Appelbollen. SAM. Ai. SPREIGERS, &3VEHTENTIËN. PROTECTOR. W. Th. PIELAGE, Lange Voorstraat 9. Koude en Warme Schotels. Nieuwe Groenmarkt 24. Het goedkoopste Adres SCHOENWERK, Kamgaren Elastiek-Laarzen Sarah Tooley, hoe Sarah Bernhardt kwam tot beeldhouwen. Als kind wilde zii öf non öf tooneel speelster aan het Theatre Francais worden. In 1896, toen de tweede dezer wenschen vervuld was, poseerde zy voor Mathieu Meusnier, die haar borst beeld maakte. Natuurlyk bleef dit niet by model-zyn. Sarah had, naarmate het werk vorderde, allerlei op- en aan merkingen en de beeldhouwer vond, dat deze hem werkelijk hielpen. „Waarom probeert Mademoiselle het niet eens zelf? vroeg hij haar. „Wat een prachtig planriep de tooneelspeelster. „Ik wil dadelijk be ginnen en gij zult my les geven." Dien zelfden avond, nadat hare voorstelling uit was, snelde Sarah Bernhardt, vol van haar nieuwe plan, huiswaarts, maakte mevrouw Broek, haar tante wakker en verzocht haar op bevelenden toon, te poseeren. Zoo begon Sarah's loopbaan alsbeeldhon wer. In 1875 zona zij naar het Salon en in 1876 had zij groot succes mei haar tweede werk. Men begrijpt, dat hare modellen niet voor hun pleizier uit waren. De tooneelspeelster deed byna al haar beeldhouwwerk 's avonds na terug keer uit den schouwburg. Bij het naar huis keeren haalde zij bare modellen zelf af te ongeduldig om te wach ten of zy uit eigen beweging wilden komen. Bij het boetseeren droeg mad. Bern hardt vroeger altyd manskleeding. bestaande uit eeo gewone witte broek, en een erwtegroen buis, met wat fraDje en kant rond den hals. Die kleeding vond zij het gemakkelijkst om in te werken. Gemengd Nieuws. De zaak-Dreyfus. Jaurès herinnert in de Fetiie Bé- publique aan een verklaring van Henry tydeDS het proces Zola. (Deze heeftdaar gesproken van een ultra geheim dossier, waaraan kolonel Sand- herr, toen chef van den inlichtingen dienst, hem op 16 December 1894, dus tijdens de instructie tegen Drey fus, een brief heeft laten zien. „Hij (Sandherr) heeft mij een brief laten zien en laten zweren dat ik er nooit over zou spreken. Ik heb dat gezwo ren. De brief was nog belangrijker dan die in het dossier waren.... en was van extra-geheimen aard." Blijk baar bedoelde Henry den, door hem of een ander, vervalsehten brief van keizer Wilhelm. Verwonderlijk, meent Jaurès nu de eerste en eenige getuige die be hoefte gevoelt een toespeling te maken op dien geheimzinnigeu brief, is de falsaris. Maar waarom wordt Hano- taux niet gehoord door het Hof? Waarom spreken de velen die de rol van dien minister iu de Dreyfus-zaak kennen, niet hardop? Waarom vooral Gabriel Monod niet, die nog heel wat waarheden weet? Woensdag schreef deze hem (Jaurès) een brief, waaruit hij thaus het volgende overneemt: Hanotaux beeft laatstleden Mei aan X en mij (Monod) gezegd: Gij kent de afschuwelijke middelen. doorMer- cier gebezigd om de schuld van Drey fus aan te toonen, welke misschien niets dan een afschuwelijke roman is. X, zegt Jaurès, is een man van naam, door Monod genoemd. Waarom zou het Hof niet den minister en zijn aanhoorders van Mei van dit jaar hooren Een eigenaardig huwelijk. Een zonderlinge zaak hield eenige dagen geleden de Echtscheidings- Rechtbank te Londen bezig. Daar verscheen een jong meisje met haar moeder en nog twee personeD, dat verklaarde gehuwd te zijn zonder het te weten met