NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD. ibo y< Dinsdag 28'Februari I8S9. ■o 4807 HAARLEM'S DABBLAD _A-BOLsT2SriBlVLIElISrTS3PKjIJ" S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Ryk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37!/2 AJDV32IE^TBlNrTIELISr: i 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité Etranglre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met {uitzondering van het Arrondissement!Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing fan Acbertontiën en Reclames boireffende Eandel, Nyrerheidgen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAE Azn, te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke rogel ine-er /'0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor "dit blad in den omtrek zijn Bloernendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, JSandpoortHeemstede, J. LEUVEN,bp de tolSpaarndu tj, C. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER Yelsen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOGRNB; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat, Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem27 Febr. 1899. Hier ter stede is Z aterdag overleden de beer Cornelius Marius de Jong van Rodenburgh, izeb. 15 April 1816, gepensionneerd kolonel der infanterie sinds 30 October 1872. De ontslapene was lid van het we tenschappelijk genootschap te Utrecht en van de Ned. Maatschappij van Letterkunde te Leiden. Als luitenant volbracht hij een tocht naar Algenë en streed hij tegen de Kabylen. Hij schreef c. a. schetsen en tooneelen uit de Atlas en den Aoërès. De heer de Jong was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Schouwburg. In den Schouwburg waar het ge zelschap van het Paleis voor Volksvlijt het oude drama „Dertig jaren of het leven van een dobbelaar" opvoerde, waren de goedkoopere rangen heel goed bezet. Er werd over het alge meen goed gespeeld, maar het kwam ons voor dat dit stuk wel een beetje te oud wordt om het tegenwoordige publiek nog te kunnen boeien. De Zondagavond voorstellingen in onzen schouwburg hebben een te goeden naammen mag voor het daar komende publiek werkelijk wel wat beters geven en behoeft niet zooals nu ver ouderde stukken voor den dag te in. Er is keus genoeg onder pro- iucten van lateren datum. Wij ver trouwen, dat de heer Jan J. Ketting met deze opmerking zijn voordeel zal doen. Brongebouw. Zondagavond gaf voor eeoe goed bezette zaal de Weener Dames-kapel mder leiding van mej. Dürnberger bet laatste van de reeks concerten door dit goed orkestje deze maand in het Brongebouw gegeveu. Erken ning van de verdiensten van deze dames kapel heeft het publiek steeds gegeven door goede opkomst en har telijk applausde erkenning van de zijde der directie van het Brongebouw werd Zondagavond geschonken in den vorm van twee fraaie palmtakken met linten in de nationale en haarlemsche klenren, respectievelijk vereerd aan1 de bekwame dirigente en aan de celliste. in den Heerensingel, waaruit zij spoe dig door haar buurman, H. Scheep maker, werd gered. Zij is er met den schrik afgekomen. Tegen J. L. wonende in de Frans Halsstraat werd Zondag door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van een kind dat aan diptheritus leed in een rijtuig niet tot vervoer vau lijders aan besmettelijke ziekten aangewezen. Tot dat doel is door het Gemeente bestuur een rijtuig bestemd, dat op aanvrage aan het politiebureau ver krijgbaar is, en dat ria ieder vervoer onder behoorlijk toezicht wordt ont smet. De sergeant der infanterie M. Din- geman v. DoDgen, die Zaterdag bij de politie aangifte deed van de vermissing van zijo zilveren horloge, vond dit Zondag weder ouder zijn kasije han gen. De dader heeft wellicht opge merkt dat de politie in de zaak be trokken was geworden, misschien was het wegnemen