Haarlemsche Handelsvereniging NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. A^03SOsTEEIvnEinTTSFK,3:j"S: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente) per 8 maanden1.30 franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 B B B de omstreken en franco per post. 0.37J/2 Directeur-Uitgever ADVZ^TBÏTTIENJ": i s regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE .i- SEs, Snee., Parijs 31 bis Faubourg MwUttUtrtrt. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den^omtrek zyn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Rilleqom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit. nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en. voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bem.mel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adrea, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Januari zijn 35 vorderingen tot een bedrag van f 907,44 betaald, 4 vor deringen worden afbetaald, 6 vorderin gen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Maandagavond vergaderden eenige bewoners van bet „Westerkwartier" in de Bewaarschool Oranjestraat, met het doel eene Commissie te vormen om den Kroningsdag van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken en bij die gelegenheid een kinderfeest te organiseeren. Het reglement werd vastgesteld en der Vereeniging de naam gegeven van „Westerkwartier". zij tracht dit doel te bereiken door kleine bijdragen van de bewoners, van dat kwartier en steun van meer gegoeden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. Romjjn, J. Roozen Jr., J. W. de Waard, D. Brinkman, W. Lex, R. v. d. Werf. J. B. Bosse, J. W. Ides en A. v. Meel. Aan den heer J. Roozen Jr. werd als voorzitter van het voorloopig be stuur dank gezegd voor zijne ijverige bemoeiingen, waardoor deze Ver eeniging tot stand is gekomen. Stedelijk Museum. Op de groote zaal van bet stedelijk museum „Raadhuis" zijn tentoonge steld teekeningen en etsen van den Haarlemschen kunstenaar Cornelis van Noorde. Zondag is de toegang vrij. De prijzen beschikbaar voor den grooten tweedaagschen wedstrijd op 18 en 19 dezer in het Brongebouw alhier, uitgeschreven door de Scherm- vereeniging der d. d. schutterij, zijn geëtaleerd in de winkelkast van den heer J. Hamilton of Silvertonhill, president der vereeniging, Anegang 4. bimnenlakd. Postzegels van f 1.— Met zekerheid kunnen wy het on langs verspreide bericht tegenspreken als zonden de nieuwe postzegels van f 1 en hooger bedrag zijn ingetrokken omdat H. M. de Koningin daarop te oud was voorgesteld. Ten bewijze dat dit bericht onwaar is, kan dienen dat van deze postzegels, waarvoor prof. R. Stang de teekening heeft ge maakt, nog telkens bestellingen door de Regeering by de firma Joh. En schedé worden gedaan. „Hbld." Gemengd Nieuws. Een professorale verklaring. Te Chicago heeft professor Wiggins van de medische faculteit zijn ontslag moeten nemen. De professor is een tegenstander van de vrouwen-bewe ging en is er steeds op uit, waar hy kan, van zijn anti-emancipatie denk beelden te getnigeD, Ondanks het feit dat hij dertig vrouwelijke studenten onder zyn ge hoor telde, besloot hij een collge over de spijsverterings-organen met de woorden „Kortom, de vrouw is niets anders dan een tweebeenige, slecht- verterende uil." Een deel der vrouwelijke studenten stond onder protest op, doch de man nelijke juichten voor 't meerendeel den professor toe. De dames dienden nu een beklag in bij den rector-magnificus en dit had het ontslag van den pro fessor ten gevolge. De mannelijke studenten weigeren echter nu de faculteit verder te be zoeken, als de professor niet weder in zijn ambt wordt hersteld. Boeddha's tand. Het door het rijk van Birma ge schonken gouden kistje voor het be waren van den in de oude, heilige bergstad van Ceylon, in Candy aan wezige tand van Boeddha, is door 1400 Birma-pelgrims begeleid te Co lombo op Ceylon aangekomen. De ontvangst der pelgrims was een feest voor de geheele stad. Een comité van 17 der voornaamste Boeddhistische burgers had alle maatregelen getrof fen en toen de stoomboot Derbyshire aan den steiger had aangelegd, bega ven zich allen dadelijk aan boord, om den aanvoerder der pelgrims, den priester van Regu hun eerbied