j. e. Zij zijn nu bezig aan terreinverkenning. aan den stoker die het in de richting Als 't maar met „kruis of munt" wer- vao den jongen hield en aftrok, met peil was af te doen, hè Maar die kLe- aers... zo zijn tegenwoordig zoo wijs,... als een mensch H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot lid der commissie, van 1 Augustus 1898 tot 1 Augustus 1899 te Utrecht belast met het afnemen der practische examens van arts en tandmeester, prof. dr. B. J. Kouwer, hoogleeraar te Utrechtby het depar tement van financiën tot referendaris mr. H. E. E. Lagerwey, thans hoofd commies tot commies H. P. W. Smit, thans adjnnct-commies. Belast met ingang van 1 Februari 1899 met de waarneming van de betrekking van Rijksadvocaat ia Noord-Holland en Utrecht, mr. W. H. K. Mouthaan, advocaat en procu reur te Amsterdam. Eervol ontslag verleend: Aan Z. de Kleyn, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1899, uit zijne betrekking van surnumerair der registratie en domeinenmet ingang van den dag waarop het Koninklijk besluit van 9 Januari 1899 Staatsblad no. 43) in werking komt, aan de adjunct-commiezen ten bureele van de Centrale Commissie voor de Sta tistiek mr. H. W. Methorst en F. Fonck, in verband met hunne be noeming respectievelijk tot commies en adjunct-commies bü het Centrale Bureau voor de Statistiek. Benoemd by het Centrale Bureau voor de Statistiek, tot eerste-klerk A. H. Coltof te 's Gravenhage tot tweede klerk A. Limburg te 's-Gravenhage, en tot bode, om tevens als zoodanig dienst te doen bij de Centrale Com missie voor de Statistiek, C. J. E. van Druten te 's Gravenhage, allen met toekenning van eervol ontslag uit hunne betrekkingen ten bureele van de Centrale Commissie voor de Stat atiek. Op non-activiteit gesteld do luitenant ter zee 2de klasse A. F. Gooszen, dienende aan boord van het arullerie-iustructieschip Bdlona de luitenant ter zee 2de klasse jhr. J. A. van Geen, dienende aan boord van het pantserschip Evertsen, en de luitenants ter zee 2e klasse G. A. F. Raland, en J. E. de Bruyne, dienende aan boord het wachtschip te Willemsoord. Geplaatst do luitenants ter zee 2de klasse A- Quispel, C. Aronstein en J. A. M. J. Beretta respectieve) yk aan boord van het paDtserscbip Evertsenaan boord van het wachtschip te Willems oord en tijdelijk in de rol van ge noemd wachtschip. Audiëntiën. De gewone audiëntiën van de mi nisters van waterstaat op 31 Januari, van justitie op 1 Febr. en van oorlog op 2 Febr. zullen niet plaatshebben. De zaak Haas—Van Hal. Naar wy vernemen, heeft de heer Haas bekend, dat hy graaf Spaur te Bennebrook met waardelooze effecten heeft willen oplichten. De instructie iu deze geruchtmakende zaak wordt nog voortgezet. De mededeeling, dat by de gedane nasporingen een groote hoeveelheid effecten gevonden zonden wezen, af komstig van den bekenden postdiefstal Dover—Ostende, berust vooralsnog slechts op een bloot vermoeden. In- tusschen is het zeker, dat wel vele effecten gevonden zyn van verschil lende diefstallen afk mstigeB juist deze omstandigheid is oorzaak dat het onderzoek door politie en justitie naar aanleiding van de poging tot oplich ting van graaf Spaur begonnen, waar- schynlyk van langen duur zal wezen en mogelijk tot nog meer arrestatiën zal leidon. (Tel.) Doodgeschoten. Zaterdagochtend had er aan boord van het te Maassluis iu de haven ge- station oeerde Zweedsche bergiugs- vaartuig Helios een ongeluk plaats. Bü liet scboonschipmaken in het volkslogies vond de scheepsjongen in een der slaapkooien een revolver, toe- bohoorend aan een der matrozen. Spe lend haalde hy eenige malen den trek ker over en gaf daarna het wapen het noodlottig gevolg dat de jongen door een kogel getroffen werd en enkele uren later aan de gevolgen overleed. Carnaval te 's-Hertogenbosch. De Bossche correspondent van het Hbld. schrijft: De Oeteldonksche Club ontving een milde gift van „Haarlemsch Oetel- donkers", die de club uit vriendschap wenschen te steunen. Van het ver loten van een vet varken heeft men dit jaar afgezien. Nadat zulk een dier het vorige jaar in triomf was rond gevoerd, werd het verloot ten voor- deele der algemeene armen en bracht de aanzienlijke som van f800 op. Dit bedrag werd aan den armmeester ter hand gesteld en geweigerd! Alsof het geld was, door een misdaad ver kregen, en terwyl zoo veel armen dat geld goed kunnen gebruiken. Vele [ingezetenen zou het verheugen als de I verloting dit jaar toch plaats had en het bedi ag dan voor koffie* en brood- juitdeeling gebraikt werd. Kroningsbrood. Ontduiking van een gemeente-ver ordening. Door den raad van de ge meente Dongen (N.-B.) was een nieuwe verordening gemaakt om toezicht te kannen honden op de hoedanigheid en het gewicht van het roggebrood. De bakkers in die gemeente hebben bewezen slimmer te zyn dan de raads- i leden, en besloten geen roggebrood I meer te verkoopenvoortaan verkoo- pen ze kroningsbrood. Letteren en Kunst- Fruin. f Te Leiden is overleden Prof. Fruin- Robert Jacobus Fruin werd den léden Nov. 1823 te Rotterdam gebo ren. Na voltooiing zijner academische studiën te Leiden, promoveerde hy aldaar in Dec. 1847 op eene disser tatie „De Manethone Sebennytha". Kort daarna w erd hy docent aan het gymnasium te Leiden en in Febr. I860 hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de Leidsche univer siteit. Fruin heeft onze letterkunde ver rijkt met vele geschriften en menig belangrijk van degelijke bronnenstu die getuigend werk betrekkelijk een of ander onderdeel nit de Vaderland sche historie. Als redacteur van „De Gids" en als medewerker van ver schillende andere tijdschriften heeft de overleden hoogleeraar eveneens veel bijgedragen tot vermeerdering der kennis van Neerlands geschiedenis. Het meest bekende van zyn geschrif ten is zyn werk „Tien jaren uit den Tachtigjarigen Oorlog", een geschied boek, uitmuntende door keurigen stijl en heldere voorstelling. De Konink lijke Academie van Wetenschappen en de My. van Nederl. Letterkunde telden Fruin onder haar meest geziene leden. Doch niet slechts op wetenschap pelijk gebied heeft Fruin uitgeblon ken. Hy was, wat men noemt een bemixilyke persoonlijkheid. Wie met hem in aanraking kwam, geraakte onder de bekoring van zyn vriendelijk wezen. Wie Fruin kende had hem lief. Eenvoudig en hulpvaardig, heeft Fruin, die ongehuwd bleef, .elenaan zich verplicht. Nooit werd tevergeefs een beroep op zyne hulpvaardigheid gedaan en waar het noodig bleek, opende hy gaarne de beurs, maar steeds op voorwaarde, dat het niet aan de groote klok zou worden ge hangen. Fruin bezat ook in hooge mate de gave van welsprekendheid. Niet alleen wat hy schreef, maar evenzeer wat hij sprak muotte uit door keurigheid, helderheid en eenvoud. Aan menig 'graf van gestorven collega's heeft Fruin's welsprekende stem geklonken en dan kwam het aan den dag wat een hart er woonde in dat betrekke lijk klein lichaam. Voorwaar, nietal- i leen een ster aan den wetenscbappe- lyken hemel is heengegaan, maar met Jruin daalt een der voortreffelijkste menschen ten grave. „Tel." getrokken in den vleugel tusschen het hoofdgebouw en het Pavilion de Flore. De nieuwe zalen zullen vooral der moderne Fransche schilderschool ten goede komen. Het is de bedoeling, deze nienwe zalen gereed te hebben tegen de ten toonstelling van 1900. Sport en Wedstrijden. "Voetbal. „R.A.P.