Me Mïerlfinties. ijzererts, rijker dan een der andere in de buurt. Daar waren dollars mede te verdienen, dus moest zij in exploi tatie wordeu genomen. De buizen stonden echter in den weg en de be woners schenen niet voornemens deze af te breken. De myn-maatscbappy, aan welke de grond behoorde, heeft nu op eeni- gen afstand een nieuwe stad gebouwd, ten minste de straten en trottoirs aan gelegd. Bovendien heeft zjj oen maat schappij gevormd, welke zich belast met het gratis verplaatsen der huizen tot aan de nieuwe stad Eleveth. Voor dat vrijgevige aanbod zijn de bewoners gezwicht en nu kan men hier en daar reeds een wandelend huis zien, koers zettende naar Nieuw-Elevetb. Stormweer. De postboot die Vrijdagavond van Ostenüe vertrok, is, na meer dan 24 uur te Dover gewacht te hebben zon der aan wal te kunnen komen, naar Queeusboro' gegaan en heeft daar Zondagmiddag de passagiers en de mail ontscheept. Een andere Belgische postboot heeft later eveneens baar passagiers en mail te Queensboro' ontscheept. Een steenkolenmijn in Hollandscli bekeer. Uit New-Cast le komt het bericht, dat een welbekende mijn in de nabij heid van North Shields aan een Hol- landsch syndicaat is verkocht. De ko len zouden bestemd zyn voor uitvoer naar Holland. De Engelscue bladen commenteeren dit bericht, dat het waarschijnlijk het eenigste geval is, dat een Britsche kolenmijn in vreemde handen berust. In verband met het bovenstaande vernamen wy, dat de „Preston-mijn" is gekocht door den heer Bonsema Bentum, een der grootste importeurs van Engelsche steenkolen te Amster dam, in vereeniging met twee voor name fabrikanten uit Twenthe, de hee- ren D. Gelderman en J. B. van Heek. Deze heeren zyn voornemens een naaw- looze vennootschap op te richten onder welken naam is nog niet be kend tot bet exploiteeren der uiyn, waaruit de koleu in hoofdzaak naar Holland zullen worden vervoerd eu waarvoor de vennootschap zich dan vermoedelijk wel eigen booten za! aanschaffen. De gouverneur van Soedan. Het besluit is geieekend. waarbij lord Kitchener, tot dusver Sirdar van het Egyptische leger, tot gouverneur- generaal van Soedan benoemd is. koloniën, De Rampaspartij op Poeloe Koempei. Wij lezen in. de „Deli Cfc." Op den 15den December 1.1. des avonds om 9 uur kwamen een 15 tal met blanke wapenen gewapende Atjehers, voorzien van brandende lampen en fak kels, zingende en tierende en onder het afsteken van mertjons op den passer te Poeloe Koempei. Dit eiland, gelegen tegenover de mon ding van de Serang djaja rivier, heeft aan de zuidpunt eenige Chineesche ke- dehhouders woonachtig, dicht bij de plaats waar vroeger tijdens de exploitab le van de houtaankap Pangkalan Siatas, een man trie hulpontvanger gestatio neerd was, met een twaalftal van goede geweren voorziene politie-manscha.ppen. Tegenwoordig wordt in de bewaking voorzien, door een mantrie, een korpo raal van de gewapende politiedienaren van Tandjong Poera en drie oppassers van den Sultan van Langkat. De man trie was den 15en juist naar Langkat ge gaan om reden van dienst. Deze oppas sers hebben nu eenmaal een schot ge lost. op de roovers. doch hunne minder heid inziende, hebben ze zich in hunne versterkingen teruggetrokken. Tot dusverre is de kleine nederzetting vrijwel van gewelddadigheden ver schoond gebleven en achtte men daarom de bewaking ook voldoende. Toen op gemelden avond d'e huizen alle reeds gesloten waren., arriveerde d'e bende