JAC. HAMILTON, van het Openbaar Ministerie, hetzij tot toepasselyfeverklaring van een minder zware strafbepaling." De strijd liep over de quaestie of in de wet van „ernstige twijfel" moest worden gesproken of niet. Het debat scheen zeer belangwek kendvoor juristen! G. Jr. De alphabetische aanuevelingslyst voor kantonrechter in het derde kar ton te Amsterdam, luidtmr. Th. J. B. Hilterman, kantonrechter-plaats- vervangert 3de kantonmr. H. Mas- aink, idem, 4de kantonmr. A. Tak, ambtenaar van bet O. M. bij de kan tongerechten te Haarlem. De Centrale Raad vau den Socia- listenbond ia van plan een brochure uit te geven, ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van „Recht voor Allen". Die brochure zal bevatten eer reeks aanhalingen uit dat biad, die bewijzen, hoe Domela Nieuwenbuis in die jaren als e6U politieke tol gedraaid heeft In groot gevaar. De reizigers van den laatsten trein van Amsterdam naar Parijs zijn Dinsdagavond aau een groot gevaar ontkomen door de tegenwoordigheid van geest vau den machinist Boek- j holt. Dicht bij het station Rosendaal zag bij bij het eindigen van een bocht, dat boewei het signaal veilig aanwees, een locomotief met een rijtuig op dezelfde lyu stond. Op ongeveer 20 pas afstand van deze machiue werd i de trein tot stilstand gebracht. Typografenbond," luidende: „Werk stakingen, waaraan door minder dan één procent van het getal leden der betrokken vereenigingen of bonden wordt deelgenomen, worden niet door het N. A. S. gesteund en kan daar voor ook geen verhoogde contributie worden uitgeschreven." werd met groote meerderheid verworpen. Ten slotte werden een aantal voor stellen behandeld, die op de organi satie betrekking hadden. Brandstichting. In den Dacht van Vrijdag 17 Febr. brandde te Westerbork een groote korenmyt af, die toebehoorde aan den landbouwer Lambert Nederhoed. De politie stelde een ijverig onderzoek in, waarvan bet gevolg is, dat thans voor den rcchter-commissaris te Assen z\jn opgeroepen twee boerenknechts waaronder een van den landbouwer N., als verdacht van brandstichting, en verder nog eenige andere perso nen, op wier getuigenis de verden king van beide knechts bernst. 16 Enschedé, 17 Amsterdam, 18 's Gra- venhage, 19 Haarlem (middag-concert), Rotterdam (avond-concert). Na deze concertreis vertrekt bet quartet naar LondeD, waar het reeds op 24 Maart het eerste concert geeft. fcuntU ak)K- sieeren op ®8is§ jülad bij alïe, ISoekhandelaarsi Jen Coisrantics'sl Jen aan ons Ba- I reau. Ned. Arbeiders Secretariaat. Op de plgeraeene vergadering van het „Nationaal Arbeids secretariaat" te Utrecht, waar 28 van de 40 aan gesloten organisaties vertegenwoordigd waren, is o. a. besloten, de bydrage per lid voor werkstakingen enz. te bepalen op 2 Va cent per week Voor stellen tot bet .storten >ao f 0,25, f 0.15, f 0.10 en f 0.05 bij werkstakingen konden geen meerderheid verwerven, doch men zal dan bovendien lijsten voor vrijwillige bijdragen doen circn- leeren. Op voorstel van een der leden werd besloten, per telegram sympathie te betuigen aan de moeder der gebroe ders Hogerhuis, en op voorstel van de Rotterdamsche suikerbewerkers- vereeniging werd besloten, een motie van afkeuring te zenden aan het vak comité in den Haag over de houding van den Haagschen bakkerspatroou Eussenop voorstel van den Typo grafenbond besloot men, die motie vergezeld te doen gaan van f25 uit de kas van hot N. A. S. Het bestuursvoorstelDe uitkee- ring aan werkstakers, uitgeslotenen en slachtoffers bedrage f4 per week", werd aangenomen mét toevoeging van eene uitkeering bovendien van 50 ct. voor eik kind. Het voorstel van het bestuur „Uit deweerstandskas kunnen ook gesteund worden personen, welke in kwestie raken met hun werkgevers en waarin direct de strijd tusschen kapitaal en arbeid op den voorgrond treedt", werd aan genomen, met bepaling, dat dit slechts by booge uitzondering in toepassing zal worden gebracht. