Haarlem's Day blad deo heer J. van der Ban Pz., geopend met den wensch, dat het pas begon nen jaar in alle opzichten een gunstig moge zyn voor de leden, zoowel in hun arbeid als in hun huiselyken kring, en dat, wat de afdeeling betreft, bet jaar 1899 haar moge brengen hooge- ren bloei en meerderen invloed ten goede op al wat de bouwkunst binnen Haarlem en omstrekon raakt. Ben hartelijk woord van dank werd daarna gebracht aan de heeren Rego Veth en J. G. Michielse voor den fraaien artistieken voorzittershamer, door deze heeren aaa de afdeeling ten geschenke aangeboden. O. m. werd vervolgens voorlezing gedaan van een schrijven, ingekomen van het hoofdbestuur der Maatschap pij. waarbij de afdeeling verzocht wordt, vóór 1 April a s. aan genoemd bestuur te willen inzenden een rapport op een vijftal bjj dat schrijven ge voegde vragen van in hoofdzaak tech- nischen aard. Ter voldoening aan dat verzoek wer den verschillende commissies uevormd om die vragen te beantwoorden en werd haar de bevoegdheid gegeven, zich den Doodigeu rechtskundigen bij stand te verschaffen, waar die vragen juridisch gebied mochten raken. Hot jaarverslag vau den secretaris werd daarop voorgelezen en goedge keurd. Als het voornaamste ontleenen wij daaruit, dat het ledental steeds stij gende is en dat de afdeeling op 1 Januari 1899 telde 40 leden, waarvau 30 gewoon ea 10 kunstlievend lid der Maatschappij zyn. De afdeeling hield in het afgeloopen Vereenigingsjaar een zestal vergaderingen. De heer J. C. Krusemao opende in de maand Januari de ry der lezin gen met het vervolg op zijne verhan deling van het land, het leven en de kunst der oude Egypteuareu. Io de maaud Januari volgde de heer Robert Ka!ff vau Utrecht met zyu voordracht ran John's schoorsteenkap met rook- en roetvanger. Daarop kwam de heer J. J. van Minden Jr., den 29eu Maart met eene schitterende zaalverlichtiug de con currerende lichtkracht vau zijn gas oline-gas bewijzen en de fabricage van dat gas in al haar détails uit leggen. De heer A. J. Stoel Jr. sloot de rij met zyn verhandeling over wat mee in acht moet nemen by het maken van pypwellen, wil meu eenigszins zeker zijn van goed drinkbaar we - water te zullen verkrijgen. Kunstbeschouwingen werden dit jaar gegeven door de heereo Jacques Leijh, J. van den Ban Pzn., J. C. Kruseman ea J. W. G. Droste. In de maand Juli bezichtigden de leden der afieeling gezamenlijk de werken der gemeentelijke waterleiding ouder Overveen. Op verzoek van de afdeeling van den Nederïandschen Aannemersbood werd eene commissie benoemd om met het bestuur van dien Bond te confereereu over een ontwerp voor de samenstel ling van een Raad van Arbitrage, die belast zou zyn mot de vereffening van geschil'en, welke zich bij de uitvoe ring van bouwwerken tusschen par- tyen kunnen voordoen. Hoewel van de gedachtenwisseling dier commissies nog geen resaltaat kan medegedeeld worden, zoo mag meu toch aannemeü, dat bjj de be hoefte aan een dcrgelyken Raad zya tot standkomiog door de ijverige be moeiingen dier gemengde commissie niet lang meer op zich zal laten wachten. Yerder bracht do afdeeling in sa menwerking met de VereenigiDg van kooplieden en industrieelen, betref fende bouwkunde en aanverwante vak ken," met de afdeeling „Haarlem en Omstreken" van den „Nederïandschen Aantiemersbond" en met bet bestuur van de Ambachtsschool, het hare bij voor de samenstelling en bet 3ae- ces van de groep „Bouwkunst" in den bistorischen optocht, welke