NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. aarlemsche Handelsvereniging 18a Fi1aandag[ 23 Januari 1899. «o «776 a HAABLEM'S DAGBLAD A.S03STLTEni/[:jEIl\rrX'S3?ïR/LiTE5 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeentel, per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden»1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 J«LIDT7^lELa?33ILTrX,X2i3XNr: Van 1 - - 5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiere. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonncmntor !22. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertentiën en Reclames betreffende Handel, NyTorheid^en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0.30. Agenten froor «dit blad in den omtrek zyn: Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaarndctn, C. HARTENDORPZandvon G. ZW b'&M&JR eisen, W. J. RUT.3TER; Beverwijk, J. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen cd Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. Do Haaxlemsche Handelsvereen. telt ïans ruim 650 leden, dat is veel, doch genoeg. Elke winkelier, elke han- ilaar, zijn belang begrijpende, moet ik aansluiten. De contributie bedraagt echts 2.50, terwijl de voordeelen oot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ta mrs. TE de Haan Hugenholtz en Ph. de Kanter, Spaanie 94, welke ratis advies in handelszaken geven a de leden en voor hen gratia optre- m in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der Ivocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- d Laane van Bemmel, Kruisstraat Alle brieven of aanvragen (ook opga- en voor het lidmaatschap) moeten go eht worden aan het bureau der ver- inging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. den nauwkeurige informaties te ver- haffen omtrent alle firma's in Net- srland. De kosten dezer informaties bedragen cents per adres, plus 5 cents voor Jrto, en moeten vooruit betaald wor- ai aan het bureau. Informatiën naar nnen de stad wonende personen gra- i. Ruim 650 informatiën en rechtskun- ge adviezen werden in het afgeloopen ir verstrekt. In December zijn 31 vorderingen tot ii bedrag van f 1114,79betaald, 7 Mderingen worden afbetaald, 8 vorde- 3gen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim Maandlijsten ongeschonden bewaard i blijven. H.H. Leden worden er op attent ge- aakt, dat pretentiën, buiten de stad vorderen, niet worden behandeld, mzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- legd. Het Bureau der vereeniging is geves- [d 22 Lange Begijnestraat en is go nnd iederen werkdag van 's morgens lot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden nwezig en bereid tot het geven van al gewen sch te inlichtingen en wel Maan- ig en Vrijdag van 1112 uur v.mj, overige dagen van 34 um HET BESTUUR. Stadsnieuws. De Minister van Oorlog heeft toe- lemming verleend, dat van de ver- hillende korpsen der landmacht itachementen onder-otficieren en irporaals deelnemen aan den scherm- edstryd uitgeschreven door de onder- Scieren der d.d. schutterij alhier in it laatst van Febr. a.<;. Van het 7e reg. inf. te Amsterdam dien aan dezen wedstryd deelnemen i ond.-off. schermvereeuiging „Door fening sterker" en de korporaals- sreenigiug „Oranjevaan". Volksdouchebad. In het douchebadhnis zyn in de geloopen week genomen 246 baden. luseiim van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnyver- id alhier zullen aanstaanden Zondag lor het laatst tentuongesteld zyn afbeeldingen, betrekking hebbende het kind in de decoratieve kunsten. Deze verzameling geeft ons een '«zicht hoe door verschillende tyd- ïken heen dit onderwerp in de Koratieve kunsten behandeld werd hoe de groote meosters op oor- ronkelyke wyze dat hebben opgevat. Zondag is de toegang vry. BINNEHLAND. Inauguratie. In het Groot Auditorium te Utrecht old Vry dagmiddag