Verdacht werd eene vrouw, die vroeger als dienstmeid by den heer Van G. inwoonde, eene oude bekende van de justitie. Het is gebleken dat deze vrouw, thans gehuwd, 's avonds te Peperga is gezien, terwijl tevens geconstateerd moet kunnen worden, dat zij des nachts in de echtelijke woning is te ruggekeerd. Zij gaf bij het verhoor nu en dan verklaringen, die bij ouder- zoek bleken met de feiten in tegen spraak te zjjn. de Kampioen ruimte geeft voor berich ten, die niet alleen, de sport niet raken, maar lijnrecht tegen haar over staan. EEN LID VAN DEN BOND. NGEZONDEN MEDEDE-E- LtNGEN. 30 cents per regel. RECHTSZAKEN. Om een zoen. Dat kleine oorzaken soms groote ge volgen hebben, bleek Woensdag voor de rechtbank te Leeuwarden. Voor eenige weken stoud dö 24-ja- rige arbeider Romke S. H., van Ak ker wonde terecht. Den 9den Nov. 11. waren eenige jougelui uit de Wouden op de najaarskermis te Dokkum. Trijntje v. d. W. was dien da* uit met den arbeider G. v. d. Meuien, van Westergeest, en 's avonds kwain Romke, de vroegere vrijer van Trijntje, er bij en gaf haar een zoen. Hierdoor ontstonden woorden tusschen Romke en v. d. Meulen, waarbij de eerste den laatste een paar slagen gaf. De politie kwam tusschenbeide en bracht Romke, die dronken was, in het cachot, waar tegen hg zich verzette. Dientengevolge moest h\j terechtstaan voor weder- spannigheid, maar de verklaringen van sommige getuigen waren zoo in strijd met het proces-verbaal der politie, dat den len Febr. eea nieuw getuigen verhoor plaats had. Ook toen was die strijd tusschen de verklaringen van die getuigen en van de poiitie zoo sterk, dat andermaal de zaak uitgesteld werd tot Woensdag en nu bevestigden nieuwe getuigen de verklaringen der politie. Tegen Romke werd 1 maand gevan genisstraf geëischt. Op de vordering van het O. M. ver leende de rechtbank rechtsingang tegen Trijntje, haar broeder Johannes en Pieter L., als verdacht van meineed met iast tot instructie en gevangen neming van de drie verdachten. Vrouwen en Meisjes v^stop- ping lijden en daardoor klagen over hartkloppingenhoofdpijn aanvallen van duizeligheid, sche meren voor de oogen, gebrek aan eetlust, enz., moesten den raad opvolgen van ondervindingrijke doctoren en niets anders innemen dan de door Professoren in de medicijnen beproefde en aanbe- volene Zwitsersche Pillen van Apo theker RICHARD BRANDT. Dit geneesmiddel overtreft alle andere ergelijke middelensedert tiental- jien van jaren heeft het bewezen I het aangenaamste meest betrouw- ibare, goedkoopste en onschadelijk- jste huismiddel te zijn. I Voor het geval dat de Zwitser sche Pillen van R. BRANDT in 'de Apotheken niet voorradig zijn. wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. van Santen Kolff, i te Rotterdam, die de doosjes voor f0.70 tegen rembours toezend. Sïaas-lesïa's ©a; (wïail verleent «lel I grootste k ïteit aan Adver- M Jtentiësn, besteand h voor Haarlem eiï| i Omstreken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Mijnheer de Redacteur In de Kampioen, van lieden vind' ik ondc-r „Nieuws der Vereenigingen" een oproeping van den Secretaris van een wielrijdersvereeniging hier ter stede tot een... Tot een clubtocht op Zondag zou men moenen. Of voor een oefening in het zaalrij den misschien. Het lijkt er niet naar. Da Secretaris roept de leden op tot een whistavond, Zatoitiagavond te acht uur, in de voor zaal van Café Brinkmann. Nog nooit heb ik in een van de hoofdartikelen van de Kampioen, of elders in welk sportblad ook, kunnen gewaar worden, d'at whisten iets uit staande heeft met