NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereniging 16c Jaargang. laandag 20 Februari 1899 Ho 4800 a HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per post 0.371/2 A2D"V^EIH,TE12SrTlSn<r: i —5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEERhJBOOM Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DA VI;E ,t- Ho Y 31b>* l-'Kn Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgék. hij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. Do Haarlemsclie Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis 'advies in liandelsziaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijndehee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opgar ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tia. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Januari zijn 35 vorderingen tot een bedrag van f 907,44 betaald, 4 vor deringen worden afbetaald, 6 vorderin gen zijn uitgesteld". Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maand lij sten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- Toegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewen ach te inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Museum van Kunstnijverheid. Op bet Museum van KuDstDtSver heid zal aanstaanden Zondag tentoon gesteld zyn een kleine verzameling ontwerpen en teekeniugen betrekking hebbende op de decoratieve kunst, vervaardigd door W. Scherjon t6 Utrecht. De motieven zün zeer karak teristiek en zorgvuldig naar de'natuur geteekend, terwijl de kleuren met veel smaak gekozen zijn. Tevens zullen voor het laatst ten toongesteld zijn de reproductiën van oude stoffen. Zondag is de toegang vrij. BINNENLAND. De minister van koloniën heeft zich Vrijdag voormiddag naar het paleis begeven, ten einde aan H. M. de Ko ningin persoonlijk mededeeling te doen van het dien dag ontvaögen telegram betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeb. De dood van president Faure. Namens de Koningin heeft de adju dant van dienst, kolonel Sirtema van Grovestins, Vrijdagvoormiddag aan den Franscben gezant Bihour H. M's. deelneming betuigd wegens het over lijden van president Faure. Van 10 uur af was een groote toe vloed van autoriteiten naar de woning van den Franschen gezant in Den Haag tot het doen van rouwbeklag, persoonlijk bezoek of het neerleggen van naamkaartjes. De minister van buitenlandsche zaken De Beaufort bracht namens de Regeering te 11 uur een bezoek van rouwbeklag en onderhield zich ruim een half uur met den gezant. Tot de eerste hooge Staatsambtenaren, die blijk van be langstelling gaven, behoorde de minister van staat mr. Gleichman. president der Tweede Kamer. Ook de hoofden van vreemde gezantschappen, leden der Fransche kolonie, autoriteiten enz. betuigden den gezant hun deel neming. Onder de openbare blijken van deelneming met den dood van Frank- rijk's staatshoofd, trekt aandacht het feit, dat boven het dak van gebouw der Duitsehe legatie te 's-Gravenhage, de vlag van het Keizerrijk halfstok Kamerverkiezing. De kiezers voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Veendam zul len eerlaDg moeten worden opgeroepen tot verkiezing van een lid dier Kamer, daar hun afgevaardigde mr. Sraidt ophoudt lid der Kamer te zijn, wan neer hij de benoeming tot officier van justitie teüordrecht heeft aangenomen. Tarief van invoerrechten. Naar men meldt, wordt de laatste hand gelegd aan de in de Troonrede aangekondigde herziening van net ta rief van invoerrechten, zoodat te ver wachten is, dat het daartoe strek kende wetsontwerp in den loop van het aanstaande bijeenzijn der Tweede Kamer zal kunnen ingediend worden. De veranderingen