de dood het gevolg was. Daar uit kei getuigenverhoor de beide feiten voldoende werden bewezen geacht, vorderde bet O. M. Yoor dezen jeug digen dierenkweller een welverdiende straf en wel 6 weken gevangenisstraf, D. Koster alhier verkeerde op 18 December in staat van dronken schap. en dan weet men dikwyls niet wat men doet. Dat was met beklaagde dien avond ook het geval. Eerst had by Maria Öchrama aan gehouden en gevraagd of zy met hem mede wilde gaan om een glaasje cog nac te drinken. En toen deze er har telijk voor bedankte met een dronken jongen mede te gaan, bad beklaagde haar parapluie afgenomen om ze zoo doende mede te lokkeu. Doch daar het meisje daarin volstrekt geen zin had, is beklaagde in bet bezit van de parapluie gebleven, die by later voor f 0.40 had verkocht Daar beklaagde veel misbruik maakt van sterken drank, en als een uit gaander bekend staat, die zijne moeder veel verdriet aandoet, vorherde net O. M. voor deze verduistering 1 maaud gevangenisstraf. Uitspraken. H. Smink albier werd wegens verduistering veroordeeld tot 9 maan den. De eisch was 9 aaanden gevange nisstraf. T. H. van Tent. tegen wien we gens diefstal 6 maanden gevangenis straf was gevorderd, werd veroordeeld overeenkomstig den eisch tot 6 mnd. A. Joosten te Yelsen werd we gens diefstal van een portemonnaie veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf. De eisch was 4 maanden. A. J. Walewyu alhier werd we gens het ontvreemden van 2 kachels ten nadeele van zijnen patroon, den heer H. Dijken, veroordeeld tot 6 maanden. De eisch was 9 maanden gevange nisstraf. L. Geel werd wegens mishan deling veroordeeld tot 14 dagen hech tenis. De eisch was 6 weken. P. Thoma tegen wien wegens diefstal 8 maanden gevangenisstraf was gevorderd, werd veroordeeld tot 6 maanden. C. Scholte te Hillegom werd wegens zaakbeschadiging veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 dagen. De eisch was f 10 boete, snbs. 10 dagen hechtenis. G. Schaap te Landsmeer, tegen wien wegeus wederspannigheid tegen een ambtenaar in functie 1 maand gevangenisstraf was geeischt, werd veroordeeld tot 8 dagen hechtenis. C- van Berge en G. van Berge, te Oostzaan, tegen wie wegens dief stal van visch nit fuiken, voor ieder 4 maanden gevangenisstraf was ge eischt. werden van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. Stedelijk Museum. ld het afgeloopen jaar is bet stede lijk museum van schilderijen en oud heden op het Raadhuis bezocht door 5499 personen tegen betaling en door 4 "59 personen zonder betaling. Op de groote zaal van het museum is uitgezet eene tentoonstelling vantee- keningen en gravuren door Cornells van Noorde, voorbanden in den atlas van Haarlem en omstreken. Des Zondags is de toegang vrij. Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem dd. 19 Januari 1899 is in staat van faillissement verklaard Jacob Jokau van Mourik, schoenmaker en koopman te Heem stede. Rechter Commissaris Mr. J. de Clercqvan Weel, Curator Mr. F. A. Bijvoet, advocaat en proourenr te Haarlem. Het bestuur van de Toynbee-lezing deelt ons mede, dat de lezing welke 5ehoudeu zou worden Woensdag 25 auuari a.s. verplaatst is op Donder dag 26 Januari. la deze lezing zal, zooals reeds werd medegedeeld, als spreker optre den de heer H. P. Berlage, de bouw meester van de nieuwe Beurs te Amsterdam. De lezing zal opgeluisterd morden door lichtbeelden. Het bestaur der Toynbeevereeniging reld geworden een toeval had hem er mee in aanraking gebracht maar thuis gevoelde hij. er zich nooit. Waar om zou hij er dus in terug keeren. Wanneer hij zich met Annie en de kinderen naar het kerkhof begaf, waar Griotte. en zijn vrouw