de wielersport. Be denkelijk vooral komt mij het onderha vige geval voor, omdat de leden van de bedoelde wielrijdersvereeniging jongelui, zijn. heel jonge luidjes, meestal nog op school. Mij dunkt, dat ze zoo'n whist- avond niet op een droogje zullen pas- secren. De billijkheid gebiedt te erkennen, dat er vooraf nog een tweede captain moot worden gekozen. Een zeker Sport- geurtje is er dus wed aan gegeven, maar do whisterij is hoofdzaak. Introducés zullen welkom zijn, bericht de secretaris. Ik hoop, dat ze niet zullen komen, tot hun eigen voordeel, terwijl ik zoo vrij ben te betwijfelen of het goed is, dat GLANDULËN is een nieuw ge neesmiddel tegen longziekten, sle pende catarrh en longtering, dat uit de klieren der bronchiën van schapen wordt bereid. De ontdek ker van dit nieuwe geneesmiddel vond dat de verwekkers der long tering, de Tubercelbacillen, die ieder mensch met de lucht inademt, door de met de longen in verbin ding staande bronchiën-klieren, die als 't ware als een filter werken, vernietigd worden, en eene ziekte van het lichaam slechts dan in treedt, wanneer deze klieren hunne werking niet uitoefenen, of wan neer "die bacillen-inwerking te groot is of te lang aanhoudt. In de Bronchiën-klieren bevindt zich dus alleen de stof, geschikt tot het vernietigen van Tubercelbacillen, en er is dan ook niets eenvoudi ger dan dat men om het zieke lichaam, dat deze stol' niet in vol doende hoeveelheid bezit, te ge nezen, daarin klierstof brengt. Dit geneesmiddel wordt in de scheikundige fabriek van Dr. HOF- MANN NACHF., Meerane i. S., bereid en is in de apotheken ver krijgbaar. &EMEH&D &IESJWS FELIX FAURE. f Donderdagavond, tegen midder nacht, is uit Parys het telegram ge komen dat de president van Frankrijk, de heer Felix Faure, te 10 uur des avonds is overleden aan een hart kwaal. Reuter seinde het volgende: Aan het Elysée wordt geen enkele iL'lichting verstrekt omtrent den dood van den president. De poorten zyn hermetisch gesloten; een officier van het militaire Huis zegt, dat by alleen het bericht kan bevestigen. Uit andere bron hebben wy de volgende inlichtingen verkregen Reeds geruimen tyd leed de Presi dent aan een hartkwaalom half zeven bevond hij zich minder goed en on middellijk liet men den ministerraad waarschuwen, welke zich naar het Elysée begaf. Niettegenstaande de meeste zorgen, overleod de President om 10 uur aan een beroerte. Het kabinet van het Elysée waar schuwde de officieele personen, de ministers, den militairen gouverneur van Parys, den prefect der Seine en der politie, de presidenten van den Senaat en de Kamer, die zich naar het Elysée begaven. De heer üupuy zond aan de pre fecten en onde.-prefecten de vol gende dépêche: „Tot mijn droefenis moet ik u kennis geven van het over- lijden van den president der Republiek. Wil alle maatregelen nemen, om de bevolking met het feit in kennis te stellen. De regeering rekent op uwe toegeschreven voornemen, den procu- gansche waakzaamheid". Het overlijden van den president werd om half twaalf in Parijs be kend en verwekte daar groote ont roering. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. Alles is kalm. Met Felix Faure is een man heen gegaan niet van buitengewone hoe danigheden, maar toch een merkwaar dige figuur onder de verschillende Sresidenten der fransche republiek, aar bij geboren als kleinzoon van een eenvondigen schoenmaker en als leerjongen zijne loopbaan begonnen, het tot de hoogste positi6 in Frank rijk heeft gebracht. reur-generaal Manau zyn ontslag te geven, antwoordden, dat de quaestie niet door de regeering behandeld was. Men kan te Parys geen candidaat vinden voor het voorzitterschap van den gemeenteraad in dit jaar. Geen der raadsleden wil zich verkiesbaar stellen, omdat.... de gewoonte wil dat de aftredendo voorzitter niet wordt herkozen. Wie das in 1899 voorzitter van den Raad is, kan het niet in 1900 zyn en dus niet de stad Parys ver tegenwoordigen bij de ontvangst der vorstelijke bezoekers van de tentoon stelling. Het beste zou zyn dat de Raad vóór de verkiezing van dit jaar, en geeft de volgende woorden als een itaaltje ervan: Reichstagsabgeordnetendiattengeset- zesvorschlag8berathungen. LaudesschuldentilguDgskommissions- vorsi tzendenwahl En vooral: Personaleinkommensteuerschaet- znng8kommissionsmitgliedsreisekos- tenrechnungsergaenzungsrevisionsbe- fund. Felix Faure is 30 Januari 1841 te,maar eerst zyn voorzitter voor 1900 Parys geboren. De fortuin begon zynejjq0S. ouders toe te lachen, zoodat hy eene 1 De volgende niet —mm eene zeer fca.de reederü-zaak tej—^thans de ro^n de Ztin hnwsliik en ziine zaak ver-Frederik Wilhelm (later Keizer Fre- kSzirï zich rnt de zaken terugtrok van den postwagen gebrmk. In Zanow ESfcS? i =«efessr In den oorlog van''70 was hij ba- Pe°rtee waren opgericht en de vlaggen t.ii«n.chir hl, de Lorrie mnhile Tn wapperden in den wind. Daar oit de ïugSstns '81 stelde h« zich candi-omliggende dorpen vele meuschen te daat voor de Kamer tegenover een;™Bt, 60 P0r w^en samenstroomden, monarchist. Bij de vorming van Gam-w'rd vanwege de overheid bevel ge- betta's kabine ia November van dat pvfn-wapn door de hoofdstraat jaar, werd hij onder-secretaris voor|'! 'aten, opdat daardoor de bloemen handel en koloniën. Een klein jaar vertreden zouden worden..Daar daarna kreeg hü dezelfde functie in DoStw^en ngereden" welks het laatste kabinet Ferry. In 88 kreeg 1 r postwagen aangereden, weim- hit het onder-secretariaat van koloniën bestuurder op een posthoorn lustige wysjes blaast. Nauwelyks de poort hy het onder-secretariaat van koloniën in het kabinet Tirard. In het tweede kabinet Dupuy (Mei '94 tot Jan.'95) was hy minister van marine. By de verkiezing van een presi dent der republiek, na het aftreden van Casimir Perier, den 17en Januari '95, kreeg Brisson 338 stemmen, Faure 244, Waldeck Rousseau 184. Doordien de laatste ten gunste van Faure zich terugtrok, werd deze met 430 tegen 361 stemmen gekozen. In '96 werd het bezoek van den Czaar een triuraf voor hem, en zyn glorie by het in '97 be antwoorde bezoek is men niet vergeten. Fanre heeft een werk geschreven, door de Académie bekroond: Le bud get de France et des principaux pays d'Europe depuis 1888. Zyn onbekendheid in Frankryk by zyne verkiezing tot president maakte spoedig plaats voor een zekere mate van populariteit, waartoe zyn gunstig voorkomen, zyn gemakkelijk heid van spreken, zyn welgemanierd heid en zyn veelvuldig reizen door Frankryk zeer veel bydroegeD. Tot een ongekende hoogte steeg evenwel zyn populariteit door het bezoek van den Keizer van Rusland in 1896 aan Parys, gevolgd door Faure's bezoek aan Petersburg een jaar later, by welke gelegenheid het Fransch-Rus- sisch verbond openlyk werd afge kondigd. De zaak-Dreyfus. Voor de 9e correctioneele kamer te Parys is Maandag het proces behan deld van luitenant-kolonel Picquart tegen den eigenaar van het blad le Jour en de heeren Galli en Possien, schrijvers van drie artikelen betref fende Picquart, waarin volgens de aanklacht lasterlyke aantijgingen voor kwamen. Picquart was tusschen twee agenten van den veiligheidsdienst in de zaal