69, Amsterdam, dr. Richter's golven- stilleDde olie eveneens vervaardigt, voor de Nederlaadsche belanghebben den das nog gemakkelijker te ver krijgen dan die uit Hamburg." Lente-profeten. Volgens de dierkundigen onttrekt het eekhoorntje zich in den winter aan de ruwheden van het weder, door, opgerold in den hollen boom waar hij zyn wintervoorraad heeft liggen, een winterslaap te doeuslechts van tyd tot ty"d wordt het dier wakker om wat van de opgezameido noten, eikels, sparappels, anx.kegels en paddestoelen te snoepen. Maar dit jaar ook al weel een bewijs van de buitengewone zacht heid van den winter, doen de eek hoorntjes geen winterslaap. Drie we ken geleden zagen we er eeu in de Kapperalleeverleden week een in de Gorselscbe bosschen en gisteren wéér een op het landgoed Voorstonden. Deze diertjes zijn zeer gevoelig voor de koude, en wat meer zegtze heb ben een voorgevoel van naderend streng weder. Naar het gedrag der eekhoorntjes te oordeelen kunnen we das gerust zyu. „Zutpb. Ct." Landverhuizing. Uit Hunsingo schrijft men aan de N. R. CL Het is ongeveer twintiv jaar geleden, dat nit alle dorpen van het noorden der provincie Groningen eeue sterke landverhuizing plaats had naar de oostelijk gelegen stateo der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Bij tien tallen tegelijk uit hetzelfde dorp, ver lieten de emigranten hanne woon plaats, aangelokt door berichten van iamilieiedeu, vrienden en bekeuden. Wie onroerende goederen bezat, maak te die te gelde en aanvaardde den overtocht over den oceaan. Het ligt voor de hand, dat de woningen daal den in prijs, te meer daar de ver trokkenen allen eenig vermogen had den. Allengs is die uittocht opgehouden en sedert jaren geheel gestaakt. Eene drnkke briefwisseling tusschen Neder land en de Vereenigde Staten wordt nog altijd gevoerd, doch de wonder verhalen van groote verdiensten en goedkoop voedsel blijven achterwege. Thans échter schijnt, de verhuizing weder te beginnen. Familieleden laten hier eu daar eeuigen voor hunne rekening naar Amerika overkomen. Daarbij komt, dat hier iemand lezin gen houdt om aan te sporen tot kolonisatie naar Maryland. Daaraan wordt gehoor gegeven. Ook uitWar- fum maken zich eenit'e gezinnen reisvaardig daarheen te verhuizen. Allen echter behooren tot den land bouwenden stand eu bezitten eenig vermogen, doch niet genoeg om bier eene boerderij te koopen. Zij kunnen dus uit eigen middeleu den overtocht betalen en houden nog gelden over om daar ginds land aau te koopen. Als de omstandigheden in de nieuwe wereld hun eeuigerniate gunstig zyu, dan lijdt het geen twijfel, of onder deze landverhuizers, die werken ge leerd hebben, zijn boste krachten om den bodem te dwingen vruchten voort te brengen, 011 waardoor zij zelf ge raken tot eenige welvaart. unsi Matinee Kindervoeding. Men seint ons uit Amsterdam van heden Een zeer gedistingeerd publiek vulde hedenmiddag den Stadsschouwburg, waar door eenige leden van bet Da mes-comité der Vereeniging „Kinder voeding'' eene matioée was gearran geerd ten voordeele dezer Vereeniging. Welwillende medewerking werd ver leend door Mevr. A. Oldenboom Lntkeman, (zang) den beer C. Boisse- vain Jr. (zang), de Nederlandsche Toooeelvereeniging (met een scène uit Tartuffe) en eeuige jongelieden onder leiding van Tnérèse Sciiwartze. Inde corridors waren tafels opgesteld, waar de afternoon-tea werd geserveerd. Blijkbaar is deze feestelijke wyze NGEZOND.üN MEDEDEE- LINGEN. 