uitrustten van htm moeilijk leven dan vergat hij nooit rechts af dc platanónlaan in. te slaan, aan wier einde Brandes begraven lag. Tnsschen de grafheuvels van de klei ne prinses en dien van haar vader groei de' een acacia, nu nog jong en zwak; haar fijne blaadjes werden; zachtkens door den wind heen en weer bewogen en als de zon haar hoogste punt be reikt had,, viel haar schaduw op de bei de graven. Elk jaar werd de acacia grooter en forscher en de kinderen ver heugden er zich over; eenmaal zou de boom groot genoeg zijn om de heuvels tegen weer en wind te beschutten. Wanneer Konrad en zijn vrouw weer naar huis gingen, lagen de graven een zaam en verlaten. Zij. die daar rustten, waren door de wereld reeds vergeten. En de l>ezoekers die de graven passeerden verwonderden zich over dc twee namen, die in de kruizen gebeiteld waren en volstrekt niet bij elkaar schenen to passen: „Geoigo Brandes. „Katharine, prinses von Reichenberg." EINDE. hoopt dat deze lezing veel belang stelling zal wekken, in bet byzonder die van de werklieden by de bouw vakken. BINNENLAND. Uit de .Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Yoor den tyd van vyf jaren, ge rekend van 22 Dec. 1898, benoemd by het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht,tot reserve officier van gez. 2de klasse, de heer R. van Wering, arts. Ingevolge de burgerlijke pensioen wet, de navolgende pensioenen ver leend, als aanD. Engelen, ontvan ger der directe belastingen enz., f 1916A. Diesel, kommies 2de klasse by 's Ryks belastingen, f263; E. A. Canneman, hoofdcommies by het de partement van financiën, f I860P. Duyts, kommies lsto klasse bij 's Ryks belastingen, f639. De kapitein op non-activiteit J. C. öwaving, van het wapen der artillerie, op zyn aanvrage met iDgang van 1 Februari 1899 op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1257. Met ingang van 15 Mei 1899 aan den directeur van het postkantoor te Tilburg, jhr. J. L. L. P. M. van Sasse van Ysselt op zyn verzoek eervol ODtslag verleend uit 's-Ryks dienst. Het sanatorium „Oranje-Nassau's-Oord." H. M. de Koningin-Moeder heeft eene commissie benoemd om H. M. voor te lichten by de voorbereiding en oprichting van het sanatorium te Oraiije-NassaaVOord, en by alles wat hiermede verband hoadt. De hee- ren, welke namens Hare Majesteit zyn nitgenoodigd in deze commissie van advies zitting te nemen, hebben zich allen gaarne bereid verklaard aan deze eervolle oproeping gevolg te geven. De commissie bestaat uit de heeren: dr. J. J. Homoet te Arnhem, dr. H. A. Kooyker, hoogleeraar te Gronin gen, jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman, lid van de Algemeene Re kenkamer, mr. J. P. R. M. de Nerée van Babberich, lid van den Raad van State, jhr. S. M. S. de Ranitz, inten dant van Hr. Ms. Hais, en dr. G. H. Roessingh, geneesheer directeur van het gemeente-ziekenhuis te 's Graven-1 hage. Het panislamisme in onze Oost. Dö correspondent van de N. B. Ct. te Koostantinopel schreef 16 Januari: De Turksche couranten meldden gisteren dat de moslims te Batavia aan de regeering van den Sultan ver gunning hebben gevraagd voor de plaatsing van dertig jongelieden van Java in onderwijsinrichtingen bier ter stede, en dat de Padisjah dit verzoek heeft toegestaan. Die jougelui worden nog in den loop van dit jaar (d. w. z. in den loop van 1314, eindigende den 30en Zilhidje is gelyk 10 Mei '99), hier verwacht. Dit opzienbarend be richt bevestigt ten volle de mede- deelingeu van mr. Ph. S. de Laat de Kauter in het Bataviaasch Nieuws blad en vult dat van de Turksche couranten van den 4 dezer aan. Een zoutlaagje. Met welke groote kracht de storm van