aanwezig. Mr. Labori stond hem als advocaat by. de beklaagden werden door rar. Habert bijgestaan, die de verwijzing van de zaak naar een jury aanvroeg, waartegen mr. Labori zich verzette. De rechtbank heeft zich met La- bori's verzet vereenigd en de debatten vastgesteld op 1 Maart. Er hadden geen incidenten plaats. Een groot aantal advocaten kwam echter Picquart de hand drukken, twee of drie zelfs verklaarden dat zij te meer gelukkig wareu hem de hand te mogen drukken, daar zy zonen van officieren waren, waarop Picquart antwoordde: „Ik ben zelf wegens dit motief, dubbel gelukkig met uw houding." In den franschen ministerraad zeide genaderd, of by bekomt van den wacbt- hebbenden politiedienaar de aanwij zing: „Achter-om" te rijden. Een vriendelijk uitziend heer kijkt uit de postkoets en vraagt naar de oorzaak van dit bevel; met een fijn lachje beveelt ny daarop den postiljon, door een zijstraat de andere poort uit te ryden. Het werd middag. De bur gemeester heeft ziju rede reeds lang ingestudeerd, maar de Kroonprins komt niet. Toen het eindelijk reeds lang over tweeën was, liet de burge meester in Köslin vragen, of Zijne Koninklijke Hoogheid spoedig komen zou en ontving ten antwoord, dat de hooge heer reeds ten 9 ure afgereisd was en dus reeds lang door Zanow moest zyn gepasseerd. Nu ging den Zanowers een licht op en zij ontdek ten dat de Kroonprins door hun stad „achter-om" had moeten ryden. Pest. In de goudmijnen van het Znider- district van Kolar is, naar uit Bom bay wordt gemeld, een paniek ont staan, door het uitbreken van de pest. 2500 koelies verlieten de mynen, waar de arbeid zoo goed als stilstaat. Er zijn 60 gevallen van pest geconsta teerd, waarvan 45 met doodelyken afloop. In de vorige week zyn te Bombay 708 pestlijders gestorven tegen 588 in de voorgaande week. De totale sterfte bedroeg 1807 tegen 16:2. De inlanders ontvlieden in grooten getale de stad. Tragisch. Een tragisch lot onderging een echt* paar uit Rümeliogen in Luxemburg, dat daar eenige jaren geleden uit Amerika teleurgesteld was terugge keerd. De broer van den man, die in Amerika was gebleven, schreef voor een maand, dat by eindelijk in een fabriek een goede plaats had gekre gen en dat er nog een plaats open was. Zyn broer zon met vrouw en kind dus dadelijk overkomen. De familie haastte zich opnieuw naar Amerika. Toen zij by de fabriek zich aanmeldden, was de broeder echter juist door een machine gegrepen en by lag met verbrijzelde ledematen dood op den vloer. De schoonzuster verschrikte zoo, dat zy dadelijk te bed moest gebracht worden en reeds na twee dagen stierf. Lastige woorden. De geestige Amerikaan Mark Twain beeft eerst op later leeftijd Duitscb geleerd. Tijdens zijn jongste verblijf Vervolgens bezocht da*. Breek nog Vigo, Coruna en Santander. Kort vóór de onderteekening van het vredesprotocol eindigde hij, rijn zending en keerde naar de Vereenigde Staten terug. Rubriek «oor Dames. Onder de vakken, die door dames nog weinig beoefend' worden in ons land behoort journalisme. Wel rijn er velen die achter de schermen voor hek een of ander blad werken, door vertalin gen of besclirijvingen meer het terrein van vrouwen betreffende, maar publiek als redactrice of verslaggeefster optre dende vrouwen kent men in ons land nog niet. Wij hebben in September gelezen, dat bij do feestelijke ontvangst der bui- tenlandteche journalisten in Amsterdam, ook eene dame haar orgaan vertegen woordigde en dat rij toen men haar on voorbereid tot toasten uitnoodigdc rich zonder aarzelen van die plicht kweet-, maai' natuurlijk