Geliee' onvoorbereid kreeg Van Ooyen des middags, toen bi? terug keerde van Delfshaven, de tijding van het ongelak dat zyn irezt'; getroffen had. In de Boekuorsistrna» vertelde men 't hem. De ican was ais wezen loos Hij ging kort daarna zijn vrouw en dochter in het Ziekenhuis bezoeken en trof beiden in denzeifien deernis- waardigen toestand. Het inboedel'je van het gezin is tegen brandschade verzekerd. uit de „Staatscourant' W. Ovörmars benoemd tot burge meester der gemeente Ewijk; G. J. Bessem, te Zutfen, benoemd tot bu reelambtenaar van den Rijkswaterstaat der 3de klasse de heer jhr. mr. H. C. van der Wijck benoemd tot adjunct- conunies bij het departement van ko loniën. Aan den ingenieur der 2de klasse van den Rijkswaterstaat jhr. F. L. Ortt, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoo danig verleend; bevorderd: tot inge nieur van den Rijkswaterstaat der 2de klasse, H. Doijer, thans ingenieur 3de klasse, en tot ingenieur van den Rijks waterstaat der 3de klasse, A. Th. de Groot, thans adspirant-ingenieurbe noemd tot adspirant-ingenieur van den Rijkswaterstaat, A. L. de Gelder. aangericht. Vooral anken kappen, steenen, dakpannen, lantaarns hebben 't moeten ontgelden. Aan don Scheve- ningschen weg en in het Van Stolk- park zijn boom en omgewaaid. Met veel geraas stortte omstreeks 4 uur Vrijdag ochtend een groot brok muur van het verbrande gedeelte van de Brood- en Meelfabriek ineen. In de Obrechtstraat is een bleekerswagen met paard en koetsier door een rukwind omgeworpen. Donderdag vierde de luitenant-gene raal v. d. Heijden zijn 73en verjaardag. Van heinde en verre kwamen tal van telegrammen en brieven om te felicitee- ren. De kolonel-commandant van het. 8e regiment infanterie had de beleefd heid. zijne muziek aan te bieden en deae deed zich hooren van 2144 uur. Van de receptie werd een druk gebruik gemaakt. Stormweer. Uit verschillende plaatsen komen be richten over stormschade. Te Rotterdam heeft de 9torm op ver schillende plaatsen, zoowel aan de ha venwerken als in de stad, niet onbe langrijke schade aangericht. Aan de Oost-Kou sdijk te Oud-Delfs- haven, waar groote houtvlotten be staande uit heipalen in de rivier lig gen geraakten eenige honderden palen op drift en dreven in het wilde langs de rivier, een niet gering gevaar voor de scheepvaart opleverende. Het binnenkomende stoomschip Vien na der Harwiehlijn was zeer gehavend aan stuurboordzijde, alwaar de reeling verbrijzeld was, alsmede de ventilators en banken. In den Zwaanshals werd een in aan bouw zijnd pand van twee verdiepingen door de rukwinden uit elkaar geslagen en een heimachine onder puin en balken bedolven. Aan het in aanbouw, zijnde gerechts gebouw aan den Noordsingel stortte een stelling en aan de Struijsenburgstraat een schutting van 50 Meter lengte in. Aan de Parkkade zijn enkele aan legsteigers weggeslagen. De Boschpolder te Oud-Delfshaven *15 ondergeloopen. Voorts zijn op ver- schillende plaatsen gaten in den grond ^geslagen. Te Zaandijk woei bij den storm in dtp nacht van 12 op 13 dezer het to rentje van het gemeentehuis en sloeg een gat in het dak. Tijdens den hevigen storm werd Don derdagnacht omstreeks 1 uur zekere A. v. L.. wonende in de Abrahamdolen- steeg te Utrecht, plotseling uit den slaap wakker geschrikt door een ge weldig gekraakt Onmiddellijk daarna volgde een zware slag, veroorzaakt door bet nedervallen van een balk. Haastig opstaande begaf hij zich naar den zolder en