konden redden. Het perceel is geheel uitgebrand. Alles is verzekerd, doch zeer laag. Woensdagmorgen bemerkte een reiziger van Rotterdam naar Brussel, toeu Mi te Esschen aankwam, dat men hem zijn portefeuille met f 120 had gerold. Twee lui, die in denzelf den coupé vertoefd hadden en die hfj verdenkt, hadden te Rozendaal den trein reeds verlaten. Bijna gestikt. De heer v. d. M., directeur der stoomzuivelfabriek te Britswerd (Fr.), kreeg bezoek en ging met zijn gast iu eene kamer, waar een vul kachel met anihraciet gestookt werd. Door het slecht trekken van den schoorsteen verspreidden zich de gassen uit de kachel door de kamer en beide personen vielen bewusteloos neder. In dien toestand werden zy door een derden persoon gevonden, die gelukkig kort daarna de kamer binnentrad. Beide bewusteloozen werden spoedig buiten gebracht en het kostte heel wat moeite hen weer bij te brengen. Mishandeling metdoodeiijken afloop. In een woning aan de Waard gracht te Leiden heeft een woesteling zijn schoonmoeder, eene 74-jarige weduwe, wier dochter met hare vier jeugdige kinderen toevlucht bij haar had ge zocht, Maandagavond zoodanig mis handeld, dat de oude vrouw reeds in den loop van den nacht is overleden. De dader is door de politie aange houden en Woensdag naar's Graven- nage overgebracht. Let^iren en SC ««si Eeae ontslag-quaestie. De ex-premier, de heer mr. S. van Houten komt in een ingezonden stuk in de „X. Rott(. Ct." op tegen de ook in dat blad geschreven bewering van den heer Hofstede de Groot, dat de heer van Houten als minister en op diens voetspoor diens opvolger van den heer H. d. G. ..onbeperkte gehoorzaamheid aan de wenschen van den referendaris de Stuers" zou hebben verlangd en eene opvatting van de directeursbetrekking zou hebben voorgestaan, die „hem (den heer H. d. G.) tot een commies van den heer de Stuers verdaagde." Dit noemt onze vorige minister" van binnen^andache zaken ten -eenenmale onwaar. Hij liad slechts geëischt. dat de hooi' Hofstede de Groot zon ophouden, onder den schijn van zich tegen machtsover schrijding van den referendaris te ver zetten, ambtsplichten te miskennen en er naar te streven zich aan het gezag van. deni minister te onttrekken. De heer De Stuers staat geheel hier buiten. Hij is eerst met de correspon dentie, waarop de heer Hofstede de Groot doelt, in kennis gesteld, nadat zij het bevredigend resultaat had opgele verd, dat deze beloofde zich voortaan naar des ministers inzichten te gedragen en toen deze op dien grond de gereed liggende voordracht om hem ongevraagd zijn ontslag te verleenen, kon terugzen den. Rubriek voor Dames. In dezen tijd van het jaar bij uitstek aangewezen voor avondpartijen en bals, besluit menige dame zich een zijden ja pon aan te schaffen of zij wier beurs daarvoor wait minder goed gespekt is veroorlooft zich toch wel eens dë weel de van een zijden blouse. Met het oog daarop ontving ik door tussehenkomst van den heer Hoeing, lid der firma Schenk, chemische wasscherij cm stoomververij alhier, een welgemeende waarschuwing, die zeker door u niet ver smaad zal worden. In een der Duitsche bladen is nl. het volgende te lezen: Bij het koopen van zijden stoffen moet men uiterst voorzichtig zijn om niet later tot dë ontdekking te komen dat de zijde niet zoo goed is, als zij beloofde to zijn. Sincls eenige jaren nl. maken eenige zijdefabrikanten zware zijde voor weinig geld. Om dat to kun nen doen kwamen zij op de onzalige ge dachte de zijde te bezwaren en maakten gebruik van de eigenschap van zijde om metaal-zouten in groote hoeveelheden op te nemen. Zij kunnon met hunne middelen aan de zijden draden