NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 17> ing Zaterdag II Februari I8S& ■o 4793 HAARLEMS DAuBLAD ^BOX-TiTElvEEaxTTSTPjE^I CTS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post.0.371/2 A T-)-t7~HrF?,'-p H l NrTTTiTNr- —5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Gés. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclam.es 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBÊ Co. JOHN FJONES, SuccParijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van liet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid ©n Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames psr regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zynBloemendaalSantpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sacdpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaarndu*n, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Yelsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Billegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen 6D Advertentiën aan. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zyn geabon neerd, wordt hierby verzonden No. 7 van het Weekblad voor de Jeugd. Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer Een broertje en een zusje. Het Herderinnetje (vervolg). Een nieaw balspel. Van drie Meisjes, twee Biggen en een Lammetje (vervolg). In Egypte. Op het spiegelgladde jjs. Lessen der ervaring. De huiselijke haard. Kraakamandelen. Allerlei. Raadsel. Antwoord op het raadsel. Het buskruit verraad. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Offficieele Berichten, Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 23 Febr. e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie zijn ne- dergelegd: het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van de firma Joh. Enschedé Zonen om vergun ning tot oprichtiog van eene smidse in het ketelhuis behoorende by hare stoomdrukkerij in het perceel aan het Klokhuisplein no. 5, van E. Smits om vergunning tot oprichting van eene suikerbakkery in het perceel aan de Hoogstraat 14, en van Directeur en Commissarissen van het Zander-Insti tuut om vergunning tot oprichting van eeue smidse in genoemd Instituut aan den Kleinen Houtweg 31, en dat op den 23en Februari e.k. des namid dags ten 2 ure op liet Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem9 Febr. 18Ö9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken eene strook grond, gelegen voor het perceel aan de Dreef, Kad. Sectie F No. 8208, deel uitmakende ter opper vlakte van ongeveer 1.40 M2 van openbaren weg aldaar. De stukken te dezer zake betrek- za^ nu vragen, of er verband king hebbende zullen met ingang van is tusschen deze royaliteit en de onlangs heden gedurende acht dagen ter plaat- getoonde karigheid ten opzichte van de selyke secretarie (7e Afdeeling) terweduwe Creemers. Maar wel wil ik er op wijzen, dat waar voor een onderstand van 50 adviezen worden gevraagd, uitgebracht en gedrukt, het verre van1 logisch is met een gratificatie van ijf- maal dat bedrag den Raad nu, laat ik het dan maar eens ronduit zeggen to overvallen. En het is dan ook maar te hopen, dat de afkeurende opmerking van dien. heer Kruseman aan 't slot van de zitting' het Dagel. Bestuiu- in de toekomst van dergelijke verrassingen zal. weerhoudlem. Vooral, omdat het voor een ambtenaar niet aangenaam wezen moet, een gratificatie te krijgen op déze hals-over-kop manier. De Raadsleden, die het voorstel niet eens gehoord hebben, zullen denkelijk den volgenden keer wel wat aandachti ger naar de mededeelingen luisteren. Merkwaardiger dan deze gebeurtenis was d'e verwerping van de straatbelas ting. De voorstanders hadden een an