zeil van linolenm doek belegd. Een voudige, ietwat kooge stoelen, met lederen zitting, staan om een lange groene speeltafel, en bier komen de mannen of jongelieden van fortuin, die meer van spel dan van andere nuttige of aangename bezigheid hon den, hun geluk beproeven in Baccarat. De leeszaal dient eigenlijk voorname lijk voor salon d'entrée, waar de leden zich verzamelen. Ten einde van elk onderzoek ver schoond te blijven, heeft deze sociëteit een reglement, maar ook statuten, waarop de koninklijke goedkeuring is, of wordt aangevraagd, en welke sta tuten door een jong, maar bekwaam rechtsgeleerde, die ook eenmaal lid van de clnb was, zjjn ontworpen. V kimt U ab»n ïieeren op BI a tl bij al lei JSoeklEaadelaaE'*.' i en (/OiirantUü'sl en aan ons Ba- f rean. Leges* ees Majoor H. Raat 7 Te 'sGravenhage is in den ouder dom van 83 jaar overleden de gepens. majoor der infanterie van het Indisch leger H. Raat, ridder 4le kl. der Mil. Willemsorde. De overledene nam deel aan ''e er te Bali-exped, tie. Na zjjn peos onoe ring was hij eenige jaren burgemeester van Maastricht. De persoonlijke dienstplicht vond in hem een warm voorstander. mhmWQB HIEÜWs Toch vrijgesproken! Maandag is voor het hof van as- siezen der Seine te Parijs eene zaak behandeld, welke een abces is van de met ziektestoffen bezwangerde Dreyfns-zaak. Vier personen versche nen voor dit hof. Drie hunner hadden op 13 Septem ber van het vorige jaar Phïlibert Roger, den directeur van een heftig Dreyfus-blad, de „Grande Bataille", op straat aangevallen, hem en een heer en dame met wie hij hep, tegen den grond geslagen, getrapt en mis handeld. De tegen de" aanvallers ge opende instructie bracht aan het licht, dat zy niet, gelijk zij beweer den, uit verontwaardiging gehandeld hadden over de aanvallen die het blad tegen de antisemieten en hun Bond gericht had, maar dat zij betaald en opgestookt waren door Jules Guérin, directeur van de „Autijoif", die na een duel met Roger dezen een doode- lykon haat toedroeg en voortdurend met hem op de venijnigste wijze pole miseerde. Laatstelijk had Roger zjjn tegenstander van diefstal en valsch- heid in geschrifte beschuldigd en deze j had beloofd, dat hij nu aan de zaak de oplossing zou geven „welke het hem zou behagen". Kort daarop was de aanslag gevolgd. Ter terechtzitting outkeuden de, drie zeer ongunstige individuen, die j den aanval gepleegd hadden, alle ver standhouding metGuórin eu beweerden uit persoonlijke wraakzucht van een banner gehandeld te hebban. Guérin loochende, ondanks getuigen ea aan wijzingen, alle medeplichtigheid. Maar het mooiste van alles is dat de jury, na een beraadslaging van een halt uur, niet alieen wat Guérin maar ook wat de drie materieelc daders van den aanslag betreft, op alle vragen1 ontkennend heeft geantwoord en dat onder het donderend applaus van do tribune, dielove het legerweg met ue jodenriep, de vier beklaagden werden vrijgesproken enRoger, die een civiele actie had ingesteld,1 veroordeeld word in de kosten! Deze man is das op den publieken weg aangevallen, heeft wonden aan voor hoofd en s.'aap rag en km'ëea beko men, dientengevolge drie weken ziek gelegen en mag het proces betalen. Dubbele vercorcleeling. Te W'eeuen heeft zich het zeldzame ge al voorgedaan dat een misdadiger ven hoofd als een overwinnaar, die in verzoeking gebracht, glorierijk uit den strijd te voorschijn trad. Wat haar zelf betrof, zij twijfelde er niet aan of zij zou wel een middel vinden om haar eigen land te bereiken. Het gevaar, waarin zij nu verkeerde, besefte zij niet ten volle. Zij kon zich weer vrij bewe gen, de lucht