NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ^iJBO!<risrEnVEEI]iTTSI3ï?,Ta"S Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. fjkjes in de Sportwereld, (Ba Jaargang Dinsdag 17 Januari 1899. ■e 4771 HAABLEH'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1-65 Afconderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37!,2 i 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangbre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monimartre. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiön en Reclames betreffende Handel, Nyvorheidgen Geldwezen, opgedragen aau bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiön van 1—5 regels f 0,75, elke regel moor ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten ..voor ;dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Zandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaamdv.oi, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Uitleg om, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen cd Advertentiön aan. STAOSHI£UWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 16 JaD. 1899. De le-luit. V. H. Klijnsma alhier, ■noemd tot kapitein by het 4e reg. f., is ingedeeld by de 2e comp, 3e it. alhier. |De kapt. J. Engelenburg alhier, overgeplaatst by de 4e comp. Ie tt. te Delft, en beeft Zondag bet mniando over die compagnie over- inomon. Het bekende plan van den heer Jan tuyt, architect bier ter stede, voor nieuwe villawijk by de Leidscbe aart, is op het oogenbük te Am- erdaea geëxposeerd in het magazijn de heeren Gebr. Schroder, Rokin. Stukken van den Raad. ngekomen is een adres van Christina ïpeze, weduwe vau den stratenma- r Matthys Cremers, om opnieuw a som van f50— als onderstand ontvangen. B. en W. en de meerderheid van commissie voor de pensioenen advi iren tot afwijzing van het verzoek, idat het college niet gebleken is, adressante inderdaad behoefte aan den gevraagden onderstand. Voorstel van B. en W. totaan- op voor de som van f 60.van een ook grond aan de Hoogstraat, ter ootte van ongeveer 6 M2. - Afwijzend advies wordt uitge- icht door B. en \V. en de commissie bijstand in het beheer der open- re werken op een adres van den jr H. G. Caalen om te mogen jpen 133l/-s M2 grond aan de Pape- envest, thans by hun in huur. leide colleges achteü n. 1. dezen rkoop ongewenscht. - Voorstel van B. en W. totvast- lliug eener suppi. begrooting dienst 18, tot regeling van eenige buiten- ipone uitgaven, waaronder die van .700 voor den sluisbouw te Spaarn- i. - Ingekomen is bet 2 suppl. ko- der pi. dir. belasting dienst 1898 f2117.625. Schermwedstrijd. )oor de Sehermvereeniging van het al jon d. d. Schutterij alhier is aan Raad verzocht om een prijs van - te willen uitloven voor haren ermwedstryd in Februari. Sergeant-majoor-dichter. >e heer Johan Winkler schrijft i hier aan den „Spectator" In het voorgaande nummer van blad wordt, bij de bespreking van i Frieschen Volksalmanak voor 19, het vermoeden geuit, dat „Jan 'e Gaestmar",de dichter van schoone zen, in dat jaarboekje opgenomen, schuilnaam zou zyn voor my, »r ik moet haar weerspreken. Ik in niet al te onbescheiden te zyn, ik hier verklap, wat althans den Friezen te Haarlem genoegzaam bekend is. Namelijk dat „Jan fen'e Gaestmar" een schuilnaam is van den heer Jan Jelles Hoff, een jonkman, als sergeant-majoor hier ter stede in garnizoen. Verscheidene buitengewoon schoone gedichten, allen in het Friesch, van dezen „üs nij uplibbe Gysbert Japicx", zooals de beer Hoff'in de talrijke Friesche volksplanting hier ter stede wel terecht genoemd wordt, zyn in het Friesche weekbl. „Sljucbt en Rjucht" en in het Friesche jaar boekje „SwaDneblommon" in hst licht verschenen. De gedichten van den herleefden Gysbert Japicx, die mees ter van de taal en meester van den vorm is, en met waarachtig dichterlijk vuur bezield, zyn als zoovele schit terende edolsteeneo in de kroon der Friesche letterkunde van denjongsten tijd." 3!!llflEftLANO HAAGSCHE BRIEVEN. De menschen doen net eender alsof 't winter was. En, niet waai*, een enke len stormaclitigen nacht daargelaten, heeft heft er toch weinig van? 