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur vau het N. A. S.f luidende „Werkstakingen worden verdeeld in tweeën, in aauvallende eu verde digende «Je eerste zyu bewegingen, die op 't getouw worden gezet door de organisatie der arbeiders zei ven, zooais voor verkorting van arbeidstijd, verhoogiog van loon. odz. Van een dergelijke beweging zal net N A. S. 14 dagen van te voren kennis moeten gegeven worden. „De tweede (de verdedigende.) komen voor door handelingen van do werk gevers tegenover de arbeiders, door onredeiyk outslag, verlaging van loon I eu andere handelingen, waardoor do De Ned. Opera. Ons is ter oore gekomen, dat het plan bestond de Ned. Opera te reor- ganiseeren, den beer Kwast als direc teur aan te stellen en tevens den heer van der Linden als zoodanig te behou den. Aan bet Hbld. wordt nu echter ge meld, dat op initiatief van een Haagsch ingezetene eene nieuwe maatsehappy in wording is, die zich ten doel stelt de inrichting en exploitatie eenerNe- derlandsche Opeïa. Zy zal haar zetel hebben te Am sterdam en staan onder leiding van een Raad van Beheer en onder toe zicht van een Raau van Commissa rissen. Aau de maatschappij zullen verbon den zijn de beeren J M. Orelio en D. Pauwels als directeuren, en de heer C. van der Linden als dirigent. Zoodra de maatsehappy is geconsti tueerd, zai er eeu beroep uitgaan op het Nederlandsche volk tot zedelijke eu stoffelijke ondersteuning van deze nationale kunstinstelling. Men hoopt dat dit beroep algemeen weerklank zal vinden, zoodat alsdan, naar men vertrouwen mag, eeu blijvende bloei zal zjjn aangebroken voor de Neder landsche Opera. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bovestigd het vonnis der rechtbank, waarbij de faillietverklaring van den beer Van der Linden is geweigerd. Voorts kunnen wij melden, dat de mueielykheden tusschen mevr. Madier de Mouijeau en den heer Florissen eenerzijds en den heer Van der Lin den anderzijds, uit den weg zijn ge ruimd door een dading, waarbij alle artistieke eischen van genoemde so listen door do opera-directie ten volle z\jn ingewilligd, waartegenover ge- Doemde solisteu een deel hunner vor deringen hebben kwijtgescholden. Dientengevolge zijn thans alle vervol gingen gestaakt. De artisten van bet orkest on de koren hebben Dinsdag een deel hun ner gage ontvangen, 25 pCt. van het hun verschuldigde. RECHTSZAKEN. De twee zusters. Ze stondon na elkander terecht, hoewel haar zaakjes eigenlijk éen ge heel vormden. Beiden waren bniten- gewoon welbespraakt en hadden iets strydhaftigs in haar voorkomen, vooral de laatste met haar omvangrijken hoed, haar spottende, dunne lippen, haar puntige neus en dito kin. De eorste verborg deze bekoorlijkheden zorgvuldig achter een voile. Zelfs in aamioenlyke oogenblikken bleef dit gordijntje neergelaten en wisebte zij dus met gesloten vizier de oogen af. Blykens de overgelegde geboorte akte was zuster A. in de registers ingeschreven als te zyn van het man nelijk „geslacht," een ondeugendheid wellicht van den ambtenaar, die in een oogenblik van helderziendheid reeds by de aangifte had geweten, door welke karaktertrekken de jonge dame in de toekomst vooral zou uit munten. ffai&gg De dagvaardingen legden aan de zusters ten laste, dat zy op den 23sten Juli en den 3den October van het vorige jaar. in de 