tebe- toonen. In feestelijken optocht werd daarna het kleinood de cassette, waarin de tand zou gesloten worden, aan het schip afgehaald en door 5 Boeddha- priesters door de stad gedragen tot den Maliga Kanda-tempel buiten de stad, waar zy drie dagen blijft ten toongesteld. De cassette is een éen meter lange kist van sandelhout, rijk met goud ingelegd. Boeddhistische spreuken zijn in Pali-schrift op het deksel met edelsteen-incrusties ge schreven. De kist kost meer dan 300.000 mark, en te Candy zal men er het stuk elpenbeen, van twee daim in sluiten dat voor den tand van Boeddha wordt gehouden. Beschaving. Te Kaapstad is Maandag een boks- partij gehouden tusschen een Engel- gelsch soldaat en een Kaffer. De blanke bleek alras de baas en her haaldelijk werd de zwarte tegen den grond gebokst. Maar telkens stond hij weer op om opnieuw te beginnen, tot hij eindelijk, tegen alle regelen van de beschaafde bokskunst in, onder de touwen, die het strijdperk afslo ten, door kroop en buiten bereik van de blanke vuisten neerzeeg. Terwijl de Kaffer daar bleef liggen, werd de Engelschman door de toeschouwers in triomf op de schouders rondgedra gen. De Kaffer kwam niet meer by en s'ierf eenige uren later. Nurks vindt dit vuistgevecht een welgeslaag de charade en-action, voorstellende de beschaving van natuurvolken door het blanke ras. Een domme kerel. Van wijlen graaf Caprivi wordt het volgende aardige staaltje verteld Op zekeren avond laat wandelde de brigade-commandant, generaal-ma- joor Caprivi, met den bevelhebber van een zijner regimenten graaf R. langs het paleis van den Rijkskanse lier te Berlyn. De ramen waren nog vellicht, waaruit bleek dat prins Bismarck nog aan het werk was. Beide heeren spraken over de zware verantwoordelijkheid van den rijks kanselier en daarbij liet Caprivi zich de opmerking ontvallen„Dat moet een domme kerei zyn die eeumaal diens opvolger wordt!" Voordat tien jaren waren voorbij gegaan was Caprivi rijkskanselier geworden. Graaf R. zond hem een gelukwensch, waarop Caprivi ten kaartje van dankbetuiging terugzond met deze woorden„Nu weet ik wie die domme kerel is De pest in Pretoria. Ee Indiër, die kort geleden uit Bombay kwam en die verdacht werd door de pest te zijn aangetast, is te Middelburg gestorven. Een slimme Chinees. Een Chineesche courant verhaalt hoe een arme drommel aan een paar laarzen kwam. Hij had al zooveel op: crediet gekocht, dat niemand hem meer wilde leveren dan tegen contante be taling. En hy had dringend behoefte, aan een paar laarzen en kreeg die ook, ofschoon hij ze niet betalen kon. Dat ging aldns in het werk. Hij be stelde een paar bij een schoenmaker en ook een paar bij een tweeden, aaa beiden belovende ze te betalen als ze op maat geleverd werden. Toen de eerste met de laarzen kwam, troü de slimme Chinees ze aan, maar vond dat de linkerlaars te nauw was en gaf die aan den schoenmaker mede om ze wyder te maken. Kort daarop verscheen de tweede, maar nu was de rechterlaars te knellend en moest ook op de leest. En zoo had de arme drommel toch een volledig paar laar zen, die niet betaald waren. John Cook de bekende reizenleider heeft met de reis van den Dnitschen keizer naar het Oosten zyn loopbaan gesloten. In 1844 begon hy die door het geleiden van 500 schoolkinderen op een uit stapje. Hij is ziek uit het Oosten terug gekeerd en treedt uit de firma Thomas Cook Son. Over die laatste reis heeft hy een werk uitgegeven, waarin hy o. a. meldt, dat de Dnitsche kei zer hem al in 1896 op den Vesuvius over het plan had gesproken. Te Je rusalem was de keizer niet zeer ge sticht, dat men in die stad zooveel verf had aangebracht; hy had haar in den gewonen staat willen zien. Hij heeft den ouden heer Cook de orde van de Kroon en aan den zoon die van den Rooden Adelaar geschonken. Andrée. Volgens Payne, een poolreiziger van naam, is het waarschijnlijk dat An drée zich in het Oosten van Frans- Jozefeiland ophoudt, en dat bij roeds anderhalf jaar pogit.gen doet Siberië te bereiken. Wanneer hem dit gelakt, kan hy slechts de bewoonde wereld bereiken door de rivieren op te varen. Aan Azië's Noordkusten heeft men in den atgeloopen zomer vergeefs naar eenig spoor van hem gezocht, slechts het Taimynschiereiland moet nog na