30 conts per rsgel. van liefdadigheid beoefenen ten onzent niet ongewild 1 Schilderijen-veiling. In de Dinsdag in „De Brakke Grond" te Amsterdam door de heeren C. L. C. Voskuil Co. gehouden veiling van moderne schilderijen wer den de volgende prijzen besteed Apol, „Winter," f950; dezelfde „Vaartgeziclit," f360; Artz, „By de wieg," f1300; Bastert, „De Vecht by Nieuwersluis," f450; Th. de Bock, „Vijver in bet HaagscbeBosch", f 650; Bosboom, „Groote Kerk te Arnhem", f3500; dezelfde. „Kerkinterieur" (aquarel), f525; Du Chattel, „Zomer aan de Vaart," f1050; dezelfde, „Landweg met Schapen, f 550de zelfde, „Aan de Vecht," f520Eerei- man, „Moedertrots," f600; Gabriël, „Aan de Wetering," f 500; Gorter, „Herfst", f200J. Israels, „Vrou wen kop," f 900Mari ten Kate „Vo- lendamsch tooneel. f 350; Klinkenborg, „Gracht te 's Gravenhage," f 600de zelfde, „Stadsgezicht te Dordrecht," f600; J. Maris, „Jaagpad" (aquarel) f3800; dezelfde. „Boschlaan" (teeke- oing) f 125 dezelfde „Boerenerf" (tee- keuing) f j 05W. Maris, „Eenden- slootje." 780 M. Mauve, „Kalf in de weide," f 225 Mesdag, „Zeegezicht", f440; Ter Meulen, „Heide met scha pen", f615 Nakken, „Halte in Nor- mandië." f350; Neutiuvs, „Bij de wieg," f 1400; dezelfde, „Verstopper;je spelen," f i 200Marg. Roosenboom, „Rozenkrans," f700; Sadée, „In af wachting, f 1075 dezelfde, „Terug van de vischvangst, f650; Scherre- witz, „Landschap met vee", f 300 Wijsmuller, „Boerenerf", f37*'. Men herinnert zich de opschudding gemaakt door eeoe lezing van den heer Frederik van Eeden op het Nut te Rotterdam, getiteld Waarvan leven wy Die toespraak is nu als boekje ver schenen by den heer W. Versluys, uitgever te Amsterdam. Leger en Ütaot- Eene herdenking. Een aau tal officieren van het In disch leger herdachten Dinsdagavond door een kameraadschappelijke!) maal tijd iu den Restaurant Royal te 's-Gra- veuhage het feit, dat Dinsdag 25 jaar geleden de kraton iu Atjeh genomen werd. Het plan zou bestaan om deze vie ring, die van eenvoudigen aard is, in Mei te doen volgen door eeu groot herinneringsfeest aan onze vestiging op Atjeh. ttgnort «w WerfstrajïSess» Voetbal. De jaarlyksche toer der En^relschen door ons land dreigde dit jaar ach terwege te moeien blyven, omdat de bekende leider, de heer Craven, naar Wesi-Afrika gaai en capiain Willeyj niet genegen was de leiding op zien te nemen. Thans heeft zich echter de conterforward G. W. Rule daartoe laten vinden. Hy heeft reeds den Ne- deriandscheu Voetbalclub in kennis gesteld, dat by den 30en Maart met 17 of 18 spelers het Kanaal over denkt te steken en er nu al een tien- >ai by elkaar heeft. Hij wenscht, in afwijking met andere jaren, de eerste match iu het westen en niet in het oosten van ons land te spelen. Het plan is. acht wedstrijden te houden, nl. tegen Prinses Wilhelmina te En schede. een noordelyk elftal te Zwolle, een zuidelijk elftal te Breda, Rapï- ditas te Rotterdam, R. A. P. te Am sterdam. een Haagsch elftal iu Den Haag, een studenten elftal, en een Nederiandsch elftal. ftECHTSZAKEft. Na de verkiezingen. Voor het Gerechtshof te Amster dam werd Dinsdag in hooger beroep behandeld de zaak van den heer J. P. S., door de rechtbank vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde, t. w*. van het 1 by gelegenheid een er verkiezing plegen van eenige bedrie- gelyke handeling, waardoor een an der dan door den kiezer bedoeld, wordt aangewezen. Het feit heeft zich als volgt toege dragen. Ter gelegenheid van de her stemming voor twee leden voor de Provinciale Staten in N. H. op 23 Jani van het vorig jaar, werd door den heer S., bestuurlid van de R. K. Kiesvereeniging in het zesde kiesdis trict te Amsterdam, in overeenstem ming met