ook een ongepaste grap Wij vermeldden reeds vroeger, dat de tweejaar]ijksche bazar vanwege de afdeeling Haarlem van de Nederl. VrouwenvereenigiDg Tesselschade dit jaar weder zou plaats hebbeu. Hier aan kunnen wij nog toevoegen, dat de bazar in de eerste dagen vau Maart in het Brongebouw zal worden ge houden. De reizigers in een trein die uit de richting van Leiden komende, Zater dagmiddag langs de Duvenvoorde- 8traat passeerden, werden opgeschrikt door het verbrijzelen van een ruit door een steenworp in een der coupé's. Den rechercheur v. Zomeren gelukte het den dader op te sporen, de 9-jarige J. Huigdit was de tweede maal dat de veelbelovende knaap de vorige k wegens straatschenderij in han den der politie kwam. JufFrouw Wildschut, wonende op i Lange Heerenvest viel Zondag morgen ten gevolge van een duizeling Voor het examen nuttige handwer ken zijn Zaterdag te 's Gravenhaire geslaagd de dames A. de JoDge, G. Kolkmeyer en G. Leendertz, geboren Brouwer, allen alhier. „Bato". Recht gezellig was het Zaterdag avond in de groote zaal der sociëteit „de Kroon", alwaar de gymnastiek- en schermvereeniging „Bato" haar jaarlijksche uitvoeriug gaf onder iei- ding vari haren directeur, den heer J. G. Martin Tot onzen spyt konden wy slechts eeu kleiu gedeelte (ua do pauze) van deze uitvoeriug bijwonen. Doch de weinige nummors die wy zagen, gaven ons een gunstigen indruk en toonden ons wat jongelieden, die hunne vrije uurtjes aau deze sport wijden, onder eene degelijke leiding met ernstig wil len kunnen tot stand brengen. Keu rig werden de verschillende oefenin gen aan rekstok en riugeu, die alle van kracht en vlugheid getuigden, uitgevoerd. O.a. de hoogstand, de plaok en de schroef werden achtereenvolgens ge maakt en het was dan ook geen won der, dat de aanwezigen aan de flinke gymnasten door luide bijvalsbetuigin gen hunne ingenomenheid daarmede te kennen gaven. Hierop volgde vol gens het programma een voordracht, doch het kwam ons voor, dat tooneelstukje de juistere benaming ware geweest. Hoe het getiteld was, werd niet bekend gemaakt, doch ge noeg zjj het, dat de opvoerenden er eveneens veel succes mede iDoogsten. Als „lest-best" werden eenige fraaie standen uitgevoerd, die, getuige het luide applaus, zeer in deu smaak der aanwezigen vielen. De muziekvereeuiging „de Hartno nie" alhier had hare welwillende me dewerking toegezegd eD deed tijdens de uitvoering bare opwekkende tonen door de zaal weerkliofeen. Na de uitvoering gingen de voetjes van den vloer en dat duurde tot laat in den nacht. Haarlemsch Gemengd Koor. Zaterdagavond werd door bovenge noemd koor ter gelegenheid van haar (ien-jarig bestaan een soirée gegeieu in de groote zaal van het Brongebouw. Nadat de voorzitter eeue opeuiDgs- rede had uitgesproken, waarin hij allen> hartelijk welkom beetle, werd met het zeer varieerend programma, dat uit niet minder dan zeven nummers be stond een aanvang gemaakt. Om al deze nummers in 't bijzonder te behandelen, zou ons te ver voeren, vandaar dat wij willeu volstaan met de mededeeling, dat de verschillende tooneelstukjes goed werden opgevoerd en luide werden toegejuicht. Ook met de voordrachten en zangnummers werd veel succes ingeoogst. Een der mooiste nummers van het programma was eveowel het laatste „De Tableaux" die uitmuntten door mot zorg gekozen standen en fraaie costumes. Eeu woord van lof mogen wij den samensteller van dit schoone nummer dan ook niet onthouden. Zooals te begrijpen is, vordert de ve' andering van tableau veel tyd, het geen bij velen der aanwezigen niet recht duidelijk scheen, daar zii op verschillende wijzen bun ongeduld te kennen gaven. Het geheel werd besloten door een geauimeerd, bal dat de aanwezigen nog langen tyd gezellig bijeen hield. UT leest toch ge- ?ï«egel«l laet Feisi!