bemerkte toen tot rijn niet geringen schrik, dat een gedeelte van rijn dak was ingestort en dat de rest weldra zou volgen. Nauwelijks had hij dan ook den tijd om vrouw en kinderen in vei ligheid te brengen, toen opeens het geheele dak instortte, een gedeelte van den achtergevel in rijn va! medeslepen de. V. L. met zijne vrouw en 7 kinde ren begaven zich onmiddellijk naar het politiebureau aan de Ganzenmarkt, waar rij het overige van den nacht door brachten. Te Urk is door den hevigen storm, gepaard gaande met een zeer sterken vloed, het Zuiderzeewater tot een bui tengewone hoogte gestegen en staat 4/5 van het eiland het onbewoonde gedeelte blank. De krachtige N.W. wind stuwde Donderdag nacht het zeewater zoo hoog op. dat het eiland Marken weder on dergeloopen is. Het verkeer wordt door roeischuitjes onderhouden. De Maas te Hensden is zoodanig gewassen, dat de uiterwaarden thans weer blank staan. Uit Vianen a/'d. Lek schrijft men Door den hevigen wind en de regen vlagen, die het zien bij het rijden zeei belemmerden, is de postwagen aan deze zijdd van de rivier van den veerweg afgereden en de wagen omgekanteld. De conducteur liad zich vooraf van den wagen begeven, doch de postiljon durf- do dat wegens de duisternis niet doen. Ofschoon bij den val aan het been be zeerd, begaf de postiljon zich naar het post- en telegraafkantoor alhier met den inhoud van de kar. Na inlevering van de postzaken en medeneming van het geen weer ter verzending gereed lag, begaf hij zich naar het veerhuis, waar hem hulp verleend werd. De wagen ligt vlak bij de Wetering. Het vervoer geschiedde terug naar Utrecht met een daartoe gehuurd rijtuig. De orkaan heeft te Amsterdam veel stoornis in het telephoonverkeer ver oorzaakt. Van vele huizen rijn schoor stee non en van vele daken pannen afgerukt, terwijl hier en daar glasrui ten verbrijzeld en boomen ontworteld •worden. Persoonlijke ongelukken kwar men, voor zoover bekend ia, niet voor. De storm heeft ook te 's Gravenhage vooral in de buitenwijken nogal schade zijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadigheid der Pink Pillen niet waarborgen indien zij niet de echten zijn. d. w. z. gelijk aan onderstaand model. Dezer dagen, met bet mooie weer zat een jong mensch op een bank op 'tPrios Hendrikplein in Don Haag et» naast hem eon jonge dame. Een gelegenheid zoekende om met haar een gesprek aan te knoopen, vond hij die plotseling in een insect, dat op haar mantel was gaan zitten Mejuffrouw, wees voorzichtig, daar zit een beest achter u. De dame. zich verschrikt omkee- rende O, mijnheer, ik wist niet dai u daar was. (D.) NGEZONDEN MEDEDEE- UNGEN. 30 cents per reeei. Het groote rad van Parijs. Welke overdenkingen veroor zaakt het al niet. Dit eerste wonder der tentoon stelling dat minstens reeds klaar is, bewondert men met eene vreemde gewaarwording en na deze lucht reis met het groote rad van Parijs gedaan te hebben kan men zich geen idee vormen van de gewaar wording die men ondervindt. Buiten en behalve de waarlijk wondervolle installatie van deze draaiende wagons bewondert men de grootsche raderen die met zoo veel volmaaktheid en j uistheid dezen ronddraaienden trein in beweging brengen en men kan niet nalaten eene vergelijking te maken tus- schen hen en de zoo delicate en zoo kleine raderen van ons orga nism us. Hunne werking is ook volmaakt, maar op voorwaarde dat hun krachtgever welke men het bloed noemt gezond en zuiver zij. Als de machine