fill hi or zijn tol sltend gekomen zonder eenige staatssubsidie. Voor andere stre ken is 270 millioen gesubsidieerd, waar- Tan alleen voor stations, zonder meer, 32 millioen. Daarnevens zijn vele mil- lioenen uitgegeven voor verkeerswegen roor andere plaatsenhet Noordzee kanaal, het Merwedekanaal, de verleg ging van den Maasmond. Haarlem heeft in vroeger jaren groote offers gebracht voor het vader land. Hare historie kent ieder. Maar de in 1874 aangenomen vestingwet heeft Haarlem ingeval van oorlog in de meest ongunstige positie geplaatst van alle steden. Ook daartegenover mag door den Staat wel aan haren bloei en groei worden geholpen. Want die bloei en groei geldt het hier en verwonderlijk is het, dat dit nog niet meer de aandacht van hande laars en neringdoenden heeft getrokken. Op plaatsjes als Hillegom en Lisse heeft de H. S. allereerst loskaden gemaakt, aoodat de schepen langszijde van de wagons kunnen komen. In Haarlem, een stad van nu bijna 64.OpO zielen, de hoofdstad der provincie, mist men se dert zestig jaar alle gelegenheid, om direct uit de schepen stukgoederen in de wagons te Loösen. Ieder die bekend ia met spoorwegverkeer weet, dat een haven een goudmijn is voor een spoor wegmaatschappij. Waarom de Holl. Spoor nooit getracht heeft, die hier tot stand to brengen, is een vraag, die men wel kan stellen, maar niet beantwoor den. De scheepvaart in Haarlem neemt eer af. dan toe. Dat wijst- op een leem te. De Spaarnebrug werkt doodend op het verkeer. Aan do boorden van het Noorder Spaamo ligt een toekomst voor Haarlem, vooral sedert de vergrooting der sluis te Spaamdam. Langs die boor den kan fabriek na fabriek verrijzen en aan dien kant is dan ook een spoor weghaven noodig. De stichters van de worf Conrad hebben die al jaren gele den ontworpen. Het station is veel te klein; voor rreemdelingen moeten we ons er voor schamen. Vergeleken bij andere maakt het volstrekt geen schitterend figuur. In 1836 vroegen de lieeren Serrurier, Chevalier en Brade concessie aan voor oen spoorweg AmsterdamHaarlem. Men stond daarover toen verbaasd en begreep niet, waarvoor dat zou dienen. Men had toch de treksehuit, de diligen ce en het Kaarseladeveer. 't Kon alleen dienen om de passagiers aan gevaar bloot te stellen. Rendeeren kon', meen de men, de onderneming nooit en zelfs toen de eerste spoor liep, waren de mensche-n nog zeer beangst. Niemand minder dan Jacob van Lenncp deed in een vers over de gevaren van den spoor weg de zwartste voorspellingen. Ja, nog in 1847 deed men veel moeite om te bewijzen, dat een asphalt spoor (wagens getrokken door een paard op een as- phsJtbaan) de spoor totaal in den grond aou boren. Een dergelijken strijd ziet men thans tusschen gas en electriciteit. De spoorwegquaestic is voor Haar lem een zaak van belang. De burgerij moet niet stilzitten en afwachten, maar hare stem zoo spoedig en zoo krachtig mogelijk doen hoor en. Die meening van spreker is gedeeld door andere ingezete nen dor gemeente, o.a. door twee leden viitt den Raad, die heeren Sneltjes en ▼an den Berg, die reeds een aanvang gemaakt hadden met een adresbeweging aan onze jeugdige Souvereine. (Spreker leest dit adres voor, dat in bek nop ter en. vorm de argumenten be vat, in deze rede vermeld en dat wij wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer moeten laten, liggen. Red.) De aandacht mag er op worden ge vestigd, dat onze Haarlemsche tram in veel bloeiender- toestand zou verkeeren, als zij kon doorloopen tot aan de be graafplaats. Evenzoo is het met de elec- trische tram, aan