NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I8> «Sn Jaargang Maandag 13 Februari 1839. ito 4734 b Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Ryk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 1—5 regels 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrang'ere G. L. JDAUBE d- Co. JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. A3 et uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tut plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75. elke regel meer f 0,15Reclames per regel f 0,-30. Agenten voor ;dit blad in den omtrek ziin: Bloemendaal, Santpoort en Schot er,. P. v. d. RAADT, Zandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaarndc-n, C. HARTENDORPZandvoori, G. ZWEMMER Yelsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; BillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem11 Febr. 1899. Klokken van Corneville. Op veler verzoek zal a. s. Dinsdag eene wederopvoering plaats vinden van Planquette's „Klokken van Cor neville" door het operettegezelschap van het Salon des Variétés. Door het groote succes de eerste maal behaald j wel een ongewoon iets voor een hier totaal onbekend gezelschap heeft de directie gemeend aan het ver- zoek gevolg te moeten geven. Ghetto. Woensdag geeft de Nederl. Tooneel- vereeniging eene tweede opvoering van Heyerman's „Ghetto". De diepe indruk, èn door dit drama èn door de uitnemende wedergave er van by hen, die de eerste opvoering bywoonden, achtergelaten, mag wel doen verwach ten, dat vele van de toen afwezigen, en dat waren er nog maar al te veel, zich thans zullen gedrongen gevoelen ten schouwburge te gaan om van eene opvoering, die als de belangrijkste ge beurtenis op tooneelgebied van dit seizoen mag beschouwd worden, te genieten. Heden morgen trok in de straten van Haarlem een lijkstoet de opmerk zaamheid der voorbijgangers, doordat eene deputatie van leden der afdeeling Haarlem van den Ned. Tabakbewer- kersbond den lijkwagen volgde met omfloerst vaandel. Naar wij hoorden was het 't stoffelijk overschot van den sigarenmaker Boere, Kinderhuissingel 62a, dat door zijne kameraden graf waarts werd gedragen. Terwijl de stadswerkman H. Kazen- brood Vrijdagmiddag aan het Spaarne zijn werkzaamheden verrichtte, werd uit een handwagen, die in de nabij heid stond, zijn jas met een paar wanten ontvreemd. Vrijdagavond stond op den Schoter- weg een vrouw met een klein kind aan de hand aan hare woning te kloppenzy schijnt niet wel bij 't hoofd en de buren werden reeds by herhaling door heftige huiselijke twis ten in hunne rust gestoord; thans was zij te lang uitgebleven naar den zin van haren echtvriend en hield deze onverbiddelijk de deur gesloten, zoodat zy zich bij de politie om onder dak moest vervoegen. In de commissie, die gedurende de jaren 1899, 1900 en 1901 belast zal zijn met het afnemen van het veeartsenijkundig examen is o.a. be noemd tot plaatsvervangend lid de heer J. H. van Oyen, plaatsverv. districts-veearts en gouvernements keurmeester hier ter stede. heid zal Zondag tentoongesteld zijn eene verzameling reproduction van stoffen uit verschillende landen en tijdperken. Deze r\jke verzameling die uit pl. m. 150 diverse patronen bestaat, biedt een verrassende variatie van dessins en van kleuren, en wij zien de eenvou dige primitieve weefsels der landelijke bevolkiug met hunne uaieve opvatting waarvan eene bijzondere bekoring uit gaat. naast de rijke compositie der middeleeuwen en der renaissance, toe gepast op kostbare stoffen damast en fluweel met goud- en zilverdraad op geluisterd. Deze verzameling zal slechts ge durende korten tijd te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang vrij. Het alhier bestaande kwartet „Lo- reley" zal Maandagavond te Halfweg optreden. Museum van Kunstnijverheid. Óp het Museum van Kunstnyver- De