was die dame, een Ame- rikaansche. Toch rijn er ook in andere, landen reeds enkele dame®, die, zich ge heel aan dei journalistiek gewijd heb ben. Zoo las ik onlangs het interview van een Engelsche journaliste, hetgeen ik vertaald hier laat volgen. „Denk u, dat het gemakkelijk is als journaliste carrière te maken" ..Neen, het is niet gemakkelijk, om dat men het nog niet gewoon is voor een dame. Ilc geloof niet, dat het mij ooit gelukt zou rijn als iemand van het vak mij niet krachtig had voortgehol pen. Een groot vereischte is in ieder geval, dat men, die talen goed machtig is om vlug vertalingen te maken. Ik ben ook met het vertaalwerk be gonnen en ging geleidelijk tot het re dactiewerk over." „Een goede ontwikketting is zeker voor het vak noodig?" „O ja,, buiten kwestie en vooral veel energie en doortastendheid. Aanleg voor het vak openbaart rich o.a. in belangstel ling voor allerlei zaken het maatschap pelijk leven betreffende. Als rij een ;oedé journaliste wil rijn dan is het Een gewaagde zending. In rijn laatste afleveringen geeft het Amerikaansche tijdschrift Cosmopolitan een belangwekkend artikel over den oenigen Amerikaan, die gedluremde den Spaan sch-Amerikaanschen oorlog voor rijn regeering spionnendienst in Spanje deed. Het is de dagbladcorrespondent dr. Edward- Breek, die rich tegenwoor dig in Berlijn ophoudt en vroeger in deze zelfde stad: vicc-cousrul generaal der Vereenigde Staten was. Na, de vernieling van de Spaansche vloot bij Santiago op den 4en Juli van het vorige jaar wilden de Amerikanen nauwkeurige inlichtingen aangaande de Spaansche Camara-vloot hebben, die op weg was naar de Wesfc-Amerikaansche kust en zooals meui weet niet verder kwam dan Suez. Daarom werd dr. Breek naar Spanje gezonden. Op den lOen Juli ging hij van Berlijn naai- Spanje beschermt door een paspoort van een Duitsch dokter, die veel op hem geleek. „Hoe ik aan deze pas kwam," schrijft dr. Breek in de Cosmopolitan, „behoeft men niet te weten. En dan vertelt hij dat tiij zonder medeweten van den bezitter den pas in handen kreeg en van de op den pas vermelde „bruine" oogen, „blauwe" oogen liet maken. Daarop hechtte hij er rijn fotografie op en klaar was hij. Later is gebleken dat de bedoel de dokter Koning was genaamd een be kende Berlijnsehe specialiteit. Van het begin tot het einde van rijn reis in het vijandelijke land had dr. Breek, buitengewoon geluk. Toevallig maakte hij in een spoorwegcoupé kennis met d,en zoon van generaal Weyler eni met den zoon van den Minister van bui- tenlandsche zaken, den hertog van AI- modóvar. Generaal Weyler is zooals uit rijn naam is op te maken van noodig, dat rij, zelfs voor hetgeen haar Duitsche afkomst en de Duitsche dokter werd dan ook door den Spaanschen ge- neraal allervriendelijkst ontvangen... Door diens zoon werd dr. Breek overal voorgesteld, werd in de gelegenheid ge steld vestingwerken nauwkeurig te be zichtigen en toen li ij, Madrid verliet, kreeg hij een aanbevelingsbrief mee ge richt aan d'e gouverneurs van alle Spaan sche provincies. Van Madrid ging hij naar Barcelona waai* liij een avontuur had dat zeer ge vaarlijk had kunnen afloopen. Toen het minst aantrekt, zich zeer interes seert wanneer het iets actueels betreft." „Gij ontvangt zeker veel aanvragen om bezigheid van jonge meisjes;" „O, ja., zeer vele van meisjes en vrou wen, maar de meesten rijn veel te kies keurig. Velen vragen een bezigheid, die rij thuis kunnen verrichten. Anderen rien er tegen op zooveel trap pen te beklimmen, weer anderen maken bezwaar om 's avonds alleen