bij gele genheid van de troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelinina den 31n Aug. alhier gehouden is. En eindelijk zij vermeid, dat op initiatief van jhr. mr. J. W. G. Boreel vau Hogei? -1 en, burgemeester der ge meente Haarlem, de afdeeliüg trach ten zal een prijs uit te ioveu voor den besten der gevels welke binnen een zeker tijdperk in een jaar in Haar lem zullen verrijzen. Een commissie is bezig om daarvoor de ueodige finan ciën by elkaar te krijgen. Besloten werd, dat verslag te laten drukken ea den leden, benevens het hoofdbestuur, een exemplaar toe te zenden. Daarop kwam aan de orde de ver kiezing van twee bestuursleden, als gevolg van de verplichte aftreding van den vice-voorzitter, den heer P. Kleiweg Dyserinuk, en den secretaris, den heer J. W. G. Droste, die niet herkiesbaar zyn. In hun plaats worden gekozen de heer G. L. van Lennep als vice-voor- zitter en de heer Rego yeth als secre taris. De keuze van dezen laatste, tot dusver 2de secretaris, maakte een leemte in het bestuur, waarin by een volgende byeeukomst voorzien zal moeteu worden. Thans zou volgens de agenda do heer London eenigo medcdeeltugen doen van zyn reis naar Schotland eu meer in liet bijzonder spreken over de grondstoffen en vervaardiging der van daar uitgevoerde vuurvaste ma terialen. Een ernstige ongesteldheid evenwel had den heer London belet, ter ver- gaderiug tegenwoordig to zijn en dus zyn belofe na te komen. Bij de gebruikelijke rondvraag door den voorzitter, bracht de heer Geyl ter sprake het adres aan H. M. de Koningin, uitgaande van deHandels- vereemging alhier en betrekking heb bende op den ongunstigen toestand, waarin de gemeente Haarlem sinds jaren door de nimmer tot oplossing komende spoorqnaestie is geraakt. Besloten wera, dat de afdeeling een brief van adhaesie-betuiging aan het bestuur der Handelsvereeuiging zal richten. Nadat nog tot lid der afdeeling was aangenomen de heer Joh. J. van Schaylenbarg, hoofdopzichter by de uitvoering van Rijkswerken, werd te ruim 10 uur do vergadering door den voorzitter gesloten. BIKKEN LAND. Parlementaire Praatjes. Nadat de Eerste Kamer de nog resteerende hoofdstukken der Staats- begrooting voor 1899 had goedgekeurd, is zn gisteren weder huiswaarts ge keerd, om het Binnenhof vrijte 'ateQ voor de jongere zuster aan de overzijde, die in een dag of veertien haar werk zaamheden herneemt. Het debat over Oorlog, waaraan met den Minister de heereD Schim- melpenuinck, Regoat en van Asch van Wyck deelnameu, was weinig meer dan een herhaling van hetgeen in de stokken was gezegd. Geheel was generaal Eland bet met den heer Regout eens, dat devesting Amsterdam, waarvoor alle plannen gereed zyn, zoo spoedig mogelijk moet worden voltooid. In het algemeen deelde de Minister ook diens gevoelen, dat onze defensie-uitgaven niet mogen stijgen. Daarop was 's Min. ontworpen leger organisatie gericht. Hy wilde mét minder of met hetzelfde geld een grooter leger en dat was z. i. alleen te bereiken door de invoering van den verkorten oefeningstyd, waarmede de Min. hoe in 't oog der autoriteiteo ook de hernieuwde proef mocht uit vallen besloten was, hy verzekerde bet plechtig, te staan of te vallen. Omtrent den bouw eener nieuwe cavalerie-kazerne en een hospitaal in den Haag beloofde de Min. nader overleg met het gemeentebestuur. By Waterstaat kwamen als gewoon lijk enkele onderwerpen van localen, enkele van algemeenen aard op de proppen. Wat bet