])ames, «11e in& I ..Haarlem's Hag-1 Mad" IMenst-i 1)«1 e i! vragen, j krijgen veel ge- f selilkte rellee- I tanten. Waller mee te gaan. Ook de kleine huisjes, die weinig opbrengeD, wor den alle dwr de straatbelasting ge troffen. Mgnheer Waller is een zeldzaam burger, die nog meer belasting bil jetten ontvangen wil. Spreker heeft aan zijn portie genoeg. De heer Wal ler heeft n;et gemoveerd, dat met de straatbelasting een kleine groep spe ciaal wordt getroffen. Daarvoor is geen goede reden genoemd. Wat het argament der nieuwe Sarken betreft, de straatbelasting rukt op de huiseigenaars, niet op de stichters daarvan. Voor de huis eigenaars in de stad zijn die parken een nadeel, omdat velen uit de stad er gaan wonen. Moet men hun nu daarom belasting lateo betalen De opmerking van mijnheer Stolp is volkomen juist. We zijo ook niet verantwoord tegenover de burger een nieuwe belasting te voteereu in de verre hoop een andere te kunnen verlagen. Wil men eeue nieuwe belas ting, dan moet men daaraan vast- knoopen een voorstel tot vermindering of afschaffing van eene andere. Weten B. en W. dat ze over f30,000 meer kunnen beschikken, dan zullen ze er allicht toe komen, zaken voor te stel len, die ze anders niet zouden voor stellen. Wat den bloei der gemeente tegen houdt, is niet het hooge percentage, maar de forensenbelasting. Maar hoogst gevaarlijk is het, telkens op nieuw belastingquaestiea aan de orde De heer WALLER antwoord dat het moeilijk anders gaat wanneer men in 't najaar gereed wil zijo. Voor deze discussies is spr. niet bang, omdat uit de dagbladen zal blijken dat het niet om nieuwe lasten te doen is, maar om de verdeeling van die lasten, bekeken zonder drang, op een kalmen voorjaarsdag. De heer van den Berg heeft spr. niet goed begrepen. Hij heeft gezegd, dat de onbillijkheid in iedere belasting zon drukken telkens op een andere groep belastingschuldigen. Spr. be taalt daarom liever op 5 biljetten elk f 100, dan op een biljet f 500. Komt men in détails dan maakt men licht fouten. Over 't algemeen beeft de heer de Lanoy met zijn voorbeeld van de par ken gelijk. Met de vestiging van de menschen in de buitenwijken worden vele toehuizen in de stad winkelhuizen en met die verwisseling zijn de eige naars er niet slecht aan toe. Over 't algemeen is in de laatste 20 jaar de waarde van de huizen hier gerezen. Vele eigenaars nemen geld op tegen 4 pCt. en maken 6 pCt. huur en winnen dan 2 pCt. Dat zij dit doeD, is hun eigen wil en streven. Anderen beleggen hun geld weer anders. B. en W. zullen bij de begrooting over geen cent meer kunnen beschik ken. De heer de LANOY vraagt, of de heer Macaré niet denkt dat de a. s. begrooting juist met het oog op die uitbreiding veel hooger zal zijn, dan de laatste en of het dan niet beter is dat gat nu, dan later te stoppen. De VOORZ. is het eens met de heeren Waller en de Lanoy. De Raad houdt toch a'tijd die koorden van de beurs in bandeu, niet B. en W. Het is hier alleen en uitsluitend verplaat sing van belastingen. Verleden jaar stond men plotseling voor een tekorl en tegelijk kwam er een voorstel van de Comm. van Fin. tot verandering van de verordening op de pi. dir. be lasting. Op voorstel van den heer Macaré werd van de verhooging der pi. dir. belasting f 30.000 afgenomen, als verhooging der opcenten op liet personeel. Deze bezwaren weer de noogere iDkomens, die bij de wijziging der verordening op de pi. dir. bel. waren ontlast. Spr. is niet duidelijk, waarom de eigenaars van huizen het niet kunnen betalen. Wel zijn er eigenaars van kleine huizen, maar daartegenover staan vele gezeten burgers, die de