NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 18e Jaargang. Maandag 27 Februari 1899 Ho 4806 a HAARLEM' A -RoisrisrEXMiEnsrarsFK/i JS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco dour het geheele Ryk, per 3 maanden1.66 a Wonderlijke nummers0.05 GtaHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 „de omstreken en franco per post 0 '.871/2 A3DV^EL£S,TEjIsl"TIEnsr: l - 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement, aanzienlijk rabat. Reclames 20 Oen! per regel. Abonnementen en Advertontiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UB F ,f- Co A' f. ./o.YA'N, öucc., Parijs Hl ins raid.-: Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiön en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; HilleqomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet ach aansluiten. De contributie bedraagt slechts 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bommel, Kruisstraat Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijneetraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informatie te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 een te per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra- Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Januari zijn 35 vorderingen tot «>n bedrag van f 907,44 betaald, 4 vor deringen worden afbetaald, 6 vorderin gen zijn uitgesteld). Volgens artikel 7 dient het Geheim Öer Maandlijsten ongeschonden bewaard to blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- ioegd. Het Bureau der vereeniging is geves- tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge- opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m.:, de overige dagen van 34 nm. IHET BESTUUR. Stadsnieuws. Veiligheidswet. Deze wet verstaat onder „Fabrieken ea werkplaatsen" le. alle zoowel open als besloten ruim ten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt Fewer kt te worden aan het vervaardigen, (veranderen, herstel lefcii versieren, af- jfferken of op andere wijze tot verkoop pf gebruik geschikt maken van voorwer- >en of stoffen, of waar in of voor eenig edrijf voorwerpen of stoffen' eene dsa&r- oe strekkende bewerking plegen te on- lergaan; een en ander voor zoover al taar een krachtwerkfcuig of een oven rordt gebezigd of 10 of meer personen >Icgeai te verblijven 2e. vlasbraakhokkeai en zwingelketen. Van die sub 2e genoemd is in Haor- em niet veel te doen, van die sub lo venwel zooveel meer. Alle werkplaatsen waarin een krachts- ferktuig of een oven wordt gebezigd tullen dus onder het bereik der veilig- leidswet, ongeacht het aantal personen lie daarin plegen te verblijven. Inrichtingen, bv.naaisters-ateliers, net ten hoogste 9 werksters vallen bui en de perken der wet; zijn er meer lan 9 werksters, dan valt met de hepar in gen der veiligheidswet rekening te louden,. Een dier bepalingen is de volgende Het hoofd of d'e bestuurder van eene abriek of werkplaats zendt binnen één naand na het in werking brengen daar- Pan aan den burgemeester van de plaats, Faar de fabriek of werkplaats is gele- L u, eene opgave a. van het bedrijf dat wordt uitge teld; b. van de soort- van drijfkracht en het ital krachtwerktuigen die worden ge- c. van het aantal der personen, die aldaar in dén regel zullen verblijven dl voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en niet. mogen1 worden op gelicht zondér vooraf verkregen vergun ning van het gezag, dat de vergunning gaf tot het oprichten en van de dag- teekening van het besluit, waarbij, de vergunning werd verleend. De formulieren voor deze aangifte zijn kosteloos te verkrijgen ter gemeente secretarie. Behalve de splitsing der huurwaarde ter bepaling van den aanslag voor personeele belasting, wanneer een per ceel gedeeltelijk uit