zalmtractaat betreft gaf de Minister Lely als zyn oordeel te kennen, dat de proeftijd nog te kort was om te beslissen of ons land daar van nadeel ondervond. Waar algemeen bezuiniging werd gevraagd, bevreemdde hein de aan drang naar kostbare werken als de Dordtsche Waterweg (door den hoer Regout bestreden tegenover den heer Nebbens Sterling) eu als de kanali satie van Westerwolde. In afwachting dat de financieele toestand gunstiger werd, wilde de Min. die werken evén wel voorbereiden. Bjj de beslissing ten aanzien vau het erediet voor de Parysche tentoonstelling verklaarde de Reg. zich neder te leggen. By „spoorwegen" werd niots be- bauueld, dat Haar'.emsche of Noord- Hollaudsche lezers meer in het bij zonder en Nederlanders in het alge meen bijzonder interesseert. Voor Koloniën (Suriname, Curasao) trad ditmaal de Minister van Finan ciën in de bres, daar Minister Cremer ongesteld was. Voor zyn herstel uitte de eenige spreker, de heer van Asch van Wyck, de beste wenschon. In antwoord aan dezen spr. gaf de Min. to kennen, dat een onderzoek was in gesteld naar de mogelijkheid om, nu de verhoogde invoerrechten zyu inge voerd op Suriname, met 1 Maart a. s. daartegenover de voorgedragen ver mindering van hoofdgelden en tappers patent te doen ingaan. Zooals gezegd de SaDaat is op recès uiteengegaan. G. Jr. Hofbericht. De dansparty ten Hove, Maandag avond te 9 uar aangevangen, beeft tot 1 uur na middernacht geduurd. De uitnoodigingen tot dit thé.lan- saut waren ditmaal gericht aau het corps diploma iqueby uitzondering aau de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal wegeDS hun met deze soiréo samenvallend verblijf in de residentie; aan de Ministers, leden van den Raad vau State, den Commissaris do-r Koningin, den bur gemeester, andere civiele eu militaire autoriteiten en aau de aanzierdyke kringeu der stad. De officieren van zee- en landmacht waren iu uniform, de overige bezoe kers in burgeravondkieeding. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld door li. L). H. Prinses Elisabeth, hielden te ö'/s uur cercle voor het diplomatieke corps eu maakten te 9 uur Haar in trede in de salons. H. M. de Koniugin heeft do eerste quadrille gedanst met den Spaabschen gezant, den heer De Bagnoz en de quadrille der lauciors met luiUmaut- geue'aai graaf Duinonceau, adjudant- generaal. Priuses Elisabeth heeft aan allo dansen deelgenomen en de cotiilou, waarmede dit hoffeest besluten werd, gedanst met den kapitein luit. t. zee jhr. Van de Staal, adjudant en par ticulier secretaris vau H. M. de Ko niugin. Buffetten waren aangericht m de galery-zaal en in den blauwen saion. Atjeh. De regeering ontving Dinsdag het volgende telegram Troepen ter westkust van Atjeh ageeren tegen Toekoe Oemar. Een officier bekwam een schampschot. Ontwapenings-conferentie. Reuter seint uit Keulen, dat de „Kölnische Zeituug" uit Petersburg een telegram heeft ontvangen, geda teerd 5 Februari, waarin gezegd wordt, dat alle uitgenoodigde regeeringen toestemden in het voorstel van Rus land de ontwapenings-conferentie te 's-Gravenhage te doen plaats vinden. In verband met den tegenwoordi- gen stand der voorloopige onderhan delingen, zal de eerste samenkomst der leden van de conferentie waar schijnlijk in 't begin van Maart wor den gehouden. Het programma zal eerst door de conferentie zelve definitief bepaald worden. Heden seint men ons echter uit deo Haag, dat omtrent- het bijeen komen der ontwapenings-conferentie aldaar officieel nog niets bepaald is, hoewel het als waarschijnlijk mag worden beschouwd. i wordt is» e 11p tf faï'ÏHBg'tóan in Haar- lesïs OjBisti-e-i Seen geiezeïi. «fs- tjprw www De zaak der waardelooze effecten. De huiszoeking in Utrecht, ten kantore van mr. Van Hall, heeft Zaterdag den geheelen dag geduurd. Na afloop daarvan is het tot 12 uur des avonds voortgezet in het „Paleis voor Volksvlijt". Verschillende papieren werden in beslag genom°n. 