NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 16a Jaargang Paandag 9 Januari ISS9. Ho <£764 a HAARLEMS DAGBLAD A -ROJSr^TEIMOBISrTSFS.ZJ'S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37l/2 TIEilsr Vin 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever j. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie térale de Publicité Etrangerc G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31lhs Faubourg Montmartre. Met uitzondering 'an bet Arrondissement Haarlem is bet rtesd recht tot plaatsing van Advertenties m Reclames betreffende Handel, Nyverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. ie Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën *an 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel ƒ0,80. Agenten voor dit Mad in dei: omtrek zynBloem Velien, W. J. zyn: Bloemendaal,Santpoort en v. d. RAADT, SandpoortBe&mtede, J. LEUVEN,by de tol; Spaamdam, C. HARTÈNDORPZandvoort, G. ZW EMMER RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Billegoni, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. lij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijuestraat en is ge opend ieden-en werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewensehte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 n.m. Ruim 650 information. en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, eilke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordéelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de liee- ren mrs. Th. de Haan Hugenkoltz H. Ph. de Kan ter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken verleenen en voor de leden gratis optreden in fail lissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richti worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatiën naar bin nen de stad wonende personen gratis. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat- pretentiën, buiten dë stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. In November zijn 13 vorderingen tot een bedrag van f 758.604 betaald, 7 vorderingen worden afbetaald, 6 vorde ringen zijn uitgesteld. HET BESTUUR. vernements landmeter in Suriname zal 14 Januari d.a.v. des namiddags ten 2 uur iu het nieuwe lokaal voor Ned. West Indië by het Paviljoen, een voordracht worden gehouden over Surinam Het Koloniaal Museum is in het afgeloopen jaar bezocht door 4048 personen. Stadsnieuws. Museum van Kunstnijverheid. Gedurende het jaar 1898 werd het Museum van Kunstnijverheid alhier bezocht door 6574 personen terwijl uit de aan genoemd Museum verbon den boekery 1384 boek- en plaatwer ken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. De Haarlemsche School voor Kunst nijverheid die eveneens aan genoemd Museum verbonden is werd over 1898 bezocht door 73 vrouwelijke en 142 mannelijke leerlingen. Op het Museum voor Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zon dag voor het laatst tentoongesteld zijn de afbeeldingen betrekking hebbende op het dier in de decoratieve kunst, alsook de vier tafreelen. theater-de coratie van Jan Gerard Waldorp die in de Raadzaal geëxposeerd zijn. De verschillende proefstukken, tee- keniugen, sc'r iderstudiëu, ornamen- tale composuiën en teekeningen van diereu naar do natuur vervaardigd door de leerlingen der school voor Kunstnijverheid zullen Zondag even eens voor hel laatst te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang vrij. Koloniaal Museum. Van de vereeniging van Amateur Photografen te Batavia heeft bet Koloniaal Museum alhier ten ge schenke ontvangen 158 photografiëu uit Nederlandsch Indië Deze hoogst belangrijke verzame ling foto's is Zondag 8 Januari a.s. in het Koloniaal Museum te bezich tigen. Door den heer W. L. Lotb, goe- Donderdagavond geraakte te Sassen heim een paard, gespannen voor een wagen, op hol en kwaui in aanraking met een teiephoonpaal. Het gevolg was dat de landbouwer P. uit Noord wijkerbout, uit den wagen sloeg en bewusteloos werd opgenomen. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde schedelbreuk. Gevlucht. De milicien-poutenier Y. te Dord recht werd Donderdagnacht, van de kazerne riaar het politiebureau ver voerd om nader geconfouteerd te wor den, daar hij verdacht wordt, behalve een onlangs gepleegdeu diefstal van geld in de kazerne, nog verschillende kleinere diefstallen gepleegdte hebben. Onderweg wist i ij zich van zijn ge leidde los te rukken en, niettegen staande men hem direct nazette, is het niet mogen gelukken hem 'e van gen. Alle verdere pogingen om iiem op te vangen zijn tot nog toe vruch teloos geweest. |j 43© tarnt ÏT abon- '(f «seeren op ©us j| Blad Mj alle P EoektiaMdaa^' 4-ïï ConrantieR p-cm aan ons IS?; 5-eatï. Venus. Nadat de planeet Venus den 2 7on October van het vorige jaar haar groot sten glans als avondster had bereikt, hoewel zij in dien tijd weinig d'e aan dacht trok, daar zij laag bij den hori zon stond, is zij Donderdag op 't maxi mum van haar helderheid gekomen als morgenster. Het juiste tijdstip is van weinig belang, daar de helderheid van dë pla .eet eenigen tijd voor en na dat maximum weinig verandert. Ze gaat nu tusachen 3 en 34 uur vóór de zon op. en bij eenigszins heldere lucht straalt ze met een zoo schitterenden glans dat ze de aandacht trekt, ook van den onver schilligste. Haar helderheid is nu om streeks 130 maal zoo groot als die van Aldebaran, een gemiddeld heldere ster van de eerste grootte, en de planeet werpt zeer duidelijk een schaduw, die men, aL ze door een venster in een ka mer schijnt en er geen storend licht in de buurt is, gemakkelijk kan waarne^ men. Men kan in dezen tijd de planeet ge makkelijk bij dag waarnemen, als men maar precies weet waar ze staat. Haar op te zoeken gaat anders zeer moeilijk. Maar heeft men de planeet voor het opgaan van de zon waargenomen, en zet men die waarnemingen daarna, bijvoor beeld om de vijf minuten voort, telkens haar plaats met betrekking tot een aardscli voorwerp schattend, dan blijft men de planeet nog uren daarna als een lichtvlekje zien. Vrijdagmorgen stond ze te 8 u. 50 m.. pl. tijd, juist in het zuiden, iets meer dan 20 graden boven den horizon. Tn een kleinen kijker ziet men gemak kelijk do schijngestalte van de planeet omstreeks één derde van de schijf is verlicht, de sikkel, heeft een doorsnede va,n 35 seconden. In oen grooten. kijker kan men de lichte onregelmatigheden van den binnenrand waarnemen en ziet men de hoornen eenigszins afgestompt. Overigens is de studie va.n deze planeet geon dankbaar onderwerp voor den be zitter van een grooten kijker, want wat men op haar oppervlakte waarneemt is zoo vaag. dat nog niet eens de aswente ling met zekerheid bepaald is kunnen worden. Uitstekende kijkers van betrek kelijk klein vermogen bewijzen daarbij wellicht meer dienst dan groote en zeer groote, mits ze in handen zijn van een geoefend waarnemer met scherpe oogen, en onder een bijzonder goed klimaat ge bruikt worden, zooals dat van Lussin Piccolo (Dalmatië) waar Leo Brenner zijn interessante waarnemingen verricht. Leger IflQOt Jhr J. H. van Capeilen. f In De.: Hai-.g :s overleden jhr. J. H. van Capeilen, gepensionneerd vice- admiraal, a ijal.