een man, die een paar uur na 't huwelijk naar Zuid-Afrika was vertrokken. Het meisje was nog geen 16 jaar oud toen zy den mau leerde kennen, die haar het jawoord vroeg en ver kreeg. Hij deelde nu mede dat zij zich naar het kantoor van inschrijving moesten begeven om de verloving te laten registreeren. Het meisje, dat evenals haar moeder en de getuigen niet of nauwelijks lezen of schrijven kou. ging mede, beant woordde de vragen en toen zy weer met haar echtgenoot thuis kwam en deze haar wilde medenemen, weigerde zij Na vergeefsche pogingen ging de man alleen weg en liet zich iu geen twee jaar zien. Daarna eerst kwam zij te weten, dat de registratie der verloving niets minder was geweest dan het sluiten van een burgerlijk huwelijk! De eclitgenoote tegen wil en dank zal hoogstwaarschijnlijk echtscheiding verkrijgen. Teleurgestelde liefde. De milicien Wilhelm Ehnke uit Wolfsee by Kiel is de langste soldaat uit het Duitsche leger en een blad photografeerde den reus. Een ietwat excentrieke dame te Berlijn stuurde daarop den man. die nu als voerman by de Kieler Bierbrouwerij arbeidt, een brief waarin zy verklaarde, met hem te willen huweD. Zy was in 't bezit van 50,000 mark en zou graag met hem in Berlijn een zaak opzet ten, of wanneer hy aan het leven op 't land de voorkeur gaf, kon zy hem eeu landgoed aanbieden dat zy geerfd had. De reus bad wel ooren naar dit origineele huwelijksaanzoek en toen hem rykelyk reisgeld werd gezonden spoorde hij naar Berlijn om met zijn uitverkorene kennis te maken. Zjjn aanstaande bruid wachtte hem aan den trein op en spoedig wandelde het paar gearmd door de Berlijnsche straten. Twee dagen lang genoot het paar van alle schoonheden van de hoofd stad, en de reus beminde zyn meisje met 50,000 mark met al het vuur eener eerste liefde. Doch toen hy den derden dag ook eens over de praktijk van bet huwe lijk ging spreken, vertelde het bruidje onder tranen dat zy maar 1000 mark bezat, doch voor wel 100,000 mark liefde. De lange minnaar nu geheel ont nuchterd V rliet het meisje, dat hem zoo wreed „bedrogen" had op staan- deu voet. Wat het meisje aangaat, zy gaf den vertrekkende een paar thaler mede voor zijn verloren uren. De vredes-conferentie. Zoodra de Czaar van Livadianaar St. Petersburg zal teruggekeerd zyn, binnen twee weken denkt men, zal graaf Murawjew het programma voor de Vredes-conferentie aan de goed keuring van den Czaar ouder werpen en het daarna aan de verschillende regeeringen doen toekomen. Slechts de gezanten der mogendheden te St. Petersburg aanwezig, zullen aan de conferentie deel nemen. Graaf Mu rawjew zal waarschijnlijk voorzitter zyn. De beraadslagingen hebben in 't Fransch plaats. Na het congres zal een interna tionaal comité van specialiteiten de besluiten van de conferentie nader onderzoeken en over de uitvoerbaar heid zich uitspreken. Aluminium in de oudheid. De „Centralzeitung für Optik und Mechanik" vestigt de aandacht opeen plaats iu Plinius. die bewijst dat reeds in de oudheid een methode tot ver krijging van alumiuium moet bekend geweest zyn. Piinius verhaalt dat eens in het paleis van keizer Tiberius, die van 14 tot 37 n. Chr. regeerde, een metaalbewerker een metalen vat ten geschenke kwam aanbieden, dat er vau buiten als zilver uitzag, maar bijzonder licht was. De Keizer vroeg den man, waar dit metaal te vinden was, en kreeg ten