Atjehers en begonnen dezen doodkalm de deuren open te breken, van het aanwezige vijftal zoogenaamde ke- d'ehs winkels waarvan de bewo ners dadelijk op de vlucht gingen. De roovers liadden dus vrij spel en konden zich meester maken van 1178 aan goederen en 8 1272 en, f 40 aan geld, waarmede ze bezig waren tot- 's morgens vier uur, onderwijl zich lavende aan dranken uit de winkels en op den groo- ten weg een vuurtje stokende om zich wat van den regen te laten drogen. Toen ze gereed waren namen ze nog twee sam pans van de plaats mede en verdwenen in de duisternis. Het is zoo goed als zeker dat bewo ners van het eiland medeplichtig zijn aan deze roofpartij en da,t zij het ver trek van den mantrie afgewacht hebben cm hun slag te kunnen slaan, Het bestuur heeft twee Atjehers ge-; axresteerd. die in den vooravond nog ■ter plaatse geweest waren om groenten te verkoopen en liier en daar gespion- neerd hadden. Toevallig hebben de roo vers een kleedingstuk achtergelaten in een der beroofde kedehs, dat aangewe zen werd als behoord te hebben tot die twee verdachten, die dan ook herkend werden door een Chineesche vrouw en een maleijer. Deze twee Atjehers Asan en Nja Bin geheet en zijn door ons bestuur gearres teerd geworden, voorts is een Atjehsch broodbakker van Poeloe Koempei met huisgonooten gearresteerd, omdat door een der beroofde Chineezen verklaard is, dat de roovetrs ten huize van dien bakker vertoefd hebben, even voor zij hun Werk aanvingen. Eindelijk werden op het eiland 36 lieden aangetroffen die niet in het be zit waren van een kampong-briefje, zoo als ze behoorden te hebben van den gemachtigde van den Sultan van Lang kat, Deze lieden werden allen door den controleur medegenomen naar Tandjong Poera om zich voor den Karapatan te verantwoorden. Een nader bericht meldt: Nadat de aspirant-controleur van Pangkalan Brandan en een dag daarna de controleur van Tandjong Poera met gewapende politiedienaren naar Poeloe Koempei tot onderzoek van de aldaar plaatsgegrepen roofpartij vertrokken wa ren, is gebleken dat deze gewelddaad hoogstwaarschijnlijk door volk van het eiland zelf is gepleegd. De roovers al thans waren gekomen en vertrokken ook weder met een klein vaartuig. De beroofde gedeh ligt aan de zuid punt van het eiland, aan den ingang van de AroebaaL Verwondingen hadden bij den overval niet plaats. Moord. Laatstleden Zondag had in een van de schuren van de onderneming Soengei- Diski een afschuwelijke moord plaats. Een achttal Chineesche koelies, sing- Icehs, hadden een aanslag beraamd op een Chineeschen tandïl, doch hebben daarmede gewacht tot deze weerloos door opiumgebruik en dientengevolge in slaap was gevallen. Toen overvielen ze den slapende, hakten met allerlei scherpe gereedschappen op hem los, zoo dat de man al spoedig den geest gaf, overdekt met bloedende wonden. De wraakzucht was zoo hoog gestegen, dat zelfs 's mans lichaam nog op afzichtelij ke wijze gemutileerd werd. De daders zijn reeds gevangen ge nomen. Wij hebben goede tijding van Pang kalan Brandan, doch... ontleend aan de „Sumatra Post." De aspirant-controleur Breukink, met den heer Loudon en eenige gewapende politiedienaren zijn op patrouille uitge rukt en hebben 1.1. Zaterdag zes en twintig Atjehers, die de omstreken had den verontrust, gevangen genomen. Bravodat is eens een goede vangst, zoo moet het maar gaan, dan zullen ze voortaan wel wegblijven, die vechters bazen van Atjeh! Het gerucht van ..Atjehers op komst," Idat vroeger, naar Nederland overgeseind, de aandeelen belangrijk deed dalen, ver dient nu zelfs geen notitie meer. De tijden zijn wel veranderd. (Deli-Ct.) ïfas-'iHsSg StaidsBÏGoa®!