NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. tSs Jaargang Donderdag, 26 Januari i8S9. ■o 4779 HAABLEM'S DAGBLAD ^^OITlSra2tónEaSrTS3?S.IJ'S: Voor Haarlem per 3 maandeni.20 Yeor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door hei geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371. 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Génércde de Publicité Ètrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prigs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,80. Agenten ivoor ®dit blad in den omtrek ziiu Bloemen daal, Santpoort en Scholen, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndu -n, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZW EMMER Velsen, W. J. RU IJ TERBeverwijkJ. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Men heeft in een telegram kunnen lezen, dat ten slotte de afgetreden Bel gische ministers de Smet de Naeyer en Nvsscns niet zijn vervangen door Hel- leputte en de Broqueville, maar door Liebaert en Coreman. ..De heer Coreman, minister van nij verheid en arbeid, is eerst sedert de verkiezingen van 1S9S lid der Kamer. Tot dien tijd was hij lid van den Se naat, waai- hij sedert Juni 1892 deel van uitmaakte. Ook was hij tot hiertoe de leider van de katholieke groep in den gemeente raad' van Gent. In den Senaat voerde, hij herhaalde lijk het woord in financieele aangele genheden, waarin hij zeer bevoegd is. De heer Juliaan Liebaert, minister van geldwezen, geboren te Kortrijk op 22 Juni 1848, is oud-provinciaal raads lid en oud bestendig afgevaardigde in West-Vlaanderen. Hij is advocaat en werd op 21 April 1890 tot lid der Ka mer gekozen te Kortrijk, ter vervanging van Mgr. de Haerne. Sedert dien. werd hij voortdurend herkozen. M. Liebaert nam een werkzaam deel aan verscheidene belangrijke besprekin gen in het parlement. In 1895, toen graaf De Merode zijn ontslag nam en M. de Burlet, de bui- tenlandsche zaken op zioli nam, bood hij de portefeuille van binnenlandsche zaken aan M. Liebaert. maar verschil van denkwijze over sommige punten be lette hem alsdan deze te aanvaarden. Het verschil van denkwijze bestond over den persoonlijken dienstplicht, waarvan hij wilde dat het kabinet zou afzien. Het gerucht loopt, dat ook de voor zitter van de Belgische Kamer, de heer Beernaert, als zoodanig wil aftreden, daar zij het met het hervormde minis terie niet eens is betreffende de unino- minale gezindheid ten opzichte van het kiesrecht. In de Kamerzitting van Dinsdag te Brussel zeide minister van den Peere boom, dat tengevolge van verscliil van meoning in het kabinet aangaande de herziening' van het kiesrecht, de Koning aan twee ministers ontslag heeft ver leend. Het hervormde kabinet zal de politiek van de vorige regeering voort zetten en na rijpelijk onderzoek een wetsontwerp tot herziening van de kies wet indienen. De Smet de Naeyer en Nijssens ver klaarden het uninominaal stemrecht voor liet- land verderfelijk te achten en er tegen te zijn. („Heel goedrechts en links). Van den Pcereboom antwoordde dat hij niet wil spreken van het uninomi naal stemrecht. De. regeering zal alle voorstellen onderzoeken en heeft er nog geen een de voorkeur gegeven. Nijssens verklaarde dat hij. blij is te zien dat de nieuwe regeering niet is tot stand gekomen op den grondslag van het uninominaal kiesrecht. Hierna, ontstond een lang debat In de Fransche Kamer is Dinsdag over eenige voorstellen gestemd. Een voorstel om de regeering uit te noodigen, ter vredesbijeenkomst de in stelling van een internationaal scheids gerecht voor te stellen, werd met 303 tegen 228 stemmen verworpen. Een voorstel om de krijgsmacht van offensief in een defensieve macht te ver anderen en de uitgaven voor oorlog te verminderen, werd met 446 tegen 75 i stemmen verworpen. 