antwoord, dat het uit eeo pijpaardehoudeude aarde was gewonnen. Tiberius vroeg verder, of nog iemand anders van de aanwezig heid en de wijze om het metaal te verkrijgen afwist, waarop de man tot zyn ongeluk antwoordde, dat buiten hem alieen Jupiter het geheim kende. De Keizer was namelijk beducht ge worden dat het nieuwe metaal af breuk zou doeu aan de waarde van het goud en zilver, en liet daar om de werkplaats van den Romein- scheu aluminium-smelter vernielen en dezen zelveu onthoofden, zoodat de uitvinding geheel verloren triug. Het verhaal, zooals Piiuius het doet, laat vermoeden dat het onbekende metaal aluminium is geweest. In dit geval moet echter de Romeiosche werkman eeu eenvoudiger middel ge vonden hebben tot verkrjjiring van aluminiatn; want de im.eiwlyke en omslachtige methode, vurens welke in den tegenwoordigen tyd het metaal verkregeu wordt, was voor de tech nische hulpmiddelen vau de oudheid zoo goed als onuitvoerbaar. Zoodoende deeleu wy misehien uu no»: in bet verlies, dat «ie hebzucht, eu bekrom penheid van een Rouieiusch keizer de wereld hebben berokkend. De Rondentailleur. 't Is niet plezierig altijd te moeten constateeren dat bet buitenland ons in beschaving vooruit is. Vooral, omdat er in ons land toch ook zooveel menscben zijn, die met hun tijd willen meedoen en zich richten naar dien betrouwbaar- sten beschavingsthermometerde mode. Hebben vrij bijvoorbeeld ook niet even goed als Engeland en Fran la-ijk onze hondenmannen en vrouwen Daarmee wordt natuurlijk niet be doeld die lange, magere artiest, met een stoppel igen ouden kop met uitgezakte grijze krulharen, even frappant ge lijkend op zijn kapitaal als Heine's rijk aards op hun gouden Napoleons die jaren geleden zijn geleerde does met haar spruiten liet kaartspelen en van 't groo te koperen horloge liet opblaffen hoe laat 't was. tot vermaak van oud en jong, in dichten kring om de kunstenaars ver zameld op de pleinen onzer grootste steden, zorgvuldig met de voeten naast 't groene rafelend tapijtje blijvend. En ook niet de mannen die honden scheren met twee ee's en snijden in lu gubere achterkamertjes van lubugere achterstraatjes en evenmin de gladdak- kers, die de pooverc zwervers 's nachts opvangen van de straat, en ze door was- schen en friseeren met gloeiende ijzers en 't wreede afhakken van stukjes ooi en staart prijswaardig en salon-fahig maken, dat wil zeggen voor domme par venu's die van. geen ras weten, en den ken dat aanhalig en waaksch, mooi-wit en donzig, krulharig en pluimstaartig of zelfs zindelijkheid, goedaardigheid', trouw en verstand iets met honden- noblesse te maken hebben. Evenmin die vrouw van onder de viaduct, om wie 't volk de tragisch-ro- mantische traditie gehangen had dat ze vroeger een beeldschoon e zangeres van de opera was geweest, en die nu al les had verlorenhaar jeugd, haar schoonheid, haar minnaar, haar stem, haar reputatie, inkomen, familie, wo ning, huisraad, allesbehalve één lang geel-zijden opera kleed, tot lompen ver teerd, in bemodderde flarden haar na sleepend, slobberend en bijelkaar ge speld om haar mager lijfje, om haal been gedraaid als een zeer-lapje om een vinger wanneer ze haai- roes zat uit te slapen tegen een pilaar van de spoor-1 brug, de witte haarpieken sluik neer-I .vallend over 't drank- en zón-verbrande gelaat de Vrouw in 't geel, zooals ze haar noemden. Ook