gen\ Wilt ge zoo goed zyn, terwijl ik hier sta, mijn pols te voelen en de slagen te tellen, verzoekt hy aan den persoon, dien by ovortnigen wil. 74 mijnheer Goed. Daarna gaat hy zitten eu verzoekt na eenige oogenblkken nogmaa's de slagen te tellen. Zeventig. Daarop gaat de dokter op een rust bank liggen en zyn pols slaat na eenige minuten slechts 64. Dat is toch merkwaardig Welnu, gaat hij dan voort, als gij u des avonds te slapen legt, dan doet gij zulks omdat uw hart rust be hoeft. Elke minuut slaat het hart dan, zooais wij gezien hebben, 10 slagen miuder dan anders, dat is in een uur 600 slagen, dus iu 8 uur door elkan der gerekend den gewonen slaaptijd van den meusch, geeft 4800 slagen. Het hart stort met iederen slag 6 onsen bloed uit, zoodat het verschil gedarende den nacht 28.800 onsen be draagt. Legt gij u 's avonds ter roste zonder alcohol te hebben gebruikt, dan komt die rust het hart ten goede. Drinkt gü echter wijn of sterken drank, zoo verhindert gij die rust, daar door de werking van deu alcohol het aantal slagen vermeerdert. In plaats van verkwikking te vin den, vermeerdert gij nog de werking van het hart met ongeveer 15' 00 sla gen, waarin het 90.000 onsen bloed uitstort. Het natuurlijk gevolg is, dat ge vermoeid en voor den arbeid onge schikt opstaat. Lettsirett ess Hunsti Een nieuwe Strauss. Deze Strauss heet Johann Juuior, is de zoon van deu muziekdirecteur der hofbals, Eduard, en d« neef van Johann, den „WaLskoning". Als jon gen van negen jaar componeerde Johann Stranss Junior zijn eersten wals; hij speelde reeds als kind zóó goed, dat zyi vader, na voordrachten van Brahms en andere grootheden, hem aan de piano riep en zeide: .Zooals hij geeft toch geen mensch het walsrhythmus weer." En dan speelde de jongen uren lang de muziek van zijn grooten oom. Maar toen de jonge Strauss op een mooien dag den wensch te kennen gaf zich heelemaal aan de muziek te wijden, vond hij grooton tegenstand bij oom en vader beiden. Het beroep dat hun geld en eer had gebracht, was voor hem te onzeker misschien ook hadden de beide heeren een andere reden. De jonge Strauss moest stu- deeren, geen muziekonderwijzer mocht zelfs in huis komen, hij mocht zelfs geen piano meer aanraken. De jongen scheen zich te schikken in zijn lot, hij werkte, deed examens, kreeg een betrekking aan een ministe rie, maar studeerde intusscheu in stilte heel hard muziek en componeerde verbazend veel. Maar niets kwam er van hem uit. Doch nu heeft de 33-jarige jonge man het juk afgeworpen. Niettegen staande zijn oom, die geen kinderen heeft, eu millionair is, gedreigd heeft hem te zullen onterven, wanneer bij ge durende zijn leven met een muziek- tooneelwerk voor den dag kwam, heeft Johann Junior een operette gecom poneerd, „Katze und Maus" genaamd, bij een libretto ontleend aan Scribe en Legouvé's „Bataille de Dames". Deze operette is thans te Weenen gegeven. Zij bevat bevallig lieve muziek, die echter niets triviaal is. De operette had zeer veel succes De vader en oom van den componist woon den de voorstelling niet bij. Men is zeer benieuwd te vernemen of Johann Strauss zijn neef thans heusch zal onterven. TSZAKOS. Meineed. Voor de Amsterdamscbe rechtbank werd Woensdag eeu geval van mein eed behandeld. Een koetsier, die als getuige in eeae zaak van mishande ling was gedagvaard, verklaarde onder eede. niets van de mishandeling ge zien te hebben, terwijl bij toch voor deu po ïtiecommissaris een verbaal van het gebeurde had gedaan en het pro ces-verbaal daarvan had onderteekend. De zaak der mishandeling heeft des tijds de rechtbank heel wat last be zorgd. Een der gedagvaarden wei gerde aanvankelijk getuigenis af te leggen en ging