- lleton Tan ,.Wasu- lleiM*s I>agrl»la«i" I HAAGSCHE BRIEVEN. Er rijzen, klachten tegen de Tweede Kamer. Met name schijnt haar te wor- dën kwalijk genomen., dat zij-, door het uitlokken van een nieuwe schriftelijke gedachtenwisseling over die Indische Mijnwet, de behandeling van dat voor stel weder heeft vertraagd; dat bij de j bespreking van de regeling der werk zaamheden wel het revisie-ontwerp op den voorgrond is geschoven, doch dat noch de ongevallenwet noch het leer- plichtontwerp in staat van wijzen zijn. Wat dit laatste betreft, meen ik te weten, dat. 's Ministers antwoord' spoedig bij de Kamer kan inkomen. Het zou mij in elk geval niet verwonde ren, wanneer er Dinsdag een hartig woordje gezegd wordt over de werkzaam heden voor d'eee voorjaarszftttfing. Ik zeg voorjaar, hoewel we officieel nog aan het overwinteren zijn, maar het weder is zoo prachtig, dat het wel schijnt of men in Amerika het surplus aan kou de heeft, dat wij dit jaar te min hebben gehad. Indien ik liet niet zelf gezien had, zou ik het misschien niet gelooven, maar hier en daar staat de primula veris waarachtig al in bloei. Ten Hove is het nog winter; groote en kleine danspartijen wisselen elkaar af, zeer ten genoege van Prinses Elisar beth, die daarbij gelegenheid heeft haar geliefde „sport" naar hartelust te beoe fenen. Koningin. Wilhelm;ina schept meer behagen in haar rijtochtjes en als men haar, in een licht wagentje gezeten, zelf mennend, door de paden van ons Bosch ziet rijden, dan krijgt men telkens op nieuw do sensatie van een lief beeld van krachtige, gezonde jeugd. Hare Majes teit is niet genoeg bewonderaarster van de toonkunst om de vreugde der Haag- sche Musikfressers'" te doelen, telkens wanneer de een of andere noviteit de muziekwereld in lichte laaie, zet. H. M. bezocht dius noch de première van de „Prmcessei d'Auberge," noch het Blockx- festival, iets waarop onze Zuiderbroe ders wol een beetje gerekend hadden. 'Niet omdat zij nu juist Blookx' schep ping bijzonder waardeeren als een uiting vau Vlaamsche kunst. Ik sprak eenige der Belgische confrères die werkelijk opgetogen waren over de ontvangst die "t werk van htm landgenoot en hem zelf was te beurt gevallen, maar zeiden zij in tien regels muziek van Benoit is meer echt Vlaamsche kunst dan in dit geheele werk. Hetgeen niet weg neemt. dat wij de directie van de Fran- sche Opera erkentelijk moeten zijn voor de kennismaking met een werk. dat on- trwijfeld tot dë beste van het moderne repertoire mag worden gerekend. Tot het Haag9che repertoire van deze week, dïe op gemeentelijk gebied weinig anders heeft gebracht dan de weigering van B. en W. om armlastige patiënten vrij te laten in de keuze van liet ge neeskundig gesticht waar zij wenschen verpleegd te worden op ons repertoire staan weder een paar minder stichte lijke zaken. Allereerst een verdwijning, die van een even jeugdige als bekoorlij ke verpleegster, die voortaan haar zor gen liever dan aan geheel do lijdende menschheid, aan een enkel man wil wijden wiens hart gewond is. Het ge val staat niet op zichzelf. In den laat-j sten tijd is het meer voorgekomen, dat j verpleegstertjes un faux pas maakten en de anti-feministen trekken daarvan par-1 tij om te fulmineeren tegen een bewe-| ging, die meisjes uit verveling, uit „dés- oeuvrement" drijft naar een werkkring waarvoor zij eigenlijk geen roeping ge voelen. Ik zeg maar, dat een zwaluw geen zomer maakt.. H A. GANTJS Jr. P.S. Ik kan zeer beslist tegenspre ken het bericht van Amsterdamsclie bla>- den als zoude de heer J. T. C(remer), Minister van Koloniën, door een belang rijke bijdrage het leven der Opera-Van der Linden wenschen te verlengen. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot lid van het college vau regenten over het huis van bewaring te Eindhoveo, P. H. van Mens, bur gemeester dier gemeentetot onder wijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen A P. Gaas beek te Oosterhout, met toestemming te geljjkor tyd te bekleeden de betrek king van hoofd eener school te Oos terhout .(Geld.); tot hoofdcommies W. F. H. Wevers en F. H. de Monté ver Loren, beiden thans commies; tot bode W. G. P. öcbaffer, thans asistent- bode; tydeiyk tot Rykstuinbouwlee- raar J. Leenderts Czn., te Middelstum. De Oost-Indische ambtenaar met verlof D. Spykman, laatstelijk le com mies by het korps ambtenaren ressor- teereude onder het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen; aan deu schipper op een werk vaar tuig, I. Crince, op zijn verzoek eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Audieniiën* De gewone audiëntie van de minis ters van justitie, oorlog en w., h. en n. zullen deze week niet plaats hebben. De Commissaris van politie in do 6e sectie te Amsterdam verzoekt te worden ingelicht omtrent de nabe staanden van Anna Wilhelmina Frau- cisca van Houten, oud 50 jaar, onge huwd, geboren te Haarlem deu 2en Augustus 1849, die op den 25en dezer in hare woning, Groote Bickerstraat 26, zonder geneeskundige hulp is overleden, en op de R. C. begraaf plaats „St. Barbara" zal worden ter aarde bestold. Men vervoege zich aan het bureau Spaarndammerstraat te Amsterdam. Leidsche maskerade in 1900. De voorstellen der commissie voor de Leidsche maskerade in 1900 zyn aangenomen, namelijk om als onder werp dier raaskarade vast te stellen: „De* intocht van Albrecht van Beie reu". Koninklijk bezoek. T'e uitstekend geslaagde kunstavond in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage ten bate van de Nederlandsche {Sanatoria werd Zaterdagavond bijgewoond door HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder en Prinses Elisabeth, in een daarvoor bijzonder ingerichte konink lijke loge in het. achtergedeelte der groote zaal, ten einde den Vorstinnen beter gelegenheid te geven de tableaux te zien. Do Vorstinnen met talrijk gevolg reden aan voor den hoofdin gang en werden in de vestibule ont vangen door generaal Kool en burge meester Van HariDxma Thoe Slooten, leden van het eere comité, en begaven zich rechtstreeks door een met planten versierden doorgang naar de loge waar bloemruikers gereed lagen van orchi deeën met Oranjelinten voor de Konin ginnen en met de kleuren van Wal- deck-Pvrmont voor de prinses. By haar komst werden de Vorstinneu door het publiek op de gewone wyze begroet onder de tonen van het „Wil helmus". De Vorstinnen bleven de geheele uitvoering bijwonen Deze bestond uit orkestnummers van de Kon. Militaire Kapel die voor 't eerst onder den directeur N. A. Bouwman in't open baar zich als strijkorkest deed hooren en veel genoegen schonk. Een koor van onderofficieren zong onder Ogier „Hollands Glorie" van Hol, dat werd toegejuicht. Mej. Anna Kappel zong drie liederen waarvan een gecompo neerd door Bouwmau, die daarvoor een krans ontving, terwijl der zange res een bloemkorf en bouquetten wer den aangeboden. Zy had veel succes, vooral met Hols Vrijheid. Verder werden door onderofticieren colonne-, geweer- en staafoefeningen uitgevoerd met bewonderenswaardige juistheid. De schoone standen lokten daverend applaus uit. Eindelyk werden tableaux vertoond, het eerste eon redding in de sch uimonde golven, het tweede prins Willem I zyn kostbaarheden offerend, naar het schilderij vau Jacquand, dat voor treffelijk werd weergegeven, en het slottableau, dat een bolde aan de Koningin-Moeder bevatte. Het was een symbolisch tafereel van Neerland» grootheid in de 16e en 17e eeuw en gaf tal van groote mannen te zien, terwijl bij de herhaling oen achterdoek was weggetrokken en het volkssana torium op Oranje Nassau-oord te aan schouwen werden gegeven. Aan toe juichingen geen gebrek en de Vorstin nen verlieten zeer voldaan het