't Schijnt zegt „Het N. v. d. D,", dat de justitie ver wacht uit de correspondentie van mr. Van Hall te kunnen aantoonen, dat hem het gebeurde met de aan den beer Z. S. te Bennebroek, ter hand gestelde aandeelen Chalons—Orléans —Paris bekend was. Tot h8den blijft hy dit ontkenneD. Hy beweert zelfs dat hij niet in aan deelen, maar in geld den heer Z. S. de terleen gevraagde som heeft doen toekomen. Tusschen personen, waar toe dan Haas zou behoord hebben, zouden dat geld hebben opgestreken en den heer Z. S. in de plaats daar van de waardeloozo aandeelen hebben in handen gespeeld, zoodat hy. mr. Van Hall, zelf de dupe zou zyu. Gelyk bekend is, zyn de hier be doelde aandeelen afkomstig van dief stal, waarom zy dan ook door de direc tie der Chalons—Orléans—Paris-maat- schappy waren waardeloos verklaard en door andere vervangen. De vraag doet zich dus voor, hoe die stokken gekomen zijn in het be zit van de lieden wie dit dan mo gen geweest zyn die getracht heb ben den heer Z. S. er mede op te lichten. Mishandeling op school. Het onderzoek der politie omtrent de mishandeling, waarvan een school knaap te Amsterdam het slachtoffer zou sreweest zyn, ii geëindigd en de betreffende stukken zyn aan de justitie gezonden. Een doodelijk schot. Maandagnamiddag ging een knecht van den heer Pluymackers, te Cau- mermolen, bij Heerlen met een ge laden dubb8lloopsgeweer op de lijster- jacht. Toen hy van de eene weide in de andere wilde gaan kroop hy door een gat in de heg, na zyn ge weer in die open ruimte te hebben neergelegd. Doorgekropen zijnde vatte bjj het geweer met den loop en trok het naar zich toe. "Waarschijnlijk is daarbij de haan in een takje of in den grond blijven haken en vervolgens neergeslagen, waardoor een der scho ten afging en den onvoorzichtiger; jonkman trof. Het schot nam een deel van zijn kin af en doorboorde de halsaders, zoodat de getroffene haast onmiddel lijk een lyk was. ketteren era ftsaKSt. Amaiia Schneeweiss, seder 1861 Am alia Joachim, is te Berlijn op 60 jarigea leeftijd overleden. In haar heeft Doitschland een zijner popu lairste concertzangeressen verloren, doch ook daarbuiten werd zjj als liederen- eu oratoriumzangeres hoog gevierd. Enkelen jaren geleden nog gaf zy in Amerika liederenavondeu. Maar in de laatste jaren zong zy alleen voor hare leerliugeu, en op de intieme Zen dagavonden iu de Bech- steiu-zaai. Velen waren die leerlin gen ook uit ons land die door haar in de geheimen der zang- en voordrachtkunst zijn ingewijd. Ook in ons land leeft «ie schoonheid van haar zang in dankbare herinnering voort. De overledene was oorspronkelijk voor de opera opgeleid en leerde Joa chim kennen, toen dozo eerste concert meester aaa het hoftheater te Han nover was. Uit hun huweiyk, dat niet gelukkig is geweest en ontbonden werd, zyn zes kinderen geboren. Huldiging der nagedachtenis van J. J. L. ten Kate. Er heeft zich een, commissie ge vormd om aan de nagedachtenis van Jan Jacob Lodewyk ten Kat8 hulde te brengen