't Ver schijnsel heeft, van sociaal standpunt bezien, twee kanten. Aan den eenen kant staan de menschen die biji een strengen winter handelsbelang hebben, aan den anderen degenen voor wie een zachte winter een zegen is. Een handelaar in steenkolen denkt er na tuurlijk ganscji anders over dan de beurtschipper en zijn knecht, die aan „gesloten water" een broer dood heb ben. De schaatsenrijder mort over het wegblijven van goed veldijs, de voet- balspeler jubelt, dat zijn veld zoo mooi droog blijft. Dat is de strijd van belan gen. in alles, ook in het weder. Alleen de „uitgaander" laat alles langs zijn koude kleeren glijden; hij verdeelt het jaar in seizoenen en dat er geen koude is, wordt voor hem geen reden om zich wintergenoegens te ont zeggen. De Hemel weet, dat dit dan ook iu de residentie onnoodig is. Behal ve opera's en comedie, concerten en voordrachten, leizingen en bijeenkom sten, hebben we de rij: der minder of meer nuttige publieke vermakelijkheden aangevuld gezien metlezingen over theosofie, dito's over spiritualisme, de biograaf, de bioscoop, de mutoscope (verschillende kinderen van het ge slacht cinematograaf), avondjes in „Ons huis." English lectures, Alliance Fran- $aise, cursus over botanische onderwer pen. dito's in verbandleer, enz. Een tijd je geleden hoorde er het „zanderen" bij, een werkwoord,, dat deze toelichting behoeft, dat het toegepast werd' op de genen, die, alvorens naar de „Witte Sociëteit" te gaan, eerst een half uurtje spandeerden iu het Zander-iustituut. Dat was een quaestie van mode, vooral voor oud-achtige heeren of bachelors, die zich verbeelden, dat ze zoowat een tien tal kwalen, of meer, hadden. Die mode is aan het luwen, evenals die andere om bij dezen of genen geneesheer een na- tuurgenees-methode op zich 'te laten toepassenwaterkuur, Ruhnenbaden^. zonnebaden, et tutti quanti. Met minder of meer weelde zijn daarvoor, voorna melijk in de Scheveningsche Boschjes, villa's ingericht of prachtige gebouwen gezet, die de omgeving verfraaien doch waarin ik liefst geen aandeelhou der zou zijn. En ook niet in de 's Gravenhaagsche Brood- en Meelfabriek, die opnieuw met haar arbeiders overhoop ligt over maat regelen, die voor het zuinig beheer der directie pleiten, doch juist niet van weelde spreken. Die inrichting, de oud ste van de zusters, heeft al heel wat beleefd. Vroeger de standjes om den nachtarbeid, oneerlijk beheer, brandy en opnieuw mot. Indien ooit het volksge rucht. dat van „in den brand uit den brand" spreekt, gelogenstraft is, dan is het wel in dit geval. Want, al werd een vrij aanzienlijke som aan assuran tiepenningen ontvangen, al wordt aan de aandeelhouders voorgesteld een be langrijk deel der bezittingen (grond en gebouwen) te verkoopen, toch schijnt nog een obligatieleening van anderhalve ton noodig, om de zaak verder te doc-n marcheeren. Een brand van veel geringeren om vang dan die der bedoelde fabriek, doch met bijna, even noodlottige gevolgen (de twee vrouwen die gewond werden, zijn overleden) is reeds in dit blad vermeld. Ik zou er dan ook niet op terugkomen, ware liet niet, dat het voorval het be staan van ergerlijk-gevaarlijke woning-' toestanden had doen ontdekken. Hier was nu een hofje, dat hoogstens tien of twaalf krotjes bevat, woninkjes van een verdieping, zes vierkante meter op zijn hoogst. En in dit eene hofje, dicht ombouwd aan alle zijden, werd