tot circa 300 percent tinoxyde toevoegen. Men kan zich voorstellen hoe weinig werke lijke zijde er dan overblijft. Die bezwaar de zijde blijft volstrekt niet in den toe stand. waarin de fabrikant ze den koop man afgeeft. Zoowel in den winkel van den ver- kooper, als in onze kleerkast wordt een proces voltrokken, dat de draden zóó danig aangrijpt dat welhaast elke sa menhang ophoudt en er een volkomen verwoesting ontstaat. Het uit de draden neergeslagen tin oxyde bezit de onaangename eigenschap, uit de lucht weer zuurstof op te nemen en allengs binnen in de. draden een sterk zuro verbinding te doen indringen, die de dradon, welke toch reeds door het verzwaringsproces zijn geforceerd, met den tijd volkomen verwoest. Wanneer zulke zijde slechts korten tijd gedragen wordt, ontstaan er overalhet meest in de plooien, kleine scheuren en gaten, die zich daarna spoedig uitbreiden en de japon onbruikbaar maken. Bij zulke bezwaarde of zooals ze vaak genoemd wordt verbrande zijde, kan geen che mische wasscherij aan wie de japon ter reiniging wordt toevertrouwd, garantie op zich nemen, waartegenover men aan een goede onbezwaarde zijde de hoogste eischen omtrent soliditeit stellen en elke flinke wasscherij de meest uitgestrekte garantie geven. kan. Mogen dus de chi mes bij aankoop van zijden stoffen lie ver wat meer besteden en garantie ver langen, dat zij onbezwaarde rijde ont vangen. Nu ik zoo met u spreek over rijde, denk ik er meteen aan, dat velen onzer misschien dezen winter een bal masqué of anders ten minste een geeostumeerde avondpartij hopen bij te wonen. Deze weck zag ik in een Engelsch tijd schrift een afbeelding voor een costuum, dat mij trof door sierlijkheid en elegan ce. Het heette „Avond en Morgen''. Laat mij trachten u er zoo goed mogelijk een beschrijving van te geven. De eene helft van het costuum zoo wel taille als rok is van donkerblauw satijn overtrokken met gaas van dezelfde kleur, waarop een halve maan en verder bezaaid met sterren, terwijl de taille langs cle uitgesneden hals en rug om zoomd is met zilveren franje. De andere helft is van licht blauw satijn overtrokken met rose gaas, be zaaid met stofgoud en de opkomende zon met hare stralen die in goud gebor duurd zijn, terwijl nu taille en rug om zoomd is met gouden franje. Een kroontje bestaande voor de eene helft uit zilveren naalden en voor de anders met gouden versiert het hoofd. Van dat kroontje hangt aan weerszijden •?en sluier af overeenkomstig aan het gaas clus aan den een en kant donker blauw met zilver, aan den anderen kant lichtrose met goud. Een heel aardig ef fect ontstaat als die sluiers aan den ui tersten hoek zijn vastgemaakt, aan de braceletten of handschoenen. Bij iedere armbeweging komt er dan een golving in den sluier. Het spreekt vanzelf, dat de hand schoenen en schoenen ook voor iederen kant cle kleur moeten hebben, die het costuum aan die rijde heeft. Ik heb vandaag bijzondei' veel met u over cle wereldsche ijdelheid gespro ken en daarom zal u het misschien niet onaardig vinden eens te hooren, wat de grootste liefhebberij is van madame Modjeska, een beroemde Amerikaansche actricemen zou zoo zeggen, dat een dergelijke persoon al bijzonder van dlei wereldsche ijdelheid moest genieten en er daarom niet meer buiten zou kunnen. Haai* grootste liefhebberij is het vak van landbouwer. Zij woont op een farm, die ligt aan den voet van Santiago Peak in California, vijftien mijl van een stad of spoorweg verwijderd. Zij is zeer trotsch op haar grooten veestapel. Het geld dat rij als actrice overhoudt word daarin gestoken, en het brengt haar dan groote renten op. Ook houdt zij