niet meer gaat, moet een speciale machinist ko men orn snel de levensdeeltjes te herstellen. Het is zeer lastig dezen machinist te vinden zoo delicaat zijn de werkingen. Die machinist is evenwel gevon den geworden voor de dochter van den Heer C. Houmes, Buitenhaven te Vlissingen. ZEd. schreef ons hieromtrent het volgende. Mijne 15 jarige dochter was se dert geruimen tijd lijdende aan bloedarmoede, zij had niet de minste eetlust en een bleeke teringachtige kleur, bij de minste krachtsinspan ning vermoeid en eene totale luste loosheid in alles. Slechts na het gebruik der eerste doos was eene merkbare verandering te bespeuren, zij is weer opgewekt en blozende zooals een meisje van haar leeftijd behoort te wezen ik heb langen tijd gewacht alvorens U te schrij ven om te zien of de genezing voort zou duren, zelfs na het ein digen der behandeling, maar zij is volkomen, ik durf gerust een ieder uwe Pink Pillen van Dr. Williams aanbevelen. U kunt van mijn schrijven naar goedvinden gebruik maken. Men zegge het voort! Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaai- bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depot houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieuwing van het bloed en dejversterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheu matiek, heupjicht, zenuwpijn, ver lamming, ruggemergsziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwach tigheid, klieren enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten, verooizaakt door lichamelijke en geestelijke over spanning en door buitenspoiig- heden. Gelijk alle goede producten wor den ook de Pink Pillen reeds na gemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 't fransch op het omhulsel staat: «Pilules Pink pour Personnes P&les du Dr. Williams», 't Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe let ters. Men noede zich voor na maaksels, welke dikwijls gevaarlijk Koloniën. Pan-islamistische Kuiperijen. Onder dit opschrift scbryt't de cor respondent te Batavia van de Tele graaf her volgende, do. 12 December Telegrafisch is hier bekend eewor- den dat dr. Schaepman in de Tweede Kamer den minister van buitenland- scbe zaken heeft geïnterpelleerd over de pan-islamistische kuiperyen in Indië, waarop de ministor o. a. mede deelde, dat de vorige consul van Turkye om zyn aandeel in deze kui perijen door de Porte was terugge roepen. Inderdaad was Kiarail Bey een fersoon, die by de Nederlandsch- ndische regeering alles behalve gun stig bekend stond en op wiens heen gaan zy dan ook. door ae bemiddeling van de regeering van het moederland, bij de Porie heeft aangedrongeu. De Tnrkscbe consul-generaal, die bier in October 1897 gekomen is, was een jougmeosch van een ongeveer vyf- en-twintig jaar met een fijnbesneden gelaat ec klein van gestalte; by spreekt behoorlijk Fransch en heeft een ver nisje van Europeesehe beschaving. Vóór hij te Batavia kwam, behoorde by tot het talrijk dienstpersoneel dat de Sultan van Turkije zich de weelde veroorlooft er in zijn paleis op na te houden; hy bekleedde een zeer inferi eure betrekking, die bij met het ambt van consul-generaal te dezer stede verwisselde, dank zij de voorspraak van zyn vader, die gouverneur is van een der Turksche vilajets. Hij heeft nooit tot het consulaire corps behoord, verrichtte enkel administratief werk ten paleize en was dus. onkundig als hy moest zyn van zoo goed als alles wat op zijn ambt betrekking had, daarvoor vrijwel