T u6S. Volledig Pension. lijj zou hebber, gedaan op den dag •zyner degradatie aan kapitein Lebruu- Benault. Dreyfas ontkende ten stelligste by eenigerlei gelegenheid, welke ook, eene dergelijke bekentenis te hebben afge legd. Hij betuigde opnieuw zijne on schuld. Het telegram is des avonds mede gedeeld aar. het Hof van Cassatie. Men gelooft dat de werkzaamheden van het Hof op het. punt staan van geëindigd te zyn. UIT TRANSVAAL. Boenoe, de Swazi-koning, heeft zijn boete cn de kosten in verband met zijn strafgeding beta aid, of beter gezegd zij zijn van zijn salaris afgehouden dat hij op den eersten December zou hebben ontvangen. Een, zoon vaoi den Transvaalschen spoorwegcommissaris Smit vertrekt bin nenkort naai* Europa, om aan een Ne- dcrlandsche universiteit, waarschijnlijk de Leidsche, in de rechten te studeeren. Een jongere broeder gaat mee. De Volksstem" meldt dat de Charte red Company o. a. te Pretoria mannen laat aanwerven, daar zij voor een op stand in Noord-Rhodesië vreest. De „Buhiwayo Chronicle" schrijft als volgt: „Wij eisehen gewetensvrijheid en vrijheid van spreken. Wij moeten er ons over beklagen, dat de ambtenaren de bevolking van Rhodesië aan een leiband willen houden. De regeering moet hare eigenzinnige ma,nieren vaarwel zeggen cm ons behandelen zooals het behoort." Onze lezers zullen zich herinneren, dat Cecil John Rhodes de groote man is van ..gelijke rechten voor alle blanken" enz. (R. P.) Uit den Vrijstaat, Swazieland en Ba- soetoland komen berichten over sprink- han en zwermen, die den oogst vernielen. De Kaapsche wetgevende raad heeft op voorstel van het lid Pretorius bepaald, dat het rapport van elke commissie uit den raad alsmede de aanvullingsbegroo- ting ook in het Hollandsch gedrukt zal worden. Uit de beraadslaging bleek, dat er al een bepaling bestond, dat die rap porten ook in het Hollandsch moeten ge drukt worden, maar dat daaraan niet de hand gehouden werd. Dei handelingen van de raadscommissies blijven intus- scben alleen in het Engelsch gedrukt. De Kaffer-opstand. Met een regen van adressen, eerébo- gen en een feestmaal heeft Pretoria hul de gebracht aan den van het krijgstoo- neel terugkeerenden generaal P. J- Jon- bert. Waar allen in overeenstemmen is, dat het krijgsbeleid van den comman dant-generaal ooi-zaak is dat deze ooi-log tegen M'Pifoe zoo een snel verloop gehad heeft en aan onze zijde zoo weinig bloed heeft gekost. Men rekent dat tegenover de vier of vijfhonderd dooden van M "Pifoe's volk de drie gesneuvelde blan ken en cle zeven gedoodo Swazies aan onze zijde een licht verlies genoemd mag worclon. Het is echter vrij onbevre digend, wat ook de heer Joubert zich niet verheelt, dat men, M'Pifoe niet in handen heeft gekregen, en dat de zaken niet geheel en al in orde zijn. blijkt uit het feit dat twee Boeren, die met hunne twee wagens langs de Zoutpansbergen van het commando terugkeerden, dooi de kaffers zijn aangevallen, hun vee is buitgemaakt en zij nauwelijks het leven er af brachten, terwijl de vijand de wa gens verbrand heeft. Wol is er een ster ke macht vrijwilligers achtergelaten en ook een öOOtal Swazies, maar het oor logsterrein is te ruw en te bergachtig, dan dat men, nu het koortsseizoen is aangevangen en men de zware zomerre gens in de bergen heeft, met eenig gun- stig gevolg met eene kleine macht kan opereer en. Het is derhalve waarschijn lijk. dat bij den aanvang van den winter in de maand Mei 1S99 de commandant- generaal nogmaals genoodzaakt zal zijn met een Boerencommando de Zoutpan- bergen in te trekken om te trachten het oproerige kafferhoofd in handen te krij gen. Het gaat met die kafferstammen als met eene mierenkoloniewil men de mieren voor goed verjagen, dan moet men de mierenkoningin in handen krij gen zoo ook, wanneer men den kaffer koning in handen heeft, is de stam ver strooid. TOEZOND 13MEUEDiSE GINGEN. 