2e Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam, hare on der bewoonster hadden uitgeschol den voor allerlei leelyks. De beklaagden ontkenden zeer per tinent, alles was bezijden de waar heid. Hoe de twist was aangekomen Ja daarover verschilden de meeningeu der beide oorlogvoerende partyen. De beleedigde juffrouw vertelde, dat haar naaister op een dag tegen zuster A. had gezegd, „we worden al oud". De aldus toegesprokene zag daarin casus belli, en opende sedert den stryd. Haar tactiek bestond hierin dat zy eiken dag boven het hoofd van haar vijandin een rondedans uit voerde, zoodat de kalk naar beneden viel en een plafondinstorting telken male gevreesd werd. Ook scheldwoor den bleken eeu geliefkoosd strijdmid del te zijn. De zusters voerden harerzijds aan, dat de jongetjes vau hare onderbe woonster er door deze op uitgestuurd werden om haar te plagen. De deug nieten sloegen de ruitjes stak vau een raam, braken de gordijnroe en begingen allerlei kattenkwaad. Bovendien beweerde zuster B. dat zij wel de scheldwoorden gebezigd had, maar geen naam noemde. Ze zeide het een beetje hard, dus de aanklaagster kon het gehoord hebben. Maar als die geen schuld gevoelde, behoöfde zij het zich niet aan te trekken. Bovendien, ze was alt-ijd wat luid van stem, dat konden de heeren rechters wel hooren, en dit zeggende steeg haar stem tot buiten gewone hoogte. De voorzitter: „Dan zal de recht bank de zaak nader overwegen en beden over 8 dagen vonnis wijzen." De laatste beklaagde schijnt dit uitstel van executie als een bijzonder groote gonst te beschouwen, en wel als een goedheid, die de rechtbank speciaal voor deze gelegenheid om de twijfelachtigheid van het geval verleent. Met een diepe nijging en een hartelijk „dag rayuheeren" volgt zy haar zuster, die ook f 15 boete tegen zich heeft hooren eischen. Hbld. Rudyard Kipling. De toestand van Rudyard Kipling van Hotel Beau Rivage oit. Hij rende zyn eigenwijze voertuig achterna, maar toen hy er in wilde springen om de rem te laten werken, struikelde hy, viel en kreeg bet beele rijtuig over zich been. De automobiel bekom merde zich daar weinig om en ver volgde in steeds sneller vaart zyn weg. In het park reed hijde equipage aan van wylen baron Reuter. Een En- gelschman en diens vrouw, die niet vlag genoeg beenon maakten, werden daarop bijna slachtoffers van den hollenden automobiel. Eindelijk maak ten de pilaren van het Hotel des An glais een eind aan dezen origineelen rit en tevens aan het leven van den auto, want deze hinderpaal sloeg hem tot splinters. Nederlandsche Schermbond. Meldden wy vroeger dat door den Nederlandschen Schermbond een kam- pioenwedstryd voor 1899 was uitge schreven op Degen en Sabel, thans kunnen we mededeelen dat Zondag 5 Maart de wedstrijden zullen aan vangeD. Voor zooverre de Haarlemsche vereenigingen by dezen stryd zyn betrokken, berichten we dat de match tnsscben „Kracht door Oefening" ran Haarlem en „Door Oefening Sterker" Amsterdam, wordt gehouden in de schermzaal Jansstraat S5, onder lei ding van den heer A. J. S. Paulen, plaatsvervangend technisch lid. „Concordia" van Haarlem komt tegen „O. A. S. C." te Amsterdam onder leiding van het plaatsvervangend lid den heer L. van Humbeek. „Excelsior" van Haarlem tegen „Door Eendracht bloeiend" ran 's-Gra- venbage, onder leiding van den heer G. Hesse, Technisch lid N. S. B. „Pro Patria" van Haarlem tegen „Progressus" ran Rotterdam te Rot terdam, onder leiding van den beer A. J. Meyerink, Technisch lid N. S. B. Koningin Ranawalo. De ex-koningin van Madagaskar. Ranawalo, is Dinsdag te Marseille aangekomen. Wy deelden vroeger mede