bijen en jaarlijks wordt er van haar farm heej wat honig afgeleverd. De farm is haar tehuis, rij brengt daar zooveel mogelijk haar leven door. Om zes uur :s morgens komt rij uit de veeren en geeft dan zelf haar vee hun dejeuner. Zoo ziet men ook hier weer„les ex tremes se touchent." Het poëtische dat liet leven aJs actrice meebrengt doet behoefte ontstaan aan iets practisch en zeker zijn er weinig vakken in hooger mate practisch dan dat van landbouwer. RECEPTEN. W ent. el-teefjes met roomsaus. Kluts 2 eieren door A kan melk. doe er wat suiker en vanillepoeder bij, neem eenige dunne sneetjes oud brood, dom pel die goed in dat vocht en laat ze clan oen poosje weken. Laat cle sneetjes brood neg even uitlekken en bak ze dan lichtbruin. Besmeer ze met aardbeien jam. als ze koud zijn gewerden leg ze in een kring op een schotel en giet cr room over. In den aardbeien tijd kan men in plaats van jam ook versche sari beien gebruiken. Amandelmelk. 12b gram amandelen worden goc-d afgewasschen en clan zoo fijn gestampt ails mogelijk is. Giet deze brij in een kleinen schotel, roer er i Liter water bij en pers de vloeistof door een doek op 20 gram suiker. GEW9EÜ68 fêïEUWS. De Zaak Dreyfus-Pioquart. Tegenover tien die ook nu weer een oplossing van het conflict onmogelijk noemen (zoo doet o.a. een rechtsgeleerd- in de Matin) betoogt Balailie met kracht van argumenten in de Figaro dat er middelen te over zijn ora het openbaar worden van het dossier te verhinderen zonder het recht van de verdediging te beperken. Francis do Pressensé zegt in du Aurora: Met net geheim dossier zal het gaan als met"het borderel: een maai openbaar gemaakt, zal ook het geheim dossier blijken, nieis te be vatten dat de veilgheid van den staat kan schaden. In de Petite Béjmblique spreekt Jau- rès, onder herinnering dat. zijne vroe gere verklaringen alle zijn bewaar heid, oyer den brief vau keizer Wil helm. Met waarschijnlijkheid toont hij aan, de vervalsching begaan is tijdens het onderzoek van Dreyfus. Gedurende de eerste campagne van de Figaro zou de Duitsche gezant, graaf Munster, op een party tot den oud-gezantschapssecretaris de Turenue gezegd hebben: „Gij hebt vrienden aan het ministerie. Vertel Lud. dat de brief van k izer Wilhein, dien de regeering meent te bezitten, valsch is." Üffiicieele stappen, als naar aan leiding van het, faux-Henry, werden dientengevolge vermeden. Maar, hoe wel het bestaan van dien brief eerst op het eind van 1897 ruchtbaar ge worden is, betoogt Jaurès, dat hij dagteekenent van drie jaar vroeger. Een te Amsterdam ontvangen par ticulier telegram meldt dat het uit Kaap Haitiën ontvangen bericht dat de president van San Domingo, Ulys ses Heureaux vermoord zou zijn, onjuist is. Kostbare geschenken. In het museum voor kunstnijver heid te Berlijn zijn thans de geschen ken tentoongesteld, die de Keizer van den Sultan^ gekregen heeft tijdens zijn bezoek aan Konstantinopel. Het voornaamste stuk is een tapijt van bijna 150 vierkante meters, dat ge roemd wordt om z\jn heerlijke kleu ren. Het kleed is vervaardigd door 300 werksters in de keizerlijke tapijt- fabriek. Verder zijn er m riet museum te zien zeven zeer groote porseleinen vazen, waarvan drie ontzaglik groot zyn. Deze zyn eveneens gebakken in des Sultans fabriek bij het Jildiz- paleis, en er staat op te lezen dat ze voor den Duitscben Keizer bestemd zijnuit dezelfde fabriek komsn twee kostbare theeserviezen, waarvan net eene naar FraDseb, het andere naar Turksch voorbeeld beschilderd is. Ein delijk trekt nog onder de andere ge schenken de aandacht een groot zil veren verwarmingsbekken, zooals men van goedkooper