J. D. IIE11, m tjjd bestreden herziening van artikel 109 Reg. Regiem. Vernomen hebbende dat het Ned. Iod. leger tegenwoordig nogal flink in zijn manschappen zit, heeft het eenige ronselaars op ons losgelaten, die niet zonder succes bezig zyn te Weltevreden en te Meester Cornelis faseliers te verleiden tot desertie. Gelukkig schijnen het alleen vreemdelingen te zyn, die hun eed schenden. De zaak wordt streng on derzocht, maar het zal een heele toer zyn om de ziel ver koopers uit te vin den, al was het opperbestuur van de zaak al geruimen tjjd op de hoogte." Van betrouwbare zijde wordt aan het Bat. Nbld. medegedeeld, dat een complot aan 't licht is gekomen waar door de onverklaarbare verdwijning van Europeesche militairen van het lie bataljon te Mr. Cornelis, die alle vreemdelingen na af-exercee- riog, sedert eeuigen tijd by grootere of kleinere getallen aan 't appel ont braken. opgehelderd wordt. „Het bleek nl. dat zy, door Cbi- neesche agenten voorgelicht, en aan gelokt door een zeer ruim handgeld, f 1000 a f 1600, naar China en Japan deserteerden om daar in de legers een plaats te vinden. Reeds zoo ge- rnimen tyd moet dit spelletje onop gemerkt gespeeld zyn, dat van zich daar bevindende deserteurs brieven aan kameraden bier zyn gezonden, met aansporing om hnu voorbeeld te volgen. „Onze zegsman verklaarde dat de verdwijning 's nachts plaats fond:dat de deserteurs in de oude stad by 't kanaal te zamen kwamen, dat zij daar door Chineesche agenten vankleeren en geld werden voorzien en dat zy piaats vonden op een Chineesche boot, die hen naar Singapore en verder naar China bracht. „Bij de tegenwoordige met kracht doorgedreven hervormingen en ver beteringen van het Chineesche leger laat het zich best verklaren, dat men daar behoefte heeft aan Europeesche, afgeexerceerde militairen om als kader en instructeurs te kunnen dienst doen minder aangenaam voor ons is het, dat de Chineezen door dergelijke kui perijen hierin trachten te voorzien." BATAVIA, 17 Jan. Geneer aal Van Heutsz, gouverneur van Abjeh, is van meening, dat eon her nieuwd optreden tegen dei Paseistreek (zuid-oostwaarbs van Telok Somawé) noodzakelijk is. Het voornemen is den vijand! niet ran die zeezijde aan to tasten, doch met mobiele colonnes uit Groot Atjeh. Het wachten is enkel op een beter jaarge tijde. Naar men aan het „Bat. NwbL" ver der yan Weltevreden mededeelt, heeft de regeering haar goedkeuring reeds verleend aan dit plan, en zal het reeds tegen het aanbreken van den Oostmoes son ten uitvoer gelegd wordon. Do regeering heeft thans machtiging verleend tot de uitvoering in daghuur, met onderhandschen inkoop van de be- noodigde niet uit 's lands voorraden te verstrekken materialen, van het werk aanleg van een stoomtramweg tusscheai Segli en Geud'o Breueh. De kosten zijn geraamd op f 347,200. Naar het „Bat. Nwbü." verneemt, kan spoedig een 2 e Atjehbataillon op Java terugverwacht worden. Het com mando over dat korps zal gegeven wor den aan den hoofdofficier, die het lang ste op het oorlogsterrein vertoefd heeft en verlangt te worden afgelost. Solovalleiwerken. Het „Bat. Nwbl." schrijft: Men meldt ons uit Buitenzorg, dat de minister van koloniën telegraphisch bij de Regeering erop heeft aangedrongen, dat alle ingenieurs, werkzaam geweest zijnde bij de Solovalleiwerken en vooral d'e ingenieur Pierson. zouden tegen woordig zijn bij het commissoriaal on derzoek, terzake dier werken te houden door prof. Krans uit Holland en