® Do vorige week is mej. Mary Fieischmann alkier, inspectrice der Na tionale Verzekeringsbank,ais spreek ster opgetreden m de Vergadering van de Zuid-Hollandscbe afdeeling van den „Bond van vrouwelijke Verlos kundigen in Nederland", en wel met iiet ouderwerpPeusioenverzekering door middel van een levensverzeke ringmaatschappij. Op duidelyke wjjze betoogde Mej. Fieisehmann bet nut van verzekering. Dat sparen goed is, weet iederdocb wanneer men eenmaal eene verzeke ring heeft aangegaan, dan dringt de verplichting om geregeld de premie te betalen. Ais höt nut van verzeke ring door ieder goed begrepen werd. zou daarvan meer gebruik gemaakt en bijgevolg minder ellende geleden wordeu. en zouden voleu later niet ten laste van anderen behoeven te komen. Langzamerhand echter begint bet denkbeeld vau kapitaal- of pensioen- verzekering voor den ouden dag meer en meer door te driDgen. Voor zelf standig werkende vrouwen is het zeer aan te raden zich door eene jaariyk- scbe premiebetaling een pensioeD te verzekeren, ingaande op den leeftijd van 55 of 60 jaar. Indien men jong daarmede begint, is de premie natuur lijk het laagst. Het leven eener vroed vrouw geeft veel zorgen, en veel wordt van bare krachten gevergd. Op 55 a 60 jarigen leeftijd mag zij dus wel op een pensioen of kapitaalsuit- keering kunnen rekenen. Zeven verschillende wijzen van ka pitaal- of pensioenverzekering werden door de spreekster uiteengezet en, op verzoek, met voorbeelden toegelicht. Een lid vroeg inlichtingen omtrent eene werkkrachten - verzekering. Iemands werkkracht kan door ver lies van een zyner lichaamsdeelen of van een der zintuigen, bij sommigen zelfs door gemis vau een enkelen vinger, te niet gaan. De Maatschappij „Holda" sluit verzekering bij invali diteit, tijdelijke of blijvende, in den vorm van pensioen. Zoo ook bestaat er eene verzekering tegen besmette lijke ziekten, eu ook tegen infectie kan men zich verzekeren. De spreekster besloot met de na volgende stellingenDe levensver zekering is een eisch des tijds. Hare bevordering doet de welvaart toe nemen. De vrouw kau eu moet daartoe meewerken. Naar wij vernemen zullen by de overwegen aan Kruis- en Jansweg duidelijk zichtbare klokken worden aangebracht, opdat men kan zien hoe lang de slagboomen gesloten blijven. Zondag 22 Jan. werd op het veld gelegen achter het kerkhol, een voet bal wedstrijd gespeeld tusschen het 2e elftal van aünitas" en het eerste elftal van „Wilüelmina". De wedstrijd eindigde met gelyk spel 1, tegen 1 goal. Tot adviseerende leden van de com missie der historisch-geneeskundige tentoonstelling, welke men in Juli te Arnhem hoopt te houden, zijn o.a. benoemd de neeren prof. dr. J. Bos scha en dr. J. Timmer, beiden albier. Naar men ons meldt is door den heer J. Koper eervol ontslag aange vraagd als koster van de RemónstraSt- sche Kerk alhier. Voor de leden der afdeeling Haar lem van den Ned. Roomsch Katho lieken Volksbond zal op Maandag 30 dezer als spreker optreden de eerw. heer J. J. Mes, geestelijk-adviseur der af- deeÜDg Heemstede: Kegelen. By bet Zoudag door de kegelclub „De Vliegende Hollander" gehonden onderlinge kegelconcours werden de eerste prijs, een kunstvoorwerp en de eere-prys, een