op twee plaatsen het bedrijf van de vuur- makers-kleinindustrie uitgeoefend. In den loop van jaren was er herhaalde lijk begin van brand door de gevaar lijke hars, die meestal zonder de noodige waarborgen van veiligheid wordt kookt. Doch dit feit staat niet op zich zelf mij is verzekerd, dat elders, in straten waar het conglomeraat van klei ne huisjes nog dichter is, vier, vijf en meer dergelijke fabriekjes gehouden wor de^ die, zonderling genoeg, door de mazen van wetten en plaatselijke ver ordeningen heenkruipen. Maar elk onheil heeft een goeden kant nu is er tenminste rumor in casa gewekt. Dat is ook het geval in de Haagsche perswereld. Men weet reeds, dat de di rectie der Italiaansche opera, boos over afkeurende critieken, de verslaggevers- kaart van den recensent van „Het Va derland" heeft ingetrokken niet alleen, doch tevens den bureaulist verbood dezen heer eeu plaatsbiljet te verkoo pen. Waar het nu een criticus betreft wiens bevoegdheid tot oordeelen door geen enkel collega en door honderden artisten in binnen- en buitenland niet wordt betwijfeld; maar die zich trou wens, bijna een kwarteeuw lang, door groote rechtvaardigheid heeft doen ken nen, heeft dit geval bepaald sensatie gewekt. Men kan het nu alleen betreu ren, dat de hooggeroemde solidariteit, waarvan op vergaderingen, en aan... diners zoo sterk wordt blijk gegeven, zich niet heeft geopenbaard door een collectief optreden der andere Haagsche organen. Maar ongetwijfeld zal er iets gebeuren; laten wij hopen, dat de eer en de waardigheid der vrije en on partijdige critiek tegenover ondernemers van publieke vermakelijkheden daardoor in beteekenis zal stijgen. Plaatselijk nieuws van eenige betee kenis is er niet. Aan 't Hof gaat alles zijn gewone doenkleine, meer intieme dineetjes, een enkele grootere partij. De Koninginnen rijden dagelijks uit en gaan 's avonds nu en dan eens een concert bijwonen. Dat Koningin Wil- helmina niet op het eerste casino-bal verscheen, werd aan een lichte verkoud heid geweten, die intusschen wel niet veel te beduiden kon hebben, daar er Zaterdagmiddag weder een klein diner ten Hove plaats heeft. En van onze gemeentelijke vroede vaderen kan ik ditmaal geen Kamper moppen vertellen. Maar wat in een goed vat is, zuurt niet. H. A. GANTTS Jr. i Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Aan den heer J. H. de Reus, vice- consul der Nederlanden te Yokohama, de persoonlijke titel van consul ver leend. Th. Cluysena8r benoemd tot burge meester der gemeente Borculo, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Adorp. Aan A. C. Nieuwkerk, katnerbe- waarder en concierge van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de eere- i medaille der orde van O raüje-Nassau in zilver toegekend. Benoemd tot plaatsvervangend voor zitter van den raad van beroep voor de vermogensbelasting te Rotterdam, |mr. C. H. B. Boot, officier vau .justitie by de arrondissements-rechtbank al daar. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen en van den j waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven j c. a., H. G. van Duyl, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Wamel c. a. Het Panislamisme in onze Oost. De correspondent te Konstantino- pel van de „N. R. Ct" schreef dd. 10 Januari: „De „Maloemat" en de Servet" van 9 Januari melden in hun eerste rubrieken, welke den titel voeren L'e Moslimsche Wereld, en waarvan de bewerking aan een oelema van het palies te Jildiz is opgedragen, het I volgende I Mebemed Kiamil bei, consol van Turkije te Batavia is te Singapore j aangekomen. Hy werd er ontvangen I De ox consul, die van zyn post is ontzet op dringend verzoek van de Nederl.