wie niet is kunnen worden toegestaan den spoorweg bij den Overweg aan liet Kenaupark te kruisen. Op de Kleverlaan zal de spoor baan met een hooge baan moeten worden gekruist. De heer J. J. Sneltjes deelt thans mede, hoe de heer Van den. Berg en hij liet donkbeeld hadden opgevat tot een algemeene petitie, hoe de heer J. C. Peereboom die datzelfde plan had opge vat, na overleg met den heer Macaré is teruggetreden en hoe de heer Van den Berg en spreker, thans op hunne beurt defungeeronde, de zaak tlians over laten aan da Handelsvereeniging. De lieer Macaré zeide nu de hoe ren Sneltjes, van den Berg en Peere boom dank en vooral de H. H. V., het krachtige lichaam, dat reeds zooveel goeds totstand heeft gebracht. Van de gelegenheid tot het doen van vragen werd geen gebruik gemaakt. On der hartelijk applaus bracht de heer Schiirmann don spreker een woord van dank voor zijn rede on wekte hen op, het adres bereids te teekenen. Hieraan werd door velen voldaan. De aannemer C. Romijnwonende de Ciercqstraat alhier, zette gisteren Donderdagavond om 6 aren zyu rijwiel tegen een scliuthok op de Uude Groen markttoen by na zich een oogenblik verwy ierd ie hebben terugk wam was l e rijwiel Verdwenen. Hut.draagt bet merk„Invincïb!é?bev-i'teen vernikkeld, vlak stuur, kurken handles, race [te- dalen en is voorzien van een slechte le'. In ons nummer van 21 dezer maak ten we melding van diefstal door middel van insluiping van eenige klee- dingstukfcen ten nadeelo Yan C. Bies i.. .ie Sophiastraat. Deze ontving gis teren to', zijne verrassing een post pakket, blykena de kaart afgezonden door L. ter Siep uit Haarlem, dat de vermiste kleeriingstukken bevatte. In den afgeloopeu nacht w erd om streeks l3/4 uur aan het politiebureau iu de Smedestraat brand gemeld by den tapper Bottelier in de Smedestraat. De slangenwagen en de ladderwagen verschenen weldra ter plaatse, doch het bleek loos alarm te zijn. De sur veillerende agent was misleid ge worden door den dikken rook, die over het huis hing, maar uit don schoorsteen kwam. Donderdag word by de politie aan gifte gedaan van twee diefstallen van zinken afvoerbuizen, een van de wo- niDg van den beer J. Winkler op de Leidscke vaart,een ander van het huis van den heer Notaris Joekes op den Jansweg. In den afgeloopen nacht werd van het Gouvernementsgeboaw in de Jansstraat ook een afvoerbuis gestolen. Hoonlach Katholieke koste- looze naaischool „St. Rosa". Het was Woensdagavond feest voor de leerlingen van bovengenoemde school. Vol blyde verwachting over de din gen die komen souden ea nieuwsgierig naar de verrassingen die haar wacbt- tea kon uien de meisjes met ongeduld zien binnenkomen. God uren de een geheel jaar hadden zy onder de vriendelijke leiding van e'e (Unies, die baar tyd geheel belang loos daarvoor beschikbaar stellen, on derwijs in het maken en herstellen van goederen ontvaogen, waarvoor haar eiken avond, iu het eigen lokaal der vereeniging in de Annastraat, gele genheid wordt gegeven, zich te be kwamen en nu was ter belooning van haar ijver, door de dames, werkende leden, een feestavond bereid, waar zij zich naar hartelustmjciuen te goeddoen aan chocolade en andere lekkernijen, terwyl door verschillende heeren win keliers, allerlei fraaie en aardige zaken waren ten geschenke gegeven, voor het houden eener tombola. Geen wonder dan ook, dat meuig hart onstuimig klopte en dez; avond met ongeduld was te gemoet gezien. Ook was de heer S. zoo welwillend om persoonlijk zijn tooverlantaarn te komen vertonnen, iels wat ais altijd zeer in den smaak viel