zullen van zuiver fiscalen aard zijn en strekken om ge breken weg te nemen, die zich voor ie administratie bij de toepassing van het tarief hebben voorgedaan en an dere moeielijkheden, die in de practijk zijn voorgekomen, op te heffen. Enkele artikelen, die tot dusver vrij konden ingevoerd worden en geen grondstoffen zijn, waarvan de vrijstel ling gehandhaafd blijft, zullen belast worden. Wegens het technisch karakter de zer tariefswijziging ligt verhooging van het 5 percents invoerrecht buiten het kader van het aanstaande ont werp. Als vermoedelijke daders van den diefstal met braak van ruim f4000 uit een woning aan de Bierkade te 's Gravenhage, is aangehouden de koet sier van den bestolene en de broeder van dezen voerman. Eerstgenoemde bekent zjjn broer toegang tot het hnis te hebben verschaft, om bij afwezig- beid van den bewoner zijn slag te slaan. De andere verdachte, te Am sterdam aangehouden, ontkent. Een kistje inhoudende f3600, ten zijnen hnize gevonden, noemde by zijn eigen dom. Brandstichting Men meldt uit Bodegraven, dat Don derdagnacht te 12 uur de schildwacht ran het fort de Wierickerscbans ont dekte dat de hooiberg van de naast- bijgelegen boerderij, bewoond doorC. Beyen, in brand stond. Onmiddellijk trokken twee spuiten met een gedeelte der bezetting uit en het was slechts aan deze onmiddellijke en krachtige hulp te danken dat niet de geheele boerderij in de asch werd gelegd. Nadat de brandweer uit het dorp was aangekomen, nam deze de taak van blussching over. Daar de hooiberg bij het ontdekken van bet vuur op twee verschillende punten in brand stond, meent men aan kwaadwilligheid te moeten denken. Dank zij de wind stilte bestond er geen gevaar voorde buskruitmagazijnen van bet fort. De diefstal te Wolvega. Uit Wolvega wordt gemeld, dat Bontje A. van Oldetrijne voor den rechter-commissaris heelt bekend den diefstal bij notaris Yan Giffen alleen te hebben bedreven. Daarom werd haar man weer op vrije voeten gelaten. Van andere zijde meldt men, dat de man zijn alibi kon bewijzen bij had den nacht van Maandag op Dins dag b|j zijne onders doorgebracht en wist van de geheele zaak niets af. Indertijd deed de man aangifte van diefstal van geld ten zijnen nadeele, en bij onderzoek bleek toen, dat zijne vrouw ook hier de daderes geweest was. De vrouw is 26 jaar oud. Nog wordt medegedeeld, dat Bontje A. beweert het gestolen bankpapier verbrand te hebben. RECHTSZAKEN. De vorige week moest ter strafzit ting van het kantongerecht te Breda een persoon uit Geerbroek, onder Gin- neken, als getuige optreden in een zaakje betreffende een jachtdelict. Toen hy onder eede zou gehoord worden, deed hy de allerdwaaste din gen en stelde zich geheel aan als een idioot. Niet éen goed antwoord kwam over zyne lippen. Het gevolg was dat zyoe onmid dellijke aanhouding werd bevolen. Na onderzoek in de plaats zijner inwoning bleek, dat de man altijd gezond van verstand is geweest, wat ten gevolge had, dat hy zich nog steeds in gijze ling bevindt, daar hier wellicht aan onwil moet gedacht wo'den. N. B. CL Een plaatsvervanger voor de gevangenis. Iemand in Den Haag was wegens de een of andere overtreding veroor deeld tot 3 golden boete, by wanbe taling te vervangen door 2 dagen hechtenis. De man kreeg per briefkaart de aanzegging tot betaling. Juist was de zwager van den veroordeelde by hem thuis en toen deze de briefkaart zag. bood hy aan voor de helft van den prys, f 1.50, voor zijn familielid te gaan „zitten," om zoodoende iets te ver dienen. Hoewel de veroordeelde bier niet op inging, nam de man die met „zitten" aan den kost wilde komen, de brief kaart mede en