J. D. schappij is uit den lessenaar van den Êakbuisbaas 'fllO ontvreemd en een astje beschadigd en eindelijk hebben zij nog een koiperjj in de Van Ley- dea Gaelstraat bezocht, doch daar tegen 1. niets kunnen vinden. Zondag gespeeld is tnsschen E. A. P. 1 van Amsterdam en H. B. S. van den i Haag, heeft tot uitslag gehad dat R. Orde moet er zijn. In eene fabriek heeft de voorge schreven ketelrevisie plaats gehad en wordt het ketelrevisieboek met de op merking van den inspecteurAlles in orde, geen ketelsteen voorhanden, den maand-commissaris ter inzage voorgelegd. Doch de commissaris kan zich niet vereenigeu met dit gebrek in het bedrijf en daarom dicteert hij onder de opmerking kategorisch Den ontbrekenden ketelsteen zoo spoedig mogelijk te vinden." (U. T.) i l>ames, die i»P ..Haarlem's Wag-- blad" SMeiisi-l {gbodeu vrage!i.| gSïpijgest veel ge-g I scliikte reflee-1 3 taïïteu. Hockey. Zondag had te Heemstede de com petitie-wedstrijd plaats tusscben de Haarlemsche en Haagsche Hockey en Bandy club. Deze dag bracht den Haarlemmers bun eerste nederlaag in deze compe titie. Den Haag won met 4 tegen 1, INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. "Verdronken. In den stormnacht is op de Waal onder Erlecom gezonken het schip Garibaldi, geladen met s'eenen en be stemd naar 's-Hertogenbosch. Vermoe delijk hebben de schipper, Pieter Roosmaleü, zijne vrouw, zijne schoon zuster en twee dochierjes het schip toen, terwijl het zinkende was, ver laten en getracht zich met een roei boot te redden, die door een visscher omgekeerd drijvende gevonden werd en mondvoorraad inhield. Zeer waar schijnlijk is de roeiboot door een sterken golfslag omgeslagen en zijn genoemde personen verdronken. Vrij dagochtend is te Nijmegen het lijk van een vijfjarig meisje opgeviseht, onge twijfeld een der twee dochtertjes. De vader van Roosmalen, woonachtig te 's-Hertogenboscb, wordt aldaar ver wacht, om de identiteit van de dren kelinge vast te stellen. Raadselachtige verdwijning. In verband met de raadselachtige verdwijning van den kaaskoopman L. P. van de Giesen, uit Giesen-Nieuw- kerk, ontvangt de „D C." thans van <rnorü 2yje de mededeeling dat de winkelier en veerman J. van Wijk te Oostendam, Zaterdag door een majoor- veldwachter is afgehaald, om door de justitie te Dordrecht geboord te wor den. Ook de brigadier Hardevelt was ter plaatse aanwezig om zoo noodig assis tentie te verleenen. Van Wijk ging echter zonder eenden tegenstand mede en verliet zyn woniug zelfs eonige minuten vroeger dan de ma joor. IMGEZOHnEH. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Haarlem, 14 Jan. '99. Als bezoeker van de „Vereeniging", Donderdag 1.1. trof het my dat bij een feestavond van den Volksbond, een half kopje Cacao werd berekend tegen 20 Cts. Als men het ge- of misbruik van sterke dranken wil tegengaan zoude het m. i. in de eerste plaats noodig zijn het tarief van niet-alcoholische dranken billijker te stellen en op een dergelyken FoJAvsfeestavond geen prijzen te heffen gelijkstaande met het tarief van een le klas café. Dankend voor de verleeDde plaats ruimte, A. W. H. PERCY DUNLOP. 1/1 flacons a f2,25 bij apothekers en drogisten. Een proeffleschje wordt franco toegezonden na toezending van f0,30 in postzegels aan het adres «The Import Trading Office», 's Gravenhage, Holland. Sfïo.-t en ^fesfstrïjsBen. Voetbal. De eenige 1ste klasse club-wedstrijd voor de westelijke competitie, welke EEN OPEN BRIEF, Misschien heeft de lezer, wien dit blad onder de oogen komt, in den regel een afkeer van lange brieven, maar wij zijn overtuigd dat de volgende mededeeling groote belangstelling zal verwekken bij al diegenen, welke met de verzor ging van kinderen beiast zijn. Deze brief vermeldt het geval van een jongetje wiens portret hierbij is gevoegd, als een bewijs, dat van een zwak en ziekelijk kind, hij een flinke en krachtige jongen is ge worden. Zijn vader schrijft als volgt: London, E. Engeland. Feb. 1(5. 