be- lastiug zouden moeten betalen. In Amsterdam zijn precies dezelfde be zwaren uitgemeten als hier; het be zwaar van de onwettigheid dat daar gold, geldt hier niet meer. De wet gever veroorlooft die nu, omdat by heeft ingezien, dat ze betaald wordt door hen, die het meeste genot heb ben van wat de gemeente doet. In art. 241 veroorlooft de wetgever zelfs speciale gedeelten eener gemeente te treffen. Onder de voordeelen der belasting noemt spr. dat ze gemakkelijk te innen is. De heeren de Vries, Pijnappel en van Nierop die in 1S78 tegen de be lasting waren te Amsterdam waren in 1880 er voor. De belasting is bovendien stabiel en afschrikkend is voor de menschen de instabiliteit van belastingen. Be drog is bij deze belasting ondenkbaar. Wie buiten de gemeente woont en hier eigendommen heeft, betaalt er ook aan mee. Ook op practische gronden is deze belasting wenschelyk. Wien ze treffen zal, den eigenaar of den huurder, is onmogelijk te zeggen. Een huiseige naar zal liever een klein bedrag als straatbeiastiug betalen, dan door hooge andere belastingen zijn huizen onver- huord te zien. De heer BEIJNES noemt het geen genot zoo'n groote gevelbreedte te hebben. Dageiyks kan men by spr. zien het bederven van den gevel, ver nielen van ruiten enz. Dat is al een straatbelasting by uitnemendheid. Spr. acht de straatbolasting onbillijk, daar ze slechts een gedeelte van do bur gers treft. De heer MACARé, den heer de Lanoy antwoordende, zegt volstrekt niet te weten wat de begrooting voor 1900 brengen zal. Nu deze spr. het zoo zwart schetste, wil spr. er opnieuw op aandringen, tot men op de hoogte is. Het administratief argament van de gemakkelijke inning laat spr. koud. Hoe weinig stabiel ze is blijkt uit 's voorzitters eigen mededeeling, dat ze te Amsterdam al eens verdob beld is. Voor Haarlem is dit een fon kelnieuwe belasting. Dat ze een rerplaatsiog van lasten bedoelt, blykt niet uit het voorstel dat voor ons ligt. Spr. blijft er by, dat de Raad aldus de opbrengst vau een millioen tot zich trekt. Iu 't algemeen is de waarde der huizen in de laatste 15 jaar niet vooruitgegaan. De VOORZ. antwoordt, dat de gevelbreedte van den heer Beynes afhankelijk is van zyn eigen wil. Het aangevoerde versterkt sprekers theo rie. Voor de fabriek moet de straat onderhouden, moeten de lantaarns in stand gehouden worden, over grooter uitgestrektheid dan by hem, die een kleine gevelbreedte heeft. Het administratieve argument kan ook voor den Raad vao belang hee- tener zyn weinig ambtenaren voor noodig en daarby heeft de geheele gemeente belang. De belasting te Am sterdam is pas tien jaar na de aan vankelijke invoering verhoogd. En die verhooging geschiedde, omdat het zoo'n u tnemende belasting is. Geen beter reclame dan deze. De heer VAN DER MERSCH vreest voor een onzuivere stemming, omdat dan zullen tegenstemmen zy die wel een straatbelasting willen, maar niet nu reeds willen bepalen, dat ze zal worden ingevoerd 1 Januari 1900. Spr. stelt voor als amendement telkenjare te bepalen of de belasting voor het volgende dienstjaar zal wor den geheven. De heer DE KANTER verklaart tegen de straatbelasting te zullen stemmen. De heer LOOMEIJER is wel voor een straatbelasting, maar alleen als de opcenten worden verminderd. Nu dat niet wordt verzekerd, zal spr. tegen het eerste gedeelte van het voorstel stemmen. z-sa De heer VAN STYRUM zegt het zelfde, omdat men niet in principe tot invoering kan besluiten, zonder daar by een datum aau te geven, ja ia 't midden laat of ze zal worden ge- hevee. De heer VAN DER MERSCH verandert nu het woord „invoeren" eeuer straatbelasting in „vaststellen". Na nog eenig debat wordt bet eerste gedeelte van het voorstel aldus geamendeerd, derhalve om te besluiten tot vaststelling eener straatbelasting, in stemming gebracht en verworpen met 15 tegen 13 stemmen. Voor waren de heeren de Breuk, de Lanoy, van der Marsch, Speelman, Snelfcjes, Nieuwenhuijzen Kruseman, Bijvoet, Boog, Stolp, Lodewijks, van Th iel, Waller en Hugenholtz. Tegen de heeren de Kanter, Willink, Klein, Kruseman, Winkler, van Weel, Loomcijer, Macaré, van den Berg, van Sty ram, Beijnes, Leupen, Schürmann, van Lennep en Krol. Het voorstel van B. en W. wordt hiermee ingetrokkeu. PUNT 8. Verslag van den opzichter dei- gasverlichting over December. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wy vermeldden reeds in ons vorig nummer het verzoek om inlichtingen van den heer BEIJNES over de ge- meentereiniging en de antwoorden van den heer DE BREUK. Hierna vroeg het woord de heer KRUSEMAN, die naar aanleiding van het pas genomen besluit tot het verleenen eener gratificatie van f250.— aan den gemeente-architect, aan B. en W. verzocht den Raad voortaan zulke voorstellen niet meer zoo plotseling te doen. De heeren STOLP en ROOG sloten zich daarby aan.De Yoorz. antwoordde, dat de Raad in deze toch wel tevre den kon zyn met de verklaring van B. en W. De zaak zelf was van wei nig beteekenis. 't Verwonderde spr. dat ook de heer ROOG, die er over kan oordeelen, bezwaar heeft ge maakt. De heer ROOG antwoordde, dat hy in elk geval voor zich had willen overwegen, of f 250.— in dit geval te hoog was of to laag. Ook het laatste had mogelijk kunnen zyn. Nadat de YOORZ. nog gezegd had dat de heer Roog dan toch vertrou wen kon hebben in B. en W., werd omstreeks 41/* de vergadering ge sloten. STAQS PSIEUW& tweede en derde pagina. Haarlem9 Febr. 1899. Met genoegen kunnen wy raede- deelen, dat de belangrijke harppartij, die in het oratorium „St. Jozef" van den heer Yan Schaick voorkomt, ver vuld zal worden door onze vroegere stadgenoote mej. Anna Weill, harpiste aan de Ned. Opera. In den afgeloopen nacht is hier ter stede overleden de heer Fokke van Lejjen, oud-eerste inspecteur van politiehy werd 5 October 1820 ge boren te Dantumadeel, begon zyn loopbaan als gerechtsdienaar, werd later brigadier-majoor der Ryksveld- wacht en 1 Januari 1863 inspecteur van politie alhier, uit welke betrek king hy 1 Januari 1885 eervol en onder dankbetuiging voor de vele diensten aan deze gemeende bewezen, werd ontslagen op zyn verzoek. Reeds in zyn functie als rijksveldwachter mocht by herhaalde malen wegens belangrijke aanhoudingen lof inoogsten en werd dan ook meermalen eervol in het Algemeen Politieblad vermeld. Bij de politie is aangifte dat sedert Maandag van het dak eener schuur van den landbouwer Yoorting op de Gedempte Raamgracht een strook lood van 4 Meter langen 15 centimeter breed, en sedert eenige dagen een 4 M. lange looden afvoer pijp van de Stads Doelen worden ver mist. De torenwachters meenden heden nacht brand te ontdekken in het Schoterkwartier. By onderzoek bleek echter, dat er op de spoorlijn nabij het Kenanpark met fakkellicht werd gewerkt. De le-luit. A. G. Burgdorffer, van den staf der genie, wordt 1 Maart overgeplaatst van hier naar Utrecht. maar hy begreep niet dat bet sociaal geweten ontwaakt is en dat daarom voor revolutie geen gevaar meer be staat. Eiken dag luidt de klok van het sociaal geweten, vooral door toe doen van de dikwerf gesmade pers, die de slechte toestanden in vele be drijven voor ons blootlegt. Spreker sloot zijne causerie, die met aardige bijzonderheden uit de historie van middeleeuwen en oudheid