zien en de buitenlucht inademen. Zij voelde zichzelf op een stroom van omstandigheden voortdrij ven en deze reis ging niet zonder emo tion gepaard. ,,Gij moet torugkeeren, liefste," zeide zij beslist toen hij zweeg, „wij zullen wel een middel en een excuus beden- kon." „Een middel, Petite, nu zo jou reeds op mijn jacht hebben gezien, en de sergeant verteld heeft, dat ik je naar het fort zou brengen? O, zeker, (Lat zal gemakkelijk genoeg gaan, zij zijn zoo onnoozel to Kroonstad. Men zal mij zeker gelooven als ik zegde gevangene is door het een of ander toeval ontsnapt en mijn belooning zal bestaan in een goede portie blauwe boonen. De dag, waarop ik naar Rusland terug kan koeren, zal aanbreken als de sterren uit den hemel vallen en de'zon niet langer schijnt. Het is te dwaas zelfs om er over te spreken. Later ruit gij mij een die in Peat tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld was, in Weenen door de gezworenen wegens poging tot moord eveneens tot levenslange tuchthuis werd veroordeeld. De be schuldigde, die in Pest zijn straf onderging, werd in boeien naar Wee nen gebracht, om zich wegens een vroegere misdaad tot dezelfde straf te hooren veroordeelen. Tegen de opmerking van den advocaat dat die straf niets dan een formaliteit was, die toch nooit uitgevoerd kon worden, betoogde de officier van justitie dat het er voor de juridische beoordeeling der zaak niets toe afdeed of de straf al of niet ondergaan werd. Prins Charles Napoleon Bonaparte. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Rome prins Charles Napo leon Bonaparte overleden. Hy was de zoon van prins Charles Bonaparte, prins van Canino, die in 1S03 gebo ren was, en van Zénaide, dochter van Joseph Bonaparte, gewezen koning van Napels en van Spanje. In 1859 huwde de prins, die 5 Februari 1829 geboren was, te Rome met prinses Christina Ruspoli, een zuster van het tegenwoordige hoofd van het [taliaanscf.e geslacht Ruspoli, uit welk huweljjk hy twee dochters had, de prinsessen Maria en Eugenia Rnspoli. I Een dezer dochters is gehuwd met graaf Gotti, luitenant in bet Italiaan- 1 sche legerde andere zeer onlangs met den jongen hertog d'Elcbingen, prince de la Moskowa. I Volgens den „Figaro" wasdeover- i leden prins het hoofd van de familie Bonaparte uit een civiel oogpunt, zoo 'niet uit een politiek oogpunt. Want hy was de kleinzoon van Lucieu Bo naparte, wiens directe afstammelingen na uitgestorven zyn. De eenige man- nelyke afstammeling van Lucieu Bo naparte is prins Roland Bonaparte, die nu het hoofd wordt van de oudste linie der Bonaparte's. j Prins Charles is gestorven op zyn villa, naby de Porte Pia. Bergstortingen. De afschuivingen op den Sasso Rosso nemen weder in omvang toe do smeltende sneeuw heeft enorme rotsmassa's losgerukt, doch deze steen- kolossen bereiken het dorp Airoio niet. Het riviertje Riale Scengio, dat het sneeuwwater uit het geheele ge bied opneemt, is tot'een machtigen stroom gezwollendie vertakkingen afgeeft, waardoor groote massa's berg- gruis, ontwortelde boomen en rots blokken worden voortgestuwd. Eén zoo'n vertakking', ter breedte van 34 meter en 50 cM. diep, stroomt door het dorp Airoio. De genie werpt dammen van sneeuw op langs do huizen om het binnendringen te voorkomen. Men vreest dat het water de fuudamenteu der huizen, die door den luchtdruk, tengevolge van de afschuivingen, reeds hebben geleden, ondermijnen zal. Eena lawine. In Colorado zyn een aantal mijn werkershutten van bet stadje Chero kee Gulch bedolven onder een sneeuw en aardlawine. Vyf en twintig Italia- nen, een vrouw en twee kinderen werden onder de