ongeschikt. Toen hy te Batavia aankwam, bieek er voor hem niets te doen te z n. Er woont bier slechts ééne Tnrkscbe fa milie TurkscLe handelsvaartuigen worden in de haven van Tandjong Prïok zoo goed als nooit gezien, Tnrk scbe commercieels,belangen vallen hier niet, te behartigen. Kiamil Bey zag zich zoo geplaatst in een ambt dat een sinecure kan .genoemd worden en de vroegere kamerheer van de zoo- veelste rang, plotseling niet een ge wichtige betrekking bekleed, begon zich spoedig te verbeelden, dat hy hier de belangen van den godsdienst had voor te staan. De paleis-omgeving in Yildiz Kiosk was fanatiekhy bracht het fanatisme naar Batavia over. Maar het was een eigenaardig fa natisme. Kiamil Bey toch, aldus ver telt my een hoogst achtenswaardig burger van Batavia, die met hem een onderhoud had. verwierp het eerste dogma van den Islam, dat in Moham med den profeet, den zendeling van God erkenthij achtte den stichter van zijn godsdienst slechts een be gaafde wy.sgeer, meer niet. Toch dweepte hy met, zyn religie, die, zoo- ais hy verklaarde, „donne le repos et la paix l'humanité", en wilde hy hare belangen behartigen. Io plaats van met het bevorderen van handelsbe langen die niet bestonden, gaf hy zich af met pogingen tot verhooging van den bloei van zijn religie. Een zyner geliefkoosde denkbeel den was het oprichten van een maha- raza of seminarium in Nederl. Indië. Hy meende Damelyk te hebben opge merkt, <lat tai van geloovigen onvol doende bekend waren met, den leer van Mohammed en sprak dit als zyn raeening uit, waardoor hy in botsing kwam met Beyid Oesman bin Abdallah bin Akiel bin Jabja Alawi, den advi seur-honorair voor Arabische zaken, een geleerd man, wiens discipelen ais onderwijzers door den gauschen archi pel gaan en die de Nederlandsch- Indische regeering onschatbare dien sten heeft bewezenzyn loyauteit mo9t boven allen twijfel verheven zyn en voor de openbaarmaking van de bedoelingen vau Kiamil Bey heeft hij bet zyne gedaan. Deze Öejjid Oesman is het die in de Turksche paleisbladen Malnmat en hervet herhaaldelijk werd aanbe vallen in artikelen, welker schrijver of schrijvers niet bekend zyn; de be wering dat Kiamil Bey ze uit eigeu pen liet vloeien, moet voor zoover myn informaties reiken nog bewezen wordeu. In regeeringskriogen verdeukt men eenige, Seyid Oesman eveneens vyandige Arabieren te Batavia, die dan ook scherp in het oog worden gehouden; het zal wel niet gemakke lyk zijn uit te maken of aan dezen het vaderschap der opruiende artikelen in de straks genoemde KoastantiDopo- litaansche bladen is toe te schrijven. In allen gevalle mag men gerust de conjectuur slaan, dat Kiamil Bey aan het schrijven dezer organen niet vreerad geweest is. Ten einde zijn gensureerde roeping te vervullen, besloot hy. pogingen te doen om zyn lievelingsdenkbeeld, het stichten eener „raabaraza" te verwezen lijken. Hij wendde zich daartoe schrif telijk tot den Soeso9hoenan van Soe- rakarta, den sultan van Djokajakarta en den saltan van Siak, en gaf hun in deze brieven als zyn meening te kennen, dat de beoefening van de leer van Mohammed in Indië veel te wea- schen overliet, waarom hy hen aan spoorde de lauwheid in zake het ge loof te bestrijdentevens verzocht hy hun gelden by te dragen t'óór de stichting vat» een „mabaraza". Myn zegsman beweert dat ia deze schriftstukken geen aansporing voor kwam om zich te verzetten tegen het gezag der Nederlandsch-Indische re geering. Anderen