° van Amsterdam versloeg Zondag met 4 tegen 1 „Ajax" te Lei den in een wedstrijd om den beker. Nederlandsche Wielerbond. Zondag werd in „De Karseboom" te Amsterdam onder leiding van den heer F. W. H. Emons, de algemeene vergadering gehouden van den Neder- landschen Wielerbond. De heer mr. Last nit 's-Gravenhage stond de ver gadering ter zijde als rechtskundig adviseur. In een besloten vergadering, welke de algemeene vergadering voorafging, werd met 37 tegen 5 [stemmen het bestuursvoorstel aangenomen om niet samen te werken met de commissie van den Algem. Ned. Wielrydersbond, ingesteld ter regeling van de zaak der wielrenners. Men besloot eveneens te handhaven het verzoek aan den A. N. W. B. om de verdere beharti ging van de belangen der renners over te laten aan den Algemeenen Wielerbond. In de openbare vergadering werden verder de statuten behandeld en vast gesteld. Een definitief bestuur werd nog niet benoemd. Het voorloopig bestuur ontving de opdracht de ko ninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. In plaats van den heer Brugma, die zyn functie als voorloopig bestuurs lid neerlegde, werd gekozen de heer Jurgens. Ingekomen was een sehryven van den bekenden renner Henri Meyers, waarin deze een besliste tegenspraak gaf van het bekende kampioen-briefje van Jaap Eden en ten overvloede verklaard werd, dat hy zich nog steeds als lid van den Nederlandschen Wie lerbond beschouwde. eenigen brander als den by concessie genoemden of bedoelden brander aan de gemeente aangeboden enz. De advocaat-generaal, mr. Baud, heeft geconcludeerd, dat: lo. het hof zal bevestigen het vonnis der rechtbank, voor zooverre daarbjj de exceptiën, door de gemeente op geworpen, zyn afgewezen 2o. het hof voorts de gemeente zal toelaten tot het bewys, dat de heer Pazanni indertyd een brander, als hiervoren bedoeld, ten raadhuize heeft gedeponeerd 3o. het hof subsidiair een deskundig onderzoek zal bevelen, naar aanleiding van zoodanige opdracht, als het hof zal vermeeneu te behooren. Het hof nu heeft Yrydag het vonnis der rechtbank vernietigd voor zooveel dit betreft de aan deskundigen voor gelegde vragen en wat daarmede in verband staat, het overige van het vonnis der rechtbank bevestigd en daarbij bevolen, dat aan deskundigen de volgende twee vragen zullen wor den voorgelegd „Of de brander sedert 1887 ter bepaling der li chtsterkte van het gas in gobruik, is een Fransche Argand-brander van Dnmas, d. is. een brander overeenkomstig het in 1856 ivoor de stad Parys voorgestelde bek- ,type, behoudens de by de concessie j gestelde wyzigingen zoo neen. of dan de niet bij do concössie voorgeschreven !en toch bestaande afwijkingen een vermindering der lichtsterkte ten ge volge hebben." Voorts heeft het hof als deskundi gen tot onderzoek en rapport op deze vragen benoemd de heeren dr. J. v. d. Waals, hoogleeraar te Amsterdam, J. E. E. Bakhuis, directeur der gas fabriek te 's-Gravenhage, en M. Sis- singb, onderdirecteur der gemeentelijke gasfabriek te Rotterdam, bepalende dat de deskundigen voor het hof zul len worden beëedigd op 23 Februari, a. s. en binnen twee maanden na dien hun rapport inzenden. Er zal nader een getuigenverhoor plaats vinden be treffende het deponeeren ten stad- huize door wijlen den heer Pazzani, van den sedert 1887 gebezigden bran der als den of een der by de concessie bedoelden brander of branders. Het Louvre te Par ij 8. De tentoonstellingszalen van het Louvre ondergaan een groote uitbrei ding. Twee groote en veertig kleine zalën met goed licht, worden er by- RECHTSZ&KEN. Een gas-proees. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Vrijdag in hooger beroep uitspraak gedaan in het bekende proces der ge meente tegen de Imperial Continental Gas-Association. De I. O. G. A. beweerde in le in stantie, dat de gemeente sedert 1 Augustas 1887 by de dagelyksche bepalingen der lichtsterkte van het gas heeft gebruikt een brander, niet beantwoordende aan de concessie; dat de gemeente de resultaten van dat met een verkeerden brander gedane onderzoek heeft beschouwd als die van het in de concessie voorgeschre ven onderzoek en de I. C. G. A. her haaldelijk beboet heeft, omdat de re sultaten van dat onderzoek eene lichtsterkte gaven, minder dan die in de concessie voorgeschreven; dat de gemeente dus handelende, de overeon- komst (concessie) heeft geschonden en de I. C. G. A. heeft genoodzaakt ander en duurder gas te leveren dan de concessie gebood. En op deze gron den was door de I. C. G. A. ontbin ding der overeenkomst (concessie) met schadevergoeding gevorderd. De gemeente bood aan te bewijzen „dat door nu wylen den heer Pazzani, toen technisch directeur van de fabriek der I. C. G. A., de sedert Aug. 1887 van gemeentewege voor fotometrische proeven gebruikte brander als de (of één der) by concessie bedoelde bran der (of branders) ten Raadhuize van Amsterdam is gedeponeerd." De rechtbank gelastte een deskun dig onderzoek omtrent de vraag„ls de brander, door de gemeente Am sterdam sedert 1 Aug. 1887 en tijdens de dagvaarding nog gebezigd, een Fransche normaal Argandbraiider van Dnmas Hierop is de gemeente in hooger beroep gekomen. De gemeente heeft het hof verzocht de I. C. G. A. op vraagpunten te mogen hooren, en wel op de volgende lo. Wat verstaat gij onder een Duit- schen brander enz. 2o. Wat verstaat gy onder een Hil- pert-brander 3o. Hebt gij na 17 November '93 verdwenen als met een tooverslag. «Scott's Emulsion» herstelde de verstoorde spijsvertering en her schiep mijn kwijnend zoontje in een volmaakt toonbeeld van ge zondheid. «Uwe dienstwillige, «(get.) Mrs. E Harris.» Wij wenschen in betrekking met bovenstaand geval er bijzonder op te wijzen, dat. de tanden doorkwa men, zonder het kind de geringste pijn te veroorzaken. Dit mag wor den toegeschreven aan dekalmee- rende werking van «Scott's Emul sion» op het spijskanaal, waardoor aan het kind de vereischte voeding werd verschaft en de noodwendige bestanddeelen tot den bouw van het beenstelsel.Scott's Emulsion is een mengsel van levertraan, hypo- phosphor zouten en glycerine op de meest smakelijke wijze toebe reid, kan door de zwakste maag verdragen worden en is een on schatbaar hulpmiddel voor moeders en kinderverpleegsters gedurende den lastigen tijd van het tanden krijgen. «Scott's Emulsion» is verkrijg baar in 7j flacons a fl,25 en in 4/1 flacons a f 2,ü5 bij apothekers en drogisten. Een proeffleschje wordt franco toegezonden na toezending van f0,30 in postzegels aan het adres: «The Import Trading Office», 's Gravenhage, Holland. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Als de Kinderen tanden krijgen. Wij willen thans een verslag geven van een geval, dat bijzonder belangrijk is voor moeders en kin derverzorgsters gedurende het tijd perk van het tanden krijgen. Dit is gewoonlijk een angstige tijd en een van de moeilijkste in het leven van een jong kind. Het veroorzaakt dikwijls zulk hartbrekend lijden, dat moeders ten einde raad zijn, hoe zij hunne lievelingen verlich ting kunnen aanbrengen. Leest den brief van Mrs. Harris van Londen aandachtig en gij zult er de op lossing van dit moeilijke vraagstuk in vinden. London, Engeland, 4 Mei 1898. «Mijne Heeren, «Het is mij aangenaam U het nevensgaand portret van mijn zoontje te zenden. Hij was twee jaar oud toen ik het heb laten maken. Hij leed veel gedurende STANLEY WILLIAM ting in zijn lijden te verschaf fen. Hij had aanhoudende stuipen en zijn voedsel wilde volstrekt niet ver teren. Ik was bijna wanhopig toen •een mijner vriendinnen mij aan raadde te zien wat Scott's Emul sion» vermocht te doen. Ik volgde haar raad en kan er niet dankbaar genoeg voor zijn, want «Scott's Emulsion» heeft mijn kind het leven gered. Na gebruik van een kleine hoeveelheid, kwamen de tanden zonder moeite door en al de onrustbarende verschijnselen Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen. Ruime sorteering in Complete Bal-Garnituren van fijne Kunstbloemen. Goedkoope Kunstbloemen voor Bal-Masqué. Complete Bruids-Garnituren van fijne Oranjebloesem, smaakvol gebonden. Zeer b i 11 ij k e prijzen. Spiegelmaker, Plaathandelaar. Ver gulder en Encadreur. Geel. Oude Gracht 85. ISemengd Stiieuws. De zaak-Dreyfus. De Fransche ministerraad