bouwen werden de dames door een groep fraai uitgedoschte mandarijnen opge wacht, In draagstoelen van het paleis ging de stoet nu naar de electrische tramway, die de dames naar de groote zaal van het palcis bracht, waar hofda- mes haar welkom heetten. Op een ver-1 hoogden vloer zat de K ei ze ri n -weduwe achter een tafeltje, met chrysanthemums en appels versierd de Keizer zat aan haar linkerhand. Voor het platform namen nu de da. mes van het diplomatencorps plaats, en Lady MacDonald. als doyenne, las staande een in het Engelsch gesteld stuk voor waarin de dames haar vreugde te kennen gaven dat zij de Keizerin op haar verjaardag mochten gelukwen- schen, en tevens de hoop. dat het voor beeld van de Keizerin door de Clii- :esche dames nagevolgd zou worden. De Keizerin-weduwe dankte voor dit adres, en de vreemde dames. Lady Mac Donald voorop, gingen het platform over, een nijging makend voor den Kei zer en de Keizerin-Weduwe. Deze gaf elk van de dames een met paarlen be zetten gouden ring, dien zij hare gasten zelve aan den vinger schoof. Na deze ceremonie begaven de dames zich naar een naburig vertrek waar een rijk voorziene Chineesche lunch aange richt was. Prinses Tsjing zat aan het hoofd van de tafelde tolken werden aan een kleinere tafel geplaatst. Na af loop van de lunch namen de dames eeni ge oogenblikken rust in een zijvertrek, om daarop naai' do eetzaal terug te kee ren, die vol prinsessen en hovelingen was een oogenblik later kwam de Kei zerin-weduwe binnen, door de Keizerin vergezeld. Deze laatste moet zeer mooi zijn. maar op haar gelaat ligt, in tegen stelling met de besliste uitdrukking op het gelaat van de Keizerin-Weduwe, een droefgeestige, onderworpen, uitdrukking. De oude Keizerin sprak zeer minzaam met de vreemde dames. Toen de thee werd rondgediend, dronk Hare Majes teit met elk van de dames uit hetzelfde kopje, en daarna omhelsde zij zelfs beur telings al haar gasten' Nu volgde nog een langdurige voor stelling in do schouwburgzaal van het paleis, die ook door den Keizer werd bij gewoond; toen nam de Keizerin-weduwe afscheid van de dames ran het. diploma tencorps, zeggende dat zij hare gasten hoopte terug te zien, en de dames wer den. nadat zij ieder nog een geschenk hadden gekregen, mot hetzelfde ceremo- fiieel als bij do ontvangst, naar hare draagkoetsen teruggeleid. De vrede8kruistocht, door Stead, den directeur van de Review of Reviews op touw gezet, begint Zondag met een groote verga dering in St. James' Hall, onder voor zitterschap van den bisschop van Londen. Schipbreuk. By Pillkoppon is op de Kubrische Nehrung Woensdag een onbekende driemaster gestrand. "Van de tien op varenden zyn vyf verdronken. Hongersnood in Rusland. Reizigers, komende uit de binnen landen van Rusland hebben te St. Petersburg verschrikkelijke tijdingen gebracht over de door hongersnood geteisterde districten. In de'Wolga- provinciën is de nood wel 't ergst. Een reiziger, die uit Samara kwam, vertelde dat men uit allerlei stoffen brood fabriceert, tengevolge waarvan storiDgen in de maag typhus enz. herhaaldelijk voorkomen, zoodat dage lijks een groot aantal personen sterven. Deze hongersnood schijnt wel een herhaling te zyn van dien in 91—92. Mannen, vrouwen en kinderen uitge teerd door den honger of wel dood ziek door het eten van schadelijk en onverteerbaar voedsel, zwerven, veel gelijkende op spoken, van dorp tot dorp. Het vee sterft uit gebrek aan voer. Brandstof is ook echaarsch en de kleeding is kaal en haveloos daar nergens gewerkt wordt en nergens werk is te bekomen. Van alle kanten wordt deze hongers nood vergeleken met dien van '91 on by wordt dan ook reeds „tweede hongernood" genoemd, daar het eiken dag duidelijker wordt, dat de nood dezen keer nog hooger zal stijgen dan voor 7 jaren. Dit maakt men op uit het feit, dat zelfs anders tamelijk welgestelden, niets meer hebbenaard appelen, wortelen, melk alles ont breekt. Sommige der ryke en bemid delde moujik8 zyn zelfs nu reeds tot bedelarij gebracht Als een staaltje van wat er verloren wordt by een hongersnood kan dienen, dat een rijke boer, die 15 paarden, 25 koeien, 180 schapen en 9 varkens bezat, thans oog één paard en één zieke koe bezit. De rest is omgekomen. De werklieden van het platteland zyu dan ook allen naar de steden getrokken, waar zy voor e-n stuk brood gaarne willen werken. Sommi gen zijn zelfs zoo ver dat zy smeeken ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 20 Dec. 1898, des na middags van 1—2 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prelndium en Fuga. Bach. 2. Lied obne Worte Lux. 3. Sonate no. 1 Mendelssohn a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 4. AndanteVolckmar. 5. Marche funèbre Chopin. Staomvaartberichteii, Het stoomschip Prinses Sophie, van Amst. naar Batavia, pass. 14 Dec. Ouessant. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amst., pass. 14 Dec. Perim. Het stoomschip Koningin Wilhel- minavan Batavia naar Amsterdam, vertr. 14 Dec. van Batavia. Het stoomschip Prins Frederik Hendrik, vau Amsterdam naar Para maribo, vertr. 15 Dec. van Amst. Het stoomschip Koning Willem 1, van Amst. naar Batavia, vertr. 16 Dec. van Suez. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia Daar Amst., arriv. 16 Dec. te Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem IV, arriv. 15 December van Paramaribo te Newyork. Het stoomschap Sumatra, van Ba tavia naar Amsterdam, arriv. 15 Dec. te Perim. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Amst., vertr. 15 December van Newyork. Het stoomschip Spaarndam, van de Holland Amerika Lyn, van Rot terdam naar Newyork, pass. 16 Dec. is nam. 2 uur 10 min. Wight. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Dec. van Padang. AMERTENTIËN. VEKKOOPLOKAAL Bakenessergracht 13, kunnen dagelijks goederen wor den ingebracht en worden op verlangen van huis argehaald. N. O. DE LEUR, Makelaar PHOTQöRAPHIE. Het beste adres om zich goed en goedkoop te laten Photographeeren is bij J. C. v. d. LIST, Parklaan No. 4. 7 net afgewerkte Alb.-portr. f 1. Kabinetportretten f 0.50 BodM_Anonyme. Copac taBois A. J. OKEUUSEX Gierstraat. van Damstraat, Een eierlepel op een kop warme melk geeft direct een heerlijke slemp. In flacons goed voor 5 Liter Melk a 25 Cents.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7