een besluit van het bestuur dezer vereeniging, een kaart verspreid aan de verschillende stembureaux in bet zesde district. Op die kaart werd aaugeraden de stipjes zwart te maken, achter den naam van den katholieken en den anti-rev. candidaat, echter met de toevoeging dat, wanneer er anders werd gedaan, de uitgebrachte stem van onwaarde was. Een kiezer, genaamd V., ontving by zyn binnentreden in het stembu reau ook een dergelijke kaart en werd een oogenblik door de genoemde toevoeging in de war gebracht. Ech ter, hierop bedenkende dat de stem ming vry was, vulde hij zyn biljet toch in, zooals hy gedacht had, maar gaf tevens aan de politie kennis van hetgeen hem gepasseerd was. Hierop werd het verder verspreiden det kaarten verboden. De beklaagde gaf voor de recht bank op en hij bleef Dinsdag by dit verweer dat hy niet geweten had een strafbaar feit te plegen. Zoodra hem dit bekend werd, liep hy zelf de verschillende stembureaux af, om de verdere verspreiding der kaar ten tegen te gaan. Gevraagd, waarom kaarten met deze zinsnede verspreid waren, antwoordde bekl. dat het by vorige verkiezingen gebleken was, dat verscbiilende kie zers door oukunde of anderszins ver keerd stemden en hunne stemmen van onwaarde werden. Mr. Op ten Noort, de advocaat-gen. by het Hof te Amsterdam, betoogde, dat de rechtbank heeft vrijgesproken op grond, dat door bekl. een absoluut ondeugdelijk middel gebezigd is. Als de kiezer aanvankelijk in do waan was, dat andere stemmen zyn stem van onwaarde maakte, was zyn twij fel zeer zeker verdwenen in het stem bureau, toen hem bleek dat de stem ming vry was. Mr. Op ten Noort was echter niet van die meeoing. Hy wees er op dat het zwaartepunt gelegen is in de zinsnede„daar anders uw stem van onwaarde wordt". Daarom gaat ook niet op de verdediging van bek!., dat hy aan de katholieke en antirevolutio naire kiezers heeft willen aantoonen, hoe zij moesten stemmen op den can didaat hnnner keuze. Dan zou er in de kaart een andere uitdrukking ge bezigd moeten zyn. De rechtbank gaat uit van de oude leer dat een poging met absoluut on deugdelijke middelen niet strafbaar is. Mr. Op ten Noort meende, dat dit alleen van Kracht was als alle midde len ondeugdelijk waren. De kiezer V., die ais getuige gehoord was voor de rechtbank, had immers verklaard zich byna vergist te hebben, als hy niet toevallig er aan gedacht had, dat de stemming vry was. Het middel had dus wel kunnen gelukken, by kiezers die minder op de hoogte waren dan deze getuige. De uitvoering van het misdrijf is alleen verhinderd door bijzondere om standigheden. Anders had gevraagd moeten worden aan eiken binnentre dende: „Zyt gij katholiek of anti revolutionair Mr. Op ten Noort vroeg daarom vernietiging van het vrijsprekend von nis der rechtbank en veroordeeling van bekl. tot 14 dagen gevangenisstraf. Mr. E van den Bogaert, die ook by de rechtbank bekl. bad verdedigd, trad ditmaal eveneens als pleiter op. Hy ontkende dat het bewijs geleverd is van bedriegelyke doeleinden of een poging er toe, en vroeg vrijspraak of ouïslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. „Hbld." Hogerltuizeii—vrianden. Voor den kantonrechter te Amster dam werden Dinsdag drie jonge mau- nen gebracht, die op eeu der avonden voor St. Nicoiaas door de grachten hadden gevaren met een schuitje voor zien van een doorscbijnenden opbouw, waarbinnen licht brandde en nu en dan iets als bengaalsch vuur werd ontstokenop het doek stonden eenige der bekende machtspreuken geschil derd, waarvan de beweging ter invrij heidstelling van de Hogerhuizen zich