had ze overge houden twee blikken pannetjes, waar ze zal, zooals bekend is, de reuzen-teles- de kliekjes in vroeg als ze honger had, coop zijn, die thans, onder leiding van en waar 't fleschje midden in geplant den heer Fr. Deloncle. door den inge- was. altijd lialf volde Vrouw met nieur Gautier wordt gemaakt. Do brand de pannetjes of Dronken Naatje, noem- i punten der lenzen hebben een afstand den de jongens haar. Maai- van al haar j van niet minder clan 60 meter, wat vrienden had ze overgehouden twee klei-1 noodig is om de beelden achromatisch ne schoothondjes, die ze droeg op haai-1 (kleurloos) te maken. De buis bestaat borst, tusschen 't decolleté van 't kleed en de lappen die haai- broeiden, al maar kriewedende, rillende hondjes, vervuild als hun meesteres, trillende van jeuk als zij. Daarom noemden de jongens haar Luizen-Naatje, of de Vrouw met de hondjes. Maar die allen zijn natuurlijk niet bedoeld bewaar ons! als we spre ken van de hondenmannen en vrouwen, de H.H. en ladies-hondenliefhebbers, die onze beschaving op buitenlandsch peil willen houden. Zij geven hun leven, al hun intelligentie, en veel van hun toe wijding, zorgen, liefde, vermogen, zij kleede-n zich zelfs, laten kostbare hui zen bouwen, reizen, schrijven, verzame len boeken, laten stamboornen aanleg- ken, stichten clubs, bladen, studeeren natuurlijke historie en geneeskunde, sluiten internationale connecties, richten shows aan en bezoeken ze, alles om door veredeling van het hondenras, door uit breiding van honden-aristocratie, van de honden-noblesse, de bloem van den honden-adel, zichzelf, hun naam, hun land te brengen up to date, vóór aan de rij der beschaafden. En voor deze pioniers der beschaving, herhalen wij, moet 't horrible, ja, shoc king zijn, altijd weer te constateeren onze achterlijkheid, altijd weer te verne men dat het buitenland ons vooruit blijft, verre. Daar komt uu weer zoo'u tergend be richt uit Parijs. Een lichtstraal .s 't, die onze duisternis te zwarte; laat z-en; een hoogsprong is 't, die or s laag lij den grond zijn, ons diep-gezmikeii-zijn, een vèr-sprong, die ons achter san ko men des te beschamender r-mt .out. Hier te lande komen n.u ras sedert kort doodl-advertenfciën met dure rouw randen, en biograpliieën vol piëteit, in de sportbladen, als zoo'n loot van een doorluchten hondenstam het tijdelijke met het eeuwige verwisselt. Maar waar is het pantheon, waar zelfs de simpele begraafplaats, zcoals er natuurlijk zijn in Engeland en Amerika, waar hun stoffelijk overschot kan worden bij gezet, gedekt door een waardig monu ment, een steen met inscriptie ten aller minste? De gemeenschap hier blijft onverschillig; het. particulier initiatief, in casu de eigenaar, moet zich nog ontfermen over de lijken dezer afgestor ven beroemdheden en ze te rusten leg gen in een hoek van eigen.tuin of bui tenplaats, waar het volk niet langs kan trekken, kniebuigend, 't hoofd ontbloot; waar 't nageslacht deze dierbare gebeen ten vergeten zal. Zelfs is er eerst onlangs hier een fa briek gekomen die zich speciaal tcelegt op de bereiding van de spijzen, waardig de liondenadel te worden voorgezet en hoeveel jaren reeds werden in Enge land de huizen der steden en langs de spoorwegen beverfd en beplakt met re clames van fabrikanten die begrepen wat dezen nobel en wezens toekwam om de paleizen hunner ziel voor verval