uit te gaan. In dergelijke gevallen geef ilc ze lxij daar fotografische opnemingen deed in ernstige overweging haar journalis- werd liij door een schildwacht betrapt,tieke plannen maar direct op te geven, en toen hij in het naburige woud wilde j Enkel vrouwen, die dergelijke vooroor- ontvluchten, loste deze een schot opdeeltjes op zij weten te zetten hebben hem. Dit trof echter niet en reeds was'kans in het vak te slagen." Breek 200 Meter verder vóór drie an- j Eeno academische opleiding is na dere gealarmeerde! wachters zijn vervol- j tuurlijk als middel tot- algemeene ont ging konden beginnen. Weldra was hij dan ook aan het gevaar ontkomen. In Cadix en Eerrol gelukte het- den Amerikaan de vestingen in gezelschap van verschillende officieren te bezoeken. „Mijn plan", schrijft hij. „was in alle hoeken en gaten door te dringen, totdat ik door een of anderen schildwacht werd aangehouden. Dan praatte ik wat in het Fransch en Duitsch, zoodat men mii voor een gewoon reiziger hield. Van Malaga., waar in 't geheel geen vestingen zijn, ging dr. Breek naai' Gi braltar, en keerde toen naar Cadix te rug. waar - hij bij het fotografeeren van een nieuwe batterij werd gevangen ge nomen en als spion aan de wacht over geleverd. „Het geval liet rich slecht aanzien," vertelt hij. Ik had bijna geen hoop meer bevrijd te wordentoch gaf ilc den moed niet op, en verklaarde dat ik fotografische opnemingen deed' om sou venirs te kunnen meenemen naar mijn vaderland. Dit hielp echter niets doch toen liet ik den brief en het portret van generaal Weyler uit het hotel halen en weldra, was het blaadje omgekeerd. Toen het magisch handschrift van, Weyler aan den overste werd voorgelegd, liet hij zich verontschuldigen doch betreur de het, mij zoolang in verzekerde bewa- j ring te- moeten houden tot de geldigheid van mijn pas door den keizerlijken Donderdag de minister van oorlog, j te Weenen heeft hy zieh terdege ge-Duitschen consul te Cadix bewezen was. dat hy de officieren herinnerd had,oefend in de taal waarin men „longen zich te onthouden van deelneming aan var; staal" noodig heeft. Mark Twain politieke vereenigingen. j babbelt in een van zyn corresponden- Verschillende ministers, ondervraagd ties over de moeielykheden, die het x 0 naar het den minister van justitie Duitsch leereu voor hem gehad heeft blijven werd ik op vrije voeten gesteld.1 daarna in gezouten water nog ev< 1 De consul erkende de echtheid er van waarop dé overste mij dé hand bood. Met de waarschuwing in 't vervolg zoo ver mogelijk van Spaansche forten te wikkeling uitstekend, omdat het laatste voor journal isme onmisbaar is, doch even onmisbaar is, dat die ontwikkeling aangevuld wordt door eene groote mate levenswijsheid. En nu nog even een zeer huishoudelijk praatje met u om den wand van uw huis- of eetkamer aardig te versiereu. Laat door uw timmerman een plankje maken, dat. boven aan recht is en naar beneden in ronde lijnen schuin toeloopt. Laat bovenaan tegen het plankje een paar uitgeholde latjes maken, waarin bordjes kunnen staan en voorzie het onderdeel overvloedig van koperen haak jes waaraan kopjes, kannetjes en thee potjes kunnen hangen. Ter afwisseling kimt ge tusschen de bordjes een paar fleschjes odeur plaat sen. Nu ik u toch over odeur spreek, dénk ik er meteen aan, dat mij een paar fleschjes ter beoordeeling gezonden werd. Twee geslepen flaconnetje®, „Eau de Marante" en „Chrysanthème". Het eene zoowel als het andere is zeer aanbevelenswaard. In dezen tijd nu de bloemen ons nog niet met haar heerlijke geuren komen verkwikken