bedient. De vertooning in de grach ten, waardoor nog al wat volk op de been kwam laDgs den wal, werd door politie gestait en belet, waarbij zelfs een der agenten te water raakte. De drie mannen werden vervolgd wegens het geven eener vertooDing langs den openbaren weg eu het ontsteken van vuurwerk zonder vergunning der over heid. Het verhoor van beklaagden en ge- tnigen ging niet van een leien dakje. Een der getuigen gaf nog al moeite met het afnemen van den eed. Het O. M. eisehte tegen elk dei- drie beklaagden drie gulden boete of vijf dagen hechtenis. De eerste be klaagde beschuldigde een der getuigen een ambtenaar van politie, van meineed en zeide een aanklacht tegen hem te zullen indienen. In plaiu "Volkomene Genezing iu BLOEDARMOEDE door bet ELIXER van SPINGENT DE PAUL Voor imlicbtlngan wendo n F ijs tigrf frotluïit. _icti tol de sauRS de U CHARITE, 105. Rue Saint-Domimqae, PARIJS. QUtNET, Pbirmacien-Chimistc, 1. Passage Soalnier, PARIJS tn plaatsen trnr teen dépots zijn. wende men zicb tot den lloofddepothondiT J. M. POLAK. Galerij 35. Amsterdam. &£S*E?1S3D JS5EISWS De zaak-Dreyfus. Tegen den dag waarop het proces van do weduwe Henry tegen Reinach zal beginnen, komen van alle zijden aanwijzingen, welke de hypothese van ReinachEsterhazy verrader met Henry als medeplichtige by den gsne- ralen staf, aanzienlijk versterken. De „Aurore" van Maandag verhaalt dat de betrekkingen van Esterhazy en Henry reeds dateeren van 1877, toen beiden als luitenants aan den genera- len staf, 2de bureau, verbondeu wa ren. De „Petite République" van Zon dag bevat een artikel van Janrès, waarin de bekentenis van Esterhazy, dat hy achttien maanden iang (en in den opgegeven tyd valt bet proces- Dreyfus) betrekkingen met Scbwarz- koppen heeft onderhouden, onder han den wordt genomen. Ware dit als agent van de tegen-spionnage geweest zegt Jaurès dan zou Esterhazy natuurlijk een groote rol iu het pro- ces-Dreyfus hebben gespeeld. Dit was echter niet het geval. Is Esterhazy werkelijk de verrader, dan moet hy tijdens het proces alles hebben ge daan wat in zyn macht was om de verdenking tegen Dreyfns te verster ken. En nu ziet men dat de rol van Henry in dat proces inderdaad dit doel gehad heeft. Henry is het geweest, die voor de rechters onder eede verklaard heeft van een geheimen agent vernomen te hebbeu dat er al lang een verrader aan het 2de bureaa van den geaeraien staf bevond en vervolgens weigerde dien agent te noemen. Eu verder vestigt Jaurès de aan dacht op het volgende. In do tweede brochure van Esterhazy vindt men het verhaal, dat Dreyfus al lang ge surveilleerd werd en dat hij o. a. in een hotel te Brussel verrast is, waar hy een onderhoud had met een Prui- sischen spion. Dit is onzin, want noch in de akte van beschuldiging, noch iu het rapport van generaal Zurlinden aan het ministerie Brisson komt daar van iets voor. Maar wat wel merk waardig ishetzelfde verbaal vindt men in.... de „Echo de Paris" van 17 November 1894! Na is het bekend dat dit blad inlichtingen uit de bu reaux van Oorlog kreeg. Van wien anders dan van Henry? En alweer tegelijk in de „Siècle" van verleden Zaterdag, citeert Joseph Reinach eenige regels uit de „Cocar- de" het vroegere blad van Maurice Barrès, van 4 Nov. 1S94. Daarin stond te lezen dat de minister van oorlog, generaal Mercier aarzelde den verra der te vervolgen en dan luidde het verder „Maar majoor Henry, chef van den generalen staf, verzette zich met energie en dwong den minister van oorlog de vervolging van den schuldi ge voor den krygsraad te eiscbeD." Over Henry werd