en menig en uit roep van bewondering ontlokte. Tot hiertoe was de; avond als om gevlogen, doch nu kwam nog het voornaamste aan. De door de meisjes vervaardigde kieedingstukkeD, die als zoovele proeven van bekwaamheid waren, en waaraan het geheele jaar met ijver was gewerkt, zouden ten geschenke worden gegeven, waarbij door de dames in aanmerking werd geaomec, haar gedrag in dien lijd, zoodat de leerlingen die zich bijzonoer hadden onderscheiden ook de fraaiste stukken verkregen. Het was een aardig gezicht, die circa honderd kinderen, vol spanning te zien uitkijken wat haar ten deel viel en of het ook iets was wat zy ..elf hadden vervaardigd. - Wy mogen niet nalaten hierbij een woord van hulde te brengen aan het ijverige Bestuur dezer hoogst nuttige vereeniging, voor het vele goede door haar verricht, daar zy deze vele meis jes niet alleen in de a.ondureo zoo goed weer bezig te houden, maar zo ook in staat stellen, de by bavr ver kregen vaardigheid productief te ma- keu voor de huisgenooten, waar moe der dikwyls ds handen vol heeft en de hnlp van de oudste dochters best kan gebruiken, om hare moeielyke taak te verlichten. Naar wjj vernemen is deze koste- looze naaischool, onder bescherming staande van de H. Rosa en opgericht ia de parochie van den H. Aotonius van Padua, toegankelijk voor alle Katholieke meisjes, uit de arbeidende klasse, der geheele stad. Zy mag zich ook verheugen in de belangstelling en steun van vele ingezetenen, wat .y ten volle verdient en waarvan ook zij de vruchton zullen plakken, die deze meisjes bioriu voorthelpen. E i ft M X L A K D Uit de „Staatscourant". Koniriklvjlie Besluiten Iu bunnen rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger io Ned.-Ir.dië de bij dat leger gede tacheerde tweede-luitenant der infan terie A. Meyroos, alsmede de tweede luitenants van dat wapen K. Vogel en G- J- Nijweide, beiden tot detaehee- rir.g bij meergemeld leger bestemd, en als zoodanig thans a la suite van het koloniaal werfdepot. De termijn van detacbeering bij de landmacht in West-Indië van deD officier van gez. dor 1ste klasse O. A. Peters, van bet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, andermaal, thans met drie jaren, ver langd, en alzoo nader bepaald op vyf jaren en zes maanden. Benoemd by het wapen der artillerie by den staf van het wapen, tot tweede- luitenant-magazynmeester, met be stemming om te worden werkzaam gesteld by de stapel-magazijnen, de sergeant J. Bresser, van heclstereg. vesting-artillerie. De kapitein J. L. M. van der Vinr.e, van hot instructie-bataljon, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioeo bepaald op f 1495 's jaars. Met ingang van 1 Februari 1899 de commies 'dor telegraphie van de le klasse F. van Andel, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Audiënliën. De gewone audiëntie van den mi nister van waterstaat, handel en nij verheid zal Dinsdag 31 dezer niet plaats hebben. Drankmisbruik. Gemeld is dat te Edam een lojarige knaap in zeer beschonken toestand door de politie aangehouden was op den openbaren weg. Deze knaap, zekere H. D., is Woens dag door den burgemeester gesteld ter beschikking van den officier van justitie alhier. Het is gebleken dat hy herhaaldelijk, op naam van een ander, in een herberg sterken drank heeft gehaald. Vroeger was hy ook al be schonken gewoest; ook was hy vroe ger reeds gevonnist., eu had by ge vangenisstraf ondergaan wegens on eerlijkheid. Een geraamte gevonden. Naby de krib op den rechteroever van den Rijn te Renkum zijn gevon den overblijfselen vaneen meuschelyk geraaraie, volgens liet gevoelen vau een gehoord geneeskundige afkomstig van een volslagen manspersoon, on geveer 3o jarenhet geraamte kan afkomstig zijn van een persoon die 4. 