daarentegen raeecen gerechtigd te zyn tot, dc verklaring, dat de brieven wel een mm of meer opruiend karakter haddenvoor het logisch verband der feiten die ik straks ga vermeiden is de ouderstelling, dat voor de laatste bewering grond bestaat, byca noodzakelijk. De regeeriDg kreeg van het bestaan dier blieven weldra kennisde sultan van Siak moet haar als trouw vazal het schrijven van Kiamil Bey hebber, toegezondenvan de andere brieven moet zy afschriften hebben verkregen. Toen wendde zy zich tot de regeering van bet moederlaud en maakte deze er opmerkzaam op, hoe gewenscht, de terugroeping was van den ïurkschen consul-generaal te Batavia. Van deze stukken moet de laatste, twee dagen nadat zy ter Algemeene Secretane te Buitenzorg waren geschreven, op zijn beurt zich eopieën hebben verschaft dit verklaart het feit, dat KUiinil Bey niet ter algemeene audieutie ly- dens de inhuldigingsfeesteu versche nen is. De minister van koloniën stelde in- tusschen de bedoelde stukken aan zyn ambtgenoot yan buitenlandsche zaken ter hand, die ze deed toekomen aan den Nederlandschen gezant te Kou- stantioopel. Deze wist de Turksche regeeriug te bewegen, haren consul- generaal uit Batavia terug to roepen. Nu is het waarschijnlijk dat de ïa- crimineereude stukken iets mepr bevat hebben dan een bloote aansporing aan de drie bovengenoemde iulaudsche vorstenj om zich ijveriger te betoonen in godsdienstzaken; brieven van enkel dezen inhoud, hoewel niet naar den zin van de Nederlandsch-Indische re- geering, die weet dal zy.fanatisme zouden kiinuen, doen ontstaan en ais gevolg daarvan. een, verzet, waarbij het geloof als bindmiddel ,d>ient, kon den geen hefboómen zyii, om de Turksche regëering. to bewegen tot terugroeping vaD haar dienaar. Aangenomen raag derhalve worden, dat de jêugdige Kiami' Bey in zyn geloofsijver werkelijk te veris gegaan en afbreuk heeft, gedaan aan bet ge zag der Neder'.-Indjsche regeering. Reeds in het begin van October werd Kiamil Bey door da Porte terug geroepen eu vervangen door Em-n Bey, die even fanatiek moet zyn als hy en zelfs op zyn aandringen moet zyn benoemd. Intusschen volgde op de benoeming van Erain Bey, die dus evenmin als de vorige consul de re geeriug aanstond, spoedig do ver nieuwde aanstelling als Turksche con- sul van den heer W. H. Schultz, chef van de firma Hills Mencke Co. ie Batavia, die in naam nog steeds met dit ambt bekleed was en in den Re- geeringsalinanak voor Ned.-Iudië van 1898 dan ook ais waarnemend consul- generaal voor Tarkije opgegeven staat. Kiamil Bey is verleden Dinsdag, 6 December, met de Fransche mail naar Europa vertrokken. Hij zou eerder gegaan zijn, indien zyn regeering hem daartoe financieel eerder in de gelegenheid had gesteld. Hy nam zeven kinderen vau gegoede Arabieren mee naar Konstantinopol, waar de jongelieden een rechtzinnige opvoeding zullen ontvangen. Hun voor beeld zal door anderen gevolgd wor den. Ten slotte geef ik als myne over tuiging, dat het gevaar der pan-isla- mietisehe „kuiperyen" ïd onze koloniën door velen te hoog wordt aangeslagen. Islamopbobie acht ik, op grond van de verklaringen van tot oordeelen be voegden, een zeer verspreiden vorm van neurasthenia tropina. Waar het stuifzand der woestijnen de belijders van Moijamtneds leer omdwarrelt, daar prikkelt het tot fanatisme; in het zachte klimaat vau deD Indiscben archipel echter, waar deze beljj Iers recht en veiligheid genieten, is dez9 prikkel welhaast, verstompt. den