toen in het pu bliek heelemaal niet gesproken. Hoe kwam het blad aan dien naam? en aan het idee, dat een ondergeschikte, een majoor, den minister van oorlog zon hebben kunnen dwingen? Is bet niet duidelijk dat ook dit bericht uit de bureau's van oorlog afkomstig was en duidde op de „energie" waar mee Henry tot de veroordeeling van Dreyfus heeft bijgedragen M'aurice Barrès verklaart zich niet meer te herinneren, hoe de „Coeardo" in 1894 aan dat bericht is gekomen. De Soir meent te weten, dat ver scheiden getuigen, die door het Hof van cassatie gehoord zyn, o. a. twee i oud-ministers van oorlog, van plan zyn hun getuigenis openbaar te maken om de publieke opinie voor te lichten, in geval het Hof tot revisie mocht besluiten en Dreyfus naar een anderen rechter verwijzen. De aardbeving in Griekenland heeft, Zondag, den hee- leu Peloponntsus geteisterd. Op ver schillende plaatsen werden hevige schokken waargenomen, maar hoofd zakelijk in Messinië schyut schade aangericht te zyn. Vooral do steden Filisrtra en Kyparissia eu de omlig gende dorpen hebben geleden. Meu- schenlevens zijn er slechts weinig ver loren gegaan, maar de regeering heeft tenten en bouwmaterialen naar de be proefde streek gezonden, en laat een onderzoek instellen naar den omvang van den ramp. Zondagavond en Maandag zyn op nieuw aardschokken ia Messinië ge voeld. Een standbeeld voor De Lesseps. Het reusachtige standbeeld van De i Lesseps, dat aan hot kanaal van Suez i zal komen te staan, is gereed om j afgegoten te worden. Het beeld zelf wordt 6.80 meter hoog, het voetstuk meer dan tien meter, i Op het voetstuk komen medailles jinet de portretten der vier Khedives onder wier regeering de doorgra- 1 ving van de engte van Suez werd I volbracht. j De beeldhouwer Frémiet is de ma ker van het standbeeld, j De iuwyding van het gedenktee- j ken voor den „Grand Francais", zal plaats hebben jn de eerste dagen j van de twintigste eeuw, zegt de Figaro I daarmede vermoedelijk bedoelende het jjaar 1900. Zondag 28 dezer geeft het mannen koor „Oaecilia", directeur de heer Henry Pielage een concert in de „Kroon". Als solisten treden daarby op: mej. Anna yan Dniii (sopraao), de beer D. vau den Berg (baritoD), de heer Gerard Kr oyer Jr. (viool) eu mej. Betsy Pielage (begeleiding). Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is ter kennis ge bracht a. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op den S29sten April 1899 met zons ondergang b. dat de jacht op eeDden zal wor den gesloten den 28sten Februari 1899, met zonsondergang c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den lsten April 18S9 met zonsondergang d. dat het weispel van kwarteien met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei toten met 15 Juli 1899; e. dat de visschery met het staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1899 f. dat de visscberij met al le overige visehtnigen, uitgezonderd die met aal- korven, aaldobbers en palingfuikeu, die met het schepnet of do gebbeom kleine vischjes te vangen voor de aal dobbers en die op snoek in de gemeente Texel, zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni 1889, en q. dat gedurende deu gesloten viscb- tyd, vermeld sub f van dit besluit, ook het visschen met den hengel in; de hand is verboden. ningsfeest-versïeringen te Haarlem, nitgegeven door de Amsterdamsche Maatschappij „Vivat". 