dr. B. J. Kouwer |Q inaugureele rede by de aaDvaar- og van het hoogleeraarsambt in de faculteit der geneeskunde waarby hy tot onderwerp gekozen hadhet ver band tusschen gynaecologische en an dere ziekten. Spr. ving zyn rede aan met een woord van linlde aan zfln voorganger wyleu prof. Halbertsma, die met Spr. leerling was van Simon Thomas en behandelde daarna zyn onderwerp. De slotsom, waartoe ernstige en kritische beschouwingen van het ryke feitenmateriaal ons leidt, is dezeer bestaat in zeer vele gevallen van psy chosen en neurosen een innig verband met normale en abnormale toestan den der generatie-organen. Spr. weet wel, dat wy voor de therapie nog niet in alle, zelfs niet in de meeste ge vallen een reuzenschrede verder ko men. Van een volkomen geneziüg kan niemand zich illusies maken. Zullen wy, vraagt Spr. ons daarom overgeven aan een verlammend pessi misme Is de toekomst dan zoo don ker en hopeloos? Spr. gelooft van Diet. Natnra sanat, medicus curat. Dat zy onze troost, onze kracht. Spr. wil, dat men zyn invloed late gelden op een der gewichtigste fac toren in ons sociaal bestaan het hnwelyk. Het verstand spreke mede. Geene vereeniging kome tot, stand, waar aan beide kaDten gelyke of ge lijkmatige aanleg tot ziekten bestaat, onverschillig welke. Man en vrouw bedenken, voor het huwelyk, voorge- icht door een geneesheer, of ze het recht hebben aan een geslacht het leven te schenken, dat daarvoor niet dankbaar zou kannen zyn. In verband hiermede schenkt Spr. even aandacht aan de vraag of in een gegeven geval de schepping eeuer progenitunr wenschelys is of niet. Hiermee wil Spr. zelfs niet zydelings de rechtmatigheid van het z. g. d. N. Malth. betoogen, een uiting van grof en ziekelyk egoïsme. Toch meent Spr., dat het soms recht en plicht is eerder tot oöphorectomie o rer te gaan. Ook do vrouwen zelf moesten in andere opzichten verstandig zyn, by v. ia'het dragen van een corset. Voor schoonheid? Maar het ideaal van meuschelyke schoonheid is een normale, gezonde lichaamsbouw. De vrouw bedenke, dat zy als de bloem, slechts geboren werd ter wille van het kind. Hierop volgden de gewone toespra ken. Er was veel publiek. Kerkvoogden en notabeien van de Westzyder kerk te Zaandam hebben thans definitief besloten tot verkoop voor afbraak van die kerk. Een gasontploffing. By een fabrikant in gedistilleerd in de Spy kerstraat te Arnhem ontstond Donderdagmorgen een zeer ernstige gasontploffing, toen de meid om rnim 7 uur in de in het souterrain gelegen keuken een lucifer opstak. De dienst bode is zoodanig verwond, dat zy naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De deuren werden nitgerukt geen ruit is heel gebleven. De meubels zyn gedeeltelijk vernield. De schade is zeer belangrijk. Uitzetting in Duitschland. Naar aanleiding van een door ons aan een te Rnbrort verschijnend blad ontleend bericht over uitzettingen van Nederlanders, deelt de heer Anton M. de Leeuw aldaar ons mede, dat ook hem op 31 December 11. door het Polizei-Amt werd medegedeeld, dat hij öf Pruis en 2 jaar soldaat moest worden, öf Duitsohland had te verla ten. Als reden gaf men op, dat hij niet aan zijn militieplicht in Nederland had voldaan. Op een door den Com missaris der Koningin onderteekend bewijs, dat hy een plaatsvervanger ge steld bad en daardoor volgens deNe- derlandsche wet wel degelijk aan zijn militieplicht had voldaan, werd hem medegedeeld, dat hij Duitschland niet behoefde te verlaten en niet meer lastig gevallen zou worden. N. B. Ct. Eiermeel, een ochtendvoeder voor kippen. Het blad Avicültura wydt in zjj'ie nummers van 8 Juli en 12 Ang. j.l. hieraan eenige kolommen waarvan af drukken aan belanghebbenden franco worden toegezonden door het Hoofd agentschap van Cleveland's-Egg'i Landbouw en Veeteelt. Hoenderteelten Eierproduotie. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie be treffende Cleveland's-Egg'smeal of Gemengd Nieuws. Professor Menzel en Wilhelm I. De bekende Dnitsche schilder pro fessor Adolf Menzel staat in blakende gunst bij den Keizer. Er zyn echter tijden geweest, dat de „Maler der Hoheuzollern" harde noten te kraken had en het zijn koninklijken lastgevers moeilijk naar den zin kon maken. Zoo wordt een aardig staaltje van koninklijke knibbelarii en kunstenaars trots in herinnering gebracht. In opdracht van koning Wilhelm I bad Meuzel een „kroningsschildery" te maken, waarbij van te voren een honorarium van 12.000 Thaler was vastgesteld. De schilder toog aan deu arbeid, doch telkens werd hy lastig gevallen door den een of anderen grootwaardigheidsbekleeder, die toch vooral zijn portret ook op het doek wilde hebben. Menzel moest telkens opnieuw zijn personen groepeeren en zyn voorstudies alleen vormden reeds vijf-en-twintig meer of minder uitge werkte ontwerpen. Toen hy eindelijk gereed was, vond do schilder het niet meer dan billijk, dat zijn hono rarium tot 16,000 thaler verhoogd werd. Maar daar bedankte Wilhelm voor; men had afgesproken 12,000 thaler en het zom 12,000 thaler blij ven! Menzel bleef ook op zijn stuk staan en verklaarde nog liever het stuk te behouden dan zich op den prijs te laten beknibbelen. De koning stelde toen voor dat de Academie van kunsten als arbiter zou optreden, maar dat weigerde Menzel zeer te recht, met een beleefd briefje, dat er in de heele academie niemand was, die het recht had te beoordeelen of die schilderij 12,0'X) of 16000 thaler waard was. De koning beet eindelijk door den zuren appel en nam de schilderij aan. Doch Menzels koppigheid bezorgde hem een vijandin, in de persoon der koningin. Want terwijl de koning in fiere houding op het stuk afgebeeld stond, vond de koniDgin dat ze wei nig geflatteerd was en ze liet niet na, haar ongenoegen daarover telkens te laten voelen. Menzel troefde haar alleraardigst. Later maakte hij eeD waterverf teekening, voorstellende het vertrek van den koning naar het leger in 1870. Daarop kwam eveneens de koningin voor, doch om haar niet onaangenaam te zijn met een niet geflatteerd por tret en zich zelf als kunstenaar te respecteeren, teekende hy haar, het gelaat geheel verborgen in een zak doek. Zyn ondeugendheid heeft den schil der overigens by den kleinzoon geen kwaad gedaan. Dezer dagen werd professor Menzel als ridder opgeno men in de orde van den Zwarten Adelaar, terwyl Wilhelm hem dikwijls zeer familiaar in zijn atelier opzoekt Ontploffing. In een drogerij in het stadje Shitomir in Polen heeft een hevige benzine ontploffing plaats gehad. Het fabrieks gebouw werd geheel vernield en vier werklieden, een brandmeester en vyf brandweermannen zyn gedood. De hoofdcommissaris van politie en 2 zij ner commissarissen bekwamen brand wonden. nares, die op het oogenblik in de gevangenis de voltrekking van haar doodvonnis afwacht, had het mes aan Havelock ten geschenke gegeven, en die wilde het nu bepaald hebben. Sir John Bridge ro°mde het monster achtig om zoo op dat mes gesteld te zyn, en weigerde het bevel te geveu. Een krankzinnige te Mïilheim loste uit het venster van zyn woning een revolverschot op een rustigen voor bijganger, met het noodlottige gevolg dat deze, vader van een huisgezin, op de plaats dood bleef. Een zonderling geval deed zich Donderdag te Londen voor het politie hof van rechter Sir John Bridge in Bow-street voor. Uit naam van advo caat Havelock werd den rechter ver zocht, aan dan commissaris van politie bevel te geven, het mes, waarmede onlangs een moord is gepleegd, aan Havelock over te geven. De moorde Een aardige belooning. De bemanning van de Gaulois, een Fransche stoomboot, heeft in hel be gin dezer week een even onverwacht als wiostgeveud