30 cents jiev rsg© 1 Spiegeluiakcr, Plaathandelaar, Ter- gulder en Encadreur. Ged. Oude Gracht 85. IÜSE20B0E SS. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansar akelig Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij rrel aan den inzender terug gegeven. dan eene schuld groot f 0.05 te laten staan, welke schuld door 'sRyks directe belastingen 24 uur later door het sturen van eene aanmaning ad f 0.10 met 200 zegge 200 procent werd beboet. Dat isV Rijks halen. Den 31ea December 's avonds om half acht bezorgde ik een 10-tal kaart jes aan de hoofdbus van bet Post kantoor alhier ter bezorging, gefran keerd zooais het ministerie van Pos- tergen het mij niet zou verbeteren n op 4 zegge 4 Januari tusscben 9 en 12 uur werd een dier kaartjes, afge stempeld op 31 Dec., bezorgd. in Groningen ia Maasstricht neen 9 straten van het Postkantoor verwij derd, in de Sophiastraatop 5 Jan. kwam er een al iots verder, in de Wil- helminastraat en ik heb dus gegronde hoop dat een er van voor Sp aam dam nog wel voor 1 Februari baar bestem ming zal bereiken. Inmiddels bad ik reeds lang bij monde van een besteller van den Nieuwjaars Zegen der Postery - beamb ten genoten en vertrouwde ik dus dat men, eerst werkende en dan wenschende, de drukte achter den rug bad. Dat is.... 's Rijks brengen. Zou het geen tyd worden dat bet publiek de banden ineensloeg om ambtenaren en beambten aan het ver stand te brenger, dat zij er zijn voor bet publiek en niet bet' publiek voor ben. Met dank voor de plaatsing teekeat Uw abonné, W. J. A. Pz. Iets over 's Rijks halen en brengen. In den loop van '98 kreeg ik van 's Rijks Directe belasting eene waar schuwing ad f 0.05 dat, ik vau myu armoedje trachten moest het laatste gedeelte van mijn aanslag in die be lasting te voldoen. Me vrouw ging er heen en bracht wat „de beeren toekwam," de „brief" zou dus wordeu „afgeschreven," tcea ze o jammer bemerkte dat ze in der haast de waarschuwing ad f0 05 bad over 't hoofd gezien; het laatste uurtje om daar te betalen die week was geslagen, eene leening viel daar niet aan te gaan en dus zat er niets op Drankbestrij ding. Maandagavond hield Mevr. Stelling werfJentinck van Leeuwarden voor de Afdeeling Haarlem van de Ned. Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank eene rede. die zij gedoopt had: ..Tot heil des Volks". Spreekster zet uiteen hoe zij onder volk verstaat alle leden van de maatschappij, die allen broeders en zusters zijn. De drinkgewoonten bepalen zich vol strekt niet tot- de lagere standen, maar komen voor in alle lagen onzer samen leving, en de heer, die: van zijnen koet sier eischt, dat hij drankvrij is, kan dit volstrekt van zichzelf niet altijd verkla ren. Maar in de hoogere standen laat men zich, wanneer men te veel koning Alcohol heeft gediend in een rijtuig naar huis brengen. De borrel zegt men verhoogt de vreug de, lenigt de smart, verdrijft de kies pijn, maakt kouden warm en warmen koud. Mevr. Stellingwerf toonde aan dat dit 1 echts schijn