1 Bovengenoemde Maatschappij had !op zich genomen een album met pho- j tografieën te vervaardigen die by hot J doel om een blijvende herinnering aan de gehouden feesten te geven, tevens eeue goede reclame voor Haarlems neringdoenden moest zyn. Hieraan heeft dit album in geen enkel opzicht voldaan. In plaats van een prachtuitgave verscheen een byna waardeloos boekje en dan nog wel een maand later dan afspraak wan, In bovengenoemde vergadering werd dan ook eenstemmig besloten elKe vordering aan „Vivat" to ontzeggen, op grond van niet naleving der door haar gedane beloften. Volhardt deze Maatschappij dus hare vorderingen t t betaling dan zal ze vele processen te voeren hebben, wanneer men nagaat dat van de negen eu dertig adverteerenden twee en dertig niet tot betaling geuegeu zyn. Aanstaanden Vrijdag wordt door den Haarlemscl.en Kantonrechter ov de eerste gerechteiyke vordering uit spraak gedaan. De afieeling Werkverschaffing van de IJsclub voor Haarlem en omstreken is thans een zelfstandige vereeniging geworden onder den naam Vereeni ging tot werkverschaffing by vriezend weêr door het n,aken eu onderhouden van ijsbanen in de gemeente Haarlem. Eet bestuur bestaat uit de heeren Ijhr. inr. J. W. G. Boreei van Hoge- landen, dr. J. Posthuma, jhr. H. M. ridder baronet Speelman, jhr. P. Quarles van Ufford en Jacob Fontein (penningmeester). Ontevreden adverteerenden. Men meldt ons: Maandagavond werd alhier eene vergadering gehouden door de heeren die eene advertentie hadden doen plaatsen in het album van de Kro- Societeit Vereeniging. De na-volgendë circulaire is gezonden aan de leden der Sociëteit Vereeniging." De ondergeteekend'en hebben zich vereenigd tot eene Commissie ter in standhouding van de Sociëteit „V< eenïging". Zij zijn daartoe geleid door de over tuiging dat de Sociëteit „Vereeniging" niet mag te gronde gaan en in stand moet gehouden worden, wat ook ten slotte het lot moge zijn van het voorstel dat het Bestuur aan de Obligatiehou- ders heeft aangeboden. Om de Sociëteit voor ondergank behoeden is het noodig dat tijd worde gewonnen voor de bemoeiing, voorberei ding en uitvoering van de ingrijpende maatregelen die moeten worden geno men om de financiën der Sociëteit we der duurzaam op deugdclijken grondslag te i'doen rusten. Die tijd moet worden verkregen door geld. Hoe daaraan te komen De ondergeteekenden zijn van oordeel dat met hen vele andere leden het lid maatschap der Sociëteit meer waard achten dan f 18 per jaar en gaame be reid bevonden, zullen worden om vrij willig gedurende een tweetal jaren eene verhoogde contributie te lxctalen,. Reeds hebben vele leden zich gewend tot het Bestuur met de mededeeling dat zij er prijs op zouden stellen voor taan f 25 per jaar in plaats van f 1? per jaar aan contributie bij te dragei De andere leden uit te noodigen op te wekken dit goede voorbeeld volgen is het doel van d'e ondergetce kenden. Zij vragen u de kasmiddelen der So ciëteit te versterken door gedurende twee jaar, ingaande 1 Januari 11., bijslag op de contributie te betalen vai f 7 en zich te verbinden om gedurende twee jaar lid der Sociëteit- te blijven behoudens sterfgeval of vei'trek uit df gemeente. Wordt hieraan door een genoegzaan aantal leden deelgenomen dan is de So cieteit gered-. Voorgesteld wordt, de contributie vocn buitengewone- en buitenleden te bren gen: voor buitengewone leden op f 10.5( buitenleden op f 18. Dringend noodigen ondergeteekendes u daarom uit om bijgaande verklaring, van uwe handiteekening voorzien, aai een hunner ter hand! te stellen. Hoogachtend W. C. de Vos. A. H. van Tubergen A. C. Reuther. A. J. van der Steui A. van der Laan Jr. Jb. van den Pz. P. Rijnierse. K. van Eden. F. I Nix. J. Pander. H. J. Geyl JCz. H. F ten Heuvel. J. van Voornveld. C. Eek