dere meening van den uitslag en de beslissing viel dan ook met slechts twee stemmen meerderheid. Het was hier weer de heer Macaré, die op de bres stond en zich noch door de knappe be- toogen vaai den heer Waller, noch door het slotwoord dies voorzitters, vandaar liet verjagen. Veel nieuws leverde de discussie niet opvan weerszijden déden gebruikte argumenten dienst, maar toch viel daarbij, naar het mij voorkwam, het verschil tusschen de heeren Macaré en Waller duidelijk in het Beiden hebben een helderen betoog- inzage van een ieder zyu Haarlem, 9 Febr. 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. De Burgemeester van Haarlem, brengt by deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 8en Febr. jl. executoir ver klaard kohier no. 6 op de Bedrijfs Be lasting dezer Gemeente, dienst 1898/9, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 10 Febr. 1899. De Burgemeester voornoemd BOREEL. NABETRACHTING Ik eindig met een woord van hulde een woord van hulde aan Burgemeester en wethouders, die zich omtrent de eleo- trische tram naar Bloemendaal hebben gewend tot den Minister met een pro test tegen de wijze, waarop de Holland- sche Spoor onzen bloei nu weer tracht te knotten dbor hare bezwaarlijke voor waarden voor de kruising har er lijnen, 't Stuk is natuurlijk in parlementairen voém geisteldj, maar de opmerkingen die 't bevat,, zijn er niet minder raak GEMEENTERAAD. CXXX.I1L In dei laatste Raadsvergadering is op voorstel van B. en W. een gratificatie van 250 toegekend' aan den gemeente-ar chitect voor diensten, door dezen amb tenaar bij den aankoop van gronden voor de gemeentelijke gasfabriek bewe zen. Daar de manier waarop dit werd voorgesteld geen licht gaf over de bij zonderheden van deze verdienstelijkheid trant en weten meestal het juiste woord van onzen architect, vallen die motieven j tot het weergeven van hunne gedachten ten eenenmale buiten het veld mijnerte kiezen. Beiden zijn jurist en vertoo- beoordeeling. Op gezag van B. en W. j nen in het debat van die qualiteit de wil ik aannemen, dat de ambtenaar in dteugden en de schaduwzijden, maar de j quaestie deze gratificatie ten volle heeft j argumenten van den heer Waller rieken verdiend, maar bij die manier waarop wel eens naar de lamp. terwijl die van j het Dagelijksch Bestuur deze door den. den heer Macaré blijk geven, van meer- Raad heeft laten goedkeuren, mag wel1 dera aanraking met de maatschappij i eens worden geprotesteerd. zooals die reilt en zeilt en wel met men-1 't Gebeurd© ondier d'e mededeeling schen uit alle klassen daarvan, van d'e ingekomen stukken door. De De burgerklasse in onze stad! kan zich notulen waren pas gelezen. Onder die om twee redenen over d'e verwerping lectuur zitten de leden van den Raad van de straatbelasting verheugen. Voor- met elkaar te pratenzij, kennen deeerst om het feit zelf en in de tweede notulen, omdat dezen ter inzage hebben plaas om het gevolg, dat nu de benoo- j jgen. Gaat dan de voorzitter tot de1 digde meerdere gelden zullen moeten ingekomen mededeelingen over, dan wordten blijven gevonden uit de opeen- blijft er altijd nog wat van die praat-ten op het personeel. Daaraan immers lustigheid over en door de mededeelin-betalen ook de meergegoeden en de rij- gen, zonder tusschenruimte, dadelijk na ken duchtig mee, zoodat deze opcenten elkander worden gedaan, moet men de als 't ware een tegenwicht vormen van ooren flink openzetten om niets te mis- de ontlasting, die de Raad bij wijziging sen. Midden hiertusschen door kwam van d'e plaatselijke belasting onlangs, het voorstel om den architect de grati- ter kwader uur, heeft toegeschoven aan ficatie te geven. „Verlangt een