verleden week ook op zee gewoed moet hebben en hoeveel water daarait opgewaaid is, kan blyken uit het feit, dat ver landwaarts in alle voorwer pen, zooals de glasruiten der wonin gen, behalve met stof en zand ook bedekt waren met fijne droppels zont water, die niet droogden lang nadat de regen opgehouden had. Op tal van plaatsen in Noord-Holland, o.a. in de stad Haarlem, kon men deze waarne ming doen en zelfs aan de overzijde der Haarlemmermeer, o. a. in Aals meer. waren de takken der boom^n en heesters nog lang vochtig en glinste rend door het zeewater, dat niet op droogde tengevolge van bet gehalte aan keukenzout en chloormagnesinm. Daar was de zoute smaak aan de takjes duidelyk waarneembaar. Komt dit verschijnsel in den zomer voor, dan lijdt het groen door dit zout veel, wordt zwart en verschrompeltnu bepaalt zich het nadeel tot het eenigs- zins zout smaken van het tijdens den storm opgevangen water. N. B. Ct. Yolgens door de politie te Delft genomen informaliën is het bedrag der by den heer R. ie Bcrkel gestolen effecten f 17,19 '.50. Een aanhouding. Dezer dagen is in den schouwburg lo Rotterdam aangehouden de vroege re chef der ontbonden Amsterdam- sche bankiersfirma H. de Y. en Co. Omtrent de aanleiding schrijft men: Een ingezetene van Bennebroek kreeg door tussckenkorast van den heer Louis D. J. te Amsterdam op een door hem geteekend accept gel den ter leen van mr. F. A. v. H. te Amsterdam, firma S. en Yan H. te Utrecht. Het bedrag werd den geld- opnemer niet uitbetaald in bankpapier ot contanten, maar in ter beurze te Parys hoog genoteerde aandeelen spoorweg Chalons—Orleans. Om die aandeelen te gelde te maken ver voegde de heer J. zich namens den ingezetene van Bennebroek bij de firma Keureoaer en Co. te 's Gravenhage ten einde ze te beleen-n voor f7000. Daar dit fonds hier te lande niet wordt verhandeld, zond de firma de aandeelen vooraf ter verificatie aan de directie van de Maatschappij Cha lons—Orleans, en gaf zij slechts een klein voorschot op de gevraagde som. Het antwoord der maatschappij luidde„saus valeur." De heer J. werd hiervan in kennis gesteldby waarschuwde den Bennebroeker, die reeds het accept voor het ter leen ont vangen bedrag had af te geven, en van hem kreeg de firma Keurenaer haar voorschot terug. De vermoedelijk ten gevolge van introkking of conversie waardeloos geworden aandeelen waren, zooals bij verder onderzoek bleek, den heer van H. in betaling gegeven door H. en de justitie heeft termen gevonden laatstgenoemde aan te houden als verdacht van de waardeloosheid der aandeelen te hebben gekend. Een stroopersbond. Naar aanleiding van het oprichten van een stroopersbond op Zuid-Beve land, met het doel, om, by eventneele veroordeeling na bekeuring wegens stroopery, uit de door hen te betalen contributiën de boeten enz. te voldoen', hebben eenige grondeigenaars en verpachters van hofsteden en lande rijen in die streken een bespreking gehouden over een te nemen maat regel tegen de strooperyeD, die in den laatsten tyd op groote schaal plaats hadden. Zy hebben daarbij overwogeD het opnemen in de huurcontracten van een pachtvoorwaarde, waarbij de pachter of eeD van zijne'onderge schikten, indien hy wegens stroopery wordt veroordeeld verplicht wordt f 100 boete te betalen ten behoeve van de armen der gemeente waarin hy woont, binnen 8 dagen na de ver oordeeling te voldoen. Een snoepende koe. 