is het een genot door d© wezenlijk fijne odeur aan dien rijken zomertijd herin nerd te worden. De fleschjes rijn hier in Haarlem te verkrijgen in het magazijn van den heer van Dijk, Anegang. Zij kosten f 0.80 pea- flacon. RECEPTEN Brusselsch lof als asperges. Kook het lof in rijn geheel, laat bet een vooruitstekend rotsblok onttrok li aar aan 't oog van ieder, die op den oever lifp. Terwijl zij vastbesloten was haar oogon niet te- sluiten verkreeg dé natuur do overhand op haar wil en rij sliep in om niet te ontwaken voordat de zon reeds ter kinxmo nijgde en een koele wind rich deed' gevoelen. De westelijke horizont- geleek wel een purpere vlammenzee, waarboven zich een aureool van stralen verhief, die alle mogelijke kleurschnkeeringeu van donker oranje tot heel licht geel door liep. Da eentonige stilte van de invallende schemering hing drukkend boven de zee. Overal waren donkere schaduwen zichtbaar en in het hol van de rot® was het duister. Marian ging overeind zit ten. rich zelf berispend dat rij zoo lang geslapen had. Haai' hoofd gloeide en haar handen waren droog e-n koortsig. Nooit had zij geweten, dat- honger zoo'n wreodo kwelgeest kon rijn Het kwam haar op dat oogenblik voor alsof rij gaarne haar halve leven had gegeven voor een teug melk en een stuk koek. Alle gerechten, waarvan zij bijzonder hield, gingen aan haar geestesoog voor hij rij was in staat geweest het gras te eten. Langzaam met pijnlijke ledematen stond rij op en besloot zich aan de bron te laven, maar niet zoodra, was rij opge staan of zij uitte een luiden kreet van. vreugde en klapte zoo vroolijk in de handen als een kind. dat vacantic krijgt. Terwijl zij sliep had een onbekende een ruwen houten schotel naast haar ge zet. Zij nam het deksel er af en ver- jgastte rich aan de snede bruin brood, de groenten cn 't vleesch. Dicht bij het schoteltje stond een flesch rooden wijn, wel is waar wrang en koud. maar naar Marian's oordeel zoeter clan de fijnste champagne. i „Een wonder! een wonder"' riep rij vroolijk uit eerst een hap van het gro- ve brood en toen een teug wijn nemend. „De geest is bij mij geweest, terwijl ik sliep cn nu deel ik zijn middagmaal. Owat is het toch heerlijk als men te eten en te drinken heeft!" De wijn deed het bloed sneller door haar aderen stroo- men en verwarmde haar totaal. Een i blos kleurde haar wangen en zij gevoel- da een zenuwachtige klopping in al haar ledematen. Zij koesterde nu geen vrees meer voor den vreemdeling want rij begreep dat het de eert of ander ronddwalende geestelijke moest geweest rijn, die het voedsel voor haar had neergezet. Al haar gedachten ooncentreerden rich nu op één punt. nl. om haar boot te water te brengen en naar een onbekende haven te sturen, waar rij, naar haai' idéé veilig geborgen zou zijn. Zij wilde nu niet langer talmen, want de vloed' was! reeds opgekomen en de zon ging onder. Sterk verlangend om van deze een- zame plaats weg te komen, snelde rij naar den oever; maar daar gekomen stond' zij voor de tweede maal aan den grond genageld, bij het rien van een vreemd schip, dat op eenigeu afstand van den oever lag. HOOFDSTUK XIX. Het was middag en de Esmerald'a had haar anker laten vallen bij een paai' overhangende rotsen, die een eiland omringden, dat op drie mijl afstands van den inham gelegen was, waar rij eerst liet anker had uitgeworpen. Tweo man van de vier, die hun be velvoerder vanaf Kroonstad vergezeld hadden, bevonden rich op het dek maar him schuilplaat® was zoo uitste kend gekozen en de vluchtelingen wer den zoo goed door de rotsen