door vlochten was, met er op te wyzen dat het Christus is geweest, die de leer van de algemeene menschenliefde heeft gepredikt, die helaas nog zoo weiDig wordt opgevolgd. Op Dinsdag 27 December '98 werd in civiele zitting der Haarlemsche Rechtbank gepleit over Kroonlimona- de. Zooals meu zich nog wel zal herin neren liep de zaak over de al dan niet alleen verkoop van Kroonlimonade door eene firma te Middelburg, die voor dit recht van den alleenverkoop de essence, geschikt voor het vervaar digen van limonade gazeuse en limo nadesiroop, welke kleur in de circu laire voor f 4 was aangeboden, met f30 per Kilo moest betalen. Toen deze firma later dan ook bemerkte dat eene andere firma hetzelfde arti kel in flesschen met dezelfde etiquetten verkocht, diende zy eene vordering tot ontbinding van den verkoop iu. Voor eischeresse trad toen op Mr. M. J. de Witt Hamer van Middelburg. Voor beklaagde Mr. D. E. Lioni van Amsterdam, die indertijd concludeerde tot niet ontvankelijk verklaring van den eisch op grond, dat het beding van den alleenverkoop is een pactum adjectum (een beding, dat niet behoort tot het essentieele), dat geen ontbin ding van een overeenkomst toelaat. De rechtbank deed 31 Januari j.l. uitspraak in deze zaak en verklaarde den eischer ontvankelijk in zyne vor dering, wees die in allen deeletoeen veroordeelde de gedaagde firma inde proceskosten. Haarlemsche Toynbee-V ereeniging. Als spreker voor bovengenoemde vereeniging trad Woensdagavond in ..Weten en Weriten" de heer J. L. I. Kleynenberg op, die aankondigde dat hy geen redevoering zou houden, maar eenvoudig een praatje over de vraag: „Wat is de belangrijkste ge beurtenis in onzen tyd?" De mensch, zoo zeide spreker, kan wel het verleden beoordeelen by kan ook een opinie hebben over de toe komst, maar hy mist den juistenblik op zyn eigen tyd. Wat wy het be langrijkste vinden dat gebeurd is in vervlogen tijden, zoaden de men schen die toen leefden zoo belangrijk niet hebben gevonden. De geschied schrijvers toch van 14001500 zett'en een mijlpaal bij de ontdekking van Amerikawy voor ons zyn er van overtuigd, dat de belangrijkste ge beurtenis in die periode de uitvinding van de boekdrukkunst is geweest. In de periode 1500—1600 was de Hervorming de belangrijkste gebeurte nis, in 1600—1700 de omwenteling in Engelandhet merkwaardigste van 1700—1800 viuden wij die vreeselyke Franscbe revolutie, maar onze achter kleinkinderen zullen misschien de uit vinding van stoomkracht en electriei- teit belangrijker vinden. En wat is nu de merkwaardigste gebeurtenis uit het tijdvak 1800— 1900? Verschillende antwoorden zyn daarop reeds gegeven. Men heeft de namen genoemd van Napoleon, Bis marck, Wilhelm I, maar zulke per sonen, hoe belangrijk ook, vallen toch weg tegen de massa der gebeurtenis sen. Niet zij maken de geschiedenis, maar de naamloozen maken die, de menschen die men niet hoort noemen gelyk de roem van Napoleon ge maakt is door de dnizendeu, die voor hem gestreden en op het slagveld ge vallen zyn. Anderen noemden de belangrijkste gebeurtenis in deze eeuw de uitviuding der chloroform, het socialisme, de vrouwenbeweging. Maar het beste antwoord achtte spreker dat van den schrijver Ludwig Fuldade belang rijkste gebeurtenis in deze eeuw is de ontdekking van het sociaal geweten. Wat men onder geweten en sociaal geweten heeft te verstaan, lichtte spreker met verschillende aardige voorbeelden uit heden eu verleden toeschetste hoe vroeger alle sociaal geweten, op een enkele opflikkering na, ontbrakhoe dit allengs beter is geworden en o. a. de afschaffing van de slavernij een bewijs van het be