NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN LEELIJK EENDJE. Vrijdag 23 December IS98. ■o 4781 HAARLEM'S DAGBLAD AJB02<r2^EEMZEnsrTSI3H,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371 -AJDNnSR/TZEDSTTIdEnST: 1-5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en AdvertentiOn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE JOHN F. JONESSucc.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEU VEN,bij de tolSpaamda n, C. ELARTENDORPZandvoord, G. ZWEMMER Felsen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HENRI ERROLL. Ten onzen kantore kunnen exem plaren van boveDgenoemden premie roman ter inbinding worden gegeven, tegen vooruitbetaling van 50 Ct. per exemplaar. Spoedige inzending wordt dringend verzocht. DE ADMINISTRATIE. NABETRACHTING van den G E M;E ENTERAAD. CXXXI. De heer Speelman was in de Raads vergadering van "Woensdag nu juist niet bijzonder zachtaardig voor den heer Springer, toen hij beweerde dat deze geen deskundige is en aanmerking maakte op den toon, waarin het advies over de boomen aan den Dreef ge steld was. Ik voor mfi houd den heer Springer wel degelijk voor een des kundige, maar zfin advies is zeker niet gelukkig gesteld. In officieele of half officieele stukken behoort men niet te spreken van „onkundigen, die 't hardst schreeuwen" en van „betwe terij". Dat geeft zoo'n indruk of de schrijver denkt dat hij 't alleen weet en het feit wil, dat over die boomen meer deskundigen zich hebben uitge sproken die 't Diet eens zijn met den heer Springer. Daar zijn al deze heeren, zou men zeggen, dan ook des kundigen voor. Die zfin het nooit met elkander eens, Het boomendebat duurde niet lang. 't Zou allicht wel langer geduurd hebben, wanneer er maar tijd voor geweest was. De heer Krol opende het vuur met voorlezing van een ander advies over de boomen, dat ongevraagd gegeven was, maar waarvan we jam mer genoeg, niet te weten kwamen wie het gaf. De heer Van Lennep zette het voort en deed zich, in den Raad vrijwel voor de eerste maal, kennen als iemand, die de gaaf heeft allerlei grapjes te zeggen langs zijn neus weg. Hem vielen eenige heeren bfi, de heer van Tbiel verklaarde zfin stem te zullen uitbrengen voor het be houd van de boomen en daarmee was het uit en werd met veertien tegen elf stemmen het voorstel, om het vel len voor onbepaalden tijd uit te stel len, aangenomen, nadat de heer Yan Styrum aan de wettigheid van dat besluit had getwijfeld, een argument waarvan de Raad dezen keer weinig notitie nam en waarmee, blijkens zfin stem, een confrère-jurist, de heer Waller, het niet eens was. Wie nu uit dit debat heeft verno men hoe eigenlijk de heer Zocher er over denkt, is een knappe kop. Tot mfin spijt heb ik er geen helder denk beeld van kunnen krijgen. De heer Krol stak dezen deskundige voor zich uit en de heer Van Lennep deed evenzoo. Beide partfieD troosten zich met de gedachte, dat hjj op hunne hand was. Aangezien de boomen nu toch blfiven staan, vind ik geen aan leiding den heer Zocher over de quaestie te gaan interviewen. Op voorstel van den heer Yan Die ren Bjjvoet werd het voorstel om de zeevischmarkt te overdekken aange houden en zullen B. en W. nagaan, of het niet beter is, die te verplaat sen, bijvoorbeeld naar de Ged. Oude Gracht bfi het Spaaroe. Bfi deze gelegenheid kwamen we meteen te weten, dat er tegenwoor dig nogal wat omgaat in zeevisch, al meende de heer Sneltjes dan ook, dat de heele markt wel kon worden opgedoekt, omdat er toch geen visch kwam. Ik vermoed, dat dit Raadslid niet van visch houdt, waarmee ik hem dan van harte beklaag, aangezien