daartoe pas over, na dat hij eenige dagen in gijzeling had weost naar de Ostenkomedie te gaan, maar zat tot over de ooren in het werk en arbeidde dikwijls nog tot laat in den nacht. Toen hij eindelijk eens tijd vond zijn belofte gestand te doen. werd hij vorste lijk ontvangen. De directeur leidde hem naar de Loge en vandaar naar het too- neci. „Gij moet alles eens goed bekijken, waarde mijuheer Eckert. het is een ko medie waarvan men vreugde kan bele ven. Ziet ge alles is vernieuwd, ik geloof dat er weinig schouwburgen zijn zóó mooi als deze." Konrad was het hierin niet volkomen met hem eens, maar zweeg uit beleefd heid. „Alleen ontbreekt mij nog." zeide de directeur, „een man met geld. Iemand, die de kunst liefheeft en er toch een aardig voordeeltje uit wil slaan." Als de Ostonschouwburg met goede ondersteu ning er boven op wordt geholpen, levert hij jaar in jaar uit honderdduizenden op. Als men den heer Brandes voor deze zaak winnen kan sta ik hem borg, dat hij in drie jaar een millioern verdient en dan overdrijf ik niet." „Mijnheer Brandes!" Konrad zag hem stom van verbazing aan. „Als gij hem toe kimt overhalen," doorgebracht. Het bleek toen, dat by met een pak ransel bedreigd was, zoo h\j de waarheid zou zeggen. En de getuige, die nu wegens meineed te rechtstond, een koetsier, lag onder verdenking van omgekocht te zijn, waarom hy onder de terechtzitting in hechtenis werd genomen. Woensdag bleek, dat er Dog meer geldelijke be langen aan de strafzaak verbonden waren geweest. Aan onwillige getui gen werd door belanghebbenden geld beloofd, zoo zij zich lieten hooren. Eu het bleek ter terechtzitting, dat er wel meer met geld geknoeid wordt door aanklagers om getuigen, die zich schuil houden, voor den rechter te brengen. Het O. M. achtte het bewijs van den door den koetsier gepleegden meineed aanwezig en eischte één jaar gevangenisstraf. Deze eisch verwekte een spektakel op de publieke tribune De moeder van den beklaagde, daar gezeten, viel gillend flauw en werd door eenige andere vrouwen, ook bloedverwanten van den beklaagde, weggebracht. Ook deze naar de rech ters en deu beklaagde omziende, schreeuwde overluid. Nadat de wee- klagendeu wareu weggeleid, hoorde men achter de gesloten dear nog ge- ruimen tjjd misbaar. Een paar man nen ondersteunden de vrouwen op den weg huiswaarts. De beklaagde hield zijn onschuld vol en zeide, destijds eone valscbe verklaring voor deu politiecommissa ris te hebben afgelegd, echter niet opzettelijk maar uit „verbouwereerd heid". Hem werd opgemerkt, dat by dan al zeer lang verbouwereerd was geweest, aangezien de mishandeling Zaterdagsavonds en het verhoor by den commissaris Maandagsmorgens plaats vond. Eene ontvoering. In November 1897 werd zooals destijds werd medegedeeld uit het gesticht De Goede Herder te Ainbt- Almelo ontvoerd door middel van een bootje de minderjarige Johanna Hol- kenbrink. Al spoedig bleek, dat hier liefde in het spel was. Te dezer zake werden door de recht bank te Almelo in Februari j.l. vier personen, de uitvoerder en de mede plichtigen, veroordeeld. De hoofddader, Karei van Lier te Enschede, werd bij verstek veroor deeld tot eene gevangenisstraf van vier maanden. Van dit vonnis kwam deze, na uit het buitenland terugge keerd te zijn, in verzet. De eisch van het O. M. strekte tot bevestiging van het gewezen vonnis. Dinsdag werd hy door de recht bank veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden. Fïl lïEZÖMfflEÜ. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Toynbee. Mijnheer de Redacteur Werklieden en daarmede gelijkstaan de inwoners van Haarlem, welke 's win ters nog a! eens met werkeloosheid te kampen hebben of des avonds zeer veel vrijen tijd hebben, komen al zeer spoe dig tot de conclusie, dat er in de stad hunner inwoning, o, zoo weinig wordt gedaan om hun eens bv. een avond per week nuttig bezig te houden of him ge legenheid te geven him blik te verrui men of te beschaven. Weliswaar is hier een zgn. Toynbee-club opgericht, maar van hun verrichtingen zooals die bv. in „Ons Huis" te Amsterdam opgevat worden, verneemt men niet veeL, wel is mij bekend dat er verschillende lessen, o.a. in vreemde talen, worden gegeven, maar dat is meer voor jongelieden, dan lezen wij wel eens, dat er in Teyler's ge nootschap een lezing is gegeven, is ge geven. Vooruit, en hoe men daar toe gang kan krijgen dat leest men nooit. Dan hebben wij hier nog „Weten en Werken". O, wat heerlijke woorden voor hen, die in hun jeugd niet de gelegenheid hadden d i e kennis op te doen, waarover ze later zoo gaarne beschikkent Weten en werken", opgericht ten behoeve der arbeidersklasse, daar zal toch wel gele genheid zijn, kosteloos of voor weinig geld kennis en beschaving op te doen, maar neen, het is hier al weer hetzelfde als bij Teyler, wij lezen dat er een voor dracht g e w e e s t is, en het is juist naar aanleiding van het verslag der voor dracht, Dinsdag jl. in „Weten en Wer- zeide de directeur, die het beter vond open kaart te spelen," „bewijst gij mij, den heer Brandes en ook u zelf' een grooten dienst. Noem uw voorwaarden maar, ik ben bereid elke billijke som uit te betalen." Konrad zag hem verwonderd aan. „Gij vergist u, mijnheer de directeur, ik ben niet alleen de secretaris van Brandes. maar ook zijn vriend." De directeur stond een oogenblik als beteuterd, en dacht: „Waarom heeft die ezel van een Gri otte mij dat niet gezegd Maar hij her stelde zicli oogenblikkelijk en zeide ..Odat weet ik wel. Daarom wend ik mij juist het eerst tot u. Ik geloof, dat gij mijnheer Brandes geen grooteren vriendschapsdienst kunt bewijzen." Op koelen toon antwoordde Konrad ..Mijnheer Brandes is reeds in zoo vele ondernemingen betrokken, dat ik niet geloof dat hij zijn geld in vreemde ondernemingen zal steken, maar ik zal hem natuurlijk uw verzoek mededeelen." De directeur was door dit antwoord geenszins ontmoedigd. Hij liep met Konrad het groote gebouw door, liet tem do loges zien, de bureaux, de bibli otheek, de coulissen, de valluiken, het toon eel en de garderobes der tooneelspe- lers. ken" gehouden, dat mij deze woorden in de gedachte kwamen. In dat verslag nl. i lees ik, dat de geachte spreker do ge schiedenis van den Atjehoorlog ter spra- i ke bracht, om dan tot de zeker voor spreker prachtige conclusie te komen dat na 25jarigen krijg nu toch de booten der Koninkl. Paketvaart ongehinderd kunnen liggen. Het is volstrekt niet mijn doel, critiek op die rede uit te oefe nen ik heb daar het recht ook niet toe, want ik heb dc voordracht niet ge hoord, maar, zoo dacht ik, toen ik het verslag in dit blad las, is dat nu een voordracht om arbeiders te beschaven? Is dat „weten" en „werken", ja, misschien voor krijgslieden, of om krijgslieden te werven. Nogmaals zeg ik, het is geen kritiek op de gehouden voordrachtik wenschte alleen te doen uitkomen, hoe men hier in de richting van Toynbee werkzaam is, of liever niet werkzaam is; en nu vergelijke men eens wat er in dien geest niet alleen in Amsterdam, maar ook in kleinere plaatsen als Haarlem gedaan wordt, en Amsterdam is welis waar misschien 9 of lOmaal grooter dan Haarlem, maar er wordt voor de ont wikkeling des volks naar verhouding, wel dubbel zooveel gedaan. Hopende, dat dit schrijven eenige vrienden zal opwekken iets in het belang des volks (dat wil zeggen tot beschaving en ont wikkeling) te doen, en mij