meldde zich aan in het Huis van bewaring, waar hij werd opgenomen. Den volgenden ochtend werd even wel de bedriegerij ontdekt en nu is tegen den man die op naam van een ander de hechtenisstraf had willen ondergaan, proces-verbaal opgemaakt. Koloniën. Brand te Paramaribo. De Donderdag ontvangen ..Onze West" bevat kolommen over den brand, die Paramaribo heeft geteisterd. Wij ontleenen daaraan het volgende Woensdagavond omstreeks half twaalf, nadat nagenoeg dte geheele bevolking zich reeds ter ruste had begeven, weer klonk in deoi omtrek van Heiligen weg en Waterkant, en kort daarop allerwe gen te Paramaribo", een geroep van brand. De weinige personen, die zich op dat tijdstip ter plaatse bevonden, zagen uit het magazijn, behoorende tot de affaire van Tji u-Kon-Fat, welke gedreven wordt in het huis van mevr. d© la Fuente, een dichte rookkolom opstijgen, weldra gevolgd door vlammen, die zich met kracht een weg naar buiten baanden. Zoodra mogelijk werd de spuit bij de sluis aan de Knuffelsgracht voor den dag gehaald, maar van werken daarme de kon geen sprake zijn. Met zulk een snelheid woekerde het vuur voort, dlat de bewoners van het hoofdgebouw zich slechts door een over haaste vlucht van een wissen dood kon den redden, en uit den winkel van de firma Tjin-Kon-Fat geen enkel stuk in veiligheid kon worden gebracht. Reed's een half uur was sedert den aanvang van den brand' verloopen en nog vielen de alarmschoten van het fort Zeelandia niet. De commissaris van po litie en ook de inspecteurs waren met de brandmeesters en enkele spuitgasten op het terrein aanwezig, doch agenten van politie ontbraken in den aanvang bijna geheel. Even later verscheen de procureur-generaal terwijl niet lang daarna ook Z.Exc. de gouverneur op de plaats des onheals genen werd. Eindelijk omstreeks middernacht vie len de alarmschoten, waarop weldra het volk van alle kanten toestroomde, de miilitairen en de schutterij: en ook nieu we brandspuiten aanrukten. Aan. blus- schen van liet vuur, dat zich middeler wijl, behalve aan dë twee bovengenoem de gebouwen, ook had medegedeeld aan de slijterij van Tjin-Kon-Fat. in het ge bouw van mej. Samson aan den Water kant, viel niet meer te denken. In de grootste haast begon men met het uitdragen van inboedels uit de na burige gebouwen, zoodat weldra de Wa terkant bezaaid lag met goederen, voor het grootste deel beschadigd. Een ge deelte van den Lnboedël van. den heer M. S. van Praag lag op straat in de modder verspreid. Hier en daar wierp men meubel- en. kleedingstukken van boven uit de balkons naar beneden. De verwarring was onbeschrijfelijk. Doch ook aan den anderen kant, aan. den Heiligcnwog, had het vuur zich uit gebreid en. wel in die mate, dat men, uit vrees dat wellicht het geheele blok. begrensd' door Waterklant. Maagden straat en Joodebreedestraat door het vuur zou worden aangetast, was begon nen met het afbreken van do huizen op den hock van de Maagdenstraat en Heiligenweg, ten einde, bij voortgang, het vuur op dat punt te stuiten. Ook hier leverde de aanblik een too- neel van onbeschrijfelijke verwarring op. Onder voorwendsel van de goederen in veiligheid te brengen, werden, on danks protest van. den eigenaar, zg. ,,in naam der wet" de deuren stukgeslagen van do magazijnen van dc firmai Tay- telbaum en begonnen met het uitrollen van vaten en andere waren. De schade, die de firma Tayteibaum lijdt, beloopt duizenden en d'e gebroken meubels en glasscherven die, op een. hoop geworpen, 'onder do overdekte markt te zien waren, is zoo goed als ge heel waardeloos. Onder bevel van kapitein Lodewijks en verder van de officieren Van Oor schot, Ephraim