puinhuopea begra ven. Slechts acht mijnwerkers konden uit hun vreeselyke positie bevryd worden. Een reuzenmotor. De grootste stoommotor die thans in gebruik is, is door Mac Intosh en Seymoor vervaardigd. Hy heeft 4 cy linders met zuigstangen van 0.61 en 1.20 middellijn en ontwikkelt niet minder dan 5000 paardekracliteu. De .spil is 0.70 meter in doorsnede en verbonden met een dynamo van 2000 „kilowatts". Een „stoompaard" wordt gewoon lijk mot 3 gewone paarden gelijk ge steld, zoodat deze machine de kracht heeft van 15000 paarden. En aange nomen dat één icvend paard zooveelj werk verre t als 7 mannen, verte-: genwoordigt dit werktuig 105.000 manskraciit^n, die één machinist door het omdraaien van esn kruk aan het. werk kan zetten. Audrée. De Fo«y, Ztq. gelooft evenmin als do broeder van Andrée, dat do drie lijken welke men bij Krasnojvrks ge vonden heefr, die van den Noordpool- vaderland scheppen; jouw hart zal dan mijn land vertegenwoordigen en ons huis zal uit onzo wederzijdsche gene genheid opgetrokken worden. Dan, zul len wij lachen om deze materieele za ken, die ons eens zoo van groot gewicht toeschenen. We zullen om dozen dag lachen en ons herinneren hoe wij Bonzo misleid den." Met een moedige poging trachtte hij zijn vrees voor haar te verbergen, maar haar vrouwelijk instinct doorzag zijn bedoeling en toen hij haar 't volgend oogenblik aan wilde zien was haar ge laat over de onstuimigo wateren naai de open zee gekeerd de Westenwind gierde nog over de watervlakte en zwa re wolken begonnen zich in d'e lucht samen te pakken. ;,Do wind is ons gunstig gestemd," zeide zij peinzend, „maar hij zal geheel gaan liggen en dan..." „En dan zal het nafeht worden, mijn klein vrouwtje. Zelfs al vermoedden zij, dat wij ons op de eilanden bevinden, dan zullen er toch dagen over heen gaan voordat zij weten op wélk wij-zijn. Als zij nog 'bezig zijn ons te zoeken, zijn wij reeds veilig en wel te Stock holm. Wij moeten van den een en inham reiziger en zyn metgezellen zyn. Het blad herinnert aan meerderegernchteD, o.a. aan het verhaal van de flesch met het briefje van Andrée erin, die by onderzoek valsch bleken te zyn. Deze vindplaats is ver van de kust verwij derd. De luchtschippers kunnen om verschillende redenen bezwaarlijk hier ter plaatse zyn neergedaald en dan is het niet waarschijnlijk, dat zy naar deze plok trokken, terwijl zy wisten, dat de Jenissei gedurende de zomer maanden door stoombooten bevaren wordt, en de streek daar bewoond was. Algemeen is men van oordeel, dat de lyken, die men gevonden heeft, niet die van Andrée en zijn makkers kun nen zyn. Kou in Amerika. De ijzige kou die Amerika teistert, heeft Maandag haar toppunt bereikt in een sneeuwstorm, die zich volgens het meteorologisch bureau van de Vereenigde Staten uitstrekte over een breedte van duizend mylen. In Florida heerschte een ongewone kou, in de zuidoostelijke staten daalde de ther mometer van 72 graden warmte tot 30 graden vorst (Fahrenheit). De meeste treinen moesten het goederen vervoer staken, terwijl het reizigers verkeer slechts by tnsscbenpoozen mogelijk was. In de groote steden was het verkeer feitelijk geschorst. Siecnts zestig afgevaardigden konden Maandag het Lagerhuis bereiken. In New-york heerschte groote ellende, vijftigduizend menschen waren broc- deloos. Alle stoombooten uit Europa komen veel te laat te Newyork aan, tengevolge van het stormweer eu van de ijsbanken, welke laatste vele sche pen trachten te vermijden door een omweg te maken. De ysschotson be lemmeren ook ten zeerste het verkeer in de haven van New york. Zaterdag was het de koudste dag