bereid ver klarende, gaarne hiertoe mede te wer ken, blijf ik, na u Mijnh. de Red vrien delijk bedankt te hebben voor de op name, Hoogachtend, EEN WERKMAN. Huïsriek «ooi" Oames. Het schijnt in onze natuur te liggen gaarne iemand te hebben, die wij kun nen koesteren en vertroetelen. Zoovelen echter zijn er om ons heen, die zeiven haar weg gaan, die niet meer wenschen vertroeteld te worden. Mevrouw A. is een liefhebbende, zorgzame moeder; zij heeft een druk leven met haar vijftal kleintjes, die bui tengewoon veel slag hebben hun moe dertje den heelen dag met allerlei kleine zorgen bezig te houden. Gelukkig echter kan zij daar heel goed tegen; ze heeft een uitstekende gezondheid en een opgewekt humeur en zelfs wanneer de kleintjes de gewone kinderziekte moeten doorloop en en dus bijzonder veel zorgen easchen, houdt zij zich goed' en komt ook na. half doorwaak te nachten met een opgewekt gezicht aan de ontbijttafel. De kleintjes worden groot, de oudste gaat naar school, ook de tweede en eindelijk is heb oogenblik daar, dat de vijfde barer lievelingen ie deren morgen op vasten tijd haar zal verlaten om de Jielft van den dag bui tenshuis door te brengen. Zij kan haast de tranen niet onderdrukken, die haar dreigen te komen verrassen, nu ze1 haar jongste lieveling ook aan andere handen moet overgeven. Hoe zal ze het uit houden den heelen morgen tot half één bijna, wanneer geen enkel hoog kinderstemmetje haai- zal vragenhet touwtje van het paard eens los te maken, die knoop uit het springtouw te ontwarren enz. Maar zij gaat aan het werk, er is toch zooveel voor haar bengels te doen, al zijn ze er niet en haar veerkrachtig gestel helpt haar over het gevoel van eenzaamheid heen. Een gevoel van lusteloosheid, dab haar telkens dreigt te overmeesteren, weet zij met energie te onderdrukken en het ge lukkig gevolg is dat haai- man en kinde ren: als zij van hun werk thuis komen weer hetzelfde opgewekte moedertje te rug vinden, dat zij vroeger altijd om zich heen zagen. Zoo iemand moeten wij bewonderen, want er zijn maai- al te veel vrouwen, die op dat keerpunt van haar leven de vereischte energie missen. Wij hooren dan, dat Mevrouw B. in den laatsten tijd zoo sukkelt aan hoofd pijn. Mevrouw C. heeft, een zenuwkwaal en Mevrouw D. verwaarloost haar huis houden. omdat zij te veel uitgaat. Spaarzaamheid in kleinigheden wordt zoo dikwijls over het hoofd gezien en toch kan men daardoor dikwijls meer besparen dan door het aanschaffen van goedkoope artikelen, die dan ook naar evenredigheid van slechte qualiteit zijn. De zorgeloosheid waarmee allerlei klee- dingstukken en o.a, ook de glacé hand schoenen behandeld worden is dikwijls de oorzaak, dat er telkens weer iets nieuws voor gekocht moet worden. Als ge nieuwe handschoenen aantrek ken wilt zorg dan dat het niet in haast moet gaan, opdat ge den tijd hebt ze Deze laatsten drongen nieuwsgierig naar veren en verzochten Griotte hen voor te stellen. De balletdanseresjes in hare dunne kleedjes lachten den vreemdeling vrien delijk toe. de actrices omringden hem en toen de directeur weggeroepen werd nam Griotte de rol van ceremonie meester over, die hij met een gewichtig air vervulde. „Eerst moet gij mij beloven, beste vriend," zeide Griotte tot hem, den jon gen man op den schouder kloppend, ..vandaag mijn gast te zijn. Mijn vrouw verwacht u bepaald en mijn dochter verheugt er zich evenzeer over. Belooft gij 't mij r De omstanders zagen in verwachting den vreemdeling aan zou hij werkelijk de invitatie van den armen Griotte aan nemen Konrad knikte. „Als ik na de voorstelling met u mee naar huis mag gaan, heel gaarne." Nog nooit was Griotte zoo trotsch geweest als dezen avond en