metaal in zuidelijke en oostelijke landen gebruikt voor de verwarming vau kamers. De nieuwe gouverneur van Kreta. Omtrent de reis van prins George van Griekenland naar Kreta en zijne aan komst op liet eiland wordt nog bet vol gende gemeld Toen het koninklijk jacht in de haven van Milo aankwam, stoncl op de kade het volk te juichenhet jacht, de Am- fitrite, werd omzwermd! door kleine bootjes. De vreemde vlootvoogden brach ten den prins een bezoek, en deze be- atwoordde die beleefdheidsbetuigingen. Aan boord van het Russische admiraal schip had ook een godsdienstige plech tigheid plaats. Prins George is om tien uur op het Frausche admiraalsschip ge gaan, om, door de vreemde schepen be geleid, naar de Soedabaai te vertrekken. Daar werden de toebereidselen voor een luisterrijke ontvangst voortgezet, door d!e clu'istenen althans, want de moslems onthouden zich. Woensdagmorgen, even voor achten, is de vloot met den lasthebber der mo gendheden in het gericht van Kreta ge komen. De schepen en de forten wis selden het gebruikelijke saluut, en een eerewacht onder kolonel Spitzer wachtte den prins op de kade te Chania op. Do weg van de haven naar het regeerings- gebouw was vol menschen, die, toen prins George tegen tien uur dë stad doorreed, hem met groote geestdrift ver welkomden. In de kerk werd een Te Deum gezongen en daarop betrok de prins rijn nieuwe woning. Het bewind aanvaardende heeft prins George, in eene toespraak tot de Kre tenzers, beloofd te zullen regeeren met rechtvaardigheid en onpartijdigheid. Hij spoorde aan tot het vergeten van den haat en tweedracht die er in het verlede- ïio tusschen de Christelijke en de Mo- hainmedaansche Kretenzers hebben ge- heerscht; en hij verzocht de gelieele be volking om haren steun. i G E Z O a E M. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden svukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan -ten inzender terug gegeven. Spoorwegpersoneel neemt deel aan de verkiezingen. I. Iügevolge Koninklijk Besluit zullen binnen enkele dagen de verkiezingen voor de Kamers van Arbeid plaats hebben. Het is niet mjju bedoeling de wet op de K. v. A. aan een beoordeeling te onderwerpenze zjjn er nu een maal, de kwestie is nu slechts of wy er gebruik van zullen maken. m. a. w. of de toestanden in dit speciaal ge val, of de algemeene toestand der werklieden aan de H. IJ. S. M. wat betreft het loon, den arbeidsduur, den vorm van loonarbeid, het leerling stelsel, de hygiënische inrichting der werkplaatsen, van dien aard zijn, dat inderdaad verbetering noodig en nood zakelijk is. By de beantwoording dezer vraag zal ik geheel buiten beschouwing laten de meening der sufferds, die met alles vrede riemen. Met de meening derznlken kan geen rekening worden gehouden, daar in dat geval alles zich samentrekt om het ééneals ik maar leef, hoe, dat komt er niet op aan. Sufferds en dompers buiten beschou wing latende, beginnen we dus met het systeem tot het aanfokken van werkplaatsarbeiders aan de C. W. Het is van algemeene bekendheid dat de op de C. W opgeleide werk lieden een zeer laag loon ontvangen en als het loon als maatstaf voor be kwaamheid mag gelden, dan staat hunne vakbekwaamheid op een niet zeer hoog peil. Dit is niet te wijten aan de opge leiden zeiven, integendeel, de soortge lijke arbeid aan de C. W. der H. IJ. S. M. staat een veelzijdige vakkennis- ontwikkeling geheel in den weg. Nemen wy b.v. de machine-bank werkers aan de C. W. De con structie der locomotieven mag in eenige onderdeelen afwijkend zyn, by het repareeren is het „smeerkrappen" zooals velen het spottend noemen, de hoofdzaak, waarom de leerlingen