zilveren medaille, aangeboden door de kegelclub „de Phoenix" behaald door den heer Jan van den Berg met 285 bouten in de 50 ballen. De treffersprys, een zilveren medaille, aangeboden door de kegel club „Do groote Vauxhal" viel teu deel aan den heer Jos. van den Berg met 48 treffers, terwijl de beer P. J. van Gulik den 2n prys en 9-prys, beide kunstvoorwerpen, verwierf met resp. 265 houten en 6 negens. De Vereeniging tot Verfraaiing heeft een verguld zilveren en een bronzen medaille beschikbaar gesteld voor den groeten wedstrijd in Febmari, uitge schreven door de schermvereeniging van bet kader der d.d. schuttery albier. Op 31 dezer of op 1 Februari a.s. zullen aandeelhouders van de Maats, tot Exploitatie van Staaiwaterbronnen opnieuw worden bijeengeroepen tot het nemen eener beslissing over de voorgestelde transactie met de Victo- riabron. Amicitia Juncti. De gymnasiasten vereeniging „Ami citia Juncti" gaf Zaterdagavond eene soiree aan de leden en genoodigden in liet Brongebouw alhier. Velen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat de zaal flink bezet was. Onder de aanwezigen merkten wij op Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin. vele gemeenteraadsleden en cu ratoren van het Gymnasium. Allereerst werd door eenige leden der vereeniging een tooneelstukje opgevoerd, dat flink van stapel liep en waarmede de opvoe- renden veel succes inoogstten. Hierna ging men tot het dansprogramma over. Met veel animo werd er tot ongeveer 12 uur gedanst, waarna, op d!e galerij gesoupeerd en toen het bal werd voort gezet. Er waren tal van fraaie toiletten té bewonderen. De Geisha. Al is het artikel vermakelijkheden, vooral in dit seizoen nogal aan eene groote verscheidenheid rijk. zoo zijn we toch op het gebied der operette in de laatste jaren hier ter stede waarlijk niet verwend. Hoe aangenaam zal het dan ook voor velen geweest zijn te verne men, dat ons a.s. Woensdag eindelijk iets dienaangaande te wachten staat. „De Geisha,"' de geschiedenis van een Japansch theehuis, eene operette in drie bedrijven van Owen Hall, mu ziek van den bekenden componist Syd ney Jones, eene operette, die met het grootste succes hare tournee reeds door de geheele beschaafde wereld maakte en nog maakt, die in het Daily theater te Londen 600 avonden en in den Am- ster damschen Erascati-schouwburg 125 malen achtereen gespeeld is, te zien opvoeren door een zoo bij uitstek daar toe geschikt gezelschap, als dat der hee ren Prot en Zoon, belooft behalve in de eerste plaats eene hoogst aangename afwisseling in de gewone sleur onzer wintel-vermakelijkheden, bovendien nog wel iets meer. In ,.De Geisha.," die hare rondreis door ons land aangevangen heeft, ver vult mevr. Budennanvan Dijk de hoofdrol. Zij, die wij zoo langen tijd hebben moeten missen en reeds zoo menige triomf hier ter stede vierde, zal Wonsdagavond bemerken, dat ziji ook thans nog, nu zij als dochter van het land der- Chrysanthemums tot ons we derkeert. nog vele vrienden onder het Haarlemsclie publiek mag tellen. Benaebroek. Zondagmorgen is alhier by do poli tie aangifte gedaan van poging tot diefstal vau aardappelen uit. een kuil gelegen op „de Hartekamp". Op de komst van den tuinbaas ver- wij derden zich 2 mannen die een band- kar bij zich hadden, en die volgens aanwezige sporen getracht hadden de kuil te openen. Heden is alhier het nieuwe post kantoor in gebruik genomen. Het uitwendige zoowel als bet