Hofberichten. Op de audiëntie. door de Koningin verleend aan de Eerste Kamer, wa ren tegenwoordigde voorzitter, alle leden voor zoover niet ongesteld, de griffier en de commies-griffier. Hare Majesteit sprak alle aanwezigen aan. Begrafenis van prof. R. Fruin. Onder groote belangstelling is Woensdagmiddag prof. Robert Fruin naar zyn laatste rustplaats gebracht. Van overal uit den lande waren vrien den en leerlingen gekomen te zijner uitvaartzoo ook curatoren, hoog leeraren en studenten van deze uni versiteit, veel in getal. Voor de begrafenis was de ordon nans-officier Jhr. Van Sachtelen, na mens H. M. de Koningin ten sterf- haize eeu krans komen nederleggen als eene buide aan den grooten vader- landschen geleerde, wiens aandenken bij de Koningin ook steeds in dank bare herinnering zal blijven. Deze krans bedekte met andere van Spinnen en snorren. Men schrnft uit Drente Laan de N. R. Ct. Wanneer na eenige jaren de Drent- sche huismoeders hare spinnewielen zullen hebben op zij gezet, omdat het spinnen de moeite niet meer zal loonen de tyden naderen zal toch nog niet alle spinnen uit de wereld zyn; want hare dochters zullen waarschijn lijk nog wel uit „spinnen" blijven gaan. „Uit spinnen gaan", zoo noemen de meisjes het, als zij op spinvisite gaan, zooals na nieuwjaar gebruike lijk is. In den goeden ouden tijd werd daar misschien nog wel de wol gesponnen maar tegenwoordig is het spinnewiel bij die visites afgeschaft. Men moet dat weten, want anders zou men mee- nen, dat er nog ijverig wordt gewerkt op zulk een spinvisite; immers er is daar nog sprake van „snorren", en snorren doet het spinnewiel eerst din, als er zeer ijverig wordt gesponnen. Maar het „snorren" is niet meer het familie en vrienden de kist. snorren van het spinnewiel, maar van Namens den senaat heeft prof. Mac de boerenzoons en knechten, die, heel Giliavry den doode een laatsten groet onverwachts misschien, maar toch gebracht, herdenkende boe nu ook hij,verwacht, van de deel de spinvisite- de laatst overgeblevene van den kring kamer binnendringen, geleid door een van De ries en Dozy, weg moest gekozen hoofdman, die nu zyn bende gaan, nog zoo arbeidzaam tot het t0t „snorren" commandeert, niet met laatste, zoo belangstellend nog ni zijn een spinnewiel of met iets anders, aftreden in 1894. Het vaderland, i maar met de „spinster", die hij aan waarvan hij in en door zijn werk deeik afzonderlijk wijst, De spinsters roem was klein land van taalge- j hebben te berustenmaar de hoofd- bied maar groot door zyn historisch man j8 goedighij kent zijn volkje verleden verliest in hem een har-6n weet, wie het liefst samen „snor- telyken zoon. Spr. besloot zijn woorden met een dankwoord voor alles wat Fruin voor de Leidsche universiteit is geweest. Uit naam van faculteit, leerlingen en geschiedkundige vrienden heeft prof. Blok den doode herdachtals meester't was altijd een genot en voorrecht te mogen zitten onder zijn gehoor in de bekende collegekamer van zijn huis; als vriend, en wie deukt niet met genoegen terug de oogenblik- ken met hem op zijn studeerkamer, waar hij zich vóór alles gelukkig voeide. En daarbij ziju groote eenvond, zijn sobere heldere stijl, in alles wat uit zijn pen kwam dezelfde diepe his torische blik, die hem beroemd maakte ook buiten de grenzen van 't vader land. En als mensch hebben wèl velen hem leeren begrijpen als van een hoog adellijk karakter, en achter zijn strenge trekken woonde niet anders dan vrien delijkheid en belangstelling en bemin nelijkheid. Namens het Leidsch studentencorps sprak zijn praeses B. H. Everts, die niet euk?.l als koude