voordeeltje behaald. In volle zee vond zij de Noorsche stoomboot Nordpol, die hopeloos op de baren rouddreef. Er was geen levende ziel aan boordde bemanning had het schip tijdens den jongsten storm verlaten. De Gaulois nam haar vondst op sleeptouw en bracht het vaartuig veilig on wel te Brest. Nu bestaat er een Fransche wet die bepaalt dat alles wat uit zee op gehaald of dryvende op zee gevonden wordt en ten koste van gevaar gered is, voor een derde van de waardeals reddingspremie aan den redder toe komt, mits het binnen de een of andere haven binnengebracht is. De Nordpol is een groot schip, nog in ze9r goeden staat verkeerende, met een mooie lading koopmansgoedereu. Voor de redders valt er minstens een bedrag van 50,000 gulden te verdeelen en de geheele bemanning, tot den duvels-toe-jager incluis, deelt in ver houding eerlijk mee. De voorschriften zeggen verder, dat de overige twee derden gedarende dertig jaar in de kas -van hét marmc- in validen fonds berusten moeten en dat gedurende dien tyd de eigenaars en assnradenrs hun rechten kunnen doen gelden. Vroeger was dit anders geregeld. Toen ontving de groot-admi raai van Frankrijk (zoowel als de minister van marine) eveneens een derde van de waarde. In Engeland gelden weer andere voorschrifteu daar hebben de redders recht op de geheele waarde van hun vondst. Al zijn de Fransche bepalingen dan ook minder vrijgevig, de Fransche matrozen zullen zich in de handen wrijven over deze goedgeefsheid der zee, die gewoonlijk den zeelui meer vraagt dan geeft. Een zee-motorwagen. De uitvinding van den motor-wagen waarvan men thans in De Kam pioen zalk een duidelijke uiteenzetting lezen kan belooft, na alles wat er in de ten einde spoedende eenw voor de voortbeweging gedaan is, een reeks van nieuwe wonderen. Een dier wonderen is de „Argonaut" uit gevonden en gebouwd door den beer Simon Lake, en beschreven in Mc. Clure's Magazine. Met den „Argo naut," zal men ritjes kunnen maken op den bodem der zee. Toen de heer Lake tien jaar oud was las hy Jules Verne's „Twintig Duizend Mijlen onder Zee" en sedert dat oogenblik is by onvermoeid aan 't werk geweest om een onderzeesche boot te vervaardigen. De Argonaut" beeft deDzelfden (sigaar)vorm als de „Nautilus" in Jules Verne's wonder boek. Alleen is de voorsteven rund in plaats van spits. De boot is 36 voet lang, van staal en de machine wordt gedreven met gasoline. Zy heeft een duikerskamcr met saamge- perste lucht, electrisch licht, een tele- phoon, zoeklicht enz. Zij kan 100 voeten zinken, maar is tot dusver niet dieper gegaan dan 50 voet. Met dit vaartuig, dat tevens van wielen is voorzien, haeft de uitvinder tochtjes gemaakt op den bodem van rivieren, in de Chesapeake baai en in den Atlantischen Oceaan. In de rivieren vond hy steeds moddergrond; in de baai, grond van verschillenden aardin den oceaan vond hy echter den „idealen onderwaterweg" van fijn grijs zand, bijna zoo hard als een mac- adamstraat en zeer effen en gelijk. Geen boot bestond er tot dusver die te gelijk kon varen en op den zeebodem kon rijden. De luebt wordt by weinig diepte, door den grooten mast ingezogen; by groote diepte in cylinders samengeperst medegenomen. Op het kompas kan men beneden even zeker sturen als boven. Dagen, ja weken kan men onder water blijven. Met eene bemanning van vyf koppen heeft dit vaartuig boven en onder water duizend mylen afgelegd. In een oorlog zou zulk eeu boot langs de kabels kruipenmyndraden doorsnijden en alle andere verdedi gingswerken onder water schadeloos maken. De voornaamste diensten zon deze nitvindiDg bewyzeu by het omhoog brengen van de schatten uit vergaue schepen. Volgens een officieel verslag van wege het Amerikasuscne departement van marine, gaat jaarlijks meer dan 100,000,000 dollar in de zee verloren aan schepen en hunne ladingen, i