weikeu men zich kaa herinneren, Spoorwegen, rivieren, havens, alles is een stuk ijs, met het gevolg dat er gebrek begint te komen aan steen kool, levensmiddelen en brandstoffen. Het gebrek aan deze laatste is zdó nypend, dat in openbare gebouwen oude meubels zijn stuk geslagen om als verwarmingsmiddelen te dienen. Een menigte dronken personen en zwervelingen heeft men van de straat opgepakt, om te voorkomen dat zij bevriezen de politie-agenten hebben het daardoor bijzonder druk. Doet de brandweermannen niet mindor, want overal werd bovenmatig ge stookt en menige brand is ontstaan doordat men onhandig trachtte de pijpen der waterleiding to ontdooien. De „superintendent" der armen verzekert, dat te New-york thans tien duizend personen schier stervende zijn van gebrek en er zich zestig duizend bevinden, die zich allerlei ontberingen moeten getroosten. De algemeene weldadigheid vindt dus een uitgestrekt terrein, en net moet ge zegd, dat zy zich daarop niet onbe tuigd iaat en dat de rijke Newyorkers hulp verleenen, waar zy dat kunnen. Doch niet aller nood kan gelenigd worden. Hot reizen in Tibet. Aan een brief, dien het Handelsblad u:t Han-kou ontvangen heefr, ont- ieenen wy bet volgende over bet. ver dwijnen van ecQ Hollandschen zende ling, die met zyn vrouw een reis maakte door Tibet. De heer Peter Reynbart, geboren in Rotterdam en zjjne vroaw afkom stig van Canada en Engelsch onder daan, waren sedert drie jaar onaf hankelijke zeudelingen in K.umbiim en Tanbar in de Sining-prefectuur. Gedurende bun verijlyf aldaar had de Mahomedaansciie opstaud plaats. Zy waren op vriendscbappelyken voet niet de Thibetauen, maakten uitstap jes naar de Kohonor-stammeu zonder ooit lastig gevallen te worden ea by hield zicli verder bezig met als arts en chirurg onder de bevolking op t.e treden, waarmee veei succes werd behaald. Gedurende dezen tijd had den de beide echteiiedea her. plan opgevat en voorbereidselen gemaakt voor een reis tot in het hart van Thibet. Volgens ingewonnen berich ten van hou Tartkai-vrienden zouden ze niet aan veel gevaar ia Tnibet blootgesteld zyn, behalve in Shas.i. In den aanvang van 1898 deed do heer Reynharl aanzoek bij' den Chi- neescheK gouverneur van de provin- el o RohoDor, (die zyn zetel in Siuing heeft) voor een paspoort in Thibet, naar den anderen slippen totdat wij mer ken dat do Russen ons niet meer achter volgen en dan zal ons jacht wel het overige doen. Geen enkel schip in Rus- Inndi is in staat d'e Esmeralda op do open zee in to halen. Wij zullen het oogenblik afwachten, dat er geen vijan delijk schip in 't gezicht is en kunnen dan zeker ontsnappen." Zij hadden den met gras begroeiden top verlaten en stonden op do landtong, vanwaar zij do zonderlinge haven, waar in bob noodlot ben gebracht had, kon den overzien. Marian zag weder de reeks eilanden, die zich zoover het oog reikte naar de Oostzee uitstrefefco, en dan mot een bocht naar de Russische kust terug- boog. De uitgestrekte watervlakte, de lucht, het halfduister, de stilte, die alleen, door het geklots der golven werd verbroken, deden haar opnieuw hun verlatenheid gevoelen. Zij kreeg een gevoel alsof zij een verstooteKnge der maatschappij was, en schilderde zichzelf 'af als een men- ibliëriéchtiwe, die naar een onbewoonde plaats vluchtte. Het kwam haar voor alsof het wel honderd jaar geleden was, 'dat zij Fort Alexander verliet. Zij verweet ach dat zij de groote liefde van Paul zoo slecht dat van groot belang voor zyn voor genomen reis was. De gonvernienr, hoewel erkennend dat by niet by machte was den heer en mevrouw R. te beletten den voor genomen