is. en dat men. wanneer men reden tot vreugde heeft, volstrekt niet tot vermeerdering der vi-oolijkheid naai- de flesch behoeft te grijpen, dat na, de roes de smart te sterker zich doet gevoelen en men voor pijn ten laatste toch zich naar den dokter wendt. Voor gevaar bij vermoei enden arbeid wordt de borrel als hartversterking" gebruikt, maar inderdaad is dë borrel niets meer dan de zweepslag waarmede het afgematte paard wordt voortgedre ven, geen meerdere kracht heeft hij, maar prikkelt tot meerdere krachtsin spanning. Spreekster heeft steeds nadat zij van matig drinkster geheelonthoudster is ge worden tegen koning Alcohol gestreden, en zal dit blijven doen, zoolang haar de kracht daartoe is gegeven. Na de korte pauze verhaalde spreek ster enkels treffende staaltjes door haar zelf beleefd, van ellende, door den drank teweeggebracht en wees er toen met na druk op hoe- de drank vaak de oorzaak kan zijn van een nasleep van. misdaden. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer van der Heijden, die verklaarde matig drinker te zijn en daarin geen beswaar te zien, ter wijl hij voorts als zijne meening uit sprak, dat de ellendige maatschappelijke toestanden het drankmisbruik in de wereld brachten en niet omgekeerd. De ze debater had, vele medestanders. D inleidster antwoordende, toonde aan, dat zij ook wel degelijk wist, dat er allerellendigste toestanden zijn, maar dat die ellende nooit, als scherm mag worden gebruikt door drankzuchtigen, om hun ondeugd te bedekken. Zij wees op de wisselwerking en kwam er tegen op, dat zij alleen over den werkmans stand zou hebbeen gesproken. De socialis ten, zij- die de maatschappelijke wanver houdingen zoeken te verbeteren, moeten geheelonthouders zijn, ten einde verstand en gemoed helder te houden. Bij het sluiten van de vergadering wekte de heer Schram, die ook de ver gadering niet een kort woord had ge opend, op om lid der veroeniging te worden en het goede doel te steunen. Namens de vergadering zegde hij spreekster dank voor haar boeiende voor dracht, die vele malen was toegejuicht geworden. Naar men ons meldt is in her pro gramma van den Volk.-bou'd eca tout ingeslopen. De solonurnmors nl. wor den nier, gezongen door uuej. Tilly de Vries, maar doormej. Anna de Vries lid van het Doopsgezind Koor. Caeliostro -Theater. In het BroDgebonw worden morgen Woensdag, door het Cagliost.ro-theater twee voorstellingen gegeven, eeD te 2 uur voor de kinderen en een avond voorstelling te 8 uur. Voorzeker zullen daarvan velen ge bruik maken. Eenigen tyd geleden maakten wy melding van het feit, dat nu en dan per spoor verzonden pakjes of iu 't geheel niet aan hunne beslemming kwamen, of dat een gedeelte van den inhoud verdwenen was. Dergelijk geval heeft zich nu op nieuw voorgedaan. Den 20sten Decem ber is van" hier een pakje verzonden naar een dame te 's-Hertogenbosch, waaruit deze by ontvangst vermiste een zilveren doosje met glazen dek sel, waarin zich een reliqnie bevond. Een Internationaal Instituut te Peking. In eeu der bovenzalen van de socië teit „Vereeniging" had Maandagavond eene bijeenkomst plaats, om op u;t- noodiging var. den heer mr. Joh. En schedé alhier den Revd. mr. Gilbert Reid aan te hooren, die hier te lande evenals by andere natiën belangstel ling tracht te wekken voor de stich ting van eene nuttige instelling in China. Dit plan geldt de oprichting van een internationaal instituut tc Peking, dat als