rechercheurs Jansen en Misset hebben Vrijdagavond den kruidenier J. L. Heemskerk in de Barendsestraat bekeurd wehens clandestienen verkoop van sterken drank in bet klein en wel aan een kind beueden den leef tijd van 16 jaren. V oiksdoucueba 3 In het donchebadhnis ziin in de afgeloopen week genomen 225 baden. Jau Albert Ban. Voor een breedie schare van belang stellenden, waaronder een groot getal Eerw. H.H. Geestelijken van hier en elders, had Vrijdagavond in die oon- certzaal der Vereeniging de uitvoering plaats van Van Schaak's Oratorium „St. Joseph", door het R. K. Gemengd) koor „Jan AJbert Ban" onder leiding van den heer N. H. Andriessen. Dat dit omvangrijk toonwerk van een begaafd landgenoot niet ten onrechte op be langstelling aanspraak maakt trachtte ik reeds deze week in mijn voorloopige bespreking dezer compositie aan te too- nen. Ter aanvulling van het daar ge zegde mag nu worden verklaard dat ook het instrumentale gedeelte van het oratorium meer dan gewoon talent ver raadt vooral wanneer men in aan merking neemt dat voor den priester componist die gelegenheid om, door het hooren en nogmaals hooren van goede instrumentale muziek, gehoor, smaak en fantasie in dit opzicht te ontwikkelen zeer beperkt is. Te meer moet men het daarom waardeeren dat in deze orkestra tie zoo weinig valt te bespeuren van die al te angstvallige voorzichtigheid of ergerwaardoor zich veelal een eerste orkestwerk kenmerkt. Een paar gevaarlijke hoornpassages (die evenwel bij deze uitvoering voortreffe lijk slaagden) daargelaten, leek mij de' orkestpartitie met veel zaakkennis ge schreven en de beoogde effecten vrij wel overal bereikt. (Dat de begeleiding in, 't begin van No. 5 [sterfbed! van Joseph] zoo weinig gedistingeerd klonk, Lag in de omstandig heid dat de hier voorgesclireven, maar in onze orkesten niet aanwezige bas- trompet vervangen was door een trom bone wier klank te dik en te krach tig is om tot de hier gedachte stemming bij te dragen.) In 't algemeen genomen vereischt de partituur een zeer zorg vuldige uitvoering en een ruim bezet strijkkwartet om niet in delicate ex pressie of warmte van toon te kort. te schieten. En zoo van het werk zelf op de uitvoering komende geloof ik veilig te kunnen zeggen dat de totaalindruk daar van de verwachting van het meerendeel dier aanwezigen heeft bevredigd, zoo niet overtroffen. Een gevoel van dank baarheid jegens de vereeniging „Jan Albert Ban" die voor ons veel van het vele schoone dat in de partituur van dit Nederlandsche oratorium sluimerde tot klinkend) leven riep, is dan ook vol komen op zijn plaats. Maar dat dank gevoel waarin ik gaarne en van ganscher harte deelneem mag mij niet beletten naast het goede ook 't een en ander te zien dat nog anders en be ter had kunnen zijn. Hier denk ik vooral aan wat de avondl ons aan solozang opleverde. Ongetwijfeld zijn de heeren Q. B. van Amsterdam en A. v. d. Stap uit Delft beiden zangers met goede stem- middelen en van onmiskenbare muzi kale begaving, maar naast elkander moesten zij niet optreden wanneer zij, zooals hier, geen bepaald karakter heb ben uit te beelden, maar eenvoudig in de volmaakst mogelijke eenheid van op vatting moeten bijdragen tot een stijl vol geheel. De heer Brom nu zong de tenorpartij muzikaal, maar met al te veel reserve in zijn voordracht; de heer v. d. Stap zong rijn' baritonisolc/s ook muzikaal maar met beslist overdreven pathos. Deze tegenstelling moge in een dra matisch werk op haar plaats rijn, hier deed zij bepaald afbreuk aan den indruk van 't geheel. Mijn tweede bedenking geldt het orkest, dat zich dezen avond niet van zijn gunstigste zijde toonde. Verschillen de vergissingen kwamen voor die met eenige oplettendheid konden verme den worden. Aan schrijffouten kan hier toch moeielijk worden gedacht nu het werk al meermalen en