den directeur der B. O. W. De Meijier. Zooals men weet. heeft de ingenieur Pierson zijn verzoek om ontslag uit 's lands dienst reeds ingezonden. Na dit ministerieel telegram zal het hem waar schijnlijk voorloopig niet verleend wor den en de heer Pierson zelf trouwens zal er prijs op stellen, dat hij thans in, d'e gelegenheid zal worden gesteld zich volledig te verantwoorden, te meer, daar êntegen doorkliefde als een pijl uit den boog de baren. En hoewel de Kre- nii nog verscheidene schoten loste mis ten zij alle hun doel. En toen er dertig minuten verstre ken waren gaven de Russen hun ver volging op en keerde de Kremi weer naar zijn liaven terug, die hij zoo zel den verliet. Maar alvorens dit te doen schoot de bemanning een vuurpijl in de lucht af, welk seiu door andere sche pen op dezelfde wijze beantwoord werd. En op dit gezicht lachte John niet meer en opnieuw sloeg de bemanning van de E&meralda de schrik om het haa*t. „Zaagt gij dat, Reuben vroeg John met zijn knokigen vinger naar boven wijzend. „Ik zag het, John." „Dan hoef ik je ook niets meer te vertellen." „Vertellen of niet, dat blijft toch 't zelfde." „Als ik goed zie is de Oostzeevloot gewaarschuwd om zich in de golf te ooncentreereoi. „Zoo is het, John." „Het Oostzee smaldeel!" riep Paul uit. „Dan zij God ons genadig! Daaraan zullen wij hooit ontkomen". bij sommigen een sterke neiging zicht- j baar is, om hem de rol van zondebok voor de failure toe te bedoelen. Wij hopen voor dezen door zijn col lega's algemeen als kunjrTig geprezen ambtenaar, dat hij al de tegen hem ingebrachte beschuldigingen zal weten te niet te doen. Het gerucht, dat, in verband met de schorsing der Solovalleiwerken, ook de werkzaamheden op Sedajoe Lawas ge staakt zouden worden, schijnt zich nu, zegt het „Soer. Hand.," te bevestigen, want veel werkvolk met vrouw en kin deren trekt nu van daar herwaarts. Se dajoe Lawas maakt een der voornaam ste afdeelingen uit van meerbedoelde werken. Door de Regeering is machtiging ver leend, om, gerekend van 1 Januari 1899, voor het doen van de hoogst noo- digo uitgaven in verband met de schor- ising der werken aan do Solovallei en het doen van opnemingen voor de even- tueele voortzetting dier werken, voor loopig te beschikken over een bedrag van f 200.000. (B. N.) West-Indië. Blijkens opgave in het G. A. B. schrijft Onze West bedroeg de goud- productie gedurende liet afgeloopen jaar 864 kilogram en 990.4 gram. Volgens „De Surinamer." werd ge durende het afgeloopen jaar S26,730,6 gram goud aangevoerd uit de verschil lende placers in de kolonie. Dit blad schrijft „Wel heeft voor eenigen tijd het gerucht geloopen, dat de Mij. Suriname een groote hoeveelheid goud gevonden had, maai" dat gerucht is gebleken niet juist te zijn geweest. Daarvan toch is niets officieel bekend." „Gedurende de eerste helft van Jar nuari schrijft Onze West vertrok ken in het geheel van uit Paramaribo naar de goudvelden 1179 arbeiders, terwijl voor de balata-industrie 113 man naar het bosch trokken. „Bij eene vergelijking van deze op gave met mededeelingen voorkomende in die Dem er arische bladen, blijkt dat het aantal naar de goudvelden vertrok ken arbeiders van hier in verhouding dat van Demerara verre in de schadluw stelt." Do „Surinamer" heeft de mededee- ling aan de Zwolsehe Ct. dat bij den gouverneur van Suriname het voorne men bestaan zou, om over eenige maan den zijn ontslag te nemen overgeno men, zonder echter voor de waarheid ervan te willen instaan. De st. Prins Willem II, welke goed I en wel van New-York to Paramaribo' aankwam, heeft naar de „Surinamer" verneemt,, met vreeselijk stormweer in de Anierikaansche kustzeeën te kampen gehad. Vier volle dagen moest de boot tegen een sneeuwstorm in, en kwam niet vooruit, niettegenstaande met vollen stoom gewerkt werd. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Leest dit en laat U overtuigen. Het zou ons niet moeilijk vallen verscheidene dikke boekdeelen te vullen met beschouwingen over het onderwerp, waarop wij hier uwe aandacht wenschen te vesti gen, maar wij twijfelen of eene wetenschappelijke verhandeling u zoo licht tot overtuiging zou bren gen als de volgende brief van een Engelsche jonge dame. Ipswich, Engeland, 4 December 1897. «Mijne Heeren, «Het verheugt mij u te kunnen berichten, dat ik veel heil heb ge vonden in het gebruik van «Scott's Emulsion». Van kindsbeen af ben ik zwakkelijk geweest, thans ben ik 14 jaar oud. Mijn moeder heeft allerlei soort van geneesmiddelen aangewend om mij te doen aan sterken. maar niets scheen mij te baten. Mij werd toen geraden een flesch van «Scott's Emulsion» te koopen. Na gebruik van de eerste ilesch voelde ik mij reeds veel j beter, mij.i eetlust was ook weder-1 gekeerd. De kleur der gezondheid bedekt thans mijn wangen, ik ben veel dikker geworden, en voel mij veel sterker dan ooit te voren. Ik laat nimmer eene gelegenheid „Gij hebt het bij 't rechte eind. mijn heer." Paul begon ongeduldig het dek op en neer te loop en. Toen liet kanongebul der ophield had hij Marian overreed zich in do kajuit te rusten te leggen; nu sliep zij en droomde wellicht, van Engeland. Maar hem kwam geen slaap verkwikken. Deze onophoudelijke moeie- lijkhedon schenen hem een bestraffing van God toe. Alles was hem zoo een voudig voorgekomen, toen hij zijn plan nen in Kroonstad beraamde hun haastige vlucht in 't duister en de mo gelijkheid van te ontsnappen, voordat het nieuws bekend werd. Maar nu ver scheen alles hem in een geheel ander licht. Die vlammende vuurpijlen doel den op een gordel, die hoe langer hoe stijver om zijn lichaam werd toegetrok ken. Hij zc-ide tot zichzelf wat een moeielijke taak liet was, zich met het machtige Rusland te meten. Zijn vijan den zouden hem als een nietig wormpje vermorzelen. Zij zouden hem van de vrouw scheiden, wier liefde alles was wat hij in de wereld had overgehouden. „Gij gelooft dus dat er geen hoop meer voor ons is, Reuben?" vroeg hij plotseling stilstaande era, de zwijgende groep aanziende. „Van daar is nu geen "redding te voorbij gaan om mijne vriendin-, nen, die ook over zwakheid en loomheid klagen, uw middel aan Jte bevelen. Illll het beste en heilzaamste del is voor ruth buqg. 0ud en jong, wie het ook zij, die aan borstkwa len lijden of door hoesten en ver koudheden worden gekweld, en ik hoop dat velen mogen worden aangemoedigd om het aan een on- bevooroordeelden toets te onder werpen. Ik geloof dat zij er even veel baat bij zullen vinden als met mij het geval is geweest «Met achting, «(get.) Ruth Bugg.» Wij durven met recht aannemen dat dit bovenstaand schrijven vol doende is om zelfs de ongeloovig- sten te overtuigen. Hoe veel kin deren zijn er niet die van hun geboorte zwak en kwijnend zijn, en het behoeft geen verwondering te baren dat zij niet groeien en aankomen, want het voedsel dat zij ontvangen doet hun geen goed. Maar het is gelukkig dat de we tenschap de bereiding van zulk een