staan van sociaal geweten is geweest. Hy herinnerde daarby aan 't voor ons bijna ongelooflijk feit, dat men vroeger de krankzinnigen in kooien liet kyken en melaatschenkermissen hield, waarbij de leprozen tot alge meen vermaak, met het bakje rond gingen om geld op te halen. Minister Modderman placht te zeg gen, dat by vóór het einde van deze eeuw een groote revolutie verwachtte, Door de Haarlemsche maatschappij tot exploitatie van onroerende goede ren (directeur de heer S. J. W. Mons) zijn aangekocht alle terreinen toebe- hoorende aan den heer G. C. van Meeuwen, zoomede die toebehoorende aan het hofje van Spoorwater gelegen tusschen den Wagenweg en Koning inneweg. Hiermede is de aanhangige procedare tnsschen den heer van Meeuwen en de Hilversumsche Bouw maatschappij beëindigd. De Drie Kaboutertjes. Het succes d!at Mej. v. Tussenbroek's Kinder-operetta „De drie Kaboutertjes" bij do opvoering van Zaterdag jl. heeft ondervonden was aanleiding dat Woens dagmiddag een lierhalingsvoorstelling plaats had. Ik woonde de aardige ver tooning bij die, naar ik vernam, thans nog heel wat beter slaagde dan de eerste maal. Dit laat zich dan ook hoor en de jeugdige executanten zullen den eer sten keer wat al te zeer onder den in druk van hun publiek optreden en van hun mooie pakjes geweest zijn. In ieder geval, deze herhaling slaagde uit muntend want, behalve dat in het groote liefde-duet van het laatste bedrijf een klein kinkje in den kabel kwam (de prins raakte zóó in extase dat het orkest., alias de pianist, hem zoo gauw in zijn. vlucht niet kon volgen) valt er op de muzikale uitvoering zoo goed als niets aan te merken. Vooral de rol van Rosa werd uitstekend vervuld en do bloemen die mm der vertolkster bij 't einde der voorstelling aanbood waren allerminst onverdiend. Ook de overige medewerkenden be- scliikten meerendeels over zeer voldoen de stemmiddelen en toonden zich goed thuis in hun rollen. De koortjes en en sembles zaten er flink en vast in in één woord het geheel marcheerde onder den dirigeerstaf van deai heer Braijn- steen zooals men 't van volwassenen niet beter zou verwachten. En wat nu het werkje zelf betreft, mij dunkt dat de componiste, wier talent reeds uit an dere zangcomposities, kinderliederen, duetten enz. bekend was, zich met dit opus geluk mag wenschen. Hoewel zij zich hier tamelijk vrij be weegt. wordt toch nergens te veel ge vergd van de kinderlijke stem en het kinderlijk bevattingsvermogen. Zin voor natuurlijk vloeiende melodie en gevoel voor rhythmisck leven spreekt uit iedere bladzijde. Ook de aardig illustreerondle piano partij die, voor orkest bewerkt, ze ker aan het werkje zou ten goede komen stelt op ongezochte wijze de ontwik kelde muzikaliteit der schrijfster in het licht. Kortom, ,,De drie Kaboutertjes" zijn een niet onbelangrijke verrijking der muziek-litteratuur voor kinderstem men. Moge mej. Tussenbroek van dit kind harer fautaisie nog veel vreugde beleven PHILIP LOOTS. „De Kroon." Dondeidagavond namen wij even een kijkje in de groote zaal dier Sociëteit- ,,do Kroon", alwaar een bal masqué voor de leden werd gegeven. Bij het binnentreden der zaal, werden wij aan stonds aangenaam verrast door d'e keu rige en smaakvol door de heeren Martin aangebrachte versieringen. In 't midden der zaal prijkten guir landes van groen en bloemen, het too- neel was door de vaardige hand van den heer Joh. Martin, in een rots-plateau herschapen, dat van uit de zaal gezien een prachtig effect opleverde. Tusschen do rotsen was het muziekkorps opge steld en deed zijne opwekkende tonen hooren. Verder waren nog aan de hoen kcrr eenige