1 Een voorstel, strekkende tot inter nationale wetgeving op den arbeid, werd met 332 tegen 182 stemmen verwor pen. De nieuwe Amerikaansche Continen tal League heeft te New-York een groo te volksvergadering tegen de koloniale i politiek gehouden. Vele bekende bur- jgers woonden de vergadering bij, maar het gros van de aanwezigen bestond uit Ieren, die de gelegenheid niet onbewust lieten om veel onaangenaams over En- geland en het Engelsch-Amerikaanscb verbond te zeggen. Een der voornaamste sprekers verkondigde de meening dat Engeland slechts oogenschijnlijk de in lijving van de Filippijnen bij Amerika billijkt, om daarin een afleiding te vinden van Canada. „Ik ben ook voor uitbreiding van grondgebied," riep de spreker die toegejuicht werd, „maar goede richting. Laat ons beginnen met Canada te benaderen." Intusschen blijven de belichten over den toestand op de Filippijnen ongun stig luiden. Aguinaldo hoeft, de repu bliek uitgeroepen. De breuk met de Amerikanen is volkomen en bet leven der Spanjaarden loopt er gevaar. STAQSHi U W Eerste en tweede pagina. Haarlem25 Jan. 1889. De 2e luit. P. J. Zaalberg, van bet 4e reg. iof. alhier, heeft detacheering aangevraagd by het Oost-Indisch leger. Maandag en Dinsdagavond werden verschillende personen alhier aange sproken door een langen man van ongunstig uiterlijk om geld ter leen vreosachtige menschen zullen zich allicht laten bewegen om den man iets te geven, waarvan het gevolg is dat dergelijke individuen steeds bru taler optreden. De politie kent dien man en houdt hem in het oog. Frederika Hast, van beroep koop vrouw, werd Dinsdag door de politie alhier naar het huis van bewaring overgebracht en hedenmorgen Frede- rik Heideveld, van beroep grondwer ker wegens hechtenisstraffen waarvoor zy in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stonden. QMS&EttLASiB. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd toe notaris te Assen, D. A. M. de Fremery, candidaat-notaris te 's-Gravenhagetot directeur van en leeraar aan de Ryks hoogere bur gerschool te Sappemeer J. B. Meer kerk, thans leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium te Kampen. Eon Indische prins. Aan het eind dezer maand en in het begin der volgende zal ons land bezocht worden door een prins uit Britsch-Indië, prins Pandian. Nadat hy christen geworden was, heeft bij zich tot levensdoel gesteld om te doeu wat by kon, om zyn volk op te hef fen uit den treurigen toestand, waarin het maatschappelijk en godsdienstig verkeert, en om het lot der paria's te verbeteren. Prins Pandian heeft daartoe boe ken geschreven; in Engeland in ver scheiden kerken gepredikt, en vele lezingen gehouden, om voor groote scharen toehoorders de belangen van zyn volk te bepleiten. Zyu doel is nu, om ook op het vasteland van Europa ditzelfde werk te doen. In Duiischland is by reeds geweest. Thans komt hy in Den Haag, in Rotterdam en in Amsterdam. Voor de vertolking in het Hollaudscb zal gezorgd worden. Parijsche tentoonstelling. De heer Cremer, minister van kolo niën, heeft eene bijdrage van f25,600 beschikbaar gesteld voor de koloniale afdeeling op de a. s. Wereldtentoon stelling. De door een onbekende aan de commissie geschonken flO/'OÖ zijn bestemd voor de visscbery afdeeling. De beer C. M. Pleyte Wzn. oud- conservator te Leidon, lid der com missie voor de koloniale groep ter We reldtentoonstelling te Parys, heeft, na aankomst te Paaang, een tocht gemaakt door de Batlaklanden ten behoeve der Indische afdoelin^ van de expositie. Hij is teruggekeerd naar Batavia ten einde in Indië werkzaam te zyn ten behoeve der inzendingen en vindt by de Indische autoriteiten de meeste medewerking. Yan deze zaak was de commissio nair Jacobs op do hoogte, en om te voorkomen, dat deze de transactie