1898. Mijne Heeren, »Het doet mij veel genoegen U te kunnen melden, dat het gebruik van «Scott's Emulsion» bij mijn vier en een hall" jaar oud zoontje wonderen heeft bewerkt. Ik kan geen uitdrukkingen vinden om de voedende kracht en versterkende eigenschappen van uw geneesmid del naar waarde te beschrijven, maar wil hier eenige bijzonderhe den van het geval mededeelen. Zoowat twaalf maanden geleden begon mijn zoontje als bij den dag af te vallen en weg te kwijnen, hij verloor zijn eetlust, was knorrig en wrevelig, en mijn vróuw begon zich over zijne gezondheid ongerust te maken. Een mijner vrienden raadde mij aan hem «Scott's Emulsion» te geven van hetwelk hij hoog op gaf. Ik volgde zijn raad en na drie weken begon mijn zoontje merke lijke bewijzen van beterschap te geven. Zijn eetlust keerde weder, hij werd vroolijker en begon er veel beter uit te zien. Ilij heeft nu «Scott's Emulsion» vijf maanden lang ingenomen en de verandering zoo groot, dat men hem nau welijks kan herkennen. Ik schrijf U dit, opdat ouders, wier kinderen misschien aan dezelfde kwaal lijden, mogen opmerkzaam gemaakt wor den op de krachtig voedende eigen schappen van «Scott's Emulsion» en de gezegende uitwerking welke zij kunnen hebben. »Uw dienstwillige dienaar, »(get.) J. Dunlop.» Wij willen nier slechts bijvoegen dat er duizende soortgelijke geval len zouden kunnen worden gevon- den, waarin Scott's Emulsion» j het middel is geweest om den ver- j loren schat der gezondheid te her- winnen. Dit beroemde geneesmid del wordt door kinderen een lek- kernij geacht, het is zoo smakelijk ;en tevens zoo gemakkelijk te ver- j teren. Scott's Emulsion» bevat i levertraan, hypophosphor zouten !en glycerine, op de volkomendste wijze toebereid en is het meest gezochte en best bekende genees middel tegen allerlei soort van kwijnende ziekten, hetzij van zui gelingen, kinderen of volwassenen. Scott's Emulsion» is verkrijg baar in flacons a fl.25 en in Spiegelmaker, Plaathandelaar, Ver gulder en Encadreur. Ged. Oude Gracht 85. GEMENGD SiEUISfS. De zaak-Dreyfus. Sedert hy officieel bericht ontvangen heeft van den aanvang der revisie van zyn proces, beeft Alfred Dreyfus ver scheiden malen aan zyn familie ge schreven. Het publiek heeft tot dus ver slechts kennis gekregen van het korte telegram, waarin de balling aan zyn vrouw mededeelde, dat hy op de hoogte van den toestand was ge bracht. Thans wordt een opmerkelyke bij zonderheid bekend. Op last van Bris- son, destyds minister-president, is aan Dreyfus medegedeeld dat zyn dossier aau het Hof van cassatie was opgezonden, en die mededeeling ge schiedde zoodra het vorige ministerie na het rapport der consultatieve com missie, daartoe besloten had. Toen de strafkamer van het Hof in November in beginsel verklaarde dat het proces herzien moest worden, wist Dreyfus dus reeds drie weken welken stap de regeering genomen had. Dreyfus moet dadelijk overtuigd geweest zijn en hy is het nog dat de eerste stap tot de revisie van zijn proces door den generalen staf is gedaan. In al zyn brieven, sedert dien tyd geschreven, zoowel in die aan zyn vrouw als aan zyn schoon ouders (en ongetwijfeld ook in die welke hun niet overhandigd zyn) be tuigt hy zijn dankbaarheid jegens generaal de Boisdeffre en zyn „kame raden" in het leger. Hy gelooft dat zyn rehabilitatie door hst ministerie van oorlog uit eigen beweging ter hand is genomen. Dat zy tot twist geschrijf of zoo iets aanleiding heeft gegeven, vermoedt hij zelfs niet. Naar zyne m8ening zal hij, na het vernie tigen van zyn vonnis in Frankrijk