heeft besloten dat de minister van justitie heden by de beide Kamers een wets ontwerp zon indienen, strekkende om de beslissing omtrent revisie-zaken op te dragen aan het Hof van cassatie, alle kamers vereenigd; maar alleen in de gevallen dat de straf kamer van het Hof, Da tevoren over de ontvan kelijkheid te hebben beslist, een voor bereidend onderzoek aan meer dan drie van haar leden zal hebben opge dragen. De ministers Dupuy en Lebret die beden gehoord zouden worden door de commissie uit de Kamer, belast met het uitbrengen van verslag over de wetsvoorstellen van Rose en Ger- ville-Réache, zouden aan die com missie dat regeeringsontwerp mede- deelen. In de memorie van toelichting zal de regeering de conclusiën van het rapport van president Mazeau en de twee raadsheeren vermelden. De feiten, in het rapport van Mazeau vermeld, zyn niet van dien aard, dat zy disciplinaire straffen tegen bepaalde rochterlyke ambtenaren ten gevolge zouden moeten hebben. De conclusie van Mazean, zooals de premier ze Zaterdagmiddag in de ver gadering van de commissie uit de Kamer heeft voorgelezen, luidt:Zon der iu eenig opzicht do volkomen honorabiliteit van de leden van de strafkamer te verdenken, zou het ver standig zyn in de buitengewone om standigheden, welke wy doorleven, om niet asu de strafkamer alléén do verantwoordelijkheid te laten van het te nemen arrest. Het is deze wenk, met een veran dering in de juridische opvattingen, welke naar de premier gezegd heeft, het ministerie geleid heeft tot de in diening van een ontwerp, dat de door Mazeau voorgestelde oplossing moge lijk zal maken. Dat de aanneming, vooral in den Senaat, ver van zeker is, is de algemeene meening. In de Kamer zou een meerderheid bestaan, waar reeds Camille Pelletan, in op dracht van zyn groep, is aangewezen het te bestrijden. Berry en Lazies zyn trouwens voornemens de over legging van de uitkomst van de en- quete van Mazeau te vragen, over welke uitkomst buiten de voorlezing van de conclusie, Dupuy zich zeer terughoudend heeft getoond. Óp de vraag van een lid van de commissie uit de Kamer of iu het rapport na men van raadsheeren waren genoemd, heeft de premier het antwoord ge weigerd. DeSoir eischt de openbaar making. Anders is zy overtuigd dat er nog magistraten zullen zyn van het slag Beaurepaire om schuldigen te ontmaskeren. Het blad vertelt ver der, dat de minister van justitie aan Mazeau gevraagd heeft zyn conclu sies te wyzigen, waarop deze dit ver zoek formeel en schriftelijk verlangd heeft, wat de minister afgewezen heeft. Wy tarten, zegt de „Soir", den minister dit tegen te spreken. Er zyn allerlei geruchten in omloop omtrent ontslagneming van de leden van de strafkamer. Bard en Manau heeten voorstanders, Loew een beslist tegenstander. Overste Cordier is gemachtigd de „Libre Parole" te vervolgen. Een oplichter. De politie te Parys heeft een op lichter gevaugen genomen, die in den tijd van drie maanden by een aantal kleine bankinstellingen iu verschillen de landen van Europa, voor meer dan een millioen franken vaische coupons heeft weten in te wisselen, meest na maaksels van coupons der Geünifi ceerde Egyptische schuld. Hei is een Griek, Apostoelos genaamd, die zich uitgaf voor Jacques Lévy, directeur eener gefingeerde Parysche bank. Hy zond naar kleine banken in Duitsche, Oostenryksche, Eogelscbe en andere steden orders tot betaling aan een student of een handelsman, wiens komst hy aankondigde. De te betalen som varieerde tusschen 500 en 100 franken en vaische coupons waren by den adviesbrief ingesloten. De student kwam natuurlijk niet en dan schreef de vreemde bank naar Parys om in structies. Waarop de oplichter ant woordde Maak de coupons maar te gelde en zend my een chèque op een Fransche bank. En aldus geschiedde. Een Berlynsche bank echter vond het geraden, alvorens de coupons te gelde te maktn, inlichtingen t6 Parijs in