zou doen afspringen, beeft v. Hall zijn vriend Jacobs een nacht in het kantoor van het Paleis voor Volksvlijt, opge sloten gehouden. Hierover ontsticht, is Jacobs de zaak gaan vertellen, met het gevolg, dat v. H. werd gearresteerd. De Telegraaf meldt nog Men verzekert ons, dat dc zaak Haas—Van Hall een groote uitbrei ding verkrijgt. Zonder daaromtrent voorshands nog in bijzonderheden te kunnen treden, zy vermeld, dat ge bleken moet zyn, dat de heer F. J. B., commissionair in effecten op de Gelderscliekade te Amsterdam, een be langrijke som men zegt f 80.000 hoeft geleend op effecten, afkom stig van dezelfde combinatie, welke stukken behoord hebben tot de waar den, vermist by den postdiefstal Ostende—Dover, die een paar jaar geleden beeft plaats gehad. Nijverheid. Directeuren dar Maatschappij tot bevordering van Nijverheid hebben eene commissie benoemd, die haar ge voelen zal doen kennen over de voor stellen tot reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken, in de vergadering van afgevaardigden dier Kamers behandeld. Tot leden der commissie benoemden directeuren de heeren H. A. van Beuningen te Utrecht, H. Figee en jhr. Ch. van de Poll, beiden alhier. De geruchtmakende zaak. Over de aan geruchten zoo rijke zaak van de arrestatie van mr. Van Hall, schrijft het U. D. nog het vol- Do politie te 's-Gravenhage heeft een dame van goeden huize, wonende in een der straten van „Duinoord", aangehouden, die zien herhaalde malen op zeer brutale wijze moet. hebben schuldig gemaakt aan diefstal van flesschen wijn en likeur, ten nadeele van winkeliers in genoemde stads wijk. Z\i was steeds vergezeld van hare dienstbode, en wanneer zy zich onbe spied waande en niemand in den win kel bemerkte pakte zy eenige fles schen uit de uitstallingen weg, om daarmede huiswaarts te keeren. Een aantal gevulde flesschen zyn nog in haar bezit gevonden. In tegenwoordigheid van den inspec ted chef van dienst te Charlois, den heer D. A. Gaspers, is uit bei talud van den öluisjcsdyk het mes opge graven, waarmede ie Rotterdam de stuurman G. Anderson door don thans in de strafgevangenis vertoevenden 22jarigen werkman G. H. Burgers Zaterdagnacht levensgevaarlijk werd verwond. Het was daar door diens kameraad, A. Landsmeer, verstopt. Deze, mede in arrest genomen als verdachte medeplichtige, had bloed sporen aan zyn hemdsmouwen. Hy is na verhoor voorloopig weder vry gelaten, in overleg met den officier van justitie. „N. R. Ct." a'dns afgemaakten man is- verschrik kelijk geweest. Het lijk van de huishoudster ver toonde enkel twee gaten in het hoofd. Eene voor C. Uittenboogaard onge twijfeld verzwarende aanwijzing "is, dat zich in de onderbroek, waarvan bij zich niet ontdeed, een bloedvlek vertoonde, die juist overeenkomt met een op gelijke hoogte op de boven broek voorkomende bloedvlek. Die bovenbroek behoorde tot de kleeren, die te Antwerpen in beslag werden genomen. Nadat hem op deze omstandigheid gewezen was, is Uittenboogaard te ruggekomen op zijn zeggen dat by niet wist hoe er bloed op zijn in be slag genomen kleeding kwam, en disebte hy nu het verhaal op, een vriend te hebben ontmoet, die aan een band verwond was; die vriend werd door hem verbonden, en vandaar bet bloed op zyne kleeding. Beüalve de te Amsterdam in beslag genomen effecten is van het gestolene nog niets gevonden. Er wordt ver moed dat het in den grond verstopt zit of aan een goeden bekende in be waring is gegeven. Uit Den Haag wordt gemeld, dat Uittenboogaard en Kraayeobriuk Maandagmiddag tot 6 uur in instruc tie gehoord zyn door den rechtercom missaris. Dinsdag is het verhoor voortgezet. Beiden blijven ontkennen en vol harden bij bet verhaal omtrent eene erfenis, welke U. zon hebben gekre gen, en bij honae verdere reeds vroe ger