door het borstbeeld des dichters, door Bart vau Hov'o, ver vaardigd, te doen weergeven in mar mer, op levensgrootte, en die buste aan de regeering aan te bieden, ter plaatsing in het ryksmusenm. De commissie bestaat uit de heeren dr. E. Laurillard, D. B. Centen, prof. J. te Winkel, dr. H. P. Berlage, H. V. Hogerzeil, L. C. Schalier tot Penr- sam, dr. P. H. Ritter, allen to Am sterdammr. G. van Tienhoven, dr. M. F. van Lennep, beiden te Haar lem E. P. van Marken, Hilversum mr. O. W. Star Numan, 's-Graven- hagodr. L. Heldring, dr. J. Dyse- rinck, beiden te Rotterdamprof. Jan ten Brink, Leiden; jhr. mr. P. D. van Citters, Middelburg; D. G. M. Roldanus, 's-Hertogenboscb P. Moll, Maastricht, prof. N. Beets, Utrecht: W. A. baron Van der Feltz, Assen. F. Lycklama a Nyeholt, Zwolle;jhr. G. A. van Nispen, Arnhemjhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, GroningenHugo Suringar, Leeuwar den Albert Reiger, Keilen. Bandy. Mr. Arnold Tebbutt vertrok Zater dag j. 1. met een achttal spelers Daar Berlyn om aldaar een 5- of 6tal wed strijden te spelen. Het plan bestaat op den terugweg, weer en ys dienende, te Amsterdam te spelen. SSECHYS ZAKEN* Oplichting. Indertijd stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht de tabakshan delaar S., die een partij tabak kocht voor pl. m. f 4000 en naar Amerika liet inschepen, echter die partij liet; verzekeren voor tisoinaal het genoem de bedrag. Hy verkocht toen een wissel van f40.000, daarbij het cog nossement van het aantal balep en de assurantiepolis overleggende. Wegens oplichting werd bekl. door de recht bank tot een gevangenisstraf van 2 jaar en maanden veroordeeld. Donderdag word.de zaak in hooger beroep behandeld voor het gerechts hof te Amsterdam. Ook nu legde bekl. een volledige bekentenis af. Hoewel de adv.-generaal mr. Op ten Noort hem wees op het onwaar schijnlijke, dat bekl. de f 40.000 zoo spoedig iu Amerika door speculeeren zou hebben verloren, bleef ook thans bekl. dit volhouden. De advocaat-ge neraal vroeg bekrachtiging van het vonnis der rechtbank. Mr. B. E. Asséher, die bekl. ook voor de rechtbank bystoDd. vroeg vrijspraak eu in elk geval een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de voorzitter der R. K. Kiesvereeniging werd vrijgespro ken van ongeoorloofden invloed bjj de herstemming voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Sta ten in de maand Juni van het vorige jaar, vernietigd, en veroordeelde dén beklaagde tot gevangenisstraf voor den tyd van 14 dagen. Gratie. Men herinnert zich dat in het vorig jaar een gernchtmakende rechtszaak voorviel. Ruys en Stanbouders waren tot langdurige gevangenisstraf ver oordeeld wegens een inbraak te Delft. Na de veroordeeling meldde een ander zich by de justitie aan als de dader van de inbraak iu vereeniging met een kameraad. De beide laatsten werden wegens gebrek aan bewïis in twee instanties vrijgesproken. Zooveel was echter tydecs dit proces wel gebleken, dat het hoogstonwaarschijnlijk was, dat Rui)s en Stannouders de daders waren. Niettemin bleven zij hnn straf onder gaan, wyl geen anderen in hun plaats veroordeeld waren. Naar wij thans vernemen is op 1 Febr. R. en S. gratie verleend en hebben zij de gevangenis reeds ver laten. (Vdhl) o i o e?g Atjeh. Aan de J.