iuwendige van het kantoorlokaal ziet er goed en flink uit, eu is voor bet platteland zeer goed in orde. Het woouhuis is nog niet vebeel gereed, doch nadert zeer de voltooiing. Zandvoort. Do werkliedenvereeniging „Onderling Hulpbetoon", goedgekeurd bij konink lijke besluiten van 1893 en 1894, onder Beschermheerschap van den heer J. Beeckman, Burgemeester alhier, en waarvan de heer Dr. Gerke, Eere-Voor- zitter is, hield Zaterdag onder presidium van den heer Zwaan, haar zesde jaar vergadering. Aanwezig waren 80 leden. Door den Voorzitter wordt dank be tuigd aan allen die het hunne er toe hebben bijgedragen om den bloed van de Vereeniging te helpen bevorderen, in zonderheid aan den heer Beeckman als Beschermheeraan den heer Dr. Gerke als Eer e-Voorzit teraan Donateurs en Donatrice, badgasten en ingezetenen. Mogen nog velen zich als Donateur of Donatrice aansluiten om zoodoende de vereeniging die in eene werkelijke be hoefte voorziet niet in staat te stellen, het lot van den zieken werkman zoo dragelijk mogelijk te doen zijn. Uit de verslagen van den secretaris en penningmeester- blijkt, dat de vereeni ging flink vooruit gaat. In het afgeloopen jaar werden 6 al gemeen»- en 25 bestuursvergaderingen gehouden. Aan 42 leden werd wegens ziekte geldelijke uitkeering gedaan tot een bedrag van f 594. Het ledental in Dec. 1897, 183; klom tot 305 in Dec. 1898; eene vermeerdering van 122 le den. Door Zandvoorts ingezetenen wordt het goede doel en streven der vereeni ging steeds meer erkend. In Dec. 1.1. werd door de vereeniging een avondschool opgericht tot het geven van onderwijs in lezen, schrijven en rekenen, aan leden en kinderen van leden onder leiding van den heer Tates, onderwijzer alhier, en door den weleerw. heer ds. Hulsman, werd het locaal „Ons Huis", daartoe kosteloos afgestaan. Dat ook deze instelling met vreugde begroet werd, blijkt uit het aantal deel nemers dat uit 50 personen bestaat. De heer Gerke mede ter vergadering aanwezig schetste in kernachtige woor den den vooruitgang en den bloei der vereeniging. De handelingen en moeitevolle taak van het bestuur, de orde en aangename geest die in de vergadering aanwezig zijn, alsmede het streven der vereeniging om zichzelf door het geven van onderwijs te bekwamen alles had zijne volle sym pathie. De kracht die van deze vereeniging uitgaat, zeide spreker, is het gevolg van den gezonden kern, de geestkracht welke in Zandvoorts inwoners aanwezig is, het gevolg van de vrije, frissche natuur, het gezonde klimaat dat hart en longen sterkt. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. Santpoort. Dr. E. Laurillard, predikaut by de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, boopt den 29o Januari aldaar den dag te herdenken dat hy voor 45 jaren alhier de evangelie-bediening aan vaardde. Hij is daarvan bijna 37 jaren te Amsterdam als predikant werk zaam geweest. Haarlemmermeer Omtrent de landbouwers-kolonie „Neder!and"in Texas (Noord-Amerika, vernemen wy dat omstreeks half Fe bruari weder eene expeditie daarheen zal vertrekken. Halfweg. De arbeider N. C. Swagers aan het station is benoemd tot assistent te Maartensdijk. eVIEUWSTSjaiNGEN. EERSTE KAMER. St aatsbegrooting 1899. Op de hoofdstukken Waterstaat en Binnenlandsche Zaken zyn in de af- deelingen der Eerste Kamer o. a. de volgende opmerkingen gemaakt Waterstaat. Vele leden meenden tegenover dezen minister te moeten aandringen op zui nigheid en