terugkeerend, daar geen vijandschap ontmoeten, daar over zyn verschrik kelijk avontuur het volle licht moet geschenen hebben. Schwarzkoppen heeft een onder houd gehad met den Beiiynschen correspondent van het „Neue Wiener Journal". Hy beperkte zich ertoe, te zeggen dat hy niets had toe te voe gen aan de oföcieuse verklaring van zyn regeering dat men nooit in eenige betrekking tot Dreyfas had gestaan. Beanrepaire wyst in zijne nadere beschouwingen op wat volgens hem twee resultaten der Kamervergade ring van Donderdag zijn d1. de en quête en de onmogelijkheid voor het Hof om een ander arrest te nemen dan met verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. Hy neemt dan ook den schijn aan, volkomen tevreden te zijn. Vermoedelijk niet geheel onafhanke lijk hiervan, komt de „Matin" de waarschijnlijkheid van een dergelijke beslissing betoogen. Het Hof zou ech ter in zijn overwegingen volkomen duidelijk maken dat werkelijk bet gepleegde verraad niet kan zijn begaan door Dreyfas. Esterhazy heeft het tweede deel van zijn Memoires bet licht doen zien. Veel bijzonders staat er niet in en het weinige bijzondere kan nog wel onjuist zyn. Schwarzkoppen wordt er in voor gesteld als een man, wien men alles kon wijsmaken als men hem maar gestempelde documenten vertoonde. Zoo nam hy verzinsels van Esterhazy omtrent mobilisatie-plannen en een nieuw geweer voor goede munt aan. Een Reuter telegram uit Parys meldt„Op aandringen van den pre sident der Kamer van Strafzaken van het Hof van Cassatie, heeft rechter Bertnlus verklaard dat Esterhazy vrijelijk naar Parys kan komen en er kan blyven, zoolang de Kamer van Strafzaken zyn tegenwoordigheid nood zakelijk acht." Het Handelsbl. meldt nog Esterhazy heeft nog geen gevolg gegeven aan de dagvaarding van bet Hof van Cassatie. Hy bevindt zich op het oogenblik weder te Amsterdam, en Zondagavond ontmoetten wy hem toevallig. Wy hebben hem dadelijk gevraagd of by nu naar Parys terug keert, nu rechter Bertulus de verkla ring heeft afgegeven dat hy, wat dezen rechter betreft, vryelyk kan komen zonder lastig gevallen te worden. Maar tot onze groote verbazing moesten wy hooren dat Esterhazy van deze be slissing nog niets wist. Het kwam ons voor dat hy een dergelijke tege moetkoming niet had verwacht. Hy verzekerde ons, dat hy naar Parys zou terugkeeren zoodra hy de bevestiging van ons bericht had ontvangen. Het stormweer. De storm van de vorige week heeft vooral in Engeland duchtig gewoed. De mailbooten en expressbooten konden Donderdag j nog onmogelijk Holyhead verlaten met het oog op de schade die toegebracht was aan den spoorweg tnsschen Llanfairfechau eu Penmaeumeden. Een stoker en machinist werden door een woeden den windstoot van hun locomotief in zee geworpen en verdronken beiden. Eeu remmer braeht er het leven af, doch de geheel e trein buitelde van den spoordijk af en kwam in het water terecht. Het gebeurde dicht voor dePeuraaenbacktunnel, waar de orkaan een gedeelte van den weg vernield had. Het stoomschip „Peveril" met pas sagiers en mails had zeven our noodig om van Liverpool naar Douglas te komen. De „Fenella" bevond zich in dezelfde wateren eu zag drie man over boord gaan, die niet gered kon den. De reddingbooten langs do kust hadden de handen vol werk. Vooral in «le buurt van de Isle of Man moch ten verschillende ploegen het geluk smaken talrijke schepelingen van een wissen dood te redden. Te Port Tal bot kwam echter bericht van meer dere ongelukken. Twee loodsen en een scheepsjongen verdronken. Een Lloyd telegram maakt melding van een aaQvaring. De „Elaine" werd te Dungeoess aan den grond gezet. Bijzonderheden ontbreken hier nog. Op het land hadden treinen veol moeite tegen den wind op te komen. Van twee botsingen wordt melding gemaakt, waarby