en Roniondt. waren op de plaats des onheils verschonen een aantal militairen, die voor een deel meehielpen aan de slooping van het huis van mej. Orsinga en voor oen ander deel de brandspuit van de/ kazerne in werking trachtten te stellen. Door het instorten van het brandend! hoofdgebouw, d'at met donderend ge weld gepaard ging, was do vuurgloed een weinig verminderd en kon men zich weder onder d'e gaanderij van het huis van den heer Hoeffelman begeven, waar het gehikte nog een spuit, gevoed' door water va.n een put in werking te stellen, zoo d'at de voortgang van het vuur aan die zijde kon gestuit worden. Aller aandacht vestigde zich thans op het vuur aan den Heiligenweg. Het huis van mej. Orsinga had ook vuur ge vat waardoor men genoodzaakt was ge weest het sloopen te staken. Een gansche menigte zette zich toen aan het werk en met vereende krach ten gelukte het, na herhaalde pogingen, het reusachtig geraamte, dat in lichte laaie stond:, in zijn geheel omver te trekken. Het donderend geraas, hierdoor ver oorzaakt, werd overstemd' door d'on, lui den zegekreet der menigte. Een ieder begreep, dat thans liet directe gevaar geweken was en het sioopen van het naastbijstaande gebouw van den heer Hijmans werd dan ook oogenblikkelijk gestaakt. Als een tijger op zijn prooi, wierp het volk, en niet het minst het vrouwelijk deel, zich met emmers water op het vuur. dat, nu het op d'en grond verspreid was, niet meer zooveel res pect inboezemde, hoewel het. vuur dat naar onze schatting een oppervlakte had van 1500 vierk. M., nog een mach tigen rooden gloed' van zich afgaf. Twee en half uur waren voldoende geweest om vier groote gebouwen en eenige klei nere tot den grond toe af branden. De groote ruine maakte een fcreuri- geli indruk, Menschenlevens riolen niet te betreuren. Wel verbrandden eenige varkens en. verder een menigte gevogel te. 's Morgens kon men d'e gebraden kalkoenen en kippen uit de puinhoopen te voorschijn zien halen, die op een hoopje op straat werden neergeworpen. Velen betuigden hun leedwezen, dat het. oorlogsschip toevallig niet op de reedë was. De bemanning daarvan had zich door haar optreden bij vorige ge legenheden zeer onderscheiden en een kalmte en een bedaardheid' getoond, die ook ditmaal zeer van pas gekomen zouden zijn. De schade van een en ander meen en wij te kunnen ramen op p. m. ƒ250.000. Alleen het verlies aan magazijngoede ren en inboedel van den heer Tj in-Kont- Fat wordt volgens inventaris geschat op 90.000. In verband met hot bovenstaande lar- ten wij hieronder nog een ingezonden stuk volgen, dat wij in O. V". vinden. „Daar de geruchten loopen leest men daarin als zoude de politie niet tijdig de bezetting van het fort- Zeelan dia hebben gewaarschuwd bij den vrees lijken brand in den nacht van 25 op 26 dezer, waardoor de schoten zoo bui tengewoon laat zijn gelost, acht ik het een plicht te vermelden dat de politie in dezen van alle schuld vrij is. Tot drie malen werd getelefoneerd en ten slotte nog een agent gezonden om te> waarschuwen. Naai- men zegt, ligt de schuld geheel en al aan militaire zijde. Ongetwijfeld zal een streng onderzoek worden ingesteld." Gemengd Mieuws. De dood van Felix Faure. Over liet algemeen ademen dë be schouwingen in de Fransche bladen over den dood van den Franschen pre sident wedwi kndheid, al vergeten zelfs ..Matin" en ..Echo de Paris" niet om te herinneren aan de duizeling van groot hei", welke hem nu en dan heeft bevan gen. Do „Gaulois" bezigt het beeld van een ondiep water, dat de pracht, der monumenten kan weerkaatsen en met een toe/speling op de alliantie meent zij, d'at Faure de éénige