gebouw. De avond waarvoor de heer R H. Driessen zich zeer veel moeite heeft gegeven, zal ook uit een financieel oogpunt gunstige resultaten geven. Onder de vele aanwezigen behoorde de minister van Oorlog. Spoorwegdiefstai. Aan het Centraal Station D. P. te Rotterdam zijn belangrijke diefstallen ontdekt van goederen, ter verzending aan de H. IJ. S. M. toevertrouwd. De officier vau justitie heeft onmid- jdeiljjk hot onderzoek geopend en de i treinsmid J. T., wonende in de J Zydewindestraat,is gevangen genomen, j Het blijkt een geheel complot te i zyn en Zaterdagnamiddag zyn nog een treinsmid der H. IJ. S. M. en een I blokwachter gearresteerd. I Beide eerstgenoeraden hebben be- j kend mantifacturen en borduursel uit een goederenwagen ontvreemd te hebben. Zij zijn door de spoorweg-admini stratie onmiddellijk in hunne betrek king gesehorst. Inbeslagneming door de justitie is reeds geschied. Een stijfhoofdig oudje. Het oude gasthuis, Oudestraat te FEUILLETON. 31) armoedig huil kamer er uitzag. Maar het contrast tusschen den keurig geklee- den aristocraat en de kale omgeving was al te groot. ,,Het spijt mij," zeide zij zich met meisjesachtige bedrijvigheid' werend-, „dat onze trappen zoo ongemakkelijk zijn. Als ik niet geweten had, dat gij Paul's vriend waart..." „Tut, tut," zeidie de prins het glas Het kwam haar voor alsof er plotse ling een sterke allesvermogende arm uit het duister te voorschijn was gekomen., van haar aannemend, „heb is een groote Do toon, de manieren, de vriendelijke belooning u hier te zien. Wij hebben oogen van den ouden heer, zijn gebie- geen andere sieraden noodig dan uw dende wijze van optreden dit alles oogen en den zonneschijn." boezemde haar vertrouwen in. Hij wuifde galant metde hand en Do prins trad nu het eenvoudig inge- dronk zijn glas ledigtoen hij het had1 richte zitkamertje binnen en liet zich neergezet begon hij weer te spreken, en met een pathetischen zucht van verlich- voorover op den gouden knop van zijn ting in een armstoel vallen. Dikke zweet- stok leunend, zag hij zijn kleine gast- druppels parelden op zijn voorhoofd, vrouw zóó doordringend aan dat zij Hij veegde zijn gelaat met een grooten vuurrood werd. zakdoek af en haalde moeielijk en snel .Dus zijt gij nu juffrouw Best," zei- adem. de hij met het hoofd knikkend, „gij zijt „Het heeft veel van een stoombad," het, die mijn jongen naai- Engeland ge- liijgdiq hij, „jij moest maai- een bad- troond hebt, voor u hoeft hij zijn vrien- meester laten halen. den vaarwel gezegd en zijn vaderland Of als je dat niet wilt doen, geef mij- den rug toegedraaid. Wel, lieve, ik dan een teugje van dien rooden wijn, moest u eigenlijk beknorren. Dat was dien gij daar op 'b buffet hebt staan." mijn plan. ook toen ik hier kwam. Maar Marian schonk het glas half vol met ziet ge, ik ben zwak en.kom nu eens wijn en vulde het aan met sodawater, naast mij zitten dan zullen wij eens Zij had! er vroeger niet op gelet hoe samtn pratjem." Hij wees haar een stoeltje aan. en zij gehoorzaamde hem, waardoor zij bij na aan zijn voeten kwam te zitten. X"og nooit te voren had zij iemand ontmoet dien zij zoo blindelings vertrouwde. Haar eigen vader die reeds lang geleden gestorven was en altijd' in stoffige boeken verdiept zat had slechts een gevoel van medelijden bij haar opge weld;. Het knappe gelaat van den aristo- cratischen Rus, zijn vriendelijke zachte stem ©n manieren deden haar zichzelf afvragen hoe haar leven zou geweest zijn als zulk een man haar geleid' had. „Gij zijt erg vriendelijk voor mij," zeóde zij eenvoudig, „het is lang gele den sinds ik een vriend ontmoette. Ik denk soms, dat ik er nooit weer één zal aantreffen. Paul kan ik moeielijk mijn vriend noemen; hij is meer dan dat. Maar. hij heeft mij verlaten..." Zij bloosde en zweeg. Tolma klopte haar bemoedigend op