zeer zeker een lekkere bot, schelvisch of kabeljauw zeer stellig een levensge not uitmaakt. Deze levensgenietingen wil de heer Bfi voet nu overbrengen naar de Ge dempte Oade Gracht. Ik weet niet, of de visch handel daar van de school jeugd belemmering zal ondervinden of het tegendeelnoch of kerkvoogden der Groote Kerk er wel bijzonder op gesteld zullen wezen, dat bfi het ver plaatsen van die markt allerlei hoe ken en gaten om de kerk zullen ont staan die ook aanleiding tot een vuilen boel zullen gevenmaar ik voor mfi zou er de vischmarkt graag zien ver dwijnen, onder anderen om deze prakti sche reden, dat als de vischmarkt voortgaat zich uit te breiden, de ruimte er toch te klein worden zal en het overdekken weggeworpen geld zal blfiken te zfin. De heer de Breuk was niet voor het uitstel „het kwade seizoen brak aan en de menschen stonden er maar in weer en wind," maar de heer Bfi voet, die gemeente lijken spoed uit lange ervaring kent, wees er op, dat de overdekking toch voor Maart wel niet klaar zou wezen. Hoe het kwam weet ik niet, maar juist Woensdagmorgen had ik tot een Raadslid gezegd: „de minderheid in B. en W. die den aannemer van de groote sluis als tegemoetkoming in ge leden tegenspoed tienduizend gulden geven wil, zal de burgemeester wel wezen," En dit bleek ook zoo te zfin. Het denkbeeld werd door den Burgemeester knap toegelicht en ver dedigd en dat toch ten slotte alleen de heer Loomefier er voor was, zal wel hieraan gelegen hebben, dat er alleen gevoels-argamenten voor bfi te breDgen waren. Bfi een college nu van 31 menschen is niet veel vatbaar heid voor gevoelsmotieven te verwach ten, vooral niet wanneer die gevaar opleveren voor de toekomst. En 't ligt voor de hand, dat als dit was toegestaan, later alle aannemers die tegenspoed hadden gekregen, om tege moetkoming in de schade zouden heb ben gevraagd. Gegund hadden ze het hem wel, de leden van den Raad. Desnoods de heele zes en dertig dui zend guldentjes, die hfi beweert ver loren te hebbenMaar gegeven heb ben ze hem niets. Halfvfif werden de sigaren aange stoken. De burgemeester zei er niets van. Blfikbaar is er dus tusschen Z.E.A. en de Raadsleden een compro mis aangegaan, waarbfi dat uur is aangenomen. De Raad heeft dus een half uur toegegeven. Had men maar liever het rookuur op vfif uur be paald! Misschien liepen de vergade ringen dan wat gauwer af. niet tegen, het was beter dan bfi de vertolking van Maria Stuart. De dames Spree en Rafaël en de heeren Spree en Kluizenaar behooren jtot de beste krachten van het gezel- STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 22 Dec. 1898. Woensdag is aan het ministerie van koloniën o. a. aanbesteed ten dienste der staatsspoorwegen op Java, de levering van den metalen bovenbouw met toebehooren voor 98 bruggen voor secundaire spoorwegen. Voor perceel 2 was de laagste inschrfiver de heer M. Blom alhier voor f26.356. In den vrfie-baan wedstrfid, uitge schreven door de Amsterdamscbe Kegelclub „Sport staalt Spieren" is de 6e prfis behaald door den heer J. A. van den Berg alhier, met 49 hou ten. Dezelfde behaalde den prfis voor het hoogst aantal houten voor de serie- kaart, 135. Op verzoek van mej. Mary I. Fleisch- mann alhier, inspectrice der Nat. Le- vensverzekeringbank, deelen wfi me de, dat zfi haar domicilie hier ter stede heeft en niet te Rotterdam. Zfi onder vindt nml. veel last van een abuis, gemaakt in verschillende persberich ten over de Nat. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, betreffende bare woon plaats. 