zoo druk bezocht, dat liet vaak ge beurde. dat enkelen met een staanplaats- je rich moesten tevreden stellen. Toen hebben wij God gebeden, om een ruimer lokaal te geven en wij ver trouwen, God zal meer geven dan wij Hem vragen. Ja, de Afd- hoopt eerlang zich le zien in staat gesteld, om in het midden der stad een Onthou- dingsgebouw te kunnen openen, waarin logement en koffiehuis met een groote en een kleine zaal voor vergaderingen, Waarom logement? Heeft Haarlem er nog niet genoeg? Ook genoeg goede goedkoope loge menten? Denk eens even aan de zoo genaamde slaapsteeën! Waarom koffiehuis? Er rijn hier al zoo veel koffiehuizen! Meent u? Toch niet van de soort die wij gaarne zagen, zulke waarin geen drankverleiding is. Een groote en een kleine zaal Ja, en die wij tegen zeer matigen prijs zouden verhuren. Er rijn in onze stad zooveel vereenigingen die hare repeti- tiën en vergaderingen houden in café's. Zij behoeven dan weinig of geen zaal- huur te betalen. Wij gelooven, het zou voor sommige leden dier vereenigingen goed zijn, als men bijeenkwam in ge bouwen waar geen drank of bier te verkrijgen was. Maar, laat ik mij wat bekorten. Om tot, de oprichting van, een Onth. gebouw te geraken dient heel wat gedaan. Wij zullen maar eens be ginnen met een bazar te houden,. Een bazar van de meest verschillende zaken, alsnuttige en fraaie handwerken, wit- werkersartikelen, houtsnij- en figuur- zaagwerk, allerlei huishoudelijke en luxe voorwerpen. De leden der Afd. en hare onderaf deelingen rijn reeds drek bezig met voor den bazar te wer ken. Maar, om een goeden bazar te hebben, behoeven wij ook anderer medewerking. Ook de uwe. vriendelijke lezer. O, onthoudt ons uw steun nietMaar neen, gij wil helpen! Hoe gij helpen kunt? Wel, het eerst en het meest door uw gebed, dan door het scheuken van eene geldelijke bij drage of wed grondstoffen ter verwer king; door zaken af te staan, die bij u overcompleet, onnut of niet mooi ge noeg meer zijn, 'door zeiven iets te ver vaardigen, door anderen hiertoe op te wekken, door in den bazar uwe inkoopen te doen. De bazar wordt zoo mogelijk in de tweede helft van Februari gehouden, dit hangt voor een goed deel af van uwe offervaardigheid. En nu haasten wij ons met- u naam en adres van de leden der Bazar-Com- missie on te geven. Mej. J. VERMEER, Parklaan 72rood. Mejuffr. J. H. v. d. STEUR, Roozen- prieelstraat 34. P. G. MOL, Oranjestraat 29. S. J. VESTER Jr., Roosveldstraat 72. De Redactie bij voorbaat onzen dank voor de opname, Hoogachtend, S. J. VESTER Jr., Secr. afd. Haarlem. Ned. Chr. Geh.- Onthoudersbond. Henri Albers. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Hier heb ik een treurig bericht ont vangen nopens Henri Albers. Hoewel lijdende aan griep, thans, naai- men weet, epidemisch geworden in Noord- Am ex*i ka, heeft hij willen ringen of zich laten overhalen om te ringen in Carmen, wat natuurlijk slecht afgeloo- pen is en rijn toestand verergerd! heeft. Volgens mijn inlichtingen is Albers nu bepaald riek te New-York en kan hij vooreerst niet meer in het New Metro politan Opera House optreden. §"2aaHem srDaplad Üwdrtft iss aüeü s'ïBtgesi 5M Massr-p? ïjlesas en Omstre-1 dezen. IMU££GMQ£N. Voor den inhoud dezer stel de red-actie zich niet aaasi/rakelijk Van ingezonden stukken. gepkL' -t of niet geplaatst, wordt dr coprj niet aan den inzender terwr- i/egeven. Mijnheer de Redacteur! O n d'ergeteeken de zoude u zeer dank baar rijn, als u hem vergunde, d,ooi- een ingezonden stuk in uw blad. dat Za terdag verschijnt, te spreken tot de harten van hen, die het goede voor staan. De af deeling Haarlem van den Ned. Christ. Geh.