5 of 6 jaren geleden is overleden, doch het is evengoed mogelijk dat het ge beente behoort tot een lyk reeds van 20 ja:eu herwaarts, niet veel vroeger. ÖF dat geraamte altijd aan die kribbo heeft gelegen valt niet uit te maken. De mogelijkheid, ook volgens den ge neeskundige, niet uitgesloten zijnde, dat het geraamte is van een vrouws persoon en in herinnering brengende het spoorioos verdwijnen vau de 25ja rige Sarah Anna Jnett, op of omstreeks 7 Juli 1893 aldaar liet laatst gezien iu gezelschap van Hendrik de Jong, verzoekt de officier vau justitie te Arnhem inlichting omtrent de her komst van bet lijk of geraamte, bet- welk bewaard wordt iu eene verzegelde kist. Altijd royaal. In een der groote gevangenissen van ons iand werd dezer dagen iemand met het cellulaire rytnig binnenge bracht; de man moest enkele dagen gevangenisstraf ondergaan. Bij het uitstappen var. den wagen tast hij in den zak en geeft den koetsier een fooitje. (Historisch). De Betuwe onder water. Uit Oosterbeek wordt onder dit opschrift aan het „Hbld." geschreven Als het iu Doitschland langen lyd beeft geregend en heele landstreken in beken eu rivieren hef overtollige water afvoereu naar den Ryn en als dan tevens door aanhoudende weste lijke winden het zeewater do zeegaten wordt ingedreven, zoodat de loozing der groote rivieren wordt vertraagd, stuwt het water der riviereu op en worden de uiterwaarden overstroomd. Bewoners van westelijke provinciën zuilen weliicht meesmuilen over inge nomenheid met waterplassen; maar; zy die beuken- en dencenbosscaen op de hooge heuvelen van Geiderland bew. nen, worden door het geglinster dat zij tusscheu de boomeu omlaag bespeuren, naar de vlakte gelokt. Voor heu is het eon zeldzaam en grootsch schouwspel. Van Arnhem uit gezien schijnt de gansche Betuwe onder water te staan, het groote meer schijnt zich uit te spreiden tot waar iu het zuiden de heuvels van Nymegeu blauwen. Dit nu is gezichtsbedrog. De Be tuwe ligt in de diepte achter den hoogen dijk, waartegen het water aanspoelt, eu dus schijnen dijk eu heuvelen aan den horizon éen geheel te vormen. Maar al is het watervlak niet zoo groot als het schijnt, het heeft toch een aanzienlijke uitgebreid heid. Het sp-eidt zich uit van Wes tervoort in het Oosten toL Oosterbeek iu het Westen dit heeft veel van een geographische woordspeling en tot vermaak van de jeugd voeg ik er by, wat overigens niets ter zake doet dat deze eigenaardige plaatsbeschrij ving te volmaken is door de meêe- deeling, dat ten noorden de Zuiderzee en ten zuiden Noord-Brabant gelegen is. Wie door het compas-gedraai duize lig is geworden, moet de kaart maar eens opslaan. Hy zal dan zien, dat het ondergeloopen land voor Arnhem by een breedte van ongeveer tien een diepte van twee kilometer bezit en zal zich kunnen voorstellen dat dit watervlak den indruk maakt van een binnenzee. De rijweg naar Nijmegen. die er dwars doorloopt, als een sraalie dyk, biedt een ongeevenaarden rondblik over het spiegelend nat. Treffend schoon zijn er de lichteffecten. Een sterke zuid westenwind dry ft zware wolkgevaarten voor zich uit, waarachter <le zon tolkens scbuii gaat. Gedurende het halve uur dat we op den dijk heen en weer wandelen, ver schiet het watervlak om de vyf mi nuten van kleur, voor een schilder, die spit trotseert om eeu mooi moment vast te leggen, is het. om razend te worden van