te be hoeden Wel zijn er schilders, beeldhouwers, photografen, die er zich aan wijden hun uit staal van 2 millimeter dikte en heeft een middellijn van 14 meter. Hij weegt 21.000 kilo en rust op 8 voetstukken van gegoten ijzer, die weder gedragen wor-1 den door 8 zware steenen pijlers. De len zen hebben 1.25 meter middellijn en; rusten op beweegbare voetstukkenzij I wegen met deze 900 kilo elk. Do teles-' coop is onbeweeglijk, en is horizontaal gericht naar een kolossalen spiegel van een siderostaat, welke spiegel 2 meter middellijn heeft, een dikte van 27 milli meter en een gewicht van 3000 kilo. Hij rust op een houder vau 3000 kilo, welke door hefboomeu en gewichten in even wicht wordt gehouden en gedompeld is in eeu kwikbad van 2 meter doorsnede, waardoor het gewicht tot 1/10 wordt verminderd. Door een kunstig uurwerk kan de spiegel zich bewegen naarmate de sterrenhemel rich schijnbaar ver plaatst, en. dus zóó dat degeen die bij de oculaarlens door den kijker ziet steeds hetzelfde beeld van. den sterrenhemel te aanschouwen krijgt. Het gieten van den spiegel heeft zeer veel moeite gekost. Er moest een oven voor worden gebouwd, die 20 ton ge smolten glas kan bevatten. Vooral de afkoeling was vol bezwaren van twin tig gietsels zijn slechts twee voldoende gelukt. Men is nu bezig dat enorme stuk glas te slijpen en te polijsten, wat met de grootste zorg geschiedt en maan den lang duurt. In de werkplaats wordt de warmte op gelijke hoogte gehouden, en er mag slechts fluisterend gesproken worden. Volgens de ontwerpers zal deze teles coop een 10,000-voudige vergrooting ge ven, dus 24 maal zooveel als- de hoogste vei-grooting tot dusver bij een siderostaat bereikt. Men zou er bv. een legercorps mee kunnen zien, dat op de maan ma- noeuvreeijf.. Deze reUzentelescoop zal stellig een der groote aantrekkelijkheden der' tentoonstelling worden. hotels en koffiehuizen, enz., van dit, zijn aanbod gebruik maken. Voor het geval zij zich te dien einde, tot hem willen wenden, wordt onder hunne aandacht gebracht, dat «alle brie ven, geadresseerd aan den Directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam, vrij van poi*t. zijn. Ook aankondigingsbiljetten, betrekke lijk de Rijkspostspaarbank, kan men ter voorhanging in werkplaatsen, of andere, daartoe geschikte lokalen - van dien directeur ontvangen. Aan verzoeken van een of anderen aard. zal ten spoedigste worden voldaan. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrerd de vooruerper. zijn dagelijksbehalve Zon- en j Feestdagenvan 11 tot l uur voor de eigenaars ie bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 16 Dec. i ot en met 22 Dec. '98. Een linnen kiel. Een linnen broek.! Een fox-terrier. Een paar bruine danieshandschoen. Een lat van een bank. Een biervat. Een zwarte om slagdoek. Een poriemonnaie met post-1 zegels. Een damesha^dschoeri. Een boezelaar. Eenige paternosters. Een i pistonsmoii'istük. Een parapluie. Een! grijs peller ine-manteltje. Een stopmes.: Een rytaigdop. Een paardendeken. Een deksel van een melkbus. Een' kinder pellerine. Een crème boezeiaar. Een zak met noten. Een portemonnaie met geld. Een sehooltasch. Een konijn. Eenige sleutels. Een paar glacé band- schoenen. Iu de opgehaalde vuilnisstoffen en volmaakte schoonheid m beeld tc bren-terUg te bekomen by den Hoofd maar nu moeten wij meedeelen Opzichter der