hout. J. A. Vermeer. G. van der Most van Spijk. P. van Rhijn. P. D. Graaft' J. W. Koopman. P. J. Beccaa*i. Dr. P Harttenroth. Th. Peltenburg. W. Rt> bert. J. J. Goossens. J. J. Smits. M. IV Savrij. Dr. K. Prins. D. T. Suerhofi W. M. ten Houte de Lange. F. Smits E. L. W. van Dobben. P. de Loos. L G. Prins. C. G. H. Bakker. J. J. Snel tjes. H. F. van Thiel. W. F. Meyer. P Vierkant. J. C. Gra-ue. B. J. van Liemt J. B. A. Saeys. J. Vink. G. R. Groos M. R. Pereira. Arnold M. Bijvoet. S. N. Bijvoet. J. Willems. A. Uitenbosck H. Franken Jr. A. Funke. W. C. R» ven. P. W. Peereboom. H. A. L. Bem= J. J. Verklev. G. J. A. Menningh. P C. C. Jacobi. H. van Breemen Hz. P sproken, welke mannen- bezigen als hun onderhoorigen niet tegenwoordig zijn en de generaal had deze familiari teit niet kwalijk genomen. „Ge hebt gelijk." hernam de generaal voor de eerste maal gedurende het ge sprek zijn lorgnet opzettend, „de prins heeft een grap willen hebben en in dien vorm zullen wij hem ook antwoorden; het zal een lange reeks namen zijn van hen, die batterij! 3 bezochten sedert haar grondvesting. Hij moet ons dan den spion aanwij zen en wij zullen wel weten wat ons te doen staat. Wat zegt gij er van, kolo nel. Wilt gij nu kapitein Paul even roepen." Paul Zassulic wa3 dien nacht eerst om vier uur naar bed gegaan. Twee uur lang had hij- van Marian Best en een tuin gedroomd, waar 't altijd zomer en zij meesteres was. Maar toen het zes uur sloeg en de reveille geblazen werd, was hij opgestaan en vermoeid en neer slachtig aan zijn eentonigen arbeid ge togen. Het gezicht van den rosen gloed, dien de zon over de ijsvlakte wierp, verdreef ten laatste zijn gedrukte stemming. Dë frissche morgenwind tooverde een blos op zijn wangen en deed het bloed snel ler door zijn aderen stroomen. Zooais hij daar met de hand aan de muts voor zijn chef stond was hij een toonbeeld van jeugd en gezondheid. „Gij hebt mij laten roepen, generaal?" Stefanovic, die Paul als zijn eigen zoon liefhad wierp een onderzoekenden blik op hem, voordat hij antwoordde. ..Zeker kapitein, dat is zoo. Hebt gij liet nieuwtje vernomen?" ..Het nieuwtje, generaal?" „Zooals ik zeg, het nieuwtje - het ontwerp van de batterij' no. 3 is door den een of ander, die er evenzeer van op de hoogte is als gij of ik, aan de Engelscheu verkocht." Stefanovic sprak op een onverschilli gen toon. alsof de zaak van niet de min ste beteeken is was. Het was zijn ge woonte zijn misnoegen of toorn te ver bergen, en zijn blik werd dan ook meer gevreesd dan zijn woorden. Hij hie,ld niet van hevige uitvallen of uitbarstin gen. uit wolke oorzaak zij ook ontspron- sen- De hand, waarmee hij zijn slachtof fer aanraakte, trof niet harder dan een kus, maar de iitteekens van dien slag bleven tot in 't oneindige zichtbaar. Zassulic was met deze methode be kend en vreesde haar evenzeer, als een misdadiger de grappen van e>en rech ter. „De Engelschen zouden in 't bezit zijn van het ontwerp van batterij no. 3, generaal? Dat is een leugen!" riep hij uit, eerst den generaal toen Bonzo vra gend aanziend. „Het is een leugen, zeg ik u! Zij kunnen het niet hebben,, het is een to tale onmogelijkheid! Wie zou het- him hebben doen toekomen? Wie zou in staat zijn de geheimen van zijn vader land te verlcoopen? Ge weet, dat he-t niet waar kan zijn, generaal. Groote Goddat men mij van zoo iets durft beschuldigen Met ieder oogenblik werd hem de ernstige beteekenis van dé onuitgespro ken beschuldiging duidelijker. Het zweet parelde op zijn voorhoofd en de tranen welden in zijn oogen op. Hij had zoo zijn uiterste