1 Dames, «lïe inP ..Haarlem's Dag- j jg 5»Sa«l" D i e a s t-|| ^boden vragen. J 1 krijgen veel ge-§ seli ilïte reflec-a. i 5 f aai ten. WVI Schouwburg. Narciss. Onbekend maakt onbemind. Het ge zelschap onder directie van de h.h. Stoel en Spree moest dat Dinsdag ondervinden. De schouwburg was wan hopend leeg. Op de speiers had het evenwel geen invloed. Met entrain werd gespeeld. Men kon het den spelers aanzien, zfi wilden zich eene reputatie verwerven. Door de keuze van het stuk hadden zfi een grooten voorsprong. Het boeiende drama van Brachvogel is spannend genoeg om tekortkomingen over het hoofd te zien. Het spel viel ons over het algemeen BINNENLAND Parlementaire Praatjes. Yan alle Ministers en van alle be grootingen, is die van Oorlog er het slechts afgekomen. Misschien was de gemanifesteerd zwakke positie van den Min. niet zonder invloed op de beslissingen der Kamer. 't Eerst kwamen twee amendemen ten in beraadslagiug, nl. om te doen vervallen lo. ƒ65.000 voor aankoop van ter rein voor de verbetering van het mili tair hospitaal te 's Gravenhage 2o. ƒ24.000 voor het bouwen van een rfiloods bfi de Alexanderkazerne te 's Gravenhage. Namens de C. v. R. werden deze amendementen toegelicht door den heer Smeenge. Het eerste omdat het terrein even ongeschikt was als het geheele hospitaal, het tweede omdat de rfi loods niet noodzakelijk was. „Niet noodzakelfik" en „bezuiniging ge- wenscht" waren trouwens door de geheele discussie heen gevleugelde woorden. De Minister slaagde er in de 65.000 gulden te behouden, door den post aldas te wfizigen, dat, in verband met nadere plannen (een ander hospitaal bfiv.) aan den grond nog geen bestem ming werd gegeven. Het eerste amend, werd ingetrok ken het tweede aaDgenomea met 79 tegen 1 stem (de heer van Karnebeek). Minder eenstemmigheid was er over de vraag of f 24.00< voor een rfiloods te 's Hertogenbosch zou worden toe gestaan. Doch een amend, om deze som te schrappen werd aangenomen met 58 tegen 25 stemmen. En verder giog de bezuiniging. De rfiloods, die aan Amersfoort was toe gedacht (f26.500) viel met 51 tegen 34 stemmen. Zoo kwam men aan de begrooting van het vestingstelsel, waarover een kort algemeen debat werd gevoerd. De heer van Gfin drong daarbfi aan op eenige, door hem wenschelfik geoordeelde wfizigiDgen in de ver ouderde vestingwet. De heer Yerhey vroeg inlichtingen omtrent 's Min. bedoelingen met de Noord-HollaDdscbe waterlinie. De Minister antwoordde den eersten spreker, dat inderdaad de stelling van het Hollandsch Diep kon vervallen, indien het Hellegat verbeterd werd en geschikt voor verdediging met vaartuigen. Een fort zou bfi Ooltgens- plaat verrfizenvoor Scheveningen zou de Min. er geen eischen. Wfizi- ging der wet lag dus in zfin plan. De Hollandsche waterlinie zou, in bepaalde omstandigheden, Yau nut kunnen zfin, doch de Min. hechtte meer aan de versterking der stelling van Amsterdam. Bfi de vestingwet kwamen de be- langrfikste amendementen. In de eerste plaats van den heer Kerdfik om f 484.000 te schrappen ten einde nog niet over te gaan tot het maken van bomvrfie gebouwen in de forten Liebrug en Penningsveer. De heer Kerdfik beoogde uitstel, wfil niet uitgemaakt was, dat de bouw in 1899 zou plaats hebben en dus op deze begrooting kon worden bezuinigd ten tweede, wfi! niet beslist was of men woon- of wachtforten zou bouwen en de Kamer over die vraag door den Min. niet voldoende was inge licht. De Comm. van Rapportenrs stelde voor uit de begrooting te doen ver vallen de sommen van f 80.000 en f 59.000 voor onteigening van gronden en verdere werken ten behoeve van het inrichten van groep-depöts en sectorparkenten einde