-Indische regeering, en die tevens het hoofd is van de panisla- mistische zending voor de Neder- landsehe koloniön. door de moslimsche notabelen van allerlei landaard, door Arabieren zoo wel als door Hindoes, Chineezen en Maleiers. Zoodra by aan wal was gestapt, nam hy plaats in een prachtig rijtuig met den ras (hoofd) Seid Abd-ul- Kader. De notabelen volgden in een ander rijtuig. Het lokaal van het (PaDis'amisti- sche) Genootschap was met Ottoma- nische vlagen en bloemen versierd. De voorzitter van het gezelschap hield een redevoering, waarin hij de aan hankelijkheid en do trouw dörSinga- poorsche moslims aan den troon van het califaat deed nitkomen. Aan het einde wenschte hy Zyn Majesteit (den Sultan)voorspoed en een lang leven toe. Eeü groot banket had daarna plaats, waar de kadi een treffende rede hield, welke eindigde met hernieuwde wen- schen voor het geluk van Z. K. M. den Sultan. „Dit bericht bevat dus de als officieel te beschouwen bevestiging van het geen ik reeds den Hen, en daarna nogmaals den 26en December meidde omtrent het vertrek van den gewezen consul te Batavia Kiamil bei, voor- loopig slechts naar Singapore. Zooals men ziet is die panislamistische onruststoker daar ontvangen met alle eer die een afgezant van den Chalief toekomt. „Dit hoogst officieuse bericht in de j beide paleisbladen is verder wederom een bewys te meer, dat de terugroeping vaa den consulaire» ambtenaar uit Batavia, die geschied is met vergun ning van de byregeering te Jiidiz (de officieele èn onmachtige Turksche regeering), al zeer weinig practische waarde heeft. „Kiamil bei zal immers nu zijn zending ten behoeve van de panisla mistische propaganda in onze koloniën verder van Singapore nit voortzetten, en hy zal in dat brandpunt van alle mogelyke intriges tegen ons bewind in Oost-Indië, waar onze regeering geen vat meer op hem heeft, het Nederlandsche gezag in onze Oost misschien nog meer kwaad kunnen doen, en de Nederlandsch-Indische regeering nog meer last kunnen be zorgen dan eertyds te Batavia." Een. aanhouding. Op verzoek van den officier van justitie te Amsterdam is Vrydagavond door inspecteurs der recherche in den Grooten Schouwburg in de Aert van Nesstraat te Rotterdam aangehouden de bankier H. uit Amsterdam. De aangehoudene wordt verdacht van frauduleuse handelingen. Hy kwam uit Londen en logeerde sedert enkele dagen in een hotel aan de Hoog straat te Rotterdam. Hy was voor nemens naar Spa te gaaD, waar by een villa heeft. Zaterdagmiddag is by gevankolyk naar Amsterdam overgebracht. Spelden in een glas. Het is nu zoo goed als zeker, dat de spelden in het glas van Louis Boawmeester daarin niet ?eraaktzyn door eenig boos opzet, maar dat de heele geschiedenis is voortgesproten uit een achteloosheid van een der beambten. Yan spelden in een glas wijn is dus gemaakt een storm in een glas water. Brand aan boord. Sinds eenieen tyd ligt te Amsterdam aan de Handelskade gemeerd een zeilschip van 2000 ton, de viermaster JeannetteFrancoise,gebouwd te Krim pen aan de Lek, zeilende voor reke ning der reedery De Hoog aldaar. In het begin van Februari zou het schip met stukgoed, teer en lijnolie geladen, naar Java vertrekken. Toen nu de ge zagvoerder, kapitein Bleeker, Zater- terdagavond omstreeks 8 oor met zyne vrouw aan wal zou gaan. kwam de wacht hem mededeelen, dat er uit het voorluik rook opsteeg. Met den twee den stuurman begaf de kapitein zich naar het voorschip, liet, toen het bleek dat in het voorruim brand was ont staan, het loik sluiten en de brand weer waarschuwen. Al spoedig werd men gewaar, dat ook de twee overige laadruimten vol rook stonden. In het voorruim was stukgoed geladen en eenige fusten alcohol; in hetmidden- ruim was hoofdzakelijk teer geborgen, en in het achterruim lag een groote hoeveelheid lijnolie. De brand liet zich dus