gespeurd worden. Het meenemen van duiven kan voor Andrée van geen nut zyn geweest; zjj zullen waar schijnlijk het schip niet hebben wil len verlaten of zyn naar Spitsbergen gevlogen en niet naar Europa. Reeds in 1851 werden soortgelijke proeven genomen door Kennedy. Als men de duiven losliet, bleven ze om het schip vliegen, waar zy in haar warme hok ken terugwilden. Andrée zal de eenige zyn, die nieuws omtrent zich zelf kan meebrengen. Deze herfst is wel de laatste termijn, dat men hem terug kan verwachten. Ik geloof, aldus Payne dat hjj nog leeft en zijn waagstuk, dat in de wereldgeschiedenis zonder weerga is, volbrengen zal. Brieven uit Berlijn. Particuliere correspondentie. Berlijn, 8 Februari '99. Een Berlijnsche winter zonder „het" Subscriptions-Ball in de groote opera is even ondenkbaar als een Londensche season zonder voorstellingen van de Ita- liaansche Opera in Covent Garden. Een jaar of twintig geleden tijdens bet regi me van den ouden Keizer droeg het bal nog een eenigszins intiemer karak ter. Het was in dien tijd en nog vroe ger een vast gebruik, dat de gezeten Berlijnsche f ami hes dit speciale bal be zochten. Langzamerhand is hierin echter ver andering gekomen. Naarmate Berlijn grooter en grooter werd, eai het aantal buitenlanders toe nam, maakten successievelijk de oude Berlijnsche families plaats voor i meen' internationaal publiek. Men is echter in zoover de traditie getrouw gebleven, dat het publiek niet maar eenvoudig een entreebiljet voor dit bal kan koopen, doch zich tot dit doel evenals voorheen schriftelijk tot de intendentuur der Koninklijke schouw burgen moet. wenden, welke het verzoek inwilligt of afslaat naar goeddunken. Daar dit het eeiuge bal is. waar het groote publiek als het ware direct nut het Keizerlijk echtpaar en het geheele hof in aanraking komt. laat het zich wel denken, dat de navraag naar kaar ten bijzonder groot is. niettegenstaande de inteekenprijs nu niet bepaald goed koop kan genoemd worden. De oude Keizer liet nooit na het bal niet. zijn tegenwoordigheid te vereeren. Even vast ver,schenen. Bismarck, Moltke, en de overige beroemd geworden generaals op het appèl. Uit den aard der zaak be stond destijds de geheele hofhouding grootendeels uit bejaarde en oude da mes en heeren. Dit is anders geworden, de oude gar de is heengegaan en de omgeving van den Keizer bestaat nu voor een deel uit jonge menschen. Met de traditie gaat de jonge Keizer steeds te rade. Evenals zijn grootvader bezoekt hij met. de Keizerin en die hofhouding elk jaar het Subseriptionsball. Naar oud gebruik maakt het Keizer- lijk paar, voorafgegaan door den oppcr- ceremoniemeester em gevolgd door al de prinsen en prinsessen van Koninklij ken bloede tweemaal een rondgang door dia zaal en neemt dan in een van de zijloges' van het hof plaats, naast de loges van de gezanten der vreemde mo gendheden, die door den Keizer bezocht worden. Jammei- genoeg is liet hof hedenavond niet verschenen wegens het overlijden van den erfprins van Saksen-Coburg- Gotha in Meran. Voor het grod?e publiek was dit na tuurlijk een bijzondere teleurstelling^ omdat het Keizerlijk paar, hoe bekeud zij in Berlijn zijn, toch voor zeer velen „the great attaction" van den avond vormen. De groote zaal bood een schit terend schouwspel aan. Het vroegere parket en parterre evenals het tooneel en die coulissen waren verdwenen en in een enorme balzaal herschapen. Gelijkvloers met het tooneel had men over de geheele ruimte een spiegelglad plankier gebouwd. Recht tegenover het tooneel leidde een breed met. roode ta pijten belegde trap naar de groote Ko ninklijke middelloge, waarlangs het hof dè zaal zou betreden hebben, wanneer het niet door den hofrouw verhinderd was geworden het bal bij te wonen. Toen ik tegen half negen de zaal betrad en op de groote middeltrap plaats nam om een goed overzicht over de mooie zaal te bekomen, welke door tal van electrische kronen schitterend ver licht was, begreep ik niet, hoe een half uur later van dansen sprake zou kun nen zijn, want van de trap af gezien, was de enorme ruimte van dé groote statietrap tot achter aan het voormalige tooneel geheel gevuld! met dames in rij ke toiletten en heeren in rok of uni form. De uniformen domineerden zooals