dat het Fransche gouvernement het beter had geoordeeld haar niet op Réonion te laten blijven, waar kniperyen ontdekt waren, maar baar naar Algeriö over te brengen. De ex- koningiD is een vrouw van dertig jaren, die zekere elegantie bezit en haar waardigheid zeer goed weet te bewaren. Zy verkeert in gedrakten gemoedstoestand. Zy beklaagde zich, dat zy Parys niet mocht bezoeken, maar toonde geen wiok tegen de Fransche regeering. Men zegt, dat zy voor tien millioen franken aan juweelen en sieraden met zich voert. Een ge volg van zeven personeD, onder wie twee bloedverwanten, mag by baar blyven. NGEZONDEN MEDEDEE- L ING EN. 30 oents per regel. Anegang 4, heeft van een fabriek in liquidatie eene groote partij Parasols gekocht, welke voor spotprijzen worden opgernimd. Nieuwe genres voor dit seizoen. Wij raden de dames aan zich thans reeds te voorzien. positie vao den arbeider verminderd iis ^"z~örgWekkendï Beide longeH wordt; doen alvorens de arbeiders z^n aaQgedaan, De zieke houdt echter hiervoor de labriek of werkplaatsg^gn moed, hij beeft gezegd, dat by «al ook eerst door non het 7 u 1 i veeh- verlaten, zal j0ok eerst door hen hetgXten was tien de ztekte te bestuur van de betrokken organisatie ,en en te winnen ook. ea het bestuur vau het N. A.b. wor- „Mocht er uit bet overleg met liet BÖhmische Streieliquartett. bestuur van liet N. A. S. geschil De door het „Böhmische Streich- ontstaao. dan is hot verplicht, bin- quartett" in ons land te geven con- nen 24 uren een algemeeue vergade- certen zyn thans aldus vastgesteld riDg van besturen uit te schrijven." 11 Maart's-Gravenhage, 13 Amster- Dit werd aangenomen. dam, 14 Rotterdam. 15 Leiden (mid- Een voorstel van den „Alg. Ned. dag-concert), Utrecht (avond concert), Poging tot moord. lndertyd is melding gemaakt van de poging tot moord door den fabrieks arbeider Hintzbergen gepleegd op den heer J. B. Ledeboer. te Enschede. De man bad zich aan den Henge- looschen weg in hinderlaag gelegd en loste vyf schoten op den heer L., die in een rijtuig dien weg passeerde. Het openbaar ministerie bil de recht- bank te Almeloo eischte Dinsdag vyf i jaar gevangenisstraf. port en 4Fe.ést**ij4«»*a* Een automobiel op Rol. De automobiel van prins Lubomirs- ki, welke laatste zich sinds eenigen tyd te Nizza opbondt, heeft de vorige week geen gedold genoeg gehad, op zijn meester te wachten en is alleen het geregelde ochtendriije begonnen. Juist toen de automobiel zicb in be weging zette, kwam de prins de dear GEiWENSO NIEUWS De vredesconferentie. Naar Reuter uit Petersburg seint, heeft, volgens het Russisch Telegraaf- agentschap, de Czaar zyn gezant te Londen, baron De Staal benoemd tot gevolmachtigde van Rusland by de vredesconferentie te 's-Gravenhage. Door do Russische regeering zullen aan hem bijzondere gedelegeerden worden toegevoegd, waaronder pro fessor Martens voor alle vragen liet volkenrecht betreffende. Door laatst genoemde voor dezen post te kiezen geeft de Czaar een bewjjs van zyn bijzondere belangstelling in de uit voering van het groote werk van de conferentie. Zoodra de conferentie is afgeloopeu keert baron De Staal naar zyn post tirug. De gezondheid van den Paus. De Paus is Woensdagochtend om halftien geopereerd van een gezwel aan de dy. De operatie gelukte vol komen. De geestelijken, uit de omgeving van den Paus, verklaren, dat de onrustwekkende berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. overdreven zyn. Zy erkennen echter dat de Paus koorts heeft eu dat de doctoren strikte rust hebben bevolen. Ook de Roomsche correspondent der Temps verzekert, dat de onge steldheid niet van ernstigen aard is. Het officieele bulletin van 's pausen geneesbeeren verklaart, dat de toe stand van den hoogen lijder na de operatie vry bevredigend was. Een record. Het Fransche blad„rEclair" had Za terdag een flinke som uitgeloofd voor dengene, die net eer.