-generaal der marine en oud-chef van het Militaire Kuis vac wijlen Koning Willem III, die den admiraal als een zijner trouwste dienaren boogacette. In persoouliiken dienst des Koniogs commandeerde hy een 12-tal jaren geleden een eska der op een oefeningsreis iu de Middel- landsche Zee. Een. naspel. Het droeve voorval te Staphorst, voor dë rechtbank te Zwolle behandeld, heeft nog een naspel gehad. Toen namelijk het feit bekend was geworden en de veront waardigde Staphorster burgerij lust ge voeld e den dader, den jager H. daarvoor eens gevoelig te straffen, trok nog den- zelfden avond een woelige menigte naar diens woning, om deze omver te rukken. De politie had echter het geval voorzien en bewaakte het huis. Maar gebeuren zou het. Juist bij gelegenheid van het onderzoek dat de justitie later ter plaat se instelde en waardoor de agenten op he gemeentehuis waren geconcentreerd, werd! dan ook de slag geslagen en de gelukkig reeds verlaten woning gebom bardeerd. Natuurlijk weten de Staphorsters daar thans niemendal meer van; maai* een drietal jongens zijn er toch ingeloopen. Dezen, lust gevoelende het vernielings werk verder te voltooien, liadden name lijk den 16en November nogmaals be proefd den schoorsteen omver te mikken, toen daar echter de rijksveldwachter Zikken passeerde, die van het gebeurde proces-verbaal opmaakte. Zij hadden zich Donderdag voor de rechtbank te verant woorden. De officier achtte het geval ernstig en vroeg voor Klaas R. zes we ken, voor Geert W. een; maand en voor Klaas W. 8 dagen. Een ov rtuigend bewijs. Een ongewoon gezicht leverde Vrijdag de rechtzaal te Amsterdam. Een be klaagde zat nl. zeer gezellig met een glaasje madera, voor zich in de bank der beschuldigden. Het was de koffiehuishouder J. de G. die deze nieuwigheid in de rechtzaal in troduceerde. Het glaasje madera diende als overtuigend bewijs van beklaagde's onschuld, althans volgens diens eigen meening. De G. was beklaagd van drank wetovertreding. Toen do agenten ter controle van de trouwe naleving der drankwet bij bekl. binnentraden, verwijderde deze rich schielijk met een glaasje dat op toonbank stond). Nu liep juist over dit glaasje de quaes- tie. Bekl. zei d'e d'at er madera in zat voor zijn vrouw. De agenten ontkenden dit, want bij het ijlings vertrekken was er iets van den inhoud van het glaasje op de toonbank gevallen en dit vocht was door de agenten geproefd en her kend als „bittere jenever." Ten einde de rechtbank te overtuigen, had bekl. twee bewijzen. Vooreerst bracht hij het leege. goed omgewasschen glaasje mede, waarmede hij overtuigend aan toonde dat er geen jenever in was. Toen haalde hij een fleschje madera uit zijn zak, vulde heit kelkje en zeide: „Ziet, heeren rechters, nu zit er madera in, en dat zat er nu in, toen de agenten mij, bezochten." Ten slotte deelde hij. mede en hij had hiervoor getuigen a décharge mee gebracht dat de j even ca* op de. toon bank was gevallen, toen hij' met zijn maat een groote hoevefelheid sterken drank overgoot Het O. M. eischte als gewoonlijk in dergelijke gevallen f 30 boete. Toen stond bekl. op, dekte met zijn duim het glaasje en begaf zich naar bui ten, waar Irij eerst het gevulde kelkje ledigde en toen aan de beide getuigen a décharge een dito toediende op den goeden afloop. Voor hot kantongerecht werd hij vrij gesproken. Hbl. Wceede dierenmishandeling. Een zaak van ergerlijke wreedheid tegenover dieren werd Donderdag voor de arr.