best gedaan een goed, trouw onderdaan te worden, dat deze plotselinge slag zijn eer pijn lijk kwetste. Men had bevonden dat hij het vertrouwen, dat men in he-ni stelde, niet waardig was, hij, Paul Zassulic,1 die indien 't noodzakelijk was, gaarne zijn leven voor zijn land had willen op offeren. Men had hem geen groot-er be- leediging kunnen aandoen. „Het is een leugen!" herhaalde hij, terwijl Stefanovic hem goedkeurend ga desloeg en d'e grijze oogen van den ouden Bonzo hem sluw aanzagen, „het is een afschuwelijke leugen, generaal! Nie mand, behalve degenen, die er hun werk hebben, is er in de vesting geweest, dat zweer ik u. Trekt gij mijn woorden in twijfel, welnu laat Seroff Ossinksy dan roepen hij zal u hetzelfde zeggen. Hij zal om 't heele verhaal lachen, even als ik zou doen, ware mijn eer er niet in betrokken. Sm eekend zag hij- nu eens den een, da,n weer den ander aan, maar beider gelaat drukte noch geruststelling nog sympathie uit. Dat van Bonzo droeg weer het onveranderlijke masker van onverbiddelijke gestrengheid, terwijl de generaal achterover in zijn stoel leunde en den spreker aanzag, zooals hij eiken overtreder, die zich trachtte te recht vaardigen, zou hebben aangezien. „Ik weet niet," antwoordde hij op al de protestaties van Paul, „ik weet niets behalve wat men mij uit Petersburg be richt heeft. Mem zegt dat de kaart van het fort aan Engeland verkocht is; gij. die ge durende de afgeloopen maand het be vel over de batterij voerdet zegt dat het onmogelijk is en geen vreemdeling de vesting betreden heeft. Dat hebt gij gezegd, niet waar?" „Ja, generaal; ik wil er een eed op doen en mijn opvolger zal u hetzelfde verklaren." ,,Gij zult beiden voor den krijgsraad, die de zaak zal onderzoeken, dien eed kunnen afleggen. Wordt uw woord ge- loofd, elan is natuurlijk alles goed. Ik voor mij wil u wel zeggen, dat ik het- heele verhaal belachelijk vind. Het 1 ontwerp, dat men aan Engeland ver- kocht heeft, kan het goede niet zijn, daar twijfel ik geen oogenblik aan. Nu is het nog aan ons den prins hiervan te overtuigen en onze waakzaamheid te verdubbelen. Het is onnoodig meer woorden te verspillen, kapiteinhet is niet aan mij u uw plicht voor oogen te houden. De stad kan moeilijk door trouwer die naars van den Czaar bewaakt worden d!an door Paul Zassulic." Paul sloeg zijn oogen op. Hij1 had- gedacht, dat men hem een beschuldi ging ten laste legde, maar begreep nu, dat dit niet het geval was. Het idee, dat men hem had kunnen wantrouwen, drukte hem als lood op het hart en een gevoel van innige dank baarheid vervulde hem, nu de generaal dit denkbeeld verdreef. „Dank u, generaal," zeide hij een voudig. „Uw goedkeuring is mij vol doende." Stefanovic beduidde hem door eei beweging van zijn hand,, dat hij nu kon gaan. Met een, verlicht gemoed verliet hij de kamer, vastbesloten terstond ziis sergeant op te zoeken en hem te onder vragen. Maar voordat hij het groot) plein voor het huis overgestoken wai tikte hem iemand op den schouder es toen hij zich haastig omkeerde merkte lüj, dat Bonzo hem op den voet gevol was. Alikolonel,, gaat ge den zelfden kapt uit!" riefp hij uit. „Ik ga naar de gevangenis," zeide <k oude militair grimmig. „Als dat nieuw tje waar is zal ze spoedig vol zijn." „Maar het kan immers niet w, zijn, kolonel ik ben bereid -er een eed op te doen. Niemand is in de vesting geweest. Bonzo trok de schouders op en w? Paul met zijn schc-rpe, kleine oog'jK aan. „Gij zegt, niemand." „Ja- En ik zou het voor den keizer durven zweren." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2