's Morgens by het opstaan miste men by een boer te Oirsbeek (L.) de koe in den stal en, gedachtig aan de berichten omtrent iubraak en dieverij, bracht men 't verdwijnen van het beest in verband met diefstal. Toch was dit niet het geval. De koe had trek in een versnape ring gekregen, zich in de provisieka mer begeven en gesnoept van den meelzak, en daarna had ze, daar het meel toch eigenlijk wel wat droeg eten was voor een koe, in groote teugen haar dorst geleschtweinige uren later lei ze dood op den rag; het meel en water waren in de maag opgezet tot het arme dier stikte, en zoo haar snoeplust met den dood moest be- koopen. NGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. William's Pleisters. Beste, snelstwerkende en krach tigste uitwendig geneesmiddel te gen verkoudheid en aandoening van de borst, bronchitis, asthma, pijn in de zijde en rug, stijven nek. ontsteking der spieren. Uit muntend kalmeerend middel voor alle pijnen. Het gebruik i zeer gemakkelijk en zindelijk, daar 't de ongemakken niet heeft van olie of zalf. Verkrijgbaar bij G. I. R. v. d. GAAY Zn., Groenmarkt *27, 's-Gravenhage; M. CLEBAN Co., Heiligenweg 42, Amsterdam. Spo^t en Mfedstrydeii. Hockey. Zondag 22 Jan. a.s. speelt de Am- sterdamsche Hockey en Bandy-club haar le kl. competitiematcn te Heem stede tegen de Haarlemsche Hockey en Bandy-club, terwyl in den Haag de Haagsche Hockey en Bandy-club de Velser club voor de comp.-wed- stryden ontmoet. RECHTSZAKEN. De „stekert". Terugdenkend aan het begin van dezen winter, dat zich te Amsterdam kenmerkte door verschillende aanran dingen op meisjes, za' men zich her inneren het geval, 12 December j.l. gebeurd in de Yan Hogendor pst raat aldaar. Een 17-jarige kantoorbediende, J. P. Andersen, was in den avond aan bet wandelen met een paar meisjes, dezen waren wat plagerig uitgevallen en maakten aardigheden op de ver dachte kleeding van hun geleider, die ^deukhoed met manteljas" droeg. Een jongen, döor de meisjes daartoe over gehaald, wierp don hoed van Andersen af. Bovendien werd hy aanhoudend door de meisjes uitgescholden. Einde lijk liep do maat over. A. groep woe dend naar zyn mes en stak er een der plaagsters mede. Het meisje begon natuurlijk te gillen hoewel de wond niet erg was. De jonge man wierp zyn mes weg in de richting van het water en vluchtte. Men weet hoe de dader, vreezende dat men hem voor den „stekert" zou aanzien, by z\jn arrestatie al maar riep „dat hy het niet was". Het O. M. voor de rechtbank achtte Donderdag het geval van weinig be lang. Hier kon slechts sprake zyn van eenvoudige mishandeling; Groote schuld hadden, naast beklaagde, de meisjes, die aanhoudend sarden. Daar om eischte het een geldboete van f 25. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Donderdag terecht S. Hen, die verleden week door de rechtbank al hier tot 1 jaar werd veroordeeld en ontzetting ait de vaderlijke macht wegens mishandeling van zyne vrouw. Wegens landloopery werd 12 dagen hechtenis tegen hem gerequireerd. 5EMENGQ NIEUWS. Een speelhol.. Een eeht „speelhol® zal België wel dra rijk zyn. Er heeft zich te Brus sel een vennootschap gevormd meteen kapitaal van 1.200,001) francs, die de bekende grotten van Rochefort elec- trisch zal verlichten en er gelegen heid geven om in een luisterrijk casi no, dat er wordt ingericht, aan ha zardspel dool te nemen. Een Jack the Ripper. Brussel heeft zyn Jack the Ripper, die in den laatsten tyd herhaalde malen aanslagen op jonge meisjes heeft gepleegd en Dinsdagavond een moordaanslag heeft gewaagd op de 17-jarige Elisa Massart. Dit meisje begaf zich Dinsdagavond naar huis, toen zij in de Allée Verte, op het gebied van Laeken, werd aangespro ken door een onbekende van middel bare grootte. Eerst greep by bet meisje van achteren by de taille; daarna ging by voor haar staan en voegde haar in het Vlaamsch.met sterk Brusselsch accent, toe: „De beurs of