of adspirant-werklieden in deze afdee ling gefokt, in een werkelijke ma chinefabriek geheel vreemd zonden zyn, omdat de Doodige vakkennis en het ontleedkundig oordeel derznlken ontbreken moeten.Nu is het een feit dat de H. S. M. aan bare C. W. deze veelzijdige ontwikkeliDg in het ma chinevak ook volstrekt niet noodig heeft. Als b.v. iedere ploeg machine bankwerkers twee goede bankwer kers heeft van 17 a 18 cent met eeD goede leiding in handen van den ploegbaas, dat dit reeds voldoende geacht wordt al ontkennen de werklieden dit beslist blijft voor ons het niet geringe gevaar bestaan, dat nu reeds, of over een luttel aantal jaren de loonstandaard wordt gedrukt. Immers werklieden toegerust juist met zoovee! kennis als de H. 8. M. noodzakelijk acht, zijn een blijvend gevaar, daar zij geheel afhankelijk zyn van de H. S. M. en in alles moe ten bernsten. Dit is misschien ook de uorzaak dat de machine-bankwerkers zich altijd onbetuigd hebben gelaten in de vakbeweging. Iedereen die het echter goed meent en goed begrijpt ziet wel in dat liet èu van hen èn van de meer met vakkennis onderlegdeu een ernstige grief is. Niet alleen voor de Locomotief- af d e e 1 i n g maar ook voor de W a- genmak erij en Draaier \j, en bok ten deele voor de Vuurwer ker ij bestaat deze toestand. Het jaarlijks afgelegd technisch examen 'der leerüugen is eeu sinecure, omdat de vorm van loonarbeid geheel iu strijd is met de .eischen gesteld aan dit exa men. Waarom? Met den vorm van loonar beid bedoel ik het stukwerk hetwelk volgens de gehuldigde libe rale levensbeschouwing bedoelt te zijn de ontplooiing van alle mdividueele capaciteiten, dus zoowel betoonde ij ver, toewijding als vakkennis wenscht te beloouen. Heel goed zal men zeg gen zeker indien er van vakkennis sprake zou zijn, maar zooals ge weet is er maar zeer weinig sprake van vakkunae, maar wel van vaardigheid en behandeling der gereedschappen en machinerieën, zoodat slechts een zeer kiein gedeelte naar de derde maatstaf zyn loon ontvangt, terwijl de leerlingen ook op stuk werden, en bet zoogenaamd overloon door den ploegbaas of assistent wordt ontvan gen, moeten wij het moet erkend worden rekening houden met de zeer siechte eigenschap vau schier alle menschen n.'l. het eigenbelang in dit geval niet het eigenbelang der ploegbazen en voorlieden, die sléchts m de allerlaatste plaats de vorming der leerlingen, zal heen leiden naar welonderiegdo vakkennis, doch in de eerste plaats zal denken den leerlin gen zoodanig werk te geven waar slechts eenige vaardigheid en behan deling der gereedschappen voor noodig is, dan in 't oog gehouden het uur loon der leerlingen wordt er door hem het meeste aan verdient. En al schuilt er du eenige waarheid in waar be weerd wordt, dat het een e e r is voor den ploegbaas indien zyn élèves de meeste punten en hoogsten prijs be halen, deze eer vormt volstrekt geen tegenwicht tegen de nadoelen van het voor alle werklieden nadeelige systeem tot kweeking van voor de H. S. M. misschien goede en bruikbare instru menten. Nog eensgeen verwijt aan de al dus gevormden, maar een heldere en klare uiteenzetting van den werkelyken toestand is noodig. Aan de Centrale Werkplaats is zooveel arbeid, welke door derde-hands werklieden verricht kan worden, dat met een dergelijk systeem de loonschaal gedrukt blijft; daarom is het plicht van alle werk lieden hier tegen op te komen, niet in 't minst van de wel-vakbekwamen. J. HOFLAND. Dinsdagavond had de Directeur van de Rijksnormaallessen J. de Koek de hoogere klassen vereenigd om een af scheidswoord toe te spreken aan den onderwijzer P. D. Graaft", die wegens