heilzaam geneesmiddel als Scott's Emulsion» heeft uitgevon den, hetwelk al de noodwendige bestanddeelen bevat om het weg kwijnen te verhinderen en de krachten te vermeerderen. «Scott's Emulsion» is verkrijg baar in j/ï flacons a fl,25 en in 1/1 flacons" a f2,25 bij apothekers en drogisten. Een proefflescbje wordt franco toegezonden na toezending van f0,30 in postzegels aan het adres.: «The Import Trading Office», 's Gravenhage, Holland. Spiegelmaker, Plaathandelaar, Ter gulder en Eiicadreur. Ged. Oude Gracht 85. QEiHEKSD «EEÜWS. De zaak-Dreyfue. De vertegenwoordiger der Daily Telegraph te Cayenne heeft een on derhoud gehad met den president van het gerechtshof aldaar, die joist was teruggekeerd van een bezoek aan het Duivelseiland. De president wei gerde een volledige mededeeling te doen van hetgeen de gevangene ver klaard had op de vragen van het Hof van Cassatie, maar wel gaf hy de verzekering, dat die verklaringen duidelyk waren en een nieuw licht op de zaak zullen werpen. Dreyfus geniet een goede gezond heid. "Goed ingelichte personen te Cayenne verzekeren, dat hy naar Frankrijk zal terugkeeren. doch dat znlks wordt geheim gehouden. Een moordaanslag in een trein. Een vreemde moordaanslag is Vrij dagnacht in den trein Bordeaux Parijs beproefd. Een reiziger die al leen in een compartiment zat te dom melen werd wakker door een sterke lucht van wijngeest. Opstaande be merkte hy, dat een man op de loop plank stond, die het portier trachtte te openen. De reiziger trok aan de noodrem en de man verdweeD. Toen de trein stilstond ontdekte men dat er een gat in den wand geboord was boven de plaats waar de reiziger had zitten slapen en dat men met een ijzerdraad daarin een caoutchouc-buis had aangebracht, waardoor chloro form onder den neus van den reiziger werd geblazen. De dader, blykbaar meenende dat deze bedwelmd was, had toen den coupé willen binnen dringen. Er is geen spoor van hem ontdekt. wachten, mijnheer," zeide hij naar de zee wijzend, „.tenminste van nacht niet." j .Hebt ge geen. plannetje in. je hoofd." „Geen enkel of gij zoudt. naar het Noorden moeten sturen. Dan hebben wij altijd d'e eilanden nog." „Daar had ik niet aan gedacht," zeide Paul. „Van den beginne af beb ik op hen mijn hoop gevestigd gehouden," her nam Reuben. Er zijn daar wel hon derd inhammen, waar wij ons, tot de achtervolging ophoudt, verbergen kun nen. En dau hebben wij altijd land! achter ons, mijnheer, mocht 't tot het ergste komen." „Laten wij dan in Gods naam maar op de eilandera aansturen en de Hemel sta ons bij als zij nog weten, dat wij in de golf zijn." „Ai, ai," zeide de oude John; en zoo werd liet roei" gewend en stevende het jacht met een ongeloofelijke snelheid op de kust van Finland aan. Maar de kleine bemanning voelde zich gedrukt, want het kwam haar voor dat zij recht op de gevangenis aanstuur de, die gedurende den verschrihkelijken nacht in haar geest was verrezen. De vijandelijkheden heropend! De Portugeescbe legatie te Was hington heeft ernstige vertoogen ge richt tot de regeering in het Witte Huis; een oogenblik heeft het ge dreigd met zwarte oorlogswolken aau den vredeshemeleen „casus belli" van den allerwichtigsten aard heeft ernstig hoofdbreken gekost aan de Portngeesche en Amerikaansche di plomaten doch nu wy dit schrij ven, is alles weer in het reine. Wat er wel gebeurd was? Te Washington heeft het gesneeuMd;de vlokken tuimelden naar beneden en de schooljongens kneedden han eerst? sneeuwballen