onmacht. Het oern-, oogen blik ligt het water met onheilspellend vale kleur onder den zwarten hemel en steken de wilgen hun koolzwarte armen er uit op als drenkeliugen. Alles doet dan aan watersnood den ken het drijvende hek, de verdron ken boomeü en de enkele boerderijen, die a's eilandjes op het vlak liggen. Maar het volgend oogenblik, als de zon weer doorbreekt, verdwijnt de naargeestige indruk, dan blauwt het water, krijgen de wilgen een bruine voorjaarskleur eu ryst Arnhem in sprookjesglaus, als een zuidelijke stad, witstralend uit de baren. Dau komen die boerderijen met haar roode en groenbemoste daken en haar gele hooischelven zoo| vroolyk uit tegen den parelgrjjzen achtergrond, dat men, den uiterlykeo schijn voor het wezen nemend, die menschen gaat benijden om bon zeldzame situatie. Dat die indruk echter geheel on juist is, zal de tolbaas van Elden u vertellenDaar is niks geen aardig heid aan, zei by ons; die menschen zitten een heele week vau de buiten wereld afgesloten. Geen levende ziel bomt by hen en zy varen alleen even over voor de markt of de kerk. Maar 't water is toch een goed ding, voegt hy er bij, want dat geeft vettigheid aan den grond en mooi voedzaam gras in 't voorjaar. Neen, laat de Ryn nu maar wassen, dat is beter dan in Mei en Juni zooals verleden jaar toen het goeie gras onder het water verstikt werd. Niemand vorwyt vader Ryn dan ook zyn buitensporigheden („buiten- beddigheden" zou men bier kunnen zeggen), uitgezonderd eenige steen fabrikanten, die door het water zijn afgesloten en nu moeite hebben met de levering. Schaatsenrijders hopon dat do vorst zal aanhouden en het gansche meer dichtvriezen, dat zou een eenige ijs baan worden. Maar ijs en hoog waier zyn van nature tegenstanders, want de vorst rydt op den oostenwind eu het hooge water op den westen. Zoo dra de wind naar het oosten draait, trekt de zee zich uit de zeegaten terug en laat zy de rivieren weer vry spel. zakt het water even snel *als het is komen opzetten en moet de vorst al heel vast toegrijpen wil zy baas blijveu, want haar beweeg lijke tegenstander is dau even moei lijk te vangen als het ingezeepte biggetje onzer volksspelen. lutusscheu staan de "kansen voor de ijssport ditmaal by uitstek gunstig. eet Hockey. De stand der vier clubs, die in de le competitie strijden, is thans als volgt ff! 00 O Cff -rr "a 53 ffi 73 SC a. bc O Hockey. Zondag 29 Januari a. s. zal des namiddags te 2 uur een hockeywed strijd plaats hebben tusschen de beste spelers vau Haarlem en Den Haag; deze wedstrijd zal gespeeld worden op het nieuwe terrein van de 's Gra- venhaagsche Cricket- en Footballclub en vsn de Haassche Voetbal vereeni ging aan den Wassenaarscben Weg (5e brug ter linkerzijde). De uitslag van dezen strijd zal be slissen, welke van deze beide clubs dit jaar het hockeykampioenschap van Nederland zal winnen, daar alle an dere hockeyclubs tot nog toe tegeu beide bovengenoemde vereenigingen het onderspit hebben moeten delven. Donderdagmiddag speelde te Heem stede de Haarlemsche Hockey eu Bandyclub tegeu de Delftsche Stu denten H. en B.