gezondheidsredenen zich genoopt nad gevoeld, eervol ontslag te nemen uit de betrekking van onderwijzer in de paedagogiek aan die inrichting. In hartelijke bewoordingen waar deerde hij zeer het onderwijs door genoemden heer gedurende bijna 20 jaren met het grootste succès gege ven. Zyn heengaan, verklaarde hy, was een groot verlies voor de school. De heer Graaftantwoordende, zoide dat het hem zeer leed deed afscheid te moeten nemen, doch dat zyn ge zondheidstoestand hem dit, iu verband met de vele andere werkzaamheden, die hy te vervullen had, noodzakelijk gebood. Zichtbaar aangedaan werd hy door de kweekeliugeu hartelijk voor zijne uitnemende lessen bedankt. Woensdag heeft met gunstig gevolg het examen voer de fransche taal, middelbaar onderwijs B. afgelegd de heer S. Heymans, ouderwijzer 1ste klasse aan de Burgerschool op het Klein Heiligland alhier. Voordracht in Teyler. Woensdagavond werd in Teyler's gehoorzaal de beurt vervuld door dr. E. van der Ven, die optrad met een causerie over „Saturnus". Spreker wees er iu de eerste plaats op, hoe met behulp der instrumenten op astronomisch gebied zoo gewichtige ontdekkingen zyn gedaan, in hoofd zaak met den verrekijker, waaraan verbonden kunnen worden meetwerk tuigen en fotografietoestellen, zoo dat hemellichamen met hetzelfde gemak kunnen worden gefotografeerd als een landschap bijvoorbeeld. Galilei had ontdekt de schijnge stalten van Yenns en Jupiter, doch was met Saturnus niet zoo gelukkig. Aan Christiaan Huygens is de eer te beurt gevallen de wetenschap om trent Saturnus te verrijken. Br. Van der Ven had op een bord een reproductie van onzen stadgenoot den heer Van Looy naar eeu litho- graphische afbeelding van Saturnus, genomen naar een teekening van prof. Keyzer. Met behulp van deze teekening, evenals met op glas gefotografeerde afbeeldingen, die werden geprojec teerd, deed spreker ons zien de ge schiedenis van de meerdere bekendheid in den loop der jaren, die de weten schap van de gestalten van Saturnus in den loop der tijden heeft verkregen. Ook projecteerde dr. Van der Ven de gedaante, waaronder de planeet zich achtereenvolgens aan ons voor doet. Het instrument, hiervoor ge bruikt was zóó ingericht, dat het juist de verhouding van Saturnus ten op zichte van de aarde en den stand ten opzichte der aarde aangaf. Behandeld werden de vorm van den planeet, de snelle omwenteling en langzame wenteling om de zou, het gebrek aan licht en lucht en water en zonnewarmte, terwijl spreker stil stond by den kiimatologischon invloed van don ring. Hierbij word het voor stellingsvermogen te hulp gekomen door eene bespreking van den invloed op onze aarde, indien daarom een ring zich bevond. Die ring zou dan loopeu over den evenaar, 43 K.M. dik zyn, de bovenkant zou zich 8900 en de ouderkant 3700 M. boven den grond bevinden. Spreker wilde niet stilstaan by een beschouwing over de bewoonbaarheid voor wezens als wy ons kunnen uenken is Saturnus ten eeoenmale onbewoonbaar en eindigde zyn voordracht met het woord van Salomo waarmee hy aangevangen had„wie zal weten wat van hem verwijderd is Een jubileum. De portier H. Moolenaar aan het station alhier viert beden den dag waarop by voor 25 jaar in dienst der H. IJ. S. M. trad; reeds gisteren hebben wy daarvau het een en ander medegedeeld. Te ongeveer 10 uur door eene deputatie van zijne woning afgehaald werd by door den stationschef, de heer W. C. J. de B^uyo, zeer harte lijk toegesproken en namens het ge- heele personeel, dat zich iu een kring rondom den jubilaris verzameld had, gelukgewenscht. Als een stoffelijk bewys van de groote achting die zijn superieuren en kameraden