formaliteit een laatsteu groet bracht namens de ge meenschap der studenten, maar uit dankbare piëteit jegens Fruin een bloemkrans neerlegde op zijn graf, als een bewijs van liefde en vereeriug, die intact blijft en groen ook na zijn verscheiden. Namens de litterarische faculteit van het studenten-corps voegde de heer J. Pot met een enkel woord een krans bij de overige. De zwager van den overledene Dr. Goddard uit Rotterdam heeft ten slotte voor aller belangstelling bedankt. Te Oosterleek (N. H.) is het paard van den landman P.. aangespannen vuor een zoogenaamde driewieldekar op hol geslagen. De boer werd van het voertuig geslingerd en was byua onmiddellijk dood. Aanranding. Op den Frieschen straatweg, onder de gemeente Hoogkerk, heeft Maan dagnacht, ongeveer twaalf uur, cene brutale aanranding plaats gehad. De slager D., wonende in de Bleekerstraat per fiets van Zuidhorn komende, werd daar door twee tot nu toe onbekende personen aangehouden, die eene re volver afschoten met de bedreiging, dat D. alles moest afleggen, wat hij bij zich had. Do slager, een stevig gebouwd man, weigerde dat te doen en bet gevolg was eene worsteling, waarbij het den aanranders gelukte, Gemengd Nieuws. Malaise in Frankrijk. „Door de Zaak (Dreyfus) gaan de zaken niet," dat is oen klacht die men op verschillende plaatsen in Frankrijk hoort opgaan. Uit Nice kmen berichten vanslap vreemdelingverkeerde hotels zyn veel minder vol dan anders, evenzoo de kamers, die moeten verhuurd wor den, de restaurants, die meer leege tafeltjes zien dan hun lief is. Te Parijs klagen alle levensmiddelen-industrieën en ook de hotelhouders boschouwen 1898 als een ongunstig jaar, zooals zij er nog weinig beleefden. Slechts een tiende gedeelte van het gewone getal Amerikanen stapte te Parijs af. Uit Engeland kwam niet meer dan de helft van het gemiddelde getal rei zigers. En „l'affaire" krijgt van alles de schuld. De politieke troebelen, de heftige straattooneelen hebben de vreemdelingen thuis, ten minste uit Frankrijk gebonden. De eethuizen klagen mede steen en been dan de bakkers, slagers en vele neringdoenden. De aapjes tieren ook al slecht en 1898 staat by de koetsiers met een hun slachtoffer eeu galden te ontfut-zwarte kool aangestreept. De tooneel- selen. D. wist zich evenwel los te wereld vaart onder dat alles ook slecht; rukken, trok zijn zakmes en merktede Port Saint-Martin was de eenige daarmede een der booswichten zoo-1 schouwburg die goede zaken maakte, danig op den neus, dat de politie Aan de spaarbanken werd 300 millioen daarin misschien een herkenningstee-1 meer opgevraagd dan ingelegd, ken zal hebben. Vervolgeus sprong j Toch is by al deze malaise één D. op zijn fiets en ging er van door j instelling die bloeit, dat is het pand- om van het voorgevallene aaugifte te jeshois. Er werden 10.000 panden meer doen. De zaak is by de marecbaus- afgegeven dan in '87 en voor 60.000 see m onderzoek. frs. aaG luxevoor werpen meer dan in („N. G. C.") het vorige jaar beleend. reu". In alle eer en deugd, na tuurlijk, gaat alles in zijn werk. Maar vreedzaam loopt niet elke spinvisite af; en dat komt dan dik wijls van de kleiue jongens van veer tien, vijftien, zestien jaar, die ook graag willen „snorren", maar door den hoofdman als „te jong en onbe kwaam tot „snorren zachtmoedig en, als 't niet anders kan, hardhandig worden weggestuurd. Zulk spinnen vindt de jengd te mooi dan dat het met het spinnewiel mede zou verdwijnen. iteeren op ors| jjlSla«l bij a Hel :i üSoekhaiidelasfs jen Couéass tiers' 3en aan ons Bas»! I reau. Een wangebruik. Het volksverhaal, dat het verboden