afgelegde verklaringen. Geruimen tijd geleden was voor een aanzienlijk bedrag aan spoorwegaan- deelen van de Chalons-Orleans-spoor- w eg maatschap py gestolen. Door do 1 maatschappij werden duplicaten afge-' geven, terwijl de gestolen papieren van onwaarde zyn verklaard. Deze gestolen papieren of een gedeelte er van, zyn in het bezit gekomen van mr. Van Hall en daarvan zyn er een; aantal verkocht aan graaf Zu Spaar, te Bennebroek. De moord te Berkel. Bij de schouwing van het lyk van den heer Ripping bleek, dat hem niet minder dan 26 wonden, grootere en kleinere, waren toegebracht. In zijn hoofd had hy 8 gaten, van eene hand i waren vier vingers afgekapt, een kaakbeen was door midden geslagen, een oog hing er uit, een pols was doorgesneden, in de borst was een1 steek toegebracht enz. Men kan dus aannemen, dat de daders er in het wilde op in gehakt en geslagen heb ben, toen de ongelukkige zich trachtte te verweren. Het bloedverlies van den Schipbreuk. By den laatsten storm is nabij den mond der Eem een scbip vergaan. Het was met maïs geladen en bestemd voor Amersfoort. De opvarenden, tien in getal, moeten allen verdronken zjjn. Olie ais golfstillend middel. Hierover schrijft de heer Jules van Hasselt te Kampen het volgende aan het Hbld.: „Van verschillende kanten mocht ik bijvalsbetuigingen ontvangen met mijne denkbeelden om de stortzeeën vóór de havens te IJmniden, Hoek van Holland enz., door middel van olie ie breken (zie mijn artikel Han delsblad dd. 21 Jan. no. 22150); door anderen werd mij de vraag gedaan welke olie daarvoor de beste is. Aan genaam is het my deze vraag te kun nen beantwoorden. Ik beroep my deswege op het hoogst belangrijk haudboek van den chemiker dr. M. M. Richter, getiteld „Die Lelvre von der Wellenberühi- gungNa tal van proefnemingen en een bijzondere stadie van die hoogst belangrijke zaak te hebben gemaakt, is bet dr. Richter gelukt te kannon constateeren dat de dierlijke en plant aardige oliën (b.v. traan en olijfolie) verre de voorkeur verdienen boven de minerale oliën (petroleum) en dat het om do vernielende kracht der stortzeeën te breken in de allereerste plaats op een zeer hoog gehalte vet en oliezuren ("Oelsaure) in de traan of olie aanwezig, aankomt. Hoe ryker de olie aan oliezuur is, des te meer effect zal deze op de golven sorteeren en des te sneller zal deze zich over de oppervlakte der zee verspreiden. Om deze zeer snelle verspreiding moet het in de oogen- blikken des gevaars voornamelijk te doen zyn. Dr. Richter schrijft in zyn merk- waardig boek: „So soli ein schlechtes 1 stinkendes Olivenoel besser wirken j als ein feines geruchloses Oei." 1 In het eerste toch is veel meer oliezuur aanwezig dan in het tweede. Van de verschillende soorten olie bevat, volgens dr. Richter, olijfolie, s'aapbolleoolie eo sesamoel vooral by de slechtere soorten het hoogste percentage oiiezuur. Na deze komen na herhaalde proef nemingen het meest aan de beurt i traan, lijnolie, beenderenolie, terpen- tynolie en aardnotenolie. Dr, Richter is er ten slotte in ge- slaagd een soort olie saam te stellen, I die door George Porges en Co., Kom- manditgesellschaft te Hamburg, ver- j vaardigd en door deD beer Emil Finke te Bremen in den handel gebracht wordt onder den naam van: dr. M. M. Richter's Patent-Wellen-Oel. De prijs bedraagt loco Hamburg M. 1.50 (ca. 90 cts.) per kilo in kan nen van 10 Kilo's. Van deze patent-golvenstillende olie heeft men wegens het zeer hooge ge halte van oliezunr, om bliksemsnel de stortzeeën te kalmeeren, zeer wei nig noodig. Aan boord van zeil- en stoomsche pen, waar hel voeren van olie als golvenstillend middel bij internatio nale wetgeving moest worden voor geschreven, ga men volgender wyze te werk: Men hange aan de buitenzijde van stuur- en bakboord