woning, voor een ander deel uit winkel bestaat, (zie ons vorig nommer) wordt de huurwaarde) ook gesplitst daar, waar een gedeelte van eene woning in dein vorm van ge meubileerde kamers aan adderen in huur is afgestaan. Voor een huis derhalve met eene huurwaarde van 350, doch waarvan d'e helft aan een ander ten gebruike is afgestaan met inbegrip vain dé) daarin aanwezige meubelen, worden twee aan slagen vastgesteld, elk naar eene huur waarde van 175. De belastingplichtige profiteert daarbij in zoover, dat wan neer hij het geheele perceel zelf bewoon de dés aanslag zou bedragen. 8 van 350 gelijk 85, dóch thans de aftrek van de onbelastbare 85 tweemalen plaats heeft. Heeft hij 4 haardsteden in zijn per ceel, dan is hij daarvoor f 6 in hoofd som schuldig als hij heft perceel be woont, doch bedraagt dé belasting d'esr- wege slechts f 2, wanneer in elk der ptrceelsgedeeltea 2 haardsteden zijn. Is dé waardé van het mobilair in het gelieele perceel tusschen 500 en, f 600, dan bedraagt de belasting daarvoor 6 als de belastingplichtige het geheele per ceel bewoont, doch slechts 3 wanneer dat mobilair over de twee gedeelten van het huis is verdeeld. Is een huis in gebruik èn als woning èn als winkel en zijn bovendien daarin gemeubileerde kamers verhuurd dan heeft eene dubbele splitsing plaats. Indien aan elk van de gesplitste huur waarden van een perceel in Haarlem, van bv. 900 huurprijs voor 't gehele! van den totaalprijs is toegekend, dan zal naar den eersten grondslag verschul digd zijn; Voor de woning 8 van 300, min 85, gelijk 17.20. Voor het verhuurde) deel 8 van 300 min f 85, gelijk 17.20. Voor dén winkel (belastbaar voor nihil; omdat de huurwaarden tot 100 niet worden belast. Totaal in hoofdsom 34.40. Hetzelfde perceel, geheel als woning bij één persoon of gezin in gebruik, zou voor den grondslag „huurwaarde" wor den belast met 8% van 900 min f 85, gelijk 65.20 in hoofdsom. De drankwet bevat de bepaling, dat de eenmaal verleende „vergunningen"tel- kens worden geacht met een jaar te zijn verlengd, indien vóór het verstrij ken van den vergunningstermijni hëtl vergunningsrecht opnieiuw zal zijn be taald. De vergunningen loopen steeds af op den laatsten dag van April. In verband met die wetsbepaling houdt onze gemeentelijke verordéning op het vergunningsrecht het voorschrift in, dajt zij, die na 30 April met deni kleinhandel in sterken drank wenschen •oort te gaan, daarvan in de maand Februari van elk jaar schriftelijk moeten kennis geven aan Burgemeester en Wet houders. De Haarlemsche vergunninghouders moeten die kennisgeving alzoo vóór 1 Maart e. k. ten Stadhuize inleveren. Museum van Kunstnijverheid^ Op liet Museum van Kunstnijverheid zullen aanstaanden Zondag de decoratie- va teekeningen en ontwerpen van den heer W. Scherjon uit Utrecht, die nog met eenige teekeningen naai- dé natuur werden aangevuld, tentoongesteld zijn. Ver dei- zijn- voor het laatst de reproduo tiën van diverse stoffen te bezichtigen. Zondag is de toegang vrij. BINNENLAND Internationale ontwapening. Een »x>n|tra>-inanifestatjte willen! ta kelen op touw zetten tegenover de be- weging van den Nederlandsehen Vrou wenbond ter internationale ontwapening. De leiding daarvan is in handen van dr. Louis A. Ballier te Schiermonnikoog. Ter ond'erteekening is eene verklaring voor mannen en vrouwen dooi-1 heb ge heele land verspreid! gericht aan bo venstaand en Ned. Vrouwenbond en lui dende Ondergeteekenden, betreurende de ka rakterloosheid die spreekt uit uw mani fest, hetwelk oorlog afkeurt en weer baarheid aanprijst; van meenin^. dat diplomatiek ge- confereer op den grondslag van natio naal eigenbelang nimmer tot een heilrijk resultaat kan leiden, en dat van de re geeringen omdat het regeeringen' zijn geen radicale