beschut, dat rij rich volstrekt niet behoefden te bekommeren om het Russische schip, dat niet ver van hen verwijderd rijn anker had uitgeworpen, en evenmin 1 vreemden' rij de scherpe blikken der vis- schers, die op het open wa-ter Juin hero.ep uitoefenden. Een van do twee. die zich op het dek bevonden was de oude John Hook, die over de verschansing leaindc-, en zijn gebruinde armen aan dé zonnewarmte blootstelde; de ander was Reuben, de machinist, die dood op rijn gemak op een hoop touw was neergevallen. „Om vier uur," zeide Reuben, met de kalmte van een zeeman rijn pijpje stop pend, „om vier John. Ik zou wel eens willen weten waar wij morgen om vier uur rijn." „Houd toch ja mond1!" riep d'e oudé John veelbeteekenend in zee spuwend. „Tk laat mij hangen als jelui kerels niet allemaal denken, dat je het weer in je> macht hebt. Er is meer voor noodig dan een half dooden Rus om mij een strop om den hal® to slaan, zoo waar heet ik John Hook Reubeu ging werktuigelijk voort met rijn pijp te stoppen. „Vrouwen rijn dwazen, dat zeg ik," zeide hij na eenigen tijd. „Om zoo maar midden in den nacht er van door tci gaan. Wel, als ze nog twaalf uur langer gebleven was, hadden wij haar bij Stock holm aan wal kunnen, zetten. Maar wat zou ze eigenlijk in haar hoofd hebben gehad, dat zou ik wel eens willen we ten." „Wel, gewone hersenen, dat is al, maat. Maar zij is een bijzonder meisje, een meisje zooa! ik er nog nooit con ontmoet heb. E:n paar van zulke vrouwen, die je eigenlijk zonder veel mo-ri te met één hand- zoudt vermorze len, zijn in staat Rusland en dc heel© wereld te regeer&n. En waar is ze nu?" ytaag ik mij zelf af. Misschien stervende in een van die verwcnschte holen, die gelijk staan met een onderaardsche gevangenis. En waarom zij 'l gedaan heeft. Wel, omdat- riji 't gedaan heeft. Wel, omdat rij haar niet bij hem zul len vinden. Het is verschrikkelijk, maat, om moederziel alleen op deze kust te zijn. Ik laat mij hangen als ik niet graag ,een jaar van mijn leven zou wil len geven als ik haar daarmee weer goed en wel hier kon hebben." Reuben stak rijn pijpje aan en zag naar het oorlogsschip. „Wel," zeide hij, „weuschen is niet- hetzelfde als hebben. Wat mij betreft ik zou,ook roet veel meer smaak mijn bqterha.ro. eten, :aLs ze hier .was. Laten wij eens veronderstellen, dat die daai' niets van ons af weten, voeren ze daar dan uit. Liggen ze er om op een visschersvloot te wachten? Maak .dqt de kippen jyijs!" „Welnu, waar zijn dian. jo kippen V' zei d'e de andere koppig. „Natuurlijk hebben zij tijding van ons gekregen; maai- al is dat zoo daarom leunnen rij ons nog niet rien, nu wij door een rot® van tien vcct dikte van eü-rrar geschc-- d'en rijn. En wie zou hen verballen, dat wij ons zoo dicht bij hen bevinden Of .zouden die visschend: kerel? ctnór- als spionnen dienen. Loop heen kerel, je praat als een klein kind. dat nog ne gens .verstand van heeft!" Reuben rookte haastig met een woe dend gezicht door .en. begif zich -naar de andere zijtlls van het jacht. „Ilc wilde maar dat onze bevelhebber weer aan boord was," zeide hij, „het leidt tot niets daar te gaan zoeken. Het is al acht uur geleden dat rij vau ons wegging. .Je moot- al.;éen heeïe Icnappa kerel zijn om die acht uur te kunnen jyegcijiérGtt:,. John." ,,Dat is zoo, maat. als je -maar be denkt dat bet getij, niet zoo snel verloopt als de praatjes van oude vrijsters. Als zij nu neg niet aan -wal is gegaan, clan bevindt :zi j rich in het kanaak en daar- zullen wij -haar wel vindep. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2