-club. De uitslag was, dat eerstgenoemde club won met 7 tegen 2 goals. StEGHTSZAKEf*- „De stekert". J. P. Anderson te Amsterdam, die iD het begin van den winter een oogen blik cle bedenkelyke eer genoot voor den „stekert" te worden aangezien, wyl hy een meisje dat hem plaagde met een pennemes stak, is veroordeeld tot een geldboete van f 25, subsidiair 15 dagen hechtenis. GESKENGa SUEUWS. De vrede veldtocht. Vooral in Engeland wordt met geestdriftig vuur de veldtocht voor de vredesplannen van den Czaar voort gezet. In byna alle groote steden worden meetings belegd, waarbij be kende persoonlijkheden het woord voeren en vaak op het allergelukkigst hun gehoor, na een schildering van het begrip „oorlog", op het lichtend ideaal van den joDgen Russischen monarch wijzen. Te Liverpool heeft zulk een meeting onder presidium vau den burgemeester plaats gehad, waarvan de „Liverpool Post" verklaart, dat er nimmer een meer éénstemmige vergadering ge weest was." Te Manchester wordt in het begin van Februari een soortgelijke mon stermeeting voorbereid. De „Westminster Gazette" neemt een brief van Lord Russell op, waarin deze in warme bewoordingen zijn sympathie voor het vredesplan uit spreekt en als zyn meening kenbaar maakt, dat juist nit Engeland het best een krachtige stoot aan de goede zaak kan worden gegeven. Een gravenzoon. Maandag stond in een achtorbnurt van Londen een orgeldraaier zyn be roep uit te oefenen, toeo een persoon de reporter van den Daily Mail ijlings naar hem toekwam met de woorden: „Uw vader is overledeu". Aanstonds hield de man op met draaien en zyn vrouw, die bezig was geld op te halen, riep hem toe: „Nu zyt gij graafEn beiden begaven zich naar een proenreurskantoor, waar de man bijstand vroeg om zyn rechten te doen gelden als oudste zoon en erfgenaam vau graaf Poulett, die Zondag in den ouderdom van 71 jaar te Londen is overleden. Graaf Poulett heeft een zeer storm achtige jeugd gehad. Eens van een reis terngkeerende, vatte hy het voor- nemeu op met het eerste meisje dat hy tegenkwam te zullen trouwen. En inderdaad trad hy in het huwelijk met de dochter van een loods te Ply mouth. Een jaar later was er eèn zoon, maar lord Poulett verstiet bei den, gaf de vrouw enkel een klein jaargeld en bekommerde zich niet meer om het kind. Dit groeide in armoede; op, werd orgeldraaier, en velen in Londen keuden het bord op zijn orgel met de woorden: „Ik ben burggraaf Hinton, de oudste zoon van graaf Poulett." Als hy zyn rechten weet te doen erkennen, krijgt hy een der fraaiste landgoedereu in Somerset eu een groot fortuin, zelfs het recht om drie predi kanten te benoemen. Een brutale dief. In Parijs heeft een aardig voorval plaats gehad. Een inbreker drong daar eeu woning binnen, toen hem tot zyn schrik plotseling een dame tege moet trad. Zoodra hij haar zag, ging hij op de vlucht, terwijl de dame van schrik in onmacht viel. Ze had ech ter, voor ze haar bewustzyu verloor, nog juist den tijd een uitroep van schrik te slaken, waardoor de buren kwamen aansnellen. Hetgeen de alge meene verbazing wekte, was, dat er dadelijk twee politieagenten by de hand waren. De dame was echter nog te onthutst om hun inlichtingen te kunnen geven en staarde strak voor zich uit. Daar bood zich een der om- stauders aan de politie in huis rond te leideu om naar den gevlogen in breker ie zoeken. Met een licht in de hand giDg hy hun voor, de nasporiu- gen waren echter vruchteloos. De politieagenten keerden, nadat ze hun geleider voor zyn bereidwillige hulp bedankt hadden, in bet vertrek der dame terug. Zoodra ze heu zag, riep de dame, die inmiddels haar spraak bad weergekregen, ontsteld uit„Wat, u hebt hem niet gearresteerden hij was 't juist, dieu voorlichtteIk dacht dat u hem meteen gepakt zoudt heb ben Men kan denken hoe gek de politie- agentan opkeken en hoe de omstan ders lachten. Van den dief was na tuurlijk geen spoor meer te vinden. Een belangrijke diefstal. Aan de Parr's Bank te Londen zyn, zooals gemeld is, een pak bank noten verdwenen, vertegenwoordigen de een waarde van 70.310 pond ster ling, of, in Nederlanasch geld uitge drukt. 