onzijdig terrein voor Chineezen en vreemdelingen hen tot elkaar moet brengen en aldus moet leiden tot bevordering zoowel van de geestelijke als economische belangen van beide partijen. De omvangrijke taak om in verschillende lsndeu zoowel de moreele als tinancieele belangstelling voor het plan op te wekken is aan den beer Rei-i goed toevertrouwd, wiji hy door een 16- jarig verblijf in Chiua geacht kan worden met de toestanden aldaar goed bekend te zijn en tevens het vertrou wen van de invloedrijke kviugeu iu het groote, oostersche rijk heeft ge wonnen. Ne, eene introductie by do aanwe zigen van den heer Reid by monde van den heer mr. Joh. Enschedé nam deze het woord. In zijne inleiding deelde hij mede, dat Haarlem de eerste stv.l is iu ons land, waar hy over zijne plannen tot stichting van een Insti tuut to Peking komt spreken. Na Haarlem zullen door hem bezocht wordeu Amsterdam, Utrecht, Leiden, den Haag en Rotterdam. Zyn optreden hier brengt hem in er jr. nering zyn bezoek aan een ander Harlem, een deel van New-York, het vroegere Nieuw-Arasterdam, alwaar hy veel steun voor zyn plan vond. Door spreker zijn reeds bezocht Amerika en Engeland en Schotland. Na de mededeeling da', de heer Knobel te Poking, de vertegenwooi diger van Nederland in China, een goede vriend van spr. was, vestigde deze er bizon- der de aandacht op, dat hy handelde uit vriendschap, uit praetische vriend schap voor de Chineese», om vei- voigens te schetsen hoe hy iu Peking zelf zyne plannen beeft voorbereid. In de allereerste plaats had hy te strijden tegen de vooringenomenheid tegen de vreemdeiiiigea van de Chi neesche waardigbeidsbekleeders. Iu hunne kringen zyn plan ingang te doen vinden staat bijkans gelijk met een Noordpool- onderzoekinggtoqiit. Zyne pogingen zyn echter toch geslaagd. Kwam hy in Peking eeifct in 1894 in kennis met 3 regeeriugs- personen, toen hij 2 jaar geleder. Peking verliet stond hij reels me'. 300 wuardigheidsbekleeder^op goeden voet. Om het wantrouwen tegen hem als vreemdeling te doen ver-iwynen nam hy voor het uiterlijk ook geheel dc levenswijze der Chinee zen aar,. Nadat hij. geholpen door 30 a 40 beschaafde Cbioeezen eeu ontwerp en reglement voor zijn Insthuut bad vastgesteld, wist hy daarop van de chineesche regeering de gezegelde sanctie te veikrijgen.Den naam „Inter national Institute" nam hjj aan op id van den heer Knobel. De bedoelde stichting denkt by zich als volgt: In (ie eerste plaats moet worden gebouwd een „pubiic haii" voor bij eenkomsten, concerten enz., ook a;s speciale uitspanningsplaats voor de Chineezen met daaraan verbonden lokaliteiten, .vaar allerlei zaken op wetenschappelijk: en ander gebied in gezelligen "kring ter wedorzydsche lx icüaving kunnen worden besproken, kosten 600: p. st. Ten tweede moet voor hetzelfde doel worden gesticht eeiic internationale bibliotheek, kosten 3000 pd. st. Ten derde eene Inter nationale club, waar beschaafde Chi neezen eu vreemdelingen eik aar in liet dagelijkse:! leven kunnen ontmoe ten. In zyn eigen huis heef' de lieer Reid dit reeds op kloireo schaal be vorderd, kosten 3000 pd, st. Ten vierde een museum. Bij da bespreking hiervan uitte de spreker een woord van groote waardeering voor hei Koloniaal Mu seum hier ter stede en den directeur daar ran; den heer VanEeden. De kosten i- ervoor zullen bedragen 3000 pd. st. Voor de Chineezen zou zu'.k een instelling groot nut hebben, daar zy op deze wijze