uitkomst te ver wachten is; overtuigd van! de noodzakelijkheid om daartegenover te stellen de uiting van hunnen absoluten afkeer van alles wat met militarisme defensief en of fensief in eenig verband staat ver klaren geen deel te nemen aan iets dat oorlog an krijgsdienst op eenigerled wij ze verdedigt, vergoelijkt of bestendigt. Naar wg vernemen, zal aan bet einde dezer maand de minister van oorlog worden ontheven van het tijde lijk beheer Yan bet departement van marine en de minister van marine, vice-admiraa! jhr. Röell, weer zgn ambt hervatten. N. R. Ct. Invoer van vee in België. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel van 22 dezer zullen met ingang van 1 Maart. a. s. de Belgische grenskan toren Baarle Hertog en Wa tervliet voor den invoer van Neder- land8Ch melkvee geopend zijn. Het was Zola niet. Vrijdagmorgen kwam een kruier ons voor de zooveelste maal vertellen, dat Emile Zola in Amsterdam was aangekomen en dat hg in het „Vic tor ia-hotel" was afgestapt. Voor de zooveelste maal telefoneerden wg ook nu weer naar het Victoria-hotel" om inlichtingen. „Mijnheer, er is hier niemand af gestapt met den naam Zola „ZooI„Is er dan ook iemand bg u, die veel op Zola gelijkt?" „Ja mijnheer, dat is er wel Wg haastten ons langs het Dam rak, stapten het „Victoria-Hotel" binnen en stonden weldra voor den portier. De heer, die op Zola leek noemde zich, zeide hg, Manuel Perez van Buenos-Ayres. Wg vroegen mgnheer Manuel Perez van Buenos-Ayres te spreken enweldra bleek ons dat deze heer zoo bg niet Manuel Perez van Buenos-Ayres is toch in geen geval Zola is. Hij leek wel een wei nig op den grooten schrijver, doch zag er veel jonger uit. Toen hg vernam dat men hem voor Zola aanzag riep hg uit: „Maar dan begrgp ik waarom iedereen op het station zijn hoofd voor mg ontblootte. Ik wist niet wat ik ervan moest denken". En bg het afscheid zeide hg: „Mon sieur, pour vousje regrette de u'être pas Zola, pour moi je m'eu félicite!" Telegraaf. Dynamiet. Te Dieren werd Maandag door eenige arbeiders bg het lossen van een waggon steenkolen, in de kolen, zooals later bleek, een dvnamietpatroon met lont gevonden. Men beproefde het onbekende voorwerp te openen, en de arbeider H. Ellens wierp het ten slotte bü zijne moeder op een kast, vanwaar het Woensdagavond weder te voorschijn werd gebaald. Ellens ging er toen met een stopnaald in roeren, met het gevolg dat de patroon ontplofte en Ellens, die gehuwd is en kinderen heeft, twee vingers en de duim van de linkerhand werden verbrijzeld, terwijl de arbeider J. Pieper een wond in het aangezicht bekwam. K o I o n i 8 n. De verdediging van Java. Zoowel in de „Java-Bode" als in het Bat. Nieuwsblad" vinden wij denkbeel den aangaande de verdediging van Java uiteengezet. In het „Bat. Nbl." is het een inzen der. die déze zaak bespreekt en die, de geheimzinnigheid gispend' waarmede de Regeering haar plannen in deze omhult, met nadruk wijst op de noodzakelijk heid van oefening in den guerillat-oorlog. Voorts betoogt hij de bijzondere ge schiktheid van het Sinjo-element voor zulk een oorlog en in verband daarmede en met dé voorliefde der Sinjo's voor liet landelijke, ontwerpt hij een plan voor eene „soldaten-landbouwkolonie." Deze Kolonie, die hij zou willen vestigen in het landschap Padalarang, zou bestaan uit alle Sinjo's van 't Indische leger, die daar als landbouwers een aangenaam bestaan zouden vinden en tevens als soldaten zouden worden geoefend in al wat do Gueril la-oorlog vereischt. Veel uitgebreider en van veel meer ingrijpenden, aard, is hetgeen Q. in de „Java-Bode" voorstelt. Vooropstellend) dat onze tegenwoordige troepenmacht) in Indie, bij d'e in oorlogstijd proble matische gemeenschap van Sumatra met Java., niet in staat zal