847,320 gulden. De biljetten bevonden zich in eeue lade van de „paying counter", dicht by de plaats waar de hoofdkassier van de Bank, de heer S. P. Carter gewoonlijk zit. De hnlpkassier, de heer H. Hali, moest toevallig bij deze lade, terwijl de heer Carter even af wezig was en ontdekte tot zyn groote verbazing, dat eeu dik pak banknoten verdwenen was. Nauwelijks had hij zich van het ontbreken der biljetten overtuigd, als de hoofdkassier terug keerde, die onraiddelijk met het ge beurde in kennis werd gesteld. Aan de lade was geen spoor te ont dekken dat een gewelddadig openbre ken aanduidde. Zonder een oogenblik le verliezen en iets van het verdwij nen aan hot overige personeel te doen bemerken, stelde de heer Carter den directeur van het gebeurde in kennis. Óumiddolyk werden nu de noodige maatregelen genomen om zooveel mogelijk te voorkomen dat de bezitters der verdwenen bauknoten gelegenheid hadden van nun buit te profiteeren. Detectives werden ter hulp geroe pen en bijgestaan door de ambtenaren der bank, werd zoo spoedig als men maar kon een onderzoek ingesteld. De biljetten in do lade, welke voort durend in gebruik is en waarop ver scheiden bedienden steeds het gezicht hebben, werden nagezien eu een lyst van de verdwenen noten werd opge maakt. De detectieves en de beambten van de Bank hebben Maandag tot laat in den avond gewerkt om in de boeken na te zien of men ook soms vergeten bad de biljetten in te schrij ven. Doch het geheim vau het ver dwijnen werd er niet door opgelost; de biljetten moesten gestoieu zyn. Dat de „coup" zeer handig is uitgevoerd, behoeft geen betoog; maar hoe? Nie mand die antwoord wist of weet te geven op deze vraag. Dinsdag is de politie den iranschen dag aan het zoe ken en snuffelen gewoest. maar vruch teloos- Zoo spoedig mogelijk werd een kennisgeving gedrukt, waarop de data, de nummers en de waarde der verdwenen biljetten werdeu vermeld en welke het verzoek bevatten, om zoodra een der vermiste biljetten werd aaugoboden, daarvan zouder draion kennis te geven aan de hoeren Mul leus and Bosanquet, sollicitors, 11. Queen Yictoriastreet, E. C., of aan den superintendant M'William van het Detective Department of the City of London Policy, Old Jewry, E. C. Doch ook deze maatregel heeft nog tot geen uitkomsten geleid. Wel liep Woensdagavond te Londen het ge rucht, dat de politie den dieven o het spoor was, doch een reporter, di inlichtingen vroeg aan het bureau va politie, kroeg teu antwoord, dat z nog niets meer wist, dan toen zjj be richt van het verdwijnen der biljetts kreeg. De civiele rechtbank te Parijs heel het proces wegens schadevergoedin van 20.000 frs.. door Cbristiaan Estei hazy don majoor en zyn uitgevt Fayard aangedaan, veertien dage verdaagd. Majoor Esterhazy was na tuurlyk niet aanwezig1. De Cubaansche oorlog heeft, aai Spanje 80.000 dooden gekost. Ha grootste aantal is aau ziekte bezwe kon. Do Paus is du geheel van zy lichte ongesteldheid hersteld. De I Vader ontving Woensdag de kroot prinses van Zweden, zal Vrijdag d R uneinsche partr ciërs en Zaterd^ de hertogin van Connaught ontvau gen. Aardbeving. Dinsdagmiddag ruim vyf uur is i Mexico groote verwoesting aangerict door een aardbeving. Moer dan hoe derd huizen zyn beschadigd eu ruii honderd personen zijn gewond. In de stad heerscht een paniek. Het huwelijk van Adeiina Patti. Te Penwylt een landelijk idylletj in de burnt van Brecon is Donderda hethuwelyk voltrokken vandenjonge baron Cederström