tocht te ondernemen, wei gerde het paspoort en het daarmee verbonden vrijgeleide. Dit bracht de zendelingen echter niet van lmn voornemen af en op den 20en Mei was alles reisvaardig. Het reisgezelschap bestond uit het echt paar, hun éénjarig kindje en twee Cbineesche en een Lahadi-dienstboden met dertien last- en vyf rijdieren. De dertien lastdieren waren bepakt met provisie voor twee jaar, levens middelen, medicijnen en een complete verzameling van geneeskundige in strumenten; drie lastdieren droegen niets anders dan godsdienstige ge schriften en brochures in de landstaal, daar het doel van den geheelen tocht niets anders was dan deze geschriften zoover mogelijk in bet, binnenland te verspreidon en westersche ideeën en beschaving ingang te doen vinden. Men volgde eerst den gewonen weg van Takar naar Kohonor. Op dezen tocht overleed het kind. Ten einde de roovers, die reeds eenige lastdieren gestolen hadden, te ver mijden, sloeg Roynhart weidra een andere richting in, naar Djartsauloh, hopende den winter in het klooster van Tasji-jomba te kunnen doorbren gen. Maar de gidsen bleken onbe trouwbaar, eu nadat men èen smal voetpad had ingeslagen, werd het gezelschap weer overvallen door roo vers, die acht van de negen paarden stalen en wegderventerwijl de be dienden vau de verwarring gebruik maakten ora weg te loopen. Mevrouw R. (die door koortsaanvallen goplaa^d word) besteeg het eenig overgebleven paard, en de zendeling zelf leiddo dat aan den teugel. Op een halve dagreis van de plaats waar de ontmoeting met de roovers had plaats gevonden, werd halt ge houden en een tent opgeslagen, ter wijl zij op een afstand aan den auderen kant van de rivier de hutten van eenige herders konden waarnemeD. Op den 26 September, na een vroeg tijdig ontbijt, doorwaadde de heerR., gewikkeld in een kleed van oliedoek (le rivier, om indien zulks mogelijk was hulp en bijstand van de bewo ners der bovenbedoelde hutten te verkrijgen. Mevrouw R. zag liaar echtgenoot diep water bereiken, toen hij eensklaps omkeerde, weer aan wal kwam en haar iets toeriep, hetgeen zy echter niet kon vörstaan; daarna zag zy hem langs den oever zich van haar verwijderen tot een vooruit springende rots hom aan haar geacht onttrok. Mevrouw R. ontdekte door haar verrekijker een kudde schapen en aannemend dat haar echtgenoot die ook gezien moest hebben, dacht zy dat hy was gaan zoeken naar de hutten waartoe die schapen behoor den, om zoodoende het oversteken vau de rivier te vermijden. Dit is het iaatste wat zy van haar echtgenoot weet. Zij bleef nog een week in de nabijheid van de plaats waar zij baar man voor 't laatst zag, uiaar by is niet teruggekeerd. Mei behulp der nerderslieden (die hard nekkig weigerden haar eenige inlich tingen to geven aangaande de verblijf plaats van hun opperhoofd) kwam zy na een langzame r eis aaa het klooster, vau waaruit, zij bijgestaan door den abt, op den 30en November te Tachien- loh (in Szechuan, provincie van West China) aankwam ea gastvrij door bevriende zendelingen werd opgeno men. De plaats waar de heer R. ver dween, is veertig dagreizen ten N.W. van Ta Chieu Lo. 55 I a n i ss. Moord te Besowoh. Omtrent den moordaanslag op den heer Kreraer, assistent ceaer koffie- plai ago te Besowoh in Kediri, ver neemt, het „Bat. Nbld." van daar nog bet volgende: Nadat het lyk gevonden was werd de resident van Kediri onmiddellijk met het ongeval iu kennis gesteld en reeds den volgenden middag arriveei da hij, vergezeld door dr. Van Ba uren, den superintendent der onderneming, den hcofddjaksa van Kediri en dén wedono en assistent-wedoco van Paree. Uit