zakjes van zeil doek, gevuld mot poetskatoen of werk, voldoende gedrenkt met Richter's patentolie, in zeeof late by lenzende schepen op eenigen afstand achter j het vaartuig een lijn voorzien van zulk een zakje of netje, waarvan de mazen ca. V cM. wyd moeten zyn, j slepen, ten gevolge waarvan de olie zich bliksemsnel over het water zal j verspreiden en geen stortzee het schip zal kunnen bereiken. Hebben de schepen daarentegen i zware zeeën van voren, zoo doet men I het best stukken suiker, zoo groot als een vuist, met golfstiilende olie gedrenkt, in een netje, waaraan een j lange lijn bevestigd is, met behulp I van een katapult vooruit te werpen, j waarop de brekers voor 't vaartuig I terstond zullen bodaren. De leziDg vau dr. M. M. Rich- iters boek, getiteld: „Die Lehre von der Wellenberuhiguug" beveel ik ten slotte aan alle Noderl. reeders, marine- i autoriteiten, gezagvoerders ten zeerste aan." Als post-scriptum voegt hy er aan j toe: „Nadat ik bovenstaand artikel voor de pers gereed bad, werd myne aan dacht er op gevestigd, dat de firma D. Krnysmulder Czn., Mauritskade 3) Den morgen, die op het Carnavals feest volgde verscheen hij tot gToote er gernis der jonge officieren, die niet te bed waren geweest, even stipt op tijd als anders. En niemand zou gezegd heb ben dat Nikolaas Stefanovic, minder rust genoten had dan andere nachten, toen lüj precies te negen uur den kolo nel goeden morgen wenschte. Geverfd, gepoederd en geaffecteerd als altijd groette hij zijn onderge schikten, die hem met een militair sa luut als automaten, ontvingen. Dezelf de oogen, die een oogenblik te voren Marian Best stralend hadden aange zien, wat zij reeds vijf jaar acht gou vernantes hadden gedaan, zagen nu koud en gebiedend1 om zich heen. Een eerbiedige stilte heerachte in het zij vertrek, toen hij het doorliep. Zelfs Bonzo, een man met stalen zenuwen, verstijfde bij zijn binnenkomst. „Goeden morgen, kolonel. Hebt gij de papieren?" ,,Ja, generaal Hier zijn ze!" Generaal Stefanovic zette zijn lorgnet op en begon het lijvige document na te zien. Hij had' nog slechts een, paar regels gelezen, toen een onderdrukte uitroep en een geschuifel zijn attentie trok. Zoo'n overtreding dei' discipline kon niet onopgemerkt voorbijgaande ge neraal trok zijn wenkbrauwen op, zoo dat ze bijna tot aan zijn schedel reikten, en zag den kolonel misnoegd en onge duldig aan. „Zeidet gij iet$, kolonel?" vroeg hij. ,,Ik wilde iets zeggen, generaal." „Nu, terwijl ik de dépêches lees?" „Als 't u blieft generaal." Generaal Stefanovic legde zijn lorg net neer en rolde de papieren eenigs- zins besuiteloos op. Zulk een storing was in al de twintig jaar, dat hij te Kroon stad verblijf had gehouden, niet voor gekomen. Bonzo moest er zich nu maar trachten uit te redden. „Welnu, kolonel?" „Het is dit, generaal; de kaart van batterij no. 3 is een week geleden in handen der Engelschen gekomen." Kolonel Bonzo scheen als uit marmer gehouwen, toen hij deze woorden sprak. Dit verschrikkelijke nieuws liad hem een slapeloozen nacht gekosttwaalf uur geleden was het hem ter oore ge komen en nu durfde hij het eerst mee- deelen. Nu was 't gebeurd en woede, i beschuldiging of wellicht straf zou zijn deel worden. Wel vijf minuten verstreken er, voor dat de generaal sprak. Gedurende dien tijd zou men gezegd hebben dat de be- teekenis van Bonzo's woorden niet tot hem waren doorgedrongen, maar in werkelijkheid peinsde hij er over, hoe dit gewichtige vraagstuk op te lossen zou zijn. Tot Bonzo's groote verwonde ring viel de generaal niet toornig tegen hem uit. Zijn stem klonk gedempt en gebiedend, maar niet verbaasd of kwaad. „Wanneer is dit bericht gekomen?" „Gisterenavond de prins zond het per telegram." „Hoe kwam het dan, dat ik het niet eerder