van de degenen, die het best kunnen betalen, heeren het woord vroeg de voorzit- Men kan zeggen, dat de Raad dus niet tea-. De Raadi was overbluft. Enkele zeer consequent is geweest, maar omj leden keken verbaasd rond!zij hadden practische riedenen behoeven we ons het voorstel niet eens gehoord. De heer daarover niet te bedroeven. j Tjeenk Willink', anders zoo verlegen Over de interpellatie van den heer niet maar ditmaal vrijwel uit de lijken Beijnos aangaande d'e gomeentereiniging geslagen, deed nog een schuchtere vraag, zal ik niet uitweiden. Missohen zou het kreeg daarop een korte bevestiging pxibliek van uitvoeriger behandeling en... „anders geen van de heer-en? Ver- meer gediend zijn geweest. Verluid is, langt een van de heeren hoofdelijke dat de man die dé zaak aan de gang stemming? Zoo niet, dan is daartoe be- heeft gebracht, het er niet bij laten zou sloten..." en bons viel de hamer. In een wanneer de wethouder hem openlijk van de hoeken wisten de Raadsleden ongelijk gaf. Wat daarvan aan is, zal niet eens wat er besloten was. wel blijken. STADSNIEUWS Eerste tweede pagina. Haarlem, 10 Febr. 1899. Ned. Vegetariërs-Bond. Woensdagavond trad in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging" als spreker op de heer M. Valk, uit Den Haag, die tot onderwerp van zijne lezing had ge kozen „Vegetarisme." De zaal was matig bezet. Daar het vegetarisme een voedingsqnaestie blijft, sprak de heer Valk allereerst over die voeding. We zouden ons lichaam kun nen vergelijken bij een huis, dat opge bouwd is uit stof. Het bestaat uit 14 grondstoffen en wel uit koolstof, water stof, zuurstof, stikstof, zwavel,, phos phor, calcium, magnesium, kalium, nar trixun, ijzer, chloor, fhior en silicium. Evenals bij een huis behalve dé stof ook krachten noodig zijn om die stof bij elkander te honden, is dit bij! den mensch nog meer het geval. Aan die krachten komen wij. zeide spreker, door voedsel en rust. Wanneer de mensch het voedsel op genomen heeft, ontstaat daardoor kracht in het lichaam. Die kracht stuwt het bloed door de aderen, zuivert het bloed in de longen door ademhaling en uit zich in hersenwerking en spierarbeid. Hierna besprak de heer Valk den mensch ten opzichte van de andere zoogdieren voornamelijk op het punt van eten. De verscheurend© dieren ont kenen hunne kracht zoowel aan dierlijk als plantaardig voedsel; bet paard! en de koe zijn graseters, dan heeft men nog de alleseters en de insectmeters, ook daartoe behoort de mensch niet. Maa.r tot welke klasse eters behoort d!e mensch dan wel? Cuvier, de beroemde anato mist en andere wetenschappelijke man nen, zeggen dienaangaande dat de mensch schijnt geschapen om zich te voeden met vruchten. Zijne kaken, en hoektanden zouden hem niet veroorlo ven het gras te grazen, noch het vleesch te verslinden, indien hij zijne spijzen niet kookte; daarbij is zijn gebit zeer geschikt tot vruchten eten. Ook het lichaam van dén mensch toont overeen komst met me staartlooze open, die tot de vruchteneters behooren. Volgens Florent is de mensch door ontwikkeling er toe gekomen om zijne voeding uit te breiden. Hij: heeft 2 leef regels, dé natuurlijke, volgens welke hij vruchteneter is en d'e kunstmatige, ten gevolge vau zijn verstand, waardoor hij alleseter is. Vooral ten tijde, toen de landbouw en de boomteelt, nog op de eerste trap van ontwikkeling ston den heeft dé xiitvinding van vxxxxr als anderszins daartoe voorzeker bijgedra- Nu evenwel de landboxxw en veeteelt op een zoo hoogen trap van ontwikke ling zijn gekomen, bestaat er voor ons geen reden meer om den voedingskring xiit te breiden en kunnen wij naar de natuurlijke levenswijze terxxgkeeren. Ve