niet over te gaan tot het maken van gebouwen in de vfif forten Zuidwfikermeer, Den Ham, Krommeniedfik, Marken-Binnen en Edam en tot het inrichten van de groep-depöts en sectorparken voor het opleggen van het artillerie- en genie-materieel in de stelling van Amsterdam. Al moest door de aanneming van deze amend, de uitvoering der werken ook wat langer duren, waar vonreeu deel der werken (de sectorparkeD) de uoodzakelfikheid nog niet vaststond, daar moest men, met, het oog op den staat der financien, in het volgend begrootingsjaar niet te veel geld op eens uitgeven. De discussie der specialiteiten liep voornamelfik over de vraag woon- of wachtforten. De heer de Ras was voor de eerstende heeren Verhey en Se- ret achtten de quaestie nog niet op gelost en uitstel daarom geraden. De laatste spreker was vóór het amend.- Kerdfik, ook voor het tweede van dat dei Comm. van Rapp., maar het eerste daarvan ging hem te ver; aan twee der forten wilde hfi wèl doorwerken en hfi stelde dus vermindering voor van den desbetreffenden post met f 48.000. Generaal Eland bestreed alle amen dementen gezamenlfik, omdat zfi uit stel beoogden en hfi doorwerken noo- dig achtte. Den bouw der woonfor- teu nam hfi in een uitvoerige ook technische verdedigingin bescherming. Wat het afwerken der vfif forten be treft was de Min. geneigd het oog te houden op de financiën en nam hfi het amend.-Seret over. Het tweede amend, der Comm. van Rapp. bestreed de Min. sterk en wat het amend.-Kerdfik be trof, verklaarde hfi dat hij bij aan neming daarvan aeze begrooting niet zou uitvoeren. Het stellen der portefeuille-quaestie bracht eenige verandering in den stand van zaken. De C- v. R. ontraadde nu het amen dement-Kerdfik,maar handhaafde haar amendement en stelde nu, in plaats van het amend.-Kerdfik een nieuw voor, aldus, dat de post werd terug gebracht op f221.000, teneinde éen fort te doen bouwen. De heer Kerdfik nam nu het amen dement terug, doch dit beviel den heer Troelstra niet, die, de pressie des Ministers ongeoorloofd achtende, het opnieuw voorstelde. j Bfi de stemming waren er alzoo: 1° het amend. Troelstra (vroeger Kerdfik) dat verworpen werd met 86 tegen 7 stemmen. 2° het amend, de.' C. v. R. om den bouw der forten tot éen te beperken, dat aangenomen werd met 65 tegen 26 stemmen. 3° het amend, der C. v. R. om het geen nog resteerde (f32000) voorden douw der nieuwe forten, te schrappen, met 58 tegen 35 stemmen aangeno men, en 4° het amend, der C. v. R. tegen de sector-parken, aangenomen met 73 tegen 20 stemmen. Tegen de begrooting van Oorlog stemden ten slotte de heeren Staal man, van Kol, v. d. Zwaag, Schepel, Troelstra, Heldt, Ketelaar en Nolting (85 tegen 8.) Over Waterstaat werd niet in het algemeen gedebatteerd. Het begon al dadelfik met een amend, om f2400 te schrappen voor meerdere adspir.-ingenieurs. Daartoe werd met 53 tegen 25 stemmen be sloten. Na dezen eersten klap volgde, na een kort debat, een tweede. De post voor de geologische kaart van Nederland, althans voor een aan het maken dier kaart voorafgaand onderzoek, werd verworpen met 43 tegen 5 stemmen. Besloten is, dat de Kamer nog voor zfi Daar huis gaat, de gewfizigde re visie-wet der heeren Harte c. s. ten tweedemale zal onderzoeken. Dit be sluit viel met 43 tegen 41 stemmen. De vraag is of de Kamer er zelfs Zaterdag nog toe komt. G. Jr. Naar aan de „Purm. Crt." uit Wor- raer gemeld wordt, heeft de heer L. Rempt aldaar bfi gelegenheid van zfin benoeming tot burgemeester dier ge meente aan alle woningen der ingeze tenen een krentenbrood van 1 gulden per stuk en aan de woning der meer- gegoeden of alleen inwonenden twee banketletters terzelfde waarde doen bezorgen. De bevolking van Wormer bedraagt ongeveer 2000 zielen. Te Amsterdam is bet telegraphisch bericht ontvangen, dat de heer D. Groeneveld, president der Javascbe Bank, te Batavia is overleden. Er worden ernstige pogingen ge daan tot het in het leven roepen eener stoomtram verbinding van de Zaan streek naar Landsmeer en verder naar de lfin der tweede N.