is een drenkeling uit het water te ha len, eer de overheid in den vorm van een politieagent, er by tegenwoordig is, laat ook elders soms van zich spre ken. Eeu boer uit Le Mans liep met zijn geweer onder den arm, toen het aan een heg bleef haken, waardoor het schot afging. De ongelukkige kreeg de geheele lading in het been en stortte hevig bloedend neer. Op het geblaf van zyn hond werden eenige voorbij gangers opmerkzaam gemaakt en zy haastten zich den gowonde te ver voeren, toen een hunner hen tegen hield met de waarschuwing, „dat het. een boete van 2000 frs. kon geven, als zij den man aanraakten zonder dat de burgemeester van het ongeval op de hoogte was gebracht." Menging dus eerst den burgemeester waerschuwen, maar die woonde een half nur verderop en hij was bovendien niet thuis. Toen men hem gevonden had en hy den raad had gegeven er eeu geneesheer bij te halen, had de gewonde reeds vier uur hopeloos ge legen en was in dien tnsschentyd aan bloedverlies gestorven. Uit den Congostaat. De Ind. beige heeft uit den Congo staat de volgende berichten ontvan gen De Batetela's van commandant Lothaire moeten zich by de in opstand verkeerende Batetela's hebben aan gesloten. Luitenant Doorne moet gedood en Lothaire gewond en gevangen ge nomen zjjn. In den Beneden Congo is men nog altijd zonder bericht van baron Dhanis. Uitzettingen. Het „Berl. Tageblatt" meldt dat de uitzettingen uit Noord-Sleeswyk op nieuw beginnen en evenals vorige malen zijn het weer hoofdzakelijk be dienden, dienstmeisies en arbeiders die door den politiemaatregel worden ge troffen. Eenigen dezer hebben bevel gekregen den dienst bij hun Deensch- gezinden werkgever op te zeggen eu elders een betrekking te zoeken. An deren hebben het ongastvrije land verlaten zonder een bevel tot uitwij zing af te wachten. Vyf bedienden van den koopman Christensen te Ha- dersleben. een directrice van een school, een modiste, een commies, een huishoudster en een leerling zyn ge roepen om voor den politie-ambtenaar te verschijnen en zullen verbannen worden of een betrekking moeten zoe ken by een Duitschgezindeu werk gever. Clou's voor de Wereld tentoonstelling. Er gaat geen week voorbij of de Parysche bladen bevatten opgewonden beschrijvingen telkens van weer an dere aantrekkelijkheden en elkaar overtreffende „clou's" van de wereld tentoonstelling in 1900. Nu kondigt men aan een „Palais de la Mer". Een reusachtig gebouw, waarin 6000 meuschen plaats kunnen vinden, zal een bassin bevatten van 100 bij 60 meter. Op deze zee zullen geregeld voorstellingen gegeven worden van spiegelgevechten tusschen kruisers, torpedobcoter., slagschepen, torpedo jagers, enz. enz. De schepen zullen in het klein gebouwd worden naar het model der meest moderne oorlogs schepen en beide vijandelijke eskaders zullen al borabardeerend en torpedo schietend een scherp beeld geven van een werkelijken zeeslag. Dit is het eerste gedeelte der ver tooning. Het publiek wordt daarna uitgenoodigd, te dalen in een groot glazen souterrein, geheel omgeven door watereen knap uitgedachte duikerklok brengt de toeschouwers zes meter onder het wateroppervlak. Op den bodem groeien schitterende zeeplanten, schieten onderzeesche bos- schen tierig op, fonkelen de paarlen op de rotsen en kruipen wanstaltige zeemonsters rond. Daikers en parelvisschers zullen nog meer leven aan het geheel bij zetten en de Parisiennetjes kannen een indruk krijgen, hoe in werkelijk- heid de parels verkregen worden, waarmee zy zich versieren. Geheel nieuw is het denkbeeld van zulk een boven- en onderwatervoor- stelling niet, maar als er van de