steeds uit de zelfde partijen werd gerepeteerd en uitgevoerd. Maar genoeg nu van het mindler ge lukkige in de uitvoering ook wat daar goetdls en voortreffelijks in was hebben we nog te herdenken. In dat goede hadden natuurlijk ook orkest en solisten hun aandeel. Wat de laatsten betreft herinnert men rich bv. d'e door den heer Brom zoo klaar en rustig voor gedragen aanvangs-strofen van no. 5 „De gouden avondzon daalt neer" enz. De heer v. d. Stap had m. i. rijn bes te oogenblikken in het laatste deel „Daar gaat een lied des oproers door d'e sferen" waar hij, zonder schade,1 aan zijn temperament den vrijen teugel kon laten. Maar toch, waar de lichtzijde van het geheel ter sprake komt denken wij op de eerste plaats aan de koren en wellicht nog meer bizonder aan de man nenkoren waaronder ik natuurlijk het d u b b e 1-k w ar t e t niet wensch te verstaan. Al aanstonds bij het begin van 't werk maakte de sonore klank en der Rijksleerschool en door meisjes van het koor een gunstigen indruk maar veel beter nog kwam de zeldzaam rijke bezetting tot haar recht in het woeste oproerkoor (laatste deel) en in den imposanten slotzang voor dubbel- koor. Van de gemengde koren maakte dat aan den aanvang van het derde deel„Stad van David", vooral door den meeslependen slot-climax een over weldigend effect. Neg menige andere van eene O. L. school onder leiding van den heer J. A. van der Boom, die zich in de gymnastiek-wereld een zoo beken den naam verworven heeft. De verwachting, die wij van deze uit voering hadden, was dan ook zeer groot en wij durven zeggen, dat zij ten volle aan die verwachting beantwoord heeft. Reeds bij het binnenkomen viel het ons op hoe gezellig alles er uitzag. Kleine plaats zou rijn aan te wijzen waar de! en groote meisjes in witte en rose jurk- vereenigde koorkrachten ondanks I jes met sjerpen kleine jongens in hun het eemgszins overheerschend volume J Zondagsche pakjes, leerlingen der Rijks der mannelijke helft gaven wat dèkweekschool in tricot met witte broeken, componist zich moet gedacht hebbenalles krioelde dooreen, totdat eensklaps maar om niet te uitvoerig to worden j op een toeken van den heer v. d. Boom moet ik mij vergenoegen met de verkla- i allen zich opstelden en in een lange rij ring dat het koor een zeer enkele j onder de vroolijke tonen der muziek, tekortkoming daargelaten met groote J door de zaal marcheerden, waar zij rich zekerheid zijn moeielijke taak volbracht in verschillende rijen plaatsten. Nadat etn dan ook wel het grootste aandeel bijdroeg tot liet welslagen van het ge heel. Door dat resultaat van veel inspan ning en studie zal zich de zangvereeni- ging en haar directeur, de heer An driessen, ruimschoots beloond achten. door hen het „Wilhelmus" was aange heven (dat door de aanwezigen staande werd aangehoord) nam de heer P. H. van der Leij, Directeur der Rijkskweek school het woord en zette in eene kern achtige toespraak de beteekenis der oe- Ten slotte vermeld ik nog dat de I feningen uiteen, daarbij er tevens op componist, de Wel Eerw. Heer v. Schaik wijzende, hoe lichamelijk gezond deze de uitvoering bijwoonde en, na. het derdesport is. Vervolgens werd met het pro- deel van het Oratorium ter estrade ge- j gramma een aanvang gemaakt en waren roepen, door den president van J. A.wij in de gelegenheid te zien hoe de B. hartelijk werd toegesproken. Datverschillende oefeningen naarmate van het daarbij niet aan geestdriftvolle in-j den ouderdom van de leerlingen in stemming van het publiek ontbrak is moeielijkheid toenamen en wat onder overbodig te eene degelijke en flinke leiding door de PHILIP LOOTS. jeugd kan worden verricht. Allereerst voerde de jongste klasse eene serie oe- Het aantal werkende leden van hetfeningen van de plaats, onder leiding Doopsgezinde Zangkoor alhier (gemengd i van een kweekeling