den enkelen acteurs, die nog.niet van het voorgeval lene gehoord hadden vertelde hij „Dat is mijnheer Eckert, de manager vaa den renstal van Brandes. Een vriend van mij hij soupeert van avond met mij en mijn familie," langzaam aan uw vingers te schuiven, treken is fataal. Als ge eon fijnen hand schoen koopt, verzoek dan dien in uw ma gazijn te passen, wanneer er een zwakke plaats in het leer is, zal dat daar wel blijken. Bij goedkoope handschoenen kan men dat. natuurlijk niet eischen, toch kunnen die ook duurzaam zijn, als ze maar sterk gemaakt zijn, het leer is dan enkel grover. Komt er een scheurtje in uw hand schoen, repareer het dan direct met zij de. 't Engelsehe spreekwoord „a stitch in time saves nine." (een reparatie op tijd voorkomt een groote scheur) is hier volkomen op zijn plaats. Maak do knoopjes van uw handschoen nen altijd vast met een haakje, de knoopsgaten en uw nagels hebben te veel te lijden, als ge daan-oor uw vingers ge bruikt. Eu nu nog een laatste raad een voudig, maar toch voor sommigen mis schien niet overbodig. Als ge nieuwe handschoenen gekocht hebt, zie dan eerst de knoopjes na, zij moeten er meestal steviger aangezet worden en ge bespaart u dan het onaangename, dat de knoop jes er af vallen, als ge op het punt staat uit te gaan. RECEPTEN Haringsla.. Laat de haring een nacht weken, neemt er de ingewanden en graten uit en snijdt ze in dunne, smalle reepjes. Eenige zure appelen, bieten, uien en hard gekookte tieren worden gehakt en met de haring in vakken op een schotel gelegd. Gebruikt ze met olie en azijn. Citroenvla.. Klopt 5 eierdooiers en voegt daarbij het sap van drie citroenen en een beetje witten wijn. Roert dat op het vuur tot dat liet dik wordt en klopt er het stijf geklopte eiwit door, terwijl de rest ge bruikt wordt om de vla te garneeren. GEftNEMfig* SÜIEWWS"" De zaak-Dreyfus. Do Parysche correspondent der „Times" schrijft aan zyn blad„Ia- tusschen blijft kolonei Picquart in Cherche-Midi. H:i weigert een ver zoek in te dienen tot invrijheidstelling eu geen zyner vrienden wil, tegen zijn wil, stappen daartoe doen. De bezoe-1 kers vinden hem opgewekt, altijd glimlachend en bly over de attenties van zijne vrienden. Hy beklaagt zich maar over ééri dim.'onvoldoende ruimte voor lichaamsbeweging. De tuin der gevangenis is ongeveer 18 vierkante voet groot en ora zyn wan deling zoo lang mogelijk te maken moet hij rondloopen als in een circus. Het heeft, hem ten zeerste getroffen dat hy door „outsiders" niet vergeten vrordt. Uit allo deeleu van Europa ontvangt by bewijzen van warme vriendschap en tijdens de feestdagen werden hem bloemen, wyn en versnaperingen in zulk een groote hoeveelheid toegezon den, dat hy er verlegen mee was. Aan zyn bewakers durfde hy niets geven, uit vrees dat, men hem van omkoopery zou gaan beschuldigen en alles zelf gaan gebruiken kon bii even min. Vermoedelijk heeft hij alle ge schenken naar de naburige hospitalen gezonden. De vrouw in Rusland. Io Rusland is de vrouw tot nu toe nog geheel „een voorwerp vau den aau." De kerkwet staat den man toe zyn vrouw met, een roede te tuchtigen en zy is hem, als hoofd des gezins, onbegrensde gehoorzaamheid schuldig. Naar Griekschen ritus is een echt scheiding byna onmogelijk. Een schei ding van tafel en bed beslaat er niet. Ais een vrouw zich aao de mishan delingen baars mans door de vlucht onttrekt, dan brengt de politie haar op zyn wensch weder terug; zij is letterlijk vogelvrij, want zonder pas is het leven in Rusland schier onmo gelijk en zy kan geen pas krijgen, zonder toestemming van haar echtge noot. Thans echter is van de zijde van het ministerie van binueulaodsche zaken bij den Rijksraad een wetsont