baldalcijns aangebracht en aan d'e voorzijde der zaal een eau die cologne-fontein, waaraan menigeen na een vermoeiende dans zich even kon verfrisschen. Kortom de zaal leverde een verras senden aanblik op, waarvoor den heeren Martin allo eer toekomt. Tevens hadden wij ruimschoots de gelegenheid vele fraaie, aardige en zon derlinge costuunrs te bewonderen, o.a. was do Hollandiarflesch vertegenwoor digd cn zo schonk Hollarrdia-water ook. Een windmolen was eveneens heel aardig. Verschillende mooie prijzen wa- en uitgereikt voor de prachtigste cos tuunrs. Heb bestuur- der sociëteit „de Kroon" kan overtuigd zijn, dat liet den leden, een genotvollen avond heeft verschaft. Landbouw. Iu de „Korenbeurs" alhier had Woensdagavond de vergadering plaats an de afd'. Haarlem van de HoU. Maatschappij van Landbouw. Nadat de voorzitter, die heer Fr. Lief- tinck, de bijeenkomst geopend, de leden welkom geheeten en den lreer W. K. Loeff, secretaris, geluk gewenscht had met zijn herstel, deed dJe secretaris me dedeeling van de ingekomen stukken. Een schrijven was ontvangen, van dia Vereeniging tot stichting van eene proef- zuivelboêrderij te Hoorn met het ver zoek aandeelen te willen nemen. De voorzitter volstond met te verklaren dit geheel aan die leden persoonlijk over te laten. Ingekomen was de mededeeling, dat do jaarlijksche algemeene vergadering en do tentoonstelling der Maatschappij zullen gehouden worden op 19 Juli a.s. te Middelharnis. Op een schrijven van den zuivelcon- sulent voor Noord-Holland, den heer Keestra, dat hij bereid was in dit sei zoen nog eene lezing voor de afdeeling te houden, werd op voorstel ran den, voorzitter besloten om, dit jaar over te slaan, daar nog het vorige jaar eene lezing door den consulent is gehouden. Van het hoofdbestuur is ingekomen een sclirijven, waarin wordt verzocht, dat de afdleelingen niet zullen treden in details over de aanhangige boterwet. De voorzittei- is liet volkomen daar mede eens; de heer G. van der Most van Spijk wilde toch wel even spreken over- artikel 3 van het wetsontwerp. Daarin wordt bepaald, dat in winkels, waar margarine en natuurboter wor den verkocht, beide moeten worden ge scheiden door een schot. Deze bepaling kan moeielijkheden opleveren voor den winkelier met de verificateurs in bet geval, dat eene zending margarine en natuurboter tegelijk wordt aangebracht en deze niot dadelijk vaai elkaar geschei den kunnenworden in de verkooploka-len. Tevens wees spr. op het inconvenient van het afzonderlijk moeten bezorgen van margarine ein natuurboter. De voorzitter gaf den lieer van Spijk in verband hiermee alen raad een d'ruk vam'liet adres van de Haarlemsche boterhandelaars (zie ons nummer van S dezer) aan alle leden der Tweede Kamer toe te zenden. Verder werd medegedeeld, dat vóór 1 Augustus opgave moet worden ge daan door degenen, die met hun vee willen deelnemen aan de wereldten toonstelling te Parijs in 1900. Op eene vraag van den heer Wickevoort Crom- melin gaf de voorzitter toe, dat hiervoor wel niet veel deelname zou zijn, daar de quarantaine-maatregelen in België en Frankrijk deze te veel tegenwerken. Mededeeling werd bovendien gedaan van dei keuring van granen en zaden, die vanwege het Hoofdbestuur zal wor den gehouden in „Krasnapolski" te Am sterdam op 13 Februari en den 20sten te Rotterdam in het Poolsehe koffie huis. Vijftien prijzen, ad 5 zijn hier voor beschikbaar gesteld. De heer mr. H. Ph. de Kan ter bracht verslag uit als afdeel ings-afgevaar dig- de van het verhandelde op de algemee ne vergadering der maatschappij te Spanbroek. De heer J. van de Pavord Smits rap porteerde