de schade tot het materieel beperkt bleef. Het lijstje van schoorsteenen en boomen, om van minder wichtige sustantiliën niet te spreken, neemt een groote plaats in; de bnitenlandsche bladen in. Hier eu daar kwamen ongelukken voor, ge lukkig zonder doodelyken afloop. Ook onder telegraaf- en teiephoon- draden is huisgehouden, vooral in Engeland naar het schijnt. Te Bir mingham is aanzienlijke schade toe gebracht. Te Londen had een zonderling ongeval plaats. Op het Strand kwam een groote uitstalkast van den winkel der diamanthandelaars Smith Son naar beneden en de kostbare inhoud viel met de glasscherven in de mod der. Met politiebulp vond men alles weer terug. op alle straathoeken een proclamatie aan de Denversche mannen doen aan plakken van den volgenden inhoud: „Mannen van Denver! Het is nu j genoeg met dat gekus van Hobson. Denver voelt ten minste geen roeping zyn plaats in te nemen in de rij Ame- rikaansche steden, welke onze zeden en onze vrouwen aan den lachlust der wereld prijsgeven. Wanneer de vrouwen van Denver geen zelfrespect genoeg mochten hebben, zoo zullen de mannen er een stokje voor steken. Niet uit ijverzucht, maar getergd door do berichten die uit andere steden komen, hebben wy besloten den naam onzer vrouwen te bewa ren Men is benieuwd wat nu de Den versche schoonen zullen doen. Luite nant Hobson ook. Uit Johannesburg. Te Johannesburg is Zaterdagmiddag een groote openbare vergadering van Engelsehen gehouden om te prote steeren tegen de gevangenneming van Webb en Dodd, voorzitter en secre taris van de South African League, ia strya met de wet op de vergade ringen en tevens om steun te ver leenen aan de petitie aan koningin Victoria betreffende het geval van Edgar. Een groot aantal Transvaal- sche burgers en Afrikaanders waren aanwezig en de vergadering ontaardde eindeljjk in een algemeen gevecht, waarby de stoelen en banken stuk geslagen en als wapens gebruikt werden. Luitenant Hobson. De „held van Santiago", de onver schrokken luitenant Hobson, zet zijn triomftocht door Amerika voort en deze benijdenswaardige sterveling ziet overal, waar hij optreedt, gansche drommen vrouwen en meisjes tegen zich ten aanval optrekken, terwyl ze niet eerder aflaten, alvorens zij den hold gekust en omarmd hebben. Eer daags zal Hobson zyn opwachting nu ook te Denver maken. En reeds van te voren worden de Denversche man nen door jaloezie verteerd. Zy hebben Te Troyes heeft Zaterdag de ont hoofding plaats gehad van Damoiseau, ex-burgemeester van Rouilly-Saint- Loup, beschuldigd van moord op zyn schoonzoon, Corbier. Eeu grootscli voorstel. De schatrijke Amerikaan Andrew Carnegie heeft den president laten weten, dat hy de Spaansche schuld van 4.000,000 pd. st. wil betalen, in dien Spanje en óók Amerika de onaf hankelijkheid der Filippijnen goed keuren. De vorstelijke aanbieding is vergezeld gegaan van de verzekering, dat de offerte geheel ernstig bedoeld was, dat het bedrag prompt betaald zon worden en dat er geen sprake was van bluf. En toch is er geen kans, dat het voorstel zelf ernstig overwo gen, nog minder aanvaard zal worden, meent de Daily Chronicle. capaciteiten van Neerland's groots tooneelspeler zeiven. Het stok zon aan waarde gew nen hebben, wanneer de twee eer bedrijven waren beperkt tot een doelte van het eerste on do b i volgende tot één; „Fuhrmanu Hi 1 schel" behoort niet tot het beste i Hauptmann heeft gegeven„Einsa Menschen" b. v. staat oneindig hoog maar het eerste zal als geeu am zijner werken succès hebben by publiek, dat zulke „gevalletjes" die Hauptmann hier behandelt, „mag". Mevrouw Frenkel-Bouwme ter gaf heel veel goeds als „Hann terwyl Chrispyn Sr. „alsSiebenba blijken gaf lang niet meer de 01 te zijn. Hoe men er by de verdeeling rollen toe heeft kunnen komen die van George, Hanne's „Liebhabc aan Chrispyn Jr. toe te bedeel behoort tot de ondoorgrondelykhet van het Neerlandsch. De regie bleek by Chrispyn Sr. zeer goede handen te zijn. X Brievenbus in huis. In de Yereenigde Staten van Noord- Amerika is thans vry algemeen het gebruik van particuliere brievenbus sen ingevoerd. Ioder eigenaar van een huis kan namelijk daar, op aanvraag bij den postdirecteur, een brievenbus doen plaatsen, waarvoor bij naar gelang van de grootte—f 7!