-t aan zyn bureau den uitslag van de presidentsverkie zing kwam mededeelen. Belu3t op de zen prijs, was een groot aantal per sonen te paard, op rijwielen, op motor rijwielen eu in automobielen naar Versailles gekomen, om den grooten naam te vernemen. Zoodra hot buiten bekend werd, dat Loubet de meerder heid had, ontstoud tusschen de bood schappers een gloeiende wedstrijd.; MaarLamberjack alleen, de vermaarde motorrijder, bleef rustig nog een mi-1 nuut of tien wachten tot by oo* het stemmenaantal wist, eu daarua puf- pufte hy weg, iu razende snelheid, weldra zyn concurrenten inhalend, en onder de haud al maar den voorbij gangers toeroepend 't Is LoubetId 27 minuten was hy aau de „Éclair"; bij had alle records schitterend ge slagen en dus den prys volkomen ver diend. GEMEENTERAAD. Zit'inq van Woensdaq 1 Maart 1899. Mededeelingea a. that is gesteld in. handen van Bur gemeester en Wethouders om advies lo. Een adres van P. J. Vasen e. a>., kleerbleekers alhier, houdende "verzoek tot nadere regeling van het tarief voor do levering van duinwater. "la Een staat van af- en overschriji ving op de begrooting, benevens een suppletoire begrooting, dienst 1899, we gens die huiszittende armen en het stads armen- en ziekenhuis b. Dat ook aan het Noorder- en Zui- derlia,venkantoor ten behoeve der schip pers kosteloos duinwater verkrijgbaar is gesteld. e. Dat mededeeling is ontvangen van het overlijden van den gepensioneerden inspecteur van politie F. van Leijen, welke mededeeling met een brief van rouwbeklag is beantwoord. d. Dat door H. H. Ba an diers, archi tect to Amsterdlam is ingetrokken het verzoek om vergunning tot het hooger bouwen, van het perceel aan dè Groote Houtstraat no. 35 «Jan art. 171 der Al- gemoene PojSitieiverordt-nfing toelaat. e. Dat is ingekomen: 1Een nader voorstel van Burgemees ter «eoi Wethouders betreffende eene verplaatsing der zeevischmarkt. 2o. Een schrijven der Scherm.vereen.i- ging van het bataillon dienstdoende schutterij, alhier, houdende dankbetui ging voor do verleende gelden voor den aankoop van prijzen. 3o. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ten geleide van: een afschrift van het Koninklij[k Besluit tot goedkeuring van de verorde-- ning tot heffing vani opcenten op de hoofdsom dei* Rijks personeele belasting, vastgesteld' bij: raadsbesluit van 21 De cember jl. no. 9. 4o. Een schrijven van het bestuur der Schuurman-Schimmel van Outeren- stichting, houdende bericht, dat tenge volge van de aftreding van den heer Jhr. Mr. A. J. Rotbaan Maearé de heer Mr. S. J. Fcckema Andreae als lid van het bestuur is opgetreden. 5o. Een schrijven van den architect ever de werken en gebouwen der ge- meent houdende dankbetuiging voor de hem verleende gratificatie. f. Dat door de firma C. de Koning Tilly ter gelegenheid van het 203jarig bestaan der Haarlemmer Oliefabriek eene som van f 203 aan de armen dezer gemeente is geschonken. (Vervolg der discussie.) PUNT 13. Voorstel van B. en W. I. a. tot verzekering tegen invalidi teit en ongelukken van de politieagen ten, de werklieden van gemeentewerken, reiniging en waterleiding, met uitzonde ring van hen, wier werkkring geenerled gevaar voor ongelukken oplevert en het korps brandblusschers b. daartoe een afzonderlijk fonds te stichten. H. B. en W. uit te noodign, hiervoor nadere voorstellen in te dienen. Adres van den heer