-Onthoudersbond mag rich in voortdurenden bloei verheugen. In betrekkelijk korten tijd is haar ledental verdubbeld en bedraagt nu honderd zes tig. Zij heeft als onderafdeelingen een jonge dochter-, meisjes- en een knapen- vereeniging. 't Is voor een kleinen knaap erg pret tig, als hij bemerkt dat zijn broekspij pen hem te kort worden en rijn kieltje hem te nauw. voor hem het bewijs, dat hij groeit. Zoo zien wij met blijdschap ons ver- faderlokaal te klein worden, doordien et ledental grooter wordt. De Zon daga vond bij eenkom 9ten wor tsiS£9Ei De zaak Breyfus. De „Siècle" heeft een wel wat ge waagde grap uitgehaald. Men herinnert zich dat de „Jour" me dedeelde dat eir een photographic be stond waarop men Picquart riet, te Karlsruhe sprekend met von Sckwarz- koppen. Een eenvoudige tree stelt den hancli- gen photograaf in staat om twee per sonen die nooit met elkaar samen rijn geweest, in de meest vriendschappelijke houding naast elkaar te stellen op één photographie. Om dit te bewijzen heeft de Siècle nu-in haar Zondagsblad eeu aantal pho tograph ieën gepubliceerd van personen, in vriendschappelijke houdingen, die in 't gewone leven elkaar zouden mijden. Men ric-1 Yves Guyot en Mélina, Dremont en Reinach. Zola en generaal Davoust, Yvette Guilbert en Sarcey, Panizzardi en generaal de Boisdeffre, hertogin d'Uzès en Arthur Meyer op vriendschappelijke wijze samen op één photographie. De hertogin d'Uzès zal naar gemeld wordt de Siècle gerechtelijk vervolgen en 50.000 fr. schadevergoeding vragen. Botor uit gras. Uit Amerika wordt ..bericht, dat zekeren Wiiliard G. Day to Baltimore uitgevonden fiecli rvc-ustreeks b.Uer te-bereiden uu gras. on anders groen ten, Hij weet dit produci te bereiden met betuilp van de electRciteit <n :.y beweert, dat de verkregen substantie treVieel en al in bestanddeelen over eenkomt met echte Datunrboter. Het ongeluksgetal. Een Duitsch blad vertelt het volgen de verhaal, naar aanleiding van liet bij velen nog heerschend1 bijgeloof dat hen angstig maakt tegen het getal 13 aan tafel. ko ti Een hooggeplaatst ambtenaar voor eenige jaren eenige gasten genoo digd; er zouden 14 personen aanzit Icq Laat op den dag zelf laat een der gas ten afweten wegens riekte. Er moesi terstond raad geschaft worden, want ch gastheer wist dat er onder de genoodig den waren* die niet te bewegen zender rijn aan een tafel van 13 plaats te ne men. Hij wi'r-t niet beter te doen dai zijn zoon, eeu student, op te dragen zoo spoedig mogelijk een zijner ken nissen op te zoeken en mee te brengen, Kort daarna, verscheen de zoon mei een heer, zich ch". Muller noemende, die door rijn aardig praten allen uitne mend beviel en gaarne de uitnoodiging aannam. Hij kreeg zelfs de eereplaatsj-i tusschen gastvrouw en een adellijken, oude dame, die bijzender bang voor 13 was. Bij het afscheid nemen waren len uit over dien lieven dr. Muller. ua Den volgenden ochtend vroeg kwam een brief van de oude dame met het beiicht, dat ze haar horloge miste en vermoedelijk den vorigen avond had^ achtergelaten. Te vergeefs werd overal »e gezocht geen horloge als het beschre vene was in huis te vinden. Kort daar na wilde mevrouw haar armband, die den vorigen avond gekregen had, op bergen maar ook dit kostbare stuk was spoorloos