gevaarlijk aanzien. Twee stoomspuiten en twee hand spuiten werden met de drijvende stoomspuit Jan van der Heyden, te werk gestelddaarbij nog een hydrau lische brandkraan der Handelskade. Uren lang bleef men massa's water in het schip brengen; maar laat in den avond kon men nog niet zeggen, dat het blnssingschwerk geheel volbracht was. Slechts een korten tyd heeft men nu en dan een rooden gloed in het achterruim gezien, overigens niets dan dikke rook. Brand-slacbtoffers. Vrouw van Ooyen en hare dochter zyn in het Ziekenhuis te 's-Graven- hage aan de by den brand van Vrij dag in de Roode Poort bekomen won den bezweken. Men had hoop de dochter in het leven te kannen houden. Eene operatie aan het hoofd echter, door het meisje kort voor het ongeval ondergaan, moest van grooten invloed geweest zyn op den doodelyken afloop. Inbraken. Op drie verschillende plaatsen is te Vlaardingen Vrijdagnacht ingebro ken. Aan de Nienwehaven, waar het nog al eenzaam is, is een bezoex ge bracht aan het pas gebouwde kan toor en pakhnis van den heer O., waar uit zij nit een lessenaar f 40 hebben weggenomen; ook de brandkast is ge opend, zonder geweld, dus boe zij aan een sleutel zyn gekomen is niet be kend, maar aan do binnenzijde is dat meubel zeer beschadigd. Door afwe zigheid van den patroon kan op dit oogenblik niet gezegd worden wat er vermist is. In het pakhuis van de Doggermaat- Zeker." Hij ging er verder niet op en deed alsof het de natuurlijkste k van de wereld was, niet de moeite rd er over te spreken, ïen honderd pas verder namen rij iheid van elkaar. lij kuste haar en heete tranen rol- haar over de wangen. ,Vaarwel, Konrad." (Vaarwel, Kathchen." >e koetsier legde de zweep over de fden, het rijtuig hotste en stootte r den hobbeligen weg, Grenowo met lindeboomen verdween uit 't ge it en Konrad keerde huiswaarts. EN1 EN TWINTIGSTE HOOFD STUK. tandes was zeer tevreden, toen hij tdo dat Kathchens ongesteldheid' niet te beduiden had, en Konrad den i en rijn Russische huishouding in tamelijk goeden staat aangetroffen had. Hij schreef rijn schoonzoon een langen, vriendschappelijken brief en stuurde voor i de eerste maal uit eigen beweging een niet onbelangrijke som gelds. „Zoolang ik iets bezit, zal ik u beiden niet vergeten," schreef hij, „maar gij moet het wat verstandiger aanleggen en weten huis te houden. Misschien breekt er voor ons allen nog wel eens een betere tijd aan." Konrad had van de Griotte's in lan- I gen tijd niets gehoord'; het was zeer merkwaardig hoe een zekere verlegen heid rich van hem meester maakte, zoodra hij rich in Annie's nabijheid bevond. Telkens als hij haai* weerzag viel het hem op hoe zeker en lieftallig rij zich wist voor te doen en haar schoon heid vooral had hem getroffen. Ja, Annie Griotte was een mooi meisje geworden, dat merkte een ieder op; rij was groot en slank en haar gelaat zoo fijn besneden, dat Griotte er zelf ver baasd van stond. Hij en rijn vrouw wa ren volstrekt niet mooi gebouwd of knap van gelaat en zoo moest Annie haar schoonheid dan zeker van een overgroot moeder geërfd hebben, die een bekende beauté was geweest. Sinds rijn terugkeer uit Rusland leef de Konrad als een kluizenaar. Nu, met de smart aan de ongelukkige Kathchen nog in zijn hart, zou het hem onmoge lijk geweest, rijn Annie weer te ont moeten. Griotte, die na lang aandringen weer in genade door den directeur van den Ostenschouwburg was aangenomen, in elk geval voor een ellendig klein salaris, werd onophoudelijk gekweld met het verzoek „Laat uw mooie dochter toch aan 't tooneel gaan of zich voor de pantomimt aan een circus verbinden"maar Gri otte bleef standvastig en at weer tevre den rijn sobere maaltijden. En Annie was er hem in haar hart dankbaar voor, ofschoon er tusschen