door aanschouwing de producten op verschillend gebied uit andere lauden zouden kunnen leer en waardeeren. Immers vele chi neesche staatsambtenaren zeifs zijn noon buiten Pekiög's grenzen geweest. Ten vijfde moet een receptie-zaal voor dames worden gesticht, daar de Cbineesehö etiquette het verkeer tas schen Chineesche vrouwen en de vrou wen van vreemdelingen bemoeielijkt. By de diplomatie en de missiona rissen had de heer Reid aanvankelijk nog al moeilijkheden te overwinnen, maar zij waren geëindigd zyn plan te steunen. Hierna werd het financieele gedeelte besproken. In China had de heer Reid f 30.000 voor de verwezenlijking van zyn plannen gekregen, waarvan f20.000 door Chineezen was bijgedra gen; 300 personen hadden geteekend In Amerika bedroegen de bijdragen 6000 pd. st., in Engeland gaf één persoon alleen 5000 pd. st. Spreker koesterde den wensch dat men bier in Holland de stichting van het Museum mogelijk zou maken, wat behalve door financieelen steun ook nog kon geschieden door toepassing vau het systeem van ruiling tusschen de musea onderling van duplicaten. De echtgenoot© van den heer Reid is ook werkzaam ten behoeve van tiet Museum, waaraan zy een poppen- afdeeling (doli-house) wil toevoegen. Uit een practiseh bandelsoogpunt beval hy eene flinke medewerking van ons land iu deze ook bijzonder aan. Zoo ook kan het Instituut van zeer groot nut zyn voor Nederlaudsche jongelieden, die in China carrière willen maken. In verband hiermede bepleitte hy voor Nederland de oprichting van een Nationaal Comité ter steuning van zijne plannen en voor Haarlem het vormen van een Plaatselijk Comité. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen aan den spre ker werd door verschillende aan wezigen gebruik gemaakt. Er werd gewezen op het gevaar van tegen werking der chineesche regeoring na de laatste zwenking lot het conser vatisme en op de kans van imiteeren der producten io het Museum geëx poseerd. Deze bezwaren werden weer legd evenals dat door een der aan wezigen geopperd in de vraag: „Hoe wilt gij ais geestelijke de Caineezen beschaven voor hen tot het Christen dom te hebben gebracht?" De lieer Reid heeft de sanctie der regeering verkregen, toen hjj voorop stelde dat zyne stichting geen kerk was. Hjj wil den godsdienst er ook buiten laten. De godsdienstbegrippen moeten wederzijds worden geëerbie digd. Spr. wil een beroep doen op de godsdienstige gevoelens der Chineezen, op de fundamenteel© godsdienstbe grippen en slechts de punten van overeenkomst inet bet Christendom in het oog te houden. Nadat nog andere vragen den spre ker aanleiding hadden gegeven iels mede te deeien over de spoorweg- en miju-coucessies in China aan Euro peanen verleend en er op te wijzen dat het „International Institute" in Peking over een groot deel van China zijn invloed kan uitoefenen, daar ie Peking alle regeeringsambtenaren nu en dan moe: en verschijnen, werd de bijeenkomst door den heer Enschedé, met een woord van dank aan den spreker, gesloten. Tot Nut eu Gezellig Verkeer. Maandagavond vierde de Typografi sche Vereeniging „Tot Nut en Gezellig Verkeer" haar 47ste Kopperfeest dit maal in de groote zaal van het Bronge bouw. Reeds te zeven uur heerschte er een prettige drukte en aan menig vroolijk paartje was het, aan te zien, dat de ge zellige Kopperavond weer was aangebro ken. Na het zingen van het welkomstlied bracht de president, de heer D. Haze- kamp. verslag uit over