gom. reiniging, bureau dat toch Parijs weer 't eerst geweest is met zijn... hondentailleur. O goden, in Holland moeten de hon den nog vergeef 't woord naakt loopen eerste stadium van onbescliaafd- heid. praehistorische toestanden, eeuwi ge schande in onze geschiedenis... Een Harmenjansweg twee zilveren thee lepels eu eeu doos speelgoed. POSTERIJEN Ter bevordering van een geregelde heel, heel enkele heeft als eenige klee-bezorging der bij de jaarwisseling ter ding een lintje met een strikje om den post. komendt, stukken, wordt wederom hals, of, nóg zeldzamer, een kleedje al-de gelegenheid opengesteld om brieven, leenig over den rug.kaartjes en gedrukte ni eu wj aars wen sch en Leest nu uit Parijs Van de ..talnj- w(.]ke mcn -op 1 Jan. a.s. aan de geadres ke hondenkleermakers is Louison de seerden uitgereikt wenscht te zien, reeds voornaamste. Hij heeft sedert eenigen van 03 December af ter post te bezorgen, tijd ten ..kostelijk ingericht" magazijn De bedoelde stukken zullen, ter on- voor honden-modes geopend in de Gal<- derscheiding van die. waarvan de beste l- rie d Orleans. Hij geeft thans den toonliug op den gewoncn tijd moet geschie- aan 111 de elegante hondenwereld. En den behooren vooralen te zijn van een de heen-en en dames uit dc voornaamste op in het 00g blende wijze over de kringen komen daar heen met haar equi- geheele lengte van het adres getrokken pages, om er persoonlijk de noodige ar- kniis en uiterlijk den 3len te 12 uur 's tikelen van den laatsten smaak voor toi- middags ter plaatse van bestemming let en comfort hunner nobele lievelingen moetell zijn aangebracht, uit. te zoeken. I Het publiek wordt uitgenoodigd, zoo- In een der passalons wordt de prin- wel in zijn eigen belaag als in dat van selijke hondentelg voor een groeten spie-; den dienst van de aangeboden gelegen- gel op een kussen gezet, om hem eer-heid tot vroeger ter past bezorgen bij biedig do maat te laten nemen, of een de jaarwisseling zooveel mogelijk gebruik kleedingstuk aan te passen Onder dete maken n bi; groote hoeveelheden de costuums. die 111 de etalage liggen, be- ka3rtjes nic.t in de bus te werpen maar vinden zich manteltjes tot den prijs van af te geven Mn het loket pakketpost. loC frs. L,n dag- of nachtechemise van, Op den a.s. Nieuwjaarsdag zal het battjist, rijk met kanten gegarneerd,kantoor geopend zijn als des Zondags, kost ernst ,iï 16 fr„ en een halt dozijn j Do directeul. van het !x»tWoor, zijden zakdoekjes met vanciennes - a om do neusjes en oogjes en mondjes te laten vegen kost. 6 fr. Zoo'n zakdoek- j je moet in een sierlijke punt te voor- schijn komen uit een zak aan de linker- j zijde van. den mantelVooral ook be-1 staat er veel luxe in de colliers. Zij zijn allerwege in den lande, groote sympa. vervaardigd van fijn leer of glacé metLhie verworven heeft, kan het toch nut- edelsteeneu ingelegd, of ze bestaan uitlag zijn, om bij enkele bijzondere ge- snoeren van kostbare steenen op zil-legen lieden nog eens op haar bestaan, verdraad geregen. En voor hun toilet hare wijze van werken, enz., meer be- worden allerlei zaken uitgedacht, be-paald de aandacht ie vestigen, paalde artikeltjes voor bepaalde rassenI Hiervan overtuigd, is de Directeiu- kammen, borstels, tandborstêls, tand- j volgaarne bereid, om (met het oog op 't poeders, odeuren, ja zelfs waaiers en j aanstaande nieuwjaarsfeest, en de