C. L. B. Jon- quière, assuradeur, om de verzekering tegen ongelukken van de gemeentorei- ninging niet in eigen beheer te nemen doch dia aan te gaan bij eene solide I maatschappij (waarvoor adressant de j premie schat op f 1000 per jaar) en ck) ■gemeente, tegen een getaxeerde premie van f 300 's jaars te verzekeren tegen da wettelijke aansprakelijkheid. Dergelijk adres is ingekomen van den heer J. H. W. Habermehl. Do heer STOLP zou gaarne een opgaaf hebben van de kosten, op de eene en andere wijze verzekerd. Do heer WILLINK is zeer ingeno men met deze voordracht. Hiermee wordt goedgunstigheid of liefdadigheid vervangen door een recht. Toch wil spr. hen wier werkkring niet gevaarlijk is,niet uitsluiten. Weliswaar betaalt men voor zulken bij een Maaschappij veel te veel. Neemt de gemeente zelf de verzekering op zich. dan is dat bezwaar er niet. Bo vendien zijn uitzonderingen moeielijk. Aan verzekering bij een Maats, behoeft dan ook niet, gedacht te worden. Groote industrieën verzekeren hun werklieden zelf en veel goedkooper, ge tuige Gebrs. Stork, düq^het nu al 20 jaar doen. Bovendien zijn de ernstige ongelukken zoo miniem, dat men zelf de verzekering op zich kan nemen. De gemeente, behoeft daarvoor niet eens eera afzonderlijk fonds te stichten, evenmin als de gemeente zich verzekert tegen stormschade. De lieer STOLP vraagt, of spreker dus geen bepaald bedrag op de begroo ting wil brengen, om daaruit kapitaal te vormen? De heer WILLINK antwoordt be vestigend. De heer SNELTJES doet opmerken, dat deze quaestie naruw raakt die van pensioen. Is het waar, dat men eerst daags een nieuwe regeling kan verwach ten, dan kan ook dit voorstel worden gezonden naai' die commissie ad hoe. Voor beide zaken zou spr. een afzonder lijk fonds wenschen. Verzekering door do gemeente zal kosten van die door een maatschappij, van welker premie aan kosten voor provisie, administra tie en winst, wordt uitgekeerd. Da heer BEIJNES is met het voor stel, door hem indertijd vruchteloos voor gesteld, zeer ingenomen. Spr. wenscht echter geen uitzonderingen, maar wil het geheele personeel verzekeren. Waar 't minste gevaar schijnt, is soms nog het grootste gevaar. De heer BIJVOET vraagt, of ea- wel een fonds voor moot worden opgericht. De gemeente kan zich bij ongelukken toch niet onttrekken. De heer WALLER deelt zijn inzicht -'au de zaak mee. De gemeente moet het nenxen voor eigen rekening en een eigen fonds stichten. Toch zou dit laat ste punt nog aangehouden kunnen wor den. Verzeker de men do menschen bij een maatschappij, dan; zou men een hoogs premie betalen. Datzelfde bedrag zou spr. jaarlijks willen storten in het foncl's, dat de gemeente zou stichten. Of dit zoo een goed fonds lean worden, zou uit nadere berekeningen moeten blijken. Telde men alle guldens bij, elkaar, die al voor brandpremie zijn betaald, dan had de- gemeente zicli daarvoor best zelf kunnen verzekeren. De lieer BIJVOET zou niemand «rillen uitzonderen en het personeel niet verzekeren alleen in, maar ook buiten dën dienst. Overkomt liun op Zondag een ongeluk, dan wordt toch ook de gemeente om steun aangesproken. De heer WILLINK acht het mee.sfe rationeel een ruim besluit te nemen, en. ril daarom laten vervallen de bepaling, dat een afzonderlijk fonds zal worden gesticht. Spr. wil dus b. laten verval len en in Ia alleen spreken van ,,de ambtenaren en werklieden der gemeen te." De heer DE KANTER is voor de verzekering, maar tegen een afzonderlijk fonds en voor de beslissing daaromtrent nadere voorstellen van B. en W. af to wachten. De VOORZ. dankt voor de sympa thie, waarmee de Raad het voorstel heeft