len zullen nu wellicht de vraag stellen Is ons instinct gechxrende dien tijd niet gewijzigd? Hierop kon spreker niet an- dérs dan „neen" antwoorden. Wij moe ten do jonge kinderen nog steeds leeren vleesch eten, wij vinden bij hen een afkeer van dierlijke prodxxkten, xxitge>- zonderd melk. Het instinct is nog niet veranderd, maar wel zijn dé zeden, sedert den tijd/, dat wij op de jacht van wilde dieren moesten uitgaan, verzacht. Wanneer de slagers het werk eens staakten, zeide spreker, dan zou men eens zien, hoe velen geen vleesch meer aten, daar zij zeiven hunne handen niet zouden willen bezoedelen met het bloed van een onschuldig dier. Door het volhouden van de gewoonte om vleesch te eten kweeken wij de luwheid aan en houden wij de ruwe zeden zoowel op het platteland als bij de minderen in de steden gaande. Ver volgens zeidb spreker, dat ook de we tenschap langzamerliand meer e® meer tot vegetarisme overgaat en geeft zij toe, dat dé mensch zonder vleesch kan leven. Ten slotte schetste spreker ons een schilderij, die hij te Parijs gezien had en voorstellende een slachthuis, waarin vale personen om een pas gedoode os staan, terwijl hun het bloed uit de wonde in glazen wordt toegediend. Eenige dames wenden echter met af schuw haar hoofd van dit toonoel af of bedekken het gelaat met den zak doek. Bij de beschouwing van zulk eene schilderij, zeide de heer Valk, spreekt ons geweten- Wel laten wij dan het verwijt neerko men op het hoofd van dén schilder, maar bij ons ligt de schuld!, bij ons. die zulke toestanden bestendigen. Spreker besloot zijne lezing met de mededeeling, dat ovenals dé Koningen in den oxxdeti tijd), niet verder nadachten als zij de boodschappers van slechte tijdingen lie ten ombrengen, wij dit bij het. dooden. van dieren evenmin doen. De lezing werd met alle aandacht door het auditorium gevolgd. Op verzoek van eenige dames werd in de paxxze een lijst ter teekening ge legd, welke ten doel heeft hxilde te brengen aan den Czaar van Rxisland voor zijn grootsch plan, xiitgedrxikt in zijn \tedesmanifest. Door velen weid hieraan gevolg ge geven. Vervolgens werd door den heer Wes tendorp, die de vergadering eveneens met een kort inleidingswoord had ge- opolidl, besproken de opvoedkundige wijze van het vraagstuk, en wees ook op j de egoïstische zijde. De voeding met planten is niet alleen veel beter dan met vleesch. maar tevens veel gezonder. Hierna werd de gelegenheid gegeven 1 eenige vragen te stellen. De heer Schram vroeg of het voor een goed vegetariër, geoorloofd is eieren te eten en melk te' drinken. De inleider beantwoordde deze vraag en zeide, dat het in de ontwikke ling ligt, dat het kind in het eerste voedsel melk heeft. Zoo is het ook met eieren. De natuur geeft aan mensch, dier en plant overvloedige kiemen, waar- xxit nieuwe geslachten moeten voorxsprxxi- ten. Nu gaan van deze kiemen toch vele verloren, zoodat dé mensch dan ook wel eieren mag gebruiken. Dit is geheel anders dan vleesch te eten, waarvoor wij een dier moeten doodén. De vergadering werd hierop te ruim 10 uxir gesloten. De aflevering van de vrijwilligers voor de militie en van de voor den dienst by de militie aangewezen lote- lingen der lichting 1899 zal dit jaar plaats hebben op deD Doelen Yrydag 3 Maart e.k. voorm. 