daar- wandelstokken die met een haakje om i mede gepaard gaande uitreiking van de voorpoot worden gedragenj fooien) aan hen, die ze, ter doelmatige Minder kiesch vinden de aanhangers verspreiding, wenschen te ontvangen, van de liondennoblesse het, dat in het-kosteloos te doen toekomen zóóveel zelfde magazijn ook kunstledematen, I exemplaren van een populair geschrift kunstbeenen, en staarten, kunstoogen *°t titel dragende ..Rijkspostspaarbank, enz. zijn uitgestald Belangrijkste voorschriften, betrekkelijk Wat zijn wij, helaasnog ver verwij-1 haren dienst," als zij tot dat doel willen derd van zulke kostelijk hondsche toe- erlangen. standen. (N. R. Ct.) Uri. zal hem zelfs hoogst «aangenaam 1 wezen, wanneer bv. bestuurders van in 'j de termen vallende vereenigingen, fabri- Een r0UZ0n-telOSOOOp. kanten en andere werkgevers, directiën Een van de groote merkwaardigheden van ondernemingen (spoorwegen, stoom- der Parijsche tentoonstelling van 1900 booten, trams enz.), directiën van groote DOFFEGNXES. 24 December, 1898. Rijkspostspaarbank. Alhoewel deze heilrijke instelling zich Stadsnieuws. Museum van Kunstnijverheid- Op bet Museum van Kunstnijver heid alhier, zuüeu Zondag a.s. de afbeeidiugeu behooreode tot de ver zameling „Het Dier in de decoratieve kunsten" oog te bezichtigen zyn. Het is hoogst merkwaardig boe eeue groote verscheidenheid van dieren door alle tydperken heen, onder de meest ver schillende opvattingen, eeoe rol in de decoratieve kunsten hebben gespeeld. Gelijktijdig zullen in do Raadzaal van bet Museum een viertal tafe- reelen, proeven van theater-decoratie uit de 18de eeuw te bezichtigen zyn. Onder deze tafereelen of schetsen, wier onderdeeleo op verschillende glasplaten geschilderd, zoo achter elkaar geplaatst zyn, dat ze als ont- werp-modellen voor de uitvoering der tooneelscherraon dienden is er een zeer merkwaardig, waaraan historische herinneringen zyn vastgeknoopt. Dit tafereel steit de Dubbele Buurt voor, een decor, dat als het beste van den vroeger afgebrande» Amsterdamschen Schouwburg bekend stond en ons een fraai gedeelte van het oude Amster dam te zien geeft, dat vermoedeiyk naar de natuur geschilderd was. Niemand minder dan Jan Gerard Waldorp was de vervaardiger van die theater-decoratie, die hy in 1774 ',e Haarlem wonend, voor den toenmaals nieuwen Ainsterdamseheti Schouw burg schilderde. Iu bet trapportaal vau bet Museum zullen eveneens een aaniai teekonin- gen en werkstukken van dc leerlin gen der School verbonden aan het Museum vau Kunstnijverheid,betrek king hebbende op de decoratieve schil derkunst en dejornemeotale composi tie. tentoongesteld zyn. Zondag is de toegang vry. Alg. Ned. Werki.-Verbond. Afd. Haarlem. In de ledenvergadering, gehouden op Donderdag 22 dezer in de sociëteit „de Kroon" werden o. <n .uitgebracht het driemaa.ndeli jksch en het jaarverslag van het Ondersteuningsfonds bij ziekte. In het 3de kwartaal 1S9S is ontvan gen f '230.80. In hot 3de kwartaal 1898 waren de uitgaven f 277.084, zoodat cr een nadeelig saldo van f 46.284 was. Volgens het jaarverslag is ontvan gen f 950.594. uitgegeven f 878.67, zoo dat er een voordeelig saldo is van f 71.924. Transport van 1S97 f 707.73 in kas f 779.654. Dit verslag door de Commissarissen nagezien en accoord bevonden, werd door de vergadering goedgekeurd, waar na de voorzatter den penningmeester, den