het leren!" Vervolgens trok hy een mes en bracht zyn slachtoffer daar mede een steek toe in den buik en een tweede in de rechterdijby de worsteling, welke ontstond, kreeg Elisa Massart nog een derde wonde. Niettegenstaande haar ernstige kwet suren wist het meisje te ontkomen, achtervolgd door den moordenaar, die zyn vervolging niet eerder opgafdaD aan de deur der woning van het meisje. De geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, constateerde dat de won den eenige centimeters diep zyn. De justitie is er nog Diet in ge slaagd een spoor van den dader te ontdekken. Een nieuwe geneeswijze van de tering? „Bij alle ontdekkingen en uitvin dingen die een omwenteling in de be staande begrippen of methoden teweeg brengen, spreekt het vanzelf dat zij in 't eerst veel meer wantrouwen vinden dan geloof nog onlangs na de ontdekking der Röntgenstralen, is dat zoo gegaan en men doet ver keerd een bericht over zulk een nieuw feit te verwerpen, alleen omdat het ongeloofe'ijk klinkt. Aldus schrijft de N. B. Ct. naar aanleiding van een bericht haar uit Berlijn geseind, nml. dat Tesla er in geslaagd is met een sterkeu electri- schen stroom tuberkel-bacillen te doo- den. Dit bericht heeft tevens geleid tot een interview met den hoog- leeraar Moritz Benedikt, de voor naamste autoriteit voor pathologie en electro-therapie, te Weenen. Hij zegt: „Ik zelf werk met stroo men van Tesla sedert Pasehen 1897 en deed de ondervinding op dat de toepassing van die methode bij ziek ten van het voedingsstelsel, in het bij zonder bii jicht, en ook in een reeds gevorderd stadium van jeuk veroor- oorzakende huidaandoeningen bepaald schitterende uitkomsten gaf. Myno proefnemingen op gevallen van de grauwe ataar en by verschillende zenuwziekten zijn nog niet afgeloo pen maar ik koester er goede ver wachtingen van. By vormen van sui kerziekte zyn de uitkomsten reeds bevredigend. Tot dusver is het aan Tesla Dog slechts gelukt tuberkel-bacillen te dooden in zyn laboratoriumof hij het ook zal kunnen doen in het men- schelyk lichaam moest de ondervin ding nitwijzeo. Ik voor my heb geen reden het te betwijfelen. In elk geval kan men nu reeds zeggen dat voor de sterke electrisehe stroomeu van Tesla voor de toepassing in de geneeskunde eene groote toekomst schijnt te zyn weggelegd". Het over 't geheel gunstig schijnen de getuigenis van prof. Benedikt heeft eigenlijk geen betrekking op Tesla's zoogenaamde nieuwe therapie van de tering. Daarenboven er zijn juist ten opzichte vau het genezen der tering reeds zooveel verwachtingen opgewekt die na korten of langen tijd op niet» bleken te berusten, dat men by elke splinternieuwe methode wel een sterk voorbehoud mag maken. Wat sedert 1890 met Koch's tuber- culiue, is in de laatste twee jaar met Koch's Tuborculine R. gebeurd is, kan als een sprekend voorbeeld gelden. En toch is prof. Kocb een groot ge leerde, wiens gezag zeker niet minder is dan dat van prof. Benedikt. In het April-nummer 1897 van de Deutsche Medicinische Woch&nschrift verraste Robert Koch de wereld met mededeeling overeen nieuwe soort van tuberculine, voorloopig „Tuber- culiue R." genoemd, die de nadeeleu aan, vroegere preparaten van dien aard verbonden, slechts in zeer be perkte mate scheen te bezitten, en „beslist immuciseerend" werkte. On der den indruk van Koch's artikel meenden wy in dit blad (N. R. Ct. 2 April 1897J te mogen schrijven: „Deze uitwerking van de tuberculine R. is in een groot aantal gevallen vastgesteld, zoodat geen twyfei meer kan bestaan aangaande de juistheid van Koeh's waaruerningeu". Wy voegden er echter bij dat „aileen de ervaring, by het ziekbed opgedaan, zal