werp ingediend dat ten doel heeft de verhouding tusschen man en vrouw ia meer modernen zin te regelen en o. m. de scheiding tusschen tafel en bed in te voeren. De vronw zal bii 1 scheiding de standsvoorrectiten. door; haar huwelijk verkregen, behouden en niet van haar erfrecht beroofd worden. Door do nieuwe wet zouden de laatste sporen vau de lijfeigenschap verdwijnen en aan de vrouwen der lagere standen eer; menschwaardiger bestaan verschaft worden. Toen de directeur Konrad na, het eer ste bedrijf naar een loge bracht be merkte deze ten hoogste verbaasd in de tegenovergestelde loge den prins von Rcichenberg. „Is dat niet de prins von Rcichen berg „Ja." „Komt hij van avond toevallig ook hier De directeur zag Konrad verrast aan „Wist gij dan niet. dat ik juffrouw Annecv geëngageerd heb en de prins hier eiken avond komt?" Kon rad wist het niet. Het scherm ging op en reeds in het eerste tafreel van het tweede bedrijf trad de actrice op. Zij was een aardig persoonje met groote, onbeduidende oogen en een voortdurend lachje omj deu mond, een mooi figuur, prachtige witte tanden en zeer kleine sierlijke voetjes. Zij speelde goed maar ook niet meer, wat men van alle anderen ook -aeggen kon. Griotte niet uitgezonderd. Zij», zag voortdurend naar de logo rechts, waar de prins met half gesloten oogen zat. Vermoeid, in elkaar gezakt lag hij in een fauteuil, hij deelde in het applaus, toen de bevallige actrice achter de cou lissen verdween, maar steunde het hoofd Te Gateshead viel Maandag by een roeiwedstryd, een man uit het publiek in de rivier, de Tyne.Een andere sprong hem na om hem te redden; beiden werden door den stroom meegesleard. Een derde bogaf zich te water en kon den eersten drenkeling bereiken en aan wal brengen, maar deze was al dood. De eerste meuschenredder verdronk ook. Nagedachtenis-beleediging. Wegens beleediging van Bismarck's nagedachtenis is te Dautzig de redac teur van de Gazet a Gdanska, von Paledski, tot zes weken gevangenis straf veroordeeld, met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Naam-verminking. Dat buitenlandsche bladen met Hoi- landsche namen en woorden zonder ling haspelen, is een gewoon verschijn sel, maaar de Daily Chronicle maakt het toch wel kras om den secretaris van het Zuid-Afrikaansche gezant schap te Brussel, Jonkheer van der Hoeven, te noemende heer Ooo K'aeep Von Der Hoeven. In andere kranten lezen wy van Jonk leer Von en Van Hoeven. Een jubileum. Op 1 Jannari e.k. zal de heer J* W. van Campen den dag herdenken waaro:1 by voor een kwart eeuw in Jienst trad als ambtenaar ter secre tarie- Na aan de aigemeene afdeehng drie jaren werkzaam te zyn geweest werd hy overgeplaatst naar ae afd. Burgerlijke Stand en Bevolking, waar aan bij thans als commies-chef in functie is. De heer Van Campen heeft een drukken tyd meegeleefd want de be volking is sedert 1874 met circa 280: 0 zielen vermeerderd.! Moge de jubilaris nog lang met ijver zijn ambt vervullen, dit wordt nem gewis door velen toegewensebt. Jubileum. Heden herdenkt de ploegbaas H. F. Bees den dag, waarop hy 25 jaar ge leden in dienst trad bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Aan vankelijk werkzaam in de Rijtuig baak werkerij der Centrale Werk plaatsen, werd bij na verloop van enkele jaren overgeplaatst naar de afd. Locomotieven, waar hij zieh reeds spoedig door ijver en bekwaamheid wist te onderscheiden, zoodat hy wel dra werd aangewezen om aan het. hoofd van en ploeg werklieden te slaan. Dat Rees goed staat aange schreven bij de werklieden zyDer ploeg, alsmede by zijne collega's, daarvan zijn de keurige geschenken, die hem hedenmorgen werden aange- den, de tastbare bewijzen, en dat ook