aar reeds eeuwen lang schepen zijn ver gaan, liggen er fabelachtige schatten op den bodem der zee, meer dan in de goudvelden van Klondike. Volgens sommigen is de zee rijker dan de aarde, wegens de millioeneu scbais die door de golven zyn verslonden. En de me-ste schipbreuken hadden plaats in water, dat met de ouder zeescbe boot „beploegd" ban worden. Voorts zou dat vaartuig zeer ge schikt zjjn om koralen, sponzeu en parelen nit de diepte op tehaieu. De duiker stapt eenvoudig uit zyn met samengeperste lucht gevuld vertrek en behoeft dus niet teikens te worden neergelaten en opgehaald. De schrijver in Mc. Clure's Ma gaeine geeft een levendige beschrjjving van een uitstapje ouder zee dat hy maakte en dat bijzonder geriefelijk en veilig schijnt te zijn geweest. Het vermogen van Engeland'* Koningin. Het bekende Engelsche parlements lid, T. O'Connor, vertelt in het laatste nommer van zijn weekblad ,,M. A. P." dat Koningin Victoria algemeen voor een van de rijkste vrouwen der wereld doorgaat, maar dat slechts de grootte van haar privaat-vermogen alleen aan een paar personen bekend is. Niemand kan er de geringste inlichting over krij gen en wijl het testament van de ko ningin niet onder de jurisdictie van de beambten van Somerset-House valt, zal niemand het ook wel ooit juist te weten komen. Wat men echter langs officieelen weg kan vernemen, wettigt zeer zeker de geruchten omtrent den grooten rijk dom dezer koningin. De koningin krijgt allereerst een jaar- lijksche toelage van den Staat van 385.000 pond sterling, dat is dus 4,620.000 gulden. Van deze som neemt de koningin 66.000 pond voor eigen ge bruik 1 72.500 pond voor de koninklij ke huishouding, 131,260 pond voor sa larissen en pensioenen en 13,200 pond voor koninklijke geschenken, giften en bijzondere dienstverrichtingen. Blijft dus nog jaarlijks over 8,040 pond. Bij hare troonsbestijging kreeg de koningin van hare moeder, de hertogin van Kent, eene rente van. 8000 pondl jaarlijks en toen zij trouwde, kreeg de Prins-Gemaal een bijzondere jaarlijksche toelage van 30.000 pond. Toen de prinsen meerderjarig werden kregen dezen allen flinke toelagen, ter wijl de prinsessen bij hun huwelijk ieder 4000 pond jaarlijks medekregen. Deze getallen kunnen aantoonen. dat, wat de civiele lijst betreft, de koningin per soonlijk over iedere shilling vrijelijk kan beschikken. Die civiele lijst is anders in haar onderdeelen een eigenaardig document. Alles heeft er zijn eigen ru brieketen, drinken, kleeding, geschen ken enz. Voor alles is een bepaald be drag uitgetrokken en daaraan is het ook toe te schrijven, dat het groote in komen, dat dleze Souvereine als eene apanage van de kroon, van het hertog dom Lancaster trekt, eigenlijk onaan geroerd blijft en zij hiervan naar eigen believen uitgeven of sparen kan. Het hertogdom Lancaster met zijne weiden, wouden en jacht, in 13 graaf schappen. behoorde oorsprokelijk aan de Saksische edellieden, die zich tegen den Normandischen veroveraar verzet ten. De revenuen welke de Koningin uit deze bezitting trekt, nemen voortdu rend toe. In het jaar 1865 bedroegen zij 26.000, in 1867 29.000, in 1872 40 000 en thans 56.000 pond. Een tweede revenu welke de Koning in tot aan de meerderjarigheid van den Prins van Wales had, was die van, 't Hertogdom Cornwallis waarvan, de be zittingen in Devonshire, Somersetshire, Wiltshire, Surrey en Londen liggen. Dit hertogdom werd zeer slecht beheerd toen de Koningin den troon besteeg, maar door de voortdurende energie van den Prins-Gemaal werd dit erfgoed van zijn oudsten zoon, het bezit overwaard. In 1824 bracht het bruto 22.000 pond op, in 1872 waren de opbrengsten reeds tot 70.000 gestegen toen de Prins van Wales meerderjarig werd, kreeg bij dus een hertogdom, dat hem in plaats van 1314.000 pond (zoo veel als het aan den vorigen Prins van Wa les had opgebracht.) eene netto opbrengst van 50.000 pond sterling jaarlijks gaf en daarmede had hij baar geld genoeg om het kasteel Sandringham te koo- pen. Nu nog stijgen de revenuen welke hij uit. het. Hertogdom Cornwallis ont vangt, ieder jaar bijna 3000 pond. Veel romantischer dan de revenuen uit deze aloude goederen is de oor sprong van een groot gedeelte van den rijkdom der Koningin. 