meer overleg. Voor zoover de subsidiën betrof, achtten zij ge- wenscht daarvoor een vast jaar 1 ijksch bedrag te bestemmen. Andere leden brachten juist hulde voor de wijze, waarop de minister met ondersteuning van Regeeringswege door verbetering van verkeerswegen en door uitbrei ding vao bet telefoonwezen, de belangen van het algemeen bevordert. Ten aanzien van de kosten van het departement werden ernstige bezwaren ingebracht tegen de blijkende neiging tot verhooging van traktementen en pensioenen. Op den voorgrond moet staan het besef, dat de ambtenaren er zyn voor den Staatsdienst, maar niet de Staatsdienst voor de ambte naren is ingesteld. Onderscheidene leden keurden'taf, dat de Staat de exploitatie van de visschersbaven te IJmuiden op zich neemt. Anderen achtten dit wel ge rechtvaardigd. De afkeuring van eenige leden, die met groote verbazing hadden ken nis genomen van de circulaire des ministers betreffende den dezen zomer gehouden automobielenwodstryd, en van de belemmeringen in het verkeer, die op verzoek van een buiteulandsche club den ingezetenen dienteugevolge werden opgelegd, werd door andere leden niet gedeeld. Toegejuicht werd dat de minister een w. o. heeft voorbereid houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid van het verkeer op de open bare wegen in verband met het toe nemend gebruik van mechanisch voort bewogen voertuigen. Enkele leden vertrouwden dat tevens eenige bepa lingen betreffende het gebruik van rijwielen daarin zullen worden opge nomen. Voor het station Haarlem wenschte men een minder kostbaar plan. Ge klaagd werd over geldverspilling by den bouw van het slation te Utrecht, speciaal wat betreft het retiradege bouw. Eenige leden gevoelden weinig ge neigdheid om ondernemingen als de Paryscbe tentoonstelling uit 's Rijks kas te steunen. In tusschen nu tot deelneming eenmaal besloten was be treurden zy de inkrimping der aan gevraagde som. Andere leden sloten zich hierby met het oog ook op het rundvee. Wat de posteryen betreft werd door sommige leden betreurd, dat de mi nister niet wilde overgaan tot de be zorging aan huis van aangeteekende brieven. Andere leden achtten dit niet raadzaam. Binnenlandsche zaken. Bespoediging van de regeling der vertegenwoordiging van den landbouw werd raadzaam geachtde regeeriüg en de directeur-generaal behooren, op welken voet en door welk college dan ook, een officieel college te vin den dat ben, desverlangd, met raad en daad kunne bijstaan. Eenige leden zouden de instelling van een afzon derlijk departement van landbouw betreuren. Eenige leden wenschten de juiste zienswijze der Regeering te vernemen omtrent de toepassing der gemeente wet by de komst van H.M. de Konin gin in de residentie op 9 Sept. j).. voor zooveel betreft de bepalingen op het verkeer. Door onderscheidene leden werd by voorbaat gewaarschuwd en geprotes teerd tegen elke poging om de pro gressie bij de gemeentelijke belastin gen weder in te voeren. De oeconomiscbe toestand in Fries land gaf aanleiding tot beschouwingen waarby van de eene zijde van merk bare verbetering werd gewaagd, die door anderen als een niet zóó voor uitgaande toestand werd beschouwd, als daarby werd voorgesteld. Voor het doen houden van voor drachten door professoren bniten de Universiteiten waren eenige leden niet gunstig gestemd. Opnieuw werd door sommige leden de aandacht gevestigd op de wensche- lykheid aan jongelieden uit de Zuid