den arm. „Spreek openhartig met mij," zeide hij, ,,ik ken uw geschiedenis reeds, maar ze klinkt zoo lief van zulke lippen." „Ik heb hem lief," antwoordde zij moed vattend, „wat hij ook doet, ik zal zijn gedrag nooit laken. Hij heeft alles om mijnentwil vaarwel gezegd' Godl weet hoe mij dit zou spijten als het tot zijn nadeel is geweest. Maar hoe en Russische wapenen zijn jelui speel- kan en vrouw dit zeggen. Hoe kan zij goed en toch denken jelui, evenals oude- dë diepte van de liefde van een man, ren, aan geld." peilen Als gij en uw vrienden verlangt. „Ja," ging hij ernstig voort, „jelui dat hij mij verlaat, als gij denkt that ditkunt aan geld denken, kindtri n die jelui in zijn belang is heb ik geen recht hem rijt Wat gij gedaan hebt geldt als een tegen te houden. Ik zal gelukkig zijn. groote misdaad in mijn Tand. Als ik als hij het is. Tolma schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Hij was gekomen om zijn erfgenaam uit den, strik te helpen, waarin liij meen- Paail's verhaal niet geloofde en niet tot mij zelf zeide dat er verontschuldi gingen te vinden zijn waarneer do over tredingen van den kant eener vrouw komen zio dan zou niets ter wereld de dat Paul gevallen was. Hij was ge- mij een oogenblik langer hier houden, komen om hem te overtuigendat die j Maar ik ben niet als alle andere men- vrouw een indringster, een spion was.schen. Ik ken de mannon en de vrou- Toen hij zich op reis begaf, had hij tot. wan, vous savez. Voor mij zijn ze de zichzelf gezegd, dat die taak hem niet> j stukken op een schaakbord. Ik heb er moeielijk zou vallen. Hij vleide zichzelf j zoovelen zien slaan; een paar meer of de vrouwen beter te kennen dan menig ander man. Hij had gemeend een hand langster te zullen vinden van een spion van de een of andere Europcesche mo gendheid. Maar nadat hij tien woorden met Marian gesproken had, zag hij in hoe hij zich vergist had. „Zij is een Engelsche lady en eer- minder komen er dus niet op aan. Gij zijt jong en een geheel leven ligt nog voor u. Ik zal zien dat liet een prettig leven wordt,. Gij moet hier in Engeland blijven en Paid keert met mij naar Parijs terug. Ik houd van jonge gezichten om mij heen en ik ben zoo eenzaam in mijn lijk," zeide hij tot zichzelf, „wij zullen ouderdom. Als ik alleen in deze zaak het nog moeielijk genoeg krijgen i to bevelen had, zou ik andere beloften „Jelui zijt een paar kinderen," riep dioen. Maar ik moet een middel vinden hij uit Marian in de rede vallende, „al-om Paul in rijn eer te doen herstellen, les is kinderspel voor jelui... die schepen Vind mij niet hardvochtig. Ik spreek als vriend van u beiden. Het kan niet anders het is de eenige uitweg. Marian zat bleek en zwijgend voor ach te zien. Zij voelde zich op dat oogen blik door God en de menschen verlaten. En toch wilde zij het offer brengen. .Het is voor Paul," schreide zij bit ter, „als er geen ander middel is, laat het dan zoo zijn en God' sta ons beiden bijt" Tolma vond niets zoo verschrikkelijk als een zenuwachtige vrouw. „Kindlief," zeide hij vriendelijk, „als een oud man wonderen kan verrichten dan verzeker ik je, zal dat vandaag ge beuren. Maar wat kan ik doen? Zou.dt gij dit off ei- niet met blijdschap bren gen als daardoor Paul's naam in eer hersteld werd? Als hij bij u blijft, als hij u trouwt, zullen zij zeggen „Ah, zij heeft hem lief, om hetgeen hij nog voor haar doen kan. Zij heeft nog niet alle kaarten in haar bezit, en zal nu de overige laten teekenen. Spoe dig zal zij hem uitlachen en een ande ren officier en een andere stad vinden, wier geheimen zij kan verkoopen." Mariaal lachte door haar tranen heen. „Arme Palul," zedde zij', „als hij door 't teekenon van dia kaarten in zijn on derhoud moest voorzien zou hij spoedig sterven), prins."

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1