-B. is dó. 5 Januari uit Oleh-ich geseind: De moslemin zyn door het 14e bataljon uit do kampongs Tire in bet achterliggend gebergte terug gedreveD een Atjeber, gewapend meteenbeau- montgeweer, werd daarbij afgemaakt. De commandant van dat bataljon (majoor vau der Wedden) is met het peloton cavalerie te Segli terug.. Een transport van der. G!e Slblah werd op weg naar S9gll nabij Beu Tjoeë beschoten door vier Atjehers; een hunner, gewapend met eoa beau- raontgeweer. werd neöigeschoteu. De Gle Siblaii zal bezet blijven door een compagnie van liet 14e bataljon. De heer dr. C. Snouck Hur- gronje is, naar de J.-B. meldt, van Atjeh te Batavia teruggekeerd Deo 6en Januari meldt hetzelfde blad debarkeerden te Tandjong Priók van bet stoomschip Both onge veer 500 man troepen van Atjeh, waaronder de laatste te Atjei: over gebleven compagnie van riet 9de bataljon. De J.-B. verneemt dat ook een gerechtelijk onderzoek, behalve het administratieve, zal worden ingesteld naar de onregelmatigheden, waaraan ambtenaren verdacht worden zich te' hebben schuldig gemaakt in het Blitarsche en die onlangs door de Soerab. Ct. aan het licht werden ge bracht; en dat tot het houden van dat onderzoek een der advocaten- generaal bij het hooggerechtshof zich naar de residentie Kedirie zal be geven. De employé Cremer, die op de koffieondernemiog Desowo den3lsten December vermoord is, (eenige wekeD geleden telegrafisch gemeld) was een jonge man van drie-en-twintig jaren en genoot de algemeene sympathie. Hy was verneemt de Loc. zoo als hy gewoonlijk deed, Zaterdag des middags om 4 uur naar zyn admini strateur gereden, ten einde geld te halen om er zijn werkvolk mee uit te betalenhy had ongeveer f 250 by zich. Toen hy niet op zyn tyd in zyn woning terugkwam, heeft men naar hem gezocht en zyu lijk aan den kant van den weg gevonden, met afge sneden bals en een wond over het hoofd. Het geld was verdwenen. GE8HE1IG8 S82EUWS. Majesteitsbeleediging In Posen heeft de rechtbank een sch rij n werkersleerling, Brodowoski, een jongen van dertien jaren, veroor deeld tot eeDe week gevangenis wegens majesteitsbeleediging. De erfprins van Saksen-Kobnrg-Gotha. f Te Martinsbrucn by Meran in Tirol is Maandagmiddag de erfprins van Biiksen-Koburg-Gotl.a overleden na een doodstrijd die verscheidene uren duurde. De jonge man leed sedert eenigen tyd. aan longtering en bad, daar zijn ziekte juist toen eensklaps verergerde, geen deel kunnen nemen aau de feesten, waarmede een veertien daag geleden de zilveren bruiloft van zyn ouders gevierd werd. Tot voor enkele maanden had hy t8 Potsdam als offi cier gediend by het eerste regiment van de garde, maar was daarna ver plaatst naar het Hessische regiment van de lijfgarde. Hij "was den löden October 1874 in Buckingham Palace te Londen geboren als de oudste zoon van hertog Alfred van Ediuburg, den tegenwoordigen hertog vau Saksen- Koburg-Gotha, en grootvorstin Maria van Rusland. Daar erfprins Alfred hun eenige zoon was, wordt nu de tweede zoon van den hertog van York, prins Albert (geb. 14 Decem ber. 1895), de vermoedelijke troons- opvolger. Een werkstaking van advo- catea. De advocaten van Alicante hebben het werk gestaakt, omdat de over plaatsing van een rechter over wieo zjj zich te beklagen hadden, is ge weigerd. Zij zullen niet eer pleiten voordat de rechter uit zyn ambt is ontzet. De Amerikanen op de Filippijnen. Een Herald-dépêche uit Washing ton meldt, dat géneraal Otis last ont vangen heeft aan de opstandelingen raedo te deelen, dat het vredestractaat geratificeerd is, en dat hij de opératies zal voortzetten, om den opstand tegen do Ame; ikaansche sonvereiniteit te