het visum repertnm door dr. Van Bnuren opgemaakt., bleek dat. de vergold liij zou belasterd worden, zijn naam was geschandvlekt en hij zelf verbannen. Dat was de belooning voor zijn edele daad. En de gedachte, dat zij Paul verplicht was te verlaten en alleen den weg be wandelen, waarheen haar dwaasheid haar gevoerd had, begon haar te ver vullen. HOOFDSTUK XVT. De "Wester storm hield nog steeds aan en was op zijn hoogst toen de beman ning der Esmeralda zich'te ruste begaf. Den geheelen namiddag hadden de vluchtelingen naar den horizont en de naburige kust van Finlandl- getuurd of er ook eenig teeken van een schip te zien was. Maar de zee bleef nog altijd! even onstuimig en de dunne nevel, die? boven het land hing, was hun zeer dienstig. Zij zeiden tot zich zelf dat de vloot zulk een storm niet zou durven trobseeren maar -al lang vealig in de haven van Heisingfors of Reva-1 zijn. En wat'de Visschers van de naburige eilanden betrof, die behoefden ze nu in 't geheel niet te vreezen. Een pink kon bij zoo'n weder niet uitgaan en de patrouille zou zich, terwijl ongelukkige Kremer door een zwaren knuppelslag was neergeveld en dat den verslagene vervolgens met een snijdend voorwerp drie diepe sneden over aangezicht, hals en onderkaak waren toegebracht. Op de plaats des onheils werd in het struikgewas naderhand een met bloed bevlekte dikke knuppel vau koffiehout gevonden. Do resident en de doktor vertrok ken dienzelfden dag nog naar Kediri, terwijl de inlandsche politie-beambten het onderzoek verder voortzetten. Als vermoedelijke dader werd op gevat zekere Djokartok, een opgeze- tene van Notoredjo. Wraaknemingen roofzncht moeten do aauleiding van dezen manslag zijn geweest. De be richten in de verschillende bladen, over andere oorzaken van den moord zyn ODjuist. Zeer waarschijnlijk heeft de moordenaar medeplichtigen gehad, van wie men echter tot nog toe geen spoor heeft kunnen ontdekken. Hoewel de moord tegen 6 uur, dus nog met daglicht, heeft plaats gehad, is de aanslag ongehinderd kunnen geschieden, daar het werkvolk reeds uit de tuiuen huiswaarts was gekeerd en de daders een pant van den weg langs den boschrand hadden uitge zocht, waar het uitzicht naar drie zyden onbelemmerd is. De kleed eren vau den verslagene waren niet verscheurd of gehavend blijkbaar heeft hy zich dus niet kun nen verweren en is hy, van achteren aangevallen, door eeu zwaren knup pelslag gedood. De teraardebestelling van het stof felijk overschot had op Nieuwjaars dag op Besowoh plaats; vau de na burige ondernemingen waren de ad ministrateurs en employés overgeko men om deze droevige plechtigheid by te wonen. SKQEZOIESENr Voor den inhowl dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkenaeplaatsl of niet geplaatst, wordt Je copy niet aan den inzender terug gegeven. M. d. R.- Mag ik zo vrijzijn noch eens uw gastvrijheid in te roepen om mijn land genoten, de Friezen te Haarlem, in nadere kennis te brengen met onze Friese Vereniging „Gijsbert Jaipix" Er zijn noch te velen hier die de gezellige avondbijeenkomsten, éénmaal per maand tussen Sept. en April gehouden, niet kennen. Of zij bang zijn voor provinsjar lisme Ik weet nog altijd niet wat men er onder verstaat, maar dit is zeker het kan in de goede en in de kwade bete kenis worden opgevat, dat woord. In de kwade, wanneer alléén datgene wat uit die provinsie komt wordt goedgekeurd en al 't andere verworpen; maai' ook in de goede, als het de gedachte aan die omgeving, waar wij eens onze kinder jaren doorbrachten; aan de taal die wij daar spraken en die ons noch pret tig aandoet; aan de aloude zeden van