plannen iets komt, zal ook deze clou zyn volkje wel trekken. yervoig Stadsnieuw» De Kroon. Woensdagavond werd in de groote zaal der sociëteit „de Kroon" voor een zeer groot aantal toeschouwers de aangekondigde lichtbeelden-voorstel ling vanwege het „Leger des Heils" gegeven. Nadat de bijeenkomst, die geleid werd door Kolonel H. Cosandey, Chef-Secretaris van het Leger des Heils, met gebed en het zingen van eenige heilsliederen geopend was, nam de lichtbeelden-voorstelling een a vang. Vele bybelsche personen tafereelen werden achtereenvolgens op het doek gebracht en op onder- li Dndende wijze toegelicht door den adjudant Vlas van Amsterdam. Ook werden eenige portretten van bekende aanvoerders van het Leger vertoond. Het publiek gaf meermalen door luide toejuichingen zyn ingenomenheid met deze voorstelling te kennen. Vooral de treffende geschiedenis van „Silvo" of de verwoesting van Terradelphia, maakte zeer veel indruk. Het geheel werd afgewisseld door zang en muziek en alle aanwezigeu waren ten zeerste voldaan over alles, wat deze avond hnn te genieten had gegeven. Het doel van deze bijeenkomst, was propaganda voor het Leger des Heils te maken. Kunst zij ons doel. Woensdagavond hield het teeken college „Kuust zy ons Doel" alhier in de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeni- ging" voor de tweede maal in dit seizoen eene kunstbeschouwing, be staande uit teekeningen van den helaas te vroeg ontslapen Vincent van Gogh en gekleurde etsen van Jan Toorop. Het behoeft voorzeker geen betoog dat vele kunstkenners en ken- sters hunne belangstelling toonden en van deze gelegenheid gebruik maakten om nader met de werken van deze meesters bekend te worden. Het was dan ook recht gezellig op het boven zaaltje. De zorgvaldige wijze waarop door het Bestuur getracht wordt den leden immer met het beste op kunst gebied te doen kennismaken draagt er niet weinig toe by deze avonden in onze aan genietingen zoo ryke stad tot de meest bijzondere to doen zyn. Het machtig expressief talent van Vincent (zooals hy onder artisten werd genoemd) is mischien beter nog dan in zijne schilderijen te waardeeren zyn teekeningen, waarvan hier zoo groote keur aanwezig was. Hij stoort zich niet aan conventioneele behandeling, doch in het diepste van de ziel geroerd door het leven der natuur weet hy dit neer te smijten op 't papier inet weorgalooze verve, met brutale kracht. Men behoeft ze slechts eenmaal gezien te hebben die sterke krabbels, om ze nooit en nim mermeer te kunnen vergeten. Hoe daveren de bloemen in wilde wanorde op dit stokje tuin, waar boven de gloeiende zon in zomerhitte staat te stralen. Hoe kalm brilleert boven het rijpe korenveld de zomer stemming en hoe prachtig doet dat dorp daar op dien achtergrond en met hoe forschen zwaai scheert de wind over die fel bewogen grashalmen met die groote wolkengevaarten in snelle drift zoo prachtig er boven. Maar toch het is niét altyd schit tering en hevige kracht die hem aan gegrepen heeft, want hoe aandoenlijk kan hy zyn o.a. in dat avondgezicht met die meer dan gewoon mooie boo men, waar de stille kerktoren zoo fijn tegen den hel verlichten achtergrond staat. Maar vooral troffen ons zijn vergezichten wel hoog moet men staan als artiest om met zoo'n vreemd faire de natuur zoo treffend weer te geven. Het zou ons te ver voeren het Dijzondere doen van dezen groote in al zyn heerlijke teekeningen ons dezen avond getoond nog vorder te ontleden want elke preDt zou dan onze aan dacht vragen, wij zouden dan dien zaaier moeilijk kunnen vergeten of die dichtbegroeide boomstammen of zooveel andere meer