heer P. Stelling, dank zeide voor zijn accuraat beheer en voor de moeiten eai zorgen, aan de vereeniging besteed. Als commissarissen voor het Onder steuningsfonds werden gekozen de hée- ren Lodewijks en Dekker. Een wijziging van art. 7 van het regle ment voor het Ondersteuningsfonds be treffende verhooging van contributie voor 2ae klasleden, werd aangenomen. Ingekomen was een verzoek van het Algemeen Arbeidssecretariaat alhier, dat de vereeniging moge besluiten om rich aan te sluiten. Na voorlezing van het toegezonden reglement en bespreking daarvan word met algemcene stemmen (96) besloten om zich aan te sluiten. Uit het verslag van de commissie der „Spaarkas", onderafdeeling van de ver eeniging, bleek dat de rekening en ver antwoording in volkomen orde was be>- vonden en de inkomsten en uitgaven sloten met een bedrag van f 537.05. De voorzitter bracht- de commissie en het bestuur der Sp.aark.os een woord van dank voor het goede beheer, in dit eerste jaar en sprak den wensch uit dat leden die nog geen deelnemers rijn er alsnog toe mogen besluiten, lic-4 te worden. Na afloop dei' agenda deelde de voor zitter mede, dat a«s. Donderdag 29 De cember 's avonds S4 uur in een leden vergadering met introductie te houden in het Gebouw „Weten en Werken" als spreker zal optreden de heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer met hot onderwerp „Het Pensioen-vraagstuk in verband met het rapport der Staats commissie." VARIA. Eeu Britsch fuselier werd voor den kolonel gebracht, omdat hy eeu ge deelte van zyn uitrusting verkwanseld had. Kolonel. Fuselier Murp'ny, w aarom heb je je laarzen verkocht? Fuselier, ik had ze twee jaar ge dragen en nu dacht ik dat ze myn eigendom waren. Kolonel, 't Mocht wat. Die laarzen zyn van de koningin. Fuselier. Het spyt my, kolonel, maar ik wist niet dat die laarzen No. 12 droeg. Dame (tot een student, die een kamer komt huren: „De huur moet natuurlyk op tyd betaald worden trouwens dat zal u wel weten!" Student: „Natuurlykanders had ik wel op myn vorige kunnen bly- Yen."'* 1 - Nederl. Maatscli, ter verze kering tegen Brandschade en Inbraak. Kapitaal 1.000 000 gulden. Gevestigd te A M S T K R 1) A M. Verzekerd op Iteurspolis Opstallen 64 Cents per Inboedels No Cents 1 duizend gld. irefor-t&afc verzekering (niet bi au*; .ccnuoiuee: O) óUCentS pi i duizend gulden, (Zoitdei biaiid- ver zekering) 75 Cent per duizend gulden. Hoofdagentuur Haarlem en om liggende iremeentiM» 41. VEKKOOPLOKAAL Bakencssergracht 13, kunnen dagelijks goederen wor den ingebracht en worden op verlangen van buis afgehaald. N. D. DE LEI R, Makelaar origineel Engelsch systeem. P. J. A. Chrispijn's Sam. Pickw. Punch is prima kwaliteit en veel waterhoudende punch van Bum. Fabriek Boomsloot. Amsterd 12 Cent per ons. Telephoonnuminer 272. Met het oog op het aanstaande K E R S T- f E E S T. beveelt ondergeteekende zich beleefd aan tot het leveren van OOK TEVENS Mij minzaam aanbevelend, tee- ken ik, UEd. dw. dienaar, Patissier, Cuisinier, Alle onze Muziek üt: Mnrmonikas oiulC tlicr Kivnlitvlt .-n word n t. bil' i' c Hr eJ'po Severing Co Neirr-rde Mrtli'jli. van alle soorten solied is bij JOH. THEIJS, firma Wed. THEIJS, 28 ANEGANG 28 over de Warmoesstraat. Vraag de alom bekende vanaf f 2.40 f 2.90. Sodëté Anonym o. i I. QIHUUSEI iursirut

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7