de provinsie in ons wil opwekken. En ik kan verzekeren, dat dit ons doei is. ,Wie zich dus eens te goed wil doen aan oude herinneringen en aan rin eigen mooie, welluidende en hem-tenminste- dierbare moedertaal, het Fries, die moest zich noch bij onze vereniging aansluiten. Gelukkig is dit geen noodkreet (we hebben pl. m. 120 leden enz.), maar alleen een opwekking en wel in verband met het optreden als spreker in onze gewone „gearkomst" op Maandag a.s., 20 Febr. 1899, van Dr. F. Buitenrust Hefctemai, lector in de Friese taal aan de Universiteit te Utrecht. De „gearkomsten" worden gehouden in de bovenzaal van Café Brinkmann, des avonds om acht uur. Met dankzeg ging voor uw bereidwilligheid blijf ik, Uw dw. dr., Dr. J. B. SCHEPERS. C* l' SÊÖJ- ivS Eejbè bollen qnaostie. Deze was Dinsdagmorgen bii ue recht bank aan de orde. De advókaat. -an den eischer inr. EI. Ph. de Kanter be weerde, dat zulke quaosties al.yd uil den grond opkwamen in tjiden van groote ryzing of groote daling van de pryzen. Hy voegde er zelfs by, dat toen hij tc BrhT.e practizeertie hetzelfde altyd gebeurde als er veel variatie was in de pryzen van de koeien. Bij ijzing had de koo- do Westenwind' nog voortduurde en de golven met een donderend geiweld te gen de rotsen beukten, niet langs de kusten wagen. Morgen zou de wind gaan liggen, en dan begonnen zij weer te leven. De nacht was donker en dreigende wolken vertoonden zich aan den hemel hot was dus ouuoodig wacht te houden. Aan den eenen kant beschermd dooi de branding tegen de buitenste eilan den en aan den anderen door de hooge rotsen!, hadden rij rich geen betere schuilplaats kunne» droomen. Geen enkel licht straalde van uit de Esme ralda op het water. De bemanning bad deze uren van verademing met blijd schap tegemoet gezien, want nu konden rij rusten. Alleen Marian kon nu en dlan den slaap niet vatten. Zij werd verontrust door verschrikkelijke droo men, die door geen verstandige rede neering .op de vlucht konden gedreven worden. Zij was weer in de cel te fort Alexander, en opschrikkend uit kaar slaap vroeg .rij ziek af nf rij. Engeland ooit weer terug zou zien. Toen herin nerde rrij rich, dat rij een banneling was, die de eer van den man, dien rij. bemin de, had geschandvlekt. De oude John en Reuben, de machi nist, gingen eenige malen gedurende per veel moeite om het ge kochte te doen leveren, aangezien de rerkooper dan dikwijls voor den tweeden keer verkocht had; en bjj dalende pryzen wilde de kooper vaak niet ontvangen, omdat hij van den koop litver ontslagen wilde zyn. De advokaat van den gedaagde, mr. F. A. Byvoet, verklaarde zyn cliënt volkomen vry van dergelyken toeleg, en beweerde, dat de kooper (eischer) iets wilde geleverd hebben, dat hy niet gekocht had. De zaak was voor oningewyden niet gemakkelijk te volgen. Do eischer had een briefje van d-n gedaagde eu zeido hiermede te bewijzen, dat de gedaagde spijkers op laag water zocht, om maar vry te komen van levering door het stel len van öieuwe condities. De gedaagde deed weten aan de rechtbank, dat hy beter had gedaan dat briefje nooit te schrijven, doch dat het er niet toe deed, omdat de eischer zich naar dit briefje gedragen had. De eischer bood bewijs aau eu de gedaagde bood bewys aanbeide partijen schenen er tuk op bewys te mogen leveren, en de eeu noemde het bewys vau den ander onvoldoende. Beide advokaten, pleitten zich warm en spraken zoo vol overtuiging, dat wy, de oningewijde toehoorders, om beurten aan beiden gcljjk gaven, hetgeen natuurlijk onmo gelijk zou geweest zijn als zy het fijne van de zaak gesnapt hadden. 