kunnen uitmaken of deze uit komsten werkelijk groote waarde heb ben ter bestrijding van tering," enz. Nu, die ervaring liet niet op zich wachten. Dr. Pinkhof heeft de dis cussie over de resultaten van de ver dere proefnemingen, met de Tuber culine R. ingesteld, nog niet langge leden in het weekblad van het Tijd schrift voor Geneeskunde saamgevat (16 Juli 1898), en wat de uitkomst van dat overzicht was, kan men op maken nit de woorden aan het slot van dat artikel„Onder den indruk der twijfelingen, door het hier be schreven debat gewekt, meent Ref. zich voorloopig te moeten onthouden van verdere teruggave van klinische waarnemingen met de T. R Komen betere tyden voor het middel dagen, dan kan men ze altijd weer opzoeken zoo niet, dan is vergeten beter." Ook nu wachten wij af, wat verder medegedeeld wordt over de verdelging der gevreesde tuberkel-bacillen door electrocutie, zegt de N. B. Cl. ten s lotte. Onlusten op Samoa. Een telegram uit Samoa, van 12 de zer gedagteekend, meldt het uitbreken van de onlusten die gevreesd werden. Zoodra de opperrechter beslist had ten gunste van Maüetoa, ontstonden er vechtpartijen tusscheu diens aan hangers en de volgelingen van den andoren candidaat naar het koning schap, Mataafa. Naar 't schijnt hebben Mataafa'; mannen in de eerste gevechten de overhand behouden men spreekt van 73 dooden en gowondeD. Er worden oorlogsschepen naar de eilanden gezondeD. Het verluidt, dat drie Engelsciie oorlogsschepen van het Australische eskader last hebben gekregen naar Samoa te gaan, zoo ook een Aroeri- kaansch oorlogsschip van Honoloeloe. Onderzeesclie torpedo's. De Daily News heeft al dezer dagea de waarde van de Fransche ouderzeesche torpedoboot, de Gustave- Zédé. betwijfeld, en in de Times van Woensdag stelt een inzender de toe komstige vijanden van Fraokryk over het gevaar, dat hen van de Gustave- Zédé's dreigt gerust. Hy herinnert daartoe wat er in Spanje met de Peral, een dergelijk vaartuig gebeurd is. De Peral liep in September 1888 te water; zy werd uitgerust met een dubbele schroef, een eleetrischeu motor on een toestel voor het werpen vau torpedo's. Zy kon zoo ver onder de oppervlakte zinken, dat alleen de vlaggestok boven water stak. De proeftochten gelukten en de Peral liet een oud schip met een torpedo, van onderen afgevuurd, in de lucht vliegen. Algemeen zong men den lof van de onderzeesche boot, en in Spanje werd, gelijk nu in de Matin voor een tweede Gustavo- Zédé geschiedt, een inschrijving ge opend om nog een vaartuig als de Peral te bouwen. Sedert dien beeft men van de heele zaak nooit meer iets gehoord. Indertijd wist men won deren te vertellen van de Goubet en de Gym note; onderzeesche torpedo booten van de Fransche marine; wat is er van dien roem gebleven? Brieven uit Berlijn. Particuliere correspondentie. Een praatje over de „Berliner Theater". Berlijn, Januari 1899. Wanneer men als pas uitgekomen „baar" 's avonds naar de comedie wil gaan en voor een van, de reclamezuilen, staat om uit de vele programma's een keus te doen, is liet niet zoo gemakke lijk, in den chaos van aankondigingen van comedies, opera's, café-chantants, concerten en publieke bals den weg te vinden. Voor een liefhebber 'van, ver makelijkheden, een j.embarras de ri- chesse" om van te watertanden. Daar hebt gij in de eerste plaats de Koninklijke schouwburgen, waai- de hof- intendant Graaf Hochberg den scep ter voert. Heit zijn het „Königliche Schauspielhaus'1 aan den Gendarmen- markt, het „KgL Opernhaus", TJnter den Linden, en het „Neue Opern-The- ater'\ het zoogenaamd1© >,Kroll'sche)" Etablissement aan den Königsplatz. Deze drie schouwburgen worden