onderdrukken. De kruiser „Boston" is Maandag van Manilla naar Ho—Ho gezonden, om aan generaal Miller bevelen over te brengen tot o raid iellyko bezetting van HoIIo met of zonder toestem ming der inboorlingen. Telegrammen vau Manilla melden dat de geheele verliezen der Filpinos in do gevechten van Zaterdag op Zon dag bedragen: 2000 dooden, 3500ge wonden en 50r0 gevangenen. Op trouwen uit. Met het stoomschip Marie Wör- mann zyn eenigen tyd geleden de eerste Duitsebe msisjesnaarZuidwest- Afrika vertrokken. Een Hamburgsche journalist had een onderhoud met de toekomstige moeders der Kolonie en deelt daaruit het volgende mee. „Er waren er zestien, tusschen 19 en '28 jaar oud. Allen zagen er ge zond en frisch uit en tooDden geen angst voor klimaatsverandering of andere gevaren. Er lag een geheel andere uitdruk king op de gezichten, dan men anders gewoonlijk by landverhuizers waar neemt. Van weemoed eu zorg geen spoor, allen waren zoo vol hoop, alsof er geen mogelijkheid op bestond, dat uet kon misioopen. Ze kwamen uit alle oorden van Dui:scl.iand ea zy'n aan werken ge woon. Tot nu toe waren ze keuken meiden of als dienstboden op andere wijze in de huishouding werkzaam. Ze loonden haar contract, dat voor twee jaren is aangegaan, met een half jaar opzegging. Vrjje terugkeer, zoo noodig is gewaarborgd. De meisjes worden iu dienst geno men voor de faktorfien en plantages in de nabijheid van towakopmund. Ze krijgen van de Kolonisatie-maat schappij vÜ kost én inwoning en 20 Mark (1 pd. St.) per maand. Ik merkte op, dat hei loon niet hoog was en dat ze daar niet al te veel van zouden overhouden. Een der meis jes begon te iachen voor zo antwoordde, 'maar een ander zei: „Wel,wewiilen daar toch trouwen." De vraag, of ze dan zoo zeker wis ten daar een man te zullen krijgen, werd met een zelfbewust lachje op genomen. Er was er géén, die aan een terug keer na afloop van den- diensttyd dacht, ze wilden allen daar ginds haar eigen buis bouwen." Dynamiet. Iu Beliegarde bij Genère sloeg een werkman op een dynamietpatroon, die gebruikt moest worden by werk in den grond. Eene hevige ontploffing ontstond, waardoor vier werklieden doodelijk werden gewond. De een verloor de beide oogen en werd aan de hersens getroffen van den tweede werd de onderkaak stukgeslagende derde kreeg een stuk rotssteeD, dat losvloog, tegen het onderlichaam, den vierde werd de borstkas ingedrukt. Voorwereldlijke dieren. Uit Duitschland en Amerika komen belaDgriike beschrijvingen van twee belangrijke aute-diluviaansche vond sten. Op het terrein van een pannen- bakkery te Botbnang, by Stuttgart, vonden eenige grondwerkers, drie me ter oodor de oppervlakte in een stevige leemschacht, een mammoetstand met een buitengewone lengte van 3.20 meter. Eenige overblijfsels van den kop werden ter plaatse nog gevonden, doch deze bevonden zich in sterk ver- ganen toestand. Prof. dr. Fraas stelde dadelyk nauwkeurige onderzoekingen in eu meende met het overschot van een dier te doen te hebben nit den tijd dat Boven-Schwabenland nog met gletschers bedekt was, zoodat de tand daar reeds minstens vier duizend jaar gelegen moet hebben. De Amerikaansche vondst is niet minder belangwekkend. Door beambten der Liekesrnaat- schappij, zyn bij een barer depóts te Point Barrow in Californië een paar snijtanden gevonden die een halven meter lang zyn en een doorsnede hebben van ongeveer 1 dM. Het ge wicht is 2 '7 eng. pondeu het paar. Men kan zich byna geen