onze aandacht overwaarden te weinig zouden wy I dan misschien aan Jan Toorop den- i ken, die hier met een geheelen wand gekleurde etsen vertegenwoordigd wasen hoezeer onder dit laatste hoogst interessant werk was, scheen voor ons toch de prachtige litho als tneer complete kunst in meerdere mate begrijpelijk dan de etsen. Het College recipieert de leden op artistieke wijze en alhoewel het gis teravond zeer druk was meenen wy toch dat in een centrum van intellect en kanstenthonsiasme als Haarlem een vereeniging die de beeldende kunsten op zoo waardige wyze weet boog te houden, een veel grooter leden tal hebben kon en moest. Mochten de velen die (kan het zyn uit onbe kendheid?) nog niet tot dit alond college zijn toegetreden, doch door hun sympathieën er eigenlijk toebehoo- ren zich spoedig bij deze Vereeniging aansluiten, dan zou wellicht nog dezen winter het ideaal van het Bestuur verwezenlijkt kannen worden om behalve de kunstbeschouwingen nog dagtentoonstellingen te organiseeren. En dat deze laatste in meer dan een opzicht voor Haarlem van groot be lang zouden zijn zal wel geen nader betoog behoeven. Voor de lichting 1899 zyn alhier voor de nationale militie ingeschreven 541 personen. Mile. Coppin. Dezer dagen zullen de leden van de Alliance frangaise alhier als con- férencière hooren Mademoiselle Cop pin, uit Brugge. Dinsdag is zy opgetreden in Gro ningen. De Prov. Gron. Crt. zegt van haar o. a. „Zy verhaalde van hare avonturen in Polen, zoodat men haar nog leerde kennen als reizigster en als eene, die scherp heeft waar genomen en een gelukkigen vorm weet te vinden voor 't weergeven van hare indrukken. En verderMUe Coppin verhaalde in schoonen vorm van sledevaarten, van wolvenjachten, die zy liever voor den tweeden keer niet zon meemaken, van het leven in de van bloemen ge nr en odeurs doortrokken kasteelen. Maar ook van het arme volk, dat, hoewel de lijfeigenschap is afgeschaft, feite lijk nog in dien staat leeft, onder worpen aan den wil en de grillen van adellijke dames eu hesren. Aan grijpend was het verhaal van een geheel dorp dat sterven ging. Er was hongersnood, men had de koeien, paar den, de honden gegeten. Er was niets meer en na had men besloten tester ven. De spreekster had gezien, hoe de bewoners, mannen, vrouwen on kinderen, op de sneeuw lagen, don dood afwachtend En over 't geheel maakte de spreek ster door hare wijze van voorstellen en voordragen een sterken indruk. Om te besluiten las zij zonder eenige pretentie eenige van hare verzen, vrouwelijke verzen uit het hart opge komen en zoo neergeschreven. tuigen, alle schuld aan bedelarij ont kennen en zeddb, dat hij slechts zijn koopwaar had aangeboden. Uitspraak over 8 dagen. F. van Berkum is een Ware deug niet. In geen enkelen, dienst kan hij het uithouden, voort allerlei kattekwaad uit en maakt, zich schuldig aan kleine diefstallen. Nu weder had hij op 2 De- i comber uit het magazijn van den heer Tli. Struiken een pakje tricot onder goederen ontvreemd. Voor dit feat werd thans opzending naar een Rijksopvoe dingsgesticht tot zijn 18e jaar goëischt. J. Dekker te Beverwijk, die op 31 Deo. in het koffiehuis vas Beentjes aldaar zekeren van Lieshout met een biljartqueu eenen slag had' toegebracht, hoorde wegens mishandeling 14 dagen hechtenis tegen zich eischen. Tegen D. van Dijk, te Monniken- daan, die op 2 Januari in het koffiehuis van C. Boon aldaar eenige ruiten had ingeslagen,, en achtereenvolgens de go- broeders J. eri M. Scherpenhuizen had mishandeld, werd wegens zaïakbeschadi- ging en mishandeling 2 maanden ge vangenisstraf gerequireerd. Natuurlijk