10 uur en wel, de manschappen behoorende tot de gemeenten Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerliede en Spaarnwonde, Bloemendaal, Bever wijk, Wijk aan Zee en Duin, Assen delft. Castricum, Uitgeest. Heemskerk en Yelsen. By de politie is aangifte gedaan dat van bet terrein naast de bierbrouwerij van den heer Allard op bet Zuider Buiten 'Spaarne van Woensdag op Donderdag een koperen schenkkan is ontvreemd. Haarlem-Zandvoort Spoorweg Maatschappij. Maand Oct. 1898. Opbrengst reizigers f 2383.39' idem goederen 414.04 idem diversen 87.27 Tezamen f2884.705. Per dag en per kilometer f 10.95 Haarlemsche Zangschool. Woensdagavond had op de boven zaal van de Yereenigiug de eerste uitvoering of openbare les plaats van de Haarlemsche zangschool, waarvan, zooals bekend, de heer J. Steenman directeur is. Het gold dezen avond de jongste leerlingen, we zagen er zelfs kinderen van 7 a H jaar onder. Het blijft steeds aangenaam aan doen, dat goedje te zien werken en vooral zooals 11. Woensdag het geval was. waar zuiverheid van inzetten enz. weinig te wenschen overliet. De heer Steenman volgt de goede ge woonte, om eiken leerling by beurte een enkel regeltje of meer alleen te doen zingeD, waardoor by de kleinen de gepaste vrijmoedigheid wordt aan gekweekt en waardoor ook de voor uitgang van eiken leerling in het bij zonder aan het licht komt. Ook de tweestemmige liederen werden zoowel in koor als in duet flink voorgedra gen. Één duet was bepaald mooi te noemen en het sopraantje komt daar voor alle eer toe. Ter afwisseling werd nu en dan een solo-nnmmer of quatre- mains op de piaDO door eenige leer lingen gegeven, waarvan bet resultaat uitstekend was te noemen. FEUILLETON. „Ik' beu je offer niet waardig," ant- woordde zij met tranen in de oogen, „God weet, dat ik liet niet waardig ben." „Gij zult mijn vrouwtje worden," zei- dé hij eenvoudig, „en het mij duizend- voxxdig vergelden." Het volgend oogenblik verscheen er een grijnzend gezicht xxit het luik van de machinekamer. Het was Reuben, de machinist. „WeL" zeide Paxil zich tot hem wen dend, „wat hadt gij mij te vertellen..." „Ze loopt twintig knoopen^ mijn heer." „Dan moet ze meer gang krijgen. Spaar niets. Verstook alles, indien het noodig is. Kijk! Dat schot komt van Menzxkoff, het garnizoen is dus gewaar schuwd. Wij zullen zoo dadelijk dJe lich ten van hun schepen wei te zien krij- gen." Het grijnzende gelaat van den ma chinist verdween en een dikke rookvlam steeg xiit de stoompijp van de Esmeral da omhoog. Met nog grootere snelheid, dan eenige oogenblikkeu geleden door kliefde zij de schuimende baren, die door den frisschen wind tegen de boot gestuwd werden. De golven bespoeldén haar boeg en stroomden over het dek tot aan de ijze ren platen dier machinekalmer, waar zij braken en groote vlokken schuim omhoog wierpen. De Esmeralda had geen enkel licht op; alleen boven de stoompijp hing een roode gloed, die zich waaiervormig uitspreidde als de deur van den oven geopend werd. De boot kraakte aan alle zijden door den ontzettenden spoed, waarmee ze voer. De vier personen die aan boord van het jacht waren, wisten dat het een race was op leven en dood. Vóór hen in het duister gehuld wachtten hun vrijheid! en belooning; maar achter hen. waai- de machtige kanonnen hun gebulder deden hooren, bevonden zich de Rxxssische ge vangenissen. Zij bevonden zich nu reeds een xxxxr op zee. IIxxu koers was tot nu toe westelijk geweest en na een xmr kon Pa,ui de lichten op de kust van Finland of de flikkerende, gloeiende puntjes, die de dorpen op de kust van Ingermanland aanduidden, niet meer onderscheiden. De golf werd nu zooveel breeder, dat zij zich bijna in eens in de Oostzee be vonden, waar een aantal schepen, die hun koers naai- Rusland of Helsingfors zetten, hen voorbij stoomden. Soms ging hen een schip zóó dicht voorbij, dat zij de manschappen op het dek tegen elkander konden liooi-en spre ken. Dan weer passeerden tij een Noor- woegsche bark, die zwaar op dei golven lag te stampen en zóó trachtte op te loeven, dat haai- zeilen