te winnen en vernam toen dat het bankierskantoor van den trekker niet bestond. De politie werd gewaar schuwd, de man gearresteerd en nu betwisten elf regeeringen elkaar zyn nitlevering. Tumult. Omtrent het laatste tumult in het Oostenryksche Hnis van Afgevaar digden bevat de Kölnische Zeitung bet volgende telegram uit WeeneD Bij het vaststellen van de agenda ver langde de sociaaldemocraat Dasynski, dat het door zyn party ingediende spoedeischende voorstel omtrent de opheffing van par. 14 eindelijk in be handeling zou komen. Onder heftige aanvallen op de regeering en de Jong- Czechen, bezwoer hy de linkerzijde en de andere partyeö, welke het ernstig moenen met het parlementa risme, zich nog op het laatste oogen- blik te stellen aan de zyde der socia listen. De Jong-Czech Kramarscb, door de linkerzijde met hoongelach en beleedigingen ontvangen, antwoordt daarop: „Waar is de politie?" Men roept hem toe„Hebt gij weer een compagnie politieagenten meege- t bracht (Er ontstaat een langdurig j lawaai.) De Jong Czech Brzorad roept den Duitscl.ers toe„Zou gedragen I zich nu beschaafde menschen Van de journalisten-tribune roepen twee Czechische journalisten„Bra- voen zy klapten ia de handen. Aan de linkerzijde ontstaat nu groot ru moer. De afgevaardigden Wolf en Girstmayer snellen naar de tribune en trachten den correspondent der Narodni Lisby, den keizerlijken raad c-n ik..." Zuchtend keerde zij zich van het vuur af cn begon iiaar kleeren weer aan te trekken. Een verschrikkelijke gejaagd heid maakte zich van haar meester, zij was niet in staat stil te staan, ein nu eens schoof zij liet gordijn op zijde, en zag naar de door de maan beschenen zee, dan weder stond zij voor den spie gel, en bemerkte met schrik, dat haar gelaat bleek en bijna verwrongen was van angst, of liep naar de deur om naar do stemmen van de marionetten te luis teren. Het sloeg negen uur, toen, zij het salon binnen trad, do meisjes zaten on beweeglijk als steenen beelden een plaat werk to bekijken, terwijl do oude gene raal in rijn stoel lag te dommelen. Dit tafereeltje was haar welbekend. Zij vatte moed, zeide tot rich zelf, dat er niets gebeurd was, Paul niet tot haar gesproken en rij de goheele scène in het kabinet gedroomd had. Zij was tenminste vastbesloten dó rol, die rij tot nu too gespeeld had, voort te zetten. Toen de generaal versclmkt ontwaak te cu haar nog slaapdronken met een onnooaele uitdrukking op het gelaat aanstaarde, liad rij terstond een inne mend lachje en een vriendelijk woord voor hem gereed „Hoe dom van mij!" riep apj met .geveinsde verbazing uit. ,,Ik had niet gezien, dat u sliep. Zij bleef aarzelend staan als wilde zij zich weer terugtrokken, maar de generaal zedde galant, terwijl hij rech ter op ging ritten I „Tajsoz-vous, laisezt-vouS," lioe' zou ik wakker kunnen blijven, als gij er niet zijt? Vertel mij dat eens, mademoi selle." „Maar op dezen tijd heb ik geen be zigheden, die u mijn aanwezigheid her inneren, generaal." j Hij schoof op zijn stoel heen en weer I om haar met de oogen te kunnen volgen, ioen zij de kamer doorliep. „Toch wel, toch wel,' zeide hij min zaam, ,,gij zult wel wat voor mij zin gen, dan vergeet ik alle andere dingen. Een van uw Engelse lie liedjes, ma- pe tite, van de liefde, hè mademoiselle, van de liefde?" Zij zag hem schalks over liaar schou-' dier aan en de marionetten stonden werktuigelijk op om ieder aait een kant; van'do piano te> gaan staan en Marian zette „de "koning van Tliule," in. Zij bezat een allerliefste stem en was zeer muzikaal. De hartstochtelijke opwinding van do laatste uren scheen invloed op haar geluid uit te oefenen. Zelfs Stefanovic was opgetogen. „Magnifique, magnifique!" riep hij telkens en telkens weer, „gij rijt een genie. Gij moet bij anderen en eens aan het hof laten hooren de keizer zal u nog eenmaal toejuichen. Zoudb go ook niet zoo mooi willen zin gen als