ge subsidieerd uit de civiele lijst van den Keizer. Al de overige schouwburgen, en er zijn er zeer veel, moeten zichzelf bedruipen, vandaar, dat een tuimeling niet tot de zeldzaamheden behooi-t. Dat aan de monteering der stukken in de hofschouwburgen groote zorg besteed wordt, spreekt van zelf. De stukken zelve zijn natuurlijk aan een gestrenge censuur onderworpen. Menig stuk, dat later elders grooten opgang maakte, wordt gewogen en te licht bevonden de intendance is uit den aard der zaak conservatief en weert elk stuk, d'at zij door aard en strekking voor een konink lijken schouwburg niet geschikt acht. Vandaar dat stukken als „Magda", „Die Ehr," en ..Johannes" van Sudermann, „Versunkene Glocke", ..Hannele's Him- mdfahrt, „Die Web er," „Puhrmann Henschel" van Hauptmann, stukken die aJs het ware in alle schouwburgen der beschaafde wereld opgevoerd worden, niet in. de „Koninklijke," maai" in an- cbre Berlijnsche theaters voor het eerst „iiber die Blotter gegangen" zijn. In het Kgl. Schauspielhaus worden voornamelijk klassieke stukken gege ven. Rosa Poppe als Maria, Stuart te zien is een. groot genot. Van de moderne stukken komen vooral blijspelen op het repertoire. Over het algemeen kan men niet zeggen, dat de Berlijnsche schouwbur gen imposante gebouwen zijn. Het „Schauspielhaus" maakt een deftigen, statigen indruk met zijn breeden statie trap, daarentegen ziet de opera, ex- van buiten al bijzonder nuchter uit inwen dig zijn beide schouwburgen rijk ver sierd, hoewel ze voor het Burgtheater met zijn onvergelijkelijk mooien foyer en voor liet Opernhaus in Weenen de vlag moeten strijken. liet eenige „mooie" theater in dén besten zin van het woord is het „The ater des Westeris", dat een paar jaar geleden in Cliarlotteuburg, vlak bij het station „Thiergarten" van de Stadtbahn gebouwd is. In het eerste jaar van zijn bestaan is het jammerlijk „verkracht,'1 maar de tegenwoordige directie heeft meer succes en brengt er voornamelijk opera's met uitstekende krachten te® gehoore. De particuliere schouwburgen, die alle op c-igen krachten drijven, kan men in twee categoriën verdoelenin de serieuse waar degelijke stukken gegeven worden en in de niet-seriouse die uitsluitend lichte blijspelen en opf retten opvoeren. Onder de serieuse schouwburgen hei „Deutsch.es Theater", „Berliner Thea ter, „Lessing Theater" en „Neues The ter," bekleedt het „Deutsclies Theater" in de Schumannstrasse ontegenzeggelijk een eerste plaats. Hier werd' Sudermann's „.Johannes" voor het eerst opgevoerd! met Kainz «als de Dooper, en Agnes Sorma «als Salome. Zooals men misschien weet, was de opvoering van dit stuk eerst door den Polizeiprasident verboden, doch op her- haalde reclames van de directie werd dit verboel ingetrokken. Agnes Sorma, die de rol van Salome gecreëerd heeft, is sinds eenige maanden op een kunst reis in Amerika, de goudmagneet, waar aan maar weinig kunstenaars weerstand kunnen bieden, en Jozef Kainz, die ia een ander nieuw stuk, ..Cyrano dc Bergerac" van Rostand, dat hier eea verbazende» opgang gemaakt heeft, eveneens de hoofdrol vervult, verlaat binnenkort het Deutsclies Theater, daai hij zich aan het Burgtheater in Weenen 1 verbonden heeft. Gelukkig beschikt de directie over een aantal uitstekende krachten! Anders zou de opvoering van een stuk als Fuhrmaun Henschel, het nieuw ste drama van Gerhard Hauptmann, j niet mogelijk zijn. Dit kunstwerk, dat uit het leven gegrepen is, maakt een diepen indruk, zoowel wat inhoud, als voortreffelijke vertolking door de ax- tisten aang.oat. De inhoud van bet stuk, dat ongeveer in 1860 in Silezië speelt, is hoogst een voudig, en zal waarschijnlijk