verdwenen. De heer dea huizes verdacht terstond den docter, die tusschen beide dames had gezeten, etü vroeg rijn zoon hoelang deze dr. Muller jj wel kende. „Pas van gisteren," moest de student bekennen. ,.In het koffiehuis waar ik mijn vrienden dacht te fa-effen, was geen meer. maar ik maakte er ken nis met dr.M., die mij erg beviel en dien ik daarom maai* meebracht als veer tienden man De vader was nog al ontsticht over zulk onbesuisd vertrouwen in een on bekende en zond rijn zoon ijlings naai de politie. Maar in de gang vond de student in plaats van rijn nieuwen win terjas het versleten overjasje van den vriendelijken doctor! De nasporingen der politie baatten niets. De gauwdief was terstond na- het diner met den nachttrein vertrokken en: geen spoor meer was van hem te ont dekken. Acht dagen later echter zond hij een brief met een pakje. Hij dankte harte lijk voor de vriendelijke ontvangst en zou als .aandenken'' den fraaien arm band en den winterjas behouden. Het horloge echter zond hij terug omdat hij zich vergist had. Hij had gedacht dat de kast van goud was, maar rij was maar verguld In dit geval was dus 14 het ongeluks getal. Op de Filippijnen. Te New-York is bericht ontvangen! dat de opstandelingen, te Ilo-Ho dë mon ding van de rivier voor die stad ver sperd hebben. Een afd'eeling Amerikaan- sche troepen, clie Zondag aan wal trachtte te gaan, moest wegens de drei gende houding der inboorlingen terug trekken. New-York Herald wordt de toestand Volgens een correspondent van de te Manilla met den dag ernstiger. Op- reiende plakkaten rijn overal aange- plak en 30.000 Filipinos moeten ge reed staan, de Amerikanen te bevech ten. TELEtta H 81. De zaak-Dreyfus. PARIJS, 13 Januari. (i2, DJ,In- een,, interview met den „Soir" bande kapitein Lebrun—Renault zyn mede- (leelïüg vol. over borgëen Dreyfus na de degradatie gezegd heeft. NEW YORK. 13 Januari. RO.) De afgevaardigde Dingley, de vader der Diugk-y-ta: ic.fwet, is helen over leden. De Amerikaacn op de PiiilippijiieïL. MADRID, .13 Jan. (B. OEen officieel telegram uit Manilla meldt, dat de Aoserikaanscho troepen, die naar Ho-Ilo gezonden zyn. geweigerd nebben te vertrekken. Alle troepen zijn naar Manilla teruggeroepen, ook die zich reeds voor Ilo Lo nevonden. De toestand wordt ernstig geacht. MADRID, 13 Jan. RO.) Men seint, dat de heerschappij der Ame rikanen op de Philippijnen feitelijk beperkt is tot de ha,:i van Manilla. Do gfai.'Cnie rest der eilandengroep,, behalve Mindanao, oernacht der opstandelingen. De Ainenicaansebe vrijwilligers beginnen ontmoedigd ter wurdon eu geven hei veiia-'g'-u te ken nen naar (ie Vereeuigde Beaten terug ie keereu. vervolg VERG AD EB'ING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woens dag 18 Jan. 1890des namid dags te een ure. 1. Trekken afdëedingen van den Raad.. 2. Mededddingen en ingekomen! stukken. Verzoek eervol ontslag onderwijzer le klasse Eerste TusschenschooL 3. Voorstel B. en \Y. bestrating grond Lange Poellaan. 4. Id. id. adres J. H. Krelage aan vaarding grond verlengde der Bloem- hofstraat. 5. Id. id. vaststelling 2e suppl. be grooting, dienst 1898 en wijziging be sluit 21 December 1898 no. 13. 6. Id. id. vaststelling 2e suppl. kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898. 7. Id. id. vejieenen prijs wedstrijd schea-mvereeniging bataljon d.dl schut terij!. 8. Id. id. adres wed. Creemers om' onderstand.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 6