uit. Aardig werden koor) is in den laatsten tijd tot boven d'e verschillende oefeningen als voor- 120 gestegen. waartl gaan met knicopheffing, in tee nengang enz. uitgevoerd. Hierna kwa men achtereenvolgens oudere klassen van jongens en meisjes, die eveneens oefeningen van en op de plaats uitvoer- De voerman, J. P. Rozekrans, be-den en allen flink hun best deden. De kwam eene kwetsuur aan het hoofd, die j canonrei en de rei met zang dor meisjes in een naburig café werd verbonden.van 12 tot 15 jaar uitgevoerd, viel bij- Verdere persoonlijke ongelukken kwa- j zonder in den smaak, niet alleen door de Hedenmiddag is bij de Zijlbrug geladen hooiwagen door het breken van een as De heer van den Hengel behandelde don invloed van den alcohol op het men- schelijk organisme, en toonde vooral aan hoe de spijsvertering wordt belemmerd door alcohol-gebruik en den nadeeligeat invloed daarvan op de hersenen, waar door allerlei psychische af wijkingen ontstaan. De heer Lod. van Mierop behandelde eveneens de gevolgen van het alcohol gebruik voor het individu en voor de maatschappij en besprak de houding, welke de jongeheden moeten aannemen tegenover de drinkgewoonten. Schuldge voel van alle alcoholgebruikers ten op zichte van de drank-ellende moet er ons toe drijven het alcoholgebruik na te laten en moedig met de drinkgewoonten te breken. Gij' hebt nu gehoord, zei de spreker aan het slot van. zijne rede, dlat gij schuldig rijt door uw matig gebruik aan die drank-ellende, onkunde kunt gij niet meer voorwenden, en nu vraag ik u of gij die schuld delgen wilt. Beide sprekers oogstten veel bijval Van de gelegenheid tot debat werd gobruik gemaakt tot het stellen van en kele vragen, die door de sprekers beant woord werden. Nadat de heer L. P. van den Broek, als oud-leerling van de H. B. S. een krachtig woord ten gunste van de ge heel-onthouding had gesproken en het plan tot oprichting van eene jongelie- den-vereeniging opperde, wat echter met liet oog op de reeds bestaande vereeni- gingen niet verkieslijk bleek, werd de vergadering gesloten. men er bij dit ongeval niet voor. Hedenmiddag viel de loodgieters- knecht Jacobus de Lange, oud 25 jaar, wonende in de Rollandstraat bij het verrichten van werkzaamheden aan het gesticht St. Joannes de Deo, door het breken van een sport eener ladder van een aanzienlijke hoogte, tengevolge waaa-van hij onmiddellijk overleed. De ongelukkige is ongehuwd) en was in dienst bij den loodgieter B. A. Smits in de Elleine Houtstraat. Hij was tegen ongelukken verzekerd. Naar wij vernemen hebben de twee opvoeringen van de operette de drie Kaboutertjes een batig saldo opgeleverd van omstreeks f 500. Zooals bekend is, is dit geld bestemd voor de Wilhelm i na-naaischool, die jaar lijks te kampen heeft met een geregeld terugkeer end tekort. Toch verdient haar nuttig streven meer waardeering. Gymnastiek-Uitvoering. Vrijdagavond werd in de groote zaal van het Brongebouw eene gymnastiek- uitvoering gegeven door de leerlingen dier Rijkskweekschool voor onderwijzers correctheid van de oefeningen maai- ook door den aardigen en lieven zang, welken de meisjes daarbij ten gehoore brachten. De stokoefeningen door de leerlingen van het 1ste studiejaar der Rijkskweek school ten uitvoer gebracht, getuigden van flinke studie. Na de pauze waren in hoofdzaak de andere studiejaren der Kweekschool aan het woord'. Vele fraaie, en krachtoefeningen aan brug, rekstok en paard werden te zien gegeven, ter wijl dé avond besloten werd met eene mooie serie sta af oefeningen en eenige groepen zonder en met ladders. Kortom de uitvoering voldeed' ten zeerste en de aanwezigen gaven meermalen door luid applaus blijk van hunne ingeno menheid. Geheel- onthouding. Daartoe opgeroepen door de Am.ster- da msche afdeeling van dè Ned. Studen ten-Geheel-Onthouders Vereeniging