dit jaar. De Ameri kaansche jeugd doet zooals iedereen in Amerika graag aan politiek. Geen beter mikpunt voor hun sneeowprojectielen dus dan de Spaan- scbe gezant, die daar liep. Een schrootvuur van sneeuw volgde en een nieuwe overwinning werd door de Amerikaansche jeugdige vrijwilli gers by de vorige gevoegd, want de gezant vluchtte het gezantschapsge bouw binnen. Maar welk gebouw Niet het Spaauscbe maar het Portugeescbe De Amerikaansche tirailleurs staak ten onmiddellijk de vyaudelykheden, doch 't was reeds te laat. De geblokkeerde gezant had reeds telephonische aansluiting verkregen met het Witte Huis en in den meest offlcieelen vorm om bescherming ge vraagd en kennis gegeven van het vergrijp op de waardigheid der inter nationale diplomatieke voorschriften. Der Amerikaausche regeering is het echter mogen gelukken voldoe ning te verschaften over het sneeuw- incident. De daders zijn van Regee- ringswege gestraft met het verlies van eenvrijen Zaterdagmiddag. Gevecht tusschen mensch en leeuw- Op een tournée door de Vereenigde Staten heeft een athleet het publiek onthaald op een worstelwedstrijd met een leeuw. De leeuw, een sterk, woest dier, 550 K. G. zwaar, werd met veel moeite gemuilband, terwijl om zyn klauwen dikke sokken van elastiek werden bevestigd. De athleet trad toen in de kooi en de leeuw sprong dadelijk brullend op hem af. De athleet wist door een vluggen sprong uit te wijkenvoor het dier een tweeden sprong kon doen had de athleet het dier in den nek gepakt en het een duw gegeven dat het tegen den muur viel. Daarna stelde de leeuw zich op de achterpooten en borst tegen borst volgde nu een vree- selijke worstelstrijd. De nagels van den leeuw kwamen door de gutta-percha sokken en het tricot van den worstelaar werd er door opengescheurd. Zoodra d6 sterke man dit bemerkte liet hy den leeuw op zyn rug springen, pakte het dier toen bij den nek en slingerde den leeuw een eiDd van zich af op den grond, waar het dier als levenloos bleef liggen. Het talryk publiek juichte den overwinnaar uitbundig toe. Wat zou het gedaan hebben, indien de leeuw had overwonnen? Eene ontploffing. In de stoomzagerij van Auperlo en Rieker te Stuttnart sprong Vrydag-j morgen met een luiden knal een grooto stoomketel. De stukken van het ketel huis weiden 35 M. ver naar alle zijden weggeslingerdnaburige gebouwen stortten in on honderden vensterruiten sprongen. Een 35-jarige stoker werd dadelijk gedood, vele personen erden zwaar gewond. Een steen werd 30 M. ver door een venster geworpen en verwondde een vrouw die in de kamer was zwaar aan 't hoofd. Men vermoedt, dat de achteloosheid vau den stoker oorzaak is van het ongeluk. Strijd op de Filippijnen. Over de gevechten op Zondagmor gen 5 Februari gevoerd iasschen de i Amerikanen en de Filippinos by Manila wordt aan de „New-York He rald" nog gemeld De eerste Amerikaansche divisie strekte zich uit van de baai tot aan Sampaloc, ten oosten van Manilado tweede, onder generaal Mac Arthur, was langs de noordelijke helft van de stad geposteerd, tot aau de Pasig rivier. Zondagochtend trachtten de Filipinos, ender den kreet „Viva la Republica!" de brug over de rivier, HOOFDSTUK XV. Het was middag en de Esmeralda, had haar anker uitgeworpen bij een van de talrijke, rotsachtige eilanden, op de zuidkust van Finland. Het jachtj lag geheel verscholen tusschen de rot sen en was zoodoende beveiligd tegen, de strooming tusschen dit eiland en zijn buurman. Een dunne