't, Zal wol blijken, dat do rechters er meer van begrepen hebben, als 21 Maart het vonnis geveld wordt. Wij hopen dit dan mede te deelon. Volgens de door Borg. en Weill, dezer gemeente vastgestelde kiezers lijsten der Kamers van Arbeid lelleu a. de kiezerslijst voor de bouwbe drijven voor de patroons 63 kiezers en die voor de werklieden 244 kiezers; b. de kiezerslijst voor de confectie bedrijven voor de gemeente Haarlem en Heemstede voor de pairoons 40 kiezers en die voor de "werklieden 75 kiezers c. de kiezerslijst voor de drukkers- bedrijven voor de patroons 41 kiezers en die vcor de werklieden 302 kiezers d. de kiezerslijst voor de metaal- en houtbewerking voor de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarmvoude, voor de patroons 71 kiezers en die voor do werklieden 1511 kiezers; e. de kiezerslijst voor de voedings- en genotmiddelen voor de pairoons 83 kiezers en die voor de werklieden 273 kiezers. Hedenmiddag vergaderde in een van de bovenzalen der sociëteit Ver- eeniging de Haarlomsche Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goe- I deren, directeur de heer S. J. W. Mons. De vergadering word geleid door den heer J. J. Zeewo'dt, presideut- coramissaris. Op voorstal van 't bestuur werd het dividend over bet afgeloopen jaar bepaald op 11 procent. Hedenmiddag is uit do Loidsche vaart opgehaald het liik van zekere Geertje Anlhonissen, oud 40 jaren, i wonende in de Brouwei straat, die sedert gisterenavond werd vermist. Een bewoner der Lombardsteeg zou Dinsdagmiddag door een deurwaarder gerechtelijk uit zijn woning worden gezet! Nadat daarmede reeds ee:i aau- va.ng was gemaakt, wist de vrouw des i hol zes den man der wet te bewegen haar tot heden ai stel te geven onder i bolofto vrywilhV te zullen verhuizen. Van deze welwillendheid maakten de bewoners gebruik ora een twintigtal 1 ruiteD in den achtergevel van het huis te vernielen alvorens zy vertrokken. I Als verdacht van den die Ltal van een zinken afvoerpijp van een perceel in het Wyde Geideiooze Pad, waar van wij in ons vorig nummer melding maakten, zijn Dinsdag door ue agenton- rec: ercheurs Verkerk en v. Halst op gespoord en nasr het politie-bureau overgebracht de loodgieters F. P. en J. K. Het vermiste werd inmiddels bij een opkooper in beslag genomen. Vereeuiging van Industri- eölea en Kooplieden. Dinsdagavond was i;. de bovenzaal der sociëteit „Voreenhrhi:," voor de leden van bovengenoemde vereeuiging J met hunne dames een nor dracht avond georganist' d, waarop deheeren don nacht aan wal om te zien of de wind en zee iets bedaarden. Maar toen. rij bevonden dat de storm om vier uur nog niets verminderde, was het klaarblijkelijk niet noodig vóór het dagen van den morgen nog eens aan I wal te gaan. Allen sliepen rustig teen Marian zich om vier uur aankleedde en de hut ver liet, waar zij zoo onrustig geslapen had. Zij was niets meer vaar plan dan een luchtjo boven op het dek te gaan schep pen. De lichtende plekken, die achter dikke wolken to voorschijn kwamen, en j de frissche zeelucht, waren haar na de duisternis en benauwdheid van haar hut, clubbei welkom. Zachtjes besteeg zij de ladder en begaf rich naar cie voorplecht van het jacht; daar bleef zij stasan luisteren naar het geklots der golven tegen de klippen. De namelooze eilanden om haar heen begonnen langzamerhand uit het duister op te duiken. Vreemde vogels krijschten boven haar hoofd, maar van een mensclielijk wezen was niets te bespeuren. Een opwelling had, haar naar boven godxeven, en het scheen wol alsof het niet bij detzo eene. opwelling zou blij-i ven. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2