over die rekening over 1898— '99, welke rekening ondier applaus en dankzegging aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer werd goed gekeurd. De voorzittei- bracht vervolgens een woord van hulde aan den heer van der Steen, burgemeester van Spanbroek, dioor wiens optreden en loyale wijze van handelen de tentoonstelling aldaar zoo uitnemend was geslaagd. De lieer mr. G. C. Everwijn Lange deelde nog mede, dat de begrooting over 18991900 in ontvangst 'en uitgaaf sluit met een bedlrag van f 1281.39. Tot bestuursleden werden met 28 van de 29 stemmen lieakozen de heeren Fr. Lieftinck en W. K. Loeff. Nadat de verkoop had plaats gehad van de onafgehaalde voorwerpen dei- loterij en verdei- de gewone kostelooze verloting, werd de bijeenkomst gesloten. A&K0&O3 :^SEflf3E£?.TS- R£0§3T8A?i& Zitting van Donderdag 9 Febr. 1899. Ondank is werelds loon, dat blijkt maar al te vaak. Ook heden morgen ter terechtzitting bleek zulks. Zekere P. H. Evers alhier was zwervende, en daarom uit medelijden in dienst ge nomen door den hem- H. Hei-mans te Hillegom, bij wien beklaagdes broeder langen tijd werkzaam was geweest. In plaats van dit op prijs te stellen, heeft hij de goedheid met ondank beloond en op Zondag 22 Januari, toen hij alleen thuis was, uit een kast in de woonka mer van zijn patroon, een gouden ring. een gouden en een bloedkoralen ketting weggenomen, vervolgens deze voorwer pen te gelde gemaakt en het bedrag circa f 45 in kroegen en erger verbrast. Daar uit de verklaringen der getuigen het feit voldoende werd bewezen ge acht, requireerde het O. M. met het oog op het slechte verledien van be klaagde voor hem 1 jaar gevangenisstraf met last tot teruggave van de overtui- gingsstukken aan den laatsten eigenaar. De toegevoegde verdediger Mr. C. G. von Reeken pleitte een geringere straf. Hierna nam J. M. van Wees die zoo als wij onlangs meldden verdacht werdl van diefstal van een koperen plaat der brievenbus van de woning van den heer W. C. Pous, in het bankje der beklaag den plaats. Beklaagde, die reeds direct bij zijne arrestatie iu den nacht, van 29 op 30 Januari, ontkend had! de plaat te heb ben ontvreemd, bleef dit thans volhou den en beweerde dlat hij. hem van een oiibckendiem heer had gekregen. Do subst.-officier van justitie zijn re quisitoir nemende, wees er op dat d'e plaat m het bezit van beklaagde is ge>- vonden, zonder dat hij op aannemelijke wijze kan zeggen, hoe hij daaraan ge komen is, ten tweede op het op hem bevonden mes, dlat d'e sporen draagt, dat er mede tegen een muur van roo- den steen is gewerkt. Op deze beide aanwijzingen achtte het O. M. het feit reeds voldoende bewezen, en daar be klaagde niet minder dan 11 vonnissen, achter den rug heeft, vorderde het O. M. 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. von, Reeken. vroeg een lichtere straf. B. Rijs te Bloemendaal, die zich had schuldig gemaakt aan het misdrijf in. art. 246 van het wetboek van strafrecht omschreven, hoordie 2 jaar gevangenis straf tegen zich eischea. Als verdediger trad op Mr. vaoi Sloo- ten. A. F. Oedemark alhier schijnt een driftig heerschap te zijn. Op 10 Janu ari was hij zekeren J. T. Oudolf op straat tegen gekomen had hem onver wachts en zonder de minste aanleiding een slag toegebracht en toen hierop een vechtpartij ontstond, had beklaag de de lafhartigheid om onverwachts een mes te trekken en daarmede Oudolf een steek in den rug te geven. Voor dit feat werd nu 3 maanden gevangenisstraf ge- ëischt. Adriana F. Touchier, had gedurende den tijd', dat ziji in dienst was bij den kleerbleeker G. van Kessel te Bloemen daal, verschillende