-Holl. Stoom- trammaatschappfi. Woensdagmorgen om halfvier werd de brandweer te Leiden gealarmeerd voor een hevigen brand, welke woedde in perceel no. 96 aan den Ouden Singel, beneden, ingericht tot maga- zfin van steenkolen en andere brand stoffen, door den heer De Roode en boven bewoond door den heer Van Andel. De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, nam zoo snel toe, dat de bewoners zich slechts met moeite FEUILLETON. Kijkjes in de Sportwereld. 12) Daarop stoomde men naar huis in j nauwe coupes dicht naast elkaar geze ten. Do menschen werden stil en de kinderen vielen op den schoot van hun moeders in slaap. De witbloeiende tak ken, die men boven op de bagage gelegd had, knikten en wipten boven de hoofden van grooten en kleinen op en neer en too- verden wellicht in de kopjes der slapen de kinderen een voorjaarsdroom. TWAALFDE HOOFDSTUK. Midden in het Mark Brandenburg, aan den weg van Berlijn naar Küstrin, ligt een kleine Engelsche kolonie, die een zeer eigenaardig aanzien heeft. Omringd door donkere pijnbosschen, 1 die door heide en schrale vlakten afge wisseld worden, gelijken de malsche,groe ne weilanden hier wel een oase in een woestijn. Eeuwenoude eiken verheffen hier en daar hun kruinen en vroolijke tuintjes en aardige nette huizen wor den tusschen het geboomte zichtbaar. Op het veld spelen en dartelen de veu lens, terwijl de oudere paarden in dek ken gehuld, bereden door staljongens, zich in lange rijen stapvoets door de straten voortbewegen. Overal vangt men liier Engelsche woorden op, en men zou eerder denkeu zich in een doip in Yorkshire te bevin den dan in een Duitsche plaats. Een Engelsche inrichting midden in het Mark Brandenburg! Maar hier wo nen geen renteniers, die hun geld op het vaste land verteren, lawn tennis spelen en komen lanterfanten, neen integendeel zeer ijverige lieden, wier arbeid met het krieken van den dag een aanvang neemt en met zonsondergang eindigt. En men behoeft geen buitengewoon opmerker te zijn om nog een andere eigenschap bij de bewoners te ontdek ken het zijn dwergen, die hier leven. En hun kleine gestalte valt des te meer in 't oog als men ze de forschgebouwde renpaarden ziet berijden. Pepijn de Kor te te paard vergeleek men wel eens bij een aapje op een kameel gezeten, maar dit zou men ook van de jockeys en stal jongens hier kunnen zeggen. De lengte der vrouwen was geëvenre- digd aan die der mannen. Eén ding hebben zij op de mannen voor nl. dat zij zich niet ongerust behoeven te maken wanneer zij in omvang toenemen. Zij behoeven niet in pelzen gehuld in het zonnetje te gaan wandelen, of Turk- sche dampbaden te nemen, terwijl zij, i als er een plumpudding op tafel ver schijnt, genist kunnen toetasten. Zij worden aardige dikkertjes, die hun groo- te huishouding met energie behartigen. Men heeft er gezinnen, waar voor een j heel leger staljongens gekookt en ge- wasschen moet worden, en die kleine deugnieten bezorgen een huisvrouw veel 1 moeite. Men hoort er Engelsch, Duitsch, Hongaarsch en Boheemsch spreken, zij vertegenwoordigen alle landen, het is een bende, die zoo nu en dan eens met d'e karwats tot de orde gebracht moest