hem toedragen, werd hem daarbij aangeboden een mahoniehouten kamerameublement, vergezeld van een album, door den assistent den controle Rijkhof zeer verdienstelijk gecalligra- feerd. De jubilaris, zichtbaar aangedaan, dankte alle aanwezigen voor hunne blijken van instemming met zyn feest. Van de Directie ontving de jubi laris een geschenk in geld, dat hem door den Inspecteur van het vervoer, de heer W. Rau. euboff te Amster dam, onder eenige waardeerende woor den overhandigd werd. Naar wy vernemen wordt door het koor van de nieuwe St. Bavo, onder leiding van den heer Heriri Pielage, de Mis van Peroo voor 2 stemmig gemengd koor, om den velen belang stellenden gelegenheid te geven ze te hooreu, op de beide Kerstdagen ge zongen en wel op lsten Kerstdag te 11 ure, en 2den Kerstdag te half elf ure. Het koor bestaat uit 12 mannen en 25 jongens. Hedenmorgen is in den Zijlsingel een schuit gezonken, toebehoorende aan G. B. de Vaai en geladen met sintels. Onmiddellijk werden pogingen ge daan om de schuit te lichten, waarin men nu wel geslaagd zal zyn. Op de vraag van den heer Schür- mann, Woensdag iu den Raad gedaan, of afslag van 2 centen op de visch- markt, ten voordeel- is van de ge meente of van den marktmeester, gaf de Voorzitter ten antwoord, dat dit behoort onder de marktgeldeu (die derhalve aan de gemeente worden verantwoord). Naar ons werd medegedeeld is dit een vergissing. De marktmeester heft vijf procent van den verkooper en 2 centen van deu kooper, betzij deze laatsto eeu visch uan wel een partijtje koopt. Deze voordeelen zijn voor den marktmeester en komen dus niet aan do gemeente. Het zal dan ook wel iu verband hiermede zyn, dat de jaai wedde van den marktmeester slechts 1'300 be draagt. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw vau het Pro vinciaal Bestuur alhier aanbesteed: I. Het levereu en plaatsen van meerpalen langs hetNoordhollandsche Kanaal. Raming f2000. Vau de 12 hiervoor ingekomen in- schryvingsbiljétten was dat van M. de Bruyn te Amsterdam het iaagst voor f1947. II. Het onderhoud van het provin ciaal gouvernementsgebouw in de Jansstraat te Haarlem over de jaren 1899 en 1900. Vau de 12 hiervoor ingekomen bil jetten was dat van F: Erdtsieck te Haarlem het laagst voor f2251.70. Weerbaarheids vereeniging. Dinsdagavond had alhier de jaar- lyksche vergadering plaats van de afd. Haarlem der Nederlandsche Weerbaarheids-Vereen. O.a. bracht de voorzitter een jaarverslag uit, waar uit bleek, dat de afdeeling in alle opzichten vooruitgaat. Niet alleen neemt het ledeniai steeds toe, maar ook de yver aan den dag gelegd bij de trouw gevolgde oefeningen op den Doelen, onder leiding van onderoffi cieren der infanterie, alsmede by de schermlessen en schietoefeningen laat niets te wenschei: over. Het aftredende bestuur werd in zyn geheel herkozen cu bestaat dus uit de heeren W. J. Burck, voorzitter; A. J. van der Hoeven, 1st© secretaris (Oranjekade 25); J. Garrer, ponning- meester; J. H. A. Modderman, 2de secretaris en T. Kuiper, commissaris. Kommandaut der afdeelingde heer W. E. Merens. ARRSftDI -SEMESSTS- RECHTBANK. Zitting van Donderdag 22 Dec. 98 Heden stond terecht Dirk van der Maat, woonachtig te Haarlemmermeer, thans in verzekerde bewaring, ter zake dat hij in den. morgen van 5 November 1898 cp bet erf van Arie Schouten te Haarlemmermeer opzettelijk een aan de zen toebehoorenden korenberg door de zen met eenige. lucifers aan te steken, in brand heeft gestoken, waardoor niet ailleen de korenberg en de in in. de on middellijke nabijheid! daarvan staande hooiberg, haverschelft, hoop ruigte en twee schuren in vlammen rijn opgegaan, maar