van zelf sprak. Nauwelijks had 't groote muz.ekkorps, dat op een estrade boven 't tooneel geze ten was en uit 't orkest van de opera be stond, echter de dansmuziek aangehe ven, of men zag al spoedig voor dè Keizerlijke loge in een open plekje, niet grooter dan een kleine kamer eeni ge paren dansen. Langzamerhand vormden zich meer ei: re dergelijke open ruimten, waar aan de danslust bot gevierd1 kon worden. Rondom de wanden der zaal noodden rustbanken van rood p-eiluche dè ver moedden tot rusten uit. Op het voormalige tooneel, een ruim te. veel grooter dan het eigenlijke par ket, waren aan beide zijden in licht groen verlichte grotten, kleine fonteinen aangebracht, w. Ikc murmelend klater den en een heerlijke koelte verspreid den. Aan de achterzijde van do zaal, recht tegenover de groote statietrap had men rondom langs de wanden bloeiende hyacmthem. tulpen, crocussen, lelietjes van dalen en groote trossen zoet geu rende Flieder in bakken geplaatst. In de groote Koningsloge, in den foyer, op de groote corridors, overal levende bloe men, vooral tulpen en lelietjes van da len. Behalve met levende bloemen was dè groote corridor, welke naar dè Ko ningsloge en de loge voor de gezanten leidde, nog bovendien versierd met slin gers levend klimop langs wanden em plafond, hetgeen een zeer mooi effect maakte. Van het tooneel af gezien was de aanblik van de schitterende zaal en. van de loge.-, a eerste en tweede rangen, geheel gevuld met heeren en dames in gala, feëriek. In de loge der gezanten en ambassa deurs was mevrouw van Tets van Gou- cCriaan. de cchtgenoote van onzen go- zant. evenals de echtgenooten der ove rige gezanten wegens den hofrouw in een zwart toilet, doch laag uitgesneden en met korte mouwen. Daar zag men het interessante gezichtje van dè ccht genoote van den Japanschen gezant in een laag uitgesneden zwart toilet met. zilver pailletten, bezaaid. De gezanten zeiven waren niet in groot gala doch in rok en ridderorden verschenen. Daar was de deken der gezanten, de oude Markies dt- Noaillee, Fransch ambassa deur, welke met zijn ringbaard wel wat op Markies Salisbury gelijkt. Daar zag meii den Turkschen gezant met zijn scherp besneden Oostersch gelaatdaar waren de S ia meezeil, de Japanners en andere exotische afgevaardigden, allen in rok, alleen de zonen van het hemel- sche rijk maakten een uitzondeling. Van de Chineesche legatie waren 5 a 6 hee ren verschenen», in statiekleedij;, be staande uit zware gebloemd zijden rok ken en jasjes met ze-er lange mouwen en met bet onvermijdelijke tusschending tusschen een kalotje en; een mutsje op het hoofd. Op hun leelijke Mougoolsche gezichten staat groote sluwheid te lezen. De Sianieezeu hebben in hun uiterlijk veel van dt- Japanners, doch zijn nog kleiner van gestalte, dan de toch al niet bijzonder groote Japanners. Men hoorde uit dien aard der zaak zeer veel talen spreken. Duitsch. Engelsch, Fransch, Deensch, Hollaudschi. Chineesch, Ja- pansch. een staalkaart van talen. Daar de groote foyer veel te klein was om plaats te bieden voor het souper, waren alle kleedkamers achter het tooneel nog bovendien in gebruik genomen. Waar op andere avonden een gevierde actrice zich in haar kleedkamer voor haar rol voorbereidde en voor haar spiegel staande, nog c-en laatste hand' aan haar toilet legde, daar weerkaatste diezelfde spiegel nu groepjes rijk ge- kleede vrouwen en hoeren in uniform of rok, die aan kleine tafeltjes zaten te soupeeren. Ven bekende tooneelisten zag ik dèn berocmdèu Hofschauspieler Haa.se, Frau Schramm, de ..komische Alte" en "Frau Stolberg, de Heroïne van het Schauspielhaus, Guntliery van het Lessingtheater, die in het Weisse RössL de rol van Giesecke, den lam penfabrikant uit Berlijn speelt, en an deren. De gezanten en hunne dames, die in hunne loges waren blijven zitten en niet- aan het bal hadden deelgenomen, verheten het gebouw reeds na elf uur, daar het hof niet aanwezig was. Ik hoor de lezeressen reeds vragen of er mooie vrouwen en rijke toiletten op het bal waren. Vooral het laatste kan ik bevestigend beantwoorden. Bepaald mooie, jonge en oudere dames heb ik niet veel gezien. Wel veel inte ressante en pikante gezichten. Over het algemeen lieten de toiletten wat décolleté betreft, niets