was ook do drank hier weder in 't spel. A. Schijff en J. de Boei- te Haar lemmermeer hadden in den nacht van 2 op 3 November 1895 uit een kuil toe- behooreoide aan J. Bos, aardappelen ont vreemd. Voor dit feit werd nu 4 maan den gevangenisstraf voor elk gevorderd. &RR9OTS 'iSEBBEÏSTS. «EbHTBasm Zitting van Donderdag 2Febr. 1899. M. Reckkardt was in den avond van 7 op 8 December in het logement van Mej. do wed. van Riemsdijk op de Burgwal gekomen om aldaar den nacht door te brengen. Hoewel beklaagde, die nieit tea- terechtzitting was verschenen, tegen de logemeaithoudster had gezegd dat hij ook den volgenden nacht zou blijven logeereu, was hij reed's in den morgen van 8 December vertrokken echter met medeneming van een demi- ison van een anderen logeergast. De jas had hij vervolgens aan den koopman Swart verkocht voor f 1. Het O. M. achtte het feit door de verklaringen van de getuigen voldoende bewezen en vorderde voor beklaagde, wiens verleden niet zeer gunstig was, 6 maanden gevangenisstraf. J. Koper te Heemstede, die ge- durende 3 jaren in dienst was bij den bakker C. P. Franken aldaar en het volste vertrouwen van zijn patroon ge noot, had op 17 December dat vertrou wen leelijk beschaamd gemaakt, door een bedrag van f 12.15, dat hem ter hand was gesteld om daarmede den melkboer van Leeuwen te betalen, ten eigen bate aan te wendten. Beklaagde beweevdie dien avond ini beschotaken toestand verkeerd te hebben en niet. meer te weten wat hij verteerd eix wat hij van de klanten ontvangen had. Wel had hij tegen den melkboer gezegd, dat hij Maandag wel zou afrekenen, waarom wist hij evenwel niet. Daar uit de verklaringen der getuigen de verduistering voldoende bewezen werd geacht, vorderde het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. - - G. J. de Win tea" hoorde wegens bedelarij 2 dagen hechtenis en opzen ding naai- een Rijkswea-kinrichting voor den tijd van 2 jaar en 2 maanden tegen zich eischen. Beklaagde bleef evenwel in strijd met de verklaringen dei- ge Heemstede. Zondag 5 Februari, hoopt de oudste iogezetene dezer gemeente, raej. de Wed. van Tongeren gob! Tulkens haar 95sten geboortedag te vieren. De oude vrouw is nog zoo flink dat ze nog dagelijks met lust en ijver hare huishoudelijke bezigheden verricht. Hieruit laat zich dau ook wel ver klaren, dat zy zoo gemakkelijk de spitgraaf kon hanteeren by het plan ten van den Wilhelminaooom op 1 Sept. 1898. Aan belangstelling zal het haar voorzeker op dezen dag niet ontbreken. Zandvoort. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Jan. 1898 uit 2797 per sonen. In het jaar 1898 vermeerderde zy met 93 personen door geboorte eu met 177 personen door vestiging en verminderde zy met 62 personen door overlijden en met 126 personen door vertrek, zoodat de bevolkÏDg in 1898 met 82 personen vermeerderd is en dus op 1 Januari 1899 2879 per sonen telde. Er werden in 1898 22 huwelijken gesloten. Spaarndam. Het biljartconconrs gehouden in het café „de Telescoop", alhier, be hoort alweder toe het verleden. De 400 partijen werden binnen een maand afgespeeld. De pryzen werden behaald als volgt: lst.e prys. Gouden remontoir horloge door N. Zoontjes te Beverwijk met 61 punten. 2de prijs. Zilveren horloge door Jc. Balm te Spaarnwoude met 53 punten. 3de prys. Nikkelen horloge door W. de Mol te Spaarnwoude met 1 zevenstoot iu een party. 4de prys. Nikkelen horloge door J. Keyzer te Spaarndam met 4 vyf- stooteD. 