rookkolom, die uit de stoompijp vara het jacht om hoog steeg, bewees dat er nog leven in was. De bemanning was aan wal gegaan om tot rust te komen en lag nu in allerlei houdingen op den oever uit gestrekt. De zon scheen op de naakte rotsera en op de gezichten der vermoei de mannen, maar zij ontwaakten er niet van. Zij hadden lang genoeg ge waakt en konden nu uitrusten. Vanaf zonsopgang tot nu toe bad het gestormd1; maar ofschoon het nu reeds laat op den middag was, en de regen opgehouden had, was de branding tegen de buitenste eilanden van den archipel nog zeer hevig en het open water onstui- mig. Maar de inham, waarin de Esmeralda verscholen lag, was tegen den wind era de hevige zeeën beschut. Hoog© granie ten rotsera, die ver boven het jacht uit- die naar de waterwerken te San Jnan del Monte leidde, te forceeren. Een compagnie van het Nebraska-regiment dreef hen terug, nog tweemaal her nieuwden de Filipinos stoutmoedig den aanval, maar zonder succes. Te gen het aanbreken van den dag opende de Utah-battery haar vuur op de op standelingen. Generaal Mac Arthur vatte het plan op, do hooggelegen stellingen ten noorden van de Pasig in te nemen. Terwyl de dorpen aan de overzijde van de brug over de San Jnan-rivier door de artillerie onder vuur genomen werd, trok het Nebraska-regiment dia brug over, twee aan twee, onder de fluitende kogels van den vyand. Aan de overzijde van de brug zegt de correspondent, die zelf een schot in den arm kreeg werden de troepen door een hagelbui van kogels, vau de steile hoogte van San Jnan komende, ontvangen. Maar twee Nordenfelt- kanonnen kwamen toch, door luitenant Gibs geleid, de infanterie achterna, evenzoo een bataljon uit Tennessee. Kolonel Smith viel van zijn paard en stierf kort daarna aan zonnesteek, by d6 bestorming der hoogten van San Juao. De infanterie en de artil lerie werkten zich tegen de heuvels op het was een prachtig gezicht, niets kon hen tegenhouden en tegen den middag waren de waterwerken van San Juan in het bezit der Ame rikanen. Verder naar links moesten de hoog ten, waarop de kerk van de voorstad Binondo staat, genomen worden. De helling was niet steil, maar het ter rein was zeer ongelijk en met ver sperringen van ijzerdraad bedekt, Stap voor stap kwam de infanterie vooruit, op den voet gevolgd door de kanonnen. Om den weg vrij te ma ken ging het derde regiment artillerie over de dyken tusschen demoerassen door, maar daar was men ongedekt, en het verloor 25 man. De twee bat terijen, onder kapitein O'Hora, storm den, toen zij op de open vlakte kwa men, ongevraagd voorwaarts en dre ven de opstandelingen uit de Chinee sche kerk. Van den linkerkant ko mend, veroverde kolonel Frost met het Zuid-Dakota-regiment twee re doutes, waarna de kerk van Binondo genomen werd. Onderwijl had de Concord granaten geworpen in de stellingen der opstandelingen aan het strand. Langzamerhand werden de opstan delingen overal naar het noorden teruggeworpen. Zy vochten moedig in hun stellingen, maar sloegen over haast op de vlucht zoodra deze on houdbaar geworden waren, zegt de correspondent. Volgens de zeer onwaarschijnlijke berichten uit Filippynsche bron zon den de verliezen der opstandelingen slechts 1050 dooden en gewonden bedragen, aan de zijde der Ame rikanen zouden 47 officieren en 195 minderen gedood, en meer dan 500 gewond "zyn, terwyl de Filippinos 30') Amerikanen krijgsgevangen ge maakt zouden hebben. Kou in Amerika. Geweldige koude blijft heerschen in Noord-Amerika. Te New-York had men Zondag, by veel sneeuw. 