en zyn wereldbf roemde bruid mevrouw Patti. All geïllustreerde buitenlandsche blade geven de portretten van het jong paar in een gebloemd kransje, 8nke! met een Cupidootje dat eeuwige bat den van liefde tezaara bindt, 't I snoezig. Don dag vóór de huwelyksinzege ning bood mevrouw Patti haren vele kunstvrienden en vereerders een dine op haar prachtig kasteel Craig-y-Nc aan en zong daarbij aan het dessei de juweelen-aria uit Faust, hetgeei voor een bruidje werkelijk als ee zeer toepasselijk lied beschouwd ka worden. Men weet dat mevrouw Patti zie reeds 20 jaar hoorde toejuichen, toe baar tegenwoordige echtgeuoot h levenslicht aanschouwde. Een wandeling door het „Donkerste Afrika." Een jong Eugelschman, Albai Lloyd, heeft met twee inlanders ee niet alleclaagscbe wandeling dwat door Afrika volbracht. Zonder ee schot te lossen en zonder eigenlij levensgevaar te loopen, heeft by he gebied bewandeld, dat Stanley a- het dónkerste Afrika betitelde. Toe deze groote ontdekkingsreiziger Afrik van West naar Oost doortrok, boston zyn karavaan uit drie Europeane ea 352 inlanders. Van ditgezelscha bereikten slechts 115 iu uitgehongerde toestand het einddoel. Zoo komt me er schier vanzelf toe een vergelykin te maken tusschen de reusachtig moeilijkheden, die Stanley in zijn rei; verhalen beschrijft en die, waarmed de jonge Lloyd in zijn 12-weekscb reis te kampen had. 19 September verliet de moderi Stanley Toru, in Uganda, eu wat delde naar het fort Katwe, den laai sten Engelschen militairen post aa den noordelijken oever van het A berlmeer. Van hier volgde hij de Semlikoloed tot voorbij M'Beni, he grensstation van den Kongostaat. De len October trok Lloyd door het be ruchte woud, dat door dwergstamiae wordt bewoond, echter langs een mee zuidelijk gelegen weg dan dien, wai Stanley vroeger gebruik van maakt Tien dagen waren voor dezen toet noodig. Hy zag geen enkelen dwerj doch achteraf bleek, dat zij hem voor durend bespied hadden. Zij waren zo schuw, dat, toen Lloyd in bet midde van het woud in een Arabierendor te land kwam, by de grootste moei! had eenigen hunner tc photqgraphe renzy wilden niet stilstaan en hie den uit angst hun handen voor lif gelaat. De duisternis iu dit bosch was a dik, dat op het midden vau den da eeu pbotographiscbe opname, een ha uur blootgesteld, geheel mislukte. E stilte was ook schier onhoudbaar. A leen het kraken, der reuzen boomt verbrak haar soms. Olifanten, luipaa deu,wilde zwijnen, buffels en antilope bevoikteu lie- dood sche gebied. 's Nachts werden vuren aangelegi om de wilde dieren op een .afstan te houden. Een tent werd aau de bot men bevestigd en een omheining wei zoo goed en zoo kwaad als het gir opgetrokken. Een wacht werd noo uitgezet. De eerste blanken, die Lloj ria zyn tiendaagschen marsen oui moette, waren twee Belgische officii ren te Mawambi, aan den Ituristrooo Hier nam Lloyd ook Weder de rou! van Stanley, zoodat hy deu 2den Avakabi aankwam. Dit was een zwbj tocht, daar de wegen geheel begroei waren en het land bijna onbewooc wasde eenige stervelingen die f leefden waren kannibalen. By het oversteken van een rivie in dit traject gelegen, sloeg hun boot om, en de reiziger, verward in et deken, redde zich met moeite. Zjj pbotographietoestel en al de belaoj wekkende opnamen gingen daart verloren. De kannibalen, waarmede hy ve derop in aanraking kwam, wordt zeer geestig door hem beschreve. Hy werd vriendelijk ontvangen e een voorstelling, die hy organiseerd door een ritje per fiets om hun do:

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2