5de prys. Nikkelen horloge door S. Willemse te Spaarndam met 5 vier- stooten. Bij de prijsuitreiking, welke Dins dagavond plaats had, heerschte een vroolyke stemming eu allen gingen welvoldaan over het afgeloopen con cours huiswaarts en eeoigen namen nog een paar goede konijnen mede, waar die avond om was gespeeld. rnrnmuh KfieUW£T8J&a&8E*$. Esterhazy. De eerste trein die Woensdagoch tend uit Parys arriveerde, bracht majoor Esterhazy weder in ons land. Hij is te Rotterdam afgestapt. Met den trein van 10.48 vertrok Esterhazy naar Den Haag. Verdronken. Woensdagmiddag, zyu ie Boksmeer sprdkkea overtuigden Paul, dat zij niets van wat er gebeurd1 was afwisten. Hij begreep, dat de autoriteit haar haai de lingen zoo geheim mogelijk zou houden maai' of hem dit helpen zou ja dan neen, dat wist hij niet. ITij herinnerde zich Bonzo's woorden als dte gevangene in Fort Alexander sterft, wat zullen zij OI1S dan tan laste leggen Hij wist wel, dat men een vrouw niet ter dood zou brengenmaar de Rus sische gevangenissen bezitten, wapenen, die wul niet den dood maar een lot dat er bijna mee gelijk staat, tooi ge volge hebben. Paul's hand trilde toen hij het glas aan zijn lippen bracht hij verliet het café voortgedreven door een vreeselijken angst „Zij zal niet sterven," zeide hij en lachtetoen zenuwachtig bij de ge dachte aan zijn machteloosheid. Fort Alexander, met zijn. honderd zestien kanonnen van aclit en tien En gel scha duimen diameter, die door kaze matten beschermd werden, is wellicht een van de meest indrukwekkende for ten van de zeven, dia aan het Zuider kanaal gelegen zijn. Het gebouw is van graniet opgetrokken en in den vorm van een elips gebouwdaan de voorzij de zijn vier rijen schietgaten, aange bracht, terwijl de achterzijde van groo te kanonnen voorzien is. Zware palen, die bi het kanaal dat liier 18 voet diep is, geheid zijn, dragen, het kolossale ge bouw de kanonnen ziju zoo geplaatst dat zij een rechten hoek vormen met die van Fort Peter cm batterij 3, zoo dat het den vijandelijken schepen on mogelijk gemaakt wordt door het ka naal St. Petersburg te bereiken. Van binnen doet het fort aan een sombere gevangenis denken. Voor de manschap pen, die het fort moeten gewaken zijn kamertjes ingericht, die aan cellen doen d'enken. Maar er zijn nog andere cellen, waar nooit een zonnestraaltje in doordringt, men zou kunnen zeggen grafkelders uit gehouwen in de dikke muren van het fort. Het losrakende ijs schuurde en klotste tegen de muren van liet fort op een morgen aan het eind van Februari waarop Marian's verhoor zou plaats grijpen. Da sappeurs hadden door het ijs een smallem doortocht geliakt, die liet gar nizoen van hét fort met de haven van Kroonstad in verbinding moest stellen en hét was door deze passage dat Stefa- novia zich met twee stafofficieren aan boord van eeu khniie stoomboot naar het fort begaf om die gevangene te on-' dervragen, die in den vroegen ochtend van denzelfden dag op zoo'n geweldda dige wijze gearresteerd was. Paul bevond zich reeds in het ge welfde 'steenen. vertrek, waar het ver hoor zou plaats vinden, toen d'e generaal en Bonzo binnentraden. Do generaal beantwoordde zijn mili tair saluut zwijgend. Bonzo wisselde een blik met Paul en liieldi zich toen bezig met een bundel papieren, die als 't ware onafscheidelijk van zijn ambt waren. Het was er zoo donker, dat de gestalte van dan sergeant, die in de deur stond;, bijna niet te onderscheiden was. Het zwakke, licht dor kaarsen, die op de tafel stonden, wierp een geelachtig scliijnsel op de gezichten der aanwezi gen. Paul merkte op, dat Nikolaas Ste fan o vie er bepaald ziek uitzag. Zijn smettelooze kleeding en geaffec teerde manieren verhoogden nog den ernst en bleekheid van zijn gelaat. Zijn handen bewogen zich