hen nooit een woord over gewisseld was. Zoo zou- den rij nog jaren lang voortgetobd heb ben. was Griotte en rijn collega's niet op een goeden dag het was 1 Octo ber him betrekking opgezegd en den dag daarop stond het volgende nieuwtje in de couranten „De Ostenschouwburg is in handen van een zeer bekend sportsman over gegaan. Deze heeft het plan den welbe kenden schouwburg te verbeteren en te verheffen tot één van den eersten rang, waarin vnl. opera's zullen worden, opgevoerd." Wie was die bekende sportsman? Niemand wist het, totdat C. W. op een goeden middag in de club verscheen en met groote zelfvoldoening met den vinger op rijn borst wijzend zeide „Ik ben die man." Men lachte, was verbaasd, maakte er grappen over maar benijdde hem toch. Terwijl anderen rich in de club ver veelden, en zich alleen om paarden be kommerden, kocht die kerel, die Kalm een schouwburg! Ja, dat was nog eens een slimmerd! Officieren, sportliefhebbers en man nen van adel zaten in de groote rook kamer van de club bijeen en in hun midden stond C. W. Kalm, in rijn al tijd eenigszins smoezelige kleeding met een slechte sigaar in den mond en de handen in de zakken. „Het is tooverachtigdenk eens aan driehonderd balletdanseressen, electri- sche verlichting, een eerste danseres uit Milaan en een andere uit Madrid, lederen avond is er een ballet, de loge kost dertig mark, maar de leden der club krijgen iederen avond een vrij kaart. Gij zult allen verbaasd staan!" En men was ook verwonderd! „Die Kalm, die ]cerelDriehonderd balletdanseressen en hiji eigenaar van dat alles Werkelijk), dat was een man met energie. 's Avonds maakte men een spelletje en C. W. won de helft van wat de schouwburg hem gekost had. Ja, dat was een man! De nederlaag van Lucifer kon hem niets meer schelen hij bekommerde zich ook in 't geheel niet meer om paarden. Maar in de club speelde hij de eerste viool, en daar was 't hem toch ook om te doen geweest. Lieden, die een grooten naam droegen waren rijn schuldenaars en rijn deposito bij de Engelsche bank werd met den dag grooter. Brandes en hij zagen elkaar dagelijks in de club. Soms haalde men nog wel eens de dwaze geschiedenis van het duel op, maar C. W. ergerde zich hier niet meer over. Die George Brandes was tegen woordig zoo'n onbeduidend, hij daaren tegen zoo'n groot man! Werkelijk, dien ouden man droeg hij geen haat meer toe. Op een goeden keer zou hij hem rijn laatste restje geld nog afzetten, zoodat het besutur hem dan zou moeten royeeren, maar dat had geen haast Men had' hem ook ridderorden toege kend, die hij gaarne droeg. Onbeduidende orden, die C. W. niet bevredigden. De oude baron von Rosse, dien hij quasi op een goeden dag weer van de straat opgeraapt en met eenige bedien den in rijn dienst genomen had, moest dagelijks ellenlange redevoeringen aan- hooren. „Ik moet altijd hooger klimmen, bes te baron; ik ben nu vier en veertig jaar en na mijn dood wil ik dat men van mij zegtC. W. Kalm was een groot man. Ik wil met de beroemdste kunstenaars omgaan, in den adelstand verheven worden en eenmaal zullen de deftigste lui aan mijn tafel aanzitten." En de oude baron, die C. W.'s afge dankte kleeren droeg en in rijn tegen woordigheid niet rooken mocht en niet ongevraagd spreken durfde dacht bij zich zelf „Binnen een jaar is hij krankzinnig." Dag en nacht moest hij in Kalms nabijheid blijven en 'a middags in da nieuwe, keurige equipage met C. W. gaan toeren. Zijn Weeding werd hem voorgeschreven en was «as volgt: zwart pak, hoogen hoed en roode handschoe nen. En C. W.'s stemming werd hoe langer hoe vroolijker. Hij lachte voort durend en draaide, terwijl hij rijn hel dendaden opdischte, de knoopen van von Rossets jas af.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1