het afgeloopen jaar, dat. vergeleken bij vorige jaren op financieel gebied zeer gunstig mag hee- ten. Slechts f 400.13 werd aan ziekengeld uitgekeerd, terwijl maar f 4,44 noodig was uit het Hulpfonds. De verceniging had in het afgeloopen jaar gelukkig niet eeu doode te betreu ren. Aan het einde van zijn verslag moest de president een minder aangena me boodschap brengen, nl. dat het hoofd der gemeente 't noodig scheen geacht te hebben liet oude sluitingsuur van 6 op o uur te brengen. Hierna werd het zeer afwisselend pro gramma. voortgezet. Twee tconeelstukjes „De Hoed van den Horlogemaker" en ..De inkwartiering of zes jaren de bruid" werden zeer goed opgevoerdvooral het laatste had veel succes, wat den spelers ook wel toekwam, daar werkelijk hun spel verdienstelijk was; ook de komische voordrachten en een duet „Veldzang", voor sopraan en bariton, genoten mede veel bijval. Het werd intusschen laat eer men aan den dans kwam en daarom jammer, dat men reeds te vijf uur moest scheiden. Onder het dansprogramma. had nog eene pantomime en een roriwedstrijd om fraaie prijzen plaats; beide liepen goed van stapel. „Nut en Gezellig Verkeer" mag op haar 47ste Kopperfeest met tevreden heid terugzien. eigenaar, terwjjl het toebehoort aan den heer D. A. van Stralen, die ge- disqualificeerd is; 4o. dat de heer vau Stralen, tusschen een paar nummers in, ter opluistering op de baan bad gereden en 5o. dat de inscbry vingen niet 2 maal 24 uur Da de sluiting aan den redacteur van het officieel orgaan waren opgegeven. Het Bestuur van 't Oude Slot ant woordde daarop als voLt: lo. dat deze beschuldiging niet juist was, getuige de opgave in de bladen 2o. dat weliswaar de inleggeldeu niet alle bij den penninomees'er wa ren ontvangen, maar dat ze toch aiie waren ontvaugeu3o. dat Richard in October nog niet aan den heer Van Stralen toebehoorde4o. dat het toch al te dwaas zou zjjn, wanneer de heer Van Stralen niet eens mocht ryden op zjjn eigen baan en ten slotte, dat het Bestuurslid dat de opgaaf zou doen aan den redacteur, bleek deze bjj vergissing thuis te hebben gele.- ten, tooQ hjj bü den redacteur kwam. Uitspraak zal nader geschieden. De ledenvergadering der Haarl. Handels Vereeuigiug over den toestand vaii ons spoorweg-station, zal worden gehouden op Maandag 23 dezer. Als spreker heeft zien bereid ver klaard op te treden de beer Jbr. Mr. A. J. Rethaan Macaré. Naar wjj vernemen, wordt hier ter stede een algemeen petitionnement voorbereid aan den Minister van Wa terstaat, tot verkrijging van een be hoorlijk spoorwegstation. Zylstra—Haga d. Arnhem. 7. M. J. v. Gorcum—Buvsinc Damstéd. Assen. 8. De Moller—ï)e Vos z. Wenden. 9. R. Boekdrukker—Vrcedenburg z. Amst. J. Cohen—Löser z. Amst. Overleden 2 Jan. S. Banra 66 j. Frankfort a M. 4. A. A. C. ten Have Boekiage 27 j. Amst. A. Ooms- Stoel 52 j. Krommenie. 6. Wed. N. E. Nelemans—Van Scters 76 j. Kerk- Driel. Wed. C. Steenkuy!—Rebel 80 ,j. Amst. H. J. ven logen jd. 78 j. Kampen. 7. M. J. D. Moeton jd. 8 ind. Harderwijk. W. v. d. Heide 42 j. Atnsr. Wed. M. P. J. Serlé—Bol 73 j. Amst. H. D. de Vos 41 j. Am sterdam. J. D. Oonman Gerlings 68 j. Utrecht. Zandvoort. Te Amsterdam is benoemd tot 2de- onderwyzer aan eene openbare school de heer D. de Boer alhier. Velsen. Velseo was Zoodag met vlaggen versierd eu geen wonder. De gemeen tebode G. van ScbinKfei vierde zij.". 