onrustig, nu eens eeu pen, dan weer een papier opne mend of zijn denkbeeldig haar glad strijkend, dat eenmaaT den nu glim men den schedel versierd had. Toen hij bevel gaf de gevangene voor te brengen klonk zijn stem hol en on natuurlijk. Hij hield zijn oogen op de tafel voor| zich gevestigd en zag het jonge meisje. niet aan. Paul trok zich bij haai' binnenkomst zooveel mogelijk in het duister terug, j Hij zag Marian het schemerachtig ver lichte vertrek binnentreden «ai heb ver langen om haar moed in te spreken en» terzijde te staan, werd hem bijna te machtig. Maar de voorzichtigheid deed hem zwijgen. Hij was vastbesloten om trent de rol, die hij te spelen had de frisschö zeewind had hem naar licliaain en ziel gesterkt en hij zeide tot zichzelf „ik ben liaar eenige vriend en zal haar redden," Zij hadden het jonge, meisje even na zonsopgang gearresteerd opdat niemand zou weten welk doel dte tocht naar Fort Alexander had. Zij had zich zoo moeten haasten, dat haar nauwelijks tijd gegund was om de weelderige haarmassa op te maken en liaar loon ten mantel om te slaan, ten einde zich tegen de ochtendkoudc te beschikten. Maai' zij had dte uren, die nog voor het verhoor verloopen moesten, niet on gebruikt voorbij laten gaan en die mid delen aangewend, die zoo dikwijls een overwinning ten gevolge hebben. Paul aeide tot zichzelf dat hij haar nog nooit zoo mooi gevonden had als op dit oogeo- blik. Met een lach op het lieve» gÜaat trad zij binnen. Zij hield haai- hoofd trotsch opgericht en liet bont om haar hals en polsen vormde eten: sterk con trast mét haar blanke huid. Zij veinsde ten zeerste verbaasd te zijn. ..Oriep zij spottend uit, „coinme je suis effrayée, commc je me sens cri- minelle." Stefan ovïc sloeg ziin «x>gen op. „Stilte," gebood hij op scherpen toon, en er was een zeker iets in zijn stem, dat gehoorzaamheid afdwong. Paul's angst voor haar nam toe. „Zij wil komedie spelen en zij zullen haar op haar eigen woordten veroordee- leni," dacht hij. „Modteanctisalle," hertiam Stefanovic op gedompten toon, ,.ik behoef u niet te vertellen, waarom gij u hier bevindt gij kent de redenen evengoed als ik." „Werkelijk mijnheer, ik begrijp u niqt." De uitdrukking op Stefanovic's gekat werd harder, maar overigens toonde hij zijn misnoegen niet. ,.Wij zullen hier niet over- twisten," zeide hij schielijk, „de reden, dat ik mij de moeite geef tot u te spreken is dat ik hoop dat gij ons in lichtingen wilt geven, waardoor' gij kans hebt, dat uw straf verlicht wordt. Eenige maanden gele den hebt gij het Eugelsche gemverne- ment informaties omtrent Kroonstad verleend, waarvan giji door onze gast vrijheid in iheit bezit zijt gekomen. In da afgeloopen maand heibt gij de kaart van batterij 3 verkocht en wellicht reeds schotsen van andere kaarten ontworpen, die zonder onze voorzorgsmaatregelen, ook reeds op weg naar Londen zouden, zijn. Het is niet aan mij u te vertellen, mademoiselle, dat uw handelingen een inbreuk op dte gastvrijheid maken, die wij u verleenden. Gij kwaamt hier als een vreemdelinge en wij beschouwden u als een der onzen. Wij vertrouwden, u alsof gij onze dochter waart. Mogelijk zijt gij u niet bewust hoe schandelijk uw misdaad is en wilt gij gaarne alle» in 't werk stellen om haar zooveel mo gelijk goed te maken. Als dat zoo is stel ik u nu in de gelegenheid ons te ver tellen hoe gij er toe kwaamt dit te doen, en wie u liierbij van dienst waren. Al leen de waarheid kan u nog redden, juffrouw Best: Ik vertrouw op uw ge voel en gezond verstand, dat gij niets zult achterhouden." (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2