zijn, Java tegen een krachfcigen vijand te verdedigen en dat onze financiën geen uitbreiding van dit vrijwilligersleger gedoogen, bepleit hij de oprichting van een militieleger. Voor de militie zouden de ingezete nen onzer kolonie, op dezelfde wijze als in het moederland geschiedt, binnen worden opgeroepen, onverschillig of het Europeanen. Amboineezen. Javanen, enz. zijn. Deze miliciens zouden niet dan met hunne toestemmming buiten Java mogen worden gebruikt. Als eer ste oefeningstijd zou 10 maanden voor ontwikkelde Europeanen;, 14 maanden voor mindler ontwikkelde en 2 jaren voor niet-Europeanen, kunnen worden gestold'. Wil men het stelsel niet te drukkend maken, dan zouden plaats vervanging en n.umimerverwïs.seling kun nen worden, toegestaan! Behalve die) miliciens zou men ook nog alle gewezen, militairen als reservisten kunnen gé bruiken. De verplichting tot het later periodiek onder de wapens komen, zou stilzwijgend in het aangaan van een engagement moeten liggen -opgesloten. Aannemende dat nu jaarlijks 4000 man op deze wijze werden opgeroepen en dat men de miliciens en reservisten in vijf lichtingen verdeelt, dan zou het leger met 20.000 man worden versterkt en doet men zoodoende waarlijk geen te groot beroep op het zoo rijk bevolkte Java. Het militiestelsel zou clan ook met de meeste humaniteit kunnen wor den toegepast vooral het oproepen dér lichtingen zou verband moeten houden met do tijden, waarin de bevolking in verband met d'en veldarbeid liet best kan worden gemist. De taak der reservo- bataillons wordt alzoo om met de vrij willigers en d'e miliciens, die daartoe ge neigd zijn, de veld-bataillons op sterkte te houden, de reeruten af te richten en' slagvaardige korpsen te vormen bij het uitbreken van een oorlog. De garnizoenstroepen zouden hun tegenwoordige bestemming behouden alleen zou men nog kunnen trachten hierbij een samenvoeging van gewapende politiedienaren en marechaussees te bewerkstelligen, waardóór zoo min. moe gelijk geregelde troepen voor de bui tenbezittingen noodig zouden zijn. Bij de bereden artillerie zou het aantal bat terijen moeten worden uitgebreid, doch 4 stukken de vredessterkte dier batte rijen moeten uitmaken,, welke sterkte bij mobilisatie op 6 stukken zou wor den gebracht. Door meer bergartillerie en minder veldartillerie te nemen, zou dé mobilisatie, wat betreft het verkrij gen van dieren, minder bezwaren ople veren. Thans hebben de veïdbatterijen in vredestijd ook niet alle paarden op oorlogssterkte present, en zal men lrier- aan bij mobilisatie moeielijk te gemoet kunnen komen, aangezien men maar niet op eens afgerichte trekpaarden, geheel geschikt om in eene bespanning te loo pen kan verkrijgen. Wij merken hierbij: voorshands al leen op, d(at onzes inziens plaatsvervan ging en num merverw i sseling in Indië, wel verre van den druk van den dienst te verminderen, dien nog meer zou ver zwaren dén in ons leger. In Indië toch zou zfeker geen- mindere inlander in staat zijn om zijn dienst af te koopen. Het gevolg zou wel zijn dat deze militie uit mingegoede inlanders zou bestaan. En van waar zou men dan het kader krijgen? Gemengd Nieuws. Aguinaldo. Over Emile Aguinaldo, het hoofd van den opstand op de Filippijnen, worden eenige bijzonderheden medegedeeld in de Amerikaansche ..Review of Reviews". Hij is van half Spaansche, half Tagal- sche afkomst, met wellicht een scheutje Cliineesch bloed in zijn aderen. Zijn schedel en gelaat zijn meer Europeesch dan Malei sell. Over zijn karakter wordt, zeer verschillend geoordeeld. Vrienden en vijanden zijn het eens, dat hij eerzuchtig, scherpzinnig en ver ziend. dapper, eerlijk, kuisch, wraak zuchtig en somtijds wreed is. Hij bezit de eigenschap die vrienden wijsheid en vijanden list noemen. Volgens