ook brandgevaar" te duchten was voor het 073 enkele meters van dien ko renberg gelegen woonhuis met schuur, een en ander aan voornoemden Schou ten toebehoorende. In deze zaak waren gedagvaard 6 ge tuigen en. 6 getuigen a decharge, terwijl als verdediger optrad! Mr. F. A. Bijvoet. Toen beklaagde werd gearresteerd had hij voor den officier van justitie eene volledige bekentenis afgelegd, doch later voor den rechter-commissaris ge hoord. ontkende hij alles weder. Ook nu bleef hij halsstarrig ontkennen. Be zwarend was voor hem evenwel de ge tuigenis van de meid Mavgaretha Meijer. Deze verklaarde dat beklaagde tegen haar daags te voren ha.d gezegd„Ik zal maken da.t de heele boel in denbrand gaat" en zij heeft dan ook op 5 Novem ber 's morgens, ongeveer 7 uur gezien, dat beklaagde achter de schuur stond, lucifers aanstak en the iu den korenberg gooide en reeds te half acht zag rij „vu righeid" in den berg komen. Volgens haar had beklaagde met den boer Schou ten vóór eenigen tijd inzie gehad en van daar bepaald die wrok. Ook had van der Maat tegen haar gezegd, dat zij met een steentje op cle deur moest schrijven. „Tot vannacht" en daarna moest rij den boer en de boerin gaan waarschuwen, dat de ze woorden op den schuur stonden, om hun zoodoende angst aan te jagen. Op de vraag van den president waar om zij deal boer dan niet direct gewaar schuwd had. toen zij zag, dat beklaag de lucifers in clen korenberg gooide, ant woordde getuige, da.t beklaagde haar ge dreigd had den hals af te snijden,, wan neer zij iets van zijn voornemen verried. De verdediger vraagt of tusschen ge tuige en beklaagde niet eene zekere quaestie bestaat, waardoor ze elkander vijandig rijn gestemd. De beklaagde ant woordt hierop, dat zij rich nooit met beklaagde heeft bemoeid en het haar clan oqk niet duidelijk was, waarom hij haar alles mededeelde. Zij blijft echter bij hare getuigenis. Beklaagde zegt dat van wat Griet gesproken heeft, niets waar is. Hierna worden dë andere getuigen verhoord. Dcor het O. M. werd het wettig ca overtuigend bewijs geacht voldoende te zijn geleverd en 3 jaar gevangenisstraf gerequireerd. Uitspraken. C. J. Stevens te Edam, die zich had schuldig gemaakt aan het mis drijf. omschreven in art. 2 42 Wetboek van Strafrecht, werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Eisch was 2 jaar gevangenisstraf. Naar wy vernemen is den heer B. J. Reeser van eene inrichting van zyn perceel io de Groote Houtstraat tot restaurant en café niets bekend. Heemstede. 1 Iu de vergadering Dinsdagavond alhier gehouden in de „Dorstige Kuil," voor het kiezen van een bestuur voor do R. K.Kiesvereeniging „•iuorYriend-1 schap bloeiende", werd als President 1 herkozen de heer C A. Braam, en! f als verdere bestuursleden de Heeren 1 1 Dr. Droog. P. v. d. Berg, C. v. derj Weiden en H. Peeperkorn Jz. die respectievelijk de t'uuciiës van Vice-! President, Secretaris. Penningmeester en Commissaris aanvaardden. Tevens hadden op deze vergadering) eenige reglumeutsherzieniugeo plaats.] 1 Bennebroek. De raad dezer gemeente is tegen morgen 23 December te 8 uur bijeen-) geroepen. 3 <3 Spaarndam. 1 Vanwege de genie wordt langs de Spaarndammerdyt eene telephoon- leiding aangelegd ter verbinding van de fortificatie te Spaarndam met de F kabels en het telephooustation te t Halfweg. Vogelenzang. In de nabijheid van het station Vogelenzang is een dezer dagen aan 4 personen en wel 3 mannen en een vrouw een ongeval overkomen. Ze volgden de nieuwe spoorlijn, en wil lende uitwijken voor een trein, stortten ze door de duisternis misleid in de

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2