voorstelling ma ken van de grootte en lichaamskracht van het voorwereldlijke dier, dat zulke snijtanden in zyn bovenkaak kon dragen. De merkwaardige vondst kostte der maatschappij twee menschenlevens. Diep onder het ys zagen de beamb ten de tanden liggen en in hun po gingen ze te voorschijn te balen, stortte een hunner in een ijskloof en liet een tweede het leven in zyn po gingen den kameraad te redden. Lichtend ijs. Reeds vroeger is waargenomen, dat ys en sneeuw, als zy by eenige gra den koude lang door de zon zyn be schenen en in een donkere ruimte worden gebracht, licht afgeven, zwak p'oosphoresceeren. In heldere, koude wintemachten heeft men iets derge lijks by groote sneouwveldeu gezien. Hetzelfde neeffc in den laatsten tyd de Zwitsersche meteoroloog Maurer by gletschers opgemerkt. In Augustas zag hy in een helderen sterrenacht (zonder maan) by Arosa, plotseling de ijsvlakte van den Rothhorn tegen het duister uitkomen, met een eigen aardig afwisselend licht, dat na een half nar verdween. Een paar dagen later nam i y hetzelfde verschijnsel waar en op 27 Oct. vertoonde zich dit nog prachtiger tot laat in den nacht ie Lauterbrunnen, langs den uitgestreken gletscher van den Breit- horn. De oorzaak vaD dit lichten is nog niet verklaard. In 1920. Reiziger, die hot Duivelseiland voor bijvaart: „Wie is de jonge man daar op het strand Scheepskapitein „Dat is de jonge Dreyfus! Toen zyu vader eeu paar jaar geleden gestorven was, heeft men hem naar het eiland gezonden om de uitspraak af te wachten, die nu in laatste instauiie wordt voorbereid." („Ulk.") Pest in Zuid-Afrika. Eeu telegram uit Pretoria meldt, dat zich een geval vau builenpost heeft voorgedaan to Middelburg (Z. A. R.). De patiënt is een Indiër, die onlangs uit Bombay is aangekomen. Do zaak Dreyfus. De strafkamer van het bof van Cassatie heeft de enquête in do zaak- Dreyftis Dinsdag gosloten. Dinsdag zou b\j den aanvang der zitting hot arrest van sluiting worden uitgespro ken. Het dossier z&i daarna aan den procureur-generaal worden ter hand gesteid. die requisitoir zal nemen, .'.ooais de wet voorschrijft. Daar de strafkamer, die beiast was met de enquête, in zekeren zin <ie functie van rechter van instructie heeft bekleed wyl zy de opdracht had de zaak- o staat van wijzen te brengen, zal thans hot dos sier met het requisitoir van den pro cureur-generaal aan de strafkamer worden verzonden die alsdan ren rap porteur zal benoemen. De Maün verzekert dat de kansen van het wetsontwerp der regeering nu aanmerkelijk gedaald zijn. Zelfs de twee Ieder» der parlementaire com- missio die er vóór gestemd hebben, Cruppi en Bertbet. hebben nog een voorbehoud gemaakt: zij hadden ge- wensebt dal de regce ing de beschul digingen door Quesnay de Beaurepaire geuit, voor het Hof van cassatie, als opperste raad der magistral uur, ge bracht had. Poincaré en Bourgeois zullen de regeering ernstig bestrijden als het wetsontwerp in de Kamer aan de orde komt. Indien de regeeriiig er op aandringt, zal dit laatsto wellicht reeds Donderdag plaats hebben. Met het drukken der slakken van Mazeau's dossier, omstreeks 9') in getal, is men Maandagavond begonnen. De aanvullings-enquête van Mazeau telt 74 stukken, waaronder de ver klaringen van de militaire petuigen, generaals en kapiteins uit de zaak bekend, de meest bezwarende heeten te zyn. Zoo zou, volgens de Soir, kapitein Cuignet zien verwonderd

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2