zijn. vrienden is hij beleefd, bedachtzaam, waardig, maar zijn tegenstanders noe men hem onoprecht, aanmatigend, ijdel en brutaal. Maar d'at hij edelmoedig is, zichzelf geeft, vriendelijk is jegens het volk, in staat tot besturen, geeft ieder toe. Ja zijn vijanden achten hem, den grootsten Maleic-r, die ooit geleefd heeft, zijne vrienden een van de groote man nen dér geschiedenis. Aguinaldo begon zijn loopbaan op 4jarigen ouderdom als loopjongen. Zijn meester was heel goed voor hem en gaf hem een betrekkelijk zeer goede op voeding. Aguinaldo leerde gemakkelijk. Hij was vroeg rijp als een Malei er, eer zuchtig als Kaukasiër en had' het ge heugen van een Chinees, d. i. hei. beste ter wereld. Op zevenjarigen ouderdom i stond hij de meeste halfbloed jon gens van twaalf en tien jaar oud. was hij verstandelijk de meerdere van de meeste Tagals en halfbloeds van het district. Op veertien- of vijftienjarigen leeftijd ging Aguinaldo in de geneeskunst stu- deeren aan dé Pauselijke Universiteit! te Manilla. In 188S kreeg Aguinaldo last met dé overheid, en ging naar Hongkong waar zich een vrij groote kolonie van Philippijnsche ballingen en kooplieden bevond. Hier trad hij het leven in uit) de nauwe Spaansche beschaving, waar in hij was opgevoed. Hij woonde de oefeningen en wapenschouwingen van het Britsehe garnizoen bij. bezocht de gewerenmakerijen, kocht vuurwapens en trachtte in alle opzichten meer kennis op te doen. Zelfs zou hij een tijd lang in het Chineesche leger gediend hebben. Van dat werk leerde hij echter niéts; hij' gaf er spoedig den. brui van en nam dienst op een Cliineesch oorlogs schip, dat Europeesche instructeurs aan boord had. Voorts las hij strategische werken en geschiedenissen van de veld tochten van Napoleon, Wellington, Von Moltke en Grant en kwaim zoodoende op de hoogte van krijgskunde en mari nezaken. Te Hongkong of op Luzon deed Agui naldo zijne talenkennis op. Hij spreekt en schrijft Spaansch, Fransch. Tagalsch en Vivaya uitstekend en de derde voor naamste inlandsche taal nl. Igarrote, vrij wel. Ook kent hij wat Latijn, En- gelscli en Chincosch. Op de Plulippijn c*n teruggekeerd!, kreeg Aguinaldo naar 't schijnt een po litiek ambt in eene provinciestad. Hij maakte zich zeer bemind daar hij zijne soldaten en het volk welwillend en- met oordeel behandelde. Zijne meeirlé- ren achtten hem hij was bevriend' met de Spaansche beambten en met de Je- zuiten die als ondenrijzere en genees- heeren dienden. In 1896 brak de opstand uit. De aan leiding daartoe waren maatregelen die reeds sedert een jaar of zes genomen werden, om een tekort te dekken. Een oude wet werct weder ingevoerd, waar bij de Staat heerendiensten mocht ei- schen in plaats van achterstallige be lastingen en met déze diensten de- Kerk begiftigen. Dit wekte hevig verzet. Dr. José Ri- zal, die de overheid het scherpst ver oordeelde, werd1 gevangen genomen en doodgeschoten In plaats van schrik te wekken, vuurde déze moord1 zooals de terdoodbrenging genoemd werd de ontevredenen aan tot een opstand. Weldra kwam daarbij Aguinaldo naar boven. Hij is ontwijfelbaar een der eer ste samenzweerdters geweest; van den beginne deelde hij als kolonel of gene raal de orders uit aan de andere leiders. De Spaansche overheid sloot met Aguinaldo een overeenkomst, waarbij zij op belofte van eenige zeer eenvoudige hervormingen verkreeg dat het leger der opstandelingen uiteenging. Natuur lijk werden nagenoeg al detze belaften gebroken;. Aguinaldo week toen metJ andere leiders naar Hongkong. Daar wachtten zij hun tijd'. De Spaansch-Amerikaansche oorlog was o]) til; weinigen dachten toen aan een strijd van de Filippijnen. Maafl Aguinaldo begreep dat nu de gelegen» heid gekomen was. Hij sloot contracteni met. avonturiers