-rechtbank te Utrecht behandeld. Gerrit Visser Jacobzoon, vischkoopcr te Huizen, gewoonlijk genoemd Job de vischboer, komt dagelijks met zijn hon denkar te Utrecht om visch te verkoo- pen en keert in den regel beschonken weer huiswaarts. Dit was ook hot geval op den 31sten October jL, toen hij op zijne met twee honden bespannen kar op den Soestdijkschen straatweg een troep rundereu tegenkwam. De honden, hierdoor beangstigd, weigerden voort te gaan en Job sprong woedend van de kar en vroeg de geleiders van heit vee om hun stok, die hem geweigerd werd. Toen stak hij een zijner honden zdjin mes in de borst en liet dit er zelfs eenige oogenblikken in zitten. Eindelijk trok hiji het er weer uit, sprong bp de kar eïi joeg het zwaar gewonde dier voort.. „En het hep, meneer" zei hij tot den voorzitter, „ik heb het nog nooit zoo zien loopen." Een kwartier later kwam hem de veldwachter van Duist tegen, die, dë beide geheel met. bloed bevlekte dieren ziende, hem het uitspannen, en toen onder het zeel de diepe wond ontdekte. Die wond werd afgewasschen, het beest weer ingespannen, en „toen ging het weer best, meneer." De wreedaard kon tot zijne verontschuldiging niets anders aanvoeren dan dat hij in drift gehandeld had. Mr. E. A. Smidt, de officier van jus titie, eischte drie maanden gevangenis straf tegen Job den vischboer, omtrent wiens signalement reeds een aantal aan vragen zijn ingekomen bij den veldwach ter van Duist, van personen bij wie de. wreedaard zich voortaan zeker vergeefs met zijne visch zal aanmelden. Rij wiel verordening te Amsterdam. Mr. Henri R. Goudsmit, stond Vrijdag voor de rechtbank te Am sterdam terecht, wegens het overtreden der Amsterdamsche politieverordening omtrent het wielryden iu de gemeente. Onder de wegen door B. en W. voor het ry wiel verkeer uitgesloten (van 8 n. 's morgens tot 1 uur na middernacht) behoort ook de Heiligenweg. De heer Goudsmit heeft, afgaande op een bord met kennisgeving aan de Singelzyde der straat, in de rich ting der Kalversiraat over den Heili genweg gereden, omdat op bet bord slecbts gesproken wordt van rijtuigen en handkarren en niet van rijwielen. Hij wees er hierbij ter terechtzitting op, dat aan de Kalverstraatzyde een bord hangt, waarop de rijwielen wel genoemd worden, waarom hij nooit in de richting van den Singel zou hebben gereden. Echter is hem nu geblekken, dat de straten, op bepaalde uren voor handkarren en wagens ge sloten, ook niet mogen bereden worden door rijwielen. Bekl. betoogde opgrond van het verschil der beide borden, dat hem, toen hy aan de Singelzyde den Heiligeoweg opreed, niet uit eeu openbare kennisgeving gebleken was, dat. hij daar niet. rijden mocht. Ook outkende beki. dat er een artikel aan te wyzeo zou zijn in de gemeentewet waarin de regeling van het rywiel verkeer aan B. en W. was opgedragen. Dat recht had alleen de gemeenteraadB. en W. hadden slechts behalve de uitzonderingen, die nader omschreven zyu iu de Gemeentewet de taak de beslniten van den Raad uit te voeren. Op grond hiervan con cludeerde mr. Goudsmit, dat oü ont slagen moest worden van alle rechts vervolging, wyl de verordening door de rechtbank onverbindbaar moest worden verklaard. Uitspraak Vrijdag 10 Januari. (Ebld.) Gemengd Nieuws. Een onwaardige dood. Gottlieb Wagner, te Montello, in WitcoDsin, was vyf-en-dertig jaar ge trouwd. Docb na het vyf-en-dertigste jaar begon het de vrouw te vervelen en zy vroeg echtscheiding aan. Die werd haar verleend. Gottlieb woedend, besluit zich te wreken en dit doet by op de volgende wijze. In zijn schaar verzamelt by al zijn vee en gevogelte, sluit de deur en steekt de schuur in brand. Vervol gens