25 jarige echtvereeaiging. Den jubila ris werden vele geschenken aangebo den als blyk van waardeoring en achting der inwoners. v&fttfoui Examens lager onderwijs. De minister van binnen', zaken brengt voorloopig ter kennis vau be langhebbenden 1°. oat. in 1899 slechts eenmaal ge legenheid zal wordeu gegeven tot liet afleggen van het examen ter verkrij ging der akte vau bekwaamheid, be doeld in art. 56. onder a. der wet tot regeiing van liet lager onderwijs, eu dat voormeld examen in dit jaar zal aanvangen op 5 April; 2o. dat iu 1899 eenmaal gelegen heid zal worden gegeven tot het af leggen van het examen ter verkrij ging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der voorschreven wet voor buis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek en dat dit examen zal aan vangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop, en de autoriteit bij wie zij die zich aan deze examens weaschen te onderwerpen, zien daar toe zullen behooren aan te melden, zullen nader overeenkomstig de voor deze examens bestaande voorschriften wordeu bekend gemaakt. Het stoomschip Amsterdam, van de Hollaed Amerika Lyn, van Am sterdam naar Newyurk, pass. 7 Jan. des voorin. 4 n. Lizard. Het stoomschip Prins Willem 1 van Paramaribo naar Amst., arriv. 8 Jan. te Amst. Het stoomschip Smeroevan Rot terdam naar Java, arriv. 9 Januari te Padang. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, arriveerde 9 Jan. te Suez. Het stoomschip Malangvan Rot terdam naar Java, passeerde 9 Jan. Sac res. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, pass. 9 Januari Gibraltar. Het stoomschip Koningin Regentes van Amst. naar Batavia, arriv. 8 Jan. te Southampton. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, vau Bfttawa raar Arasterdam, pass. 8 Jan. Kaap St. Vincent. Het stoemsehap Sumatravan Ba tavia naar Amsterdam, pass. 8 Jan. Gibraltar. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lyn. van Newyork naar Rotterdam, vtrir. 7 Jan. vau Newyork. Aangev. Verk. Prijs. Botei* 137 KG. 137 KG. f 1.10 11,20 Biggen 102 st, 102 st. f4.i' 7, Schram. 84 st. 84 st. f 8.—f ll,~~ -Yard. 69 HL. 69 H L. f 2.— f 2.50 App. 79 HL. 48 HL. f6,- f9.- 47 HL. 26 HL. 13—f7.— Strikken voor den Gemeente raad. B. en W. dezer gemeente stellen aan der' gemeenteraad voor van den heer .3. H. K rel age in eigendom kos teloos over ie nemen een strook grond, groot 3.52 A„ gelegen in hot ver lengde der Bloamhofstraat eri voor riolaering en bestrating van dit siuk beschikbaar to steller, een bedrag van ter hoogste f 1056, betaalbaar op den post „buitengewone uitgaven voor publieke werken" der begroeting, dienst 1S99. Ook stelle» B. en W. voor bestra ting en rioleeriirg aan se brengen in grond, gelegen tusschen de Poellaan en Kampers* raat en daar. u >r beschik baar te stellen een bedrag van ten hoogste f500, betaalbaar op deuzelf- den post. Zaterdag 1.1. had het Bestuur van do baan 'tOude Slot te Heemstede zich te verantwoorden voor bet bestuur der Nederl. Harddraverij- en Renver- eeniging over onregelmatigheden, die plaats zouden hebben gehad by dein October 1.1. door 't Oude Slot onder de regiemeuten der N. H. en R. V. gehouden harddraverijen. Die onregelmatigheden zondeu heb ben bestaanlo. uit het opnemen in 't programma van paarden, die niet waren aangegeven 2o. hieruit, dat niet alle inleggelden by den penning meester waren ontvangen3o. dat het paard Richard had meegeloopen, onder den naam van een Amsterdammer ais WASIfls Een angstige patient. Tandarts, (aan 't. einde van 't spreek uur). Is er niemand meer, Frits Bediende. Neen, Ja toen, mynheer, daar zit er nog een onder de canapé. Eenige jagers zaten elkander huD avonturen te vertollen. Er kwam oen vreemde by, die zich in 't gesprek mengde en allerlei verhalen deed over grooie gevareu, waaraau iiy wonderda dig ontsnapt was. Het begon een var. hen vervelen oii hy verleide op zyn beurt hot. volgende. 