bladzijde1 van het geschiedt®eik waarop de Republiek zich verhcovaardSgen mag, weerspiegeld heeft. De ..Soleil" spreekt van een smar telijke verrassing. De Cassagnac in dc ..Autorité" neemt voor den d'ooden Pre sident den hoed af, wat hij voor den 1 twenden nooit gedaan heeft. Zijn over lijden is voor den Bonapartist een aan leiding om met leedvermaak te consta teer en. dat geen President van de Fran sche Republiek ongestoord het einde van zijn ambtstijd bereikt; do zetel schijnt vervloekt. Tegenstanders van Dupuy herinneren aan de voorspelling omtrent zijn „hoos oog'; Caraot ver moord1. Perier afgetreden, Faiu'e overle den. altijd terwijl Dupuy premier was, Het Journal" is het. meest opgewonden in lof; zijn presidentschap is de eer ge weest van het Fransche volk. De Dröy- fusorganen, bovenaan de „Siècle," zijn onverbiddelijk. Yves Guyot vergeet zelfs do betrekkingen, van Faure met Gyp niet, als aanwijzing hoe zwak hij zich gevoeld'e tegenover de dingen, waarmede de ..Libre Parole" dreigde. Zijn par venuachtige begeerte schrijft hij om zijn afkomst te laten vergeten, zijn heulen met het militarisme, zijn partij kiezen tégen de gerechtigheid, hebben hem niet alleen zelf onteerd; zijn ver blijf op het Elysée zal een zwarte vlek zijn in onze geschiedenis. Evenzoo Jau- resDe doode heeft veel kwaad gedaan door zijn zelfzuchtige inschikkelijkheid jegens alle conservatieve machten. Ken schetsend hiernaast wat Comély in de „Figaro" schrijft.Ik geloof niet, d'a.t bij d!ezo iet vroeg geopende groevei een woord! van haat of verachting kan ge sproken worden, dat verdiend is. De> ..Libre Parole" brengt in ieder geval dat woord nietEgoist zonder boosheid en zonder gal, zoo zegt zij een gelukskind dat de volmaaktste verper soonlijking was van burgerlijke middel matigheid, die het tot een apotheose ge bracht heeft. "Volgens het zeggen van Mcline aan dë „Echo de Pans" heeft Faure zelf geweten, dht hij aan een hartkwaal leed. welke hein soms erg hinderde. Als vermoedelijk ernstigste candidaat voor het Presidentschap gaat op dit oogenblik Loubet door. In de Fransche Kamer was 't spreek gestoelte Vrijdag geheel omfloersd. Voor een niet sterk bezette vergadering gaf Deschanel voorlezing van het bericht van overlijden. Vervolgens prees hij in een kort maar ophemelend woord den d'oode. Nu en dan klonk er spaarzaam handgeklap, dat niischte langs de ban ken. De leden waren bij het aanhcoren niet van hun zetel opgerezen. Des mid dags om drie uur was er chapcllo-ar- dente op het Elysée voor d'e gezanten en het verdere corps diplomatique; he den voor het publiek. Keizer Wilhelm heeft uit Hubertus- stock telegrafisch mevrouw Faure zijn deelneming betuigd. De Keizer seinde ook aan graaf Munster om uit zijn naam een krans bij de lijkkist te leggen, en om hem te zeggen, dat dë Keizer zich bij1 de begrafenis door een bijzon- dier gezantschap zal laten, vertegenwoor digen. De vergadering van dew Duitschen Rijksdag begon Vrijdag met de ken nisgeving van president Faure's dood door den rijkskanselier. Ik ben over tuigd. zeide prins Hohenlolie. dat de Rijksdag met den keizer en de bonds- regeeringen hartelijke deelneming voelt voor het Fransche volk bij het overlij den van een man, die ongetwijfeld do groote belangen van vrede, eendracht en welvaarjfc der volkeren bevorderd heeft. Gedachtig aan den band tusschen de beschaafde volkendrukken wij 0112e droefheid uit over het verlies vaw een volk, dat nooit heeft opgehouden, gaar ne een drager der beschaving te zijn. De Rijksdag verhief zich van zijn ze tels, hetgeen graaf Ballestreni, dë pre sident, constateerde. Faure's doodbericht lokt in