begeeft hy zich naar zyn woning, stapelt alle meubelen op elkaar èn plaatst nu ook hier den rooden haan op het dak. De verschrikte buren zyn nu komen toeschieten en hebben Gottlieb ge vraagd, waarom hij toch zijn woning in brand stak, en zijn schuur en vee roosterde en zyn graan prijsgaf. Waar op Gottlieb antwoordt: „dat zal ik jelui laten zien!" En met een sprong staat hij midden in de vlammen en als bet huis is ingestort, vindt men slechts zijn verkoold lyk. Niets, geen huis, geen schuur, geen vee, geen graan was verzekerd, zoo dat Gottlieb Wagner volkomen zyn doel heeft bereikt: zyn vrouw geen stuk af te staan van betgeen haar rechtens toekwam. Maar tegelijkertijd heeft by ook zyn tien kinderen aan de ellende prijsgegeven. Een professor verdwenen. Een hoogleeraar te Berlijn, profes sor dr. Otto Harnack is verdwenen en nog niet teruggekeerd. Omtrent dat verdwijnen worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Professor Harnack, die onlangs van zyn huwelijksreis uit het Zuiden was teruggekeerd, heelt in de laatste dagen er voortdurend over geklaagd, dat hem de Zuider zon ontbrak, dat hy het koude Noorden niet kon uitstaan en reikhalsde naar het Zuiden. Volgens zyn broeder, die als hoog leeraar in de medicijnen te Halle a. d. S. werkt en Dinsdag te Berljjn arriveerde, zijn de geestvermogeus van den vermiste, die zeer eenvoudig leefde, geen enkelen hartstocht had en niet rookte, door het gebruik van wyn en het verblijf Id een kamer vol rook, zóó gestoord, dat hij niet langer weerstand heeft kunnen bieden aan zyn verlangen naar het Zuiden eii daarheen vertrokken is. In elk geval staat vast, dat aan de familie van den professor omtrent diens verblijfplaats niet bekend is. De Paus. De Paus geniet tegenwoordig een uitstekende gezondheid. Hy beschikt over zijn volle werkkracht en arbeidt dan ook zonder verwijl. Hy leest, schrijft of dicteert en houdt zich voort doen: bezig met qtuesLcs die zyn aandacht vragen. De instructies aan zijne nuctiën leest hij zelf door en verandert wat hem niet volkomen lijkt. Steeds volgt hy de staatkundige vra gen van den dag. Hy laat zich des morgens de belangrijkste Italiaansche en buitenlandsche bladen voorlezen. Hy roept herhaaldelijk de kardinalen tot een vergadering bijeen; die hy in persoon leidt. Zijn geheugen is bijzonder sterk, maar zelden vergist hij zich in een gebeurtenis of tijdstip, ook al liggen ze ver in het verleden. Zijn oogen zijn zoo sterk dat hy bij het licht van één kaars liet fijnste schrift leest. De Heilige Vader is voortdureud opge wekt, voor zwaarmoedigheid heet t hy geen tyd. Eu zoo begint dan L-.99 zonder vrees voor het leven van den opvolger van Petrus. Nog eeu paar weken geleden herinnerden de min der gunstige berichten onophoadelyk aan zyn hoogen leeftijd. De moord op de Keizerin van Oostenrijk. De anarchist Lucheni, die keizerin Elisabeth van Oostenrijk heeft ver moord. heeft volgens het Nette Wie ner Taqeblatt bekend, dat hy twee medeplichtigen heeft gehad. Een wachtte aan het station met. een re volver en de tweede was naar Lau sanne gegaan met een bom om de Keizerin daar te ontvangen als zij aan de andere belagers mocht ont komen. Patriarchale zorg. De gouverneur van New-Yersey (V. S.) heeft uit vrees voor besmet ting aan al zyn ambtenaren streng verboden, om zoolang de influenza heerscht, wien of wat ook te omhelzen. Zelfs in het bureaucratische Prnisen zou het moeilijk zijn, om zulk een verbod sti t te handhaven. Hoe dan in het vrye Amerika Een kostbaar visitekaartje. De kostbaarste aller visitekaarten