't Is vier jaar geleden toen ik in de Rockies aan 't jagen was. Ik was op den top van een hoogenberg eu om beier in de vallei te kunnen zien. legde ik myn geweer neder op een bank en kroop verder de rots op, waar ik, wonder genoeg, in slaap viel. Ik werd wakker door eenig gedruisc!; in myn nabyheid en ik zag eea groo- ten beer, die ray stond te beglutcn. Ik was in zyn macht en ik kon niet by myn geweer komen, want de beer stond tusschen my eu de bank in. De beer begon te brullen eD keek mji hoe langer hoe vreeselyker aan. Er volgde een kleine pauze. En wat deed de beer loen vroeg de vriend. Toen vrat by my op Leiden6 Jan. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 12 Stie ren f 52 a l- !4 vidTo Ossen en Koeien f 11 tt 230 of f 0.48 a 0.60, p. Kg., 176 Varekoeïcn i" 87 a 196, 62 Graskalveren f 20 a 59, 26 vette id. 37 a 86 of f 0.70 a 0.' -5 per Kg., 18 nuchtere idem f 7.-a 17.854 vette schapen f 13 a 25.— of 0.38 a 0.42 per Kg., 470 weide dito f 10. af 16.50. --- Lammeren f 0.— a 185 magere Varkens f 13 a 30 419 Biggen f3.50 a 12.—, Veulens f a f - Paarden f a 338 Kalf en Melkkoeien f 102 a 215. Amsterdam. 9 Ja». De pryzen der aardappelen waren heden ais volgt: Friesche Dokksim mer Jammen f 2.50 2.80, Franeker f2.50 a 2.80, Hilleg. Zand fO.—a 0.—Zeeuwscbe Jammen f 3.00, a 3.30. blauwe f2.90, a 3.2'. Ryno- burgers fO.—a O.— Muizen fO.—, a 0.—Katwykei" Zand fO.- -. ao.— Klei fö.—a 0.—. Briolsebe Kralen fO—, a O.— And ijker Muis:-- i 3.-. Wesiïandsche Zand f 4.25 ii 4 50 per Hi. PetroJeuia-boricht van P. ci G C. Oalkoen, makelaars. Amsterdam, 13 Dec. De Amerikaausehe Petroleum-no- tceringen waren sedert ons laatste bericht volgons Renter's telegram: Now-Vork '.50, 6.50. 6.50, 6.50,6.50, 6.50 et. per gabon. Philadelphia 6.45, 6.45, 6.45, 6.45, 6.45. 6.45 Ct. p. ga-.!. Ruwe Oho 100 100—, 160—. 100—, 100—, 100— C.p. vat. De totaie uitvoer uit allo havens van Noord-Amerika bedroeg van .1 Januari tot 12 Aug. 1898 1897 15,319,100 vaten. 14,501,100 vaten. Amerikaausehe Disponibelf 9,10 Cous Levering Sept/Dec. 0.— Enir. BDBGERLIJKE STAND. Bevallen: 9 Jan. G. van Doorn- Verwey z. C. Schaap—v. Waard z. 10. M. de Regt—Rusman d. Overleden8 Jan. J. van Aalst 14 m. z. L.Boogaardstraat, 9 Jan. J. D. Schneider 50 j. Wagenweg. Familieberichten, Bevallen 3 Dec. R. M. S. A. Velt- man—Ter Meulen d. Kiampok (res. Banjoemas). 6 Jan. E. L. Brusse Ben- tinck—Stam z. Amersfoort. Wed. W. Aan inzenders van kleine Adver tenties: Familieberichten, aanvra gen voor en aanbiedingen van be trekkingen te koop-aanbiedingen, enz., wordt beleefd maar drin gend verzocht, gelijktijdig met de aanbieding aan het bureau de kosten te willen betalen. De Administratie van „Haarlem's Dagblad". iU)?ÊRicMI£2i. Tegen 15 Januari, gein. zit- en slaapkamer, tegen 1 Februari 2 kamers en suite. Te bevragen Raamsingel 42. Een AR te koop, geschikt voor één en twee paarden. (Holl. sjees- bak). Te bevragen fr. br. bij W. DE BRUIJNE, Binnenweg B 1J5, te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3