/a tot f 15 V2, betaalt en den sleutel er van krygt.' Een tweeden sleutel heeft de brieven- ophaler, die soms 25 a 30 keeren el- ken dag. de bussen komt leegon. Men behoeft de stukkeu niet eens te fran- keereu, als men er maar in de bus tevens het bedrag in geld bijvoegt. Zoo kan men ook gold en telegram men verzenden, met bijvoeging van het bedragde ophaler neemt ze mee en zorgt voor de uitvoering. Lettsreu ef3 ËC&isisk. Kon. Ver.: Het Ned. Tooneel. Voerman Henschel van Gerhart Hauptmann Er zijn onder ons volk „Yerbaitnisz- maszig" maar weinigen, die de moder nen onder de moderne dramaturgen weten te waardeeren en het mag daarom verwondering baren, dat Za terdagavond de Stadsschouwburg zóó druk bezocht was bij de première van Hauptmann's noviteit, dat de voor stelling eerst te 8.2ö uur kon aan vangen. En dat op het Leidsche plein, waar men altijd precies op den '<an- gegeven tyd aanvangt en men bij pre mières gewoonlijk met verlot „kegelen" kaaHet stuk heeft bij het publiek een warm onthaal gevonden en dit wordt duidelijk, wanneer men weet, dat Hauptmann op boeiende wyze een niet bepaald nieuw gegeven heeft behandeldeen gegeven, dat de massa steeds interessant zal vinden de tweede vrouw, hetzij dan dat deze goed of slechts is en fraaie robes draagt zooals „de tweede mevrouw Taoqueray" of wel de eenvoudige kleeding van „Hanne". Hauptmann begaat een hinderlijke fout in dit stuk en, nadat ik het had gelezen, was ik er benieuwd naar of by de opvoering die fout even hin derlijk zou zijn. Dit laatste bleek het geval inderdaad te zynDe twee eerste bedrijven zyn geheel gewijd aan de voorbereiding van het conflict, dat eerst in het derde een feit wordt of liever, bet dan eerst begint te wor den de derde en vierde acte behan delen het uitsluitend en de vijfde eerst daarin openbaart zich de kun stenaar. Daar ook gaf Bouwmeester (Henschel) goede groote, hooge kunst, geïnspireerd door 't machtig talent van een auteur, die zulk een bedrijf weet te scheppen gevoegd bij' de groote WQ rvofg Siadtasiieu* Aanhangig gebleven Raadi stukken op 31 December 181 13 Juni 1894 no. 3a. Adres direct Stads-Arm en- en Ziekenhuis om zei heid tot het eventueel bekomen pensioen. 17 Maart 1897 no. 2b lo. Adres Lubcké en Société anonyme Beige tramways Neerlandaas, overdracht c cessie stoomtram Haariem-Beverw 9 Februari 1898 no. 2e lo. Voor van vijf raadsleden tot oprichting een abattoir. 20 April 1898 no. 2b 60. Een a van W. Plantje e. a. houdende vera om de middagmarkt der groentenma op te keffen. 20 April 1898 no. 2b. 7o. Een ad van A. Witkamp e. a., houdende zoek om de middagmarkt der groent markt te behouden is Juni 188 no. 4a 2o. Een van P. Goedkoop Dz., tot goedkeur van een plan van bebouwing van gr den, gelegen aan den Schoterweg. 6 Juli 1898 no. 2 a lo. Een adres het bestuur der afdeeling Overva Bloemendaal der Algemeene Vera ging voor bloembollencultuur, houd de verzoek om medewerking tot vei tering van het vaarwater in d'e Bi wersvaart. 3 Augustus 1898 no. 2a. adres van A. Hulscher, houdende 1 zoek tot aankoop van grond aan Diikstraat. 21 September 1898 no. 2b. Een ac van d'e Binnenlandsche Exploitatie-ma schappij van onroerende goederen goedkeuring van een plan van beb wing van gronden, gelegen tusschen Ostadestraat en de Kleverlaan. 