hingen te flap peren. Al deze schaduwen doemden voor een oogenblik op, maar verdwenen oogen- blikkelijk uit het gezicht, door de snel heid waarmee de Esmeralda voer. Groo te. witte wolken dreven onophoudelijk voorbij de maan alsof tij er behagen in schepten die menschen op aarde te pla gen. die zich van haar licht wilden be dienen. In het Zuiden pakten tich dikke onheilspellende wolken samen, die een naderenden storm voorspelden. De koude was dien nacht zeer scherp en dé wind snijdend. „Kom, laten wij naar beneden gaan," zeide Paxxl, die door een. voorgevoel van, naderend1 onheil als aan 't dek geke tend scheen. „Ik heb sinds van middag nog niets gegeten, en wat joxx betreft, kleintje, ik zou mij schamen je langer hier te houden." „Mijn plaats is naast joxx, Paxxl." „Dan gaan wij samen naar de salon, om ons soxxper te gebrxxiken. Het zal tijd genoeg zijn om aan ernstige dingen te dénken, als wij de lichten hunner sche>- pen in 't gezicht krijgen.''' „Denk je dat ze ons zullen vervolgen?" „Hoxxd je dit niet voox' zeer wel mo~ goLijkl" „Zouden tij ons met een krxxiser nar zetten „Ongetwijfeld, maar dat kan ons wei nig schelen. Er is geen schip in Rusland, dat in staat is de Esmeralda in te halen, zoo lang ze nog kolen in heeft. Odat spelletje zal je wel amusee- ren." Hij trad de salon binnen en draaide het elcctrisch licht op. Hij trok do gordijntjes dicht en schonk het jonge meisje een glas warmen wijn in. „Dat moet ge nxx eens i.n één teug leeg drinken," zeide hij. „Ik zoxi zoo graag weer wat klexn- op je wangen tien." „Paxxl," zeide tij, „hoe zal ik je ge noeg kunnen bedanken, in kan geeni woorden vinden om mijn gevoelens weer to geven." „Je kxuit mij het best je dankbaar heid toonen, door dat glas wijn leeg te drinken en je soxiper te gebrxxiken. Ge zxxlt eens zien hoe veel gij van de Es meralda en haar kok gaat houden. Dit scheepje is mijn tweede ik. Vele jaren zijn wij reeds vrienden geweestmaar vannacht zal 't eerst blijken hoe hecht die vriendschap is." Do hofmeester, een gezet, opgerxiimd man, met iets vaderlijks in zijn voor komen, die in vele havenplaatsen onder dén naam van „Sal" bekend stond om reden hij zoo bekwaam in allerlei vrou welijken arbeid was, trad met een dam penden schotel binnen. „Een stukje ossenvleesch, dat ik zelf gebraden heb. miss." zeide hij. „Ik dacht- <lat gij dit wel lekker zoudt vin den." Zij bedankte lxem vriendelijk. „Gij zijt immers in Londen gebo ren?" vroeg tij. En nu kwam de tong van den spraak- zarnen man los. „Ja, miss. Ik ben te West'Am ge boren. zooals mijn arme moeder mij verteld! heeft en ik zal recht blij1 tijrt Hingerland weer terxxg te tien. Het is een ellendig iets een banneling te tijn, miss. In veertien jaar heb ik geen voet in Londen gezet.. En wat die Rxxssen betreft, ik kan ze niet luchten of zien." Paxxl brulde van 't lachen. „Sapi-istie!" zeide hij, „jij bent een. mooie kerel, om dienst te nemen op een Russisch scliip. „Een Russisch schip Neen, dat is het niet, mijnheer Rexxben heeft mij tijn woord er op gegeven, dat het niet zoo was. „Waar en wanneer je wilt," zei dé ik tot hem, „als je mij maar niet met vreemdelingen aan boord komt. En op die voorwaarde hebben wij het contract geteekend. En wat onzen jongen pa troon aangaat, zeide ik, die kan bepaald geen Rus zijn. wat zou hij andca-s met onze taal hebben xiit te staan. De dag moet nog aanbreken, waarop Josua Sill xxit eigen beweging met vreemdelingen onder zeil gaat. Ik heb al vijf maal de r-eis om de wereld gemaakt, miss, zon der jokken. Maar er is maar één Hlin- gerland op de geheele aarde, dat is wat ik zeg." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1