worden. Velen van die jockeys en trainerfamilies die reeds lang de bewoners van dit dorpje uitmaken, hebben de halve we reld doorreisd. Zij hebben in Frankrijk, in Engeland, in Hongarije, Oostenrijk, Rusland en Italië gewoond. Ja, dikwijls aan de andere zijde van den oceaan. Daardoor hebben zij onbekrompen ideeën opgedaan. Zij zijn Nomaden, die heel gaarne in Duitschland wonen, maar ook elk oogenbük geneigd- zijn aan een oproeping gehoor te geven en zich elders te vestigen. Zoodra de jongens wat groo- ter worden, moeten zij de wereld in. Dezen trouwen meisjes uit allerlei vreemde landen en zoodoende ontstaat ex- in de sportwereld een eigenaardig soort menschen, die, hoewel over ge heel Europa verspreid, elkaar altijd aan kleven, en allen aan elkaar geparen teerd zijn. Het zijn zeer karakteristieke lieden, die meestal in goeden doen verkeeren, ja dikwijls rijk zijn. Er zijn er onder hen, die honderddui zenden jaarlijks verdienen. Zij richten overal, waar htm beroep hen brengt him woning gezellig, bijna, weelderig in en zoodoende ligt er over het plaatsje Hoppegarten een waas van rijkdom, dat het eigenaardige van deze Oase nog meer verhoogt. Op een morgen in de maand Mei reis den Kalm en baron von Rosse met den eersten trein van Berlijn naai- Hop pegarten. C. W. had de bank te Nice niet la ten springen, zooals hij vastbesloten had. Integendeel zij had hem veel nadeel be rokkend. Hierdoor was hij wat minder overmoedig en veel beleefder dan vroe ger tegen den baron geworden. Overigens erkende hij het dwaze van zijn plan en verklaarde dit breedvoerig aan den baron. „Zoo'n bank is als een rots, waar men zich het hoofd tegen te pletter stoot. Ze is levensloos, geen persoonlijkheid, die men verdelgen kan. Ik wil liever I met menschen te maken hebben, beste j baron, die ken en ruineer ik. Dat is i het groote onderscheid." De prins had terstond zijn schuld aan C. W. voldaan en zich vertier niet met hem bemoeid. Maar Kalm bleef liier zeer bedaard onder en dacht „Hij komt toch bij mij terug." Toen de baron op oen goeden morgen van Hoppegarten terugkeerde en won deren van „Lucifer" vertelde, werd zijn stemming wat minder neerslachtig. „Hij is in dezen winter prachtig ge worden. Van morgen is hij getraind en hij loopt ongelooflijk snel. Iedereen in Hoppegarten heeft er den mond vol van, wij zullen groote courses met hem win nen. „Wij?" zeide C. W„ die bij deze tij ding terstond zijn bescheiden houding varen liet. „Wij? Ge bedoelt ik." „Als ik wij zeide," antwoordde de ba ron met vaste stem, „meende ik onzen staJ." Hij werd oproerig, nu hij merkte datj G. W.'s vroegere overmoed weder te-' rugkeerde; men had den baron dien morgen veel complimenten over „.Luci fer" gemaakt, zijn koop en de behande ling van het paard zeer geroemd en daar om durfde de arme man hopen dat hij eenmaal een aanstelling als „manager" over een anderen, grooteren stal zou krijgen. Hij was vastbesloten zich geen grofheden meer van C. W. te laten wel gevallen. Kalm bromde wat binnensmonds, maar barstte plotseling uit „Dit laat ik mij van u niet zeggen!" Do baron trad op hem toe. Hij dacht aan alle onaangenaamheden waarvan deze man oorzaak was en vooral aan de reis naar Nice, toen Bran des hem de middelen verschaft had naar het vader land terug te keeren. Hij bleef kalm, want er bestond zeker geen tweede man, die zoo verdraagzaam was als de ge moedelijke baron, maar zeide beslist „Ik verzoek u beleefd, mijnheer Kalm ons contract af te breken of mij voortaan met de achting te behandelen, die mij toekomt." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1