Afrikaansche Republiek de acade mische opleiding hier te laude ge makkelijk te maken. Ten aanzien vau toelating van meis jes op de gymnasia oordeelde de groote meerderheid, dat dienaangaande geen dwang op de gemeentebesturen behoort te worden geoefend. Vele leden achtten de aanstelling van een inspecteur voor de ambacht scholen niet gewensclit. Sommige loclou bespraken het ka rakter der openbare lagere school in verband tot de houding van sommige onderwijzers. Officieel moet men zog gen dat op hun gedrag in de school niets te zeggen is, maar toch is bot een onhoudbare toestand. Slechts één middel kan baten, de vrije school. Andere leden, vroeger voorstanders der openbare school" verklaarden tot hetzelfde resultaat te zijn gekomen. De vraag werd gedaan of art. 35 der wet op bet L. O. niet van toe passing is op den onderwijzer, die het beroep uitoefent van redacteur van Recht voor Allen. Vele leden stelden er prys op te verklaren, dat huns inziens de ver houding tusschen eigenaar en pachter onder bet tegenwoordig pachtstelsel in den regel weinig te wenschen over laat, al was 't maar alleen, ornaat het welbegrepen belang der eigenaars het medebrengt. Alvi Een mooi bericht. De te Antwerpen verschijnende Précurseur bevatte eenige dagen ge leden een brief uit New-York, vól gens wel keu in vele Amerikaanscbe kringen beweerd wordt, dat tusschen Amerika en Nederland waarschijnlijk een ruiling zal plaats nebben. Neder land zou 'aan Amerika Curacao af staan en daarvoor in ruil een der kleine Pbilippyosche eilanden ont vangen. Uit China. Van den opstand in Chiua heeft men de laatste weken jweinig ver nomen, maar by is daarom niet gedempt. Een bende van 8000 op standelingen heeft, volgens ae Daily Mail den lOn Januari eeu aanval ondernomen op de stad Kuyung. Van het garnizoen werden 200 man gedoodde stad wordt nog altijd belegerd. De onderkoning van Nanking heeft versterkingen naar Kuyung gezonden. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: 21 Jan. J. C. Sel- backPaling, z. 22. E. van DamCo hen, d. C. Rol—Slot, z. 21. P. J. Hoek straLouws, dl 22. Ej. Godefrooy Bloemzaad, d. 21. A. A. HijnenJan sen, d. 20. A. M. de DroogHommers, z. 23. J. GroonendaalBloemzaad, d. J. H. BoschSchouten, z. 22. M. W. MarseljeKromhout, dl OVERLEDEN A J. Steenwijk 48 j.. M. v. Heemskerckstraat, 22. P. J. Boesmans, 12 j., z., N. Groenmarkt. 21. "Wl Zwemmer 4 j. z. Baljuwslaan. 22. H. T. Wajer 6 m. z. KI Houtstraat. 21. G. J. Duits 3 j. z. Hondensteeg. Familieberichten. Getrouwd: 15 Dec. M. C. Hayeen M. W. H. Empting, Batavia. Bevallen29 Dec. G. ter Laag— De Leeuw z. Paramaribo. 19 Jan.P. M. vau Nifterik—Van Helden z. Amst Overleden: 19 JaB.Wed.J.Schön- feld Wicbers—Rutgers 71 j. Gronin gen. Wed. G. Alter—Kooy 67 j. Am sterdam. H. Wolthuis 49 j. Amst. J. Maris 73 j. Groningen. G. B. Tü. Pelster 53 j. Amst. N. I. Monthaan 76 j. Den Haag. H. Ernst 61 j. Heus- den. 20. Wed. A. M. Drescb—Utents 76 j. Den Haag. J. J. Avis 55 j. Apeldoorn. J. M. van Brakel—Ak kerman, Amst. 21. Donair. J. M.J. Calkoen—Van Doorn 64 j. Den Haag. ft q o n* >r-a a r e r t c h t f* it Het stoomschip Prins Willem II, van Paramaribo naar Amst., arriv. 20 Jan. des ochtends te Havre. Het stoomschip Malangvan Rot terdam naar Java, vertr. 20 Januari van Suez. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, vertrok 20 Jan. vau Padang. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, passeerde 20 Jau. Gibraltar. Het stoomschip Gedè, van Rot terdam naar Java, arriv. 