30 Augustus 1852 stierf een gierige, oude heer van 72 jaren, genaamd Jolin Cambden Ncild. Hij was de zoon van een goudsmid, die voor George III verschillende werken had uitgevoerd en in de St. Jamesstreefc een winkel had geliad. De oude goud smid was een bekend filanthroop en zijn eeuig levensdoel scheen slechts te zijn, het lot van arme menschen te helpen verbeteren, met welk doel hij meestal de gevangenissen bezocht. Zijn zoon John Cambden liet hiji bij zijn doodi 250.000 pond sterling na. en deze be legde da,t vermogen zoo goed mogelijk, terwijl hij zoo zuinig leefde, alsof hiji niets bezat. Toen deze man stierf en men zijn testament opende, bleek het, dat liij, buiten eenige kleine legaten, zijn ge heele vermogen groot 500.000 pond, ..Haire Genadige Majesteit, Koningin Victoria" vermaakt had met de bede ..dal het Hare Majesteit allergenadigst mocht behagen, hetzelve tot H. M. eigen gebruik en nut van H. M. en hare erven te willen aanvaarden." De Koningin aanvaardde de erfenis, schonk ieder van Neild's verwanten 1000 pond sterling en liet voor Neild een gedenkteeken op richten. Het is dit groot vermogen, dat de Koningin steedis onaangeroerd) liet en het zal nu wel tot een milüoem pond zijn aan gegroeid. Ook van haar gemaal erfde de Koningin. Deze zeer zorgzame en goede huisvader liet een vermogen van 600.000 pond na.. In hare naar verhouding, arme da gen. kocht de Koningin het grootste gedeelte dei* bezitting Osborne. Oor spronkelijk had zij gehoopt, ook het kasteel Noris op het eiland Wight te kunnen koopen, het kasteel waarin zij hare kinderjaren had doorgebracht, maar zij was verplicht daarvan af te zien „om dat zij zich die weelde niet kon veroor- looveu." Wat later werd Balmoral door haar gekocht en het slot gebouwd. Deze beide privaatljezittingen der Koningin werden van tijd tot tijd vergroot en. hunne waarde groeit thans van jaar tot jaar aan. Osborne wordt nu geschat op 't vijfvoudig bedrag, waarvoor het in 1884 gekocht werd. De koningin had een tweede geluk, toen zij op raad van Lord Crosz. Lord Sidney en wijlen Sir Arnold White fluks eene bezitting kocht, welker marktprijs op 170,000 pond geschat werd. Volgens het. nieuwe Doomdavboek bc-zit de Koningin pl. m. 37,372 acree land, die jaarlijks 2025.000 pond ster ling rente gevc-n. Dit bedrag zou zeer zeker grooter zijn, zoo niet veel van dit grondbezit uit Schotsche moerassen en bosschen bestond. Verder bezit de Ko ningin drie zeer schoone wouden, die van Balmoral, van Ballochbine eu van Aberdeldie. Het vruchtgebruik der be zitting Claremont werd de Koningin in 1866 levenslang toegewezen, maar in 1882 kocht zij de bezitting van de re geering. In 't buitenland heeft de Koningin ook grondbezit, hoofdzakelijk bestaan de uit stukken grond en huizen te Co- burg en eene prachtige villa te Baden- Baden. baar door eene prinses uit het huis Hohenlohe vermaakt. Kapitaal en grondbezit maken ech ter bij lange na niet het geheele vermo gen van deze Koningin uit. Er bestaat geen monarch die zulk een massa van waardevolle voorwerpen alls zijn uit sluitend eigendom kan aanwijzen, ala die welke de Koningin bij haar eerste jubileum in 1887 en bij haar diamanten jubileum verleden jaar heeft gekregen. Ofschoon veel van al het goud en zil verwerk in Windsor evenals de kroon- juweelen eigendom der kroon rijn, kan

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1