5 October 1898 no. 10. Een voor B. en W. tot heffing eener straat lasting. 9 November 1898 no. 2a 2o. 1 adres van C. R. A. Hoeing, houdei verzoek tot aankoop van grond aan Gedempte Boek bij Gedempte Oi Gracht. 9 November 1898 no. 2b 2o. I adres van H. Kledinnann Co. e. houdende verzoek niet te besluiten het heffen eener straatbelasting. 30 November 1898 no. 2c. Een vi stel van Burgemeester en Wetliouc tot aankoop van perceelen, gelege de Rollandstraat,, van J. Timmer. 30 November 1898 no. 2d lo. 1 schrijven van de commissie, benoe bij raadsbesluit van 18 Med. 1898 14, ten geleide van d'e door haar worpen verordeningen op de heffing de invordering van haven- en kaaig* 30 November 1898 no. 2d 3o. 1 adres der vereeniging „Eigen Hu betreffende verkoop van grond aan Gedempte Beek. 30 November 1898 no. 2d 4o. adres van een aantal tappers, houde verzoek tot wijziging van art. 105 Algemeene Politic-verordening. 30 November 1898 no. 6. Een stel van Burgemeester en Wetkoud tot vaststelling van een plan van wirig van gronden, gelegen in d!en Sc terveenpolder. 6 December 1898 no. 2b 2o. adres van de erfgenamen van W. E houdende verzoek om ontslagen te den van de verdere pacht van viscli ter. 6 December 1898 no. 2c lo. In den nacht was dan de vermoeide, oude man genoodzaakt er nieuwe knoo- pen aan te naaien. Want wie zou het anders voor hem cfoen? Den 20steu September had de laatste voorstelling in den Ostenschouwburg plaats; hij zou dan zes weken gesloten blijven om dan den 1 n November met een schitterend, nieuw ballet heropend te worden. De komedie was goed. bezet, want de stuken namen, zeer op en bui tendien werd do Wilhelm Teil gespeeld, die erg in trek was. C. W. zat in de loge grillée naast den directeur en was zeer opgewekt. „Wilhelm Teil", zeide hij het pro gramma lezend, „van Friedrich von Schiller dat is nu alles heel mooi. Maar' zulke stuken zullen niet meer op gevoerd worden. En waarom niet, denkt ge? Eenvoudig omdat ik het niet ver kies. Ik, C. W. Kalm. wil het niet. En al draait die Schiller zich ook in zijn graf om, ik wil het niet, daarmee uit." De directeur lachte luidkeels, C. W. was werkelijk allergrappigst. Natuurlijk maakte deze bijval hem nog overmoediger en nu begon hij een programma saam ter stellen, dat hij voor den efsratvolgenxlen keer uitge voerd wilde hebben. Het was groote nonsens wat hij uitkraamde, maar de directeur lachte eu. de baron deed alle mogelijke moeite er mee in te stemmen. Het gordijn ging op en C. W. vond het nu grappig, terwijl de voorstolling reeds aan den gang was, allerlei dwaas heden overluid te vertellen. Maar het publiek nam hem dit zeer kwalijk en maande hejn tot kalmte aan. „Wat?" zeide C. W., „dit is mijn1 theater, ik za.l doen wat ik wil." En hij zette zijn lasterende praatjes voort. Het publiek raakte buiten zich zelf van woede, velen stonden op en als niet de directeur, de portier en de baron1 C. W. weg getroond hadden, was hij er zeker niet zonder kleerscheuren afge komen. De directeur schudde verwonderd het hoofd en vroeg den baron: ,„Isi mijinhéer Kalm dikwijls zoo? Dat is toch geen grap meer Dat grenst aan het...'' Een half uur later reed de baron met C. W. naar huis, en do eerste had nog uren lang werk den laatste te kalmee- ren. Spoedig sloeg Kaim's toorn dan in zijn ouden overmoed over; hij liet een flesch chartreuse halen en maakte er een brouwsel van met warm water, suiker en sinaasappelen, waarmee hij zich tot den dagenden morgen laafde. Konrad was dien bewusten avond bij de scène tegenwoordig geweest, welke zijn toorn en verontwaardiging ten zeer ste had gaande gemaakt. Maar het ging hem evenals de andera aanwezigen Schiller's verrukkelijke poëzie wisclxte in enkele oogenblikken de herinnering aan het