had den zich Vrijdagavond in een zaaltje van het Nntsgebouw eenige leerlingen van de Hoogere Burgerschool en heb Gymnasium vereenigd in eene open bare vergadering, waarin dè heeren H. van den Hengel en Lod. van Mierop als sprekers optraden over de Geheel- Onthouding. Hillegom. De vrouw van den Rijksveldwachter alhier, die Zaterdag door een revolver schot in de linkerborst werd getroffen, is thans weder herstellende. Dr. De Boer, die haar behandeld heeft, is er in geslaagd den kogel, die door haar borst in den linkerarm: was gedrongen, te verwijderen. Heemstede. GetrouwdP. Burggraaf en C. M. Wezelenburg. Th. Tromp en J. Jorua. J. Jansen en J. M. Klaaren. J. J. Leuven en A. M. Driesseo. J. C. Duindam en P. M. van der Aar. Bevallen: J. M. van der Eem Claassen z. C. H. Bank—Clooster d. J. de Man—Siereveld d. M. v. Seg- gelenKiefdt z. E. Treffers—van Wingerde z. Overleden: A. H. Sluiterman van Loo 58 j. Spaarndam. Bevallen: S. VermeereoBreuringd. Bennebroek. OverledenM. Veenings 78 j. Haariemmerliode en Spaarn- woude. BevallenW. Kuyper—Kok z. J. Flipse—Glas. J.Hulsebosch—Kaptc-in. OverledenD. Polderman vr. 41 j. A. Kaub d. 24 j. D. Schouten vr. 72 j. K. Slegt m. 57 j. Velsen. Evenals te Santpoort en IJmuiden zal te Velsen wordeu opgericht een FEUILLETON. Zijn vaderlandsliefde belette hem bij na te spreken en daarom vond hij 't ook maar beter hoofdschuddend de salon te verlaten. Maar toch had zijn gesprek hun uur en plaats doen vergeten en beider gelaat begon op te klaren. Hier in de warme, gezellig ingerichte kajuit viel 't him niet moeielijk zich reeds te verbeelden, dat rij rich zoo vriji als vo gels over die ruime zee bewogen, en te denken,, dlat zij elkander nu in liefde konden toebehooren, een gediachte die hen in druk en tegenspoed altijd als iets onbereikbaars was voorgekomen. Zij spraken met een nieuwe vertrou welijkheid tot elkaar en begonnen te overleggen wat rij zouden doen wanneer rij rich in Devonshire met rijn zonnige velden en witte rotsen, die hen tegen de vijanden konden beschutten, zou de bevinden. Zij soupeerden op hun gemak en zoo waren rij nu reeds twee uur in de salon. Paul bleef beneden omdat hij boven aan hun gevaarlijken toestand herinnerd! zou worden daar zou hij de lichten der kruisers zien. die van Kroonstad of Helsingfors uitgezonden waren om de vluchtelingen na te zet ten. Volkometn vertrouwend op den scherpen blik en toewijding van Reu ben, wist hij dat hij, indien het noodig was, terstond gewaarschuwd zou wor den. De trillende vloer onder rijn voeten, het gerinkel van het glaswerk zeiden hem met welk een grooten spoed zij vorderden en dat de zee onstuimig was. Konden zij de Esmeralda deze snelheid doen hooiden dlan zou geen enkel schip, dat Stefanovic hun achterna zond', hen kunnen inhalen. Helt gevaar dreigde van de oorlogsschepen van Helsingfors en RevaL Men zou van uit Kroonstad! telegrafeereu, wat er gebeurd was. De Esmeralda moest nu de landtong van de golf zien te passeeren en haar achtervolgers trachten te verschalken. De opgewonden toestand, waarin Paul verkeerde was oorzaak dat hij te midden van do ontzettende gevaren nog kon hopen. In rijn wanhoop zeide hij tot zichzelf dat hij het meisje, dat hij nu in rijn armen hield, voor het laatst kuste. „Laten wij alles vergeten, Marian al les," riep hij uit, „laten wij: alleen aan het heden en elkaar dienken." „Ik kan niet vergeten," zeide rij hem met innige liefde aanziende, „ik ben je liefde niet waardig; ik zal je dienen, tot aan je dood." „Gij zult mijn vrouw wordenriep hij hartstochtelijk uit. „Dan zal ik el- ken dag je lieve stem hooren en de da gen zullen niet lang genoeg zijn. Er zal niets zijn waaraan wij behoe ven te denken geen verleden geen toekomst alleen onze liefde. Morgen zullen wij reeds ver buiten het bereik van Russische schepen rijn. Dan