begroet. Er zijn indexdaad op do bureaux der secretarie on waterleiding, ambtenaren wier werkkring geen gevaar voor onge lukken oplevert. Hen ook te verzekeren zou spr. vin den. dat wat al te ver gaat. Een af zonderlijk fonds acht spr. niet verkeerd. Is er eenmaal een staat voor opgemaakt, dan zal de administratie ni.i uitgebreid den vroegen morgen of .Maar hij bezat die zekere eigenschap, laten avond verliet om met Toto naar Bercy of Charenton te wandelendik wijls zelfs strekte zich zijn wandeling w^ te verstaan 's Zondags, tot Vincen- ms en St. Maudé uit. of ,ot Nogent, waar Toto in de Mame kon plasvn zoo- voel hij wilde, of tot het Lac Dumesil. waar hij in de cafe's op de eilandjes koekjes en biscuits ontving. Ook bezoch ten zij dikwijls Joinviilc le Pont, waar do roeiers en zwemmers, die zich daar verzamelden hem als een kameraad wel kom heetten. Toto en Chariot waren zeer gezien bij de eigenaars der roei bootjes, die aan dt bocht woonden waar M anie en Seine elkaar omarmen, en Toto was gewoon geworden nu eens n»et het eene dan weer met het andere bootje mee te zwemmen, of stokken te appor- teeren. Voor velen die dat gedeelte van de rivier bezochten, 2»u de Zondag niet volmaakt zijn geweest zonder Toto. Er was geen twijfel mogelijk of Toto genoot niet do vrijheid, die hem eigen lijk toekwam. Zeer zeker zou hij liever eiken dag een uitstapja naar dé bosschen hebben die honden en kinderen belet te ge voelen. wat zij missen. Man. en vrouw hadden hem beiden lief. maar Char iot toch het hartstochtelijks! van de twee en waren zeer trotscli op hem. Toto was zoo groot en zoo mooi, hij had mcaischenlevens gered ééns te Ch 'ronton toen een stoomboot een sloep omver had geslagenen eens op een -t'.kdoTikeren avond uit liet ijskoude, modderige water bij de pont d'Auster- litz. Over de ze laatste daad had een stukje in de ..Gaulois" gestaan en Chariot knip te *t uit eu plakte 't ondeT een portret van don held. Hij hing het in den win kel zoodat iedereen de heldenfeiten van Toto kon lezen en degenen, die er niet op letton werden er door Chariot attent op gemaakt „Men heeft in de courant gezet... wat Toto deed ia daar hangt het, lees het maar", zeide hij dan; ..ik heb het uit de „Gaulois" geknipt. Ik was er dien avond bij! De Seine zag als inkt zoo zwart en er dreven groote stukken ijs in; maar Toto sprong zonder aarze- gemaakt dan alleen op Zondagook Ion alsof liet een zoele zomeravond was, kon zijn enorme kracht niet ten volle in het water, toen hij het arme schepsel tot haar recht komen en werd er aanzag spartelen. Het licht van de lantaren zijn hartstochten paal en perk gesteld', viel juist op haar." Vele bezoekers, zoowel oude beken den als nieuwe gingen expres iets bij Chariot kcopen om den beroemden hond to zien en de kas voer er wel bij. ..Hoe onrechtvaardig toch", zeide Na- non, die, hoewel gevleid er toch eenigs- zins geërgerd over was. ..De daad van Toto te Charenton was veel edeler dan die bij de Pont d'Austerlitz, want toen redde hij er drie en dien avond maai' één en dan had hij nog te kampen met de zuiging die de stoomboot teweeg bracht; maar daarvan meldden de cou ranten niets en daarom stelde niemand belang in hem zelfs de jongens niet. die hij gered heeft." ,,Dat is 's werelds loop," zeide Char iot vroolijk lachend. „Toto deed het niet om geprezen of beloond te worden zijn goed, edelmoedig hart dreef hem er toe. Hij zcu hetzelfde voor Trop- mann. Bismarck of zelfs... zelfs een politieagent doen." Dat was wel het laagste individu, da! Chariot zich kon denken. „Geef mij een poot, oude jongen," zeide hij dikwijls en dan reikte Toto