vervelende intermezzo uit. En daar voor hem stond Griotte als Geszier en naast hem zaten juffrouw Griotte en haar dochter, hij: had! dus wel naar andere dingen te luisteren dan naar de flauwe grappen van Kalm. Griotte trad voor 't laatst op. Kon rad had zijn veTzoek om zijn laatste optreden bij te wonen niet kunnen af slaan. „Maar hoe bedoelt gij dat," had Kon rad gezegd, „gij zult toch wel een nieuw engagement trachten te vinden, beste Griotte „Ik heb er reeds een gevonden," zeide Griotte, „en voor mijn vrouw en Und ben ik er blij om. Het tooneel ziet mij nooit weer, ik ben," hier bleven de woorden hem in de keel steken, maar hij beheerschte zich en vervolgde met vaste stem„Gij zult er misschien om lachen, maar ik niet: ik heb een. plaats gevonden aan het koninklijk tooneel en Wel als souffleur. Met 1 Januari .treed ik in dienst!" „Maar dat is prachtig," had Konrad geantwoord, „dat is een waar buiten- kansje, ik feliciteer u hartelijk Maar op bedroefden toon hernam Griotte „Gij weet wel, beste vriend, ik heb nooit zoo heel veel met de kunst opge- Ihad en ook nooit toegestaan, dat mijn dochter Anna zich aan 't tooneel zou ver binden maar nu 't afscheid nadert, doet het mij toch leed. Maar gij komt de voorstelling van Teil bijwonen, niet waar. Gij moet het mij beloven. Het zal, de vergelijking gaat wel een, beetje mank, mijn zwanenzang zijn, en 't beste, wat ik met mijn bescheiden ta lent vennag, zal ik geven." Zoo kwam het dat Konrad Griotte voor de dei-de maal als Geszier zag op treden en hij moest zich zelf eerlijk be kennen, dat de kunst door Griotte's aftreden geen nadeel werd berokkend. Griotte speelde 't minst goed van allen em daarbij had hij zich totaal in de vermomming rood haar en dito baard, vergist, ook zijn stem deugde niet. Het kwam Konrad voor alsof zijn' schreeuwerige stem nu en dan trilde en toen Geszier wegreed in den j Ostenschouwburg verscheen er een we zenlijk paard op het tooneel, dat Grete heette en over dag voor een kolenwagen liep richtte liij zich nog eenmaal hoog in den zadel op en zag met een weemoe - dagen blik voor 't laatst naar de toe schouwers. Toll's pijl trof zijn doel en Hermann' Ludwig Franz Griotte had zijn loopbaan als tooneelspeler geëindigd. Toen Griotte voor 't laatst optrad, werd hem een groote lauwerkrans die Konrad een aardig sommetje gekost had driei kleinere kransen en een bouquet aangeboden, welke alle door Kon rad betaald waren en door een be diende overhandigd! werden. Dat had grooten bijval Het publiek was als door 't dolle heen, want immers een acteur die zoo gevierd werd, moest wel een beroemdheid zdjn. En men dacht „Al vonden wij Geszleris spel verre van mooi, menschen die er meer ver stand van hebben schijnen er anders over te derüen." Men juichte en riep bravo en telkens en telkens werd Griotte teruggeroepen, wel achtmaal volgens Konrad, maar volgens de overgelukkige Annie wed twaalf maal en Griotte zelf zeide later dat het zeker wel dertig keer was ge weest. De directeur en de andere acte waren stom van verbazing en zelfs genen, die Griotte niet gaarne, had mogen lijden, vroegen zichzelf af „Was Griotte dan toch een kuni naar geweest'?" Di ieder geval, dat kon niemand genspreiken, was hij de held van avond en voor Griotte was deze ook de heerlijkste, uit zijn geheele k stenaar sloopbaan „Kinderen, wat een avond was da Men raaddë van wien die krau toch wel zijn konden, totdat Gric zeide: „Dat komt er immers niets op i Het is hier niet de zaak, wie de k stenaar vereert, maar dat men het d dat is 't voornaamste. Heb gij ook gezien of een van c collega's of de dames een krans lcre „Neen, niemand." „Niemand(." Een gelukzalig lac speelde om Griotte's Lippen. „Niemand." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2