38 gra den koude f Fahrenheit'. Het Michigan meer is byna geheel dichtgevroreu. Terwijl das de berichten uit Noord- Auierika op vorst en sneeuw wijzen, in in Engeland een warmte-record ge slagen. G. J. Symons, een lid van de Royal Society, deelt aan de „Times" mede dat deze maand Februari den warmsten dag uit de laatste helft van de eeuw heeft opgeleverd. De ther mometer is den lOen te Londen tot 64.8 gr. gestegen d. i. twee graden hooger dau in de laatste 60 jaar het geval geweest is; de temperatuur was 1-5° hooger dan de gemiddelde, en 35° hooger dan op denzelfden dag in 1895. De laagste stand van den thermo meter voor het opgaan van de zon, Donderdagnacht, was 49°, d. i. onge veer 5° warmer dan het gewone namid dag-maximum in dieu tyd van het jaar. UIT TRANSVAAL. Te Fordsburg is een moord gepleegd. Om ongeveer kwartier over eeuen be merkten op een Maandag 2 personen Gunnel en Mack dat er ingebroken staken, een gordel van kleine eilandera, clie zich tot ver in de golf uitstrekten en dan weer naar de kust vara Finland ombogen, beschermden het jacht tegen de bruisende stortzeeën. Fier deinde 't op en neer. als was bert trotsch op zijn overwinning van diera nacht. Hier had de bemanning, die eiken inham era landtong van de golf kende, ec-n schuilplaats gezocht. Met blijdschap ira het hart hadden zij hier hun anker laten vallen, wetende dat zij nu konden eten en slapen en voor een enkel oogenblik vergeten, dat de Russen hen op de hielen zaten. Al waren liet slechts enkele) uren vara verpoo- zing, voor hen, wier oogen van het wa ken pijn deden, wier ledematen ver stijfd waren van de koude era die door dorst gekweld werden, waren deze oogenblikken van verademing een ge schenk Godls. De storm, die 's morgens opstak, werd1 vriendelijk door hen be groet. Want zij wisten, dat geen enkel oorlogsschip zich in hun nabijheid zou wagen zoolang de branding zoo hevig was, de hoog opbruisende golven het land bespoelden en een Westenwind over bet water gierde. En zoo sliepen zij rustig voortLater op den dag kwam do zon hun oog verkwikken en hun le- werd in den winkel van Macintosh. Twee^ individu's, voorzien van een breekijzer, poogden het deurvenster van den winkel te openen. Vast be sloten om dezen brntalen diefstal te voorkomen, gingen Gnnnell en zijn vriend de straat over en toen zij bij het huis kwamen, trad er een man naar buiten met een ham in zyn hand. Mack trachtte den kerel te grypen, maar Gunnell zeide: „Laat dat aan mij over, ik ben sterker." Hy liep op den dief toe, greep hem en riep„Han den omhoog!" Mack schreeuwde in- tusschen om de politie. Politie was er niet in de baart. Plotseling trok de inbreker een re volver, dien hy a bout portant op Gunnel afschoot. Doodelyk getroffen liep de laatste in de richting van de Marktgebouwen, terwyl de roovers het hazenpad kozen. Mack zette ben nog een eind na zonder hen echter in te halen. George Neumann, die uit het venster van de Marktbar keek, kwam op de flikkering van het schot en op het leven naar buiten. Terstond verleende by hulp aan Gunnell, wat evenwel niet mocht batei daar deze kort daarop den laatsteu adem uitblies. Wel werden er nog pogingen ge daan door een zekeren Shepherd om den stervende by te brengen door hem brandy in zyn keel te gieten, maar de verklaringen van het slachtoffer omtrent zyn moordenaar waren zeer vaag. Mack beschreef dezen als een per soon met een