21 Januari te Padang. Het stoomschip Amsterdam, van do Holland Amerika Lyn, vertr.21 Jan. van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Prins Alexander van Amst. naar Batavia, vertr 21 Jan. van Amsterdam. Het stoomschip Koningin Regentes van Amst. naar Batavia, pass. 21 Jan. Kaap del Armi. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, arriv. 21 Januari te Padang. Het stoomschip Soenda, van Am sterdam naar Batavia, vertr. 21 Jan. van Suez. Het stoomschip Prins Willem III vertr. 20 Januari van New-York naar West-In dië. LAATSTE BERICHTEN. Ree da in eene advertentie is medege deeld, dat Woensdagavond a. s. op uit noodiging van de Haarlemsclie afdee ling der Nationale Christen Geheel Ont houders-V ereeuiging do heer mr. A. R. van de Laar van Utrecht in eene open bare vergadering in .Felix Favore" zal optreden met het onderwerp „Het al coholvraagstuk uit Christelijk sociaal oogpunt." Zangvereeniging en Fanfare korps zullen de bijeenkomst door hunne, medewerking opluisteren. Vrouw V. die heden morgen voor het aanbreken van den dag een bood schap ging doen werd in de Doelstraatt op schaamtelooze wijze door een man. aangegrepen, die haar eenige oogenblik- ken was gevolgd. Hij ging op haar augst- geschrei op de vlucht. De politie werd met het geval in kennis gesteld. In de maand Maart zal het bestuur van de vereeniging Tesselschade alhier weder een bazar houden, in de zaal van het Brongebouw. De inspecteurs en adj. inspecteurs vau politie hebbeu eene wijziging in hunne uniformen gekregen. Van heden, af. zijn het. gouden wapen en de gou den band van de pet door zilveren ver vangen. Bovendien zijn de jassen en pantalons niet meer met blauw maar- met rood afgezet. Dit is geschied om wat de kleuren betreft- overeenstemming te hebben met de uitmonstering der agen- ten van politia Zondag herdacht de heer P. C. Holleraan den dag. waarop hy voor 25 jaar by de H. IJ. S. M. in dienst trad als employé by de afdeoling Telegrafie, technisch beheer. De jubilaris moebt van vele zyden blijken van belangstelling ootvangen. Van de administratie der H. S. M. ontviDg by eere gratificatie. Hedenuamiddag had in de Leidsch» vaart een aanvaring plaats van do schuit vau de Noordwykerschipper B. door een met ijzeren staven beladen schuit der Electrische Tramway Maat schappij. Eerstgenoemde schuit be kwam belangrijke schade. Vellen der boomen. Heden is eeu aanvang gemaakt met het vellen der boomen aan hetSpaarne. MARKTNIEÜWS Graan- en Zaadmarkt. Haarlem, 23 Januari 1899. Roode tarwe f0,— a f0,— Witte tarwe f 6.S5 a f 6.25 Rogge f5.10. f4.70 Haver f3,45 a f3,373. Gerst f 0.— a f 0,— Paardeubooneu f 6.— f0,—Bruine boonen f0.— afO.— Capucijners f 0.— a fO,—K&rwji- zaad f 0,— afO,—Bruin mosterd zaad f0.— a f—Groene erwten f 6.70 k f 0.—. Duivenboonen f 0.— a f0.— Aangev. Verk. Prys. Boter 83 KG. 83 KG. f 1.10 f 1,20 Biggen 76 st. 76 st. f5.f 8,50 Scnram. 49 st. 49st. f 9,— f 12,— Aard. 46 HL. 46HL.f 2.—f 2,75 App. 39 HL. 24HL.f5 f3.— Peren 27 HL. 18 HL. f 2,— f2.— Aan inzenders van kleine Adver tenties: Familieberichten, aanvra gen voor en aanbiedingen van be trekkingen, te koop-aanbiedingen, enz., wordt beleefd maar drin gend verzocht, gelijktijdig met de aanbieding aan het bureau de kosten te willen betalen. De Administratie van „Haarlem's Dagblad"

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3