de heelo Engelsche pers voor Frankrijk sympa thieke artikelen uit De „Daily Chroni cle" heeft een rouwrand om haar hoofd artikel. Do „Times" schrijftlettere Engelschman zal diep svmpatliiseeren met de motie, die de regeering heden tot betuiging van rouw in het parlement zal voorstellen. Het blad gelooft dat Dupuy dë meeste kansen heeft Faure op te volgen, maai* dat Cavaignac en andere dergelijke intriganten alle krach ten zullen inspannen. De „Times" ziet Frankrijks toekomst zeer donker in. Stormweer op zee. Alle te New-York binnenkomende stoomschepen maken melding van dë buitengewoon hevige stormen die zij doorstaan hebben bij het naderen van de Amerikaansche kust. Het pakkendste avontuur is wellicht overkomen aan dë Etrurïakapitein Ferguson beschrijft het aldës: Het was de ergste reis die ïk in veer tig jaar gemaakt heb, en toch had ik geen last van het ijs gehad toon ik binnenliep. Het was een opeenvolging van stormvlagen en hooge zeeën. Wij begonnen niet een ijskouden mist, die weldra in een ijsregen overging, zoodat do scherpe ijsnaalden ons als spelden) prikten. Op eenigen afstand was toen! niets te zien. Maandagmorgen om tien uur waren dë eerste officier Barr én ik op de brug, lom de uitkijk ons oen schip aan bak boord vooruit meldde. Een spookachtig wit voorwerp d'comde voor ons op. zoo dichtbij dat eon botsing onvermijdelijk scheen. Het andere schip hield van dë kust af. terwijl ik er recht op in voer. Ik seinde naar do machinekamer, zoo snel mogelijk met volle kracht achteruit te stoomen, en met het roer naar stuur boord wendde de Etruria., maar wij gin gen nog rakelings langs den achterste ven van het witte schip. Het bleek de kruiser Marblehead te zijn, waarschijn lijk naar Boston bestemd. Hadden wij do Marblehead ingeloopen dian waren wij er ongetwijfeld dwars door heen go- gaan., en met zulk eon hooge zee zou er geen denken aan geweest zijn iemand to redden. Een van dë passagiers, een koopman uit Londen, zegt dat alle lof toekomt aan kapitein Ferguson van de Etruria, alleen door de tegenwoordigheid van geest van de officieren der Etruria, in dien verblindenden sneeuwstorm, is het oorlogsschip behouden gebleven. De kapitein zegt nog„Op deze heele reis konden, de passagiers niet meer dan zes uren aan dek doorbrengen." Keizer Wilhelm en koningin Victoria. Keizer Wilhelm heeft aan Konin gin Victoria een schrijven van deel neming gezonden naar aanleiding van den dood vaD erfprins Alfred van Saksen Coburg. De keizer zegt, vol gens Truth, aaarin tevens zyn mee- ning over de gewichtige veranderin gen, welke deze gebeurtenis in net vorstenhuis teweegbrengt en kondigt voor aanstaandeu zomer zyn bezoek aan Cowes aan. Hy denkt 27 Juli aan te komen en een week aan boord van de Hoheneollern daar te hifi ven. Koningin Victoria vertrekt 9 Maart naar bet vasteland. Tentoonstelling te New-York. New-York wil de 20ste eeuw in wijden met een omvangrijke tentoon stelling, in 1902 te honden vanwege de „Merchants-Association". Het blij vend hoofdgeboow zal midden in de stad komen en 25 millioen dollars kosten. Het plan is de tentoonstelling jaarlijüs te vernienwen en daar 0. a. een aanschouwelijk beeld te geven van de „koloniën" Pbilippijnen, Cuba, Portorico, Hawai en Alaska, en even eens van de gewone „Staten". Er moeten 8 groote blokken huizen worden aangekocht, wat ongeveer 4 Va millioen dollars zal kosten, zoodat bet terrein 1040 by 1500 voet groot wordt. Eenige groote straten, met tramverkeer en met glas overdekt, doorsnijden bet terrein. De benedenverdieping van het gebouw wordt voor winkels verhuurd

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1