is zeker die, welks vóór eenige jaren in opdracht van een Indischen vorst, den Gaikwar van Baroda. in Calcutta werd vervaardigd door een Engel- scne firma. De kaart bestond uit ivoor en was 12 duim lang en 10 duim breed. Veertig olifanten moesten hunne slagtanden prijsgeven, voor men een stuk ivoor vond, jdat zoGder gebrek en zonder vlekken was en de ver* eischte afmetingen had. Aan vier bij zonder bekwame ivoorsnijders werd het werk toevertrouwd, om het kost bare voorwerp te versiereu mor. aller lei figuren. Ieder van dezen wendde al zyne kunstvaardigheid aan by het bewerken van het hem toevertrouwde vierde deel en werkte er bijna onaf gebroken zes maanden aan. Toen hunne taak afgedaan was, bad het gezicht vau de vier kunstenaars zeer veel geleden en een van hen werd zelfs korten tyd daarna volkomen bliod. Het snijwerk op het kieiae stuk ivoor stelde 10,000 tooneelen voor uit het leven en de gedaantever wisseling vau Boeddha. Als omlijsting van het kunstwerk, werden 44 dia manten gebezigd, zoo groot als hazel noten. De waarde van dit zeldzame werk werd op ongeveer 50.000 pond sterling geschat en het waarlijk vorste lijk geschenk was bestemd voor eene Europeescbedame uit de hooge wereld, voor wie de Gaikwar eene innige ge negenheid gevoelde. Mishandeling. De „Deutsch-Aziatische Warte", of ficieel orgaan van het Kiaotschou- gebied, publiceert in baar eerste num mer een uit Tsiutau dd. 21 Nov. 11 verzonden bericht over de mishande- ling van pater Stenz. Deze begaf zich i Nov. per schip vau Tsintau naar 't district Gitscbau. 8 Nov. kwam hy te Tietou aan, een klein dorp. Toen by den volgenden morgen weder naar Tuschoeng wilde vertrekken, werd ny door een dertig Chineezen aangevallen. Men rukte hem zyn baard uit, trok hem de kleederen van 'tlyf en sloeg hom met stokken en lansen, bracht hem mossteken toe, bond hem de ar men op den rug en wilde hein aan de armen ophangen, 't welk echter door de komst van een bode op 't laatste oogenblik voorkomen werd. De Chineezen zetten hem tweo uur in de brandende zon by een zuil en daarna sloot men hem in een tempel op. Den volgendeu dag begonnen de martellingen opnienw en eerst tegen 3 nar 's middags werd hy door den mandarijn in vrijheid gesteld, nadat hy te voren een stuk geteekend iiad, waarin by beloofde nooit weer in 't district te komen. Pater Stenz zette achter zyn naam het woord „gedwon gen"; toera men hem er opmerkzaam op maakte dat by slechts zyn naam en niets anders had te schrijven, ant woordde de pater: „Myn naam is lang". Later werd pater Stenz naar de havenplaats Schedjiascbuo geleid en vandaar door de firma Schwarz kopf en Co. per stoomboot naar Psin- tau gebracht. De sigaar en het karakter. Het karakter van den mau valt eeuitrermate op te maken uit zijn sigaar. De wijze, waarop hy haar tusscoen de lippeu houdt, is den aui- dachtigen opmerker daartoe voldoende. Hy, die zijue sigaar tusscuen de lippeu vau de eeue zijde naar de andere „roii", neemt het leven vrooiyk op en meent 't goed met zyne naasten. Hy, die haar meer tnsschen de tan den dan de lippen houdt, meer op haar kanwt dau haar rookt, is vast beraden. Hij, die telkens zyn sigaar opnieuw moet aansteken, heeft een wispefltnri- gen aard, die de puntjes uetjesin 't aschbakje legt, ia bedachtzaam en zuinig, hy, die ze wegwerpt, roe keloos en onnadenkend. De sigaar recht in den mond te honden en rookwolken naar alle zijden te verspreiden, strekt ten bewyze, dat de rooker aanleg tot peinzen en wankelmoedigheid bezit

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1