de Maatschappij by zulke gelegen heden trouwe plichtsbetrachting niet onbeloond laat, is wederom duidelijk gebleken uit het prachtig goudon remontoir, dat den jubilaris vanwege de Directie werd vereerd. Op de plaats, waar hy gewoonlijk staat te werken, thans smaakvol ver sierd, hield de jubilaris gedureude de morgenuren receptie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, en waarop evenmin de superieuren ontbraken om den feestvierenden ploegbaas hnnne gelukwenschen aan te bieden. Iu bet jaar 1898 zijn in het verkoop- lokaal de „Gouden Leeuw" verkocht 181 perceelen voor f676545 en opge houden 43 perceelen voor f273170. Zooals uit achterstaande annonce blijkt opent de neer C. D. Wijkhaysen, vlensch houwer SchachelstraatS, mor gen Vrydag een filiaal in de Bakker straat uo. 9 hoek Tyboutstraat. De winkel ziet er neijes nit en wordt met gasgloeilicht helder verlicht. Door de Arrondissements Recht bank te Haarlem zyn gedurende 'net jaar 1898 in strafzaken uitgesproken 436 vonnissen. Naar wy vernemen is de brigadier majoor der ryks veld wacht C. Kloet wegens eene ernstige ongesteldheid in bet Diakouessenhuis ter verpleging opgenomen. Reeds geruimen tyd is genoemde ambtenaar lijdende aan een inwendige ziekte. in de handen en scheen in te sluimeren. Konrad keek werktuigelijk naar het toon eel maar zag niets van hetgeen er voorviel. Hij dacht aan Ka tb ch en Bran des wat zou zij wel zeggen, als zij hier eens op zijn plaats zat. Zij had dien man lief, die hier eiken avond zat om naar het onbeduidende gezicht van de actrice te kijken. Na het derde bedrijf verscheen Gri otte in de loge om Konrad te halen. Hij had zijn moeielijke rol in het eerste ta fereel van het derde bedrijf afgespeeld en was nu vrij. „Als gij 't goed vindt, beste Eckert, gaan wij nu naai- huis, want het vierde bedrijf heeft niets om het lijf. Zeg eens eerlijk hoe vindt gij dat ik gespeeld heb? Maar eerlijk!" Konrad kon niet eerlijk zijn. Toen hij het vriendelijke, goedhartige gezicht van Griotte met de angstig, vragende oogen op zich gevestigd zag;, moest hij wel lie gen. „Het was heel mooi. mijnheer Griotte heel mooi." Maar daarmee was Griotte niet tevre den. „Mooi, mooiDat zegt nietsHoe heb ik in die laatste scène gespeeld! fce£ dat eerst eens." „Goed, heel goed." Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer". Woensdagavond was weder één van die gezellige avonden, waardoor de uit voeringen van Cremer zich kenmerken. Als gewoonlijk was de Schouwburgzaal flink bezet. Opgevoerd werd het drama, van W. C. Nouhuis getiteld „Eerloos". Daar dit stuk genoeg bekend is, willen, wij niet in bijzonderheden treden en volstaan met de mededeeling, dat de hoofdrollen iu goede handen waren. Frits Halma, gepens. officier van het N.-Ind. leger en rijksontvanger, vertolk te zijn rol uitmuntend. Minder beviel ons zijn vrouw Emma, geb. baronesse van Blancate, wier spel een weinig ge maakt was. De vertolking van de moeielijke rol van Karei Halma, van Blancate, de zoon, was zeer te roemen. Ook Anna Halma, de dochter, speelde zeer ver dienstelijk. terwijl de andere spelers hunne rollen eveneens goed weergaven. Een welverdiend en daverend applaus viel den opvoerende® dan ook bij het vallen van het scherm ten deel. Na de pauze werd opgevoerd het blij spel. getiteld: „Het hoedje", van onzen vroegeren stadgenoot Willem Schür- ïnann. Het is een frisch opgebouwd blijspel, wel ingericht om de aanwezigen aan het lachen te brengen. En er is dan ook ge lachen van het begin tot het einde om de aardige scènes, die in dit stuk voor komen. Zooals wij reeds vroeger mede»- deelden geeft het stukje een kijkje op den onmin en ruzies, die een cnnoozel nieuw