om op de Philippijnoü wapenen te leveren en ontplooide een on vermoei den. ijver in het afleggen van bezoeken aan Amerikaansche zeeofficie ren. consuls, kooplieden, kapiteins tea4 zee en particulieren. Met hart en ziel wijdde hij zich aan zijn taak. Hij deed! ook een beroep op de voornaamste Enn gelsche plaatselijke dagbladen en tracht te overal instemming te wekken. Toen de oorlog was uitgebroken werk te Aguinaldo zeer veel samen met con sul Wildman te Hongkong. Zonder over deze samenwerking een oordeel te willen! vellen noemt die schrijver in de „Rev. of Rews". het zeker, dat hetzij een van beiden of allebei ernstige fouten begin gen. De leiders der opstandelingen be weren. dat de Amerikaansche consul den inlanders onafhankelijkheid beloof de, uit naam van de regeering te Was hington Wildman ontkent dit thans en zegt dat hij alleen getracht heeft, de hulp der opstandelingen tegen de Span jaarden te verkrijgen in den veldtocht die aanstaande was. Onmiddellijk na de overwinning van. Admiraal Dewev bij Manilla stak Agui naldo. kort daarna door zijne partijge- nooten gevolgd, naar Luzon over en stookte overal dén opstand aan. Hij spreidde daarbij een buitengewone be kwaamheid ten toon en een zeer sterke) persoonlijke aantrekkingskracht In bij na elk der 26 provinciën van Luzon was weldra dé beweging gaande. In ieder district wees hij een leider aan en hij stelde zelf de plannen van aanval op voor d'e Spaansche forten en garnizoens plaatsen. De Amerikaansche schrijver zegt. dat Aguinaldo daarbij te werk ging als Napoleon en ook diens wonderbare aantrekkingskracht op rijn volk scheen uit te oefenen. Van het oogenblik zijner leiding tot bijna in 1899 voer dé hij onophoudelijk oorlog tegen dé Spanjaarden. Den Ame rikanen bewees hij onschatbare diensten, omdat hij voor hen het mindere werk deed! wat anders maandén lang ge duurd! en duizenden mansehenlevens ge* kost zou hebben. Hij moet 15000 Span jaarden hebben gevangen genomen en] tusschen de 1000 en 3000 inlanders ver dreven hebben naar Mindoro, Panay enj Cebu. Tegen de Spanjaarden strijdtendé voerde hij onderwijl allerlei diplomatie ke schermutselingen met de Amerika nen en overtrof daarin hunne beste offi cieren. Merritt en Dewey alleen uitge zonderd. In 't begin van Juni zette Aguinal do een voorloopigo rc-geering in elkaar, waartoe hij de ambtenaren koos uit zijne vrienden en verwanten. Ditj lichaam kwam verleden jaar op 23 Juni bijeen en bevestigde hem als ópper-ge neraal der Phi lippijnen en president d'er revolutionnaire regeering. Men is te Monaco zeer boos over een geïllustreerde briefkaart, dEe diaar ia uigegeven. Man riet er namelijk dén! vorst van Monaco op rijn troon. Rond om rijn zakken geld gestapeld! en gebo gen mannen sleepen voortdurend nieu we zakken aan. Aan dén voet van den troon ziet men de hand van een crou^ pier met zijn stokje. Boven de groep staatRood verliest, zwart verliest, dé bank wint altijd. Links op de kaart riet men het Casino, met twee palmboo- men. Aan een boom hangt een zelfmoor denaar, voor den anderen schiet richl een elegant gekleede heer voor 't hoofd. Hieronder een man in vertwijfeling die een vrouw poogt te troosten„Rui- né. rien ne va plus" luidt het onder schrift. Een. duiveltje noodigt rqchjta van de kaart, den schrijver van dé briefkaart uit met de woordén „Faitea votro jeu, messieurs." De verspreiding dér kaart is te Mona co verboden. Een heer die er eenige inj bezit had en er op verzoek van. een ho telier er honderd liet komen van den! uitgever, een groote firma! te München, werd gevangen genomen en is eerst ini vrijheid gesteld, nadat hij schriftelijk verklaard had. het vorstendom nooiti weder te zullen bezoeken.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1