aan vele lezers van Haarlem's Dagblad reeds be kend zijn. De vrouw van den „bode" Henschel die een flink bestaan heeft in de par terrewoning van een landelijk hotel, ligt op sterven. Hanne, die potige dienstmeid, eec ruwe boerendeern, doet nu het huishou den. Zij is doof voor de klachten van de arme vrouw Henschel, die met den dood worstelt, en snauwt haar af, wan neer ze met haar alleen is. Een bang voorgevoel zegt vrouw Henschel, dat haai- man ter wille van zijn bedrijf na haar dood Hanne, die flink poot aan kan spelen, tot vrouw zal nemen. Op haar sterfbed neemt zij hem de belofte af, dat hij Hanne, wier vaLsch en heersehzuchtig karakter zij doorziet, niet zal trouwen. Vrouw Henschel sterft. Het bedrijf van haar man, die onder zijn verlies gebukt gaat. gaat hollend «achteruit Overal mist. hij zijn vrouw. Op aanra den van goede vrienden besluit bij ein delijk te hertrouwen. Het eenvoudigste zou zijn, als hij Hanne tot vrouw nam, maar zijn belofte verbiedt hem dit. De hotelhouder, dit het goed met hem meent, praat hem dit uit het hoofd en zegt hem, dat hij die belofte niet zco letterlijk moest opvatten en nu huwt hij Hanne, die zicb op sluwe wijze on misbaar heeft weiten. te maken. Na haar huwelijk met Henschel komt Han nes ware aard boven. Zij bedriegt haar man. Van het voorkind, dat Henschel in huis heeft genomen, wil zij niets weten. Toevallig komt Henschel in de gelagka mer van het hotel, waar door stamgasten druk over de ontrouw van vrouw Han ne gepraat wordt. Hij wil niet aan de schuld van zijn vrouw gelooven, doch als Hanne. ter verantwoording geroepen, zwijgt, is het met de rust van Henschel gedaan. Hij ziet in Hanno's ontrouw de straf voor dö verbreking van de beloftt. aan zijn eerste vrouw gedaan. Hij raakt aan het malen en, in zijn wanhoop maakt, hij een einde aan zijn leven. De vertolking der beide hoofdfiguren, den „Biedermann" Henschel en de slu we Hanne is meesterlijk, maar ook de bijpersonen zijn uitstekend getypeerd. Aan de monteering van dit aangrijpende stuk is tot in dè kleinste bijzonderheden groote zorg besteed. Van de overige schouwburgen komen het „Berliner Theater" „het Lessing- Theater" en het „Neue Theater, na het „Deutsche Theater" het eerst in aan merking. Alle drie schouwburgen be schikken over uitstekende krachten. Jenny Gross en de lieer Gunthery van het Lessing Theater als Josepha Vogl- huber en de lampenfabrikant Giesecko in liet „Weis.se Rössl" (In den liggende» Os) zijn- eênig. Sinds October is het „Neue Theater' onder d» directie van een dame, Frau Nuscha. pButze. Zoover ik weet. zijn de ze da,mei en Sarab Bernhardt, die het Renaissance theatre in Parijs bestuurt, de eenige schouwburg-directrices. In het Lessing-Thcater trad Madame Rejane uit Parijs met haar troep in do laatste week van December op. Zij moest zich met een succes d'estimo tevreden stel len. De kritiek stelt hier zeer hoog? eischen. Wanneer men niet van zware stuk ken houdt en eens flink wil lachen doet men het best, het „Resid'enz Theater" te bezoeken, waar meestal vertaaide Fransche stukken als „Toupinel-zaliger3 en dergelijke gegeven worden. De beste tooneelspeler van dit theater en onte genzeggelijk een der beste komieken v®n geheel Berlijn is Alexander. Het pu bliek begint reeds te lachen, wanneer hij op het tooneel komt. Iu het „Gentral-Theater" en het „Metropol Theater" het vroegere Theater Unter den Linden worde© operetten gegeven. In het eerste weer klinken nog steeds i ©deren .avond de wegslepende melocliën van Mimosa Sa» uit The' Goishau H oeni jebe stuk Del Am Bef alle: bun V?< ge d!

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2