hoedje al in een huishouden stich ten kan. Mijnheer en Mevrouw van Da len raken, op het oogenblik, dat zij naar den Schouwburg zullen gaan sa men in twist over een nieuwen hoed, dien mevrouw gekocht heeft., zonder de toestemming van. haar echtgenoot te vragen. Hierna komen de Van Rudens, die met de van Dalen naar de comedie zullen gaan, hen te huis afhalen en vin den daar Mevr. van Dalen pruilend op de canapé, terwijl de heer van Dalen in een leuningstoel is gezeten, en ge kleed' in chambercloak. De familie van Ruden bemerkt aan stonds dat er iets tusschen beide echte lieden gaande is, en meugt zich in den huiselijken twist. Vervolgens verlangt Mevr. van Ruden van haar echtgenoot ook een nieuwen hoed van hetzelfde gen re als Mevr. van Dalen, en ontstaat hier over weder oneenigheid tusschen deze bedde echtgenooten, totdat, van Ruden, nadat zijne vrouw zich eenige malen in zwijm heeft laten vallen, toestemt. En ten slotte en tot overmaat van. ramp, nadat alle twisten beslecht zijn, gaat de heer van Ruden per ongeluk op het snoeperige hoedje van Mevr. van Dalen zitten en ontstaat hierover andermaal inzie tusschen dé' beid'e echtparen, die hiermede eindigt, dat de vriendschaps band tusschen de Van Dalens en van Rudens wordt afgebroken en de familie van Ruden vertrekt, met de woorden, dat alles tusschen hen uit is. Het stukje werd flink afgespeeld. Het spel van Jan van Dalen en Loui se, zijne vrouw beviel ons goed, beter nog dan. dat van Henri van Ruden eu Marie, zijne vrouw. Laatstgenoemden speelden wel wat ruw. Het geheel voldeed evenwel zeer goed en het succes met dit stukje ingeoogst, was dan ook zeer groot. De spelers had den heel wat applaus in ontvangst te nemen. Stormachtig waren do toejui chingen- Na afloop dei- tooneelvoorstelling had een zeer geanimeerd bal plaats, dat de aanwezigen nog langen tijd gezellig bij een hield. Wij durven dan ook gerust zeggen, dat de avond van Woensdag voor de vereeniging „Cremer" een succes, voor de leden een genoegen is geweest. Uit Haarlem meldt men aan de N. R. Ct. Hoewel door de houders van ver gunningen te dezer stede eeu adres is ingediend aan den ra-ad om het sluttingsuur voor allen te bepalen op 12 uur 's nachts, zyn Woensdagmiddag door de politie rondgebracht verschil lende biljetten, uit naam van den burgemeester, waarbij, zonder dat op het gedane verzoek door den raad een beslissing is genomen, aan eenige ver gunninghebbers permissie wordt ge geven tot 12 unr 's nachts open te blijven, terwyl aan anderen dit wordt geweigerd. Zij die wèl toestemming krogqo tot 12 uur, vinden in hnn bii.»>t o.m. dat het, by het verleenen van vergunning na 11 unr noodig is net belang der Griotte's gezicht straalde van genoe- „Ziet ge. Kon rad, dat doet mij nu een groot plezier. Ten eerste omdat ik weet, dat gij verstand van kunst bezit van de echte, grootsche kunst en ten tweede omdat ik weet dat uw oor deel eerlijk is." Konrad zweeg en zag hem een weinig verlegen aan. Hij vreesde, dat Griotte zijn examen nog zou voortzetten en naar bijzonderheden vragen, want hij had bij na niet op het spelen gelet. Maar Griotte was veel te veel met zich zelf bezig. „Doe mij een genoegen, boste Kon rad en zeg je oordeel over mij eens aan den directeur; natuurlijk wil ik niet, dat gij hem er expres voor opzoekt, maar als gij hem nog eens spreekt, wilt gij het misschien wel doen. Die man weet geen tittel of jota van kunst af e® het zou een zegen zijn als kundige men schep hem eens de oogen openden. Ja, ik geloof zelf ook, dat ik goed gespeeld H.eb. Men is niet altijd gedisponeerd, kunstenaars moeten hiermee rekening houden. (Wórdt ^ecvolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2