mademoiselle, kinderen Is zij niet mooi? is rij niet verrukkelijk?" Hij kakelde steeds door, nu en dan in de hadden klappend, terwijl de kinderen rijn woorden herhaalden of schoon hun onbewegelijke poppenge- richten geen oogenbl ik van uitdrukking veranderden en rij niets geen gevoel, voor muziek bezaten. Quelle une chanson delicieus©!" '„Oh, mademoiselle, si j etais vous „Het is het lied van Margaretha," kinderen." „O! het lied van Margaretha." „Ik wilde, dat ik Margaretha gekend had V' „Bombór! rij is dood!;niet- waar mademoiselle, rij is dbod?" Marian stond' vain, de pianokruk op, in haar binnenste den wensch uitend den generaal eens flink om de ooren te mogen slaan. Maar rij bleef een tevre den gezicht zetten, begrijpend dat de vriendschap van den gouverneur haar nu veel goed kon doen. De marionetten zaten haar vader als hij met Marian sprak, met groote oogen aan to staren. Zij konden maar niet begrijpen hoe het tocli kwam dat liun, vadór altijd! sliep of hen inet brommerig© antwoor den afscheepte als zij bij: hem waren terwijl hij, als hun gouvernante met haar belachelijke ouderwc-tsche kleeding binnentrad, plotseling een. geheel ander man scheen te worden. Ook herinner den zij rich geen avond, dat Marian zoo gewillig op zijn dwaasheden in ging. Zij had haar masker van verlegen gou vernante afgeworpenen speelde nu de coquette. Het zou niet onmogelijk geweest zijn als Rinai en Varia blij war ren toen kolonel Bonzo binnentrad en een eind aan het flirten maakte. „Stoor ik u, generaal zeide hij on beweeglijk in de deur staan blijvend. In een oogwenk was Stefanovic op do been. Als hij zich al schaamde d!at Bonzo hem, flirtend mót de gouvernante vond, was dit toch niet op zijn gezicht'te lezen. „Hebt gij mij noodig, kolonel,' „Ja, generaal." „Is er dan tijding „Zeer ernstige tijding, Nikolaas." Marian., die over een boek gebogen stond, zag schielijk op. De toon, waarop do oude militair sprak, rijn veronacht zaming jegens haar, waren waarschu wende teekens. Zij voelde hoe het bloed haar naar de wangen steeg; liaor han den beefden, en een stem scheen haar in te fluisteren „Paul heeft het verteld, dat is het nieuwtje." De opwinding alleen stelde haar in staat zich voor den generaal en dè meis jes goed te houden. Zij was er bijna in geslaagd zichzelf om den tuin te lei den met de verzekering, dat haai- vree zen. slechts hersenschimmen waren; maar n.u, toen zij Bonzo aankeek, kwaan 't baar voor alsof de liandj van den be schuldiger haar reeds aanraakte. Grim mig en streng sloeg de oude Bonzo haar met zijn scherpe, kleine oogjes ga- ;de, de woorden op haar lippen verstom den en het hart klopte haar in de keel. „Hij weet alles", dacht rij, „hij weet 't en komt het aan den generaal ver tellen. Paul heeft toch gesproken, en dit is nu.lie-fc eind." „Mademoiselle, gaat ge mee naar bo- ,ven. Ik hob slaap." De stemmen der kinderen brachten haar tot rich zelf en met moeite stond zij op. Zij keerdte rich om ten einde de beide heeren te groeten, maar dezen had den de kamer reeds verlaten. Zij wist niet, dat er minuten verstreken waren, terwijl zij in dezen doodsangst verkeer de. Zij. had den statigen groet van den gouverneur van Kroonstad niet opge merkt toen dó heeren de kaïmea" ver lieten, maar dó dreigende oogen va.n Bonzo schenen haar nog te volgen en de kolonel had toch reeds lang het vertrek verlaten. Zij volgden haar, van het salon naar de slaapkamers der meisjes, en de ver schrikkelijke angst en het verlangen zich te verbergen vervulden haar nog, toen zijj in haar eigen kamer terugge keerd was, en trillond op de divan neer zonk. Het was nu dicht bij tienen en de taptoe werd geblazen. Marian had er zoo dikwijls naar geluisterd' als rij al leen in liaar kanxer zat eu de muziek altijd met plezier begroet, omdat te haar aan de bewoonde wereld deed denken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2