wascligoedaren ont vreemd. Beklaagde, die niet ter terecht zitting was verschenen, had eene vollen dige bekentenis afgelegd. Tegen baar werd 4 maanden gevangenisstraf ge- ei scht. J. v. d. Mcij te Wijk aan Zee stondl terecht ter zake, dat hij op oudejaars avond zekeren Jan Jansen aldaar had mishandeld door hem eerst een klap toe te brengen en later op den avond met een mes een steek in dien schouder. Beklaagde bleef alles ontkennen. Uit de verklaringen der getuigen bleek even wel het tegendeel, daarbij' sprak be klaagde zich telkens tegen. Het steken met een mes werd evenwel niet vol doende bewezen geacht, zoodat het O. M. alleen voor do eerste mishandeling 3 maanden gevangenisstraf vorderde. Trein no. 113 stopt voortaan, by tydig verzoek, aan de begraafplaats „Westerveld". Wegens plaats gebrek moeten vele berichten en verslagon tot een volgend nummer blijven liggen. De hier gevestigde vereeniging van oud-Leidsche studenten vierde Woens dagavond in het Brongebouw, naar jaarlijks gebruik, den Dies van de Leidsche Universiteit. Als voorzit ter fungeerde Dr. J. Nieuwenbuizen Krnseman. De avond werd dnor de 27 aanwezi gen genoeglijk doorgebracht en met een souper besloten. In het bestuur werd gekozen Dr. van Erp, in de plaats van Dr. Nieu- wenhnizen Kruseman. Heemstede. In de gisterenavond gehouden ver gadering in de Dorstige buil, van den heer J. Preijde, van de Afdeeling Heemstede der Vereeniging voor Bloembollencultuur zijn als afgevaar digden herbecoemd de heeren C. G. Preyde en J. C. van der Ejjken en tot het nazien en verantwoording der re kening de heer P. v. d. Berg. Zandvoort. Bij de politie is alhier aangifte ge daan dat in den afgeloopen nacht ten nadeele van den aannemer A. Groen zestien kippen zyn ontvreemd. Haarlemmer lie de en Spaarn- woude. Door Z. E. den Minister van Bin- r.enl. Zaken is aan den burgemeester dezer gemeente, twee maanden verlof verleend, om zich tot herstel zyner gezondheid te begeven naar het bui tenland de heer B. P. Vink te Spaarnwoude, treedt op als loco- burgemeester Slechts 3 personen hebben zich al hier aangemeld als kiezers voor de Kamers van Arbeid. Haarlemmermeer. De bekende tram-ingenieur, de heer Sanders te Amsterdam, zal Vrijdag avond in eene te Aalsmeer te houden vergadering, de bestaande plannen nader toelichten en bespreken. De raad der gemeente Uithoorn stond voor de Zuider-Stoomtramver- binding eene subsidie van f 500 per jaar, gedurende £0 jaar toe. Aan de Leeghwater zal voor reke- king van de maatschappij „Carsjens" gebouwd worden een station voor reizigers en goederen, met flinke woon vertrekken en stalling. Al de vischnetten van den visseber J. Komen, te Aalsmeer, zyn door lafhartige handen vernield. De man kan hierdoor zyn bedrijf niet uitoefe nen. De politie doet onderzoek. BINNENLAND, Wanneer men mocht denken dat het passagiers-verkeer tusschen Enge land en het vasteland van Europa, gedurende de wintermaanden van weinig beteekenis is, dan wijzen on derstaande cijfers het tegendeel aan Want alleen gedurende de maand Januari 1899 en alleen tusschen Ne derland en Engeland reisden over de beide routesvia Vlissingen 6540 personen en via Hoek van Holland 3242 personen. Hedenmorgen is te 's-Gravenhage overleden de heer Van Aken, inspec teur van het middelbaar onderwijs. Brandstichting. De bewoner van het perceel aan de Êlantsoenzyde van het Wildemans- ofje te Alkmaar, 't welk Zondag den 29en Januari gedeeltelijk afbrandde, heeft aan den commissaris van politie aldaar bekend, den brand zelf te heb ben veroorzaakt Hij is Woensdag

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2