lykkleurig gelaat, ge kleed in een witte jas met een zwarte pet op. Den detectives Van Dyk en Smit is de zaak ter onderzoek in handen gegeven. De Kaffer-opstand. Er is uit Magatoland telegrafisch bericht gekomen van den generaal, dat de kaffers eiken dag in het lager komen en hun geweren komen neder- leggen, waarna zy hun vrouwen en kinderen halen en zich door den ge neraal een plek laten aan wy zen waar zy verbljjf kunnen houden. Gisteren kwamen er wederom een achttal kaffers, die een even groot aantal ge iveren overhandigden, alsmede een kanon of vierponder. Onder de geweren bevond zich het geweer van M'Pefu, want een kaffer kapitein, ;Mahima geheeten (die de wettige opvolger was van Magato) herkende het geweer als dat van het voortvluchtige oproerige kaflerhoofd. Het geweer vertoont op den kolf ver schillende insnijdingen aantoonende het aantal menschenlevens dat M'Pefu ermede beëindigd heeft. Door den grooten misoogst van verleden jaar zyn de Kaffers in het district en vooral die langs de Maga- lakweenrivier in groote ellende gedom peld. Men kan in waarheid zeggen dat er hongersnood heersebt. Het vol gende feit zal min of meer jen idee verschaffen van de heerschende el lende Een van Massibie's Kaffers bracht twee zijner zonen tot een reiziger en smeekte hen beiden te nemen voor een tyd van zes of zeven jarende bezoldiging werd aan de discretie van den reiziger overgelaten. Als de oogsten van dit jaar ook moeten mislukken, zal de toekomst zeer duister zyn. Sprinkhanen in clen Oranje- Vrijstaat. Gedurende de laatste paar weken, schrijft iemand in Ons Landmoest ik door de districten Philippolis en Luckboff reizen en ik ben ervan ver zekerd, dat iemand, die nog nooit de roode sprinkhanen aan hun verwoes tend werk gezien heeft, zich niet kan verbeelden hoe vernielend zy zyn. Geen plaats komt men voorbij of de boomen zyn gebeel kaal zelfs de bast laten zy niet. Treurig is het om sommige vroebtboomen te zien, beladen met half uitgegroeide vruchten, maar met geen enkel blad. Is er niets meer, dan worden die vruchten ook afge- yreten, zoodat aiieen de pitten over blijven. Sommige landerijen, die veer tien dagen geleden loovergroen waren, zijn nu zoo kaal als eeiTbard pad soms bewijzen slechts enkele kale stokken dat er een mielieland geweest d'eraaten, die door de koude welke zij dien nacht hadden uitgestaan, ver kleumd waren, verwarmen. Paul was evenals de anderen aan wal gegaan maar niet zoo zeer om te sla- ptn. De weinige uren rust, die hij 's morgens genoten had, waren voldoen de voor hem geweest. Hij was misschien de eenige van dè kleine bemanning, die inzag hoe vijandig het noodlot hen gezind was, om hen op een uur, dat zij zich reeds lang op de Oostzee moes ten bevinden, op dit eiland te brengen. Het land van vrijheid, d!at in het Wee ten gelegen was, scheen hem nu een hersenschim toe. Hij tuurde ovea: de zee era bedacht hoe de Russische schepen, uitgezonden om hen na te zetten, hen bij de monding der golf opwachten. Die ver verwijderde rotsachtige kust vertelde hem van een kustpatrouille en Finnen, die spoedig zoudien te weten komen dat er een vreemd' jacht in de haven van hun eilanden lag, vara boeren die op een drafje naar Helsingfors zou den snellen om het nieuwtje over te brengen, ten einde een paar kopeken te verdienen. Hij was vastbesloten geen plan ten uitvoer te brengen of de storm en de zee moesten eerst bedaard rijn. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2