hem zijn. rechter witgeschoeiden voet, dien hij plechtig schudde. Dan noemde Chariot hem „mijn lief kereltje, mijn zoet duifje, de glorie van de buurt," en gaf hem meer dergelijke naampjes. dio Toto slechts beantwoordde door vroo lijk met zijn staart op den steenen vloer te slaan. ..Wat ben je toch nog een kind. Char iot zeide zijn vrouw dan, als zij met- haar gebedenboek in de hand thuis kwam maar zij lachte terwijl ?ij dit zeide. want hoe kinderachtig Chariot cok mocht wezen, nooit vergat hij in haar afwezigheid het vuur aan te hou den en naar do soep tc kijken ook zorgde luj dat de tafel gedekt was. Do gewassehen radijsjes lagen op een schaal tje, en het pintje wijn, lut lange brood je. de besuikerde platte koek. de gebloem de bordjes, het olie- en azijnstel en wat de kroon op alles zette de hak salade stonden netjes geflankeerd op tafel. To to gaf niet veel om salade, maar wel om de restjes van het gestoofde vleesch eni de koek, die tot dessert dienden na zijn .stevig maal ran scheepsbeschuit met gedroogde visch. Over het geheel genomen kon men Toto een gelukkige hond noemen. Hij was de lieveling van de buurt, kende alle kinderen bij hun naam en liet het driejarige kindje van den schoenmaker op zijn rug rijden hij droeg boeken en leien naar school; recht opgezeten met den ernst van een rechter hoorde liij Amée en Jeannot, de kinderen ram den kleermaker aan, wanneer dezen hem bun lessen uitlegden met alle honden uit de buurt, stond hij op een goeden voet en geen wonder, want zij waren zoo klein in vergelijking van zijn reus achtige gestalte, dat hierdoor zijne groot moedigheid, zijn meest in het oog springend: deugd, nog meer werd opge merkt. Zelfs als dé kleine „Loulou," die aan een notaris toebehoorde, htm gere geld eiken morgen aanvloog, vergenoeg de hij zich met dën kop te schudden en statig door to loopcn. Loulou was er ran overtuigd dat Toto een lafaard was. En dtze meening was ook de vrouw van den notaris toegedaan. De eenige twist, die er ooit over de toonbank van „de rozenstruik", werd gevoerd was naar aanleiding liiervan. „Dat dikko nijlpaai'd van een hond bezit, voor geen oortje moed," zeide de opzichtige vrouw van den notaris tot Nanon, bij wie ze naalden en gaa-en had gekocht. ..Goen moed!" herhaalde Nanon, ter wijl haar oogen vlammen schoten, „zeg dat nog eens als ge durft, mevrouw Vive!." „Wc-1. da t wil ik gaarne doen en wel tien, twintig keer als gij: dit noodig oordeelt", zeide de notaris' vrouw. „Mijn Loulou bezit een leeuwenaard, maar de rhinoceros van u is een flauwerd. Groo te dieren en forsche mannen hebben dik wijls laffe karakters." „Jouw kleine fox is een duivel," her nam Nanon woedend, haar handelsbe langen geheel vergetend. „Hij is eecn driftkop, een haatdragend beest. Toto is vee] te. goed voor hem. hij zou hem in een hap kunnen oppeuzelenToto laat hem links liggen, omdat hij een door cn door edel karakter heeft door en door edel, mevrouw hij zou rijn tanden niet willen, bezo dekn door uw kleine nijdas aan te roken." „Als ik hier alleen gekomen ben om beleecbgd! te worden." begon mevrouw Viret heftig, vuurrood! wordend want zij was een opvliegende vrouw, die wel van een glaasje wijn bij haar ontbijt en din/cr hield. „BeleedigdWat zeidet go dan van onze engel Gij noemdet he in een liip- popetamus eon rhinoceros! Is dat dan geen beleediging Ik zeg je dat Chariot 'maar één vin ger behoeft uit te steken en Toto ver morzelt jouw beest met één slag vast zijn poot!" „Nooit in mijn. leven, al word ik ook vijftig jaar koop ik weer een doosje spel den bij u." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2