te wenschen over. Zelfs waren sommige dames in dit opzicht wel vcat al te ver gegaan. Men zag allerlei coiffures, hoog ge kapt met breed e kammen en haarlus- sen, laag gekapt a l'anglaise, met en zonder scheiding, meestal zonder bloe- mentooi. Er werden prachtige diaman ten gedragen-, vooral in den vorm- van groote boutons op corsage en schouder band en van gespen op rok cn ceinture, in het haar minder. In de toiletten was een rijke verscheidenheid waar te ne men. Door dames van middelbaren leef tijd werd veel zware ge||F>emde zijde gedragen in licht geel, licht mauve, ivoor wit. Jonge meisjes droegen veelal kleurige satijnen toiletten met kanten overkleed en corsage van zilver brokaat. Bijzonder mooi was een lichtblauwe fluweeleu toilet met een breedten volant van zilvergaas met pailletten, verder een toilet van appelbloesemkleurig satijn met wit kan ten overkleed!, een wit nauwsluitend toi let met zwarte arabesken bestikt, een wit satijnen toilet met bruin bont om zoomd en nog vele andere. Eigenaardig maar niet mooi vond ik een toilet, dat bestond uit een blauw satijnen tuniek, welke tot de knie reikte, waaronder een wit kanten onderkleed, van voren met schuine, volants te voor schijn kwam. Het meest bijzondere toilet bestond uit een wit satijnen onderkleed, waarover een zeer nauwsluitend net werk van gele zijde, hetwelk zich op halver hoogte van du rok verwijdde. K. (Rubriek «oor ïlatnes. In dezen tijd van publiciteit en re clame is het zeker een groote zeldzaam heid te spreken over een welbekende vrouwenfiguur, die toch betrekkelijk zoo weinig van zich doet hooron, ik meen Miss Kate Groenaway. Er zijn vele bekende vrouwen geweest, die her vormingen hebber aangebracht in de mede, maar geen enkele heeft daar zoo'n omwenteling in teweeggebracht door het scheppen van een geheel nieuw type als Miss Greenaway. Zij heeft nl. de klee ding der kinderen vooral die der meisjes een totaal nieuw aanzien gegeven. Voor dat zij in hare teekeningen ons de aar dige mutsen, de los neerhangende rui me jurken, de lange ruime manteltjes had laten zien, werden onze kinderen geplaagd met een kleeding die of te nauwsluitend öf te veel gegarneerd was. Zij heeft ons in hare onverbeterlijke kinderportretten getoond, hoe dè jeugd1 er in dè eenvoudigste kleeding het voor- deeligst uitziet. Het eenige. dat ik ar op aan te merken zou hebben is, dat do rokjes der meisjes volgens hare methode te lang zijn. Onze Hollandsche moeders hebben dat ook spoedig ingezien want hoezeer het Greenawaymodel ook tegen woordig van de laagste tot de hoogste standen in gebruik is. de rokjes zijn aanmerkelijk korter dan in het begin. Toen de nieuwe modè in Holland nog maar bij enkele families was doorge drongen zag ik in Den Haag eens ten klein meisje met rokjes tot bijna op den grond. Het kind liep met onberis pelijke pasjes naast haar geleidster, geen wonder, haar rokjes zouden haar belet hebben eens een vroolijk zijspron getje te wagen. Neen, dan zie ik liever mijn kleine meisje in een korte jurk achter een hoepel draven of touwtje springen. Gelukkig voelen wij Hollandsche huis moeders nog te veel voor een gezonde lichaamsbeweging van onze kleine meisjes dan dat wij dat door hare klee ding eenigszins zouden willen belemme ren. Maar zooveel is toch zeker, dat wij allen min of meer slavinnen der mode zijn en dat niemand onzer er over ge dacht zou hebben haar kind zoo'n mo del van jurk te geven als Miss Gree naway dlaar niet den stoot aan gegeven had. Zij is nu nog een jonge vrouw. Haar vader was een bekend graveur, zij ver toonde al spoedig aanleg voor teekenen, als schoolmeisje was het haai- reeds een groote liefhebberij verschillende ken nisjes uit te teekenen. Zij doorliep later eene geregelde studie, hetgeen van dè finantiën van haar vader wel eens wat voel edschte; zoodat zij dan zelf haar best deed er wat bij te verdienen door kerstmiskaartjes te teekonen. Ge weet, hoezeer die kaartjes in Engeland in gebruik zijn en zoodoende kwamen rij ook in handen van Mr. Man us Ward, een groot uitgever op het gebied van artikelen van kunst.. Hij bestelde haar direct een groote hoeveelheid van die 16e Jaargang. Maandag 13 Februari 1893

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1