zult gij mij, alles kunnen vergelden liefste, en moogt ge je herinneren, wieax ik eenmaal diende en waarom ik Rus land verliet. Dan zult gij mijn land even lief krijgen, als ik jou. En alle ellende, die gij in Kroonstad ondervonden hebt, zult gij leeren vergeten." „Dat heb ik reeds vergeten. Paul. Oik zou mij zoo schuldig voelen als ik geen berouw had over wat ik zeide en misdeed, en Rusland als mijn eigen vaderland beschouwde. Hoe zou het ook anders kunnen nu ik jou liefheb?" „Zij zullen je in verzoeking brengen," zeide hij, „rij zullen je groote sommen gelds bieden en ik ben arm, ik heb geen betrekking meer. Het thuis, dat ik je moet aanbieden kan slechts een Engelsch landhuisje rijn. Mijn vrienden zullen mij geen hulp meer willen verleenen; zij zullen mij een verrader noemen en mij vergeten." Zij schrikte van zijn woorden, want zij zag nu in hoe zelfzuchtig liet van haar geweest was hem in haar schuld te laten deelen. „O! neen, neen. zeg dat niet.," riep rij uit, „laat mij die schande niet over je brengen. Breng mij naar Rusland terug, Paul, morgen zal 't te laat rijn." „Het is nu reeds te laat," zeide hij met eon bitteren glimlach. De deur van de kajuit werd geopend, terwijl hij sprak, en Reuben, met rijn eigenaardïgen lach op 't gelaat trad bin nen. Paul stond dadelijk op. „Hebt gij mij iets te zeggen, Reu ben?" „Ja mijnheer, over de kolen." „Dan zal ik onmiddellijk komen." En tot Marian zeide hij „Gij moet nu gaan slapen, kleintje. Morgen zullen wij op de Oostzee en te gen zonsondergang te Stockholm rijn. En dan zult gij Engeland spoedig weer zien". Zij stak hem haar lippen toe en sloeg haar armen fceeder om rijn hals. De i woorden, die hiji zooeven gesproken had, dat rijn vrienden hem een ver rader zouden noemen, klonken haar nog in de ooren. Telkens en telkens moest zij er weer aan dénken en geen slaap kwam haar vermoeide ledematen verkwikken. Nu zag rij in hoe groot het offer was. dat Paul haar had gebracht en 't was haar nu onmogelijk den beker der vergetel heid, waarnaar rij zoo gretig de han- den had uitgestoken, te grijpen. Maar Paail was intusschen naar bo ven gesneld' en niet zoodra had hij rijn voeten op 't dek gezet of hij be greep waarom Reuben hem geroepen had. j Ver weg bij dè haven bemerkte hij een zilverkleurig licht, dat de golven bescheen. De beteekenis van dit licht, dat in den vorm van een bundel stralen 1 rich zoekend over dè zeeoppervlakte heen en weer gewoog, was Paul maar al te duidelijk. Men had van uit Kroon stad getelegrafeerd. En nu was er van uit Helsingfors een kruiser uitgezonden om het jacht op te sporen, dat Ruslands gewichtigste geheimen trachtte over te brengen. „God sta mijn vrouwtje bij 1" zeide Paul toen hij hef- licht zag, en dat wa« ad. HOOFDSTUK XIII. Het jacht voer nog steeds in Weste lijke richting. De lampen in het salon waren uitge draaid de Esmeralda had dus geen enkel licht meer op, zelfs de gloed boven de stoompijp was verdwenen. Behalve liet geraas der schroei-en en het geklots der golven tegen den lioeg vernam men geen ander geluid. Zij doorsneed als 'fc ware dè golven, voorwaarts snellend als iemand, die een prooi nazet. Tot nu toe had het zoeklicht, dat telkens een ge deelte der zee hel verlichtte, het jacht nog niet beschenen. De Esmeralda be vond zich benoorden den kruiser wiens bemanning mot een niet te beschrijven opgewondenheid; de beweging van het zoeklicht gadesloeg. De matrozen klem den de handen ineen, als de groote lamp draaide en hun oogesi door het felle licht verblind werden. Maar de duisternis was de vluchtelingen gunstig. Bhalve daar waar het zoeklicht de zee verlichtte was alles in een nachtelijk duister gehuld. En als het- noodlot het wilde zou de Esmeralda onder bescher ming van den nacht kunnen ontkomen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5