vernam?" Bonzo had, als smeekte hij om ver giffenis, zijn handen opgeheven. „Er was carnaval op het ijs, gene raal." „Ja... en?" „En toen ik tegen twaalf uur weg ging waart gij nog aan 't rijden üc dacht toen, dat gij het op dat oogenblik misschien liever niet hooren wildefc." De laatste woorden kwamen hem sta melend over de lippen, maar de gene raal, wiens toorn nu opgewekt was, sloeg met de vuist op zijn schrijftafel, dat de vensters er van rinkelden. „Liever niet verlangde te hooren? ik.wiens eer staat er op 't spelBij den hemel, kolonel, wat bedoelt gij daarmee?" De kolonel rilde, maar was toch blij dat des generaals woede tot een uit barsting was gekomen. Hij had dit oogenblik slechts afgewacht en trok nu de stoute schoenen aan. j ,,Ik bedoel, generaal, dat wij eerst zekerheid moeten hebben of de kaart j van batterij no. 3, dat het Engelsche i gouvernement bezit, wel goed is. Het geheim van Kroonstad is den Engelschen 1 veel waard. Is het niet best mogelijk, dat een. gedeelte van de tienduizend pond, waarmee zij den spion wilden be- loonen in den zak van een bedrieger is terecht gekomen? Dat is toch zeer wel mogelijk. Volgens mij is dit de eenige uitlegging van het bericht. Do prins is bedrogen; het stuk kan niet nauwkeurig zijn. Later zullen wij er om lachen en de Engelschen meer geheimen verkoopen. Zoodoende zullen zij zich kalm honden en op die manier zouden wij de verra ders ontdekken. Wees er van verzekerd, generaal, dat wanneer er een spion in de vesting is, het niet lang zal duren of hij bevindt zich in onze handen." De kolonel sprak in volle overtuiging er lag een besliste, toornige uitdrukking in zijn oogen en zijn handen beefden als waren zij ongeduldig om te hande len. Voor hem, evenals voor zijn mees ter was Kroonstad een heilige vesting, ze maakte zijn leven, zijn werkkring ii.it, zijn eer zou hij er voor veil heb ben gehad. Deze twee mannen hadden twintig jaar naast elkaar gearbeid; zij waren meer dan vrienden geworden op bei den rustte hetzelfde groote vertrouwen. En nu moesten zij samen een dreigend gevaar trotseeren. Zij durfden zichzelf niet te bekennen, dat er een spion in de vesting huisdeliever zouden zij zichzelf misleiden, al was het dan ook maar voor één dag. „Hoe dwaas, dat ik daar niet ter stond aan dacht," zeide Stefanovic, die terwijl de ander sprak moed had gevat. „Als zij al een kaart in handen heb ben gekregen, dan is het toch niet de goede. Vandaag nog zal ik den prins seinen. Hij had zich niet zóó om den tuin moeten laten leiden. Hij moest de trouw van zijn dienaren, die in rijn dienst vergrijsd rijn, niet in twijfel trekken. Ik zal zorgen dat de prins zoo spoedig mogelijk antwoord ontvangt, Bonzo. En gij zult hem de zaak wel uitleggen, als 't noodig is. Waarom ver onderstelt hij niet, dat de Engelschen ook in 't bezit rijn van een plattegrond' van mijn paleis?" „Of van den hemel?" zeide de kolo nel. „Dat is even waarschijnlijk als dat rij de kaart van batterij no. 3 zou den hebben. En waarom juist van bat terij 3, generaaL En waarom niet van Fort Peter, Alexander of Menrikoff? Daar hebben zij al dikwijls moeite ge noeg voor gedaan. Dan zouden rij dat wel tegelijkertijd hebben gekregen. Zijn liet dan kinderen in Petersburg, dat rij alles wat men hun vertelt, dadelijk maar voor goede munt opnemen. Den ken ze heusch, dat wij de spionnen rus tig hun gang zouden laten gaan? Het is een klucht, Nikolaas niets meer dan con klucht, waar wij later nog hartelijk over zullen lachen." Bonzo was 't lachen ontwend, vandaar dat zijn lach schor klonk, terwijl de generaal, die met hem instemde, hem met rijn diep, zwaar geluid geheel over stemde. In zijn ijver had Bonzo Ste fanovic in dien f aanharen vorm i

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1